Viszont akár imádjuk, akár gyűlöljük, a vi jelentős hatással volt az informatikára az 1976-os megjelenése óta. IDE-k jönnek-mennek, távolról az Eclipse, Netbeans, Visual Studio, IntelliJ, VS Code vonalat követtem, s talán mindegyikhez akad vi plugin-package, mellyel a vi billentyűzetkombinációt használhatjuk ott is. Vagy gondoljunk a gmail-re, a feedly-re és sok egyéb portálra, ahol szintén fel lehet fedezni a vi örökséget.
Egyrészt valóban van egy megmagyarázhatatlan hype, mellyel szent őrültként kezelik azokat és ezzel együtt fel is néznek azokra, akik a rengeteg, lényegében ingyen elérhető keretrendszer, szövegszerkesztő, IDE megléte ellenére mégis a valamely vi klónnal intézik napi feladataikat. Páran magukat magasabb polcra helyezve konferenciákon vagy YouTube videókban (n)vim segítségével demózzák mondanivalójukat, bár a szakértő szem látja, hogy még csak a vi tutorial feléig jutottak el, de már ennyi ismerettel is magabiztosan használják a programot. Azt persze durva lenne elvárni, hogy valaki belülről-kívülre ismerje a Vim-et, mert az öt évvel ezelőtti verzió manuálja több mint háromezer nyolcszáz A4-es oldalon fér el, s azóta volt egy verzióváltás is.
Ha valaki bírja az angol nyelvet, van ideje, és kicsit kíváncsi a vi-ra, látogasson el a http://dahu.github.io/vim_waz_ere/1_editor_fundamentals.html oldalra. Ha teljes ismertetőt nem is kap, de egy jó kis kedvcsinálót igen. (Érdemes átlépni a megfelelő GitHub oldalra is, mert a vim verzió nem teljes, de mellette ott van az eredeti vi-os is.)
A vim napos oldala
Manapság szinte már minden programtól elvárjuk, hogy valamelyest testre szabható legyen, az ismétlődő feladatokat tudjuk benne automatizálni. Már a vi-ban lehetőség volt makrók elkészítésére, többszöri futtatására. Avatott kézben ezzel is elképesztően sok mindent el lehet érni, de a VimScript megjelenése lehetővé tette a plugin-ok meglétét, amivel szinte mindenre rá lehetett venni a vim-t. Ezen felül ma már van Lua, Python, TCL és Perl interpreter is a programban, amivel el lehet kerülni a VimScript alapos megismerését. Egy idő után megjelent a terminál is a programban, és könnyedén lehetett a szövegből a terminálba másolni, illetve onnan vissza. Talán a legújabb újdonság az LSP, melyből elérhető már belső is, így nem kell külső programokra hagyatkozni.
Már vi is szoros kapcsolatban állt a környező operációs rendszerrel, a megadott szövegrészt át lehetett futtatni bármely külső filter-en - pl. sort, grep - adott szövegrészt ki lehetett menteni fájlba, vagy fájlok tartalmát beszúrni a szerkesztett szövegbe. A Unix filozófiát követve nem feltétlenül kell mindent újraimplementálni a vim-ben, bár pár apróság esetén (pont a sort és a grep) ez mégis megtörtént. Hivatkozási alap lehet, hogy nem csak Linux környezetben fut a vim.
A Unix-ból megszokott módon szövegfájlokkal állíthatjuk be a vim-et. Egyrészt rengeteg kapcsoló van, másrészt közel húszezer plugin érhető el (https://vimawesome.com/). Mivel sokak szokása a konfigurációs állományaik megosztása, könnyedén összeollózhatunk egy nekünk tetsző beállítást. Bár a vim felhasználók rendszerint a gúny tárgyai, hogy többet foglalkoznak a beállításaik finomhangolásával, mint a valódi munkával.
Persze nem lehet elfelejteni hogy nem vagyunk egyformák. Van aki egy számítógépen éli világát, míg más sok tucatnyi gépen dolgozik, esetleg azokat másokkal megosztva. Előbbi esetben igen barokkos konfigurációs fájlokban is lehet gondolkozni, míg a másik esetben érdemes megtanulni az alapbeállításokkal élni, vagy legalábbis egy pársoros konfigurációs beállítást megjegyezni, amit bármikor tud reprodukálni az ember. Közösen használt gépeken pedig lehet személyre szóló konfigurációs fájlokat használni, s így nem barmolunk bele a kollégák beállításaiba. Javaslom a https://www.youtube.com/watch?v=XA2WjJbmmoM videót, mely bemutatja, hogy sok minden elérhető a vim-ben, amit sokan mégis plugin-nap akarnak megoldani.
