Áramszünet esetén kontrollált leállítás

Fórumok

Sziasztok!

Áramszünet esetén kontrollált leállítást szeretnék beállítani egy FreeBSD-t futtató gépen. Jelenleg egy UPS beszerzésén gondolkodom, de nincs semmi tapasztalatom ezen a téren. 

Tud esetleg valaki javasolni olyan UPS-t, amely akár USB-n keresztül csatlakoztatható egy FreeBSD rendszert futtató gépre, és van hozzá megfelelő utility vagy driver a FreeBSD-hez, ami egy áramszünet esetén el tud indítani egy graceful shutdown-t?

A cél az lenne, hogy a gép védve legyen a feszültségingadozásoktól (bár feltételezem, hogy a mai tápegységek ezt már megoldják, de nem árt, ha van UPS is), és a hirtelen lekapcsolástól, elkerülve a fájlrendszer (ZFS) sérülését.  Felesleges "nagyágyút" sem szeretnék venni, vagy olyan típust, ami problémás valami miatt.

Ez az előzmény: https://hup.hu/node/187365 (szerencsére eddig nem történt valós adatvesztés, de szeretném elkerülni, hogy ez ismét előforduljon).

Előre is köszönöm a segítséget!

Hozzászólások

Köszi szépen, pont ezt nézegetem: APC Back-UPS 500VA (32e Ft), vagy ezt: APC Back UPS Pro BR 650VA (83e Ft jelenleg).

Most néztem, hogy ezeken azért van RJ45 csatlakozó, mert a hálózat irányából is véd a túlfeszültség ellen, és USB csatlakozója van a kommunikációra.

A pro hátoldalán lévő usb/serial csatlakozót még fel kell fognom, hogy milyen csatlakozó is ez: https://imgur.com/a/gxGbHfy 

De nekem lehet, hogy a kisebb is elég erre a célra.

Freebsd-n a nut toolt találtam. (azt írják rá, hogy az APC-vel elvileg működik)

 APC Back-UPS CS 350VA ((BK350EI) apróneten 5000 körül szokott menni. Nekem is van kb 3. Tökéletesen teszi a dolgát. Kvázi szinuszos, USB-n apcupsd-vel lehet birizgálni, lekérdezni, terhelési grafikont rajzoltatni.

500VA 6000 pengőért: https://www.jofogas.hu/zala/Apc_back_ups_cs_500_152349371.htm

A csatlakozó miatt ne aggódj, adnak hozzá kábelt. A szinuszos, kvázi szinuszos, négyszög számítógépnél akkor számít, ha aktív pfc-s a tápod. Nyilván a szinusz a korrekt, az bármihez jó.

Arra figyelj még, hogy amivel hirdetik a szünetmentest, hogy hány VA-es, az nem egyenlő a Wattal (és az átszámítás függ attól mit kötsz rá - de pc-nél sacc per kábé  1VA ~ 0.8W ).

Szóval ha 500VA alatt van a gép fogyasztása, akkor bőven jó lesz az olcsóbb ups. Azzal kell még számolni, hogy ezeknek az online működésű szünetmenteseknek az akksija pár év alatt sokat tud öregedni, tehát az áthidalási idő - amíg bírja áramszünet esetén - csöken.

Azért elég sok APFC-s tápnak nincs már gondja a négyszögjellel, régebben volt ez gond egyes tápokkal. Úgy rémlik, kötelező is lett az APFC már egy ideje, mégse halt ki a kvázi szinusz (sajnos, mert még mindig ugyanaz a 20-30 éves konstrukció van az olcsóbb szünetmentesekben).

Az EATON UPS-ek is elég jók már. És a nut fejlesztését is támogatják, így szélesebb platformon támogatott, mintha csak az ő windows alkalmazásuk lenne!

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Ez a régi Powerware utódja, ha jól sejtem.  Nekem is jó tapasztalataim vannak ezekkel a cuccokkal.  A nut honlapján egyébként van egy disclaimer, hogy direktben már nem támogatják tovább a fejlesztést, ettől függetlenül továbbra is működik.  Az általános netes vélekedés az, hogy azonos kategóriában tartósabbak az APC termékeinél a jobb energiagazdálkodás/akkukezelés okán, de mostanra már drágább is lett annyival sajnos.

