Sziasztok,
adott egy ingatlan, amit hébe-hóba fogunk csak használni (örökség) és nagyon le van pukkanva villanyügyileg, tehát ebből a szemponból mindenképp át kell építeni. Hogy minél kevesebb legyen a költség, az óra és a kiselosztó közötti rész kivételével magam csinálnék meg mindent. 3*10 A van jelenleg széttaknyolva valami aluminum szarral (talán még textilszigetelésű vezetéket is láttam) - élet és tűzveszélyes az egész...
Ami kérdéses:
- van -e megkötés az áramkörök számában? Úgy gondoltam, hogy 3*B6 3*(3*1,5mm2) lenne a világításra és 3*B10 3*(3*2,5mm2) lenne az aljzatoknak (3*10A a bejövő - Itt majd 5*10mm2 lesz a betáp keresztmetszet). 6 helyiség van összesen, viszont ha nem muszáj, nem húznék ki 50+ m vezetéket "feleslegesen". Értelemszerűen ÁVK lesz.
- ki hogy csinálná/csinálná másként, ha a helyemben lenne? Értsd: nem csak spórolni akarok, szivesen megcsinálom magam az ilyesmit.
Azért is kérdés, mert ha fel van pattintva az új hálózat a mért bejövőre, akkor mindenképp akarok felülvizsgálatot.
Hozzászólások
Mivel én nem értek hozzá, hívnék egy szakembert és ő taknyolná össze.
Volt már saját munkám otthon, ami sikerrel vett egy felülvizsgálatot; nem ettől tartok. Igazából minimális vezetékmennyiséget akarok kihúzni egy olyan házba, ami jelen állás szerint éves szinten max. egy hónapig lesz használva.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Nem a te munkádat fikáztam, hanem az én szakemberemét :) (bár a legutóbbi munkájuk igen jóra sikeredett, nincs okom panaszra, de amikor a lan-t kötötték be, abba bele kellett nyúljak. Utp kábelt akartak toldani, illetve rosszul kötötték be a fali csatlakozókat. )
Az viszont gáz :)
Én elvből két dolgot nem csinálok magam: az egyik az elkészült rendszer illesztése a hálózathoz, illetve a felülvizsgálat kihagyása. Annál is inkább, mert ugye valóban nem szakmám, így muszáj egy szakembernek felülvizsgálnia a művemet.
Valamiért hobbimmá vált, kikapcsol, ha villannyal baszkolódok. Gázhoz/vízhez pl soha nem nyúlnék (bár annyiból itt majd kell, hogy az eddig nem létező EPH -t is ki akarom építeni.)
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Felülvizsgálatot utólag kérsz, amikor a munka (meg a károkozás) el lett követve? Vagy munka elejétől rendszeresen rájuk nézetnél egy felülvizsgálóval, aki ott azonnal töri el a kezét a kontárnak, amikor az pont elköveti a hibát? Anyagilag melyik éri meg jobban?
Hogy lehet valamit felülvizsgálni, aminek neki sem kezdett senki?
Az, hogy magam végzem a munkát, nem egyenlő azzal, hogy a munka szar lesz. Csak egy példa: a mostani hazunkban a felülvizsgálat közben az sem tűnt fel a szakinak, hogy 3*2.5 alu indult az ÁVK-tól és 3*1.5 H05-vvf végződik a bojlerban. Ez is nekünk tűnt fel, ki is lett cserélve, a villanyszerelő kb 8m -t tudott visszhuzni a vedőcsőből, a vége meg szépen, szakosan össze volt tekerve az alumínium vezetékkel. Na, ilyen esetben ki a felelős?
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Na annak bevonnam az engedelyet, melyik sodor ossze kabelt. gondolom meg nem is kotodobozban volt, mert "ugyselatszik"...
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
En csak remelni tudom, hogy azt a taknyolast nem villanyszerelo csinalta, ugyanis az netto tuz- elet- es balesetveszely volt. Az ugyselatszik elve alapjan lett megcsinalva, es mar fel eve ott laktunk, amikor kiderult. Az igazi problema az volt, hogy egy eloiras szerint bonthatatlan vezetekkotes (vezerelt a fogyasztoig nem megbonthato) nem tunt fel a villamos felulvizsgalatnal. Az, hogy foldeles sem volt erre a fogyasztora -furdoszobaban(!)- kb biztosra veheto. A megbizott villanyszerelo hatalmas kurvaanyazas kozepette kitepte az egeszet a falbol (lasd fentebb), aztan pikk-pakk megcsinalta az egeszet.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
A villanyszerelés olyan össznépi játék itthon mint a foci, mindenki ért hozzá.
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Es sajnos a fele ezeknek hivatalosan villanyszerelo...
"van -e megkötés az áramkörök számában?"
en talalkoztam mar olyannal, hogy a szakember az egesz szobaban az osszes konnektort 1 aramkorre tette, csak tudni kell, hogy hany W-nyi fogyasztot hasznalhatsz egyszerre, pl. porszivo, hajszarito, mittomen egyszerre ne legyen hasznalva abban a szobaban, mert nem fogja birni. ha 1 ember lakik benne, valoszinuleg teljesulni fog, mert nincs is annyi keze, hogy mindet egyszerre mukodtesse, viszont ha egy 5 tagu csalad, akkor ezekre figyelni kell.
neked aztan fura humorod van...
Összességében a fázisonkénti 10A korlátozza a dolgot alapbol (erre lesz eleg a 2,5mm2). A fürdőszoba/konyha/kültér külön lesz biztosítva alapból; itt nem kiztárt az sem, hogy 3 helyett 4 áramkör lesz a dugaljaknak, legalábbis a logika ezt diktálja.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
10A-hez a minimálisan kötelező másfeles is elég - viszont ekkor a dugaljakra fel kell jelölni, hogy maxim 10A/2300W - mivel a méretlen oldalon van 10A, így, ha teljesen korrekten akarod csinálni, a 10A/2300W jelölést nem spórolhatod le :-)
Koszi, igazabol nem akarom semmilyen formaban sem alulmeretezni -pl feszultsegses miatt sem, de a kesobbi bovithetoseg is elvarja-, ezert marad a 2,5 -es kereszt.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Mitörtént az elektronok is megdagadtak régen elégvolt 10 Aes bizti után a 075-ös alu falkábel is. :-)
Saját lakóházban megkötés nincs, terhelés, meg szakaszolás függvényében saját igény szerint oszthatod az áramköröket, csak mindenhol legyen meg a megfelelő keresztmetszethez megfelelő biztosítás.
- Világítás mehet akár egyben az egész, de azért ha amúgy is az elosztótól indul ki két irányba, akkor csak azért venném ketté, hogy ha van valami probléma, ne az egész lakás sötétüljön el.
- Dugaljból a konyhát illik külön venni, meg esetleg a fürdőt, de min. a bojlert, kazánt, ha van.
- A többi dugalj is mehet akár egyben is - tudva, hogy annyi kapacitásod lesz rá összesen, amennyi, meg szintén egyben száll el minden, ha gond van.
DE a jövőre tervezve én azért nem biztos, hogy elspórolnám most a vezetékezést, vagy legalább megtervezném, hogy később mit hogyan húzok mellé, szedek szét és alakítok át, hogy ha komolyabb használatba lesz véve a ház, ne kelljen az egészet újra kezdeni.
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
+ Vezeték keresztmetszet váltást ne nagyon csináljon egy áramkörön. Az nem túl jó hogy elindul egy 2,5-ös "gerinccel" aztán leágazgat 1,5-el. Sok helyen látok ilyet. Persze lehet aztán az egész ák-t 1,5-re biztosítani,de aki ilyet elkövet az beteszi az egészre a 16A-s megszakítót minimum.
Ja, persze, ez alap - ezért nem említettem külön. (annyi azért kisejlett a posztból, hogy ennyire nem hülye hozzá)
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
Ahol változik a keresztmetszet, ott túláramvédelmet köll rakni :-P Az, hogy jelenleg mennyi a méretlen oldalon a kismegszakító, az a jelenlegi állapot - én mindenképp 3*2.5-öt húznék be a dugaljakhoz, illetve -ha már kötelező- 3*1.5-öt a világításra, _és_ mindenre max. B10-et rakva. Ja, és persze normális gyártó ÁVK-ját rakni be az egész elejére (20mA).
a fogyasztoknak megfelelo tipusut is erdemes szem elott tartani:
https://megaohm.hu/aram-vedokapcsolo/fi-rele-tipusok
neked aztan fura humorod van...
