Vajon meddig lesz még Digi vezetékes net?

Már az új felületen jelentkeztem be a régi Digis ügyfélkapu adataimmal. Ez fogadott:

Tájékoztatjuk, hogy a DIGI Online szolgáltatás 2024. december 31. napjától kivezetésre került, majd 2025. január 31-én a meglévő DIGI Online regisztrációkat töröljük. Amennyiben rendelkezik DIGI Online hozzáféréssel, a szolgáltatás kivezetésével kapcsolatban Önnek nincs teendője. A DIGI Online belépéshez szükséges jelszó törlése nem érinti a DIGI Ügyélkapu regisztrációs adatait. Amennyiben hasonló szolgáltatást keres a One kínálatában, kérjük hívja a 1270-et vagy keresse fel bármelyik üzletünket.

Nincs se TV se telefon szolgáltatásom, csak egy 1000-es netem. 

Ezek után várom mikor lesz (Vodaf)One a vezetékes netem is.  Akkor majd mehetek vissza a Telekomhoz. Kár érte, elégedett voltam a szolgáltatásukkal. Illetve még elégedett vagyok, de ki tudja meddig...

Hozzászólások

Mire gondolsz, mi fog változni műszakilag? Nem értem az aggodalmad alapját sem. Már most is "One" interneted van (vagy másfél éve...), csak a számlán szereplő szolgáltatói név eddig nem az volt...

Most annyi történik, hogy a Vodafone és Digi márkanevek használata szűnik meg, és a hozzájuk kapcsolódó, csak az adott (régi) szolgáltatónál elérhető dolgok tűnnek el velük.

A "Digi Online" az a Digi-féle TV streaming szolgáltatás (volt), az szűnik meg jan. 31-én, nem az internet szolgáltatás. Ahogy írják is, a belépéshez most is használt Digi ügyfélszolgálati fiókod továbbra is élni fog, csak a "Digi Online" szolgáltatási fiók megy a levesbe (a régi Digi TV streaming szolgáltatás megszűnése miatt).

Ahol Digi által épített fizikai hálózat van, azt nyilván nem fogják kicserélni másikra... Legalábbis egyhamar.

Mire gondolok? Hát ha a diginél lett volna tv és telefon előfizetésem is akkor már a one irodákban állhatnék a kilométeres sorokban. Míg a diginél kulturált ügyfélfogadás volt és alig volt várakozás. Nem beszélve, hogy ha ne adj isten problémám lesz akkor majd hadakozhatok a legendásan szar (vodaf)one telefonos üfsz-al. Technikailag persze a régi Digis optika van benn, de ha lecserélik később pl az ONT eszközt lesz-e lehetőségem ugyanúgy kérni, hogy kivegyenek a CGNAT mögül (most ez egy gyors telefon volt csak) vagy egyáltalán lehet-e bridge módba tenni az eszközt? Most ezt kényelmesen az online felületről MÉG megtehetem. Soroljam még? 

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Nem kell Armageddont képzelni! Valóban sok minden szarabb lett a Digi körül, az áremelések után már nem szinte ajándék áron kapod az ország legjobb internetes szolgáltatását. De ez az üzenet semmi másról nem szól mint, hogy a TV előfizetéshez járó Webes platform megszűnt az 2025 újévvel. Ez soha sem volt egy Horizon Go minőség, egyszerű volt de legalább működött bár nem nagy sávszélességgel. Nem kellett volna elküldeni azoknak az ügyfeleknek akik bár Digisek de nem volt tévére előfizetésük. Gondolom biztos ami biztos elküldték minden Digisnek, abból nem lehet baj. Ennél nagyobb zavarok is voltak már 4iG tákolmánynál. Telekomnál még így is jobb. Persze ha lehetne inkább kérném vissza a régi Digit. 

UPC, később Vodafone, most One ügyfél vagyok. CGNAT-ba (plusz IPv6) kétszer kerültem át, mindkét alkalommal egy telefonhívás és visszatettek CGNAT nélküli IPv4-re (ilyenkor v6 nincs). Az ügyfélszolgálat néha várakozós, máskor nem, szóval ez mindig lutri. Ügyfélszolgálati irodában sose voltam, nem láttam okát. Az eszközt lehet bridge-be tenni, szintén a telefonos ügyfélszolgálaton át. Amikor visszakértem az IPv4-et első alkalommal, akkor az ügyintéző rá is kérdezett, hogy akarok-e bridge módot, de nekem az nem kellett.

Cgnat nincs. Ez esetén nincs ipv6 sem. 2025-ben. Gratulálok.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Mivel IPv6 esetén adnak egy darab /64-es maszkot (és akkor v4-nél CGNAT van), az szart se ér, ha saját router mögött van a hálózat (több VLAN-nal), így inkább legyen egy normál v4 és ne legyen v6 egyáltalán.

Egyébként meglepődtem, úgy látszik, mostanában frissítették a Voda eszközt, a felületen megjelent a bridge mode beállítási lehetőség is.

SLAAC-nek nem kell feltetlen /64.

Es lehet dhcp-t is hasznalni.

Ez kicsit olyan, hogy lusta vagyok, ezert kell egy komplett /64 -nel is nagyobb tartomany. Pontosan ez a gondolkodasmod vezetett az ipv4 depletion-hoz is. Ha ugyanigy mindenkinek /48 -et adunk v6-ban is, ugyanaz lesz a vegeredmeny is. Persze, par evtizedet meg kibir -- ugye pont, mint az ipv4 anno, amikor minden end user-nek /24 -eket osztogattak, de a nagy cegek a 80as evekben meg siman /8-at kaptak... Anno meg 2000-es evekben is pl. az xs4all 4 fix ip-t adott minden adsl elofizetonek, kerdes nelkul... Ugye, hogy ma mar ez elkepzelhetetlen lenne, pedig nem is olyan reg meg ez ment.

Ha attól félsz, hogy ez túl nagy egy előfizetőnek, akkor számold ki.

Tudom. Pontosan ezek az emberek adnak /48 -at end-usereknek.

Es pontosan ezert irtam, hogy a tortenelem ismetli onmagat. Egy az egyben az jatszodik le, mint a 80-as evekben az ipv4-el.

Persze, most ugy tunik, 48 bit mindenre eleg lesz. Igy volt ez az ipv4-el is. Fast forward 20-40 evet, es ott az ujabb gond.

Csak azt nem ertem, mi a f*ra volt jo akkor a 128 bites cimmezo, ha igazabol 8-at (se) hasznalunk belole. Az address space ugyanugy fragmentalodik, mint v4-nel. Ennek igy semmi ertelme sincs.

Az ilyenek miatt nem terjed btw az ipv6. Mert nem az ipv4 problemat oldja meg, hanem meg '94-ben egy playground volt nehany szuklatokoru embernek. Aztan kitoltak elesbe, ha mar ott volt...

 

Nade az SLAAC tenyleg a /64-et akarja (bar hozzateszem, a protokoll egesz minimalis, trivialis modositasaval lehetett volna /80-at is supportalni... whatev), de a dhcp es egyeb megoldasok mint pl. dedikalt RA daemon, meg akkor is bejatszanak.

Amugy meg igen, ez is egy kivalo pelda arra, hogy alapjaiban hibas az ipv6: adott egy erfalrepesztoen egyszeru, kvazi hetkoznapi problema, es egyszeruen nincs ra megoldas, meg van kotve a kezed, ennyit tud a protokoll. ISP-vel feleselni end-user nem tud, es akkor ennyi volt. Csinalj belso NAT-ot a VLAN-ok kozott, meg hasonlo megoldasok jonnek. :(

 

/rant off, sorry

Vagyis vagy nem számoltad ki, vagy szépen ignoráltad az egészet, hogy tovább siránkozhass.

/48-cal nagyságrendileg 10^14-nél járunk. /56-tal már a 10^16-nál. Nem hiszem, hogy komolyan gondolod, hogy bármelyik is betelik.

Nem az iPv6 hibája, hogy a szolgáltatók csesznek betartani az ajánlásokat. A fragmentálódás szerintem nem igaz. Egy ISP jellemzően kap egy /32 tartományt, ezeket akár földrajzilag is rendesen lehet osztogatni, és ha egy ISP /56-ot rendesen kioszt az endusernek, akkor egy ISP-nek lehet 16 millió ügyfele. Ha emiatt fragmentálódik a v6 range, ott más problémák vannak. A terjedésnek nem a címzés a korlátja, inkább az eszközgyártók és az ISP-k hozzáállása.

Egyébként sem sokat érsz a v6-tal. Amíg dinamikus a címtartomány, igazából játszani vagy a guest hálón kívül nem tudod használni értelmesen. Pár napja néztem egyébként, mikrotiknél még mindig nincs se nat64 se nat46, hiába kérik ~10 éve.

"Sose a gép a hülye."

En egy """minosegi""" asus router-t vettem, gondolvan, "throw money at the problem".

 

Hat kurvara nem.

Gyakorlatilag annyira fos az ipv6-a, hogy nincs is. Ki kellett kapcsolnom, mert hol DNS RR-elt v6-ra (aztan meg timeout-olt a cache miss-elo DNS lookup-ok fele, na koszi ezt debugolni), hol a 'virtual server' nem ment ipv6-al, hol meg guestnet issue volt es azzal akadt ossze.

Honapokig szoptam vele, mire rajottem, hogy a szopasok nagy resze a totalfos ipv6 miatt van. Igen, 2025-ben, egy 2024-ben vasarolt high-end router-ral.

De gyanitom, a DIGI ipv6-a is ludas lehet, de ezt nehezkes volt konfirmalni, mert a legtobb nyug nagyon fura / nehezen reprodukalhato volt, es ugye a hulye router bridge modban ott ul a digi vonalon, igy nemigen tudok azt megkerulve tesztelni.

Talan ~2030 korul mar TENYLEG a linux desktop es ipv6 eve lesz. :P

Az ipv6 valójában senkinek nem igazán érdeke, pláne home router szinten - mert "körbe van tákolva" a probléma.
Amíg ez nem változik és nem kerül jelentős momentum (érdek) a korrekt implementáció mögé addig - tada - open source-on kívül semmi nem fog történni.

Gábriel Ákos

Nagyjából 2010 óta minden rendszerünk IPv6 képes. Ezek között van:

  • adatközpont, sok szerverrel
  • irodai hálózat
  • otthoni hálózat

Az elején volt néhány dolog, amit meg kellett tanulni / tapasztalni / szokni az IPv4-hez szokott agyunknak, de onnantól - alapjaiban véve - problémamentes a dolog.

Mivel a legtöbb tartalomszolgáltató ma már IPv6 képes, vagy legalábbis egy Cloudflare reverse proxy van előtte, ami szintén IPv6-on elérhető, ezért a legutolsó (kb. 2 évvel ezelőtti) statisztikánk szerint a teljes irodai adatforgalmunk 77%-a ment IPv6 felett.

A napokban én véletlenül elrontottam a notebookomon az IPv4 konfigot (kézzel felraktam egy management VLAN beállításait, és úgy felejtettem). Úgy használtam a notebookomat legalább egy hétig, hogy egyáltalán nem tűnt fel, hogy nincs IPv4 konnektivitásom, csak IPv6.

Az IoT eszközök IPv4 only-k, viszont azok úgyis mind a management VLAN-ban vannak, Internetet nem nagyon látnak soha.

Mivel a legtöbb tartalomszolgáltató ma már IPv6 képes

Egyreszt, nagyon nem. :)

Masreszt, sok helyen gond az, hogy meg az ipv4 -en sem tudjak megoldani a security-t. Ugye azon a teren az ip cim az egyik legfontosabb adat, es meg a kiforrott v4 is borzaszto macera, a v6 egy katasztrofa.

De hogy csak egy vad peldat mondjak: sok helyen mai napig FTP-t hasznalnak a cegek adatcserere. IGEN, a regi jo plaintext port21 FTP-t, mert egyszer megcsinaltak es ugye ablakon kidobott penz a csere (... "majd a cloud migration-kor megcsinaljuk" -- aztan meg megcsusznak vele, es bizony yours truly is resze volt az unftp csapatnak, aholis rust-ban csinaltunk egy modern, cloud-based ftp szervert, mert kellett). Hogy kicsit javitsanak a security-n, egy ip-cimre limitaljak a login-eket - ugye a backend szerveruk cimere, ahol az ftp kliens fut. Es igen, ez ipv4, es az is fog maradni meg siman 10-20 evig, ugyanazon okokbol, mint amiert ftp-t hasznalnak mai napig.