A vim árnyékos oldala
A Wikipédia viszonylag jól leírja a vi keletkezésének körülményeit, illetve azt, hogy jókor volt jó helyen ez a program: https://en.wikipedia.org/wiki/Vi_(text_editor). Persze már távol vagyunk a 300, majd 2400 baud-os modemektől, melyekkel is használható volt az eredeti vi, bár már ott is feszegette a határokat, például egy idő után nem fért el a PDP11 memóriájában. A vim a kilencvenes évektől kezdve újabb és újabb lehetőségekkel bővült, melyekből az előző részben megemlítettem párat. Természetesen ezzel rettenetesen felduzzadt maga a program, de mivel a számítógépek fejlődése sem állt le, nem érezni a lassulást. Lassan már háromszázezer kódsorról beszélhetünk.
Bram Moolenaar - mint a vim fő fejlesztője - kötelességének tartotta a minél szélesebb elérhetőségét a programnak, ezért még ma is letölthetünk többek között MS-DOS, Amiga vagy OS/2 verziókat. Páran ezzel az örökséggel nem értettek egyet, ezért is indult el a Neovim kezdeményezés, ahol nagyjából a negyedét lefaragták az eredi kódnak, és a VimScript-es beállítások és plugin-ok mellé emelték a Lua alapú beállításokat és plugin-okat. Egyesek szerint ezzel nagyon megkönnyítették, mások szerint elbonyolították a program beállítását. A https://youtu.be/TQn2hJeHQbM?si=j52t7p8eBL8WLNbW URL-n egy friss videósorozatot találhatunk, mely bemutatja a neovim egy lehetséges beállítását. Mindenesetre igen könnyű elveszni a lehetőségek között, s bár elvileg mindenki képes beállítani a saját rendszerét a saját szájíze mentén, ez nem feltétlenül lesz rövid folyamat. Főleg ha belevágunk saját plugin-ok írásába is.
Vis
Néhány embert időnként zavar a - ki nem használt - lehetőségek tárháza és vágyik a minimalizmus után. Sem a vim, sem a neovim nem fogja elkényeztetni, mert ezek már hatalmasra nőttek. Viszont van egy program a https://github.com/martanne/vis címen, ami fura kísérlet a vi és sam szövegszerkesztőket próbálja ötvözni. A sam a plan9 félig meddig grafikus szövegszerkesztője (http://doc.cat-v.org/plan_9/4th_edition/papers/sam/ illetve https://www.youtube.com/watch?v=qENyNXnMZ6o), ami maga megérne egy külön cikket, miután ennek is egyre másra jelennek meg friss klónjai. A vis alapvetően a sam speciális reguláris kifejezéseit veszi át, illetve a neovim-et követve tartalmaz egy Lua interpretert, így lehetővé téve Lua-ban írt plugin-ek használatát. Bár ilyenekből csak pár tucat elérhető, de azok igen hasznosak, legalábbis számomra. Itt is lehetőség van színsémák használatára, illetve szintaxis-kiemelésre. Kis erőfeszítéssel a szövegszerkesztő által nem ismert programnyelvek esetén is összeállíthatunk egyedi parser-t a szintaxis-kiemelésre. Mivel az Ubuntu nem igyekszik a legfrissebb verziót csomagként elérhetővé tenni, a GitHub-ról letöltve egyszerűen lefordíthatjuk saját részünkre. Pár évtizede már nem fordítok magamnak kernelt, és megelégszem az apt kínálatával, de itt kivételt tettem. Több hónapja használom, szinte teljes munkaidőben. Bár a hatékonyságon még lehetne javítani - mármint az én hatékonyságomon, nem a programén - mert vannak még számomra fehér foltok a program utasításai között, amit szeretnék megismerni, hátha érdemben tudnám használni.
Vip
Ha valaki még inkább minimalista (és kicsit mazochista is), akkor neki is tudok ajánlani egy programot. A picolisp rendszernél hosszú évekig a vim volt a javasolt szövegszerkesztő. Aztán - lényegében proof of concept alapon - összedobtak egy vi klónt picolisp nyelven: https://picolisp.com/wiki/?vip
Miután közel kétezer soros kódról beszélünk, ahol a kódsorok igen rövidek, már az is értékelendő, hogy egyáltalán használható a program. Az emberi elme itt is csodás dolgokra képes, a szivárvány zárójeleknél - mivel alapvetően lisp programnyelvről van szó - leesett az állam, főleg milyen kevés kóddal lett megvalósítva. Picolisp programok írására ez a program tökéletes, de más feladatokra nem szívesen ajánlanám. Viszont egy megtekintést szerintem szintén megérdemel.
