Elsőre mindent visszaállítottam alapértékre a BIOS-ban, bekapcsoltam az XMP profilt. Ez volt a kiindulási alap! Méréshez a Cinebench 2024-et használtam.
Cinebench pont | Precicion Boost Overdrive | Curve Optimizer |
---|---|---|
1445 | ki | ki |
1511 | be | ki |
1561 | be | -7 |
1574 | be | -15 |
1600 | be | -22 |
1601 | be | -25 |
---- | be | -30 |
Cinebench eredmények alapján kb. +10% teljesítményt hozott. Lehet még játszom vele, de nem vagyok az a tuningolós. Néha játszom, nem érdekel az a pár plusz FPS. Inkább az érdekel, hogy mi az a minimum (fogyasztás, hőmérséklet), amit ki lehetne hozni belőle úgy, hogy még a teljesítményből se veszítsek sokat.
- kleinie blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzászólások
Ahogy elnézem az intel bűvészkedéseit, a következő gépem (20+ év intel után) AMD lesz.
Még mindig nagyon félek a stabilitási problémáktól.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
mar 2020ban is egyertelmu volt, h AMD-t kell venni desktopra, csak autoszerelo ur maradt intel fanboi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kinek a pap...Én nem bántam meg egyáltalán. Elsőre egy Ryzen 7 5700G-t vettem, mikor még drágák voltak a videókártyák -- i3-6100 + GTX 980/RX 580 után. Aztán mikor lentebb mentek az árak, vettem egy 6800 XT-t, most meg nemrég lecseréltem az 5700G-t a 5950X-re. Ezzel szerintem megleszek egy darabig.
Ami viszont rohadtul idegesít: hányingerem van ezektől az agyoncsicsázott, szir-szar UEFI BIOS sz@roktól. Az alaplap gyártók sz@rjanak sünt! Idáig Gigabyte alaplapom volt, azokkal egész jól elvoltam. Most lecseréltem egy MSI-re (miniITX -> ATX). Átneveznek minden szart. Még véletlenül sem talál meg benne az ember semmit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most 5 éves a giga x570 gaming alaplapom, (kb 3havonta 1x ha jut rá életerőm bekapcsolni fél-1órácskára), de 5 év fórum és jutub-amd-oc-pbo-pb2-curveopzimizer okosítóvideók után se értem hogy a francba kéne beállítsam azt a átláthatatlan bios-át, h. boost-oljon valamennyit, de ne tolja neki észnélkül a plafonig. Kurva gáz ilyen szempontból az amd alaplapok bios-a és menürendszere.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem csak az AMD. Intel-nél is megvannak ezek, csak más néven.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha desktop gépre gondolsz, akkor mac-et, vagy van más elérhető árú desktop alaplap + proci is?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hat Qualcomm es Kirin vonalon a GPU meg az Intel Iris-nel is gyengebb lesz. Qualcomm vonalon Linuxos laptop driverek is foghijasak, gyartok egyelore nem szeretnek erte felelosseget vallalni, es a bootloader is olyan, hogy heggesztesre kenyszerit, nem egy sima EFI boot altalaban.
Ironikusan ahol van megoldas az a desktop (szigoruan nem laptop) vonal ARM+Linux kombora:
Ampere Altra ARM CPU + nVidia GPU
Pl.: System76 Astra Custom workstation
Linus Torvalds is M1 Mac-rol Ampere-re valtott ARM teszteleshez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, pont ez az igazi baja az ARM-nek. Nincs belőle egy normális, tápos, desktop proci, ami csak proci, legfeljebb a memória/PCIe vezérlő van beleintegrálva. Csak ilyen alacsony fogyasztású, mobil SoC-ok vannak, amikbe minden szar bele van integrálva, vagy sok magos szerverprocik, ahol egy mag elég gyenge. Pedig azonnal vennék, ha lenne egy i5/i7 vagy Core5/7 vagy Ryzen5/7 szintű desktop ARM proci, 65-105W TDP között, ami belemegy rendes alaplapba, foglalatba, nem odaforrasztott, kis energiakeretű mobil szar, meg legyen valami sztenderdizált UEFI-nek megfelelő valami, és akkor lehet rendes generic OS-eket bootolni rajta, nem csak spéci ARM disztró, meg szutyok Android. Addig az x86-ot nem fogja legyőzni.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dehogy nincs: Ampere Altra - pont olyan desktop tapos ARM CPU aminek a hianyara panaszkodsz.
Pont az a baj, hogy az ARM laptop Linux driverek meg bootloader keszito toolok foghijasak. A tobbi megvan.
Olyan jo, hogy ehhez is annyira ertesz...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tudtommal az Ampere-ekben is csak kis mobilmagok vannak, csak jó sok, inkább szerverre van az is. Nem az a kategória, amire én gondolok, hogy csak 6-12 nagymag (nem hibrid meg kismag), 12-24 szál, de azok nagyon erősek egy szálon is. Épp ezért az Ampere inkább sokfelé párhuzamos szerverfeladatokra skálázódik jól, meg energiatakarékosságban villant, desktop teszteken elég gyengusznak mutatkozott ilyen átlag i7-i9, Ryzenekhez képest, felmosták vele a padlót, könnyű is nekik 100-200 W feletti fogyasztással, meg dupla-tripla órajellel, messze rosszabb W/teljesítmény hatékonysággal, de mikor kell a kakaó, és a fogyasztás nem számít, nagyon meg tudják nyomni a hirtelen, nem annyira párhuzamosítható workloadokat is.