Egy masik peldat mondjak: user login. Geoip alapjan dob fel captcha-t, mert stat szerint az abuse 99% -a EU-n kivuli ip-krol jott. v6-on ez kevesbe megbizhato, illetve ugye van failed login throttle, ez megintcsak IP cim szerint megy, ami v6-n igencsak macera, mert nem tudod, mekkora IP prefix-e van 1-1 end usernek. RIPE-nal van ugyan assignment-size, de nem feltetlenul helyes, es nem feltetlen 1-1 end usert jelol.

De hogy egy harmadik, utolso peldat emlitsek: siman a dev-ek is megszivjak ezerrel, amikor junior dev bevagja az ipv4 cimet string-kent az adatbazisba, aztan a masik junior dev mellerakja az ipv6-ot string-kent, es csodalkoznak, hogy nincs match - mert ugye amig a v4 egyfelekeppen formazhato text-be, addig az ipv6 nem (kisbetu-nagybetu, ::, stb...). Aztan jon a fejvakaras, ertetlenkedes, outage; a fonok meg lelovi az egeszet a p*ba. Ismeros szitu, felteszem.

Es persze az ipv6 - related development ugye ido+penz, ami igazabol nem hoz business hasznot. Magyaran prio = low, es ugye tudjuk, hogy aki a piacrol el, annak a prio=low feladatokra kb. soha nem lesz ideje.

Amíg dinamikus a címtartomány, igazából játszani vagy a guest hálón kívül nem tudod használni értelmesen

Miért?

mikrotiknél még mindig nincs se nat64 se nat46

A Mikrotik IPv6 támogatása több szempontból erősen hiányos, de ha valamire egyáltalán nincs szükséged 2025-ben, az a NAT64 és NAT46.

Ha a szolgáltatód tényleg semmilyen formában nem ad natív IPv6-ot, akkor random tunnelbrokertól szerezz be egy prefixet.

Ha már itt tartunk, az miért jó, hogy a szoláltató adott gyakorisággal (<= 1 hét) lerugdos a netről és amikor ismét kapcsolódok, akkor bár tudja ki vagyok (pppd authentikál), de még véletlenül sem ugyanazt a tartományt adja?
Na ezt korrigálandó jó a nat64. Belső háló, adok fix IPv6 címeket is a gépeimnek, ha meg a szolgáltató lecseréli a /64-emet, akkor a tűzfalon törlöm az előző NAT-ot, fellövöm az újat és annyi. (Illetve igazából nem is én, hanem a megfelelő pppd ip6up script.) Persze, ilyenkor szakadnak a kapcsolatok (IPv6 is, IPv4 is), de így a belső hálómban minden gépnek fix IP címe (is) van.

Ha már itt tartunk, az miért jó, hogy a szolgáltató adott gyakorisággal (<= 1 hét) lerugdos a netről

Annak idején egy szolgáltató azt mondta nekem erre a kérdésre, hogy ez a szolgáltatás szándékos lefelé pozícionálása. A megszakítás nélküli net egy drágább termék. (Fizikailag ugyanazon az infrastruktúrán adják a "konzumer" netet olcsón, és a "prémium üzleti netet" drágán - néhány hozzáadott értékkel / magasabb SLA-val / stb.)

amikor ismét kapcsolódok, akkor bár tudja ki vagyok (pppd authentikál), de még véletlenül sem ugyanazt a tartományt adja?

Tudod, az alatt a pár milliszekundum alatt, amíg offline voltál, már más elhappolta előled a prefixet ;)

Na ezt korrigálandó jó a nat64. Belső háló, adok fix IPv6 címeket is a gépeimnek, ha meg a szolgáltató lecseréli a /64-emet, akkor a tűzfalon törlöm az előző NAT-ot, fellövöm az újat és annyi.

Az IPv6 alapvetése, hogy egy interfészen több IP cím van. A belső hálóban használsz egy fix ULA prefixet, a külvilág eléréséhez pedig a szolgáltató delegál valamit, akár dinamikusan. A belső gépeken pedig mindkét cím fenn van, router advertisementtel szórod mindkét prefixet.

Amit Te írsz, ahhoz nem NAT64 kell, hanem sima NAT, vagy ha úgy tetszik, NAT66.

Ez érdekes megoldás, alapvetően tetszik. A kérdésem az, hogy az adott gép automatikusan tudni fogja, hogy kifelé (vagy bárhova) a nem ULA címről kezdeményezze a kapcsolatot? (mert az nyilvánvaló, hogy ha az ULA lesz a forráscím, akkor az Internet felé nem fog működni a forgalom)

mit? a route tablat? pont ugyanugy mukodik, mint v4 eseteben.

irja le helyettem a wikipedia... nem sok ertelmet latom kopipasztazni.
https://en.wikipedia.org/wiki/IPv6_address#Unicast_addresses
https://en.wikipedia.org/wiki/Unique_local_address

amugy layer2-on a scope link cimek is tok jol hasznalhatok:
64 bytes from fe80::9876:1234:abcd:9876%eth1: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.595 ms
idevago route: fe80::/64 dev eth1 proto kernel metric 281 pref medium

megmutattam hol az info, amit keresel. route tablaban ott lesz, h a gw a gua fele van, nem az ula fele (scope). valamint wikipedia ula cikk elso bekezdes masodik mondata. nem fogok neked ipv6 oktatast tartani a huphun, mert leri rolad, hogy igazabol nem erdekel(t). ha valami ezek utan sem vilagos, kerdezz.

Annak idején egy szolgáltató azt mondta nekem erre a kérdésre, hogy ez a szolgáltatás szándékos lefelé pozícionálása. A megszakítás nélküli net egy drágább termék.
Korábban más szolgáltatónál voltam, pppd helyett dhcp-vel kaptam IP-t. A kliens félidőben hosszbbítást kért, így volt, hogy 8 hónapon(!!!) át volt ugyanaz az IP címem. Persze hosszbb áramszünet után már más IP címet kaptam.
Ezek szerint annak a szolgáltatónak nem volt érdeke a drágább termék...

Tudod, az alatt a pár milliszekundum alatt, amíg offline voltál, már más elhappolta előled a prefixet ;)
Ezzel csak az a baj, hogy amikor elnyestem az automatikus tűzfal beállítást és fenn maradt a korábban kapott delegált tartomány, akkor még pár órán át(!) tudtam a azon forgalmazni. Majd egyszer csak nem. Vélelmezem: amikor újra kiosztásra került.
Szóval ha nem is szándékosan tesztelve, de van ellen-tapasztalat. :-)

Amit Te írsz, ahhoz nem NAT64 kell, hanem sima NAT, vagy ha úgy tetszik, NAT66.
Igazad van. Eredetileg prefix translationt akartam használni, de hogy akkor nincs conntrack, ez nagyon legörbítette a szám szélét.
Jelenleg kevésbé elegánsan, NETMAP targetet használva oldom meg a címfordítást.  Ezzel a csavarrai 1:1-es megfeleltetés van a belső- és a valós tartomány között.

Én ezt nem teljesen így látom. Ne feledjük, hogy IPv4 esetén nincs 1:1 nat meg hasonló csavar: ott "véd" a külső támadástól (valamennyire) az, hogy kintről direktben nem lesz elérhető az összes eszköz. Amikor 1:1 megfeleltetés van, akkor onnantól kintről is direktben elérhető bármelyik belső gép. (Abba ne menjünk bele, hogy elég nagy az az IPv6 tartomány egy /64 esetén is ahhoz, hogy elég kis százalék legyen olyan cím, hogy gép is van mögötte.) Tehát a bejövő forgalmat azért szűrném - mégiscsak tűzfal van az útjában vagy mifene. Viszont a válasz csomagokat meg csak jó lenne beengedni, mert ha kintről semmit nem engedek be, akkor egyirányúsítottam a kapcsolatot és ezzel igazából kicsuktam az IPv6-ot. Tehát jó azért az a conntrack...

Ebben igazad van és ha úgy vesszük, akkor ha két külön dobozkám lenne a célra, akkor az egyik NAT-olhatna és nem kéne foglalkoznia a conntrack résszel, a másik meg lehetne tűzfal, conntrack-kel, de minden más nélkül - de több szempontból is előnyösebb az a választás, amikor ezt a két funkciót egy dobozkában valósítom meg. Akkor viszont olyan NAT megoldásra van szükségem, amely nem szúrja szíven a tűzfal funkcióhoz szükséges conntrack lehetőséget.

A címfordítás lehet tűzfal funkció is. De ha úgy nézzük, van egy rakás olyan home router, amely természetesen végez SNAT-ot a kifelé menő kapcsolatoknál, befelé esetleg van egy portforward, de klasszikus tűzfal nincs benne. Ez esetben van egy conntrack táblája a NAT-hoz, tűzfal meg nincs.

Jól elvagytok egymással, miközben mindkettőtöknek lehet igaza egy adott esetben... :P
Lehet tűzfal NAT nélkül, lehet NAT tűzfal nélkül, ebből én arra következtetek, hogy a NAT nem feltétlen tűzfal funkció, csak nagyon gyakran együtt járnak kéz-a-kézben, ezért lehet olyan érzése az embernek, hogy nélkülözhetetlenek egymásnak... pedig nem. vagyis nem feltétlen. :)

hat, biztos lehet, csak...
IPFilter/PF/NPF/ipfw (*BSD), netfilter-iptables/nftables (Linux)
ezek mind tuzfalak, az eszkozok 99.9%-a ezek valamelyikere epul. biztos van mas implementacio is, pl. ciscotol barmit is el tudok kepzelni, ok siman elkernek par millat egy kulon FW licenszert, a natra meg azt mondjak, hogy az "routing". :D

"NAT nem feltétlen tűzfal funkció" de az otthoni felhasználóknál, sőt soho-ban is de facto bizony a NAT a tűzfal. Az IPv6 pedig sok egyéb ok mellett ezért sem opció mindenkinél aki tudja egyáltalán mi az a IPv4 és IPv6 és abban a helyzetben van, hogy választhat. Ezért is marginális az IPv6 elterjedtsége a mai napig, mindenféle ipcalypsis és egyéb disztópikus legendák ellenére, amelyek már évtizedekkel korábbra tették az IPv4 világvégét. Kínát leszámítva ma mégis IPv4 a default. 

Igen, sajnos ez az olcsó SOHO kategória. Ettől még egy "nyilvántartás", hogy ki kivel beszélget és honnan vár választ, az nem lesz tűzfal.
Elszomorító, hogy az IPv6 hol tart ahhoz képest, hogy hány éve velünk van már, de a helyedben azért ránéznék IPv6 elterjedtségre, a marginálison már igencsak túlnőtt és az, hogy nincs már felhasználható IPv4 cím az IANA-nál, az pedig tény, nem legenda...

Rendben, hogyan oldanád meg a home (és soho) hálózatok védelmét úgy, hogy azt egy home user kezelni tudja? Meg be is tudja állítani magának. 
Vedd figyelemben, hogy az otthonokban egyre nagyobb számban vannak jelen sérülékeny, gyártó által soha nem foltozott ip alapú kommunikációra alkalmas eszközök. PC, mobil, tablet rendben frissíthető és a security update még automatizálható is. Nas, android box gyártófüggően kap vagy nem kap frissítéseket. A fekete zóna az okosTv-kel kezdődik majd folytatódik az "okos" hűtőszekrénnyel, mosógéppel mindenféle ház-automatizációs "okos" otthon eszközzel, amelyek jobb esetben egy frissítést még kapnak a gyártótól utána semmit. Az okosTv-k gyártói támogatása pár éven belül megszűnik Samsung, LG, Sony legdrágább okosTv-inél is. A többi eszköz általában soha nem kap frissítést. Tehát ott van egy csomó támadható eszköz ismer sérülékenységekkel, amikből egyre több lesz. 
A gyártók hozzáállása nem fog változni. Ha nem NAT, akkor hogyan biztosítanád ezeknek a védelmét? 

