Mi a kedvenc processzor architektúrád?

Fórumok

Akár fejlesztettél rá, vagy csak olvastál róla és megtetszett. Írd meg mi az! Egy pár szóban, gondolatban írd meg, hogy miért arra esett a választásod!

Erről a témáról jutott eszembe.

Hozzászólások

PA-RISC

Mai napig hianyzik a HP Visualize Workstationom es a rajta futo HP-UX ...

Kár érte kiváló ügynök volt ...

Fedora 41, Thinkpad x280

én nem értem a kérdést. azt hittem, ha szoftvert fejlesztünk az alapból portabilis... ha jól van írva a kód, akkor még az endianness-szel sem lesz baj (pl. sokszor tesztelek arduino kódot simán x86-on).

ha az a kérdés, hogy egy arhitektúrához fűznek-e "mély érzelmek", akkor azt kell kérdezni.

ha meg az okoz örömet, hogy van egy (általában) ősrégi arhitektúrára és te attól érzed magad különlegesnek, hogy volt dolgod vele, akkor meg ezt kell kérdezni...

> ha szoftvert fejlesztünk az alapból portabilis

sok sikert embedded architektúrára írt kódokat desktopon futtatni. Vannak, akik PIC, Z80, stb chipeket programoznak mind a mai napig. Nem csak a webszervízek és a desktop appok léteznek. Nem, nem lehet minden alkalmazást portabilisre megírni. 

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

mikroprocesszor architektúrákról volt szó. a PIC az csak egy elcseszett mikrokontroller, azokat direkt úgy csinálták, hogy nehogy megmaradjon 10 byte-od szabadon...

z80-ra is van c fordító

 

Nem, nem lehet minden alkalmazást portabilisre megírni

de törekedni lehet rá

 

van 10 ezer sornál nagyobb projektem atmegara (plusz a libek), egy deka assembly sor nincs benne (pedig tele van interrupt handlerekkel, time critical dolgokkal) és x86-on tesztelem, van egy kis HAL lib írva neki.

mikroprocesszor architektúrákról volt szó. a PIC az csak egy elcseszett mikrokontroller

Hat, ha az lenne a kerdes hogy melyik a legkevesbe kedvenc arch, akkor azt egyertelmuen a PIC nyerne... 

van 10 ezer sornál nagyobb projektem atmegara (plusz a libek), egy deka assembly sor nincs benne (pedig tele van interrupt handlerekkel, time critical dolgokkal)

+1. Szinte majdnem teljesen meg lehet csinalni hordozhatora ezeket. No problem.

Attól függ, hogy hogyan nézzük. Elméleti szempontból a minimalista RISC architektúrák tetszenek, ha a retrót nézzük, akkor az ősiek közül az m68k (jó, ez pont CISC), a kicsit újabb, de már kivezetettek közül a DEC Alpha. Egyszerűen csak tetszett a fejlesztési elvük, és megelőzték a korukat, fejleszteni nem fejlesztettem rájuk semmit. A régi MIPS-es (SGI), SPARC-os (Sun) unixos workstation-ök is nagyon tetszenek.

Ha nem elmélet meg nem retró, akkor gyakorlati szempontból az x86_64 a kedvenc, de nem azért, mert olyan fain lenne, de gyakorlatilag ezen minden fut, így a jelentősége miatt még mindig uralkodik, annak ellenére, hogy egy csomó legacy hülyeséggel tűzdelt platform, amit az évtizedek során csak foltozgattak, toldozgattak. Az x86-ot már 37 éve használom, magyar turbo XT klónnal és MS-DOS 3.30-cal kezdtem, ezt ismerem a legjobban, ezen programoztam a legtöbbet, így csak nagyon megszoktam. Annak ellenére, hogy így a 4. évtizedét taposva annyira sokat változott, hogy az eredetire nem is hasonlít, 16-32, 32-64 bites váltásnál, Windows-Linux váltásnál egész más lett, bár a mostani terminálos workflow-mal kicsit visszatértem a konzolos, DOS/CLI/TUI kezdetekhez, amit nagyon élvezek.

Nem lenne bajom az ARM-mel sem, de abból általában ilyen lekorlátozottabb, SBC, mobilplatformot szoktak építeni, általában proprietary SoC formájában, meg zárt bootloader, nem szabványos megoldások mentén lehet szívni. A RISC-V még jó kis homebrew cuccnak néz ki, de még nagyon kezdeti állapotban van, és a teljesítménye ritka fos, min. 15-20 évvel le van maradva erőben. Az Apple M1-4 chipje is elég királyság lenne, ha nem zárt ökoszisztéma lenne, hanem kiadták volna nyílt, generic hardverként, driverekkel.