Szerkesztve: 2025. 02. 10., h – 08:56

Köszi szépen a tippeket. Egy nagyobb, 900VA-es APC-re esett a választás. Amiket még néztem: cserélhető legyen az aksija (egy user comment alapján a legolcsóbbaknak nem feltétlen az). Végül én olyat választottam, amiben rendes konnektor formátumú a kimeneti csatlakozó (Schuko CEE 7), nem pedig C13-C14. Ez okozott még fejtőrést, majd kiderül, hogy jól döntöttem-e, vagy valamibe belefutok, hogy a másikat kellett volna. :) Van rajta olyan csatlakozó pár, amivel slave eszközöket is le tud kapcsolni, és csak áramvédett rész is. A neten találtam infó "foszlányokat", hogy pont ez a típus működni fog a nut-tal.

Nem értek hozzá, de most, hogy már a környéken boldognak, és boldogtalannak napeleme van, amit visszatáplál, gondolom még indokoltabb lehet ez. Pl amikor elkezdik a visszatáplálást a hálózatra, ha ott valami félre mehet. Csak elmélet, de ilyenkor gondolom jöhet egy tüske, amit védeni kell. - De ezt csak gondolom. Egy olyan esetről hallottam még az ismerősöktől, hogy előfordult, hogy tönkrement trafó miatt volt magasabb feszültség a konnektorokban. Ez sajnos előfordulhat.

Köszönöm még egyszer az infókat.

túlfesz ellen nem nagyon fog az ups megvédeni. ahhoz kell feszültségstabilizátor

sőt, mostanság már érdemes az egész házat feszültségstabilizátorra kötni, valószínűleg vannak a lakásban érzékeny fogyasztók (hűtő, trafó, keringető szivattyú, hőszivattyú... általában, amiben tekercs van).

Ha tartósan 250V a feszültség, akkor a feszültségfigyelő mit tesz? Tudtommal lekapcsol. Az nem jó, mert nálam szól az értékes hifi, megy az értékes xy elektromos, 1000W alatti berendezés. Én úgy értelmezem, hogy ezek védelmére jó, mert azt kérem tőle, hogy 230V, akkor +/- 8% pontossággal azt adja a kimeneten.

Mondhatnánk, hogy az UPS is jó erre, de ha tartósan magas a hálózati fesz, akkor lecsatlakozik onnan és akkuról tolja a 230V-t.

Egyébként nem tudom mi a tökéletes megoldás. Nálunk is nyáron 250V-t nyaldossa a kintről jövő fesz, bevallom bennem is megfogalmazódott az igény, hogy az UPS elé esetleg fesz stabilizátort tegyek. Sajna a szünetmentes is azt adja ki, amit bemeneten kap. Persze bizonyos határok között.

Igen, tudom, csak valós szituban ki tudja mennyi az átfutási idő.

A +/- 10% a szolgáltatót védi, de nem tudom az elektronikai eszközeink mennyire szeretik.
Az biztos, hogy vannak olyan régebbi eszközeim, amik még a 220V-os korszakból valók. Idén retro karácsonyi égősorokat vettem, bizony pár alkalmas használat során már égtek ki izzók. Gyanítom a 240V feletti hálózati feszültség nem tett neki jót. Be is szereztem egy 1000VA-es szabályozható toroid trafót az ilyen eszközöknek és mivel külön mennek áramkörök a pincébe, 1-1 dedikált aljzat ezen keresztül lesz szerintem megjáratva.

Szóval ha ma 253V-ot mérek, van egy feszültségfigyelő relém, akkor az nem engedi rá a hálózati feszt -> nem tudom használni, de legalább megvédte.
Bejelentem a szolgáltatónak, aki valamikor majd kijön. Addig azt hiszem havi 5000Ft bánatpénzt majd fizet.
Végeredményben addig nem tudom használni jóérzéssel az eszközömet.