Modal editor
Ennyi dicséret és szidás után még mindig nem szóltam arról, hogy mivel nyújt többet, vagy miben más a vi mint más szövegszerkesztő, s főleg miért érdemes energiát fektetni a megtanulásába. Számomra a modalitás egy meghatározó tényező. A legtöbb szövegszerkesztőben egy billentyűnek, billentyűkombinációnak egy jelentése van. Így a betűk, számok, írásjelek saját magukat jelentik (azokat szúrjuk be velük a szövegbe). Ezzel letudtunk nagyjából ötven billentyűt. A maradék bő ötven persze nem lesz elég a szövegszerkesztő/IDE által nyújtott több száz funkcióra, ezért előjönnek a Ctrl, Alt, Super és egyéb kombinációk.
A modális szövegszerkesztőben több mód is van, és ugyanaz a billentyű különböző módokban mást és mást jelent. Miután jellemzően többet babusgatjuk a szöveget, mintsem csak begépeljük, az alap (normál) üzemmódban navigálhatunk a szövegben, és különféle formázási/szerkesztési parancsokat adhatunk ki. Például a j billentyű lenyomására egy sorral lejjebb lépünk, míg a Shift-j összefűzi (join) az aktuális sort a rákövetkezővel. Beszúró üzemmódban a j lenyomására egy j betűt írunk be a szövegbe. A vizuális üzemmódban (mely még nem volt az eredeti vi-ban) interaktívan kezelhetjük a kijelölést, a j lenyomására egy sorral többet jelölünk ki. Lehetőségünk van több karakterből álló parancsokat is kialakítani, ezzel gyakorlatilag nincs felső határa az elérhető funkcióknak.
A másik igencsak fontos tényező, hogy a vi által lefektetett alapok továbbra is változatlanok. (Pontosabban, pár bug/feature ki lett javítva, ami engem nem zavar). Emiatt az, amit harminc éve megtanultam, továbbra is érvényben van, s ahogy újabb lehetőségekkel bővül a program, csak az eltérést kell megtanulni. Az itt elsajátított ismeretek pedig igény szerint más programokban is használhatóak. A bash CLI például átalakítható vi módra, s egyszerűen módosítható a parancssorban szereplő szöveg.
Egy kis nyelvtan?
Nagyjából ezzel ki is merül az a tudomány, amit lenyomnak egy diák torkán a Linux/Unix kurzus során. Pedig ezek után következne az egész esszenciája a vi-movement. Ugyanis van egy nyelvtana a vi-nak. Ez lesz a csodafegyvere annak, aki hajlandó egy kicsit is tanulni.
Első kategória a szöveg-objektum, melyet az egyszerűség kedvéért tekinthetünk alanynak. Pár példa:
- b - aktuális szó eleje,
- e - aktuális szó vége,
- w - következő szó eleje,
- s - mondat,
- p - bekezdés.
A három legfontosabb igénk a
- c - csere,
- d - törlés,
- y - másolás.
Jöjjenek végül a módosítók:
- i - belül,
- a - kívül,
- f - -ig,
- t - majdnem -ig.
A vi hagyományosan az ige-alany sorrendet követi: dw - törölj ki egy szót. Az alanyok számokkal is felturbózhatóak: d4w - törölj négy szót, 45j - menj lejjebb 45 sort. Szerencsére nem kell mindenképp a törlendő/másolandó terület egyik végére eljutnunk: di” - töröld ki az idézőjelek közti szöveget, ci} - cseréld le a kapcsos zárójelek közti részt.
El nem lehet képzelni, hogy az ezzel nyert lehetőségek mennyire felgyorsítják a szöveg szerkesztését, mennyire pontosan lehet kijelölni a szöveget, nem kell szenvedni azzal, mennyire precízen tudjuk egérrel kijelölni a kívánt szöveget. Drew Neil könyve alcíme szerint a gondolat sebességével szerkeszthetjük a szövegeinket.
Ha vi-nyelvtan valakit bővebben is érdekel, a https://learnvim.irian.to/basics/vim_grammar oldalon további példákat is talál.
Összegzés
Nem vagyok evangelista, nem kívánok senkit megtéríteni. Szerintem a vi - és klónjai - egy jó program, rengeteg segédanyaggal annak, aki hajlandó kicsit kilépni a komfortzónájából. Viszont a vi mögött álló eszmeiség - gondolok főleg a nyelvtanára - elsikkad az oktatás során, pedig ez nagyban segítené a tanulást.
