Kellett egy pofon az IT-szakmának, hogy visszaszálljon a földre

Már az IT-igazgatók is arról beszélnek, hogy a generatív mesterséges intelligencia használatával negyedével nőtt a programozás hatékonysága. Adja magát a kérdés: ez azt jelenti, hogy minden negyedik programozóra nincs szükség?

[...]

az elmúlt időszakban valóban akkora szükség volt programozókra, hogy már egy junior is olyan igényeket támasztott, amelyeket egy átlag magyar cég nem tudott kitermelni. Most konszolidálódott a piac, és kellett már ez a pofon az IT-szektornak, hogy az informatikusok kicsit felébredjenek és visszaszálljanak a földre.

A cikk itt!

Hozzászólások

Nem a szektor kapott pofont, hanem egy szakman beluli szakterulet egy bizonyos munkavallaloi retegebol jo par ember. 

Ez a cikk "informatikus" alatt megint a "programozó"t érti kizárólagosan. Ha kicseréled ezt a szót a cikkben, akkor teljesen validdá válik az egész, valóban megszűnt a kereslet a bootcamp-eken kódernek átképzett pékekre és villanyszerelőkre. A pofont pedig leginkább a kóder iskolák kapták, hogy nem igazán van értelme (úgy kompletten) annak amit csinálnak, és nem csak most, hanem eddig sem volt (merthogy az általuk képzett emberek nagy része az első iparági recessziónál ment vissza az eredeti szakmájába...).

Az AI belekeverése csak a szokásos AI hype miatt van, a 25% produktivitás növekedés pedig abból is származhat, hogy a kódokat az átképzett, hozzá nem értők helyett eredetileg is hozzáértő medior-ok és senior-ok írják, és így sokkal hamarabb lesz működő verzió, mint a 100x kijavított átképzett junior kódjából. Az AI annyit segíthet, hogy a SO helyett a GTP-ről veszik a minta kódot, ha nincs meg fejből.

Az informatika összes többi területén pont olyan szakemberhiány van, mint volt eddig, szóval minden más terület nem kapoott semmiféle pofont. Most nem, hanem kapja folyamatosan, hogy oda nem képeznek ember sem állami sem magán vonalon, mert az már "kihalófélben van", valamiért ott tart az IT képzés, hogy programozó kell végtelen mennyiségben, meg big data és cloud szakember, az összes többi meg nem kell. Ami nyilvánvalóan nem igaz sem itthon, sem a nagyvilágban.

Szia!

Hát, az attól függ, hogy miről történik a profilváltás és milyen kereseti szint a cél.

Sima számítógép szereléssel nagyjából az elvárt szakmunkás bért lehet keresni kb. Laptopban RAM meg SSD bővítés, esetleg LCD csere, desktop vonalon összeszerelés, ilyesmi. Ez sajna gyakolratilag betanított munka.

Ha ennél magasabb képzettség és jövedelem a cél, és van legalább műszaki véna, esetleg műszaki vonalon más szaktudás (hogy ne legyen idegen az IT teljesen), akkor inkább valami rendszer üzemeltető vagy hasonló képzésben gondolkodnék. Onnan szerintem van lehetőség tanulással feljebb lépni idővel, ha megvan az érdeklődés és a képesség meg a szorgalom. Szerintem számítógép szerelésből kb. olyan kitörni mint a Bosch-ból a gyártószalag mellől.

Teny, hogy az AI miatt, en mint "uzemelteto" vagy "devops" (valahol a ketto kozott erzem magam :) ) belevagok olyan problemakba, (es eredmenyesen meg is oldok)  amikbe elotte nem "mertem" mert sok programozas volt benne, vagy, ami meg jellemzobb, sok google-zas meg forumozas kellett volna hozza... Nyilvan azert kell az h ertsd azt, amit kikop az AI... csomoszor van az , h ir valami scriptet nekem, aztan en meg atirom , mert amit ő bőlére eresztve megir 50 sorban, az megy 20 ban is. Viszont az hatalmas segitseg, hogy legalabb elindit a helyes iranyba.

