[POL] Vajon az EU az önmegsemmisítés útján halad...?

Fórumok

A nagy sikerű "Munkakör AI/Robot általi megszűnésének követése" topic után nézzük meg, beszélgessünk arról, hogy az EU vajon a jó irányba halad-e.

Vajon még mindig kompetitív a világpiacon?

Meddig tudja fenntartani a "welfare state-et", a szociális államot?

Vajon mikor jön az összeomlás, ha jön?

Biztos, hogy a túltolt szabályozások a jó irány?

Kérlek titeket, legyünk on-topic, és kerüljük az értelmetlen flame-lést, trollkodást.

Beszélgessünk nyíltan arról, hogy a jelenlegi EU vezetés a megfelelő választás-e a hosszútávú túlélés megteremtésére...

Hozzászólások

Erről nem a Zeu tehet. Nem tudom észrevetted-e, de gazdasági világválság van, globális szinten jönnek a hírek, hogy nagy cégek 10-20 ezer embert építenettek le, itt-ott. Erről a meggondolatlan covid-lezárások és korlátozások, meg Putyin vezérezredes elvtárs tehet. Azzal egyébként még egyet is értenék, hogy az önmegsemmisítés útján haladnak, de valami 20 éve, ha eddig nem omlott össze, talán most se fog, annak ellenére, hogy idióták gyülekezete, túlbürokratizált.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Rekordmagas szinten vannak a kínai autóeladások, miközben az európai gyártók kínai eladásai drámaian csökkentek.

Hazai piacon a kínai gyártók felértek a németek mellé, össszeomlott az ottani piacuk és erőteljesen roskadozik a hazai is.

Én azt látom belül hogy a német globális vállalatok baromira nem működnek hatékonyan.

Ebben az országban tegyünk fel ilyen kérdéseket ahol az állam egyre kevésbé tudja ellátni az egészen alapvető feladatait? Próbáljunk meg először rendet rakni itt, aztán ráérünk aggódni az EU vélt vagy valós strukturális problémái miatt. Az én félig-meddig autista szempontomból egyszerű a helyzet - össze kell vetni mondjuk az EU tagállamok elmúlt 10-15 évi makrogazdasági mutatóit egymással, aztán elgondolkodni hogy mit kéne _nálunk_ másképpen csinálni.

Kérlek titeket, legyünk on-topic, és kerüljük az értelmetlen flame-lést, trollkodást.

Kértem, könyörögtem, hogy maradjunk on-topic. 

Neked már az első hozzászólásoddal sikerült ezt szembeköpnöd.

Ha te arról akarsz beszélni, akkor nyissál neki topicot, hajrá!

Még akár hozzá is szólok majd.

De menj innen az off-topicoddal, kérlek szépen (ezen mondatomat öncenzúráztam - egyelőre).

Magyarorszag - jelenleg meg - az EU tagja. Emiatt a magyar gazdasag ugyanannyira relevans itt, mint mondjuk a nemet, amit emlitettel.

Amikor egyetemre jartam, volt egy tanarom, akinek szokasa volt, hogy feltett egy kerdest, mondott ra A, B, C lehetseges megoldast, es aztan megkerdezte, hogy melyik a jobb? A valasz mindig az "attol fugg" volt, mert ha mondjuk az A mindenben legjobb lenne, akkor B es C nem letezne.

Az EU jelenlegi iranyaval kapcsolatban is az "attol fugg" a helyes valasz. Az Apple szabvanyositasra, egyuttmukodesre rabirasa hatarozottan jo. Az AI acttel kapcsolatban elegge szkeptikus vagyok, de alapvetoen elfogadhatonak tartom. A netes biztonsag eroltetese kovetendo cel lenne szerintem is, de a megvalositasa rettento bena, ez igy inkabb a burokraciat fejleszti, nem a technikat (mondjuk PHP Pistike lyukas webboltja talan nem lesz, mert nem fogja kifizetni, de hat multiktol is lattunk mar sebezheto software-t, nem ezen mulik). A netes cenzura, FB posztokert buntetes nem jo, de ezt inkabb a tagallamok maguk csinaljak (ebben mondjuk az ex-EU tag UK jar elol), nalunk is Orbanek sajat otlete volt.