- AszaltSzilva blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzászólások
A vi azert kellett, mert mar akkor is a sok hopihe elegedetlenkedett az ed miatt :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A fő hópihét hívták Bill Joy-nak, ugye?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lattad mar? Tiszta filozofiaprof feje van :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> a sok hopihe elegedetlenkedett az ed miatt
Az igazi csád alfa mágnesezett tűvel flippeli a biteket, és nem hópihéskedik ilyen luxus utilitykkel, mint az ed. (Ikszkácédé, gondolom)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pedig valahol az vi és a sed is ed. Ismeri az ed parancsokat, amiket parancsmódban, : után tudsz kiadni. Ezek mind egymásra épülnek, az ed, ex, vi, meg a sed is az ed-re, de még a grep is. Aki megtanulja a vi-t vagy vim-et, az egy nagyon kis gyakorlással az ed-et is tudja használni, meg a sed/grep parancsok is ismerősek lesznek neki.
Egyébként az ed előtti szövegszerkesztők még kevésbé voltak felhasználóbarátak. Akit érdekel a vi, annak inkább a vim-et, neovim-et szoktam ajánlani, ha az túl bloat, akkor elvis vagy nvi. A „sima” Joy-féle, vanilla BSD vi szerintem nagyon korlátozott ma már.
A valódi haszna egyébként a vi-nak, vim-nek, hogy a billentyűi kvázi szabványosak, azokat érti a legtöbb unixos, nixlike tool, tehát nem csak a vi, vim, de egy csomó fájlkezelő (Ranger, lf, Vifm, nnn, stb.), e-mailkliens (mutt, neomutt, aerc), pdf néző (Zathura, xpdf), képnéző (sxiv, nsxiv, imv, feh), IRC kliensek (weechat, irrsi), egy csomó GNU tool (pl. man, info, less, readline módos programok), de a Bash-nak és más shelleknek is van általában vi módja. Sok tiling ablakkezelő is érti ezeket a billentyűket. Pluginnel, addonnal más programokhoz is hozzáadható, pl. böngészőkhöz (vimb, surf alapból tudja, de addonként hozzáadható Firefox-hoz, Chrome-alapú böngészőkhöz, pl. Tridactyl, Vimium, Vimperator, stb.), de Emacs-hez is van evil mód, meg Visual Studio Code-hoz vim plugin, illetve sok más IDE-hez is. Sok más program ismeri ezeket a vi-os billentyűket, calcurse, newsboat, sc, sc-im, bvi, ncdu, bat, htop-vim, stb.. Egyszer kell vele megszenvedni, megtanulni, utána a határ a csillagos ég, örökké kamatozó tudás lesz.
Persze megértem, aki utálja, mert a legtöbben nem értik, hogy a vi/vim az nem hagyományos text editor, amiben van egy mód, és csak mész, írod a szöveget, meg kurzormozgató billentyűkkel mozogsz, javítasz át, törölsz, egérrel jelölsz ki. Ezért mikor a vi/vim-et próbálják, akkor frusztrálódnak, mert ez nem text editing, inkább text processing. Inkább egyfajta realtime, interaktív sed-re hasonlít, ahol a szöveget nem átszerkesztjük, hanem bizonyos feldolgozó utasítások mentén módosítjuk, csak a parancsokat gyorsbillentyűk helyettesítik, és azonnal végrehajtódnak a szövegen, vagy egy részén (szó, bekezdés, sor, karakterhalmaz, mint objektum), általában emiatt a parancsok előtt, után meg lehet adni hatókört, amire vonatkoznak, ez az, amit sokan ige+tárgy-ként emlegetnek. Így csak egész más a logikája, szerkesztési folyamata, mint a hagyományos mosóporos szövegszerkesztőknek.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
azért az s, p, i, a nem vi, hanem vim - ezért értelemszerűen kicsit hagyományosabb vi-klónokban (nvi, elvis, vagy akár a shellek "set -o vi" módjában) nem megy az "igékkel"
/OT
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ez így igaz. Nem is csoda ha az elmúlt negyven évben volt egy kis fejlődés. Bár a parancssorban nem szokás túl sok mondatot vagy bekezdést használni, ott az a és az i módosító hasznos lehetne, de azt hiszem lehet nélküle élni. Viszont hosszabb szövegek esetén mindegyik módosítót érdemes használni. Nem tudom, hogy hányan ragaszkodnak az nvi vagy az elvis klónokhoz. Úgy vélem, hogy a felhasználók 99%-nak elérhető a vim és nvim, és akkor már érdemesebb azt használni.
AL
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én inkább arra akartam utalni, hogy bőven van egy halom olyan mozgató parancs, ami valószínűleg hasonlóan hasznos lenne, de cserében működik alap vi-jal. (Mint pl. $, vagy épp a ^ - vagy a 0, vagy épp a különböző zárójelek ( { [ ] } ), vagy az ', `, % . Nyilván nem egy teljes oktató anyag készül, és nem feltétlenül kell a kompatibilitással foglalkozni. Legfeljebb nem hátrány.