Persze, ez nem vitás, hogy hasznos eszköz lehet az AI, de ezek az öltönyös-nyakkendős IT menedzser farokgyíkok most azt hangoztatják, hogy nem egy segédeszköz, hanem kiváltja ténylegesen is a programozókat. Nem, nem váltja ki, mert ahogy írod is, át kell írni az AI-s kódokat, magyarán továbbra is igényel kódolási tudást, szakértelmet.

Aki látott már AI-s kódokat, az tudja, hogy milyen szarok, legtöbb esetben nem, vagy alig működnek, de minimum karbantarthatatlanok, nem lehet bennük bízni, nagyon alacsony kódminőség. Kell a hozzáértő programozó, aki rendesen össze tudja rakni, meg dokumentálni a projekteket, nem lehet kiváltani.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Igen, ez pontosan így van, és azt támasztja alá, hogy at AI valójában egy nagyon gyors nagyon tematikus keresésre való eszköz, ami összeszedi helyetted (nagyon gyorsan) azt, amit Te is összeszednél Google-van, 10x annyi idő alatt. Valóban hasznos, de nem csinálja meg helyetted, mert amit kiköp, azt nem lehetne 1-1 lefuttatni és már kész is a végcél. Tehát nem igaz, hogy az összes szakember átkonvertálódik prompt-írokra, aztán egy jó prompt után megy minden magától.

Adja magát a válasz: A hatékonyság nem jelent egyértelműen létszámcsökkentést. Adódik a kérdés: Ki az a Gyöngyösi Balázs aki írta cikket és benne a kérdést?

Aki csak azt látja ebben, hogy csak a létszám változása az eredmény, az olyan lehet mint akinek csak kalapácsa van. Vagy egyszerűen egy outsider, szenzációhajhász újságíró. (A "tm" és az "R" felső indexeket nem tudom hogyan lehet odabiggyeszteni, lásd hajbazer style) Lehet persze másra is következtetni, talán más majd megteszi, és akkor kialakulhat egy vita. Persze az talán már offtopik lenne.

Még nincs aláírásom.

Ez se kisebb fasság, mint ami megjelent eddig a témában.

Az AI senkinek a munkáját nem váltja ki, csak a terhelést csökkenti. Az AI ebben az értelemben nem intelligens, nem szakértője semminek, csak egy adaptív, humán-kompatibilis keresőinterfész. Lényegében a szükséges effortot csökkenti valamelyest. De bőven nem képes kiváltani egy komplett szakmát, legfeljebb mivel hatékonyabbá teszi a munkát, kevesebb, de képzettebb ember kell az adott pozícióba. Az AI a digitális szövőgép.

Ráadásul az elmúlt időszakban a legtöbb cég túlvállalta magát a COVID miatt, mert ami projektek akkor elindultak azoknak kb most van a kifutása, szerencsére 2-2.5 év alatt lement a nagyja, de amikor benne voltunk, ezt nem lehetett tudni előre. Ez is nagyon megdobja a leépítések arányát, ezt összemosni az AI-val, minimum szakmaiatlan.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Itt inkább az van, hogy jött az AI és rárugta az ajtót a meleg akolban lebzselő sok léhűtőre.

Az IT szakma mesterségesen -- és feleslegesen -- fel lett duzzasztva, sajnos minden válogatás nélkül.

1. probléma) Egyrészt tömegével kezdték "kitanítani" a "programozókat". A fele -- vagy ha nem több -- ezeknek  képzéseknek a munkanélküliek OKJ kereteken belül tórténő átképzése volt: eddig a szalag mögött volt vagy kis vegyesboltban dolgozott mint eladó, most kódol. Tóbbségük elmúlt 30-40 éves, van 4 gyerek, jó esélyjel elvégzett egy ipari szakmunkást, a TV-t sem tudta soha beállítani mert az bonyolult, de most kódol. Lehet engem most lehülyézni és cáfolni, de tucatnyi példát tudok erre a környezetemben.