Ahogy látom, kb bárkinek is csak a B típus ajánlott (itthon A van). Inverteres mosógép, plusz napelemes rendszer egyben már ezt indokolják.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
ha esetleg tudna valaki F tipusut hol lehet venni, jelezzen mar. (nalam nincs napelem)
koszi!
neked aztan fura humorod van...
nem tudom miert lepett meg, hogy itt talaltam:
https://www.aliexpress.com/item/1005004948709827.html
https://www.aliexpress.com/item/1005003095339402.html
https://www.aliexpress.com/item/1005008325155417.html
a kiallitott tanusitvanyok valodiak?
neked aztan fura humorod van...
是的
ezt mondana Han is :)
neked aztan fura humorod van...
Eleg sok mindenen sporolok szivesen, de meg villanykapcsolot sem veszek az aliexpressrol/temurol, nemhogy biztonsagi berendezest. Nyilvan a tobbit is ott gyartjak, de azert mas a QC.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
nem kell sporolni, csak mondani egy webshopot vagy boltot, ahol meg lehet venni :)
neked aztan fura humorod van...
Ok, ertelek, csak egy nem kelloen tervezett/kivitelezett alkatresz miatt meghalni/elveszteni mindenedet nagyon nem menci. Biztosan van olyan EU-ban ismertebb/elfogadott gyarto, aki rendelkezik azzal, amit szeretnel. Eaton/Schneider/Gewiss/Legrand pl nem szokott gyengebb felhozatallal szerepelni, mint az aliexpress.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
ingatlanba a bejovo vezetekre en is csak ilyen markasat tennek, ellenben a leagazasokhoz mar tennek kinait is.
ez arra jo, hogy ha mukodik, akkor nem az egesz ingatlanban megy el az aram, csak az adott leagazasban, de nem kell minden leagazashoz 100 000 Ft-os.
ha nem mukodik, akkor a markas majd megfogja.
tovabba mielott beraknam, kiprobalnam.
neked aztan fura humorod van...
Szigetelési dolgok, lángállóság, a specifikációknak, szabványnak megfelelő felépítés. Ha ez nem teljesül, akkor előfordulhat, hogy pl 10 A terhelés mellett egy papíron 40 A terhelhetőségű eszköz kigyullad. Innentől kezdve nem lényeges, hogy a másik eszköz le tud -e oldani, mert addigra a gagyi cucc pápát választ - szerencsés esetben.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Eatonnak van: https://www.eaton.com/us/en-us/skuPage.187360.html
Kb 70e a listaára...
pch
SB-soft online ügyviteli rendszer
ez 3 polusu es 300mA
nekem 2 polusu kellene es 30mA
pl. https://www.eaton.com/us/en-us/skuPage.187449.html
ennek mennyi az ara?
es egy webshop sem artana ahol tudok rendelni, vagy bemenni egy boltba es megvenni :)
neked aztan fura humorod van...
Nekem ilyen van, tudtommal felette van az F-nek:
https://www.villamossag.com/SCHNEIDER-A9Z31240-ACTI9-
Ez A-SI
pch
SB-soft online ügyviteli rendszer
Akkor lehet, hogy ezt keresi a kolléga?
https://elektrikstore.hu/Schneider-A9Z61240-Aram-vedokapcsolo-Fi-rele-B…
"Jelenleg a termék nincs a raktárunkban."
es nem most neztem meg eloszor :)
neked aztan fura humorod van...
Egyébként mi a különbség az A-SI és a B-SI között?
Wiki-ről ( https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81ram-v%C3%A9d%C5%91kapcsol%C3%B3 ):
A két típusváltozat („Si” és B”) nem teljesen azonos karakterisztikát jelent, mivel erre még nincs egységesen szabványosított gyártói megegyezés. De annyi közös pont mindenképp megállapítható, hogy az „Si” és a „B” típusok minden esetben egy speciálisan bővített „A” típust jelölnek, megfelelő egyenáramú komponens hibakezeléssel.
Schneider-nél ezek vannak iID-nél:
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=732schneider.png
pch
SB-soft online ügyviteli rendszer
De ebből még mindig nem tudom mi a különbség az a-si és a b-si között.
lehet hogy A+Si es B+Si tipusu is van.
(az Si rövidítés feloldása Super immunized, azaz megnövelt immunitású)
milyen jelek vannak rajta?
neked aztan fura humorod van...
Az si-t vedd ki. Az a és b között az a különbség, hogy a b tudja a dc komponensek érzékelését. Az f pedig olyan mint az a csak nagyfrekit is tud.
Nem tudom nektek mire kell, de lakásba elég szokott lenni az a.
Iparba ha sok a fekiváltó akkor raknak f-et. Illetve elektromos töltőkhöz a b-t
Az a tipus az lüktető egyenáramot is tud max 6ma szivárgás esetén
A f 1000hz-ig az act illetve 10ma szivárgó dc-t tud.
A b és b+ a csúcs. Tiszta dc- tud illetve 2khz a b+ meg 20khz-ig tudja az ac-t
Az si. Az áramvédőnél az si azt jelöli, hogy zavarvédett. Azaz a hálózati felharmonikusok ellen védve van.
De amúgy még a szelektivitásra is figyelni illik, ha több áramváltó van egymás után.
pch
SB-soft online ügyviteli rendszer
ha napelem van, akkor nem f típusu kellene legyen háztartásba is?
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
nekem erre 404-et mond
neked aztan fura humorod van...
A minusz kell a végére csak a forummotor levágja a linkből
koszi igy mar megvan,
a termekre meg varni kell :)
"RAKTÁRKÉSZLET FEJLESZTÉS ALATT"
neked aztan fura humorod van...
https://www.kepfeltoltes.eu/images/2025/02/18/151shot.png
pch
SB-soft online ügyviteli rendszer
Jo az irany es a kabelvastagsagok is stimmelnek. Huzd be buszrendszert is szerintem kapcsoloknak + erzekeloknek, ha ugyis most csinalod ujra. Konyhai fogyasztoknak, mint pl villanytuzhelynek keszits be vastagabb kabelt, akkor is ha most nincs hasznalva vagy kihasznalva (4mm2). Hatha egyszer dobod a gazt. Suto is dedikalt kabelt kapjon, akkor is ha csak sima 240.
Ebből az egész műveletből nem a vezeték ára lesz a kritikus szerintem.
Ha egyszer szétvered és becsövezed az egész kecót, érdemes több kábelt behúzni, mert kéőbb biztosan nem akarod majd.
Mindemellett a 3x10 amper egy átlagos háztartásban csak szívatás (1x32-hez képest) mert előre ki kell találnod hol lesznek a nagy fogasztók, hogy külön fázisra tudd őket tenni.
Ez konnektoroknál külön érdekes, én pl minden konnektor helyhez elvinném mind a 3 fázist (3 külön konnektorba végződtetve), így manuálisan/utólag is lehet terhelés elosztást csinálni :)
Mert 'túl sok' konnekrort még nem láttam egy lakásban sem - hosszabbítóba dugott hosszabbítót viszont elég sokat.
zrubi.hu
Abban igazad van, hogy ha az ember egyszer nekiáll, akkor érdemesebb inkább véglegesre- és "túl"tervezni, de abban nem vagyok biztos, hogy lakótérbe illene 3F-t behúzkodni szomszédos dugaljakba - Okozhat veszélyes problémákat.
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
"minden konnektor helyhez elvinném mind a 3 fázist"
Faszság. Ha úgy van, 5 perc átkötni egy konnektort egy másik fázisra.
"'túl sok' konnekrort még nem láttam egy lakásban"
Nem jártál még nálunk... :)
"Sose a gép a hülye."
Nálam a vilanyreszelő hűlyének nézet (2008) mert mindenhova szinte 5ös keretet rakattm be ( utp koax is), sajnos a tüzhelynél nem vettem észre, hogy a fázist zöldsárgával huzta be, de a többi helyről kihúzattam vele. ja és az emeletre külön elosztót sem akart csinálni.
mondjuk ~14 éve - amikor építkeztünk - abből a szerelvénycsaládból amit használtunk az 5-ös soroló 20 000Ft körüli tétel volt. Nem vettünk belüle túl sokat...
(jól érted, csak a soroló, mindenféle szerelvény nélkül)
Használj sodrott vezetéket, ha tömörben gondlkodsz. nálam a szerelők valamiéert ragaszkodtak a tönörhöz, alig tudták behúzni pár helyre. Nem tudták indokolni miért a tömör. Kipróbáltam sodrottal nekik, egyedül fél kézzel ment, ahol elötte ketten rángatták, negyedőrákat.
https://blog.claryel.hu
Nem kell érvéghüvely, gyorsabb szerelni. Kötődobozban ha nem akarsz érvégezni akkor csak néhány fajta kötőelem használható (pl wago 221) Nem lehet "tolni" a csőben csak húzni :).