Biztos érted a problémát. Nem kötözködés, csak ez egy valós szitu lehet és keresem előre a megoldást. Sokan napelemeznek erre felé és fognak is még. Ez egyre inkább reális probléma lesz.
Ilyen esetben, még ha eseti jelleggel is, ez a feszültség stabilizáló (gondolom valami DC-DC csoda) vagy a szabályozható toroid trafó egy megoldás. Nem tudom, mit lehet még tenni?
Esetleg a kettős konverziós szünetmentes tud ilyet, hogy 250 be, fix 230 ki?

Szerkesztve: 2025. 02. 10., h – 09:36

Múltkor (pár hónapja) néztem rá az APC SMT750I UPS-emre, h. árulják-e még, és h. mit néznék helyette ha tönkremegy és kellene. Illetve kellene belőle még 1, mert mióta 1,5 éve elindult az építkezés a 2 szomszédban, szétkurták az elektromos hálózatot a környéken, a dolgozómban az asztali lámpa rendszeresen bevibrál a hálózati jelalak torzulástól (a UPS a display-én regisztrálja az anomáliát). Hát b+ lehidaltam. Anno vettem 2015-ben év elején (tehát kb. percre pontosan 10 éve), akkor volt 65 ezer forint. Most pontosan ugyanez a kütyü (ugyanez a modellkód) 190 ezertől indul. Ajókurvaéletbe, nem? Nem az volt a mondás, h. ahogy a tech fejlődik, az eszközök egyre hozzáéférhetőbbek, egyre olcsóbbak lesznek? Most már egy 386-os gép is 1millió forint, csak mert régi?

igen, jól látod a problémát.
Érdemesebb inkább rendszeresen (értsd 2-3 évente) elvinni karbantartásra, a legtöbb alkatrészt lehet benne cserélni "fillérekért". Nekem az a tapasztalatom, hogy kb minden 3. akku cserénél kell (érdemes) hozzányúlni az elektronikához.

Mégvalami: a régi modelleknél még sokkal kevésbé foglalkoztak a tervezett avulással, mint most.
Értsd: még futnak nálunk fehér színű APC Smart UPS-ek (750-1000-1500-2200-3000) - ezek jellemzően 20+ évesek.
Az új (LCD-s) modellektól jó, ha 10évet remélhesz...

Érdemes jófogást, marketplace-t nézni. Használtan akad 50k körül is. Volna egy 1500VA-es is Miskolcon 15k-ért. Helyszíni próba után nagy meglepetés nem érhet. Pár éve vettem 40-ért egy  APC SMT750I-t. Vettem bele LAN kártyát, így küldi a mailt is, ha gond van. Szépen látszanak a hálózati fél másodperces áramkimaradások.

Nézegettem bele én is a menedzsment kártyákat (mert nyilván ez a része legózós és anno a 65 ezres árba nem fért bele ez a modul). Na ott is felismerhető a kovid-szindróma: 40-50 ezer körül láttam bele ilyen kártyát, használtan.

Amik itt egyáltalán szóbajöhetnek:

AP9640, AP9641, AP9643 (NMC3)

AP9630/30CH, AP9631/31CH (NMC2)

Aminél meg ugye hetekig kéne fórumokat túrni h. az ember kiderítse ezeknek az ismert hibáit, amik előjönnek akkor ha selejtes modult akar valaki nekem elpasszolni úgy h. neki állítólag nincs tudomása a defektről. Helyszínen órakig tesztelni megintcsak nem reális dolog. Vagy hogy az ember triggerelni tudja a defektet, ha az nem ilyen komplett-döglött jellegű hibánál alattomosabb.

Újonnan a 9630 nettó 120e, a 9640 pedig nettó 160e, ahhoz képest jó áron adják "használtan". Nem a védelmükben írva.

A nem normális az újkori ára, pláne ahhoz képest, hogy amibe bele tudod tenni, abba gyárilag benne kellene lennie az eredeti áráért - szerintem.
Az APC mára egy nagy - javarészt az eredeti tartalom nélküli - lehúzás lett.