De néha bizonyos portokat azért csak be kell engedni, erre is látható igény van. Ezért kéri sok ügyfél, hogy eleve NAT IPv4 címét cseréljék külső IP címre. A mai alkalmazások ahol erre szükség van lekommunikálják a routerrel, hogy ezt a portot nyissa meg és irányítsa az appnak otthont adó gép ip címére. Továbbá van még NAT-PMP amit az Apple erőltet és Hole Punching, amit főként P2P alkalmazások használnak és portátirányítás nélkül is működik. 

IPv6 tűzfalszabály módosítására létezik valóban UPnP IGD v2, Internet Gateway Device vagy mi a jelentése, de erről kevés fejlesztő hallott és a programok többsége ma sem támogatja. 

mert semmi szukseg nincs ra. a legnepszerubb konzumer OS (windows) is default eldob mindent a tuzfalan. amit meg beengedsz, azt okkal engeded be. ha pluszban upnp-vel, azzal, ha siman csak firewall forward accepttel, akkor meg azzal, ha meg static portforwarddal, azzal. semmi kulonbseg NAT es nem NAT kozott ebbol a szempontbol.

A konzumer OS windows egy vastag OS erős hardverrel. A mostanában gombanód szaporodó IoT és Home automation eszközök viszont vékony hardvereken működnek. A rendszerük vagy egyedi light rendszer például 8bites IoT eszközökön, nagyobb testvéreknél valamilyen linux általában de nem mindegyiknek van külön tűzfala. És ez nem is várható el a jövőben. 

Belátható időn belül nem várható, hogy a gyorsan terjedő IoT és társai eszközök mind biztonságosak legyenek saját tűzfallal. A terjedésükkel a probléma csak nőni fog a jövőben. Tehát valós védelmet a ház internetes kapujaként működő router jelent. Így IPv6-on nat nélkül UPnP IGD v2 kell. A probléma abból eredhet, hogy az automatikusan kezelt tűzfalnyitások nincsenek kellően korlátozva, és ez nem kívánt hozzáférést biztosíthat a hálózaton belüli eszközökhöz.

Lássuk a kockázatokat!
Egy slendriánul megírt alkalmazás könnyen létrehozhat túlzottan széleskörű szabályokat, például az egész hálózatot elérhetővé teheti külső kapcsolatok számára.
Egy támadó is kihasználhatja a rosszul implementált UPnP-t, hogy saját céljaira nyisson portokat.

Ha egy eszköz (pl. okosTévé, IoT-eszköz) sérülékeny, az automatikus tűzfalszabályok kinyithatják ezeket a támadók számára.
Ahogy írtam, az ilyen eszközöket gyakran nem frissítik és könnyen kompromittálhatók.

További probléma forrása lehet a hiányos ellenőrzés. Ha nincs megfelelő naplózás vagy szabályozás, a hálózati adminisztrátor nem biztos, hogy tisztában van az automatikusan létrehozott szabályokkal.
Sok routeren nincs lehetőség arra, hogy finomhangoljuk, milyen alkalmazások használhatják a UPnP-t.

Újra kiemelem, nem várható el egy otthoni felhasználótól, hogy hálózati szakember kompetenciájával konfigurálja a routerét. De igénye van arra, hogy a megszokott alkalmazásai működjenek teljes funkcionalitásukkal. Ha ehhez portot kell nyitni akkor azt oldja meg biztonságosan az alkalmazás maga. Erre IPv4 és NAT kombóban kialakult egy széles körben alkalmazott gyakorlat ami eléggé jó és biztonságos, hogy az otthoni igényeket kielégítse, sőt még soho igényeket is. 

a mobilodon, a mobilneteden semmi ilyesmi nincs es ott is pub ipv6-ot kapsz.
pingik is, ahogy ilik...

64 bytes from 2a0a:f640:X:Y::1: icmp_seq=3 ttl=246 time=159 ms

szoval nem teljesen ertem mi a problemad.

amelyik eszkoz nem vedi magat tuzfallal es tarva nyitva vannak rajta portok, annak meg ne adogassunk pubipt, vagy meg kell fogni forwardon, a la NAT...

es akkor vissza is kanyarodhatunk a genyosaghoz, miszerint a kedves szolgaltato kiszurja a szemed egy darab, raadasul dinamikus (why??) /64-gyel, hogy veletlen se tudd masik, vedett tartomanyba/vlanba tenni az iot-t, TV-t, meg a hasonlo szirszar eszkozoket... :) pedig volna mibol osztogatni.

Subnetting 2a01:368::/29 into /56s gives 134217728 subnets, all of which have 256 /64s.
de legyunk spurok, adjuk csak /60-at...
Subnetting 2a01:368::/29 into /60s gives 2147483648 subnets, all of which have 16 /64s.
ez csak a digi hu, vodat inkabb meg sem nezem :)

Pedig marketing szempontbol is jol johetne ki belole, ha nem csak egy koszos SSID-t szorna, hanem egy kliensgepeknek valot, meg egy "secure", "minden masra jo lesz"-t, amin masik, forward droppolt /64 van... :)

es pingik? :) a lenyegen nem valtoztat, hogy kapsz-e v6-ot _is_ vagy csak az egyiket, amennyiben az publikus. a telefonodat miert nem kell "nattal vedeni"? :)

kis addendum: az ipv6 nem terjedesenek egyik nagy fo oka, hogy nem userhez kotottek a tartomanyok, nem tudod azt mondani a szolgaltatonak, h itt a v6 /56-om vagy /60-am, tessek raroute-olni a pppoe-s v6 ip-mre. ugyanugy lehetne ilyet, mint szamhordozni... es akkor a halozatod mindig ugyanugy fog kinezni.

ez miatt nem olyan, mint a v4, hogy a nat mogott fix ipkkel tudsz dolgozni, mert pont leszarod mi a GW pubipje, akar valtozhat is, nem szamit. majd a nat meg a dyndns meg az upnp megoldja. :)
vagyis vegulis tudsz magadnak belso fix ipv6-okat gyartani, aztan lesz link local cimed, meg belso cimed, meg pub cimed _is_... de ugyebar elerni a netet ugyanugy csak a pub cimmel fogod tudni, ahogy kintrol is elerni a dolgaid, ami ha nem fix... hacsak nem vpn-ezed be magad... szoval kb. beszoptad, de legalabb mar 3 v6 cimed is van minimum /interface :) goto 10...

a telefonodat miert nem kell "nattal vedeni"? :)

Android és iOS sokkal védettebb rendszer mint a Windows. Az Android tervezési filozófiája inkább az engedély-alapú biztonságra épül, nem pedig egy teljes körű tűzfalra. Az okok, nem fogod elhinni, túl bonyi lenne egy mobilfelhasználónak a tűzfallal való bajlódás még mobilon is, akik nem akarnak vagy tudnak hálózati szabályokat konfigurálni. Illetve energiahatékonysági megfontolások. Egy állandóan futó tűzfal vagy VPN-szolgáltatás további akkumulátorfogyasztást jelentene. 

Ezzel együtt fennállnak sérülékeny alkalmazások veszélyei Androidon. Az Android rendszer megköveteli, hogy az alkalmazások kérjenek engedélyt a hálózathasználathoz, de egyszer ezt megadva nincs beépített mechanizmus ami szabályozza, hogy az alkalmazás mit kezdhet ezekkel az engedélyekkel. Egy sérülékeny alkalmazás nyitott porton hallgatózhat, és fogadhat kívülről érkező rosszindulatú kapcsolatokat.
A Google Play Protect szkenneli az alkalmazásokat ismert sérülékenységek és malware minták alapján, de nem tud azonnal minden új sérülékenységre reagálni. Ezért van kockázat, de a kényelem és felhasználói élmény fontosabb. 

Apple iOS-en hasonló a helyzet. Bár ott sandbox is van, de az sem ad teljes biztonságot. Androidon meg minden app saját linux-user nevében fut, plusz SELinux van mellé. 

Én azért javaslom Androidra NetGuard vagy NoRoot Firewall használatát. Ezekhez root sem kell. Rootolt Androidon pedig van DroidWall, illetve most már AFWall+ fork, teljes iptables használható. Ironikus, de bizonyos irányból rootolt Android biztonságosabbá tehető. 

 

nem a windowsXP korat eljuk, ahol a gyari CDrol telepites utan, ha publikus ip-t kaptal (vagy olyan halora csatlakoztal amin ott ultek a zombigepek) perceken belul volt megtorve a geped az aktivan kihasznalt ismert sebezhetosegek vegett. kabelszolgaltatoknal bevett szokas volt a TCP 25/445 szurese by default, okkal. (fincsi smbv1) :) a windows update sem ugy ment ahogy most, hogy mar az elso inditas elott felkerulnek a frissitesek (mint egy linux netinstall). by default ott a pinget sem engedo tuzfal. ahhoz is kulon kuzdened kell, hogy a halozatfelderitest bekapcsold... 2025 van, nem 2005, nem azon kell fosni, hogy pubIP-d van. foleg, hogy az emberek a laptopjaikkal ki-be jarkalnak mindenfele - akar megbizhatatatlan - halozatokon.
ma mar aktivan kell tegyel ahhoz, hogy kilyukassz egy windows desktopot (is). ha nem futtatsz dolgokat, amik kint csucsulnek, raadasul a gep tuzfalan beengedve, nincs tamadasi vektor a halozat felol.

amiket irkalsz, sandbox es tarsai, nem halozatvedelmi eszkozok es nem is a NAT, meg a pubIP hianya rajuk a megoldas :)

es elerheto-e kintrol...
yettel mobilnet, szerintem eleg beszedes :) https://imgur.com/5bKeVYc

$ telnet 2a0a:f640:X:Y::1 11000
Trying 2a0a:f640:X:Y::1...
Connected to 2a0a:f640:X:Y::1.
Escape character is '^]'.
asd
qwe
Connection closed by foreign host.

Nem tudom honnan néztél és mit, nekem nem elérhető, és nem csak ez, hanem más sem (androidon indított http vagy ssh server) ezzel a címmel.

Egyébként mi lenne a 11000/tcp? Mert én nem találtam róla semmit, csak hogy valamit cisco border gateway protocol, meg visual studio, meg hasonlók.

[szerk] Semmi, már látom hogy nc-t indítottál a telefonon..

"Sose a gép a hülye."

Az egy "középhaladó" ügyfél, felhasználó, aki nem feltétlenül akar elmélyülni az IPv6 világ rejtelmeiben. Ha a szoftverfejlesztők maguk is tojnak az IPv6 rendes támogatására akkor miért várjuk el egy mezei, de azért bölcsész marcinál és piroska néni nagymamánál jobban képben levő mondjuk úgy power-usertől, hogy kenje vágja a témát?! 

Az IPv4-et és natot megtanulta, megszokta. Most tanuljon egy teljesen úgy logikájú terminológiát? Nem fog! De ez látszik is az IPv6 mai marginális helyzetén, miután már két évtizede minden évben eltemetik az IPv4-et, és mégis itt van és dominál. 

most megtanulta vagy nem tanulta meg? :D

nem kell semmiben elmelyulni, kap egy pubipt (v6), aztan a windozan beengedi a portot (erre nagy altalanossagban ra is kerdez az OS es magatol betolja a megfelelo accept-et a sajat tuzfalaba). csokolom, kalap, kabat.

A NAT kb egy kényelmetlen kényszermegoldás és nem biztonsági megoldás. Mondanám, hogy volt, de sajnos mai napig velünk van és lesz is még sokáig. IPv6 szabványleírásban sem véletlen hogy nem volt helye. Aztán a "kényelem" (értsd, lustaság és hozzá nem értés...) miatt csak ment a könyörgés...
Magad írtad fentebb azt is, hogy "de facto", tehát Te is tudod, hogy nem az... szóval az én időm erre a témára ennyi volt, bocs.