Nem szigoruan IT teruleten a kulso energiafugges csokkentese - raadasul foleg diktaturaktol, autok elektromosra atallitasa megint jo. Az, hogy ezek a gyartok hulyek voltak, es elaludtak, nem fejlesztettek, nem a politika hibaja. Az, hogy - raadasul epp a szomszedban - egy evtizedek ota nem latott haboru hatasara mindenki noveli a katonai kiadasait, megint ertheto, es jo irany. (bar Oroszorszag epp most veszti el a nagyhatalmi statuszat, de meg mindig tul eros - par ev mulva, ha gazdasagilag osszeomlanak, majd ujra lehet gondolni) Az, hogy az USA-tol is probal strategiai dolgokban fuggetlenedni, megint jo irany (az orosz-ukran haboru megmutatta ezeknek az egyszeru muholdvevoknek a katonai alkalmazasat, legalabb regionalis szinten szukseg lehet ra - es a konkurenciaval az arat is szinten tartja). A woke hulyesegeknel meg nyilvanvaloan rossz iranyba megy. A Galileo megint a jo irany, ugyanugy strategiailag fontos, mint a GPS (nem veletlenul kellett az oroszoknak es a kinaiaknak is ilyen), masreszt ez (lesz) az egyetlen, aminel a polgari felhasznalasra is elerheto tobb frekvencia. Mindenfele trukkozes nelkul a GPS kb. 3 meteres pontossagot tud, mert a magas legkorben annak ionizaciojatol fuggoen kulonbozo sebesseggel terjed a radiohullam. A kulonbozo frekiknel viszont ez mas sebesseget jelent, igy ha tobbet fel tud hasznalni egy vevo, akkor tudja kompenzalni ezt a zavart, es pontosabb lesz. A tobbi rendszer elsodlegesen katonai celu, ezert egyetlen titkositatlan - polgari - sav van, a Galileo elsosorban polgari celu, tobb elerheto frekivel, igy ha elterjednek a tobb savot hasznalo vevok, noni fog a pontossag az egesz vilagon. A welfare state hulyeseg, pusztulhat. Az uborka gorbuletere, elemtarto kotelezo csavarjara es hasonlo baromsagokra vonatkozo szabalyozasok megint kukaba valok.

Pontosan melyik irany zavar?

(egyebkent benne voltam abban a 16% NEM-ben, es cukraszdat sem nyitottam)

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

"mindenki noveli a katonai kiadasait, megint ertheto, es jo irany."

Mitől jó irány az, ha a társadalmak jóléte helyett azt pénzeljük, hogy...

Add 1./ egy feneketlen kútba dobunk horribilis pénzt, néhány évtized alatt hulladék ócskavassá "konvertálódó", soha semmire nem használt eszközökre. közben persze az így létrehozott eszközpark fenntartásának is horribilis költségei vannak és évről-évre,

Add 2./ Ha esetleg mégis használnunk kéne azokat, - mert a hadiipari politikai elit héjái minden megtesznek, hogy tovább tömhessék a zsebeiket, elszívhassák a gyártókapacitásokkal nem rendelkező, kisebb országok pénzeit.., azaz sikeresen robbantanak ki olyan háborúkat, amelyekben mások "véradása" árán intézik a pénzkeresésüket. - az naponta százak legyilkolását, halálát jelenti.

Az újabb fegyverek magasabb szinten változtatják gyilkológépekké az országokat, politikusokat, és az egyszerű embereket, akiket szándékuk ellenére vérfürdőkbe küldenek..!

Kérdezem, mitől.., milyen "csodás logikával" igazolható, jó irány ez?

Mert - talan a celzott likvidalast leszamitva - ez a legbiztosabb mod Putyin terjeszkedesenek a megallitasara. Meg ha most nem koltunk ra, akkor kesobb nagyon sokkal tobbet kell.

Egyebkent az a fejlesztes es gyartas itt ad embereknek munkat, plusz utana lehet exportalni is. A fejlesztesbol meg mellesleg nagyon sokszor kiesik valami polgari celra is hasznalhato technologia. Mondjuk szamitogep, muholdas navigacio vagy mikrohullamu suto.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Én úgy látom, az IT szakemberek visszavonultak vagy lecserélődtek ellenzéki agiproposokra. Ha nézem a "távozásod" után megjelent írásokat, hozzászólásokat, elképesztő mértékben vált érdektelenné az, ami itt folyik. Igazából lassan befullad, sok értelme nem lesz ide látogatni. Pedig az, hogy egy kurucon megjelent adott cikkhez hol a tiszások, hol a "nácikok", hol meg a old komcsik foglalják el, és elvétve néha még a normalitással is lehet találkozni. De ezek még némi szint is visznek az ottani, "ha odaérkezel, lehet számítani rá" - körforgásba.

De ez egy IT-s szakmai oldal, miért nincs meg mindenkinek, hogy az őrületeivel, hol kellene kezdenie a témáit és a hozzászólásait. - Lassan az itt megjelenő minden téma, de főként a hozzászólások egy része elférne pl. a kurucon, vadhajtáson. Miért nem ott vannak?

Ahelyett, hogy pl. egy mindenki számára fontos témára, pl az online-ba tett eszközök biztonságos használatával kapcsolatban ömlenének a valódi szakmai ötletek és megoldások. Konkrét esetekre, konkrét hálózati eszközökre. E téren kéne a társadalom számítógépes vagy mobil eszközöket, szoftverek használóinak, - esetleg az üzemeltetőinek is, - a legnagyobb mértékben segítséget nyújtani. A HUP segítségével lehetne egy ország számítástechnikáját egy, a környezeti szintnél magasabbra emelni. Ez egy kihívó, szép feladat lenne egy több évtizedes, IT oldal számára.

Ahelyett, hogy pl. egy mindenki számára fontos témára, pl az online-ba tett eszközök biztonságos használatával kapcsolatban ömlenének a valódi szakmai ötletek és megoldások. Konkrét esetekre, konkrét hálózati eszközökre.