Szerk: idézőjel törölve, mert nem ide való.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nyilvan ez akkor volt buli amikor 300 baud-os modemmel leptek be a mainframere es minden gombnyomas masodpercekig tartott... ilyen korulmenyek kozott volt ideje az embereknek megtanulni milyen billentyukombinacioval hova lehet egybol ugrani :)
en sose szerettem a vi*-ot. csak nagyon alapszinten tudom hasznalni, mert van hogy nincs mas, meg ki is tudok lepni belole, de biztos nem irnek benne szepirodalmi muvet (mondjuk azt masban sem), de ha lehet meg config filet se... joe rulez, meg mcedit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
magyar billentyűzetkiosztással kb. használhatatlan.
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Negatív. Magyar kiosztással is tökéletesen használható, sőt forráskódot írni is lehet magyar kiosztással, csak az AltGr ami gyakrabban jut szóhoz :-P
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"csak"
Aha, hát, nekem itt fagyott le a Rider, illetve az utolsó leheletével még küldött egy notificationt, hogy 1,4 millió találatnál befejezte a keresést, csak azt véletlenül eltűntettem, és nincs kedvem/időm újrafuttatni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Rider hogyan jön a vi*-hoz?
A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
forráskódot írni is lehet magyar kiosztással, csak az AltGr ami gyakrabban jut szóhoz :-P
Rider volt kéznél, hogy megszámoljam, mennyire igaz a fenti állítás. Gyakrabban = másfélmillió extra billentyűleütés a fő projektünkben, és még van bőven kisebb .sln a cégben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Magyar kiosztással írok forráskódot, akár vimben is.
A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hajrá. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tök jól használható magyar kiosztással is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem használhatatlan, de normál módban valóban hátrány a magyar kiosztás, sok parancs (#, $, <, stb.) csak AltGr módosítóval érhető el, de még így van annyira hatékony, hogy megéri használni, én is magyar kiosztással használom, megszokható. Nincs ebben semmi meglepő, programozáshoz sem a legjobb a magyar kiosztás, ugyanezen okból kifolyólag. Lehetetlenné nem tesz dolgokat, csak körülményesebbé egy kicsit.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
300 baudos modem ma már nincs, cserébe van minimál alpine konténer, amibe 3 lépésnyi RDP/Citrix/VNC+webes AWS konzolon keresztül jutok be, alig van benne installálva bármi, és ha valami troubleshootingot kell csinálni, akkor _jó esetben_ egy telepített-telepíthető fapados vi segítségével tudok konfigfilet szerkeszteni. Jó dolog az, amikor full alap dolgok (pl citrixen keresztüli copy-paste) sem működik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"alpine konténer" és "xxx-en keresztül jutok be" meg "konfigfilet szerkeszteni" - Mondták már neked hogy ez mennyire antipattern? Mondhatni totálisan szembe megy azzal, amiért, és ahogy a konténertechnológia létrejött, és amilyen módon használni, működtetni köll.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én anno a vi vs emacs csatákban az emacs oldalon voltam, mégis ma már ha csak valami text fájlt kell szerkeszteni, akkor vim amit használok, mert az legtöbbször ott van bármilyen gépen, amihez hozzá kell nyúlnom. Csak az alap bilpentyűkombókat tudom fejből, ha azoknál több kell, akkor valami dedikált eszközt veszek elő (vagy googlizok). Emacsot nagyon sok éve nem.indítottam már, vim-et meg mostanában napi szinten használok. Fiatal kollégák szoktak is szörnyűlködni, amikor a futó dockerea alkalmazásban vim-mel szerkesztgetem a configot, hogy egy két betűs változtatás tesztje kedvéért ne kelljen újra buildelni az egész image-t. Vagy amikor a cloudos vps-en futó alkalmazást kell toszogatni, de csak egy szál webes ssh elérést kaptunk. Ilyenkor azért jól jön a vim.
Csaba
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk volt egy hangos, fiatal iOS dev aki nagyon prüszkölt, ha logokat kellett bújni, mert a logokat egy Linux-os server-re gyűjtöttük plusz ssh. Őskövületnek hívott és kijelentette, hogy nem hajlandó elhagyni az xCode-ját. De volt nagy öröm és boldogság, mikor megmutattam neki, hogyan tudja az sshfs-t a Mac-jén beizzítani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az emacs-ból csak egy jó text editor hiányzik ugyebár... :-D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Legalabb ennyiben hasonlit a vim-hez (es tarsaihoz).
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben pont nem hasonlít. A vim tényleg csak egy szövegszerkesztő. Bár be lehet fogni IDE-nek, terminál multiplexernek, jegyzetelőalkalmazásnak, stb., de alapvetően csak egy text editor.
