Fórumok
Az INTEL feldarabolása:
TSMC: Gyártás
Broadcom: Tervezés
Ez alapján:
https://sg.hu/cikkek/it-tech/160431/a-broadcom-atvenne-az-intel-chiptervezesi-uzletagat
Az Apple Silicon meg virul.
Az INTEL feldarabolása:
TSMC: Gyártás
Broadcom: Tervezés
Ez alapján:
https://sg.hu/cikkek/it-tech/160431/a-broadcom-atvenne-az-intel-chiptervezesi-uzletagat
Az Apple Silicon meg virul.
Hozzászólások
Egy komment van alatta és nagyjából egyet is értek vele. Én is azt gondolom, hogy az intel nem nagyon tud mit kezdeni a változásokkal.
-42-
Én meg nem értek egyet a cikkel. Igen, néhány éve kicsit küszködik az Intel, miután a sok évek tikk-takkozós időhúzásban lemaradt, aztán az AMD a Ryzen-ek, Ryzen X3D-k, Threadripper-ök, Epyc-ek óta olyan versenyt diktál, amit nem nagyon bírnak, de a helyzet annyira nem rossz, hogy ennyire le kéne írni őket, meg lehúzatni velük a rolót. Mert ha a chiptervezést eladják, akkor semmi nem marad nekik tényleg, a gyártást eladhatnák, de a tervezést meg kell tartaniuk, az a fő bevételi forrás. Jól megy még az x86, és igaz le vannak kicsit maradva, de nem versenyképtelenek a termékeik, ráadásul erősödőben vannak GPU-k terén is, vannak még tartalékaik.
Értem, hogy világválság van most a covidos lezárások, termeléskiesések, meg az ukrán-orosz cirkusz miatti energiaárak miatt, mindenhol leépítések, meg csökkenő gazdasági eredmények, plusz beégtek most a 14. genes desktop i5-i9 túlfeszelős-fagyós fiaskóval, de ez nem végleges, ebből lesz talpra állás, nem szabad most, hogy rövid távon a pesszimizmus feladásra kényszerítse őket. Annyira egyértelműen nem rossz a helyzet, hogy egy ennyi évtizede sikeres céget bedaráljanak csak úgy.
Plusz AMD fanboyként mondom, hogy nem akarnám, hogy az AMD így egyenuralmon maradjon, mert az nekünk fogyasztóknak nem jó, nincs verseny, feláraznak mindent, nem fognak olyan ütemben fejleszteni, újítani, vissza fognak élni a monopóliumukkal, ha nincs valódi inteles ellenfél. Akkor az AMD kezd majd tikk-takkozásba, és csak 3-5%-os generációs fejlődések lesznek, meg mindent azonos magszámon és konstans cache méreten tartanak, az nem kell senkinek, elég volt belőle, mikor az Intel játszotta el majdnem egy évtizeden át.
Az Intelnek itt nem feladni kell, stratégiát váltani, alsó-középső szegmensekben jó ár/értékarányú termékeket kihozni, ezt csinálják is, Arc A/B GPU-k, Core 3-5 procik, sőt, az N100-150-200 vonal se teljesít rosszul a low voltage/SBC szegmensben, ezt a vonalat kéne erősíteniük, ami budget, de nem teljesen alja szemét. Az a baj, hogy nem tudják megemészteni, hogy ők most az underdog, nem ők diktálják a trendeket, csak lekövetik, és nem presztízsmárka többé.
Az AMD is küszködik, prociban meg integrált GPU-k terén hiába sikeresek, dedikált GPU-knál nem tudják tartani a versenyt az NVidiával, már erre a generációra nem is hoznak ki ellenfelet a RTX5080-5090 ellen, a középkategóriára koncentrálnak, ezt le is adták már egy jó pár hónapja sajtóközleményben. Kicsit feladták ők is. Pedig nincs igazuk, mert az NV hiába nagyobb, és erősebbek felső szegmensben a GPU-ik, ők már nem is gaming-desktop piacra fókuszálnak, mióta rájöttek, hogy a szerveres és AI-s műfajban sokkal több pénz van, és jók a GPU-ik szerveres RAID meg AI gyorsításra, viszik mint a cukrot, bármennyi mennyiséget el tudnak belőle adni, annyit kérnek érte, amennyihez csak van pofájuk. Így most a lehetőség, hogy az AMD eluralja a tényleges gaming-desktop szegmenst, főleg, mint az Intel nem erősödik fel ebben a műfajban.