Hát, miért nem ez ömlik? Nincs korlátozva sem a cikkek, sem a fórumtémák, sem a blogbejegyzések beküldése. Hajrá!

trey @ gépház

lecserélődtek ellenzéki agiproposokra

ŰBERMEGALOL!

Írod ezt egy olyan topikban, ahol nyilvánvaló Rogán-propagandista TROLL tolja a napellenzős, valóságtagadós EU köpködését (megfeledkezve róla, hogy MO is EU).
De szerinted mégis Hevi egy "ellenzéki agipropos"... You made my day, man!

Te aztán tudod, hogy kell demagógnak lenni! :-D

valóságtagadós EU köpködését (megfeledkezve róla, hogy MO is EU).

Kíváncsi vagyok: el tudsz-e képzelni egy olyan helyzetet, ahol felvesznek téged egy klubba, amiről úgy tudtad annak idején, hogy A, B, C és D értékrendet képvisel, és mivel ezekkel az értékrendekkel magad is azonosultál, szívesen léptél be. Aztán, idővel a klub lassan megváltozott, és hogy, hogy nem, további, számodra nem kedves értékrendek mellett kezdett kiállni, amiket jelöljünk mondjuk E, F, G, H-val, valamint a C és a D egyre kevésbé dominált. Lehetséges-e, hogy ezt tapasztalva körbekérdezed a többi klubtagot, hogy mennyire értenek egyet a változással, és kiderítsd, nem kívánják-e szintén a számukra vállalhatatlan aspektusokat elhagyni és visszatérni a kivezetettekhez?

A filozófiában "Thészeusz hajója"-ként ismeretes az, amit a köznyelv "öregapám bicskájának" hív, mely szerint bár idővel az eredeti összetevőket mind lecserélték, de a szóban forgó objektum továbbra is ugyanannak számít. Ugyanaz-e az EU ma, mint ami régebben volt? Ha az EU megváltozhatott, miért ne változhatna tovább, esetleg abba az irányba, ami jobban emlékeztet a kiindulási formájához?

Kíváncsi vagyok: el tudsz-e képzelni egy olyan helyzetet, ahol felvesznek téged egy klubba, amiről úgy tudtad annak idején, hogy A, B, C és D értékrendet képvisel, és mivel ezekkel az értékrendekkel magad is azonosultál, szívesen léptél be.

...aztán elkezdted szembeköpni az A, B, C, D értékeket és a saját korábbi állásfoglalásaidat, ami nyilván a többi klubtagnak nem tetszett, de nem szóltak érte, tűrtek és tűrtek és tűrtek éveken át. Sok mindent eltűrtek, még azt is, hogy általuk adott pénzből teleplakátoltad "Állítsuk meg a klubbot!" óriásplakátokkal az egész országot.

Aztán sok-sok év után csak elfogyott a türelem, és azt mondták, amíg nem vagy képes újra megfelelni az A, B, C, D értékrendeknek, addig nincs több pénz. Erre te elkeztél habzó szájjal felháborodni és fröcskölődni, hogy mekkora szemétládák, nem hagyják, hogy tovább lopd a pénzüket, ez felháborító!

Kiváncsi vagyok: el tudod-e ezt képzelni? Mert hogy ez van, ez a Rogán-propagandamentes valóság (pártoktól, ideológiától és mindentől függetlenül).

Lásd: "Az államalapítás óta Magyarország nyugati ország, amely saját jószántából sohasem akar többé a Kelet része lenni." - mondta Orbán Viktor 2007-ben. Na akkor ki is köpte szembe a saját korábbi értékrendjét?
Nem az EU értékrendje változtott, mint ahogy állítani próbálod itt, hanem Orbáné.

Ráadásul pont azt csinálja most a Fidesz és a NER, ami ellen még 2007-ben úgy kikelt Orbán: "A keleti politika nem tűri az önállóságot, nem tűri a függetlenséget, és nem tűri a szabadságot. Felszámolja az emberek független életét védő védvonalakat. Vagyontalanná tesz, elszegényít, kiszolgáltatottá vetkőztet, ha kell, megfélemlít. A hatalomtól függő élet láncába fűz." - ismerős?

Úgy tűnik, a 2007-es orbáni nyilatkozat valóban nem időtálló, hiszen a "nem lesz semmid, és boldog leszel" nem az addig értelemben vett keleti találmány, noha szintén nem tűri az önállóságot, a függetlenséget, sem a szabadságot, és szó szerint vagyontalanná és kiszolgáltatottá teszi az embereket. Úgy tűnik, az a valami, ami akkoriban keleten tanyázott, elköltözött, illetve máshol is felütötte a fejét. Úgy tűnik, az EU-nak nevezett klub fölött is átvette az uralmat. Szinte mintha sem itt, sem ott nem jóságos cukros bácsik tevékenykednének.

Én nem nevezném saját korábbi értékrendje szembeköpésének azt, amikor valaki észreveszi, hogy megváltoztak a körülmények és az aktuális viszonyok szerint cselekszik.

Emlékeim szerint a 20--30 évvel ezelőtti "nyugat" radikálisan másmilyen volt, mint amilyen manapság. Nem az előnyére változott.