- Hogy ne kelljen v4 és v6 IS
- Hogy elérd a v6 only hostot akkor is, ha csak v4-ed van LAN-on
- Hogy elérd a v4 only hostot ha csak v6-od van LAN-on
- Hogy tudj egy fix v6 ip kiosztást is csinálni, és ne szopj, hogy minden reconnectnél más prefixet ad a szolgáltató
- Hogy mondjuk 2 neted van, és szeretnél valamilyen failovert, vagy akár load balance-t

Satöbbi....

"Sose a gép a hülye."

Dehogy proxy, erre van az említett NAT64 és NAT46.

Pl. Yettel mobilneten én már csak ipv6 címet kapok. Mégis simán elérek v4-es címeket.

A sima NAT amit "mindenki ismer" az NAT44-ként van néha hivatkozva. És ipv6-ra is létezik NAT (NAT66) a klasszik v4 NAT-hoz hasonlóan.

"Sose a gép a hülye."

Érdekelne, hogy technikailag ez hogy működik. Van egy v6 címed, a névfeloldás szerint az adott hostra csak v4 cím létezik. Mit csinál a kliens? v6 source címről nem lehet v4 destinationt elérni, ez esetben mi lesz a source és destination address egyáltalán?

Ugyanúgy fordítva, v4 forrásról nem lehet v6 célra nyitni kapcsolatot, hogy jut el egyáltalán a NAT-ot végző eszközhöz a nem létező kapcsolat?

Anno mi így csináltuk 10+ éve:

- volt egy totd - akkor csak az tudta - DNS szerver ami ha IPv6-os cimet (AAAA) kapott vissza, akkor azt adta vissza a kliensnek ha IPv4-et akkor egy adott prefix utolsó 32 bitjére szuszakolta be a cimet (pl: 1.2.3.4 -> 3fff::102:304)

- a def gw erre a prefixre egy NAT64 képes eszköz volt - saját fejlesztés - ami kiszedte a címet az utolsó 32 bitből és TCP/UDP proxyként oda nyitott kapcsolatot

- a kliens így minden esetben IPv6-os kapcsolatot nyitott, nem is tudott arról hogy át lett dobva IPv4-re az eszközön

Még talán van is valahol fenn egy videó egy ősrégi MiniMUM találkozóról ahol demózva is volt.

A gond vele hogy:

- ha IPv4-es címet adtál meg direktben akkor nem ment mivel a DNS feloldásra ült rá

- ha felsőbb protokoll rétegek is tartalmaztak címinformációt akkor sem ment mert csak TCP/UDP szinten dolgozott

- csak TCP-t és UDP-t támogatott, a legtöbb embernek ez - akkor - elég lett volna, de azért komoly megkötés volt

- csak egress forgalmat kezelt, kintről nem tudtad elérni a gépet

Az AWS is ad valami hasonlót, de azzal nincs tapasztalatom, csak átfutottam a doksit. Gondolom idővel ez a megoldás finomodott egy kissé, ha valaki tud további részleteket akkor ne tartsa magában. Tényleg érdekel.

Akkor olvasd el fentebb is. Leírtam, forrást is linkeltem hozzá. Sőt tegnap saját szememmel is láttam mikor elmentem a volt irodájuk előtt, hogy a one irodába irányították az embereket.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Nem nagyon kell semmiféle forrás, mivel maga a Digi is megküldte az infót emailben, illetve ahogy mondod a rendszereik is írták ezt az infót. Elhiszem azt is, hogy embereket irányítottak át, én sem tartanék fent sok esetben pár száz méteren belül két irodát. Teljesen érthető és logikus. De ugyan áruld már el, hogy miért kellene a kardomba dőlnöm azért, mert a Digi Online app helyett a OneTV appot kell használnom és főleg miért mennék ezért az ügyfélszolgálat közelébe? De persze félnivalód nincs, már jó ideje One ügyfél vagy, tőlük van az interneted is...

De én nem beszéltem a Digi Online appról. Nekem  nincs is TV szolgáltatásom. Csak Internetet kértem a Digitől.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Félreérthette a dolgot és talán az internetszolgáltatással azonosította az "Online"-t. Csak most be kellene ismernie :-)

De azért lehet rosszat is mondani a Digi Online -> One TV váltásról is.

Doksi szerint:

Támogatott operációs rendszer: Apple iOS & iPadOS, Android OS

Nem támogatott operációs rendszer: Apple watchOS, macOS (Web TV elérhető), tvOS (Apple TV), AndroidTV

Ez eléggé vicces!

Majd utána: 

Az alkalmazás igénybevételéhez szükséges eszközök Web TV kliens esetén Az Alkalmazás elérhető személyi számítógépen is webes böngészőben futtatott Web TV kliensen keresztül. A Web TV klines és ezzel együtt a webes alkalmazás használatához az operációs rendszer gyártója által támogatott, a rendszer módosításaitól és rosszindulatú befolyásolásától mentes, biztonsági sérülékenység nélküli operációs rendszerek alkalmazása szükséges. Ajánlott operációs rendszerek: • Microsoft® Windows® 10, 11; • Apple® MacOS® 12 (Monterey), 13 (Ventura), 14 (Sanoma); Támogatott böngészők: • Google® Chrome® (90-es vagy attól újabb verzió); • Microsoft® Edge® (90-es vagy attól újabb verzió); • Mozilla® Firefox® (89-es vagy attól újabb verzió);

A Linuxot vagy csak kifelejtették és fog működni vele mert szabvány webes technológiát használ, vagy lesz valami ezoterikus 4iG plugin, ami miatt Linuxon dafke nem fog működni, ami mindenképpen visszalépés a Digi Onlinehoz képest. 

Azzal együtt, hogy tényleg vicces, még mindig egy fokkal előrébb van a korábbi Voda TV-hez képest. Az MacOS-en egyáltalán nem ment, bármilyen böngészővel próbáltam. Most már legalább Chrome megy (FF-et nem néztem). A Linux viszont esélytelen. Firefoxszal még a logint se adja ki, az bedob arra az oldalra hol ajánlja a mobil letöltést. Chromium eggyel továbbmegy, be lehet jelentkezni, de valami titkosítási marhaságra hivatkozva nem megy az adás. Chrome nincs fenn, azzal nem próbáltam, lehet, hogy menne.

A csomagok azok változhatnak. Most még párhuzamosan fut a one és a régi szolgáltatós lezárt csomagok mindenféle platformon. Ha valaki csomagot vált vagy új csomagot köt, annak már más feltételekkel, más csomagot lehet kötni a one-tól. Idővel biztosan kivezetik a régi csomatokat is, ahogy felszámolják a régi adminisztrációs rendszereket.

Persze netnél nem szoktak új infrastruktúrát építeni. Azt nem tudni, hogy ahol párhuzamosan van többféle a konkurencia bekebelezésével, ott lesz-e amit jobban tolnak és esetleg valamelyiket lassan ki akarják vezetni. 

Pont ez a bajom. Az új csomag kínálat azonos áron szarabb. (nekem nem is elég a 40 upload, a garantáltról meg nem is érdemes beszélni....)

netnél nem szoktak új infrastruktúrát építeni. Azt nem tudni, hogy ahol párhuzamosan van többféle a konkurencia bekebelezésével, ott lesz-e amit jobban tolnak

Lesz. Ahol különbözik a technoplógia, ott a jobbikat, ahol esetleg azonos, ott vagy vegyítik, vagy az üzemeltethetőbbet tartja meg. Viszont a jelenlegi logikájuk nem arra mutat, hogy a technológia függvényében változzon a kínálat. Épp azt látom, hogy a legszűkebb keresztmetszet szerint kapsz ajánlatot ott is, ahol lenne kapacitás sokkal jobbra is.

ex-Voda-mentes Digi-only területen az oldaluk szerint jelenleg nem lehet internetszerződést kötni. Gondolom nem sikerült még az adminisztrációt sem megoldaniuk. Tehát ezek az internetcsomagok a korábbi ex-Voda netcsomagok copy-paste. Most ellenőriztem és nálam 300 mbps felett van az upload. Feltételezem versenyben szeretne maradni a One ezért nem a Digi csomagokat silányítják le a Vodához, hanem ahogy tudják a Vodás területeket próbálják majd felhozni Digi műszaki szintjére. 

Attol azert tartok, hogy digi butitas lesz, mert a valosag sajnos az, hogy a userek 96%-anak teljesen eleg az 1G down melle a 40mbit up.

A helyzet az, hogy a digi masszivan piacvezeto szolgaltatast nyujtott, siman 3x akkora havidijat is kerhettek volna a 4ig felvasarlas elott, annyira alul volt arazva. Igazabol amit most a 4ig csinal, az az, hogy piachoz igazitja a kinalatot es arakat.

Én vitatom, hogy a 40mbps a userek 96%-anak teljesen eleg, mert ott vannak kapásból a gamerek akik egyébként elég értékes társaság, mert sok extrára is vevők. PC-n ott a Steam amihez ma már kapni "kulcsrakész" on_the_way gamer megoldást, azaz amikor otthontól távol lehet játszani. Egyrészt van Steam Deck, ahhoz nem releváns az otthoni vezetékes net upload, de van Steam Link is. Ezt szerintem kishazánkban többen választják, mert jó hozzá a meglevő mobiltelefon és csak egy controller case kell hozzá és majdnem olyan lesz használatra mint a Steam Deck. Ahol nagyon számít a minimálisnál is kisebb lag, kb e-sport szintű multi ott nem alternatívája a Steam Decknek, mert ott helyben fut a játék, de minden másra teljesen jó megoldás. De ehhez már kevés lesz a 40mbps upload, még akkor is ha otthon más családtag közben nem nyúzza a netet, mert legalább dupla sávszél kell az elvárt minimumhoz képest, hogy ne legyen probléma de még a háromszoros sem túlzás. Illetve konzolosoknál ott van a Playstation Portal ami csak streamingelni tud az otthoni Playstationről. Xbox konzolokon meg ott van az Xbox Remote Play, az csak app formájában létezik de hasonlóképpen használható mint a Steam Link mobilon. Ezeknél sem lesz elég a 40mbps upload. 

Munkánál sok, főleg nagyobb cég megköveteli Home Officenál a VPN használatát. Van ahol ez céges virtuális deskoppal is párosul. De azok nélkül is van videókonferencia napi szinten. Ezt sem próbálnám ki 40mbps upload mellett, ahol az a legnagyobb probléma, hogy ilyen korlátozásnál csúcsidőben a 40mbps sem teljesül mindig. 

Ha ezt meglépné a One akkor számukra fájóan sok előfizetőjük menne a konkurenciához. Telekomnál majdnem ugyanannyiért van 1000/1000 internet, sőt valamivel többért még 2000/1000 is. Jelenleg ugyan nincs szükségem 1000mbps uploadra, de ha gecire veszi a One biztosan váltok. A Telekom netet partnerkén árusító Netphone még olcsóbban mint a One, jelenleg 6990-ért ad 1000/1000 internetet. Ezért a párszáz forintért ugyan nem váltok hozzájuk, de ha negatív előjellel hozzányúl a One a mostani Digis internetcsomagomhoz akkor búcsúzok a One-tól. 

A fiam szokott játszani, nem tudom, milyen játékokkal. Neki a lag értelemszerűen számít, az upload jóval kevésbé kritikus, elvan a 40-es uploaddal. Home office és VPN nekem elég régóta van (a fiamnak is), nem volt gondom a 40-es uploaddal. Tény, nálunk a cég megoldotta, hogy a Teams ne a VPN-en menjen (nem az otthoni net kiímélése volt a cél, hanem a cég sávszélessége), de szerintem ez nem sokat segít, ha az upload a szűk keresztmetszet. Viszont jellemzően nem szoktunk bekapcsolt videoval meetingelni (bár volt rá példa, de ritkán). Mindenesetre itt nem futottam bele korlátba.

A konkurenciához átvándorlás valós veszély, azokon a helyeken, ahol van. Nálunk nincs FTTH sem FTTB (családi házas környék) egyik szolgáltató részéről sem, az egyetlen konkurencia a T lenne, amely 1000/25 sebességgel szolgáltatna. Lehet válogatni :)

A Steam Link 1080p felbontásnál 30mbps körüli sávszélességet igényel. Ez csak szűken férne bele a 40mbps uploadba egyetlen családtagnál, akkor ha más otthon nem csinál szinte semmit. A tapasztalat az, hogy csúcsidőben a hivatalosan kínált 40mbps néha lényegesen kevesebb és úgy már egyértelműen kevés lesz. 
Ha a fiad nem sztrímeli a játékot otthoni gamer pc-ről vagy konzolról házon kívüli mobiljára akkor az teljesen más kategória. Én ez utóbbiról írtam, ami ma már látható igény és nő a jelentősége. 
A One hivatalos oldalán jelenleg ez olvasható: 

1000 Mbit/s maximális letöltési és 40 Mbit/s feltöltési sebesség, rendes körülmények között elérhető le/feltöltési sebesség 200/10 Mbit/s

Ez 2025-ben nem versenyképes ajánlat, pláne ugyanannyiért mint a Telekom csomagja. Igen ahol van FTTH, de biztos lehetsz benne ha lincshangulatot alakít maga ellen a One hamar meg fogja találni ebben az üzleti lehetőséget a T és gyorsan fog terjeszkedni az FTTH. Az utóbbi években olyan eldugott falvakba is eljutott a T FTTH ahol nem is remélték és csak füstjelekkel tudtak korábbi kommunikálni. Nem gondolod, hogy majd kihagyja a Telekom a zsíros kertvárosi negyedeket és lakótelepeket ahol sokkal olcsóbban lehet eljutni egy ügyfélhez FTTH-val ha dühös tömegek jelzik igényüket, hogy megválnának a One-tól. 

ezzel csak az a gond, hogy a T szarik az optika behuzasaba ahol van/volt digi es neki mar kiepitett a husz eves koaxon a docsis. azon meg a T 1000/25-ot ad. maximum. atlag 15 minimum 4. annyira magabiztosak a docsisukkal, hogy plusz havi 1.2k HUF-ert!! adnak egy simet/dongle-t, hogy mikor eppen szar a docsis legyen valami neted. LOL!
mas szolgaltato meg nincs, mindenkit felvasarolt/ellehetetlenitett a ner. ez van ha a piaci felhasznalokozpontu versenyt elkaszalja a lobbi/allami hatszel meg a toketlen korrupt vezetes elzaratja az unios palyazati forrasokat, mikozben kulonadoztatva van a kommunikacios szektor. most azon megy a verseny ki ad szarabbat, tobbert.

Gyorsan változott sok tényező az utóbbi időben. Előtte sokáig azért nem fejlesztett a T olyan területen ahol a Digi jelen volt már optikával mert úgyis versenyképtelen volt az áraival. Azért bedobták a Flipp-et mint kamu-független-szolgáltatót csak ott ahol Digi is volt, de a fejlesztés már nem érte meg nekik mert a Digi olcsóbb és hatékonyabb volt. Most viszont a folyamatos áremelések miatt a One Digis öröksége már egyáltalán nem olcsóbb mint a T. 

Docsis területen 80 vagy 100? méterenként erősítők kellenek, ehhez áramot kell párhuzamosan vezetni. Több karbantartást igényel és folyamatosan fogyasztja az áramot a hálózat. Ezzel szemben a Digi által használt GPON optika kiépítés után minimális költséggel működik (az oktikai kábelhálózat) a splitterek passzívak, kevés karbantartást igényelnek. Ez már önmagában érv a fejlesztés mellett. 

Egyébként vannak még regionális jelentős szolgáltatók, például a Tarr, Yettel is elkezdett FTTH pilot hálózatot építeni + ők vezetékes-helyettesítő mobil alapú szolgáltatást is kínálnak. Van még PR-Telecom, Vidanet, Parisat amikről hallottam. 

Eddig se törte magát, pedig eddig két konkurense volt, most már csak egy van, miért is lenne nagyobb késztetés a versenyre? A One pedig legfeljebb akkor alakítana ki lincshangulatot, ha a volt Digi előfizetőket visszavágná 40-es uploadra. Amit nem hiszem, hogy megtenne, ennyire szerintem ők se hülyék. Az meg, hogy hol van FTTH és hol nem, nekem időnként teljesen ötletszerűnek tűnik. Tőlünk kb. 1 km-re ér véget egy lakótelep, ahol természetesen van FTTH (lehet, hogy Digi és Telekom is, nem tudom). Nálunk persze nincs. A mostohafiamnál a szomszéd kerület kertvárosi részén (lakótelepektől jóval távolabb) pedig bevitte a Digi az FTTH-t már vagy tíz éve.

Itt pont az volt ennek a résznek a kiindulópontja, hogy a hozzászóló szerint a jelenlegi max 40mbps upload lehet rá lesz erőltetve a Digisekre ahol ez az érték 300mbps. Erre szerintem lenne lincshangulat One ellen. De szerintem sem ostobák annyira, hogy egy ilyet meglépjenek. Bár kitudja. Annyi biztos, hogy jelenlegi Digi FTTH területeken nem lehet új szerződést kötni. 

Nem a legjobbnak kell lenni, elég az adott helyen elérhető versenytársnál jobbat adni. És ha az 1000/40 is jobb, akkor elég az 1000/40. Igaz, ekkor már a versenytárs is elgondolkodhat, hogy tud-e mondjuk 1000/80-at adni az 1000/22 helyett, picivel drágábabn, mint eddig? Ugyanis attól, hogy bammegafűnyíródat One a véleménye az üf.-nek egy 1000/300 -> 1000/40 váltást követően - adott helyen/szolgáltatási területen nem lesz hova menni jobb ajánlatért...

Ok, játsszunk el a gondolattal. Jelenleg a Digi FTTH területén jóval nagyobb az upload, mint a Voda koaxán (mellesleg a Vodának voltak FTTH területei is, ahol 1000/1000 csomagot is kínált - lásd https://www.vodafone.hu/documents/d/global/a-tablazat-vezetekes-interne…), ha a One nem csinál semmit, akkor marad a jelenlegi helyzet. Ha fogja magát és elkezdi egységesíteni - azaz lerontani - a teljesítményt, az neki pénzébe kerül (munka van vele), cserébe szerez egy rakás csalódott ügyfelet, akik akkor lépnek le, amikor csak tudnak, sok esetben már azonos műszaki feltételek mellett is. Nem hiszem, hogy ilyen üzleti stratégiát akár minimálisan értelmes vezetés bevállalna.

Nem, mert csak cím beírása után mondja meg a One, hogy milyen csomagokat kínál az adott címen. Beírtam a sajátomat és nem azt a választ adta, hogy itt most van szolgáltatás, hanem: Sajnos az online megrendelés ezen a címen szünetel.
Megnézem pár másik címen is, kezdve egy szomszédommal aki állandóan utazik és csak mobilnetet használ, de itt is ugyanezt írta. Illetve még más városban is ellenőriztem ahol ismerem a címet és van FTTH vagy FTTB. Ugyanez volt a szöveg. Ez csak 4 cím volt, feltételeztem máshol is ez van, de természetesen ez még nagyon kicsi minta. 

Arra viszont kíváncsi vagyok, hogyan navigált el a 300mbps uploados csomaghoz? ilyen ugyanis nincs a One oldalán jelenleg! Az egész címkeresős mizéria pedig ott kezdődik, hogy kattintasz a Home Giganet [szám] alatti Elérhető nálam a szolgáltatás? gombra.Ezután tudsz csak címet megadni. És a kiinduló csomagnál nincs olyan választás ahol 300mbps upload lenne. 

eddig is az volt. csak a tv-t vezettek ki, a - mar bekotott - net eseten egyelore csak rebrandingrol van szo.
a tobbi - jelenleg - csak talalgatas.
az lehetne relevans info, ha valaki most kottetne egy optikat, akkor mit kapna, /40-et vagy /300-at.
az oldaluk alapjan /40-et, vagy azt sem. pl. az en digis cimemre azt irjak, oda most nem lehet toluk kotni semmit.

amig nem kepesek a portfoliojukat rendezni az online feluletukon, whatever. most ott tartunk, hogy online nem lehet ide rendelni semmit. publikban ez az info van kint. meg az 1000/40, mint csomag. a regit ugyanugy beszanthatjak, mint a digimobillal tettek...
erdeklodjon, akinek van elbaszhato ideje erre...

Ez így nem teljesen pontos! A digimobilt nem szántották be, mert voda roaminggal továbbra is működik a szolgáltatás. Igaz szépen árat emeltek a többszörösére de a szolgáltatás műszaki kondíciói nem változtak, sőt javult a lefedettség mert az most megegyezik a voda lefedettségével. Ezen kívül tavaly volt arra lehetőség, hogy átvidd a digis mobilos csomagjaidat a vodafonehoz, ahol egy alapból lezárt csomagba kerültél be. A díj és feltételek nem változtak. Annyi plusz van vele, hogy így nem kell országon belüli roaming és havi ezresért opcionálisan bekapcsolhatod az 5G-t. Aki nem váltott akkor idén valamikor állítólag automatikusan átkerül a már egyébként is egyesített céghez, szóval kb az lesz a változás, hogy nem a d-ugyfelszolgalat-ról kell adminisztrálni a  mobilkártyákat. 

hubazz, nekem yettelnel van egy kartyam, amit meg telenorral kotottem. a csomagot mar beszantottak, a csomagnevet is atneveztek valami yetteles nevre, senki nem tud mar olyat kotni. mas nem tud kotni. megis letezik, es ugyanaz a kondicio mint regen volt. magic! :D

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Nem lehet újat kötni, de a meglevő csomagok megmaradnak. Ez még mindig jobb mintha azt csinálnák, hogy válassz mobil díjcsomagot a voda kínálatából vagy szevassz! 

Ezen túl lényeges különbség, hogy a Digi mobil műszakilag gyengébb szolgáltatást nyújtott mint a voda mobilban, mert nem volt országos a lefedettsége, nem volt 5G. Így műszaki paramétereket nézve nem járt rosszul egyetlen korábbi Digimobilos ügyfél sem. Árakkal rosszul járt, de még mindig kedvezőbbek bármilyen más alternatívánál csak a különbség már nem nagy, illetve a drasztikus áremeléseket már Digi néven megcsinálta a 4iG alatti vezetés. Hivatalosan tudták azt kommunikálni, hogy az országos lefedettséggel TÖBB-et kapnak a digimobilosok ezért indokolt a háromszoros áremelés. Szerintem porfátlan, de van benne valami logika. 

Vezetékes internetnél viszont pont fordított a helyzet. Ott masszív technológiai előnyben van a Digi a voda elavult rezes hálózatához képest. Ha ott lebutítja a One az internetes csomagokat a voda szintjére az bizony komoly visszalépés, egyben Telekom optika melletti erős érv. Vannak ilyen címek bőven egyet magam ellenőriztem. 

Természetesen nem mindegy, hogy a meglevő Digis ügyfelek csomagjaihoz hozzányúlnak-e. 

No offense de szerintem ez a "felmérés" annyira vehető komolyan mint magyar peti tisza pártjának 40%-a. Azaz semennyire. :-) Van egy célkitűzés a telkoszolgáltatók felől, hogy letolják az előfizetőik torkán ezt az ondemand micsodát amire különben semmi szükségük nincs. Majd megrendelnek bérelhető "kutatóintézetektől" egy felmérést ami kihozza, hogy hagyományos lineáris tévét már csak a 70 és a halál közötti boomerek, diploma és érettségi nélküli segédmunkások, meg a agytalan büdös perverzek néznek egyébként senki más ezért az igényekhez igazodva bevezetik az általuk úgy áhított és erőltetett hibrid tévézős ondemand micsodát, amire különben semmi igény nem lenne. 

