PDF-ben futó Linux

Egy nagyon nem normális pdf-be ágyazott JS-re fordított RISC-V emulátorban futtatott Linuxot, egy másik meg Doom-ot. Elismerésre méltó, de felhívja egy nagyon káros mai trendre a figyelmet. A modern formátumok túltervezettek, túl nagy komplexitást tesznek lehetővé. A pdf arra szolgálna, hogy dokumentumok mindenféle megjelenítőn és hordozón azonosan nézzenek ki, ne essen szét a formázás, meg ne torzuljanak a színek. Ehhez képest már formkezelést, 3D funkciókat, JS-tet, meg minden szart beletettek, aminek semmi köze nincs már az eredeti céljához, csak a felesleges bloatságot növeli, és esetleges biztonsági lyukat is képez, visszaéléseket bevonzva. Lényegében egy dokumentummegjelenítő nyelv a pdf, nem interaktív felület, meg Turing-képes futtatási platform.

Hála istennek a szög egyszerű xpdf, mupdf, Zathura nem is jeleníti meg ezeket, és ennek kifejezetten örülök, hogy csak statikus pdf-et lehet velük nézni, garantáltan egyszerűek és biztonságosak, nem futhat le rajtuk káros kód, nem ömölhet be a futtató rendszerre a bloat.

Ugyanez pepitában az Excel-ben emulált komplett CPU. Na, annak sincs már köze a táblázatkezeléshez. Szép mutatvány, de minek. Ahogy a böngésző se webalkalmazások futtatására lenne való, hanem weboldalakat böngészni, abból is statikus tartalmat, nem izgő-mozgó, zenélgető bannereket, meg JS hegyeket. Ezért van az, hogy a mai modern böngészők már rég nem is html-megjelenítők, hanem komplett, sandboxolt OS-ek, és az elsőfokú veszélyforrások a rendszerre nézve, mert kontrollálhatatlan kód fut rajtuk, és óriási bloatok is, aminek a mentén elavultatják a régi gépeket.

Hozzászólások

> garantáltan egyszerűek és biztonságosak, nem futhat le rajtuk káros kód

Ühüm

Ez ilyen. Látom nem értesz vele egyet, de komolyan írtam, és még mindig fenntartom. Nem is akarnám, hogy ezt tudja, meg ezek a JS szutykok lefussanak, csak felesleges extra bloat és biztonsági rés lenne. Sokszor a kevesebb több.

Nem véletlen, hogy a Unix filozófia is erre épült, hogy minden program csak egy dolgot tudjon, de azt jól, nem tömték tele funkcióval, azokat rábízták másik programra. Ez a mai napig így van, Linuxnál is még a DE-k, WM-ek modulárisak, te válogatod össze, hogy milyen dokk, milyen panel, milyen asztali téma, rendszerértesítéseket hogy oldod meg, X vagy Wayland, milyen hangszervert használsz, milyen initrendszer, milyen naplózó, milyen shell, stb..

Igazából te is egyetértenél, ha átgondolnád. Szerinted az ma szükséges, hogy minden szoftvert teletömnek webes szeméttel, reklámokkal, AI-vel, kémprogrammal, telemetriával, fél évente átdizájnolják a felületét, stb.. A lőtéri kutyának nincs erre szüksége igazából.

Sokszor még a hasznos feature-öket se kéne beletenni. Pl. Windowson minden program saját maga gondoskodik az update-ek megkereséséről, telepítéséről, de minek. Ezt egy kulturált rendszeren a csomagkezelőnek kéne intézni, hogy a rendszer és programfrissítéseket lehúzza az egységes tárolókból, a kiválasztott legközelebbi tükrök valamelyikéről. Cipőt a cipőboltból, ahogy a mondás tartja. Ennek alapján minden szoftvernek és formátumnak csak annyit kéne tudjon, amennyi feltétlenül szükséges az eredeti funkciója teljes nyújtásához. Enélkül az van, ami ma, minden szétbloatosítva, sok millió kódsoros projektek futnak, már a fejlesztők is kínlódnak, hogy a gigantikus kódbázis nem bírják átlátni.

systemd-vel is ez a baj, nem initrendszer. Eseményekre reagál (mondjuk csatlakoztattál egy hardvert), naplóz, felhasználókat kezel, stb., csak minek, lassan már egy komplett kernel a Linux kernel mellett. A hangrendszerek is épp így bloatosodnak, ALSA-ra jött a Pulseaudio, de már az se volt elég, itt a Pipewire, de abban is Pulseaudio modul fut, meg Wireplumber, de még videó/kamerasztreameket, képernyőmegosztás, stb.-t is kezel, csak minek, mikor egy HANGrendszernek nem ez a dolga.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

garantáltan egyszerűek és biztonságosak, nem futhat le rajtuk káros kód

Ilyet szerintem nem jelenthetsz ki semmire.

De teljesen egyet értek azzal amit írtál, ma minden hülyeséggel telepakolnak mindent is. A hajszárítóban is AI fog futni, és a fogkefe meg a cloudba ment, és streamel. Teljesen felesleges, és fájdalmas, de ezt a sok sz*rt arra használják, hogy ezzel próbálnak eladni dolgokat, követni a trendeket, vagy kémkedni, adatot lopni...

Sőt az egészben a legérdekesebb plot twist, hogy a Postscript volt előbb, ami eleve egy Turing-teljes runtime volt. Annak egy (vezérlési szerkezetek szempontjából) lebutított változata lett pdf, hogy ne legyen mégse annyira generikus imperatív programfuttató környezet belőle. Tett az ipar egy nagy kört, majd visszatért oda ahonnan eleve indult.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Szerkesztve: 2025. 02. 06., cs – 08:19

Mélységesen egyetértek! - A szoftverfejlesztésben is kellene a funkcionális minimalizmus a fenntartható fejlődésért.

Szerkesztve: 2025. 02. 06., cs – 16:25

Ehhez képest már formkezelést, 3D funkciókat, JS-tet, meg minden szart beletettek

Már?

A formok 29 éve, a JavaScript 25–28 éve, a 3D 21 éve támogatottak.

Ezzel szemben a PDF/X, ami a nyomdai „formátum”, is csak 24 éves!

 Excel/Word Libre/Open/Pepita megoldásokban mindig kiakaszt, hogy minden hülyeséget bele építenek csak a statikus adatstruktúrákat nem.

Pl jó lenne ha lehetne olyan sheetet csinálni, amiben adatbázis szerű működés érhető el. Tehát nem lehet bármilyen oszlopban bármilyen értéket beírni, működhetének rajta sql lekérdezések.

Vagy olyan dokumentumot létrehozni ahol a stílusok, formázások, struktúrák lekorlátozhatóak.

Lehet van már rá megoldás csak én nem tudok róla.

Access/Base egy amolyan szomszéd Pisti CRM-je. Leginkább tanítási szándékkal jó.  Én azt látom hogy inkább a táblázatokat próbálják ellátni ilyen funkciókkal, mint az űrlap, lekérdezés stb. Szebb világ lenne ha az Acces/Base funkció benne lenne a táblázatkezelőben. Sokat nem rontana a helyzeten. :D