Ma már egyébként elértünk olyan hardvererő szintjére, meg egy olyan feneketlen komplexitási szintre, hogy az architektúrák kb. el is vesztették a fontosságukat, akár szoftveres emuláció, akár FPGA alapon mindenki olyan architektúrát csinálhat magának, amilyet csak akar, úgyis jól fog futni rajta bármi. Főleg, hogy komplex fordítók optimalizálják a giga méretű kódokat, senki nem tologatja már ezeket kézzel ASM-ben, ez alól lényegében már csak az a kivétel, aki low level drivert, meg embedded/mikroeszközre bare metal firmware-t fejleszt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Pont azért fejtettem ki, hogy nem tudok választani. Attól függ, hogy milyen szempontból nézzük. Ha csak szigorúan szakmai szempontból, akkor DEC Alpha, de ugye lement a történelmi süllyesztőbe, a gyakorlatban a kedvenc-nél ugye figyelme kéne venni, hogy még ma is túlélt, releváns architektúra legyen.

Elméletileg nagyon tetszenek a One / Zero Instruction Set architektúrák is, de azok csak papíron léteznek sajnos. Nagyon érdekes, elegáns koncepciók, de tényleges implementációs szinten senki nem meri bevállalni, mert olyan vad ötlet, egész más megvalósítást, programozást igényel.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerkesztve: 2025. 01. 17., p – 16:42

m68k20+

tetszett a tomb cimzes, es hogy nem kell mindent az akkuba tolteni.

lehet hogy ezt azota mar minden is tudja, de anno ez volt ami megtetszett.

azota nem figyelem ezeket, de azota nem is assemblyben programozok, hanem script nyelven.

neked aztan fura humorod van...

Ha a kihaltak is játszanak: DEC VAX - soha, sehol máshol nem láttam menet közben processzor cserét. Arról nem is beszélve, mennyivel megelőzte a korát: a legelső 32 bites, a legelső virtuális memóriás, a legelső kluszterezhető, a legelső vektorműveletes, a legelső (szinte bármi).

Ha csak élők játszanak, akkor kérdés, hogy tényleg csak architektúrára gondolt-e a költő, vagy igazából platformra. Ha csak architektúrára, akkor ARM (minden, amit nem szeretek benne, az a platform, vagyis hát a platformszabvány hiánya).

Ha virtuális architektúra is szóba jöhet, akkor meg WASM. Nem épp a legoptimálisabb bájtkód, de azért elég jó, könnyű hatékonyan implementálni, nagyon elterjedt és kifejezetten baromi jó a fordító támogatása. (A többi virtuális architektúrával az a legfőbb bajom, hogy szorosan kapcsolódnak egy-egy nyelvhez. A WASM nem, bármilyen nyelv lefordítható rá, ezért is tetszik. Ami nem tetszik benne, az már megint a platform, vagyis hát itt az elkefélt emscripten/WASI stb. ABI-k).

(A fentieket úgy kell érteni, hogy az adott feltétel teljesülése esetén azt választanám top 1-nek az összes lehetőség közül. Tehát ha pl. a virtuálisak is beleértendők, akkor a WASM körözi nálam az ARM-et, ha a kihaltak is játszanak, akkor viszont a DEC VAX minden mást ver.)

Szerkesztve: 2025. 01. 18., szo – 17:30

Még nem volt sekninél felsorolva, nekem az IBM Power , nem programoztam, de sokat dolgoztam ilyenekkel/ilyeneken. Power 3 - Power 8-ig . Itthon Power 3 és Power 4 volt. (ibm 9114 275 ).

“Luck Is What Happens When Preparation Meets Opportunity" - Seneca

Én beleszerettem még a DOS-os időkben a 32-bites x86-ba (asm), de még annál is nagyobb örömet okozott ATXmegára (AVR) programozni, így nekem ez a 8-bites kis vacak a(z egyik) kedvencem :)

Nekem az AVR. Ahhoz írtam szimulátort is, és azzal szórakoztam a legtöbbet. Az x86-ot is szeretem persze, arra is írtam ASM-et még a 16 bites időkben, illetve egy kevés 32 bitest is. A Z80-az meg azért szeretem mert az volt az első gépemben. De a kedvenc az AVR.