Nem vicc ezt pár villszerelő nehezményezi....
Az MKH külső átmérője nagyobb mint az MCU-é ugyanolyan vezető keresztmetszetnél.
^Így.
Ettől függetlenü ha magamnak csinálom, én is sodrottat használok inkább.
Mert én nem sajnálom rá a wagót sem az érvéghüvelyt.
Sem az időmet a normális kivitelezésre.
zrubi.hu
Előnye viszont a nagyobb fizikai terhelhetőség, rugalmasság. Csatornában pl. -tapasztalataim szerint- konnyebben "igazodik".
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Nálam alapvetően a 16-os védőcsövet "kézzel hajlitották 90 fokban a sarkokhoz, (nem tudom máshol ez hogy megy) igy ez a gyári sarokelem sugaránál jóval kisebb volt, és ezért kellet itt ott durván ráncigálni. Sodrott ugyanitt átment elsőre.
https://blog.claryel.hu
A falba menő (Mü I.) cső alapvetően kézzel, hidegen hajlítós - persze, hozzá való hajlítószerszámmal. A falon kívül szerelt (Mü II., Mü III.) ma már inkább idomokkal megy, de amúgy melegen hajlítható.
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
Hát ez úgy történt hogy egy tömör gumicsövet berakták a csőbe és kézzel hajlitották, én is igy csináltam, én elötte icipicit melegítettem. Ilyen csőhajlító szerszámot nem láttam. . Ezzel a módszerrel láttam mindig, de ez elég kicsi sugarat eredményez. Hol találni ilyen szerszámot ?
https://blog.claryel.hu
Akkor az ágy kimaradt. Működik csak egyrészt kicsi lesz a sugár, másrészt könnyebben megroppan a belső ív, harmadrészt nehéz kihúzni belőle a betétet
https://www.obi.hu/kabelcsatornak/hajlitobetet-mue-iii-11-csohoez/p/750…
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség
Pont, hogy a Mü III megy a falba és hajtod csőhajlítóval+ággyal a Mü II és a Mü I nek vannak idomai. Manapság a Mü II-t használják inkább falon kívűl a Mü I-est inkább csak a légvezeték betáp oldalon lévő csőbe.
pch
SB-soft online ügyviteli rendszer
Jogos, "ügyesen" fordítva számoztam :)
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
Úgy tudom, hivatalosan csak villanyszerelői végzettséggel lehetne ilyet végezni.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1700219.kor
https://jogzona.hu/villanyszerelesi-biztonsagi-szabalyok-es-eloirasok/
Persze azt tehetsz, amit helyesnek gondolsz.
A sokadik ilyen topicba lett már linkelve az ellenkezője parázs vitát generálva:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0900191.kor
12.
(6) * Az építőipari kivitelezési tevékenység építési szakmunkáit vagy annak egyes munkafázisait saját részre vagy a Ptk. szerinti hozzátartozó részére a vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult személy is végezheti
a) szakirányú szakképesítés nélkül,
aa) ha az építőipari kivitelezési tevékenység végzéséhez nem kell kivitelezési dokumentáció, vagy
ab) kivitelezési dokumentációhoz kötött építőipari kivitelezési tevékenység esetében a vállalkozó kivitelező jóváhagyásával, felügyeletével,
b) szakirányú szakképesítéssel azt a szakmunkát vagy munkafázist, amelyre a szakképesítése kiterjed,
a szakmai szabályok betartása mellett.
nem olvastam el a linkelt doksit.
akkor mar csak azt kellene tudni, mihez kell kivitelezesi dokumentacio.
neked aztan fura humorod van...
Villanyhoz ha jól tévedek pont kell, viszont ha van villanyász családtag, akkor az ő "felügyeletével" elvégezhető a kiépítés, de neki kell átnézni, és ő felel érte.
Nem kell.
https://iotguru.cloud
Ezen már korábban is vitatkoztál - most vagyok egy '60-as években épült ház felújítása előtt, és ezzel foglalkozó, számomra megfelelő referenciákkal bíró szakember szerint kell dokumentáció arról, hogy mi lett megvalósítva, mi a kivitelezést követő valós állapot.
Akkor se kell. Kérdezd meg, hogy melyik jogszabály/rendelet/egyéb alapján kell. Megvárom.
https://iotguru.cloud
en megkerdezem mert nem tudom.
melyik alapjan kell?
neked aztan fura humorod van...
En azt kerdeznem meg, melyik alapjan nem kell?
Blog | @hron84
via @snq-
Nem azt kell bizonyítani, hogy melyik alapján nem kell, hanem azt, hogy melyik alapján kell.
Továbbra is várok arra, ami szerint lakóépületnél bármilyen felújítási vagy átalakítási villanyszerelési munka csak dokumentációval együtt végezhető (~= e-építési naplóba fel kell tölteni), és arra is, hogy hol van a határa, mert egy konnektor cseréje is felújítási vagy átalakítási munka, bárhonnan is nézed.
https://iotguru.cloud
Jelen esetben gyakorlatilag egy nulláról újraépítendő hálózatról van szó - gyakorlatilag csak a méretlen oldal marad meg.
Az is teljesen mindegy és onnan indultunk, hogy villanyhoz kell kivitelezési dokumentáció. De nem kell. Semmi nem tiltja, hogy szorgalomból legyen, de nem kell. Szóval továbbra is várom, hogy mi alapján kellene, de szerintem most is hiába fogom várni.
https://iotguru.cloud
Ezt így nem ismertem, köszi.
Saját amgának azt csinál mindenki amit akar, a felelőség az övé! Ha el akarja adni, vagy kiadni akkor viszont kell(ene) egy felülvizsgálat áramra, vízre, gázra, enrgetikára, hogy az előírásoknak megfelel.
A hivatkozott rendelet a bekötővezetéket szerelőkre vonatkozik, alapvetően őket kell nyilvántartásba venni (vagy a DSOval szerződnek), ezen kivűl van az egyszerű villanyszerelő aki vállalkozóként végzi az ipart és van a kontár probálkozó akiről egyik hatóság sem tudja mit csinál( NAV, MKIK, Kormányhivatal).
1. 34/2021. (VII. 26.) ITM rendelet a villanyszerelés végzettséghez kötött foglalkozás (persze otthol azt csinálsz amit akarsz, addig amég nem lesz minden épületre kötelező a villamos biztonsági felülvizsgálat) vagy el nem adod, mert ott már az adásvételi része kell hogy legyen, van pár kivétel de ezt most nem részletezem.
2. Villamos terv szükséges (igen, minden esetben kéne, a legkisebb kulipintyónál is)
1. Erre írtam, hogy a hálózatra kötést nem én végzem, illetve mindenképp akarok felülvizsgálatot (jelenleg úgy megbukna, hogy még az utcában is elbontanák az oszlopokat)
2. Utóbbival még számlás villanyszerelőnél sem találkoztam, aki történetesen a munka végeztével maga indíttatta el a felülvizsgálatot.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Én még életemben nem láttam villamos tervet egy villanyszerelő kezében sem. Pedig pár felújítást végignéztem már.
Én is így vagyok vele. Amikor ilyen szituban voltam, ami összesen egyszer eddig fordult elő, a házunk építésénél (egy vállalkozó kezdte, és mi később csatlakoztunk be, amikor már a falak álltak), hogy akkor most beszéljük meg, hogy hol lesznek a konnektorok és kapcsolók, akkor gondoltam majd ebből lesz szép rajz a kábelek nyomvonalával, meg hogy mi hogy lesz a biztosíték szekrényben stb. Én magamnak előzetesen annyit rajzoltam le, hogy hová akarom a konnektorokat, UTP aljazatokat stb. ezt a rajzom alapján elmondtam a helyszínen a villanyszerelőnek, és ennyi. Semmi konkrét terv nem készült, egyszerűen ahogy a szerelő gondolta, kivésett mindent, és befűzte a kábeleket, aztán mindegyiket rárakta egy kismegszakítóra, amit aztán nyilván nem feliratozott, hogy melyik mi... Utólag megnéztem az építési e-naplóban, ott volt egy olyan dokumentum, amit egy villamosmérnök írt alá, de az nem kiviteli terv volt, csak egy teljesen általános copy-paste dokumentum, hogy be kell tartani a szabványokat, meg hogy legyen áramvédő kapcsoló, de igazából szinte semmi ami a konkrét házra vonatkozna.
Utólag már nyilván nem így csinálnám, hanem lenne rendes terv. Hozzá kell tenni, hogy az adott szituban, családdal, egy építkezés és költözési előkészületek közt inkább csak siet mindenki, nekem sem volt akkor időm ezen túl sokat gondolkozni. Bár azt hozzá kell tenni, hogy végülis működik minden, de a későbbi bővíthetőség meg átvariálhatóság az lehet hogy hiányozni fog egyszer.
Sőt, most már bérbeadásnál is kötelező.
Merthogy van friss jogszabály
40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet
1.6. * A villamos berendezésnek az e rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapotát ellenőrizni kell
a) a berendezés létesítésekor, az első üzembe helyezés előtt (első ellenőrzés);
b) rendkívüli eseményt követően;
c) átalakítás, javítás esetén annak üzembe helyezése előtt;
d) időszakosan, az e berendezés fajtájára a jogszabályokban előírt gyakorisággal és
e) bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor az 1. pont 1.13.2. alpont f) alpontjában meghatározott esetekben.
[az ominózus f pont:
f) a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén villamos biztonsági felülvizsgálat végzése bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor, amennyiben a bérbeadás, illetve a tulajdonosváltás időpontjához képest 6 évnél nem régebben elvégzett felülvizsgálatot igazoló ellenőrzési dokumentum (minősítő irat) nem áll rendelkezésre; ]
... és persze az op figyelmébe ajánlom a c)-t is.
Minden villamos tevékenység végzettséghez kötött mindegy hogy ez hol történik, annyi hogy a mérőhelyet regisztrált villanyszerelő szerelheti és papírozhatja le. Ha rendesen felül akarod vizsgáltatni egy villamos biztonsági felülvizsgálóval (VBF), sok minden más mellett kérni fogja legalább az egyvonalas villamos tervet ezért kell a tervező. Családiháznál jelenleg csak bérbeadáskor, eladáskor, vállalkozás telephelyeként bejelentve (sőt ott még a villamos gépek évenkénti felülvizsgálata is meg kell hogy történjen), egyébként nem kötelező a felülvizsgálat (még) VBF által. Amit egy családi háznál meg kell hogy kapjál többek között, számla, kivitelezői FMV nyilakozat, megvalósult villamos terv, de pl klíma esetén garancia papír, használati útmutató is ide tartozna. Szép is paksamétát kéne átadni ilyenkor, persze ez nem nagyon történik meg.
Már a klíma telepítést vegző "szakemberek" esetén elvérzik ez.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
ja villanyos sütő összes papírján is az áll hogy jajj, kizárólag erre feljogosított szakember helyezheti üzembe.
Aztán a valóságban az 'üzembe helyezés' azt jelenti, hogy a rá szerelt gyári! villásdugót be kell dugni a konnektorba. :D
Egy egyszerú split klíma elektromos hálózatra csatlakoztatása hasonlóan bonyolult és szakértelmet igénylő művelet.
bónusz: teljesítmény ügyileg egy hajszárító többet fogyaszt bármeliyknél ;)
szal a papír mindent elbír.
zrubi.hu
Szerintem a háztartásokban "villanyos sütőből" előbb találnál legalább 3 kW-ost, mint hajszárítóból. Természetesen azt nem vitatom, hogy egy főzni nem tudó, vastagon sminkelt cicababánál a hajszárító "többet fogyaszt" a "villanyos sütőhöz" képest.
:)
egyszerüsített bejelentés esetén nincs kötelező szakipari terv készítés a jogszabály szerint, ezért a generálosok nem is csinálnak. A MMK ( Magyar Mérnöki Kamara) ajánlása szerint viszont kellene kiviteli dokumentáció mindenhez, de ez csak ajánlás. Mivel ezt nem csinálnak ezért sem a vízhez sem a villamoshoz sem a fűtéshez nem készülnek tervek, de még az építészethez sem készülnek csomoponti tervek ( pdig egy ablak szakszerű beépítését le kellene rajzolni hogy légtömör legyen és ne legyen hőhíd, vagy hogy a talp szelement hogy kell szigetelni....) , csak a régen engedélyes tervnek csúfolt 1:100as rajzok, néha statika ha 6m környékén vannak a fesztávok.
Még csak nem is tanács, inkább egy saját tervezési tapasztalat, amit főleg IT hálózat tervezésnél szereztem, de a gyakorlatban az árammal is láttam már rengeteg csodát.
Minden szobába az elképzelhető maximum darabszám, illetve teljesítmény legyen tervezve. Ez elején többe kerül, ami később térül meg.
Pár gyakorlatban történt példa.
Ó ez csak spájz lesz, nem kell ide csak világítás. Na tegyünk ide egy mélyhűtőt. De jó a szárítógép is idefér...
A padláson csak pár kamerának kell poe switch, max 30W. Király lett a kültéri díszkivilágítás. A padláson klasszul megy a gyümölcsaszaló gép is...
Itt csak pár lámpa lesz. Na jó, ha már itt az áram felxelek egy kicsit. Meg hegesztek is...
Csak ebbe a sarokba lesz gép. Kurva élet mégis inkább oda kellett volna rakni...
Ez hálószoba lesz, nem kell ide semmit. Mégse, az asszony kitalálta, hogy átköltözzünk a másik szobába...
Ennek folyománya h. akkor vizet (hideg+meleg.. ja meg akkor már csatorna is kéne) meg a gázt is vezessük már be minden szobába.
Nem teljesen... A víz, csatorna, gáz kötöttségű berendezések jellemzően helyhez kötöttek, az elektromos áramot igénylők meg kevés kivétellel nem. Plusz gáz esetén a tervekre fel kell kerüljön az is, hogy adott végponton milyen berendezés lesz telepítve -bármikor a jövőben. (Nálam a fürdőszobában van egy soha nem használt gázos végpont, mert anno felmerült, hogy a villanybojler helyett gázbojler kerül felrakásra - ez az elmúlt ~30+ évben nem történt meg - és várható. hogy nem is fog...
Először azon gondolkodj el, hogy a 3 x 10 A mire lesz elég, mert az is lehet, hogy jobban járnál pl. 1 x 32 A-rel.
https://lakasvillanyszereles.hu/1-fazis-32-amper-alanyi-jogon-jar/
Akkora munkára készülsz, aminél már megfontolandó, hogy kialakítsanak neked egy olyan mérőhelyet, ami megfelel a mai igényeknek és az áramszolgáltató előírásainak. Ha ez nem fér bele a költségekbe, akkor most felejtsd el, de előbb-utóbb szükség lesz rá.
Egy lakásban előfordulnak olyan villamos fogyasztók, amiknek komolyabb áramfelvételük van, pl. mosógép, mosogatógép, sütő, főzőlap és egyebek. Ezekhez nem lesz nyerő a 3 x 10 A, és nem szerencsés 1,5-es vezetéket húzni hozzájuk. Persze van olyan sütő, ami 10 A-nél kevesebbel beéri (2 kW körülieket is kapni), de erre figyelni kell a vásárláskor, ugyanakkor főzőlapból kapsz olyat, ami 7 kW körül "eszik" teljes terhelésnél, oda erősebb vezetékezés kell.
Itt említés szintjén felmerült, én szeretném kihangsúlyozni: ne abból indulj ki, hogy nem fogjátok használni az ingatlant. A villany bekötése olyan dolog, ami ha jól van megcsinálva, nagyon-nagyon sokáig problémamentes szokott lenni, az ember el is felejti a dolgokat, aztán jönnek a meglepik.
Úgy csinálj mindent, mintha mindennap ott laknátok, ott élnétek. Mert nem tudod, mit hoz a távoli, 20-30 év múlva eljövő időszak, lehet, hogy egyszer az lesz a valóság. Vagy odaadod a leendő gyerekednek mindennapi lakásra. Vagy kiadod albérletbe, mert kell a pénz.
És akkor jön a felkoppanás, hogy akkor kell újracsinálni a vezetékezést, de neked esetleg már pont szar lesz a derekad, nem tudsz létrázni, stb, bármi lehet. És akkor keríts villanyszerelőt, stb. Ne spórolj semmin, a villany, víz, gáz azok a dolgok, amiken sosem szabad spórolni, mert amúgy nem nagy összegek, ha lebontod, hogy mennyi ideig jó tud lenni ha jól van megcsinálva.
Blog | @hron84
via @snq-
Ott a pont. Nálam '60-as években tető alá került ház, és mai szemmel irgalmatlanul sz@r elektromos hálózat: nagyon sokat törtem rajta a fejem, hogy mi legyen... Napelem meg H tarifa egyelőre nem lesz, úgyhogy elég lesz csak a mért oldalt újragondolni (gyakorlatilag nulláról újraépíteni mindent).