Szerk.: a cím vagy Is Intel dead vagy Has Intel died, esetleg Did Intel die, de a variációkat nem lehet kombinálni.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Ez ott van a cikkben, az eredményesség annyira csökkent, hogy felvásárlási célpontá vált.
És úgy tűnik Trump sem akarja újra megvédeni őket
Szerintem az intel jövője azon fog múlni, hogy arm procik mennyire terjednek el desktop kiszolgálásban, pl. laptopok. Mert az inteles laptop egy snapdragon/apple gépekhez képest kb a kanyarban nincsen üzemidőben. A teljesítményen lehet vitatkozni, de lássuk be az átlag user nem fotóboltra használja meg videóvágásra (amitől már hülyét kapok az apple tesztereknél, mintha gizike néni videót vágna állandóan, nem hiszem el, hogy ebből áll a világ) hanem sima böngésző, levelezés, office, film és game. Namost játékra x86 és valami bivaly videókártya, vagy konzol. Szerintem a komoly tömegek akik földi halandók azoknak a könnyű gép kell, minél ritkább töltési igényel, és ennek kell megfelelni leginkább.
Szerver fronton szerintem még sokáig nem lesz gondjuk.
-42-
Dehat a Zintel jelenleg is gyartat TSMC-nel. Mi a problem?
Az x86_64 meg koszoni, jol van, lasd AMD.
amúgy sincs hova fejlődni már :)
https://x.com/PassMarkInc/status/1889070672883941789?mx=2
Average CPU performance in 2025 is going down.
ja, ha 1bitesen nezed a vilagot, akkor nincs fejlodes. hint: https://en.wikipedia.org/wiki/Efficiency
Ez tényleg történelmi, ilyen eddig nem volt.
A módszertan azért érdekes lehet. Mit is mérnek pontosan? Az sem mindegy, hogy az adott évben kiadott vagy eladott termékeket nézzük? Vagy azt amire az adott évben lefuttatják a benchmarkot? Ha több a mobilos benchmark mint azelőtt, az lejjebb viszi az átlagot? Ha több a szerveres, akkor az feljebb?
Talán a csúcskategóriát van értelme mérni, vagy egy ársávot, hogy mit kapunk egy adott évben a pénzünkért. Ha igy nézve is csökkenne a teljesítmény, azon tényleg meglepődnék, bár nem kizárt, hogy az is eljön simán a drágulás és a fejlődés lassulása miatt.
bővebben:
https://www.cpubenchmark.net/year-on-year.html
Ez már durva: top Desktop kategóriában nincs növekmény 2023 óta. És a top server is csak egy picivel van felette.
Ja, nagyon durva! Főleg, ha eltekintünk attól a ténytől, hogy 2016-tól 2022-ig nagyobb volt a növekedés 6 év alatt, mint előtte 12 év alatt :D :D :D
trey @ gépház
De, fejlődni van hova, csak egyre nehezebb, ahogy érik el a sziliciumos gyártás végét az egyre kisebb nm-ekkel, így újabb csíkszélességcsökkentett gyártás, már egyre költségesebb. Ha más nem, a gyártást optimalizálhatják, amivel olcsósodik minden, azzal is tud fejlődni a globális hardveres infrastruktúra. Sajnos ma még sok helyen elavult hardverek vannak mindig, 15 évvel ezelőtti procik, 2-4 giga RAM-mal.
A másik, amit a linken írnak is, hogy a lassulás részben szoftveres bloat miatt van, Win10-11 miatt. Lassan már ez a negatív trend a Linuxot se kerüli el, mindenhol híznak a sok millió kódsoros mamutprojektek, minden JS meg Electron alapú, minden sandboxolt és konténerizált csomagolású (Flatpak, Snap), híznak a keretrendszerek is (Qt6, Gtk4), bár linuxos fronton ez még nem megy annyira a teljesítmény rovására, de a hardverigényt növeli. Remélem a fejlesztők egy ponton rájönnek, hogy nincs értelme a komplexitást minden határon túl növelni, és vissza fogják fordítani a trendet.