Az Emacs viszont egy Lisp interpreterre épülő komplett ökoszisztéma, majdnem egy komplett, sandboxolt OS. Megint más, hogy editornak indult, de mindenféle pluginnel sokkal több mindenre befogható. Egyébként az se rossz text editor, ami nekem abban nem tetszik, hogy a billentyűkiosztása, parancsai alapértelmezésben elég szarok, mindenhez Ctr+Ctr+ vagy Alt+Ctr+ billentyűakkordokat nyomkodni, nem ergonómikus. Lehet benne vi/vim módot is használni, de akkor meg már menjen helyette rendes vim, neovim.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Az emacs-ból csak egy jó text editor hiányzik ugyebár... :-D"
A vi viszont a jotol nagyon tavol van, es a vim/neovim is elegge. Abban egyetertunk, hogy alapvetoen csak egy text editor. (bar a neovimnel lisp helyett talan lua-s dolgok szinten megjelennek)
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Anno ezzel a megjegyzéssel piszkáltuk az EMACS-fanokat, hogy minden van benne, csak egy jó texteditor kéne bele...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, tudom. De a jo text editor nem csak az emacsbol hianyzik, hanem a vim-bol (es tarsaibol) is. Ami van, az nem jo.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Anno a vi kontra emacs viták idején mindkettő jó volt a maga nemében - csak a vi-oldal szerette ezzel szivatni az emacs-os megszállottakat :-) És alapvető szerkesztésre, módosításra most is nagyon jó a vi, mert kvázi egy kávédarálón is működik, a funkciók mindenütt ugyanazok, és nem kell hozzá egés vagy épp 1234 "betű-shift-kisszék-lábpedál" billentyűkombináció... :-D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A vi-jal az a baj, hogy nagyon régi, és nagyon fapados. Van néhány alap funkció benne, ami a vim/neovim megszokása után nagyon hiányzik, pl. vizuális mód, blokk mód, ZQ kilépés, szám+gg-vel sorra ugrás (szám+G helyett), stb.. Ha egy idegen célgépen van alaptelepítésben, és csak 1-2 konfigfájlt kell vele szerkeszteni, arra teljesen jó, de fő text editornak még én se bírnám használni, pedig még az ed-et is megtanultam használni. Amire még jó a vi, az az, ha retró gépen, pl. DOS alatt kell valami vi-billentyűs alap text editor, de nem akarsz modern, DOS extrenderes, bloat vim-et feltenni alá, akkor egy elvis vagy hasonló klón az kellően sovány, hogy még egy 286-oson, XT-n is jól megy, és jobb még úgy is, mint az átlag DOS-os text editor. Vagy ha pl. átkapcsolod a vi-t, ex módba, akkor valódi papírra kopácsolós teletype-ra még nagyon jó, de ezek mind speciális felhasználás.
Egyébként az a vicc, hogy egy text editornak nem is kell többnek lennie, mint egy text editornak. A vi-nak a lényege a minimalizmus lehet, hogy kicsi, nincs sok funkció, nincs semmilyen UI, ezért van egyfajta distraction free jellege. Ettől teljesen független, hogy a legtöbb mai text editor azért adoptál egy szkriptnyelvet (vimscript, Lua, Python, JS, elisp, Tcl, S-lang, stb.), mivel szükséges ahhoz, ha új funkciót, plugint akarsz gyártani hozzá. Ezt pedig sokan kihasználják, teleaggajták mindenféle extra pluginnel, funkcióval, és IDE-t gyúrnak belőle.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lazán kapcsolódik: https://vim-adventures.com
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alapszinten nem nagy dolog elsajátítani a vi-t. Tőlem ennyit kértek a munkahelyen és azt tették mellé, hogy elképzelhető olyan helyzet, hogy csak ez van egy szerveren. És ha az alapszint megvan, utána már nem is kell utálni 🙂
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ugyanez, config file-ok szerlesztésére, akár remote termnálból ... ilyenekre teljesen jó........ egyszer nekiálltam hogy majd összekonfiguirálok valami IDE szerű dolgot belőle....aztán rájöttem hogy tök fölöslegesen pazarlom az időt, gyakorlatilag semit nem nyerek vele.....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi az a vi* hype?
Én szeretem a vimet.