Szerkesztve: 2024. 12. 19., cs – 02:53

The EU is committing to build a $11.13 billion constellation of satellites that will provide the bloc with encrypted global internet connectivity in a bid to provide a homegrown alternative to Elon Musk’s Starlink

https://x.com/business/status/1868622559161328112

Ez vajon jó elköltése az EU-ba befizetett pénzeinknek?

Az EU 2030-ig (6 év alatt) 290 szatellitet akar felküldeni.

Kétszázkilencvenet.

A SpaceX jelenleg (5 évvel az első fellövése után) ötezer-hatszázegy (5601) Starlink műholddal rendelkezik.

Mire lesz elég a 290 EU-s műhold?

Biztos, hogy el kéne költeni $11.13 billion-t (4,432,077,300,000 Ft) arra, hogy legyen... valami...?

Biztos, hogy az a jó, ha bürokráciával akarják megoldani azt, amit az USA szabadpiaci alapon ért el?

---

A Galileo program is milyen egy sikersztori volt, ugyebár...

In January 2011, infrastructure costs up to 2020 were estimated at €5.3 billion. In that same month, Wikileaks revealed that Berry Smutny, the CEO of the German satellite company OHB-System, said that Galileo "is a stupid idea that primarily serves French interests".

Stratégiailag, hogy független rendszere legyen európának, igen.

Persze a független kérdéses, mert úgyis csak spacex-szel fogják tudni felvinni és karbantartani. Meg persze nem a starlink alternatívája, nem egy ligában játszanak. Valsz azért is ilyen drága, mert nincsen európai spacex alternatíva. A modernizálást, versenyképességet megöli a túlbürokratizálás és maga az a felállás, hogy 27 éhes száj akar harapdálni egymás elől a tortákból. Ha nincs beszállító, akkor nem versenyt, hanem árfeljhajtást okoz. Ahogy a boeing és lockheed martin is csinálta az usában évtizedekig.

Mivel uk nélkül főleg a franciáknak vannak olyan globálisan szétszórt területei, ami csak az usának, így most is főleg francia érdek lesz a globális rendszer.

Ez vajon jó elköltése az EU-ba befizetett pénzeinknek?

Hogy konkrétan ez a projekt jó elköltése-e, azt nem tudom. Alapvetően az a kérdés, hogy akarunk-e versenyképes, saját lábon álló EU-t.

Ha igen, az pénzbe kerül, és bizony lesznek "értelmetlen" költések, hogy infrastrukturálisan ne egy idegen hatalom vállalataitól függjünk. Ha nem, akkor persze tökmindegy, hogy műholdra vagy óraátállítási szabályozásra költjük a pénzt.

Biztos, hogy el kéne költeni $11.13 billion-t (4,432,077,300,000 Ft) arra, hogy legyen... valami...?

Biztos, hogy el kéne költeni €3,1 billion-t (1,284,464,850,000 Ft) arra, hogy legyen repterünk? Végeredményben ugyanaz a kérdés. Az infrastruktúra kibaszott drága. 3 db Liszt Ferenc reptér árából kijön az európai Starlink. Hogy ez sok vagy kevés, nem tudom, nem értek a műholdbizniszhez.

Biztos, hogy az a jó, ha bürokráciával akarják megoldani azt, amit az USA szabadpiaci alapon ért el?

Naaa, biztos, hogy csak ez a különbség? :)

Az USA-nak volt vagy 250 éve arra, hogy a tagállamokból (akár fegyveres konfliktusok révén!) egy koherens föderációt építsen. Hogy jó lenne-e egy ilyen európai egyesült államok, arról eléggé megoszlanak a vélemények, de az biztos, hogy erre jelenleg valós szándék sincsen. Hogy akarsz versenyképes entitásként fellépni a többi nagyhatalommal szemben, ha még arról sem tudtok megegyezni, hogy kellene elszámolni a közös kassza cashflow-jával?

De jo, hogy emlitetted az oraatallitasi baszakodast: az is rossz iranyba megy - vagy jo iranyba, de tul lassan! Volt rola felmeres, kiderult, hogy a legtobben el akarjak torolni az allitgatast, es ezek tobbsege a nyarit tartana meg. Aztan azota sem tortent vele semmi.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

"3 db Liszt Ferenc reptér árából kijön az európai Starlink"

Dehogy jön ki. Egy használhatatlan, töredék-starlink jön ki belőle, ami arra lesz jó, hogy le lehessen irni és kipipálni, hogy EZT IS megcsinálta az EU. Aztán majd újabb 10 év múlva rájönnek, kell még x10 pénz, hogy esetleg utolérje a starlink JELENLEGI állapotát, fejlettségét és használni is lehessen valamire.

Ha valami miatt elbaszódik a földi infrastruktúra, akkor elég a 290 műhold ahhoz, hogy az államigazgatás, meg a kritikus infra ne legyen elvágva az internettől? Ha igen, akkor remek, a foglalkozás elérte a célját. Az, hogy az apokalipszisben nem lesz elég műhold a facebookozáshoz, az gondolom másodlagos kérdés.

Vagy uram bocsá' ha tényleg a B2C a célpiac (szerintem nem, de tegyük fel), akkor nem lehet úgy építeni valamit, hogy csinálsz egy MVP-t előbb, hogy legyen valami cashflow, amiből aztán lehet visszaforgatni?