2. probléma) Állami támogatásban részesülnek egyrészt ezek a képzések, valamint azok a cégek is, akik az innen kikerülőket alkalmazzák. Ezek mind elkezdtek osztani-szorozni: képzés költsége, vagy ezen dolgozók alkalmazása szemben az államtól kapott támogatásokkal = NYERESÉG. Így aztán lett egy rakás junior "programozó", akik ülnek a babzsákon, csocsózgatnak, majd nagy nehezen 20 ember összedob egy hét alatt egy 15 soros rutint. Ezt 20 évvel ezetőtt egyetlen JÓ programozó megcsinálta (kiagyalta több változatban is, majd le is tesztelte) egy óra alatt. Vagy hamarabb.

3. probléma) Majd jött a COVID (HO ide vagy oda) és egyéb gazdasági problémák:

  • hirtelen a programozást képző cégek 90%-a elpárolgott. A kapott pénzzel együtt.
  • állami támogatások megszüntek (elfogyott a pénz), így a cégeknek már nemigen érte meg a sok málészájú junior: elkezdtek szelektálni, és a jobb, ügyesebb, önállóbb seniorok felé kezdtek kacsintgatni

A cégek kb. ugyanazt a taktikát veszik elő (csak szelídebben) mint a legenda szerint Bill Gates is, amikor befalazta a programozókból álló gárdáját. Meg lehet nézni: X (ex-Twitter), Google, Apple: mindenhol ezrével szórják ki a sok semmit tevőt és csak azokat hagyják meg, akikre tényleg lehet támaszkodni. Anno (20-30-40 évvel ezelőtt) a programozók deriliumos állapotba kerülve kódoltak szenvedélyesen, mert meg akarták csinálni, és a legjobbat akarták megalkotni. Addig kódoltak amíg aztán rá nem ájultak a billentyűzetre. Az ilyen fanatikus és minden szakmai hiúsággal megáldott programozókat akarják ismét színre léptetni. A többi megy a kukába.

Érdemes elolvasni a teljes cikket kontextusában. Erre a mikro tanúsítvány koncepcióra kíváncsi leszek, mert van pár dolog amit szívesen tanulnék, de még egy MSc-t biztos nem fogok csinálni csak ezért. 

Nem értek egyet a cikkíróval. Én itt azt gondolom, hogy a munkaadók hajlottabb korú egyedei akik nem tudnak és főleg nem akarnak mit kezdeni az amúgy is kevés szaki igényeivel (a fiatal kezdő Z-sek pedig nekik teljesen érthetetlen) most úgy gondolják van eszköz amivel ez a gondjuk megoldódik legalább részben.

Én személy szerit ezt az AI dolgot több szempontból egy hype-nak gondolom, jóval kevesebb dologra alkalmas igazán mint akarják. Olyasmi mint  a nagy HO hype volt, hogy az majd jól mindent megold. Az IT szektor tényleg kapott egy maflást ezzel, mert egy nagy vezetői tévedés lett belőle aztán majd kezdődik megint a sírás két év múlva, bakker AI nem hozta amit vártunk tőle de szaki hiány meg nőtt, nem kellett volna kirakni x-y-z emberkéket. Én azt gondolom ez vissza fog ütni.

Amikor jön egy olyan hír, hogy az EU-ban most 4m IT biztonsággal foglalkozó szaki hiány van ott én nem látom ezt a marha nagy pofont. Azért szerintem elég kevesen vannak aki egy VANDA-t normális ügyfél kezelőnek neveznék... (szerintem úgy rossz ahogyan van) Az, hogy a bölcsészeknek egy chat gpt megírja a szakdolgoztatát... na bumm, eddig végzősök írták nekik nagyon sok sörért. (aki vett részt ilyenben tudj ezt... egy barátom mesélte természetesen...)

-42-

Szerkesztve: 2024. 10. 26., szo – 19:44

Lesz még itt sírás-rívás! Elég nagy szarban van az OpenAI, jelenlegi állás szerint 5 milliárd dolláros buktával fogják zárni az évet, és az MS-el is megromlott a viszonyuk, nem kapnak onnan több pénzt.
Hamarost csőd, aztán eltűnik a ChatGPT, jó eséllyel ez kipukkasztja a lufit, és a többi AI cég is hasonlóan végzi; a sok nagyokos IT-igazgató, aki most AI-ra cseréli a munkaerőt, meg vakarhatja majd a fejét!