De azt nem tudom, hogy te szereted-e a vided...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
vi vim vi..... soha nem szerettem. ha nincs más akkor használom de csak config fájlokhoz. aztán kilépek belőle és ha lehet utána purge a vi...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem szeretni kell, hanem használni tudni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
:-) Megmondtad a tutit :-D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Végül is nem kötelező használni. Ma már bőven ki tudod kerülni, modern *nix OS-eken mindig van valami modernebb, „notepad jellegű” text editor, modern Linux disztrókon tipikusan nano, FreeBSD-n ee (easy editor) és mg (ez egyfajta microEmacs-klón), stb.. Valami alternatíva mindig van fent a rendszeren alaptelepítésben. Nagyon ritka, mikor nincs, az Arch olyan újabban, hogy semmilyen text editorral nem jön az alaprendszer, régen a vi része volt, POSIX követelmény miatt, de azt is kivették, így előbb fel kell tegyél valamit. Ezt rábízzák a user-re, hogy mire esküszik.
Igazából sok config fájlhoz még editor se kell, pl. ha csak egy beállítást, sort hozzá akarsz fűzni, akkor echo "setting value" >> /path/to/configfile.conf és kész.
A vi-jal az a baj, hogy a legtöbb esetben a két szék közé esnek vele. A felhasználók/adminok egyik fele utálja, mert nem tudja használni, aki meg nagy vi mágus, annak meg nem elég, mert úgyis felteszi helyette a vim-et, neovim-et, vagy hasonló.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
van valami modernebb, „notepad jellegű” text editor
WordStar kompatibilis. ;)
mert úgyis felteszi helyette a vim-et
Eleinte itt kaptam sikítófrászt. A default text editornak az a dolga, hogy csak ott legyen. Nem kell mindjárt syntax hl és több száz k config hozzá. Elvégre az oprendszert nem úgy használod, hogy nekiülsz kernelt írni. Itt a default vim-re gondoltam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> A default text editornak az a dolga, hogy csak ott legyen.
ebben egyetertek. de azer lehetne olyan a default amibol manual olvasgatas nelkul is ki lehet lepni :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez így ostobaság, hacsak nem úgy születtél, hogy azonnal tudtál járni, rollerezni és biciklizni ÉS Apache helikoptert IS vezetni. :-D
Egy VMS user mindent az All in One használatával valósít meg, amihez tartozik egy mindent is tudó billentyű. Ha nem tanulod meg, akkor egy betűt sem tudsz írni azon a rendszeren sem. Ez egy ugyanolyan helyzet, amikor a Windows user egyetlen DOS parancsot sem ismer. Ugyanúgy problémát jelenthet, hogy a *NIX nem DOS és CP/M gyökerű, ezért az ott megszokott szoftverek többnyire nem tipikusak.
Nem kell a manualt olvasgatni, ha az ed parancskészletével tisztában vagy - mivel az az alap editor, mint DOS alatt a hasonló nevű. Annyit kell csak tudni, hogy létezik egy insert és egy command mód. Ezért el kell érned a command módot és ott egy ed paraccsal ki tudsz lépni. Ennyike.
Akár átkapcsolhatsz edcompatible módba is, ami előnyös lehet szuperlassú vonalon.
Összegezve: Nulla tanulással naná, hogy nulla lesz a tudásod.
Gondold csak végig, hogy mennyi ideig unixoztál, amikor kiderült és tudatosult is, hogy a ^D használatával is ki lehet lépni a terminálból és mi ennek a magyarázata!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
vannak intuitiv ui-k amit leiras nelkul is felfog az ember, mert van pl. menuje vagy pl. ott a kepernyo sarkaban: F10=Exit
>hogy a ^D használatával is ki lehet lépni
de ki tudsz lepni ugy is, ha beirod: exit
felolem lehessen kilepni vi-bol ugy is hogy :q! de ha esc-et vagy f10-et nyomok akkor is lepjen ma' ki mint minden normalis program!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Végül a WordStar is modernebb, 2 évvel a vi után jött ki. Ha viszont úgy nézzük, hogy már 47 éves a WordStar, az nem valami modern. Persze modernebb text editorok néha támogatják a WordStar billentyűket, JED, JOE, kicsit ide sorolható az mcedit is, illetve a régebbiek közül a dte, e3, valamint jó pár GUI text editor is támogat ilyet. Nekem nem a kedvencem a Wordstar-féle gyémánt kiosztás (Crtl+ E/S/D/X, illetve Ctrl+W/A/Z és Ctrl + E/F/C). Aki nem ismerné, az egész kicsit hasonlít a gamingben használt WASD szisztémára, csak ez nem T, hanem rombusz alakú, és Ctrl-t kell nyomni hozzá. Néhány emberke szereti, aki a 70-es évek végétől sokat használt CP/M-et, WordStar-t, ők jellemzően a Caps Lock-ot átdrótozzák Ctrl-lá. Emacs-hez is van iyen WordStar plugin, illetve sok DOS-os szövegszerkesztőnél is népszerű volt anno, főleg a Turbo és Borland IDE-kből ismerheti az átlag ember, amik szintén támogatták.