A harmadik, hogy a Passmark szintetikus benchmark, abból is csak 1-2 kiragadott desktopos felhasználást mér, a valóságban sokszor nem ad vissza egy Passmark pont, hogy mi az adott proci erőssége, gyengesége, két azonos pontszámra teljesítő proci sem azonos mindenben. Így ez is csak egy benchmark, önmagában nem lehet neki túl nagy jelentőséget tulajdonítani, csak egy adat a többi benchmark meg mérés között.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Na várjunk! A benchmarkot a Win10->11 átállás lassíthatja, mert fut a "háttérben", az adja a rendszerhívásokat a benchmark alá. De a Flatpak, Snap nem lassítja a benchmarkot, hacsak nem a betöltési időt méri a benchmark, de nem hinném, nem azt szokta.
A Passmark szintetikus, de mivel kb az első találat ha csak úgy rákeresel, ezért biztos vagyok benne, hogy a processzorgyártók komolyan veszik. Magyarul erre optimalizálnak.
Sőt, ez hogy szintetikus a benchmark, ez még rosszabb is mint a valóság: mert a benchmarkban esetleg könnyebb fejlődni, mint a valóságban. Például a párhuzamosítós utasításkészletek elképesztő teljesítményt tudnak, és óriási mérnöki tudás van bennük, de átlagjózsi felhasználásában esetleg nincs is egyáltalán kihasználva, ha nem olyan programokat futtat, amik ezt ki tudják aknázni. A legtöbb esetben erőfeszítést kell tenni a programozónak, hogy kihasználja a párhuzamosítást, és alapból egy Java JS vagy Python program esetén esély se nagyon van rá, hogy a fordító mint valami varázstrükköt előhúzza a kalapból a SIMD utasításokat (komoly programátalakítás nélkül).
Azért is írtam, hogy Linuxnál egyelőre benchmarkeredményeket nem érint, de a hardverigény növekedést igen, ahogy híznak a kódok. A MS-ot már nem érdekli a teljesítmény, már többször nyilatkozták, hogy ez ilyen, nekik a biztonság a fontos már, a rendszer Win11 alatt már virtualizálva fut (Win10 alatt ez még csak bekapcsolható volt, de nem alapértelmezett).
Én se szerettem sose a szintetikus benchmarkokat, nem a valóságot írják le, gyártók csalnak is, ezekre optimalizálnak. Épp ezért, én gyakorlati mérések híve vagyok, tényleges bootidő, leállás, adott desktop művelet végrehajtása, tényleges média konvertálása, fájlmásolás, mozgatás, törlés, sok program betöltése egyszerre, kódforgatás, stb.. Játék alatt sem a 3DMark-ok, hanem tényleges játékok, és ott sem csak benchmark rész, meg timedemo, hanem tényleges játékmenet alatt mért értékek. Csupa olyan, amit tényleges felhasználók tapasztalnak a tényleges mindennapi használatnál.
Persze a szintetikus is van, hogy számít, pl médiakonvertálás, vagy sakk vagy server DB tranzakciók száma, linpack, 3D render, stb., de az már speciálisabb terület.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
dead, nem died. vagy has, nem is...
[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS
dehat DIE-okat gyart(at) :)
Minden cégre ez vár, ahol a menedzsment és a tulajdonosi kör eltávolodott a cég alapvető termékétől, nem érti a piacát, pusztán pénzügyi befektetésként tekint rá...
https://iotguru.cloud
Én arra csodálkoztam rá, hogy ez az sg.hu még működik 🤭
trey @ gépház
Csak annyit romlott az évek alatt, mint a HUP.
Igen, még megy, bár szerintem AI fordított a cikkek többsége.
Kicsit azért erősnek érzem, hogy temetünk valakit, akinek azért még úgy kb. 70%-os globális piaci részesedése van a desktop processzorok terén.
Komoly visszaesés, meg tényleg nem túl erősek az aktuális termékpalettájukkal, de azért így is adnak el eleget belőle.
Volt idő, amikor az AMD volt a gyengébb, és mellé csak 10% részesedésük volt, mégis megmaradtak.
Nagy Péter