Teljesen mindegy mi van most a mérő alatt, azt ne tekintsd irányadónak.
Ha fél év múlva odaköltözik valaki, és hálózatbővítés kell egy főzőlap, vagy mosógép miatt, akkor már más lesz a helyzet.
6 helyiségre teljesen jó amit írtál, de kimaradtak a dedikált fogyasztók. Kazán, mosógép, szárítógép, mosogatógép, főzőlap, sütő, klíma, garázs, melléképület, riasztó, tv/net, kert, szivattyú, stb.... Kívánt rész aláhúzandó....
"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol
Sose fulld trollba a kretént.
Ha nem akarjátok használni a házat, és költeni sem akartok rá, akkor érdemes lehet a meglévő rendszert tisztességesen átnézni. Kisebb hibák esetén elég azokat kijavítani.
Amennyiben a teljes átépítés mellett döntötök, akkor viszont érdemes időtálló módon megtenni.
Harmadik lehetőség, hogy megfelelő keresztmetszetű hosszabbítóval (de nevezhetjük falon kívül, kábelcsatornában vezetett vezetéknek is) tápláljátok meg a fogyasztók egy részét. Ideiglenes használatra ez egy jó kompromisszum lehet, amennyiben a meglévő rendszert átnézve nem találtok olyan problémákat, amelyek miatt pl. a világítás sem üzemeltethető biztonságosan.
:)
villanyszerelőként küldöm ezt neked
https://youtu.be/tiNcNFaR5_E?si=b-DuZs13OUPy1UhZ
Tervezhetem, a terveknek megfelelő megvalósítást ellenőrizhetem, de sk. nem csinálhatom meg... Yooo... Igaz, a "mer'ígyszoktuk" villanyszerelő "szakemberekhez" képest lehet, hogy mérnökként jobban képben van az ember az aktuális előírások, illetve lehetőségek kapcsán, de attól még a szakmókusi papír fontos...
Amikor villanyszerelő szakmókus azon pörög, hogy az elektromos főzőlap bekötése miért 3*1.5, merthogy az szerinte "2300W-ig jó", vagy épp a 10A-re biztosított 3*1.5-ön bekötött, és feliratozott (max.10A) dugaljat fikázza... De látott már a világ C16-ot mindenhova "mer' ő jobban tudja" szerelést is... Szóval nem a papír teszi a tudást és a megfelelő kivitelezést...
Tegyük hozzá, hogy a jogszabályok ritkán életszagúak. Meg azt is, hogy a nagy többségnek azért nincs villanyos mérnök képesítése (vagy azzal kompatibilis) és ha ő összerajzol valamit, aminek csak az ő szemszögéből van értelme, azért kell valami szaki, hogy ezt rendbetegye. A különféle ezt levédő jogszabályok elsősorban az ő védelmükben készülnek. Lásd még: ne tedd a macskát a mikrosütőbe/mosógépbe.
Az egy másik kérdés, hogy ezek a "szakik" csak a laikusokhoz képest okosabbak, amúgy meg nem.
Blog | @hron84
via @snq-
bocs, de nekem eddig többet gányoltak össze a "szakemberek" mint amikor magamnak csinalom (és persze azért még sok pénzt is elkérnek, ha gond van, akkor meg fel van szivodva, meg más a hibás). (arról nem is beszélve, hogy pl. felénk a kőműves munkát már nem igen csinálják meg, azt old meg magadnak)
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Sajnos nekem is hasonlóak a tapasztalataim, ezért egy ideje előre tisztázom a szakijelöltekkel, hogy "Nem azért hívtalak, mert én nem tudnám megcsinálni, hanem mert neked van hozzá célszerszámod, napi rutinod, meg marékszám alkatrészed, úgyhogy sajnos figyelek és bele is szólok." Aki itt fel is adja, azzal nyilván nem is szeretnék dolgoztatni. De szerencsére több szakival sikerült már igényes, profi munkát végeznünk együtt. Volt aki külön örült, hogy akkor nem fizet segédet.
"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"
Nyugodtan csináld magad, alapszinten nem rocket science.
Házon belül teljesen szabályos a DIY áramszerelés.
Ha kérdésed van, egy tipp: chatgpt! Pontosan választ tud adni különféle helyzetekre, pláne mert ugye amit csinálsz, az abszolút a villanyszerelés 101.
2 dologra nagyon figyelj:
- Szigorúan fi relé "mögött" dolgozz; ha nincs, szigorúan a legeslegelső munka az legyen. nem vicc, nálunk már mentett életet; működik.
- Sose bízd el magad! Itt egyszer lehet hibázni. Csak azért, mert azt "hiszed", valamiben nincs áram, még lehet. Kétszer mérj, tovább élsz! Én *mindig*, mielőtt hozzányúlok dróthoz, megmérem 2 külön fázisceruzával, és akkor is óvatosan, lehetőleg kesztyűben+papucsban+(amennyire lehet)félkézzel érek csak hozzá. Persze, lassú meg irritáló, de biztos. És amatőr villanyászként ez a legfontosabb.
+1: komolyabb munkákhoz hívj szakit. Egy villanyórába bekötést meg napelemezést hagyd a profikra, hacsak tényleg nem érzed magad félprofinak a ház komplett áthúzása után, de akkor is csak nagyon óvatosan, az nem játék.
És néhány tipp:
- Wago. sorkapcsot, forrasztást, kábeltekerést és hasonló tiktok-lifehack -et felejtsd el! Persze, értem, drága meg minden, de nyugi, a villanyszerelő is ezt használja, aztán meg jól kiszámlázza. Azért fontos, mert a kábel "dolgozik", és a wago-ban mindenre, de tényleg mindenre gondoltak, kvázi teljesen hülyebiztos. Ez kell neked.
- Ne spórolj a jó szerszámon. Nem kell sok, de bőven megtérül. Érvéghüvelyt, krimpelőt, csupaszítót szerezz be. És ne sajnáld használni, a jó szereléshez kell a jó alapanyag és szerszám. Nekem még a 65mm -es falfúró is megvan a süllyesztett konnektorokhoz. Ezeken ne spórólj, mert híg lesz az a bizonyos lé.
- Keress egy jó villanyos boltot! Ha kicsi, annál jobb. Onnan lehet megismerni, hogy gyakran fordulnak meg benne szaki külsejű emberek, furgonnal érkezve. Ahova a szaki megy, ott jó helyen vagy. És nyugodtan kérdezz hülyét tőlük is - mondd el, mi a helyzet, és mit szeretnél elérni, segítenek. Egy jó szakbolt aranyat ér!
A lakossági villanyszerelő kisboltok helyben nagyon drágák. Az egyetlen előnyük szerintem, hogy "általában" polcról adják az alapvető dolgokat ha aznapra kell.
De egy ÁVK-ért nem fogok kb 50%-al többet kifizetni a netes rendeléshez képest. Nálunk helyi kisboltban (kb mindegyikben mintha összebeszéltek volna) a Schneider 30ma/25A/A ÁVK 15KUF. Neten rendelve (magyar ismert villamos anyagos cégtől,tehát nem kínai kamu) meg 10K.
Nalam olcsobbak, mint a praktier/obi, es hozzaertok vannak ott. Mondom, odajarnak a mesterek is - ok pedig ismerik az arakat. Draga helyre nem mennek.
Masreszt egy parezer forintos alkatreszen nem erdekel, ha 10% -al dragabb; az, hogy szakember meghallgat, tanacsot ad, es a jo alkatreszt adja, ennel sokkal tobbet er. Plusz a postakoltseg sincs ingyen, az ido meg vegkepp nem, ha most kell.
A Wago kicsit olyan, mint a cocialista időkben a két komponensű epokit, azzal a különbséggel, hogy azért jobb annál :D (használtam epokitet Trabant külső duroplaszt burkolatán repedés betömítésére felemás sikerrel :D, pedig akkor már a vadkapitalizmus dúlt)
Én is használom arra is, amire nem kéne, de gondot nem okozott még :)
Ha édesszájú vagy , akkor jó a csoki, én kötődobozokban WAGO-kat látok 2.5 mm2-ig . Amiket én láttam.
Ebben a méretben sorkapcsot csak csillárokban látok.
https://blog.claryel.hu
Nem szeretem, nem bízom bennük.