Úgy emlékszem, hogy amikor még volt Digi boxszom, az usb drivera fel tudott venni bármit, akár előre beállítva EPG-ről is, amit után vissza lehetett nézni PC-ről is. Most meg két transpondernyi azaz dvb-c terminológiában multiplexnyi csatornát tudok egyszerre rögzíteni, visszanézni, tabletre vagy mobilra kitenni. A rendelkezésre álló háttértár csak azon múlik cserélem-e alatta a mostanit. Nincs 90 napos vagy másmilyen határidő meddig tudok visszanézni bármit amit felvett. Akkor ha lineáris tévézésre csak a boomereknek van igénye, akkor kódolatlan dvb-c -re meg az isten usereknek van igénye! :-)

szerintem meg a TV nem veheto komolyan. so what. mondogathatod, persze, hogy csak annak a statisztikanak hiszel, amit te hamisitottal. nekem nincs ilyenem, szoval annak hiszek, amit az mondott, aki a termeket eladja. :)
egyebkent meg lassan nem lesz ondemand TV-n pl. sportmusor az USAban, szoval oket ezzel (is) terelik szepen a streaming fele, termeszetesen osszevissza veszegetik meg a szolgaltatok a kozvetitesi jogokat, szoval ha mindent is szeretnel nezni, akkor a vege az, hogy 50-100 USD lesz havonta. plusz a netelofizu.

Tavaly, december 30-án, még a Digi oldalán adtam fel a rendelést - pont azért mert tartottam attól hogy egy ilyen fúzió után egy darabig kavalkád lesz. Most így jobban beleolvasva a topikba már nem vagyok biztos benne hogy hasznos volt a kommentem, mert ha jól értem itt azon megy a kvaterka hogy az új weboldalon milyen szolgáltatás rendelhető és milyen nem.

Mivel 4 cím ellenőrzése valóban nem nagy minta, obermotz hozzászólása után elkezdtem további címeket is ellenőrizni a One oldalán. Egyik korábbi lakcímemen, ahol már a 2010-es évek elején volt Digi FTTB most bizony egy Home GigaNet 1000 (HFC RFoG) nevű szolgáltatást listáz legnagyobbként. A részletekbe belekattintva: 

Internetsebesség

1000 Mbit/s maximális letöltési és 40 Mbit/s feltöltési sebesség, rendes körülmények között elérhető le/feltöltési sebesség 200/10 Mbit/s

Az ár "akciósan" 6 741 Ft/hó (akció nélkül 7490 Ft/hó lenne)
Ez bizony lepkefing 2025-ben, szóval minimum az új előfizetéseknél az ostoba játékot játssza meg a One, mert ezen a címen biztosan lenne 300mbps upload.
Továbbá ezen a címen van Telekom optika is. Gigaerős Optika Net 1000 díjcsomag 1000mbps upload mellett (Upload Átlagosan elérhető: 800 Mbit/s Minimális: 50 Mbit/s) 7216Ft/hó, Gigaerős Optika Net 2000 Pro díjcsomag szintén 1000mbps upload (Upload Átlagosan elérhető: 550 Mbit/s Minimális: 50 Mbit/s) és 2000mbp downloaddal 10024 Ft/hó. 

Még mindig nem sikerült megérteni, ugye!? :)
Tessék, segítek:
Vodafone koax terület: 5741 Kétegyháza, Dózsa utca 47   HomeNet 500/22
Invitel ADSL terület: 5726 Méhkerék, Vasút utca 1    Sajnos az online megrendelés ezen a címen szünetel.
Digi FTTH terület: 5600 Békéscsaba, Derkovits sor 5    Sajnos az online megrendelés ezen a címen szünetel.
Digi FTTH ÉS Vodafone koax terület párhuzamosan: 5520 Szeghalom, Arany János utca 21   HomeNet 500/22 (mert átszínezéssel foglalkoztak nem adatbázisokkal és címegyeztetésekkel...)

Következtetés: qrvára nem tudja még az újonnan beolvasztott területek képességeit a One rendszere. Ahol van olyan szolgáltatás, ami eddig is volt Vodafone területen, ott kapsz online ajánlatot más területen pedig kérj ajánlatot személyesen. Ennyi a történés, és ezen pörög itt mindenki 2hete... :D

Na azt nem tudom, de ha gondolod... várjuk majd tapasztalataidat :D
https://www.one.hu/ugyintezes/kapcsolat/uzleteink

Engem a DigiMobil miatt hívogatnak, a végére már csak az maradt meg, visszamondtam a TV-t és az internetet is. Elkezdi a bula, hogy számhordozással átvihetném a One-hoz a számomat és csak havi ~2000Ft. Percenként x Ft és 1GB havi internet. Mondom... micsináá!? 1GB, meg percenként X Ft! Ne vicceljünk már, eddig 15GB volt, meg vagy 200perc ingyen (vagy valami ilyesmi, pontosan nem tudom) :D Ohh, igen, akkor van eggyel nagyobb csomag, ami alig kerül többe úgy hívják, hogy One Mobil Plusz. 15GB, 200perc, ráadásul 5Mb/s sebességgel. Megintcsak megemlítettem, hogy az elég kemény sebesség, hurrá 5G fejlesztések... :D És mondom miért nem ezzel kezdte, Digi Mobilnál pont ugyanezek a paraméterek voltak, de még a neve is ugyanez! Na de akkor ez kell nekem, csináljuk! Legyen már kedves összevonni a Vodafone internet + TV előfizetésemet ezzel a Digis mobilnettel egy ONE családi mindenes csomagba és már készen is vagyunk. Áhh, ő ilyet nem tud. Ő csak a mobilt látja.... és akkor mondom egy cégnél lesz két számlázási fiókom, figyeljek kettőt, ne kapjak kedvezményt, lépegessek át egyikből másikba, egy helyett!? Hát ezt ő nem tudja... időt kértem a döntéshez és elbúcsúztam. Szerintem nem kis fejetlenség van most ott...

Bármennyire is szar a Vodafone mobil hálózata és helyenként jobban működött a Digi Mobil "beta" állapotban, azért összességében a Voda hálózata messze előtte járt - nem csoda, hogy elkaszálták hát a Digi mobilt.
Kábelen pont fordítva van, ott a Digis hálózat van fényévekkel a Voda és Invitel előtt. Miért olyan elképzelhetetlen, hogy ugyanaz lesz, mint a Telekomnál? Ha van optika ennyit kapsz, ha koax van ennyit, ADSL-en meg emennyit. Mi ebben olyan futurisztikus, miért kellene lebutítani egy jól működő dolgot, és nem pedig azt az utat járni amit a konkurencia már "kitaposott"? Felfogni nem tudom ezt a sok sivalkodást, főleg, hogy senkinek nem változott ez idáig semmije és egyelőre mindenhol azt kommunikálják, hogy nem is változik semmi? Akkor mire ez a nagy fennforgás, hogy a HUP/FB/Prohardver/HWSW minden is ezzel van telepuffogva? :/

az nem ugy van az! a digimobilt a NER-es erdekek kaszaltak el, akkor, amikor szemet vetettek a digire. merthogy kell egy jo magyar orszagos szolgaltato. igaz nem az embereknek jo, de az most lenyegtelen ugyebar. direkt ugy lett kiirva a frekvencia-tender 2020 kornyeken, hogy a digi indulni se tudjon rajta :) es 202X-ben ertelmezheto mobilnet nelkul csak vezeteken szolgaltatni hatalmas handicap, erre csinalta pl. a T a magenta1-et, de ahogy latod a voda(one/whatever) is pont igy tolja, arukapcsolasban. a ner meg ugyebar megvette a vodat, miutan a digimobilt (is) mar bekebeleztettek vele. a digi meg az invitelt (es rengeteg sok masik kisebb-nagyobb helyi szolgaltatot) vette meg kilora. az irany jo is volt, csak jott a ner (4iG) es megkerdezte Teszarit, kozpenzhegyekkel kitomve, hogy "hallom, elado a ceged"... (miutan megszivattak, frekvenciat nem kapott...) igy most nincs konkurencia, ket szereplos kartellezes van (hogy most meg van-e beszelve, vagy csak hallgatolagosan mindketto 1-2k HUF-on belul adja ugyanazt, amit a digi anno harmadaron, az mindegy), nincs verseny. igy meg minek kene kapalozni barmelyik felnek is? teljesitik a minimumot, maximalis prrofittal. es amig unios palyazati penz nincs ra, kis szolgaltato eselytelen, hogy csinaljon barmit is. az elozo palyazati koros kis szolgaltatok halala/vergodese pedig pont a szemed elott zajlik/zajlott az elmult cca. 10 evben. te meg pattoghatsz a ket "jobbnal jobb" ajanlat kozt.

"a userek 96%-anak teljesen eleg az 1G down melle a 40mbit up."

Tényleg? Akkor ne akarj sehova semmit feltölteni, megosztani, külső helyre backupolni, vagy fájlokat szinkronizálni... Az a 40Mbit röhejes.

És ezt már évekkel ezelőtt is mondtam usereknek, akiknek nagy marketinggel eladta a Vodafone a "gigabites" netet. Aztán mikor két végpont össze van húzva pl. VPN-nel, és kérdezik hogy miért ilyen tetves lassú... Hát mert az upload számít, szóval 30/30Mbit az elméleti max, amiből tipikusan jó ha 20/20Mbit kijön "a gigibites neteden".

"Sose a gép a hülye."

Értem a problémáját a posztolónak, One-nál a legnagyobb net 1000/40 (ami megegyezik a megboldogult Vodafone max netjével).

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

Akkorát néztem amikor megláttam, hogy kiesett a szemem. 40 Mbit/s (5 MB/s) feltöltésem utoljára valamikor talán 2007 körül volt...

Meg én ezt amúgy sose értettem. Más szolgáltatónál is láttam már, pedig a mai világban van csak igazán szükség a feltöltésre. Annyi eszköz backupol a háttérben, hogy csak na. Jó tudom, hogy extrém, de, ha fel kell tolnom drive-ra egy komplett VM-et, az mégis meddig fog tartani? Egy 4K YouTube feltöltés? Vagy ha csak átküldenéd a haveroknak az esti sörözős-dartsozós videókat (pl. 4K-ban)? De már az sem olyan ritka, hogy az otthoni konzolodról streameled a játékot egy tavoli konzolra vagy pl. egy gyengébb laptopra.

Annyira nem vágom a technikai részét, optikán nyilván megoldható, de ha jól emlékszem koax/DOCSIS irányban is. (Javítsatok ki ha tévedek.)

Pesti gigabit/gigabit netről költöztem le agglomerációba ahol a leggyorsabb elérhető net 350/3 mbit volt 16990-ért egészen tavalyig, amikor jött a telekom és most mindenféle akciós varázslattal havi 7216 forintért van gigabit/gigabitem.

Amíg mocsok lassú volt addig konkrétan torrenten dobáltam körbe a családnak az izmosabb adatmennyiségeket (családi hepöning sok videóval és képpel), később meg jött a nextcloud.

Jelenleg még nem néztem rá, de régen is, adott szolgáltatón belül is az érintett címen elérhető átviteltechnika határozta meg, hogy pontosan milyen csomagok az elérhetőek. DOCSIS/koax-on általában szűkebbek az uplink lehetőségek, FTTB/FTTH esetén a szimmetrikus átvitel sem gond.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Majd ha nem csak egy logó csere meg egy átszínezés fog történni frontenden, akkor talán fog annyira változni a backend is, hogy legyen értelme a címkeresésnek. Mert jó eséllyel ott még semmi nem történt, és az "eredeti" Vodafone területre jön ajánlat, annak megfelelő technológiával... ami Voda esetén java részt réz

Megszavaztatok feleim. Csak igy tovabb. Ez kellett meg a kokadt kola...

Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.

Lazan kapcsolodik: vajon elkepzelheto, hogy a kozeljovoben a One IPv6 eseten lesz /56-os prefix (ami az ajanlas egyebkent) a Digis /64 helyett?

Talan koltoi a kerdes, felteszem nem lesz, tekintve, hogy bizonyara marad a jelenlegi, a Digi altal epitett infrastruktura - de olyan jo lenne ha ez megcafolodna es vegre lenne rendes /56-os IPv6 (mint pl. a Telekomnal).

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Hát a fentiek alapján szerintem nem. De a digis ipv6 még mindig jobb volt mint a régi vodás.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Szerintem

1. Digi már jó ideje eddig sem volt, amit régebben Diginek hívtak az is mindenféle területekről összeszedett mindenféle hálózatok voltak, amiket a Digi sem tudott egységesíteni teljesen. Most One néven bizonyára lesz valamiféle egységesítés, nem hiszem, hogy ez a fogyasztó kárára történne.