Én az Eaton UPS-ek közül javalok inkább választani. Pl. 5E gen2 sorozat USB-s (NUT, Synology, QNAP kompatibilis) felügyelettel 2x-3x kapacitást ad egy kisebb APC áráért (2x-3x futásidő adott terheléssel).

Most megnézve ezt, lehet, hogy ebbe az irányba megyek. Az APC, amit kinéztem, az 120e Ft, ez meg 30-60e Ft, tényleg jobb kapacitással, ahogy írod is. A nut-nak a kompatibilitási listája szerintem nem egy up-to-date lista, ez okozza a félelmeket a többi típusnál is, hogy tényleg működik-e. Köszi szépen a tippet.

Egy másik típus, még ezt nézegettem: PowerWalker VI 1200 SHL

ha megveszed valamelyiket, adhatnál róla egy valós review-t itt. Tervezem 2 db UPS vásárlását, szerintem 2 "picit" szeretnék (a gpon modem-et, rútert + szviccset vigye, meg 1-2 pici NAS/desktop PC-t maximum), és érdekelnének a piacon található cuccok.

APC ugye de-facto standard az UPS piacon. De az nem jelenti azt, h. a többiek ne nőttek volna fel a feladathoz, és ne pipálnák lebtudásban, megbízhatóságban és minőségben azt az APC-t, amit már csak a neve visz a lendület miatt. A Schneider Electric megvette őket szőröstül-bőröstül (már 18 éve!), így szerintem ott is csak a jól bejáratott márkanév mögött megy a pénz kiszivattyúzása, és valójában nem sok innováció v. továbbfejlesztés történt a háttérben már 1 ideje.

Anno én vettem egy Cyberpower Value2200EILCD-t. Összeraktam, ment. Ez tartotta életben a kis házi NAS/mindenes masinát.

Aztán kitaláltam, hogy nekem kell szinuszos, mert desktophoz, modemhez, routerhez, stb. úgy voltam vele, hogy legyen. Lett egy CyberPower CP900EPFCLCD.

Ez is okés, bár azt nem szerettem, hogy ha a sw. lekapcsolta a desktopot (Windows), akkor ment utána az UPS is, meg minden, ami rajta volt.

Ha kipróbáltam, lesz valami tapasztalatom, akkor írok majd róla.

Nekem most egy kis géphez kell, aminek kevés a fogyasztása. De most már nézem a túlfeszültség védő elosztókat is egyéb helyekre. Ha nálunk áramszünet van, akkor általában az utca végén egy dobozban van a szolgáltató eszköze, az is elérhetetlenné válik, ilyenkor úgysem lesz Internet. Viszont ettől még lehet értelme a routert és az egyéb hálózati eszközöket is szünetmentesre tenni (nem csak túlfesz védett elosztóra), mert gondolom ezek a mikró-kiesések, amik 1-2 másodpercig tartanak (és olyan is volt most emlékeim szerint, hogy rövid időn belül (pár másodperc leforgása alatt) több ilyen volt) sem tesznek jót az eszköznek.

Nem mélyedtem el az elektronikai részleteikben (nem kerestem elő olyan adatlapot, ahol az akkuk száma és kapacitása is meg van adva), de a legtöbb modell amit én nézek adatlap alapján teljes terhelésen 8-10 perc üzemidőt ígér. Ha 2x-3x kapcitásút választok, akkor nyilván nagyobb/több akkunak is kell benne lennie (gondolom), hogy a nagyobb terhelést bírja az ígért 8-10 percig (vagy ugyan olyan kis terhelést sokkal tovább).

Mi ilyen kis torony szerverekhez (Mondjuk Dell T3xx széria), általában az Eaton 5E gen2 1600 USB modellt ajánljuk ki (ahhoz képest, hogy a 900-as modell is már jó lenne teljesítmény alapján), ezzel az átlag kiépítésű szerverek elmennek 35-40 percet (kb.; általában 10-15 percnél állunk le, vezérelten).