Mi IT-sok meg röhögünk majd a markunkba és a mostani ár dupláját fogjuk mondani :-D Egyébként nem kell félteni a cégeket, van ott zsé bőven (fogadjunk, bármelyik CEO fizetéséből kijönne 10-20 programozó), akinél meg nincs zsé, az ne akarjon saját programozót, vegye meg a dobozos termékeket / felhős szolgáltatást kattingatós felülettel. Nincs minden autószalonban F1-mérnök, és nem is kell.

Ebben nem értek veled egyet. Az AI nem egy lufi, hanem egy jelenleg még drága eszköz, aminek a fajlagos költsége egyre alacsonyabb lesz. Szerintem pont olyan alapvető infrastrukturális elemmé fog válni, mint a google kereső vagy akár maga az internet.

Talán még emlékszel, de amikor jött a google, akkor is ment a hülyeség, hogy ez majd megváltoztatja a világot, mert:
- jön az aranykor, mert nem fog kelleni tanulni, lévén bármilyen tudás amire szükséged van egyből az öledbe pottyan
- illetve jön a káosz és a madmax mert ki fognak baszni mindenkit a munkahelyéről mert egy félnótás is elég lesz bármilyen feladatra ha van google.

Aztán kiderült, hogy a józan észt nem helyettesíti a google, így a mi munkánkat inkább segítette a kereső, mint veszélyeztette.

Az AI nagyobb segítséget ad, de attól még szükség lesz emberre, aki beleönti a megfelelő inputot, és tud mit kezdeni az outputtal. 

A vonatkozó szakirodalom: https://www.commitstrip.com/en/2016/08/25/a-very-comprehensive-and-prec…

Ebben nem értek veled egyet.

Ez nem egyetértés kérdése. A számok sosem hazudnak, és ezt a Wall Streeten is tudják.

Az OpenAI iszonyat túl van értékelve, a sok balek elhiszi, hogy rengeteget ér a cég, közben meg valójában 5 milliárd dolláros (!) veszteséget produkált.
Ez a lufi iskolapéldája, ki fog pukkani, ha akarod, ha nem.

Attol meg, hogy tul van ertekelve, meg mukodhet hosszu tavon szepen a ceg. A tozsdei ertek egy bullshit, semmi koze a corporate cash flow-jahoz es annak a valodi jovojehez, csak a hype-hoz.

A legtobb corporate tul volt ertekelve, amikor belepett a nyilt tozsdere es ott egybol zuhanassal kezdte - es azota is mukodik a tobbseguk, szinte egyik sem ment csodbe, vagy nem egy hype-nyitas utani nagy tozsdei zuhanas utan.

(De ami azt illeti, az OpenAI tenyleg kicsit furcsan tancol, amikor probal nem nagyot zuhanni hirtelen ertekben)

Attol meg, hogy tul van ertekelve, meg mukodhet hosszu tavon szepen a ceg.

Úgy, hogy eddig még csak milliárdos veszteséget volt képes felmutatni, profitot még soha? Az összes többi MI cég pedig őket majmolja, az ő üzleti modelljüket másolja, tehát...
(Azért azt lássuk, hogy az OpenAI csakis azért nem ment még csődbe, mert az MS ezidáig öntötte bele pénzt tonnaszám. De ennek is most vége, többet nem adnak nekik.)

A legtobb corporate tul volt ertekelve, amikor belepett a nyilt tozsdere

Sántít a hasonlat, mert itt most nem tőzsdére lépésről van szó. A helyzet sokkal inkább a dot com lufira hajaz (csak épp ott a túlértékelt cégeknek azért volt legalább némi profitja, a mostaniaknak meg még az se).

Az összes többi MI cég pedig őket majmolja, az ő üzleti modelljüket másolja, tehát...

Nem.

Based on their revenue streams, @AnthropicAI emerges as an infrastructure player, while @OpenAI operates more like a consumer-facing company.

Going to be interesting to see where each company is a few years from now.

https://x.com/auchenberg/status/1848427656598970387

Úgy, hogy eddig még csak milliárdos veszteséget volt képes felmutatni, profitot még soha?

Egy felfutóban levő iparágban egy felfutóban levő R&D cég az általában ilyen, igen.

Ettől még persze lehet, hogy az OpenAI bajban van, ezt nem tudom, de most van csúcsra pörgetve az aranyláz, most kell önteni a pénzt a fejlesztésbe.

Alapjában véve egyetértek, de az AI terület azért veszteséges, mert az elejétől drága a szükséges műszaki háttér miatt, de nem könnyű megtalálni a megfelelő bevételi forrást hozzá.

Az meg, hogy az MS nem ad pénzt, üzleti terv is lehet, mert mindenébe beépítette, így neki kifejezetten jól jönne, ha az OpenAI bedőlne és a mostani értékhez képest fillérekért megvehetné...

Az tiszta, hogy az AI "csak" segíti a munkákat, nem kivált minket. Az is igaz, hogy vesz el munkahelyeket, de nem azért, mert helyettesíti az ember, hanem azért, mert egy másik, képzettebb ember AI-vel támogatva megoldja az addigi kettő (egy képzett, egy kevésbé képzett) melóját. Persze a képzett, ott maradó ember nem biztos, hogy örül ennek, mert neki meg csak több lesz a dolga akkor is, ha az AI kisegíti ebben-abban... Szóval az AI egy jó eszköz, hogy a menedzserek megszabaduljanak egy csomó embertől, a többi ott maradót meg többet dolgoztassák.

Szerkesztve: 2024. 10. 27., v – 00:05

Nagyra becsülöm Charaf Hassant. Jó oktató volt (BME VIK AUT tanszék), érdekesen adta elő az anyagot.

Mindazonáltal nem értem, hogy miért nem kérdezték meg a témában a BME MIT tanszékéről is valaki releváns oktatót (https://www.mit.bme.hu/general/staff). Véleményem szerint Dobrowiecki Tadeusz vagy Antal Péter vagy Hullám Gábor sokkal relevánsabban tudtak volna nyilatkozni a témában. BME I épület 4. emelet.

Egy számomra fontos kulcsmondat a cikkből:

"Ezért is bátorítom a magyar fiatalokat, hogy vállalkozzanak, álljanak elő minél többen saját termékkel, megoldással, szolgáltatással, céggel, startuppal."

Elárulná nekem valaki, hogy ma, az EU-ban, Magyarországon hogyan támogatják érdemben az ilyen vállalkozásokat? Mert tapasztalataim alapján sehogy. A K+F támogatás színvonala gyenge. Nem, az "adunk cégeknek kedvezményes hitelt 5% kamatra" az minden, csak nem valódi támogatás. A haveri cégeknek pénzosztás sem támogatás.
Keressek először legalább 10-20 millió Ft-ot, amit szabadon befektethetek a vállalkozásomba (amit esélyes, hogy el is bukok), keressek "angyal befektetőket" - mert ugye vannak induló költségek, béreket, adókat is fizetni kellene valamiből, a NAV is egyből tartja a markát. És ezt pár évig fenn kellene tudni tartani, hogy a cég érdemi eredményeket produkálhasson. 10 ilyen próbálkozásból nem 10 cég lesz sikeres. Na ez az, ami nem megy itthon sem.

Hiventures-nél szokott lenni pre-seed fázisban levő startupoknak kockázati tőke.

Kezdő egyéni vállalkozóknak is szokott lenni pályázat vissza nem téritendő támogatásra, amiből pont lehet fedezni pár évig a járulékokat.

 

Nem sok, de időnként azért van lehetőség.

Már egy 0. lépésben lévő kezdő vállalkozónak is kell egy könyvelőt fizetni, mert a nagy bürokráciában vagy adminisztrál vagy dolgozik. A külsős könyvelő meg nem fog üzleti stratégiát alá tolni, hogy nehezen elérhető forrásokhoz hozzáférjen.

Kezdő egyéni vállalkozóknak is szokott lenni pályázat vissza nem téritendő támogatásra, amiből pont lehet fedezni pár évig a járulékokat.

Úgy érted, ma, Magyarországon? Ha ez így van, szívesen olvasnék valami konkrétumot, hogy hol lehet ennek utánanézni, milyen szakkifejezésekre keressek rá. Magam is érintett vagyok, kezdő, egyéni vállalkozó játékprogram-fejlesztőként. Már egy éve gyakorlatilag semmi bevételem, de a könyvelőt és a vállalkozás költségeit így is fizetnem kell a saját megtakarításomból.

1) tartósan munka nélküli. De jobban hangzik a "munkakereső" elnevezés, az nem olyan pejoratív

2) ott van a leírásban, hogy pályázatíró cég által kell megcsináltatni a pályázatot. Namármost ez nem ingyér van. Egy 3 éve padlón lévő, létminimumon, nyomorban tengődő illető marhára ki fogja tudni őket fizetni.

3) tételezzük  fel, hogy megkapja a pályázati pénzt: és aztán? 3 milla arra elég, hogy ebből már az első héten mindent lenyel a NAV.

Nem másra jó ez mint a statisztikai számok kozmetikázására. Ha valaki beleugrik akkor lehet a számokat szépíteni, ha meg nagyon kevesen harapnak rá, akkor mondhatja azt a kormány, hogy "hát mi aztán mindent megtettünk a munkanélküliek munkakeresők számára, de hát látjátok, nem akarnak dógozni."

Sajnos én is úgy látom, hogy ez valami bürokratikus/eukratikus bűvészmutatvány, az említett okok miatt.

Rám nem is volna érvényes, hiszen nem vagyok, sosem voltam munkanélküli. Egyéni vállalkozást indítottam egy éve, a saját megtakarításomból finanszírozva mindent. Csakhogy még nem termel pénzt, viszont így is havi 150_000+ forint környékébe kerül, hogy a vállalkozás létezik és üzemel. Nulla bevétellel. :) Itt érzek némi lehetőséget arra, hogy a jóságos állambácsi ne fojtsa meg a saját lábra állni igyekvőket, de fogalmam sincs, hány trükk és kiskapu létezhet, amit az ügyeskedők kihasználnának, így nincsenek ábrándjaim.

Valóban! Pláne, ha számlát nem állít ki, akkor egy sima havi TB-vel (11300 Ft 2024-ben) el lehet lenni szüneteltetett vállalkozással.

Sőt, számlát is írhat, bevétele is lehet szünetelés közben ha hirtelen muszáj lenne, és erre vannak szabályok, hogy mikor és hogyan kell bevallani, leadózni.

Az a helyzet, hogy online árulom az általam fejlesztett játékot (Steamen), és bár pocsékul fogy, a Steam néha mégis utal pénzt, ahogy eléri a limitet. Ez a bevétel még a vállalkozás fenntartásának költségeit sem fedezi, de amikor a NAV-nál rákérdeztem, azt mondták, rendszeres üzleti viszonynak számít, ezért nem szüneteltethetem a vállalkozást. Persze lehet, hogy az illető ügyintéző nem jól tudta, ezért rákérdezek a könyvelőnél, mi a helyzet a szüneteltetés közbeni (mondjuk 3--5 havonta) esetleges számlázáshoz.

Köszönöm a tippeket mindenkinek!

Két javaslat:

  1. vállalj be minden kicsi informatikai melót, "okosban": ismerős ismerősének kis cége/irodája, otthoni gépe, telepítés, jaítás, kiépítés, stb... Egyrészt pénzhez jutsz, másrészt ismeretséghez és reklámhoz is
  2. vállalj pl. 4 órás árufeltöltő melót valami áruházban: csak 4 óra, az egészségnek is jót tesz, továbbá mint bejegyzett lejelentett állás, fizetik a TB és egyebeket, amiket eddig Te fedeztél

Nem bazdmeg. Minden ötödikre nincs szükség. Nincs mit.  :)