Nem tudom, én meg wago-t favorizálom.
https://blog.claryel.hu
A csokit nem szeretem :D
"Én *mindig*, mielőtt hozzányúlok dróthoz, megmérem 2 külön fázisceruzával, és akkor is óvatosan, lehetőleg kesztyűben+papucsban+(amennyire lehet)félkézzel érek csak hozzá."
És lehetőleg a tenyered, ujjad külső felével. Hogy ha mégis megráz, akkor a görcs miatt ne tudj rámarkolni és ne az legyen, hogy nem tudod elengedni.
Hogy a kérdésedre is válaszoljak:
Világításnak a LED korában nem kell igazából külön vezeték. Régen azért kötötték külön, mert 10x100W már kilowattos méretű fogyasztást jelentett. Akkor van még értelme külön rakni, ha tartasz attól, hogy lecsap valami egyéb fogyasztó, és sötétben kell botorkálnod, de rossz hírem van: messze a legtöbb lecsapást pont a LED fényforrások gagyi tápegységei okozzák... :D
Ami fontos, inkább most vegyél vastagabb vezetéket. Kismegszakítót ezresért tudsz cserélni nagyobbra, de áthúzni a házat nemigen. És nyugodtan tervezd felül a kismegszakítót is, gondolj arra, hogy pl. egyszer jön egy fázos emberke és hősugárzóval melegíti magát: 2kW, 8A plusz hirtelen, és a 10A már el is "fogyott". De egy vízforraló is ekkorát eszik, mosógép/mosogatógép szintén, de egy mikró is 1kW -ot simán felvesz.
Kismegszakítóból mindenképp "C" karakterisztikájút vegyél, mert ma már szinte minden fogyasztó "rángat", és könnyen csapódik le B-vel is.
A kábeleket/kismegszakítókat mindig a legrosszabb esetre méretezd. Teszem azt, teljesen OK, ha 16A -s kismegszakító mögött felfűzöl 1.5 -es kábellel sok konnektort, akár elosztásokkal is, mert akármilyen kombinációval is próbálsz minél többet fogyasztani, a 16A-s kismegszakító le fog csapni, és egyik vezeték sem lép túl a terhelhetőségét. Csak ilyenkor ugye tartalék nem lesz a rendszerben, avagy ha mégis kéne valahova 25-32A, akkor újra kell húznod a kábelt, vagy új kábelt kell kihúzni.
A lényeg, hogy mindig a legrosszabb/maximális terhelésre méretezd a kábeleket és a kismegszakítókat, az áram teljes útján. Érdemes lerajzolni, és végigkövetni, hol merre fog elmenni mennyi áram, és ahhoz igazítani, bőven felülbecsülve.
eszembe nem jutna soha háztartásban C kioldási karakterisztikájú kismegszakítót beszerelni
Amikor folyton lecsaptak a 20 eves legrand-ok, utananeztem, es konkretan C-t javasolnak manapsag a hazakba szerelni a fogyasztok megvaltozasa miatt (=tapegysegek szinte minden fogyaszton).
Masreszt azert nem gond, mert a kabel durvan felul van meretezve, ha meg rovidzar van, tokmindegy, hogy 3-5 vagy 5-10 szeres aramra csap le, ott csak a kioldasi ido szamit.
Lasd itt:
5-10 szeres aramra csap le... azonnal (ezt majd a nagyobb szakik megmondják, mennyi is az azonnal), de egyébként le fog 2-3x-ra is valamikor, csak ugye ez nem feltétlen van elmagyarázva, jól.
Ugye az óra már 1.akárhány x-nél elkezd "ketyegni", de a lekapcsolási idő görbe efelett a terhelés felett az áramerősségtől függően közeledik a 0-hoz.
Ezt nem neked írom, csak azoknak, akik nem foglalkoztak még ezzel és megijednek a C osztálytól az 5-10x láttán.
Tök jó, hogy ezeket leírjátok. Keep up the good work!
Blog | @hron84
via @snq-
a linkben ott vannak a karakterisztikak is, erdemes atbongeszni alaposan, sokkal tisztabb lesz a kep.
Ha a villanyóránál B-s van, akkor mi értelme a lakásba C-st rakni? Majd mindig futkozhatsz ki az órához, mert az fog leoldani...
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Mikor jöttek az elmüsök lecserélni az órát ad-vesz típusúra, nálam is szónélkül átcserélték a C-s megszakítókat B-re. Azóta az van amit mondasz, bármi lever valamit, a fél ház elsötétül, a biztosítékszekrényben látszólag minden fasza, aztán az óránál off az egyik a 3-ból.
""megijedtek"" a C osztálytól
Ez alap ujabban, nalunk is ezt csinaltak, sima oraatiras alatt. Konkretan meg igy is tul sok, hiszen 32 A + 10 A (vezerelt) 50 eves 8mm2 aludroton jon be az oszloprol.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
jóideje ez a szabály, hogy C-s lehet csak.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
mármint b, és a h-tarifásra igényelhetsz max c-t
jah, igen, egy nem hiányzik belőle :) szal, B-s lehet csak.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Ez osszetett dolog.
- a kulso villanyora sokkal nagyobb, mint a benti. Nalunk a kinti 32A, a bentiek meg 10-13-16A -esek.
- a villanyora kint van, tipikusan arnyekos helyen. hulyeseg, de bizony szamit valamennyit a kulso homerseklet abban, hogy milyen hamar csap le.
De legfokepp: nekem most csereltek bovites miatt fel eve, es C32 -t raktak fel, kulon keres nelkul.
melyik területen vagy te?
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Pest megye. A megszakiton egy eon logo van; gyonyoruszep hupilila, gyerekek szeretik :D
Gondolom ez azért nem minden esetben így van, nem biztos, hogy mondjuk egy 20A-s B leold attól, amitől a 10-es C nem. (az értékek hasraütések, de általában az óránál nagyobb kismegszakítő szokott lenni, mint az egyes ágakon külön.
op-nak 10A van az óránál. Akkor majd bent meg 5A-eket rak fel? Nem életszerű.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
OP-nál lehet, én általánosságban értettem. Kissé elmentünk egymás mellett - lehet, az én hibámból, de most már mindegy.
3*10 a betap, B karakterisztikaval biztositva az ora elott, ezert sem fogok B6/B10 fole menni. A vezetekek terhelhetosege pedig a feszultsegseses merteke miatt is fontos. Mivel videki, kertvarosi ingatlanrol van szo, ahol adott esetben szukseg lehet majd kesobb a 3 fazisra (ezert azt -annak ellenere, hogy paran fentebb tanacsoltak-) nem nagyon akarnam kivaltani egyfazisu 32 A -re.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
A 3x10A -el szivni fogsz, de nagyot, mert egy nagyfogyaszto lezabalja az egeszet, es azt a fazist mar nem is tudod hasznalni. Es sok lesz a "ladapakolasi" veszteseg: Ahogy irtam, ha az egyik 10A -bol 8-at eleszik valami, akkor a maradek 2-t nem tudod mashol hasznalni, az szamodra akkor "elveszett", mintha nem is lenne.
Bar a legtobb fogyaszto megall 10A-nel (a sok luke altal nyaklo nelkul daisy-chain-elt hosszabito miatt btw), bizony van jopar, ami igenis felmegy 16A -ig is, pl. egy jobb terasz-hosugarzo bizony 3kW -os, 1-1 gep is elvisz annyit. Ilyenek akkor nem is tudsz hasznalni egyaltalan, holott 1 fazissal fel se merulne ilyen kerdes.
Hasznalatban az 1x25A nagysagrendekkel egyszerubb es jobb, mint 3x10. De persze ezen mar nemigen tudsz valtoztatni most, ha ez van bekotve, csak nem art tudni.
1.5mm2 vezetékre 16A ?! Nem a legjobb tanács ez…
A vilagitasra szamitasaim szerint amugy boven eleg lesz 6 A, ez lesz harom korre bontva, tehat 3xB6 illetve 6xB10 lesz az egyes helyisegekben a dugaljakhoz. Befele 3xB10 (3 fazis) jon.
Dugaljakhoz 3x2,5 MBCu, vilagitashoz 3x1,5 MBCu. Órától elosztóig 5x10 MT. Roviden ennyi.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Az fogyasztásmérőtől az elosztóig csak 450/700V feszültségszintű MKH azaz H07V-K 10mm2 vezeték használható, esetleg ennek a gumiköpenyes kábel verziója: H07RN-F
Pontosabban az első fogyasztói berendezésig, ami lehet egy ÁVK vagy egy leválasztó/szakaszoló kapcsoló is.