Érdemes legalább az ajánlott akku méretre ránézni, ott kiderül, hogy pl. az általam fentebb linkelt régebbi APC CS 350VA és 500VA is ugyanazt az 1db 12V 7Ah zselés akkut kívánja. Értelemszerűen a CS 500 nem fog adni hosszabb áthidalási időt.
A Smart 750-ben van 2x12V 7Ah, de a Smart 1500-ban már 2x12V 18 Ah van. Ez 1500VA / 1000W terhelést tud kiszolgálni.

A másik, amire érdemes figyelni szerintem, hogy ne legyen túl nagy a szünetmentes invertere a terheléshez képest. Egy modern PC 50W-t talán fogyaszt. Egy modern szerver...oké ez változó, de pl. egy Dell R330 üresjáratban 4 vinyóval 45W. Ha komolyabb szervered van és meghajtod, 100-120W. Ide egy 500VA-s vélhetően elég. Ha nagy, akkor az inverter hatásfoka ronthat. Ha külső akkuról nem táplálható és emiatt kell nagyobb szünetmentes, hogy nagyobb akku járjon hozzá, oké ám legyen. Érdemes azért lemérni a szervert és ahhoz választani szünetmentest.

Egy alternatíva lehet ilyen esetben egy SH 300 vagy SH 600 (esetleg nagyobb modelleket) megnézni, ahol masszív inverter van benne. Külső akkut kell rákötni és nem gond neki, ha hosszabb offline üzem áthidalása sem.

Pl. https://upsakku.hu/termekek/SPS/kulso_akkus_szunetmentes_tapegyseg_inve…

Ebből a legkisebb egy SH300 (300VA / 180W) kis szünetmentes, aminek a legtöbb otthoni kis home szerver, router, modem kombóra elég. Aztán mehet alá akku, amekkorát akarsz. Bruttó 50k az UPS: https://www.zselesakkumulator.hu/well_sh300i_300va_inverter_-_ups
Méretből látszik ebben van anyag. Youtube-on vannak fent teszt videók. Eléggé egyszerű, jól működő szerkezetek.

Amire kíváncsi volnék az az h. a kapcsolási idő (parasztosan: a reakcióidő) az vajon hogy áll ezeknél a kisebb játékosoknál? Merik publikálni? Ha merik, a valóságban is tényleg így viselkedik az eszköz?

Ugye minden, ami nem kettős-konverziós UPS-en keresztül van etetve, ott megvan a csekély-de-nem-0! rizikója h. egy lassan észrevett kimaradás pont elég ahhoz, h. a rákötött érzékeny berendezés megérezze ezt a pillanatnyi gikszert, és már ettől kikapcsoljon. Hiába jön 1 pillanattal később már az UPS által akkuról küldött villany.

Igen, sajna az elején van, jól látod. Ráadásul nem egy kis ajtó, hanem egy dugó, amit kiszedsz, elteszed, hogy meglegyen, és soha többet nem látod...
Az előző generációnak is ott volt, sajna nem gondolták meg ezt a gen2 frissítés alkalmával.

Az Ellipse sorozatnak már hátul van, ahol várná az ember. Nem találtam eddig magyarázatot, mivel van megideologizálva, hogy előre tették ez 5E esetében. Lehet szimplán csak ott adta ki a panelra forrasztható olcsóbb USB caljzat a valószínű drágább felcsavarozható helyett (plusz kábel hozzá a panelről, csatlakozóval, ugye...), ami a hátra telepítéshez kellett volna.

Hát ez érdekes videó volt, és tanulságos, köszönöm.

Nem lehet az, hogy van egy minimális terhelés ami mellett normálisan tud mérni?

A diagrammokat nézem az Eaton weboldalán, és lehet hogy csak nincs feltüntetve kisebb terhelés, de:

5S adatlapok:

Egyébként komolyan, ritka sz*r ez a weboldal, ez egy kicsit red flag, hogy teljesen szét van hullva. Furcsa, hogy ezt nem látja senki az Eaton-től? egyik sem működik jól, us, en, de, gb, hu, stb.. Nem működik, tele van törött linkekkel, és inkonzisztens az egész.