Ezek nem egy helyben állnak. Az EU területe a föld felszínének 2%-a, így 6 műhold lesz kb egyszerre a kontinens fölött. Ez helymeghatározásra kompromisszumokkal elég, de internet szolgáltatásra azt jelenti, hogy nagyon maximum ennyi cellával szolgáltatsz nagyon sok embernek, és mivel így magasabban és messzebb van amivel kommunikálni kell, kizárt hogy ezt mobil készülék méretben rejtett antennával működővé lehet varázsolni. 

Starlink is nem véletlen óvatos, a cella kihasználtsága már esetenként túl magas, valamint a darabszám növekedésével egyre kisebb antenna elég, de még mindig tepsi

nagyon maximum ennyi cellával szolgáltatsz nagyon sok embernek

Elég ahhoz, hogy pl. háborús esemény, természeti katasztrófa, stb. után a kritikus infrastruktúrát fenntartó szervezetek kommunikáljanak egymással? Ha igen, akkor fasza. Magyarországon van pár tucat ilyen létesítmény, és ezen belül is lehetne prioritási sorrendet felállítani, ha túl kevés a cella.

kizárt hogy ezt mobil készülék méretben rejtett antennával működővé lehet varázsolni

De ezeknek a szervezeteknek általában van olyan telephelye, ahol ~tetszőleges méretű antenna felszerelhető.

Szerkesztve: 2024. 12. 19., cs – 04:47

Kérdésedre egy faék egyszerű válasz: Igen.

Volt valami borotvás gyerek, megmondta, hogy adott kérdésre miért mindig a legegyszerűbb válasz a helyes.

Szvsz az EU célja az az, hogy megakadályozza, hogy az európai gazdaság túl kompetitívvá váljon a világpiacon. Eredetileg is az USA konstrukciója volt arra, hogy a 2. VH után kontrollálni tudják az európai politikai trendeket. Ezek az érdekek a Szu összeomlásáig nagyjából egybeestek a (nyugat) európai plebs érdekeivel, ezért az EU nagy népszerűségnek örvendett, de valójában akkor is az európai gazdasági és politikai elit aktív leépítése ment. A 2000-es évek első évtizedében az európai plebs és az amerikai irányítás érdekei elváltak egymástól, azóta egyre többeknek tűnik fel az, hogy az EU nem egészen arról szól, mint ami a címkéjére írva van.

Mindezekből következik, hogy az EU marad addig, amíg a létrehozó érdekcsoportoknak hozza az eredményeket, azaz még jó sokáig. A választóknak ebben a kérdésben semmiféle lapot nem osztottak.

Én így látom. 

Csaba

És ennek akkor az az alternatívája, hogy legyen sok kis, egyedül még gyengébb ország az usa, kína és india ellenében, ugye? Az finom lesz.

Az európai gazdaság azért nem kompetetív, mert 27 vezető 27 irányba húzza és nincsen központi irányítás, mint usában vagy kínában vagy indiában. Egymás ellen licitálnak a tagállamok. Az csak hab a tortán, hogy nincs közös nyelv és rengeteg bürokratikus ballasztot okoz 27 tagállam egyedi kívánságainak megfelelni, ha valaki eus céget akarna létrehozni porbafingó helyett.

És ennek akkor az az alternatívája, hogy legyen sok kis, egyedül még gyengébb ország az usa, kína és india ellenében, ugye? 

Én ilyet nem mondtam, ezt te mondod. Szerintem egy csomó alternatívája létezik az EU mai implementációjának, és a magam részéről pont nem szeretném az általad vázolt verziót, de mint írtam, szerintem a plebs-nek ebben a kérdésben nem osztottak lapot, tök mindegy hogy én vagy te mit szeretnénk, egy gyenge EU van betervezve for the foreseeable future.

Csaba

Akkor lehet az eu, csak máshogy működő eu. Nem az eu a baj, hanem a megosztott és nem a fontosabb problémákkal foglalkozó vezetés a baj.

Szerintem apró nemzetállamocskák laza szövettsége és széthúzása fizikailag esélytelen nála sokkal nagyobb, egységesebb szereplőkkel szemben.

Az európai gazdaság azért nem kompetetív, mert 27 vezető 27 irányba húzza és nincsen központi irányítás, mint usában vagy kínában vagy indiában. Egymás ellen licitálnak a tagállamok. Az csak hab a tortán, hogy nincs közös nyelv és rengeteg bürokratikus ballasztot okoz 27 tagállam egyedi kívánságainak megfelelni, ha valaki eus céget akarna létrehozni porbafingó helyett.

A Szovjetunió megvolt töriből? Esetleg KGST piac? Akik még láttuk élőben, még emlékszünk, hogy a központi döntés, a közös nyelv, a helyi érdekek figyelmen kívül hagyása sem hozza el önmagában a mindenki által óhajtott fényes jövőt.

Csaba

Usa megvolt? Kína megvolt? India megvolt? 
Sok államból álló, de központi vezetéssel rendelkező hatalmak.