Az ora felett jelenleg 3 darab biztosíték található, terv szerint a villanyásznak ide -ennek a helyére/kiváltására- kell majd raknia a fővezetéki elosztókapcsokat és innét van -szintén terv szerint- H05VV-F 5x10 menne az elosztóba, beltérre. Innéttől -az elosztótól- végezném csak magam a munkát. Az MKH csak vezeték, én kábelben gondolkodtam. Az tény, hogy ez (a H05VV-F) 300/500 V -os. Szabvány szerint akkor ide pl egy R9S64463 szakaszolókapcsoló kellene, hogy az általam leirttal tovább lehessen menni? Esetleg erdemes lehet ide rakni az ÁVK -t? (A saját házunkban az első "fogyasztó" egy túlfeszvédő, a lakáson belüli elosztóban van az ÁVK)
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Az még a szolgáltató tulajdona, le is van/lesz plombálva.
Pontosan hova tovább?
A szolgáltatói kismegszakítók után az eslő dolog a mért oldalon általában egy Fi relé.
Idáig a hivatalos (szolgálatatói) szerelők általában elhozzák neked a bejövő (10mm2) vezetéket.
(és szétválasztják a bejövő NE-t N+E-re)
Az abból kijövő "védett fázisok" pedig már egyből a kismegszakítókhoz mennek - jó esetben egy soroló sínnel.
A kismegszakítók, és ami utána van az már a általában te dolgod - nyilván betartva az eddig tárgyalt szabályokat :)
zrubi.hu
Nem.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
A méretlen van plombálva, ő a mért oldalról beszél, az nincs.
Az a helyzet, hogy a villanyszerelés sokkal többről szól, mint arról, hogy mekkora keresztmetszerű vezetékre hányas és milyen karakterisztikájú kismegszakítót raksz. Emiatt ajánlottam fentebb a videó megnézését, ami pont erről tájékoztat. Az ilyen DIY villanyszerelésektől óva intek én is mindenkit, kívülről baromi egyszerűnek tűnik. De nem az.
Sajnos azzal is egyetértek, hogy rengeteg kóklert termelt ki az utóbbi évek támogatása, de vannak nagyon jó szakemberek is a témában, akiket inkább megbíznék ezzel, ha nem lennék a szakmában 10+ éve.
Még 1 dolgot valaki említett, erre triggerelek:
Fáziskereső, vagy fázisceruza, elemes varázspálca nevezzük bárminek NEM MŰSZER. NE használj ilyet, megtéveszt. Vegyél egy műszert, ami 10-15k.
Eddig ez a harmadik ingatlan, ahol magam szereltem a villanyt; nem volt probléma, sőt...
Alapból itt is igaz a "töltetlen fegyver nincs" elve. Első alkalommal 2001-ben végeztem el a saját házam villanyszerelését; akkoriban még kötelező volt a nullabontó(mai napig nem értem, miért volt ez jó), de az ÁVK -t a kutya sem kérte számon, én ettől függetlenül is építettem be. Nem az "összecsavarom a zalut meg a rézt, oszt jóvan" kiépítést preferalom. A műszerek, celszerszamok természetesen adottak.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Vezetekek terhelhetosege, meretezese
Ez - főleg a táblázat - jó 10 éve elavult, amióta van 13 amperes védelem, kifejezetten a 1,5 mm^2 keresztmetszethez.
https://iotguru.cloud
Azt a 4mm2 aluhoz találták ki eredetileg :)
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Nem, azt kifejezetten arra találták ki (jogharmonizálva) EU területen, hogy 1,5 mm^2 réz értelmesen használható legyen átlag háztartásokban, mert a legtöbb esetben bőven elég a 13A a dugaljaknál... pláne mindez UK területről jövő igény volt, aztán a köcsögök kiléptek. Ezért van az, hogy 2011 előtt nem találsz lakossági 13A kismegszakítót, akkor vezették be.
https://iotguru.cloud
Ezert toltam a vegere a szmajlit, nalunk a villanyszerelok igy dolgoznak, ha a user dragallja a vezetekcseret... :) (B6-> 1,5mm^2, B10-> 2,5mm^2, B13->4mm^2)
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Namost ez mar tenylegesen orszagonkent eltero, hogy hol huzzak meg a hatart. Pedig nyilvan az amerikai elektronok ugyanugy viselkednek, mint a magyarok. :)
Az biztos, hogy amikor pl. azt irjak, '16A', az a valosagban egy tomor rezdroton elvisz am igazabol 100A felett is (youtube-on keress ra wago tesztekre, nagyon durva/erdekes latni, mennyi tartalek van a rendszerben); az, hogy 13 vs 16A, inkabb a csatlakozasoknak es az altalanosan elterjedt helyi biztonsagi tureshataroknak a fuggvenye.
De amugy biztosan igazad van, csak azt is vedd eszre, hogy ha 10 eve jo volt 16A -nek 1.5mm, akkor most is az van rengeteg hazban, es nem valoszinu, hogy rossz lenne vagy akarmi; avagy a biztonsagi tureshatar valtozott, igazabol a regi is meg az uj is minimum 5, de inkabb 10 szeresen tul van meretezve.
Szó nincs amerikai elektronokról, MSZ hivatkozások vannak benne, amelyek érvényüket vesztették és olyan táblázat, ami elavult.
https://iotguru.cloud
Es ez egy villanyszerelessel foglalkozo vallalkozas.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
A weboldal jó példája a "mer' mindig így csiná'tuk" elvnek. Sajnos a szabvány (nem úgy, mint a gáz esetén a GMBSz) nem része a jogszabálynak, így nem publikus, ellenben qrvadrágán vehető meg. Azaz a megrendelő, ha akarja, és szakmailag felkészült is, képtelen ellenőrizni, hogy át...ták-e, vagy sem? (Kötelező betartani, de ha tudni akarod, hogy mit, akkor fizessss, méghozzá nagyon sokat...)
Ez, igen, nem is értem, hogyan lehet engedni, hogy akármilyen szabvány csak úgy legyen megismerhető ha fizetsz érte egy zsák pénzt.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
A szabványokban valóban van egy csomó munka, rengeteg mérnöki, jogászi és egyéb munkaóra, ez tény. Ahogy az is, hogy a szabványok alapvetően olyan leírásai adott dolognak, amit nem kötelező betartani(!). Amit viszont kötelező betartani, azt mindenképp (és ez a jogalkotók ...sága, hogy nincs így) "illene" beemelni a joganyagba, ugyanúgy, ahogy a GMBSz is a hatályos joganyag része, és mint ilyen, mindenkinek szabadon elérhető. (És mielőtt... A GMBSz sem a kompatibilitásról szól...)
Mar alapbol az, hogy egy szabvany megismerese a halandok szamara fizetos....mi van akkor, ha en onmagam is utana akarok jarni, hogy az osszes szaki, plusz a muszaki ellenor is megfeleloen vegezte -e a munkajat? Ez igy nonszensz. Mondjuk engem mar a penzembol uzemeltetett muzeumok es parkolok fizetos mivolta is felbasz :D
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
A feszültségesésre történő méretezést se hagyjuk ki/figyelmen kívül.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
ha már itt tartunk... :)
Ezesetben a vezeték hosszát pontosan honnan kell számolni?
- a legközlebbi trafótól?
- a villanyoszlop leágazástól?
- a mérőórától?
- a szolgátlatói kismegszakítotól?
- a FI relétől?
- a legközleebbi kismegszakítotól?
Nomeg szép az az 1.5 - 3% megengedett feszültségesés.... de ezt még a szolgáltatótól bejövő kábel sem tudja tartani ;)
(főleg ha napelemek is vannak az utcában)
zrubi.hu
Értelemszerűen a legelső fogyasztói berendezéstől számolunk, hiszen onnéttól a fogyasztó felelőssége/tulajdona. Ez alapesetben elosztókapocs/ÁVK/túlfeszültségvédelem.
Az, hogy a szolgáltató mit tesz/nem tesz egy dolog, nekem nem arra kell epitenem, hogy "hat a szolgaltato is szarul csinalta meg". A szabvany ismerete nelkul is uzembiztos, nem baleset-, elet- es tuzveszelyes munkat kell vegezned, ha _barmit_ vegzel - legyen ez pl akar autovezetes.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Szia villanyszerelőként mondom nagyon jó amit leírtál talán annyival, egészíteném ki, hogy MINDENKÉPP HÍVJ EGY VILLANYSZERELŐT akinek van lecsekkolható referenciája.
Pár kedvenc idézet a kommentekből:
"Ha kérdésed van, egy tipp: chatgpt! Pontosan választ tud adni különféle helyzetekre, pláne mert ugye amit csinálsz, az abszolút a villanyszerelés 101." hory
"Én *mindig*, mielőtt hozzányúlok dróthoz, megmérem 2 külön fázisceruzával, és akkor is óvatosan, lehetőleg kesztyűben+papucsban+(amennyire lehet)félkézzel érek csak hozzá.