NUT hardware compatibility list: https://networkupstools.org/stable-hcl.html
Rajta van az Eaton 5S USB. A fenti termékekben az i (tehát pl 550i) azt jelentheti, hogy international, és nem láttam olyan 5S-t, ami nem USB-s, szerintem olyan nincs is.

Az én gépem fogyasztása (a FreeBSD-s gép, amit védeni szeretnék) az idő nagy részében kb 35-40W. Lehet, nekem akkor az Eaton 5S 550i-t kellene választanom, és ezen úgy látom, hogy van USB-s csatlakozási lehetőség, működnie kell a nut-tal, és hálózatot is tudok vele védeni (ennyivel több mint az 5E, plusz esetleg kisebb load-dal is jól működhet (ha már feltüntették a backup működési időt, ezen a fogyasztáson).

Az 5S 550i saját fogyaszátsa nem derül ki nekem sehonnan.

Ez alapján az Eaton 5S 550i ára kb 45000-50000 Ft között mozog: https://www.arukereso.hu/szunetmentes-tapegyseg-c3133/eaton/5s-550i-5s5…

Tehát most ezt az Eaton 5S 550i jó döntésnek tűnik. Még annyi, hogy a legelső videó amit megtaláltam róla 7 éves, tehát nem egy mai darab. Az 5e gen2 újabb lehet, esetleg tanulva valami korábbi hibából. Pont az a nyitott kérdés, amit Te is írtál, hogy a "gen2 az kritikus részlet?"

(vagy jól hangzik, amit @Proci85 írt, hogy vegyek 6000 Ft-ért egy használt APC BACK UPS CS 500-at, és vegyek bele egy új aksit (úgy láttam 10-12e Ft lehet. De: itt attól félek, hogy szerintem az UPS is elromolhat idővel, én meg megveszek egy rosszat.)

 

Szerk: Vagy a 3S550: https://eg.eaton.com/ups-battery-runtime/en-gb/3S550I, ami szintén rajta van a NUT weboldalán, mint kompatibilis UPS.

Szerkesztve: 2025. 02. 10., h – 15:18

Az otthoni router, switch, wifi ap, Raspberry Pi és egyéb apróbb dolgaim mind 12 V-os dugasztápról mennek. Gondoltam egyet, miért ne mehetnének közvetlenül 12 V-ról? Az akkumulátor túl macerás lenne, ezért az UPS-re kötöttem egy régi laptop adaptert, amiből kijön 12 V majdnem 8 Amper. Faragtam rá egy elosztódobozt biztosítékokkal, ahogy kell. A kütyüim ebbe mennek házilag gyártott DC hosszabbító kábelekkel. 30 percig mennek áramszünet esetén. Anyagköltség minimális: műanyag szerelődoboz, DC tápegység-aljzatok, biztosítékok, LED-ek, kábel, DC csatlakozó dugaszok. https://photos.app.goo.gl/nLtJ3TTUfQHcMv3w8

Került bele egy 12V/5V aprócska konverter és USB aljzat is, erről megy egy Raspberry Pi.

Ha csak 12V-os cuccok vannak, ez sem rossz irány. Van rá kész megoldás is mindenféle védelemmel, akku felügyelettel: https://makrai.hu/gyartmanyok/12v-os-szunetmentesitett-intelligens-tape…

Kamera, mikrotik, modem témában ilyeneket használok évek óta. Kicsit borsos, de jó cucc. Relével jelezni tudja a kívánt hibákat (táp, akku, túlterhelés).
 

Pulsar-nak is vannak ilyen szünetmentesítő tápjai. Felügyelt: https://www.pulsar.pl/HU_44_PSG2-12V7A_psg2-13,8v,7a-enclosed-buffer-sw…

és felügyelet nélküli: https://www.pulsar.pl/HU_59_PSB-12V7A_psb-13,8v,7a-enclosed-buffer-swit…
Ezekből van 3 és 7A és nagyobb változat. Talán kisebb is, de nekünk több eszközre ugye azért 3A kell minimum. Zselés akkut alá, meg egy kulturált dobozt és kész.