Nem kell figyelmen kívül hagyni teljesen a helyi érdekeket, de a közös érdek általában a helyieken is segít. Sokat segít egy közös nyelv a helyiek mellett. Mindig lesz valakinek seggfájása és vétója, ha minden egyes tagnak mindig egységesen kell szavazni és csak akkor lehet bármit megcsinálni. 

Olyan az eu, mint egy társasház, ahol 20 lakóból 10 nyugdíjas leszavaz mindig mindent, mert nem akar változást és nem érdekli, hogy később mi lesz. A gazdagabb lakó kuplerájt nyit az egyik lakásban, a csóró lakó drogtanyát. Közben pedig nem sikerül megjavítani a tető szigetelést, mert nem képessek megszavazni. Az egyik leszarja, a másik elissza, a harmadiknak meg folyik a víz a fejére. De az nem megoldás, hogy akkor mindenki azt csinál, amit akar, mert ugyanúgy beázik és zajos és büdös lesz, mert egy közös épületben vannak.

Az USA csak a sikeres cégei miatt látszik jó példának, Kínában kérdezd az ujgurokat és a hongkongiakat, hogy mennyire jó dolog az uniformizálás, Indiában meg kérdezd a mostani elnök pártjának ellenfeleit, vagy elég csak a BBC munkatársait. Magyarországot is hozhatnánk példának arra, hogy mi van, ha egy nagy hatalmú korrupt elit irányítja az államot, ugyanez igaz egy erősebb központi hatalommal bíró EU-ra.

Usa megvolt? Kína megvolt? India megvolt? 

Abszolút, de ott az ár szintén az volt, hogy a kis résztvevőket brutálisan lenyomták és sokszor szimplán eltörölték. Én egyáltalán nem csodálkozom azon, hogy az EU-ban a kis szereplők nem tapsolnak ahhoz, hogy totálisan eltöröljék őket.

Nem kell figyelmen kívül hagyni teljesen a helyi érdekeket, de a közös érdek általában a helyieken is segít.

Nekem egy ilyen megoldás nagyon megfelelne, csak ahogy én látom, a jelenlegi EU nem ebbe az irányba megy. A 2004-es csatlakozás előtt még Magyarországon éltem, és tisztán emlékszem egy vitára, ahol az EU támogatói azzal érveltek, hogy szubszidiaritás: a helyi ügyek helyben dőlnek majd el, csak a közös ügyekbe lesz az EU vezetésnek beleszólása. Azt elfelejtették mondani, hogy egyre több ügy lesz majd áttéve a helyiből a közös kategóriába...

Csaba

ahol az EU támogatói azzal érveltek, hogy szubszidiaritás: a helyi ügyek helyben dőlnek majd el, csak a közös ügyekbe lesz az EU vezetésnek beleszólása.

Pedig továbbra is ott van mint érvényben levő kötelező érvényű alapelv, csak az intézmények saját szabályaikkal szembe menve figyelmen kívül hagyják.. ..mert hát ugye jogállamiság..

Szerkesztve: 2024. 12. 19., cs – 09:09

Lehet "konteó" hívő leszek, de attól,  hogy van rá egy szép szó attól még ez a valóság.

Az EU már legalább 10 éve mélyrepülésben van. Ez látszik Magyarországon is.  Mióta az amerikai nagy cégek leuralták Európát és olyan cégeket hoztak össze, amik vagyona több, mint az EU-s országok egy részének. Ja és gőzerővel megy a fúj orosz és fúj kínai világ. Ennek az az eredménye, hogy az EU egy látszat intézmény,  ahol szépen az amcsik igába hajtják az összes EU-s országot. Magyarország tökéletes példa. Esze ágában sincs (és sose volt!) az EU-nak felvirágoztatni ezt az országot. Egyszerűen piac kellett nekik és az EU volt erre "megoldás". Az ország miniszterelnöke,  akinek bizonyos lépéseit ellenezem, azonban az EU-s pénzek nem jönnek ingyen az országba, ezért is megy az ellenkezés. Ugyanis azon túl, hogy ezeket a pénzeket vissza kell majd fizetni, ezeknek a pénzeknek vannak olyan feltételei, ami a jelenlegi vezetésnek sem tetszik. Ilyen például az oktatás,  egészségügy, rendőrség leépítése, ipar és mezőgazdaság teljes ellehetetlenítése és menjen mindenki nekik robotolni multicégekhez, vagy épp a gyáraikba. Most épp a bírók függetlenségét kell megszüntetni, hogy az amerikai befolyás azt csinálhasson, amit csak akar, ugyanis utána pénz beszél, kutya ugat marad csak, és ezt pontosan tudják. A polgárnak meg marad a kussolás és a napi robot. Meg is teremtődött az új piac. Minden zöldség és gyümölcs Spanyolországból,  Olaszországból jön sok olyan is, ami itt megterem. Az ország szégyene, hogy (f)eladta a hagyományait, mint Győri keksz, a busz, vasút, villamosgyártás, textilipar a mezőgazdaságról nem is beszélve. Az, hogy a magyar föld sokkal jobb, mint a spanyol mondjuk a paradicsomnak mégis onnan kell utazni több 1000 km-t, hogy így mindig lehessen árat emelni hol erre, hol arra hivatkozva, még a helyi termelőket ellehetetlenítették törvényekkel és szabályozásokkal. Nem tudom ki emlékszik arra mikor az EU kitalálta, hogy a csirkéknek beton alapzat kell a ketrecében az neki jobb. Na, minden EU-s szabályozás pont ilyen. Az USB-C is tök jó, csak attól hogy a formája azonos egy csatlakozónak, mint látjuk gyönyörűen lehet szivatni a végfelhasználót. Itt van a GPDR, ami szintén ezen multik érdekeit szolgálja. Attól, hogy leírják, hogy lopják el a felhaszálók adatait, attól ez még lopás az én szememben. Ez meg van támogatva azzal, hogy ez mivel be van építve a végfelhasználói szerződésbe, így ha azt nem fogadja el a felhasználó és nem tudja használni a programot.