2. A roaming sem fog változni, mert a szolgáltatóknak eszük ágában sincsen lemondani a One forgalmáról, legalábbis nekem egyáltalán nem világos, hogy miért tennének ilyet. 

Annak aki az alapján akar internetet, hogy NER-es vagy nem NER-es, annak meg szerintem tökmindegy, az úgyis mehet a Telekomhoz meg akárhová, elvégre liberós a téma (legföljebb a Telekomtól ugyanazt a szolgáltatást fogja kapni, mint amit a One-tól, csak más írja neki a számlát, hogy elégedett legyen).

A Digi évek alatt felvásárolt rengeteg helyi szolgáltatót, amelyek mindenféle szirt-szart vettek a saját körzetük üzemeltetéséhez. Ezeket nagyjából lehetetlen volt egységesen üzemeltetni. Muszáj volt valamilyen egyszerűsítés, de ahhoz meg pénz kellene. Nem hiszem hogy egy legalább valamennyivel homogénebb hálózat szükségképpen szarabb lenne, ellenkezőleg, az a becslésem, hogy a hálózat méretének növekedésével és az üzemeltetés racionalizálásával a fogyasztók jól járnak.

Vagy nem... Anno a HDSNET-es időkben valami batár nagy és sokat zabáló kábelmodem volt - szimmetrikus nettel - aztán racionalizáltak DOCSIS rendszerre, és hirtelen lett vastag(abb) le, és jóval vékonyabb uplink (amikor ezért panasszal éltem, és becsatoltam a modem státusz oldalának képernyőfotóját, nemes egyszerűséggel elérhetetlenné tették a modem webes felületéből ezt a részt...). Eztán jött a CGNAT, innentelefonálással ugyan ki lehetett kerülni, de...
A TV fronton volt az analóg éra, aztán analóg és DVB-C, majd az analóg ment a levesbe (ez nem baj...), de a DVB-C esetén a több csatorna sávszélességben nem kapott többet, ergo a minőség romlott... Aztán  volt a CI-vel nézhető dvb-c csatornákhoz box+kártya, amibő maradt a csak kártya, mint lehetőség (vegyél olyan tévét, amibe bedugható a CI+ modul)... Szóval az előrefelé menetelés során volt néhány "na ezzel is a fogyasztók jártak jól - ja nem" dolog náluk...
Nem akarom elkiabálni, de ha itt is elindulnak IPTV irányba, akkor viszlát bridge módba rakott szolgáltatói eszköz, lehet copni a dupla nat-tal...

Nekem van befelé is. Pár portot átforwardolok a fiam hálózata felé (külön routere van, közvetlenül a szolgáltatói boxba), a többi jön az enyémhez, és mindenki oda továbbítja befelé, ahova szeretné. Így van két teljesen független hálózatunk, dupla NAT-tal, gond nélkül üzemel. Nem is értem, miért mondják itt egyesek, hogy az szívás.

Egy szolgáltatóval szemben mindenféle igény jelentkezik és az ügyfelek saját maguk akarják megítélni, hogy az igényeik melyik része egzotikus. Nyilván az, amit az ügyfél éppen kitalál, az alapszolgáltatás kellene legyen, szimmetrikus gigás sávszélesség legyen, mindenféle egyebekkel, mert ez már ugye elérhető, lehetőleg az ingyeneshez közeli áron. Valójában a szolgáltató dolga megítélni, hogy a piacon mi az, amit alapszolgáltatásként nyújtania lehet és mi az, ami egzotikus, a saját szempontjai szerint. Minden pénzbe kerül. A szolgáltatónak szerintem a legfontosabb a rendelkezésre állás, ehhez alkalmas hardver kell, aminek az üzemeltetése, karbantartása racionális költségszinten megoldható. Az összes többi igény egyfajta optimum, azt, amihez csak szakértelem kell (van ilyen) azt kötelező nyújtania, az összes többinél a fő korlát a szolgáltató profitképessége. Különben úgy jár, mint a Digi, a mindenhonnan úm. "történelmileg" összeszedett gányolt hardverekkel, amik mellett egyszercsak érkezik egy vevő, aki egyslukkra lenyeli az üzletileg nehezen érvényesülő kishalat. Szerintem az kizárt, hogy egy ilyen folyamatból a felhasználó rosszul jöjjön ki, ha a vevő profitképes modellt talál.

Persze az igényes ügyfél a saját elképzeléseit sosem fogja egzotikus igénynek megélni.

Ne foglalkozz a marhával. Csak a politika lebeg a szemei előtt, mert lelkileg és szellemileg egy sivár a csávó.

A telekom eredendően nem NER-es, bár 25%-a magyar állami tulajdon.

A one NER-es, mert a felét egy NER közeli cég adja, a másik felét meg az állami tulajdon.

Mivel a telekom a másik alternativa most, emiatt a magyar állami tulajdont most nyilván hanyagoljuk és tisztán a NER-es dologra kell öszpontosítani, arra, hogy a maradék egy kisebb része magánrészvényesek kezében van, míg a többi abban a deutche telekomban, ami a német NER és állam kezében van. De az a ner más ner!

2008 óta vagyok UPC-s, Vodafonos, és most ONE-os.

2008 óta kb 3 napig (össz 72 óra) nem volt internetem. Amikor meg volt internetem, akkor mindig hozta a névleges sebességet. 2023 óta monitorozom is a saját sebességemet óránként, amit a program telegramon küld át, ha nem éri el a névleges sebesség felét. 10 ilyen üzenetem volt a 2 év alatt, és az alacsonyabb sebesség nem jelenti feltétlen azt, hogy alacsonyabb is a sebesség, hiszen más is van a hálózatomon, illetve ha maga a mérőeszköz is tölt, akkor nyilván kevesebb net jut a mérésnek.

Szüleimnél, apósomnál TELEKOM van, annak minden nyűgjével együtt. Szombat este nincs feltöltés se letöltés, akkorák a packet loss-ok, hogy csak győzd kivárni, mire eljut a csomagod a megfelelő helyre, de legalább 1000/300!!!. Nem, nem a wifi telített, családi házak messze távol sincs megtaláható AP a közelben, illetve kábelen is ez a helyzet.

 

Szóval most 2 napig a politikaretardoknál az one csak rossz lehet.

A régi digisek még ne váltsanak díjcsomagot, mert mi a picsának. Majd, ha kitisztul minden, és látják, hogy mit kapnak majd a pénzükért, akkor váltanak, ha akarnak.

Az illusztrációd kiváló volt. Soha, egyik NER-es cég sem tolt még nekem kormánypropagandát, de nemNER-es cég tolta már a képembe a buzipropagandát, meg a niggersimogatást (nem értem, hogy mert barna a bőre, most mitől lesz jobb, mint én? Egy betegemet sem a neve, sem a bőrszíne alapján soroltam be, leleteztem ki, láttam el, stb, én nem teszek különbséget senki között), meg egyebet.

A telekom meg okádja a szivárványos buzi-pedofil propagandát a képünkbe júniusban, de valahogy az ONE eddig még nem tolta a képembe a kilenclyukú hidas hortobágyi csárdás csávót, bár mondjuk az jobban tetszene. De még ez sincs, és mégis nyavalyog a hazátlan balos.

"A régi digisek még ne váltsanak díjcsomagot, mert mi a picsának."

Akinek fontos a digionline, az erősen qrvanyázhat, mert a One esetén csak az marad, hogy váltani a one iptv-s sz@rára,mert ahhoz választható hasonló szolgáltatás... Szóval finoman fogalmazva gondoskodjanak maguknak öcsikéről, de sürgősen...
Egyelőre próbálom összeszedni, hogy a kedvenc csatornákat hol/hogyan/mennyiért lehet valamilyen streaming szolgáltatással igénybe venni...

A Vodának - legalábbis koax területen, de feltételezem, máshol is - nem IPTV-s szolgáltatása van. Igen, van egy settopbox, ami gyakorlatilag egy kábeltv-tuner és mindenféle más 'okosság' bele van pakolva, de maga az adás egy klasszikus DVB-C rendszerben megy. Épp mostanában - részben a settopbox megújítása és az ezzel behozott újabb hülyeség miatt - egyszerűen kértem egy CI+ kártyát, beraktam a TV-be, onnantól a Voda settopbox kihagyása nélkül lazán megy a kábeltv, szóval semmi IPTV nincs a szolgáltatásban.

Nem magávan a nattal van gond, hanem azzal, ha a szolgáltató csinálja és nincs ráhatása az ügyfélnek, hogy mi hogy működjön. Emiatt szakadozó szolgáltatások, keepalive küldelmek, némely szolgáltatások működésképtelensége előfordulhat. Más kérdés, hogy ahogy fejlődött a technológia, úgy terjedtek el olyan megoldások, amik központi szerverek segítségével építenek ki visszirányú kapcsolódással tunneleket a katyvasz szolgáltatói beállítások kikerülésére.

4600-at fizetek most a gigabites netért a NERes ONE-nál. Igaz, csak 50 megabit a feltöltés, de nem töltök föl annyit, hogy zavarna.

A telefonért 150 forintot, bár még készüléket nem dugtam bele.

A tévét nem írtad, azért 4900-at fizetek, de nem nézzük, le akarom mondani.

Emlékeim szerint UPC/Vodafone (DOCSIS) esetében 1 darab /64 volt a szolgáltatói végberendezés feléd néző lábán, ami - ha saját routert akartál mögé tenni - akkor a saját routered WAN oldala volt, tehát nem tudtál a saját LAN-odnak prefixet adni.

A DIGI-nél annyival jobb volt a helyzet, hogy ott két /64 volt, az egyik a routered WAN oldalára, és egy másik a LAN oldalára. Ez a végfelhasználók jelentős részének talán elég, de nálam pl. szeret több VLAN lenni LAN oldalon. Pláne, ha üzleti előfizetésről van szó.

A legbosszantóbb viszont az volt a DIGI esetében, hogy még fix IP(v4) címes üzleti előfizetéshez sem voltak hajlandóak fix IPv6 prefixet adni, felár ellenében sem. Tehát, ha pl. VPN szervert, vagy bármi más, távolról elérendő szolgáltatást üzemeltetsz a telephelyen, akkor kénytelen vagy IPv6-hoz dinamikus DNS-t használni. És akkor még nem beszéltünk arról, ahol a távoli szolgáltatást biztonsági okokból forrás IP címre / prefixre korlátozzák...

Az doszt elég, ha a routered belső lába kap a publikus tartományból, nem kell kintre is egy. A VLAN-okat úgy lehet esetleg megoldani, hogy egy kitüntetett háló kap publikus címeket, a többieknek marad a maszkolás+ULA vagy db8-as tartomány. Nem elegáns, de működik.

Mint fentebb írtam, VAN önálló /64 a routernek és egy másik /64 a belső hálónak. Azt aláírom, hogy nem próbáltam több prefix delegálást és egy /64 több VLAN-ra valóban kevés.

Most kíváncsiságból kértem 3 önálló /64 prefixet. Sikerült - tehát?
Jan/04/2025 22:39:40: ifaddrconf: add an address 2a01:36d:118:485:18e6:10ff:fed5:43aa/64 on dummy2
Jan/04/2025 22:39:40: ifaddrconf: add an address 2a01:36d:118:485:6c9b:e2ff:fea6:fdce/64 on dummy1
Jan/04/2025 22:39:40: ifaddrconf: add an address 2a01:36d:118:485:ace7:98ff:fe36:e56c/64 on dummy0
Ok, benéztem. Ugyanaz a /64, csak más az IPv6 ezen belül, amit az interface-k felvettek...

Szerkesztve: 2025. 01. 02., cs – 20:31

A mai napig használt otthoni TV/net előfizetést még a UPC-nél kötöttem. A UPC 2019-2020 körül szűnt meg, ezek a csonagok azóta nem léteznek. Most a ONE-al már a 3. szolgáltató adja ugyanazt, csak a számlán a szolgáltató neve más...