És lehetőleg a tenyered, ujjad külső felével. Hogy ha mégis megráz, akkor a görcs miatt ne tudj rámarkolni és ne az legyen, hogy nem tudod elengedni." Imo
"Mindemellett a 3x10 amper egy átlagos háztartásban csak szívatás (1x32-hez képest) mert előre ki kell találnod hol lesznek a nagy fogasztók, hogy külön fázisra tudd őket tenni." zrubi
pls srácok ez nem egy vps szerver amit újrahúzol ha valami nem jó, itt könnyen megsérülhet olyan aki nem ért hozzá.
engem komolyan érdekelne, hogy villanyszerelőként mi kivetnivaló van a beidézett mondatomban?
zrubi.hu
Nagyfogyasztónál vastagabb kábel kell, ezért is érdemes előre kitalálni, hogy hol lesz nagyfogyasztó a lakásba.
Az ok (de manapság főzőlapnak is sokszor a 2.5mm^2 elég), de 3x10A bejövő esetén azért erősen sakkozni kell, hogy ne kerüljön egy fázisra mondjuk a mosó- és a mosogatógép, klíma, sütő, főzőlap stb.
A tervben ugy van, hogy a halozatra kotest mindenkepp villanyszerelo vegzi; itt ez alatt a mert fovezeteki elosztokapocsra gondoltam. Magyarul addig semmi nem is kerul ebben a rendszerben feszultseg ala, amig a szaki at nem nezte. A regi olyan szinten hasznalhatatlan, hogy konkretan nullaszakadas is van valamerre, igy az egesz mar az ora elott le van nyomva.
Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)
Amikor 20+ éve megvettük a kis házikónkat, Apukám (hobbista műértőként, villanyszerelői papírok nélkül, amúgy erős gépipari tapasztalattal) kikukázta az egész ház elektromos hálózatát, újrahúzta, minden szuperfrankó volt. Egészen addig, amíg hozzá nem építettünk a házhoz, amikor az új házrész villanyszerelője le nem fikázta Apum művét. Oké, ÉV relé valóban nem volt, de amúgy minden patent, jó méretezés stb.
Oké, ti tudjátok, cseréljetek ki mindent. Végülis legyen tökéletes, ha már egyszer építkezünk.
No onnan kezdve semmi nem ment normálisan. Random pillanatokban levágódtak a kismegszakítók (soha nem az ÉV), nem bírta még a 10A terhelést sem a 16-os kör. Szaki visszajön, "pedig a műszerben minden OK".
Évekig szívtunk, egyszer berágtam, kihívtam egy "rendes" szerelőt, jó referenciákkal. "Ó, itt minden sz*r", mindent ki kell cserélni. OK, legyen. A "főnök" felmérte, megterveztük. "Alkalmazott" jön, fúr-farag-vés, aztán még1x, mert nem tud tervrajzot olvasni, kábelt újrahúz.
Egyik nap látom, hogy ég a villany, ő meg szerel. Mondom kimegyek, lekapcsolom szívesen. "Nem kell, én áram alatt is tudok szerelni, papírom is van róla, Pakson is szereltem már, meg nagyfesz távvezetéken". Oké, te dolgod, de én léptem innen, nem akarom nézni. Félóra múlva hallok nagy csörömpölést és k***anyázást; segédet kérdem, mi történt: Á, csak papa leugrott a létra tetejéről, mert "csípett valami".
Hívom főnököt, hogy ezt így légyszi ne. "De már úgyis kész". Másnap átadás: 15-ből 10 konnektorban nem volt villany, 2 helyen nem volt jó a fázissorrend, meg még volt valami gond, amit csak valami drága műszer tudott kimutatni. Telefonban üvöltözés "ezt így hogy gondoltad?". Főnök nekiáll, mégse hagyhatja ott ezt a mesterművet, dolgozik vele még két napot sűrű elnézéskérések közepette.
Plot twist: ÉV relé csak az általuk létrehozott új végpontokon van, a régi házrész eredeti áramköreinél kiszerelték, és úgy is maradt.
Sajnálatos ezeket a sorokat olvasni, de nem mindenki ilyen, sőt ezek meg nem szakemberek. Kóklerek. De ettől eltekintve igen is vannak jó szakemberek.
Sajnos a kóklereknek is ugyanaz a papír van a zsebében, ugyanolyan jogosultságokkal rendelkezik - a megbízónak meg nullához közelítő esélye van a gányolást észrevenni - a durva hibák kivételével. (De egy ÁVK kikötését is meg tudják a kókánybété-kategóriások magyarázni egy laikusnak...)
Az a helyzet, hogy a villanyszerelő jó ideje építőipari szakmacsoport része, olyan bementi feltételekkel, hogy legyen meg a 8 általános végzettsége, annak hiányában pedig sikeres kompetencia felmérés, nem a legélesebb kés a fiókban. A nosztalgiát az adja, hogy aki '92 előtt végzett, annak a képzés része volt az ipari villanyszerelés is, viszont az a gépészeti szakmacsoportba került változatos képzési címeken (erősáramú technikus, automatizálási technikus, satöbbi).
Szóval az a helyzet, hogy a villanyszerelők igen nagy része hülye a szakmához, megszokásból dolgozik, specifikációt nem olvas, technológiai utasítást nem követ, sokszor nem érti, hogy mit csinál és miért nem jó és mit kellene helyette. Ha szerencséje van, akkor van egy olyan főnöke, aki valamennyire figyel rá, ha nincs, akkor elefánt a porcelánboltban.
Nyilván vannak kivételek, de elvétve. Szakképzőbe nagyon-nagy részt nem olyanok mennek, akikben ég a vágy, hogy szakmájuk legyen. Olyanok mennek, akiket máshova nem vettek fel (meg se próbálták), viszont ~17 éves korig kötelező valahol melegedni és ha nem bukott meg kétszer-háromszor általánosban, akkor ebből adódóan valamilyen szakmát kap.
https://iotguru.cloud
Ez amúgy kb. bármelyik szakmára igaz.
Kőműves, ács, burkoló, vízvezeték szerelő....
"Sose a gép a hülye."
Nem, mert ezek egyikét se szedték szét több szakmára. A villanyszerelő kapcsán viszont kb. technikusi szintről "fokozták" le szakmunkásra.
https://iotguru.cloud
:D
Igen... És akkor ezek után mondják, hogy ne csináld magadnak....
"Sose a gép a hülye."
A zárlatot lehet mérni. Ha a világítás vezetékei jó helyen vannak, akkor a ledes világítótestek fogyasztása eltörpül az eredeti fogyasztáshoz képest. Ahhoz csak akkor nyúlnék ha feltétlenül szükséges még akkor is ha alumínium és csak szövetburkolata van. Az elhasználódott részeket cserélném csak ki.
1. Ha most szétvered a lakást/házat, akkor csinálj meg mindent...
2. Mit csinálsz a rézzel és az alumíniummal? Összekötni nem jó ötlet.
"Sose a gép a hülye."
1. Ahogy egy nagytiszteletű kolléga mondaná: hogyúgyvan!
2. Paszta+wago - de oda köll figyelni, hogy terhelhetőségre azonos legyen az alu meg a réz vezeték - minden esetre én ilyet már nem gányolnék (Bár volt, hogy nem lehetett máshogy megoldani a rendelkezésre álló idő alatt)
Miért kellene azonosnak lenniük? A gyengébbhez kell választani kismegszakítót, és rendben vagyunk.
Elvileg igen. Viszont ha az indulásnál van egy nagyobb terhelhetőségű vezeték, de ráraksz egy B6-os kismegszakítót, mert tudod, hogy valahol keresztmeteszetet/terhelhetőséget vált a hálózat, és a kisebb terhelhetőségű miatt oda az kell, _és_ jön egy új tulajdonos, egy bárki más, aki ezt nem tudja, simán felrakja a nagyobb túláramvédelmet, mert ugye ő csak annyit lát, hogy ott van a vastag vezeték, alulbiztosítva. És nem, nem veheted alapnak, hogy ilyenkor gondolkodjon, vagy keresgélje, hogy miért. Alapvetés, hogy ilyet (változó keresztmetszet, illetve terhelhetőség, a változás helyén nem berakva a megfelelő túláramvédelmet) nem csinálunk - ugyanúgy, ahogy az eszkimók sem főznek teát az iglu mögötti sárga hóból...