Az EU egyetlen előnye, hogy nem kell lassítani a határon, minden más hátrány.

Azon valaki elgondolkodott már miért jó, ha egy ország vezetője leépíti az országát? Gondolja át mindenki kisebb léptékben ugyanezt. Ha van egy cég, akkor a cég vezetője a céget építí és nem rombolja, mert ebből van a megélhetése. Egy ország vezetőjének miért lenne ez cél? (Több adó, többet lophat)

A legutolsó EU-s óriási hiba,  az oroszokkal való szankcionálás volt! Volt egy megállapodás,  ami csendben és kicsivel a piaci ár alatt ment így mindekinek jó volt. Aztán jönnek az amcsik, hogy nézd a csúnya oroszok megtámadták az Ukránokat (akik mögött valójában az amcsi vannak) és a cél nem volt más, mint Putyin figyelmének a megosztása, ami természetesen nem sikerült. Szóval ha én odamegyek a barátomhoz és azt mondok neki,  hogy nézd ő egy köcsög és mindenképp ki kell csinálnunk, valszeg kiröhög. Az EU meg ugrott, mint a pincsikutya és ott tartunk, hogy benne vagyunk a 3. világháborúban, csak még senki sem érzi (csak az árakon, inflációnak álcazva), de hamarosan erre is sor kerül ha így mennek a dolgok tovább. Tények. Először is állást foglalt az EU egy olyan kérdésben, amihez semmi közünk. Utána fegyvereket szállítnanak ukrajnának az EU-s országok. Mi lesz a következő? Tegye fel a kezét, aki tudja! Igen, Pistike ott a hátsó sorban? Így van, utána katonákat fognak küldeni, a NATO égisze alatt egy olyan harchoz, amihez semmi közünk, legalábbis ha hallgatunk, akkor bölcsebbek maradunk.

Szóval az EU ellen szavaztam annó, és úgy néz ki hosszú távon igazam lett, sajnos még lejjebb süllyedt az ország minden téren.

Mielőtt valaki kontetó hívőnek bélyegez, az tudja ugye, hogy a lobby szó, a korrupció megfelelője amerikában? Attól, hogy van rá egy szebb szó, még nem lesz jó dolog!

Röviden, az EU tökéletes úton halad, hogy önmagát tökön lőjje sokadjára is. Remélem az egész felbomlik, miután a németek megelégelik U. asszony és társai gyökérségeit.

Hagyjuk a magyarokat, mert egyértelmű, hogy belülról rohasztottuk le a lehetőségeket, a rengeteg pénzt, ami jött. Egyláltalán nem tökékletes példa.

Eu szinten a szabad versenyt értették félre. Eus cégek előnyben részesítése helyett kitalálták, hogy minden cég egyenlő és kunkurens cégeket kell segíteni. A bibi az, hogy nem eus cégek más területeken nem kell ilyen szabályok szerint játszanak, így simán megfinanszírozzák az eus piac letarolását majd átvételét. Az eunak az eun belüli versennyel és fejlesztéssel kéne foglalkozni, nem pedig más országokat segíteni az eus cégekkel szemben.

Újabban próbálnak olyan szabályokat hozni, amelyek eu területén korlátozzák a külsős cégeket. De ezek a szabályok vonatkoznak az eus cégekre is és így labdába sem tudnak már rúgni új belső cégek, mert nekik nincs külső, szabályozatlan piacuk induláskor.

Az eunak azonnal lépnie kellett volna, sokkal szigurúbban az orosz terror ellen. Nem pedig 12 évig bizniszelni egyéni érdekek mentén és orosz függőséget nyomatni mégjobban. Ez nem tesz jót a függetlenségnek és a tárgyalási pozíciónak.

Magyarország jó példa, de ott van Ausztria ahol most zárt be (ment csődbe) a Kika/Leiner csoport miután az idei árvíz után felvették a nagy előleget az új bútorokra (aztán vélhetően ellopták az emberek pénzét). De ott a KTM csődje (több 100 eladatlan motor van a raktában) , vagy a Swarowski leépítése is 3500 fővel. Így október vegére elfogyott a befizetett adó, ezért hitelt kellett felvenni Ausztriának és az adósság állománya a duplája lett.  Szóval a sógorok is hitelen tengődnek. A jólét, meg leköszönőben van. (A szankciók működnek, az oroszok meg köszönik szépen jól el vannak.) Ugyanez megy Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban. Hamarosan csatlakozik Románia, Bulgária a keleti régióban. A szerbeket még maszírozzák, mert ez még nem elég, ők is kellenek. Ott is minden lefelé megy a lejtőn csak még nem olyan gyorsan.