Néha bepróbálkoznak, hogy váltsak, de mindig drágábbra szeretnének rábeszélni én meg mindig nemet mondok.

jó nagy kalapszar lesz. elveszik a lakosságiban és a kisvállalatiban is a 300-as feltöltést...
csak az üzleti gpon-on lesz ilyen 500/300 és 1000/1000...

Csak tipp: megnézte az összeolvadó szolgáltatók paraméterlistáit... Azt nem vette figyelembe, hogy amíg a meglévő szerződés él, addig az aktuális paraméterekkel/SLA-val él. Hogy most tolják ezerrel a Digi-s ügyfeleknek, hogy váltsanak one-os csomagokra, mert az nekik qrvajó (nem az...), az más kérdés...

Majd ha azt írják ki az oldalra is akkor elhiszem. Egyenlőre ha beírom a címet kiírja, hogy már szolgáltatnak a címen és a legnagyobb csomagot ha választom akkor ezt látom:

1000 Mbit/s maximális letöltési és 40 Mbit/s feltöltési sebesség, rendes körülmények között elérhető le/feltöltési sebesség 200/10 Mbit/s

Ez egy vicc szerintem. Ha van 10Mbit/s feltöltésed nem is reklamálhatsz hiszen ezt rendelted.

Az átállás eredményeként jelenleg a one-os szolgáltatás kereső nem ismeri a DIGI hálózatot. Olyan helyen laksz ahol volt UPC és DIGI hálózat is, ezért a UPC-s hálózaton elérhető DOCSIS alapú csomagokat mutatja neked.

Olyan címen ahol csak DIGI hálózat volt,  "jelenleg nem rendelhető, telefonálj" üzenetet adja a kereső.

ott tudnak adni ajánlatot ex digis területre.

 

Miért kellene ájánlat? Van egy Érvényes  szerződése, az, hogy megvette valaki a céget, ahhoz semmi köze az ügyfélnek. 

Érvényes szerződést csak rendes felmondással -60 nap - lehet felmondani, ha egyébként a fogyasztó fizeti a szolgáltatást.

Nem azt írta, hogy magától hip hopp megváltozik a csomag.
Hanem azt, hogy HA a régi csomagján változtatni akar vagy HA új csomagot akar kötni, akkor már az új feltételek szerint és az új csomagokból választhat. A régieket lezárták. A rendszer még nincs felkészítve arra, hogy minden utcában az ottani fajta lehetőségeket mutassa, ezért még manuálisan, ügyfélszolgálatnál lehet az új csomagokat kötnie a mostani infrastruktúrára.

Esetleg az adhat okot a félreértésre, hogy "átszerződés" itt azt jelenti, hogy az új csomagok "one" brandesek, a régiek még digis brandesek. És bármilyen váltás vagy új kötés már csak "one" brandesre lehet.

Egyébként az sem igaz, hogy ne változtathatnának, A yettelnél volt, hogy kivezettek csomagokat. Az egyoldalú szerződésmódosítás az volt, hogy ha X dátumig nem mondod fel vagy váltod át másik új csomagra, akkor automatikusan ők tesznek át egy megadott csomagra új feltételekkel. A szolgáltató bármit megtehet, csak nem azonnal, hanem több lépésben és jogszabályi határidők után.

A rendszer még nincs felkészítve arra, hogy minden utcában az ottani fajta lehetőségeket mutassa,

Ábelkét tudnám idézni…

ezért még manuálisan, ügyfélszolgálatnál lehet az új csomagokat kötnie a mostani infrastruktúrára

És akkor jöjjön a 15. kérdés, ötvenmillióért: Ha a rendszer nincsen felkészítve arra, hogy minden címre a megfelelő csomagokat mutassa, akkor az ügyfélszolgálatos honnét a bánatból fogja tudni?

"akkor az ügyfélszolgálatos honnét a bánatból fogja tudni?"

Csak tipp: Ha Digi-s terület, akkor van belső infó arról, hogy ott, adott címen milyen szolgáltatás érhető el _jelenleg_, és abból mire lehet váltani. De lehet, hogy bentről látható az egykori Digi-s felület is, és ott meg tudja nézni, hogy a megvett cég mit tud(ott) adott címen ajánlani. Ha új üf. akkor van erre szüksége, ha meg meglévő üf. akarja a Digi-s csomagot One-ra módosítani, akkor meg ott van az ügyintéző előtt a meglévő szerződés adata.
 

nem tudom a magyar allam pl hanymilliardos "ceg", de a legutobbi szent hivatalba valo idopontfoglalasom rohadtul nem ment a webfeluleten. raadasul a webfelulet azzal szorakoztatott, hogy sikeresen volt sikertelen a foglalas... WTF.
fel kellett hivjam mancikat, az ugyfelszolgalatost, neki a belso rendszer erdekes mod mukodott. el is basztam majd' egy orat az eletembol idopontfoglalasra, ami az ugyentezesnel amugy kb. ketszer volt tobb.
szoval igen, ez igy 2024(5)-ben eleg siralmas. :)

szoval nem, rohadtul nem ugyanazokat a feluleteket latod te parasztkent, mint amit ok latnak belsoskent.

Nem ezt mondom, hanem azt, hogy a Digi-s területek szolgáltatásai jelenleg nincsenek bemigrálva a One online felülete alá, de az üfsz. számára ezek elérhető információk. Azaz ha beslattyogsz, akkor személyesen tudsz ex-digis területen is szerződni, csak online nincs rá lehetőség. Még.

Mondok egy újat, eddig is nagyban függött, hogy egy ügyfélszolgálatos vagy más munkatárs mennyire volt segítőkész vagy akart ügyfelet szerezni.

A régi helyünkön az előd cégnek volt többféle kiépített kapcsolata, redundanciával három vagy négy szolgáltatóval. De amikor mi költöztünk a helyükre, akkor volt cég, ahol az ügyfélszolgálatos azt mondta, hogy nincs ott szolgálatási területük. Közben meg ott volt a szerverszobában felcimkézve a végpont a szolgáltatók neveivel. Persze részben azon is múlt, hogy valami nagyon extrém üzleti csomag vagy normál csomagról van szó, mret az is lehet, hogy a szolgáltatónak másik részlegéhez tartozik és ténymeg lásik infrastruktúra. Megit másik irodánknál a rendszergazda kolléga ötletével sikerült csak bekötetteni netet, hogy ne azon az utcán keressék, hanem a derékszögben menő másik utcában is és ott volt területük, amire köthették :D

Másik alkalommal bérelt vonal kötése kapcsán szabotálta el egyszer az ügyfélszolgáltatos és egyszer a szerelő az előfizetést. Volt meglévő normál üzleti üveg kapcsolatunk és az ügyfélszolgálatos nem akarta elhinni. Aztán kiküldött szerelőt, hogy mérje fel beköthető-e. A szerelő nem jelent meg, de lejelentette, hogy nem lehet. Az ügyfélszolgálat meg lezárta, hogy nem lehet kiépíteni. Közben be volt kötve fizikailag már és előfizetés is élt rajta, csak a 10 ezer forintos sima csomag helyett 200 ezer forintos másik csomagra kellett volna váltani. De nem sikerült, nem érdekelte a dolgozókat, nem voltak érdekeltek abban, hogy több pénzt keressen a munkaadójuk.

De pozitív példával is találkoztam már, mert voltak nagyon segítőkészek is. Akár technikai akár ügyfélszolgálati részen. 

az ügyfélszolgálatos nem az általad elérhető weboldal webshopját használja, hanem valsz még jódarabig ugyanazt a rendszert, amit eddig is használtak. Külön digis, külön vodás és mindigtv-s adminisztrációs rendszert. Az ügyfélszolgálatos pedig az utolsó számládból, vagy a belőled kiszedett információból tudhatja, hogy melyik hálózatra vagy kötve.

Hogy miért kaszálták el a külön webshopokat, azt csak a managereik tudhatják. "egységesítés" címszó miatt vagy hasraütésre úgy gondolták olcsóbbnak.

"Hogy miért kaszálták el a külön webshopokat, azt csak a managereik tudhatják. "egységesítés" címszó miatt vagy hasraütésre úgy gondolták olcsóbbnak."

Mert a régi brand már kivezetésre került, azok a csomagok/szolgáltatások, amik ott elérhetőek voltak, már nem vásárolhatóak/nem érhetők el új előfizetőként - viszont a one online rendszerébe ezek a címek/területek még nem kerültek át, illetve ahogy nézem, a szolgáltatás-portfolio sem lett még összevonva/egységesítve teljes mértékben.

Logó/brandcsere csak egy dolog. Ha továbbra is a régi rendszerben van az a technológia, akkor oda veszik fel őket most is az új csomaggal. De kívülről mi ezt nem látjuk, hogy mi történt a rendszereikkel, szóval csak tippelni tudunk. Azt tudjuk ,hogy hosszú távon valsz egy közös rendszert akarnak. És talán nem akartak logócserérre, aktualizálásra költeni az ügyfél webloldalon a régi rendszerekben. A régi logóval meg nem nyomhatják, mert gondolom lejárnak a használati jogok.

Egy rendszeren a sok közül, mivel ezt egyáltalán nem sikerült nekik betenni a kábeles üzletág rendszerébe. 

Ja akkor a digisre is csináltak valamit.

A midigtv ügyfélkaput is átbrandelték, de nem lehet azon át rendelést indítani.

a mindigtv az antenna hungária brandje, rendszere volt. A vodafone és digi esetén az is lehet, hogy maga a rendszer használata sem maradhat meg, mert nem az övék a szoftver sem és nem akartak fizetni érte, csak az ügyviteli oldaliért muszáj. De csak találgatunk, mert nincs erre rálátás ügyfélként. LEhet igazad van és csak idő kérdése, hogy a régi publikus rendszerek is elérhetőek legyen átbrandelve. Vagy már kb meg is vannak.

Az összes tévés csomagot mindenütt basic és más hasonlókra csinálták. A meglévő mindigtv csomagok is megmaradtak a régiek régi néven, ahogy az összes többi platformok csomagjai is. Kivéve ahol védjegyes a név valsz, ott átcserélték a szót. Lezárt, legacy csomagok. Aki csomagot váltana, újat kötne annak van one basic csomag.

Hacsak azóta nem változott megint, ez az új one-os dvb-t basic csomag
https://multimedia.one.hu/pdf/one/lakossagi/egyeb/csatronakiosztas-dvb-…

ez meg a legacy mindigtv csomagok tartalma, 56. oldal:
https://mindigtv.hu/uploads/AH_MEDIA_ASZF_2025_01_01_tisztazott_fa93f02…

A PDF csak annyit mond, hogy ezek vannak. Benne van a T-vel közös rész is, ahol a hálózatot a T adja, de a One a szolgáltató.

Viszont ez nem jelenti azt, hogy a jelenleg felsorolt opciókat meg is lehet venni.

A mostani csomagok még működnek, de semmi, szó szerint semmi nem kötelezi a szolgáltatót arra, hogy bárhol is a lehetséges maximumot megvehesd. Hogy mikor és meddig, milyen csomagban vehetsz szolgáltatást az egy ületi döntés és semmi más. Az alkalmazott technológia csak felső korlát, nem több.

Az más kérdés, hogy nem ehhez vagyunk szokva.

Digi online <> vezetékes net.

Levelükből:

"Korábbi DIGI szolgáltatásaidra vonatkozó változások:

- Vezetékes termékeink nevében a „DIGI” elnevezést „D fix”-re, míg mobil és műholdas szolgáltatásaink esetében „D”-re változtattuk. A csomagnevek változása nincs hatással a díjcsomagok tartalmára (pl. TV csatornák száma, internet sebessége).
- Ha postán kapod a számláidat, a feladó neve DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. marad.
- A korábbi DIGI ügyfélkapu felületen továbbra is kényelmesen befizetheted számláidat az eddig használt felhasználónévvel és jelszóval, viszont már az új One arculattal találkozol, és a felületet a www.one.hu oldalon keresztül éred el."

Persze hazudhatnak, nem lenne meglepő a NER csapattól, rühellem őket, de jelenleg ez az információ ami ismert.

"Az élet tele van kérdésekkel. Az idióták tele vannak válaszokkal."

"Its easier to fool a man than it is to convince they have been fooled"