A másik részében nem értek egyet. Az, ha egy text editor ott van, de nem használják, az pazarlás. Akkor legyen helyette olyan feltéve, amit használnak is. Aki felteszi a vim-et, az nem csak default-ként használja, meg nem csak néha napján, hanem az esetek többségében mindenhez. Így van ez nálam is, igaz neovim van, nem vim, de mindenre használom, nem csak konfigfájlok szerkesztésére, meg tty-ban, de X alatt is, mindenre, jegyzeteléshez markdown-ban, IDE-re, LaTeX környezetnek, tömeges átnevezéshez és komplex parancssorátszerkesztőnek, gitártabulatúrákhoz, manpager-nek, pager-nek, de pl. ebbe van bedrótozva a saját készítésű jelszókezelőm is, illetve az aerc email-kliens is ezt használja mailíráshoz. Vannak emberkék, akik terminál multiplexerként, prezentációs szoftverként is használják.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Végül a WordStar is modernebb, 2 évvel a vi után jött ki.
Csak a CP/M egy kissé elterjedtebb volt, mint a unix.
ők jellemzően a Caps Lock-ot átdrótozzák Ctrl-lá
Naná, mert a DIN billentyűzeten ott van. No, meg az alapsoron, mert minden alányúlás (alt stb.) és fölényúlás (Fx) rontja az írás ergonómiáját.
A másik részében nem értek egyet. Az, ha egy text editor ott van, de nem használják, az pazarlás.
Hát ez csak egy "modern" :-D linux/Windows filozófia. A 80-90-es években, ha felraktál egy unix rendszert, akkor ott a default az ed és a vi volt, ha belegebedtél is. Ha megtanultad használni, akkor persze hogy nem volt szükség másra. Jómagam is 20++ évig dolgoztam a vi+C fordító fejlesztőrendszerrel. Nem volt ennyire tupírozva, csak néhány makró, de az elégnek bizonyult a hatékony munkavégzéshez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem minden DIN billentyűzeten volt a Ctrl a Caps Lock helyén, csak az 1984 előtti gépeknél. A ma megszokott helyére a Ctrl-t az IBM AT-hoz kiadott Model M tette át, az is DIN-es még. Az Apple is 1984-től tette át a mai helyére a Macintosh-on, csak nem Ctrl néven.
A Unix ugyanolyan elterjedt volt, mint a CP/M, csak más területeken. A Unix inkább egyetemeken meg kutatóintézetekben, nagygépeken, mainframe, szerver, ami jellemzően buta (később okos) terminálokat szolgált ki, a CP/M meg inkább önálló i8080 vagy Z80 munkaállomásokra cégeknél és magánembereknél. Más volt csak a felhasználói kör. A 80-as éveket, meg ami előtte volt ne hasonlítgassuk, akkor még nagyon egyszerűek voltak a szoftverek. Még 1990-ben is. Nem nagyon kellett mást feltenned, mint a default, az sem települt feltétlen automatikusan, neked kellett a telepítőben kiválasztani, vagy a kiegészítő floppy-ról telepíteni. A vim is 1991-es, de jó sokáig csak Amigára létezett, míg nem portolták más rendszerekre. Eleve emberek azért sem tettek fel alternatív szoftvereket, mert nehéz volt a hozzáférés, nem volt internet, a szoftver drága volt, ha kalózmásolatban szerezted be, akkor se volt elhanyagolható költség az az adathordozó, amit rá kellett szánjál. Akkor még nem volt ez, hogy mert a usernek másik megoldás a szimpatikus, akkor felpattintja a netes tárolókból csomagkezelővel, mert van már mindenkinek netje is hozzá, meg sok gigás háttértáron elfér a nagy szoftverválaszték.
Egy mostani átlag user a WordStar-ral sem tudna semmit kezdeni, ha CP/M-hez készült régi billentyűzettel adod a kezébe, nincsen még azon sem nyílbilletnyű, sem PgUp, PgDn, stb., és amíg valaki meg nem tanulja a WordStar sémát a kézikönyvből, épp úgy nem tud mit kezdeni vele, mint az ed-del, vi-jal, Emacs-szel, de pl. később a IBM Personal Editor széria is kicsit ilyen volt még. Ez akkoriban elfogadott volt, hogy a számítógépeket szakembereknek csinálták, és bár használták laikusok is, de ők elfogadták, hogy ezt meg kell tanulni használni, nem lesz automatikusan felhasználóbarát, hülyebiztos, stb.. Pedig a WordStar kezeli a nyílbillentyűket, talán a PgDn, Up, stb.-t nem, csak a DOS-os verzió, meg a klónok, de a korabeli CP/M-es gépekhez használt billentyűzeteken ezek még nem voltak ott.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni