FreeBSD-all

PCI kártya, USB kártya

Fórumok

A telepített rendszerre elkezdtem, sokszor csak próbaképpen, felrakni különféle alkalmazásokat. A bluetooth dolog  még nem egészen tökéletes, mert az igaz, hogy most már a  telefonok és a bluetooth fülhallgató és a FreeBSD látják egymást, viszont a fájlátvitel még megoldatlan. Kábelen tudok átvinni fájlokat a gépre a telefonról. Jó lenne valami Bluetooth GUI, mint ahogy a Wifinek már sikerült kreálnom. Megy a szkennelés, a nyomtatás viszont függőben van a nyomtató hibája miatt. Érdekes, hogy a gépben van PCI WiFi kártya de a bsd nem látja csak az USB WiFi kártyát, amit, ahogy írtam, be tudtam állítani és müködik. Aztán így vagyok a TV-tuner kártyákkal is. Az USB-s tunerkártya  konfigurálva, bár még kép nincs, de a Web-kamera müködik. A PCI tunert viszont  nem látja. Mi ennek az oka? A tunerkártyákról nem sok mindent találtam a handbookban. Tulajdonképpen a Tv-kártyák nem lét fontosságuak, inkább csak a kihívás miatt foglalkozok velük.

[Megoldva] xinit: server error

Fórumok

Talán 8-10 éve telepítettem először a Free BSD-t. Emlékezetem szerint akkor a telepítéssel nem nagyon szenvedtem, annál inkább a grafikus driverrel és a bluetooth beállítással, a telepítés utáni gyatra felbontás miatt. Kb két évig használtam a rendszert aztán nem tudom miért, mást telepítettem a gépre. Néhány napja ujra fel akartam telepíteni, illetve fel is telepítettem vagy nyolc tíz alkalommal de a grafikus felületet nem töltötte be a rendszer hivatkozva a server hibára, illetve, hogy a rendszer nem kapcsolódik a szerverre. Két alkalommal a startx parancsra alcsony felbontásban elindult a grafikus felület, egyszer a KDE, egyszer pedig az XFCE, mindezek anélkül, hogy legalább a hálózati kártyá látható lett volna. A neten kutattam a hiba okára és látom, hogy nem ritka a probléma, aminek az okát talán valaki tudja itt a fórumon. A válaszokat előre is köszönöm.

OPNsense NAT Reflection (kérdések)?

Fórumok

Sziasztok!

Szombaton Zentyal-ról átálltunk OPNsense-re. Minden a - korábban letesztelt - elvárt módon működik egy dolgot kivéve. A belső hálózat gépeiről nem érhetők el a belső hálózatban lévő weboldalak publikus URL-lel (az internet felől elérhető a belső hálózatban lévő weboldal; a szükséges NAT > Port Forward szabály fel van véve).

Az OPNsense dokumentációjában olvastam a NAT Reflection-ról, de nem fordítottam nagy figyelmet rá, és nincs is túl sok információ ezzel kapcsolatban az OPNsense dokumentációjában.

A Firewall > Settings > Advanced oldalon a Network Address Translation részben az alábbi három beállítás közül, az elsőt és a harmadikat bejelölve, a belső hálózat gépeiről is elérhető publikus URL-lel a belső hálózatban lévő egyik weboldal:

  1. Reflection for port forwards
  2. Reflection for 1:1
  3. Automatic outbound NAT for Reflection

1. Kérdés: Ezt így kell / így a legjobb beállítani?

Azonban ezekkel a beállításokkal egyelőre csak a 80-as porton lévő weboldal érhető el. De ugyanazon a szerveren van egy másik weboldal is a 8080-as porton, és az nem érhető el (pedig a Firewall > NAT > Port Forward oldalon a 80 és a 8080-as portra is fel van véve a szabály).

2. Kérdés: Miért nem érhető el a 8080-as porton lévő weboldal a fenti beállítások mellett?

 

A pfSense oldalán találtam bővebb leírást: https://docs.netgate.com/pfsense/en/latest/recipes/port-forwards-from-l…

Itt írnak a DNS Split módszerről, amely "hasonló" lenne ahhoz, ahogy a Zentyal-on oldottam meg eddig (fel volt véve a külső publikus domain is a szükséges host / IP párral, ahol az IP-cím a belső privát címe volt a webszervernek), és ez annak ellenére működött, hogy nem a Zentyal volt a DNS szerver a hálózatban (igaz ez valószínűleg azért azért működhetett mert a Zentyal transzparens proxy volt).