Az EU-ban a szabad verseny úgy néz ki, hogy a nagyoknak mindent lehet (még adókedvezményeket is kapnak), a kis boltok meg zárjanak be. Ezt inkább piacszerzésnek, abból is a legtisztességtelenebb fajtának nevezhető.

Az EU-s országokat egyszerűen próbálják amerika függővé tenni, ami elég jól megy, ha a Meta már saját optikát tervez fektetni az óceánba a két kontinens között, ez is csak ezt mutatja.

Vajon még mindig kompetitív a világpiacon?

Nem.

Meddig tudja fenntartani a "welfare state-et", a szociális államot?

Szerintem a kérdés helyesen az, hogy meddig kellene fenntartani.

Sajnos ott lebeg a horizonton az a probléma, hogy ha a jelenlegi tendenciák (AI, et al.) töretlenül mennek előre az exponenciális úton, akkor a nyolcmilliárd emberből nemsokára úgy ~7 mrd. munkanélküli lesz. Itt viszont van egy olyan dolog, hogy hétmilliárd ember nem fog csendben éhenhalni, tehát a maradék egymilliárdnak is nagyon-nagyon kellemetlen lesz ez a folyamat.

Amúgy a gazdaságpolitikának van egy olyan iskolája, ami szerint jóléti intézkedéseket gyakorlatilag lehetetlen visszacsinálni úgy, hogy megtartsd a hatalmat. Érdekes gondolatkísérlet zajlik éppen, hogy ez mégiscsak megtörténik erre-arra a világban, viszont amikor ez a gondolat megszületett, még nem voltak ilyen jó eszközök a tömegmanipulációra.

Vajon mikor jön az összeomlás, ha jön?

Az én elméletem bármilyen összeomlásra (leszámítva az extinction event okokat - meteor, atomháború, stb.), hogy belátható időn belül nem "jön el", hanem fokozatosan, alig észrevehetően, de napról-napra lesz szarabb.

Biztos, hogy a túltolt szabályozások a jó irány?

Nem.

Nem olyan nagyon reg meg az emberek 98%-a a mezogazdasagban dolgozott. Ma 2%.

Majd tanul olyat, amit nehez vagy draga kivaltani. Vagy csinal majd AI-mentes mindenfelet. Ahogy most a kezmuves termekek is megfernek a gyariak mellett - raadasul premium aron. Most sokkal tobben elnek meg gamerkedesbol, Onlyfanses meg Twitches seggrazasbol, mint mondjuk 10 eve. Letrejott egy csomo uj "munkahely" (a hozza tartozo mesterseg mondjuk osi). Meg ott van egy csomo ember, aki dolgozik, de mindenkinek jobb lenne, ha nem tenne, csak art vele. (peldakat szerintem mindenki tud mondani)

A joleti hulyesegek leepitesere pl. kituno dolog a "term limit" bevezetese. Ha 2*4 even keresztul lehetsz elnok, a 6-7. ev kornyeken elkezdhetsz a fenntarthatatlan intezkedesekbol visszavagni nehanyat. A masik, amit szoktak, az, hogy "bovitik", de a kedvezmenyezettek koret visszavagjak. Mondjuk ha jar nagycsaladosoknak 100kHUF, akkor adunk 300-at, de mostantol 3 helyett 5 gyerektol szamit mindenki nagycsaladosnak (de a csaladi potlek helyett adokedvezmeny is ilyesmi - bovult a merteke azoknal, akik jol keresnek, de csokkent a teljes keretet kihasznalok szama). El is lehet inflalni, foleg nalunk ilyen 30% koruli inflacional. Kiosztottak a 2022-es valasztas elott egy halom penzt, de rogton elinflalodott, ugyhogy sokat nem szamit. Ra lehet fogni a haborura, igaz, hogy Ukrajnaban sem volt ekkora inflacio, de ha a valasztoid tajekozatlanok, igazabol mindegy. A minimalber emeles is ilyet: inflaciot okoz, de orul, hogy nagyobb szam szerepel a berpapirjan (Szingapurban sokaig nem is volt minimalber, mert tudtak, hogy hulyeseg). Azt is el lehet erni, hogy a valasztoidnak beadod, hogy kaptak valamit, kozben at lettek verve, de nekik attol meg tetszik, ha jo a propaganda. Itt van peldaul a rezsicsokkentes: baromi nepszeru, annak ellenere, hogy az elmult par evben mondjuk Hollandiaban egy rovid idoszakot leszamitva vegig alacsonyabb volt a gaz es a villany ara (a fizetes viszont magasabb).

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

a [POL] címkét nem használjuk már az "új" hup-on?  

Az a baj, hogy nem tudják ezt megbeszélni, mert az óraátállítás egységesítésének hiánya miatt nem tudják, hogy mikor kéne találkozniuk... :)

Hát... ahol a vezetésben a szakértők helyett kvóta embereket alkalmaznak, az a szervezet rálépett az önmegsemmisítés útjára.

„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)