A makrait azért szeretem, mert kész dobozban van. Van olyan változat, aminek a kimenetét 10db 1A-es túláram védelmi megoldás védi. Tehát, ha az egyik eszköz zárlatos lesz vagy teszem azt, a kültéri kamerát szabotálják, a többi kimenet zavartalan. Nem tudják leültetni a rendszert.
Ennek a sorozatnak a tagjaihoz alapból jár: https://makrai.hu/gyartmanyok/cct-kamera-szunetmentesitheto-intelligens…

Ilyen kimenő panel egyébként kapható külön is a pulsartól. https://www.pulsar.pl/HU_5264_AWZ579_lb8,1.0a,ptc-biztosíték-modul

Mindegyik linkelt pulsar magyarhonban is kapható, pl. a dsc.hu -n.
Pl. a 12V 3A-s felügyelet (hibakimenet) nélküli bruttó 10k: https://dsc.hu/shop/product/30078/termekek/kereses/PSB-12V3A/psb_138v3a…

Ennyit simán megér és akkor nyugton van tudva a modem, router, switch kombó.

Én a Makrai helyett lehet h inkább ilyen Meanwell-t választanék: https://www.wireless-bolt.hu/43614-ipari-tap-akkutoltovel/634320-drc-10…

Lehet szabályozni is, h a táp oldalon mekkora fesz jöjjön ki - viszont áramszünet esetén az akkut direkt összeköti a fogyasztóval (de esetleges túlmerülés előtt leválasztja) - így célszerű lehet valami feszültség korlátozó áramkört beilleszteni - amennyiben a fogyasztó nem tolerál mondjuk +/- 5-10% feszültségkülönbséget.

Igen, ez is jó. Meanwellből is van makraihoz hasonló kis perforált fém dobozos, olcsóbb verzió.

Ahol fontos a fix 12V, oda ezt használom: https://www.riasztobolt.info/vv1642.makrai-taplevalaszto-1a-13.8v-12v.r…

Ahol nem féltem annyira az eszközt, oda ezt: https://www.hestore.hu/prod_10038725.html

Utóbbi filléres tétel és meglepően jól működik. TAPO beltéri kamera megy róla 9V-ra beállítva. Makrai DC UPS-ről megy, tehát 13.8V megy rá alapból, kamera előtt meg egy zsugorcsőbe beraktam ezt a kis DC-DC konvertert.

A NAS elé pedig ennek a nagytesója került, ami 4A-es. Egy ideje nem találtam a neten: https://www.riasztobolt.info/vv4502.makrai-me.22-121,8a-dc-dc-konverter…
Ennek előnye, hogy a beállított 12V-os feszültség alatt és felett is képes működni. Tehát, amikor a Makrai DC UPS merül...a rajta lógó MikroTik 1:1-ben megkapja a tápot, így méri, hogy 11V. SSH-n belép a NAS-ra és leállítja azt.
A Makrai DC UPS pedig 10.5V-nál elvágja a kimenetet, kímélve az akkut.
Amikor a táp visszajön 13V fölé, akkor a MikroTik egy magic packettel bekapcsolja a NAS-t.

Én is központi tápot használok, csak pont a lentebb említett probléma miatt (nagyobb feszkó) inkább elé pakoltam egy FSP nano-t.

Egy megoldást látnék, egy DC-DC táp, van is nagyobb, 100+ Wattos 9-18V -> 12V tápja a Meanwell-nek, amit mögé lehetne tenni olyan 13,8V-s tápnak, de nem akarok rá mostanában még költeni rá, ha valamelyik kimúl, majd akkor.

Én vettem CCTV kamerákhoz gyártott PTC-s elosztódobozt a kisebb fogyasztóknak, meg lengő üvegbiztosíték tartókat a pár nagyobbnak, bár vigyázni kell, mert volt olyan tartóm, ami tartós 3-4A terhelés mellett megolvadt és kontaktos lett. Megoldás lehet még DC-re is alkalmas kismegszakító.