3. Kérdés: A pfSense dokumentációban részletezett DNS Split módszer OPNsense esetén is beállítható, ha az OPNsense lenne a DNS forwarder a belső hálózatban lévő DNS szerver számára?

GhostBSD Wi-Fi

Fórumok

Sziasztok,

Nagyon szimpatikus oprendszer a GhostBSD. Virtuális környezetben használom már egy ideje, úgyhogy elgondolkodtam az éles rendszerként való használatán a hurcibálós laptopomon (Thinkpad L15). A probléma csak az, hogy a WLAN adaptert (RTL8852AE) sehogy nem tudom feléleszteni rajta, Linuxon simán megy. Sőt mi több, közben több hordozható gépen is kipróbáltam már, és szinte sehol nem ment a Wi-Fi.... esetleg használja valaki olyan laptopon, amin ez tuti jól működik?

[Megoldva] FreeBSD-re grafikus felhasználói felület telepítése nagyon bonyolult?

Fórumok

Egyenlőre VirtualBox-ra telepítettem FreeBSD 13.1 AMD64-et, de az parancssoros. Nagyon nehéz lenne rá grafikus felületet telepíteni? Nem nagyon értek a Unix-szerű rendszerekhez. Ha nem bonyolult, akkor szószerint kérném hogy milyen parancsokat kell beírni. De kellene rá felbontás beállítás is, LibreOffice, webböngésző, fájllista-böngésző (nem tudom hogy hívják), videolejátszó, stb. is és a webböngészőben menjen a videolejátszás is. Ha majd nem virtuális gépen lesz, akkor PPPoE internetkapcsolat beállítása is: tárcsázzon, kérje be és tárolja el az azonosítót meg a jelszót, stb. Kár hogy nincs már PC-BSD, az pont jó lenne, régen amikor még volt tetszett. A Debian akart hozzá csinálni grafikus felhasználói felületet, de már rég feladták.

SMB4 FreeBSD-n

Fórumok

Sziasztok,

A következő problémával szembesültem:

Megörököltem egy syslog szervert, amelyen FreeBSD fut. Miután sikeresen frissítettem 12.3-ra, fel is tudtam rá telepíteni a smb4-et. A célom az lenne vele, hogy a logokat tartalmazó mappát fel tudjam mountolni a kliensemen, viszont ez nem sikerül... windowsból nem tudok autentikálni, linuxból a következő hibaüzenetet dobja az smbclient:

session setup failed: NT_STATUS_LOGON_FAILURE

A user accountot pdbedit-el hozzáadtam, de próbáltam smbpasswd-vel is. Kicsit meg vagyok lőve, mert egy Debianon simán működött, ami itt nem akar menni. Van bárkinek ötlete?

Köszönöm előre is!

Free bsd derivatívák és virtual box majd valós vas

Fórumok

Már próbáltam régebben a ghost bsd-t és az ilyen desktoposított free bsd változatokat. lgazából nem vagyok informatikus csak mezei user de ezeket el tudtam kezelni. 

Azóta új pc-m lett és most van benne 2 részegység aminek szerintem nincs vagy nem találtam bsd-s drivert. Ez a Steinberg ur-22 hangkártya és Tenda W322E wifi kártya.

Ámde ha virtual box-ban feltelepítettem a ghost bsd-t és hellosystem legfrissebbet ott volt internet is és hang is!

Csak akkor akarom feltelepíteni a vasra is ha megy ez a 2!

A kérdésem az, hogy virtualbox-ban miért működtek? Működnek attól függetlenül, hogy nincs rá hivatalosan driver

vagy nem fognak?

OPNsense alatt hálózati kártya támogatott-e?

Fórumok

Sziasztok!

Ne kövezzetek meg, de egy Dell EMC PowerEdge T40 szervert szeretnék tűzfalnak használni. A szerverben egy integrált LAN port van (elvileg egy Intel I219-LM GbE LAN 10/100/1000 Mbps). Kiajánlottak hozzá még egy Dell Broadcom 5720 Dual Port Gigabit Ethernet NIC PCIe kártyát.

Ha nem lesz akadálya, akkor a szerveren reményeim szerint pfSense-t vagy OPNsense-t fogok használni. Azonban a fenti két típus közül egyik sincs rajta a FreeBSD hivatalosan támogatott hálózati kártyák listáján:

A hivatalosan támogatott hálózati kártyák listáján az Intel i210 and i211 Gigabit Ethernet Controller van rajta, és az alábbi linken sem található meg az Intel I219-LM:

https://www.freebsd.org/cgi/man.cgi?query=igb&sektion=4&format=html

És találtam néhány fórumot, ahol arról írnak, hogy az Intel I219-LM-mel problémák vannak OPNsense alatt.

A bge driver talán támogatja a Broadcom 5720 kártyát. Az alábbi oldal leírásában szerepel is az 5720-as: https://www.freebsd.org/cgi/man.cgi?query=bge&sektion=4&format=html

Van tapasztalatotok ezekkel a hálózati kártyákkal pfSense vagy OPNsense alatt? Alapvetően nekem elég lenne két támogatott, használható port, ezért ha a Broadcom 5720 kártya támogatott, akkor annak a két portját használnám csak, az Intel I219-LM-t pedig mellőzném. De hosszabb távon lehet, hogy szükség lenne mindhárom portra, ezért jó lenen, ha az Intel I219-LM is támogatott lenne pfSense vagy OPNsense alatt.

Köszönöm, ha megírjátok a tapasztalaitotokat.

FreeBSD Bhyve WEB UI (BETA-RELEASE)

Fórumok

Örömmel szeretném tudatni, hogy egy az általam készült project a közösség szellemében, ingyen elérhetővé vált.
Számomra nagyon nagy hiányosságot kívánt befoltozni, hogy Proxmoxot eldobjam FreeBSD Bhyve -ra.

FreeBSD közel sem annyira csilivili mint a linux, viszont annál gyorsabb.
Igértem régebben is benchmarkokat időm nem volt rá, de eddig 2 Virtuális gépet pakoltam át KVM -ről Bhyve -ra és érezhető különbség van, főleg az I/O -ban a Bhyve javára.
 

A project 2021.Május.06 -án indult és elég gyorsan meg is lett, beszél magyarúl különben és tudtommal az első "használható" webfelület FreeBSD Bhyve -ra.
"Tudom" A FreeNAS is tud valami hasonlót, de azt nem hasonlítanám ehhez.

Aki nem tudja, a Bhyve egy hypervisor FreeBSD alatt, gyorsabb és modernebb mint a KVM, de azért ellentétben a KVM -el, még nem teljesen kifforrott vagy inkább az OS -ek nem annyira támogatják még, VIRT/IO az megy különben szépen, emuztam rajta win10, debian, freebsd, suse tökéletesen megy, a legtöbbje már production -ben. 

Bővebb Információkért a project weboldalát látogatni szíveskedjetek: https://bhyve.npulse.net
"One-man-army" project ráadásul BETA ha valami nem működik rendesen, még azért ne köpködjetek rám. 

Kredit: Pásztor György (gyu) számára aki felizgatta a fantáziámat ezzel kapcsolatban és a nemzetközi FreeBSD közösségnek.
Bug reportot Issue trackerbe, beszélgetni pedig állok rendelkezésre itt is.

PfSense - Squid cache

Fórumok

Adott egy PfSense ami kiválóan működik, nincs vele probléma.

Most viszont ráfutottam egy olyan problémára hogy a Samsung telefonok frissítését nem hajlandó cache-elni.

LOG-ban ez látszik:

TCP_MISS/206   http://fota-ll-dn.ospserver.net/firmware/XEH/SM-A125F/1ce60d8f3097464883d5253bd90d5a2b.bin?

Hiába raktam be a dynamic content-be:

refresh_pattern -i \.bin$ 129600 100% 129600 override-expire reload-into-ims ignore-reload ignore-no-store ignore-private

Mi lehet a megoldás?