Egy olyan van, ami közelíti azt, amit említettem, az Apple M1-M4, de ugye az is mobilproci, ott megint a Wattok vannak visszavágva. Ami fontos is egy laptopnál, de desktopról beszélünk, amiben el lehet menni 1000 W környékéig is simán, hűtésnek is van hely normális ATX házban, ott ne legyen már hülyeségeken visszafogva a hardver. Jelenleg az összes ARM proci így vissza van fogva, persze, hogy nem tudnak így a hagyományos x86-okkal versenyre kelni, ahol alap az erős mag, nincs energiathrottling, van hely normális hűtésnek, végletekig vannak feszítve az órajelek, szabványosított az UEFI, nem kell spéci bootloaderekkel, meg egybeépített SoC driverekkel szórakozni.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Stabilitás?
Semmi gondom nem volt, se az 5700G-vel, sem most 5950X-el.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hányszor fagyott le, vagy indult újra a gép összesen az életútja alatt?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyszer sem. Pedig, 1440p-ben játszom azzal a pár játékkal, amivel szoktam (Diablo Resurrecred, Path of Exile 1-2, CS 2). Tehát le van/volt terhelve rendesen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, hogy nincs stabilitási probléma. Miért is lenne. Nekem még életemben csak egyszer volt gondom instabil procival, egy AMD 5x86-P75 procira egyszer géptakarítás után nem tettem vissza a ventit, á, úgyse kell az alapon, és túlmelegedett, visszaraktam, jó lett. Ezt leszámítva egyik procival sem volt soha bajom, nem volt egy se instabil, igaz nem is tuningoltam (jó, néha egy kicsit itt-ott), de se AMD-vel, se Intellel nem volt soha gondom.
Volt haldokló RAM, kondihibás alaplap, halódó Ethernet kártya vagy fos lapos Maxtor HDD, stb. miatt instabilitás, meg feküdt ki fos Mercury, Codegen, Sirtec táp, de CPU miatt még soha. Ez az egy hardver, ami még nálam sose ment tönkre. Ezeket csak extrém tuninggal lehet kicsinálni szerintem.
Ahogy olvasom másoktól, nekik sem nagyon, egyedül a Ryzenből van egy spéci szérián belül pár modell, amit gyárilag nem feszezett meg eléggé az AMD, ezért vagy a BIOS-ban vagy a OS-ben emelni kell egy kicsit a core-feszt, csak ilyen 0,05-0,1 volttal, hogy stabil legyen, de ez is ritkaság, nemrég olvastam róla az Arch fórumon. Ebbe sem mindenki fut bele, mert általában az ilyen esetekre az alaplapgyártók adnak ki frissített BIOS-t, ami figyelembe veszi, és ha ilyen procival találkozik, azt automatikusan a Load Defaults értékeken is túlfeszeli.
Volt egyébként ismerős még a 2000-es évek elején, aki belefutott 1-2-szer gyári hibás AMD és Intel prociba, AthlonXP, Pentium 4, de azok ilyen gyanús boltból, olcsóért szerzett, tálcás procik voltak, nem rendes dobozos retail modell.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Intelem volt eddig mindig, most is az van, de a következő gépem nekem is AMD lesz, ha csak nem valami ARM-es desktop addigra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na, instabilitás mostanság inkább intelnél van pár generáció óta. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nekem is 5950x van, es azon kivul, h regi, mas baja nincs... pedig mar le van maradva 2 generacioval :) (szevasz hajbazi!)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én pont azt vártam, hogy a sok gémerpisti vegye az új generációkat, így nekem lett olcsón elég bika gépem! Nem baj, ha "régi", nem baj, ha nem AI. Nekem az ár/érték volt a fontos.
Szerintem pont a te vásárlásod ihlette, hogy nekem is ilyen kell!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
na de ar/ertekben, hacsak nem tomod ki az osszes magot maxra, egy 5. generacios Zen mag lenyomja siman a Zen3-as magot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Teljes platformot nem akartam váltani. Az alaplap meg a memória már adott volt. Így ez tűnt a jó megoldásnak. Nem a játék a fő csapásirány. Sokat tesztelek VM-ben, így a sok mag jól jön.
szerk.: Annyiban hibáztam, hogy az elején nem specifikáltam magamnak, hogy mire is kell. Menet közben folyton változtattam. Tulajdonképpen ami pénzt szépen lassan beleöltem, abból most lehet megvehetném a legújabb generációból a tetejét.
Szerk.: de nem akarom a legújabbat megvenni. Ezzel szerintem elértem ennek a platformnak majdnem a tetejét. Egy időtálló konfig. Szerintem sokáig fogom tudni használni. 64 GB ram és 16 mag elég mindenre (híres mondatok, 640 kb...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én is azt hittem, h lemegy az 5800x3d ára, de qrvára nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
LOL, az pont hogy felment az egekbe (azóta használtan se kapni), mert ugye az volt a csúcsgémer AM4 processzor. Így aki nem akart AM5-re váltani, utolsó beruházásként ilyet vett gyorsan.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jó lett, nagyon. 105 W helyett 84 -et eszik az én procim is és még gyorsabb is! Király nagyon!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az idők végtelenségéig el lehetne szórakozni vele. Ha bekapcsolom a PBO-t a proci hamar felkap 220W körül. Szóval a teszt erejéig volt bekapcsolva, aztán kikapcsoltam. Most PBO kikapcsolva, SMT kikapcsolva, és még vissza is vettem a Vcore-t, max. 1,3V-ra. Így megáll 130 W körül, 16 magból 2 így is 5025 MHz-ig felmegy, 6 másik meg 4850 MHz-ig, a többi 4600 MHz. Játékok alatt szinte észre sem veszem. Fogyasztásban meg szinte a fele csak. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bocs. 2x ment.🤐
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni