Elektromos gitár hangosítása

Fórumok

Üdv!

Tudom nem teljesen erre a fórumra való, de hátha vannak olyanok, akik jártasak a témában.
Szóval adott a helyzet: alapítunk egy bandát, és 50W körüli hangteljesítmény kellene, viszont nekem max fele ekkora kombóra van pénzem, de veszek effektpedált is (Digitech RP-50: http://hangszeraruhaz.hu/product.php?p0=gmefdigitech ). De, van itthon egy régi erősítő, aminek meglenne a szükséges teljesítménye, csak van egy kis baj: rádugva a gitárt maxra csavart hangerővel is alig nyomja túl a húrok alaphangját (=>alacsony jelszint).
Szóval mit tegyek? Ha az effektpedál csinálna előerősítést, akkor azt venném meg először, és meg lenne oldva a hangosítás. Vagy heggesszek be egy előerősítő áramkört (ez jó lenne: http://www.till.com/articles/GuitarPreamp/ )? És ahhoz hol kapok alkatrészeket? Kecskemét környékén lakok, és nem nagyon vagyunk eleresztve ilyesmi boltokkal...
Vagy van valami más módszer, amivel a 25W-os erősítőt meg lehetne turbózni a duplájára nem sok (<5000Ft) pénzért?

A segítséget előre is köszönöm...

Hozzászólások

hát izé nemtom ezzel segítek -e
nálam a helyzet:
anno vettem használtan (kb 25000ft) egy m-audio audiophile 24/96 hangkarit
/aki nem ismerné ez 1 zeneszerk. hangkatyi minden földi jóval -főleg kezdőknek- de sb audidzsinél bőven jobb ha zenére kell../ ebbe ugye belemegy a gitár, a katyi kb 4ms-es késést produkál, ha utánaolvasol asio beállításoknak még lejjeb is tudod nyomni, tehát effektet nem kell venned, megoldja a katyi+effektprogi (valamien vst vagy directx plugin a legjobb én spec guitarrig-et hhsználok)
a hangosítás: otthonra a LG házimozi :), hangosabbra meg van 1 (szintén használt) 150w-os erölködő (kb 12000ft volt) meg DJ(szerű :)) spantól szoktam elkérni a jónagy hangfalát... persze 5000 ft os árkategóriában nemigen tok segítni... de így szépen lassan f*sza kis home-studiot össze lehet rakni ;)

-minden, aminek kezdete van, véget is ér-

A gépre azért nem lenne célszerű rákötni, mert nem nálunk van a próba, és nincsen kedvem 1km-t oda-vissza hurcolászni a gépemet...
Amúgy ASIO4ALL rulez, gagyi cmipci hangkarimon levitte a 1s-ről 0.0xms-re a késést. Én guitar combos-t használnék, csak rohadtul zajos, így inkább nem (a HUP-on is emlegetett sajtreszelő vs egy bizonyos intim tevékenység végzése kategória).
---------
WARNING: Linux requires you to type! After rebooted to Windows, you can safely unplug your keyboard.

zaj sztem hangkari miatt is lehet.. +oldás guitarrig ;)
nemtom a helyedben akkor vmi ócsó hasznátt leptop+jó usbs kari, az effektek mennyisége - minősége - és kombinálhatósága miatt hosszú távon ez inkább megérné mint külső vas, persze ti tudjátok hogy szeretnétek.. ha meg már 2+ hangfalat cipeltek 1 kis pc csak elfér :) (vagy nem...)

-minden, aminek kezdete van, véget is ér-

A doboz a lenyeg. Hiaba van meg az erositod, ha nincs hozza es inkabb a gitarhoz meretezett doboz, ido elott siman szet...ja a hangszorot, amit cserelhetsz draga penzert. Szologitar eseteben a basszust alig szabad atengednie, a magassal is csinjan kell banni, a kozep meg lazan mehet.
Siman berakhatsz egy 5-10-szeres erositesu eloerositot. Amikor meg valamikor foglalkoztam vele, akkor valami Hobbi Elektronikabol vettem a kapcsolast, olcson kijott. Valami mezei kis hangfrekis IC volt. Legalabb is mikrofonra marha jo volt. Kompresszor aramkorral szerintem ne probalkozz, mert ugyan par ezerbe van, de nagy elonye ellenere kis szerencsevel foghatod rajta a radiot :)
A pedal jobb megoldas, mert szerintem nem annyira zajos, bar egy jo pedal 20-30 ezer.
En meg egy Quad 405-ost hasznaltam hangositasra (100 W). Akkor meg olyan 1500-ba volt a Hobbi Elektronikanal (www.hobbielektronika.hu), trafo nelkul, csak az erosito. En megkerdeznem toluk, hogy postai uton meg lehet-e rendelni, mert szepen szol a cucc. A trafo megdobja az arat, borda nem tudom van-e hozza.

"Kecskemét környékén lakok, és nem nagyon vagyunk eleresztve ilyesmi boltokkal..."

ezt cáfolnám kicsit: 3 ilyen boltról tudok, ebből 2 kb 150 méteren belül van egymástól:
első: (Mikrodigital vagy ilyesmi) Petőfi Sándor u., azon belül is a "fűrészfogas" házsor utolsó sztálinkockája (a városközponttól kifelé), második: (Forrás elektronika) Vágó u. ~16 talán: ez az út párhuzamos a Kőhíd utcával (azt mindenki ismeri), szintén a központtal ellentétes irányban. harmadik a Jókai utcán van (a Piarista gimnázium és a Piarista Rendház közötti utca, a rendház oldalában van, attól kicsit kintebb, de kb. 100 méteren belül.)

a legtöbb segítséget az első boltban kapsz szakmai tekintetben, rendesek is. a második boltban viszont akár 1 db ic-t is megrendelnek neked, ha nincs nekik. (heti szállítás van, a leghosszabb eddig nekem 3 hónap volt, de megérte). a harmadik boltot nem annyira ismertem még ki, de itt is rendelnek neked, ha jól tévedek.

én is kecskemét környéki vagyok (20 km.), van, hogy naponta végigjárom mind a 3 boltot.

az utánépítést meg erősen támogatom. most egy gitárelőerősítő, holnap egy alaplap :D amúgy meg érdemes olvasgatni a rádiótechnika évkönyveket és hobbyelektronika folyóíratokat, szokott bennük gitáros cumó lenni. vagy még egyszerűbb benézni az urbán elektronikába (www.urbanelektronika.hu), ott vannak félkész kit-ek. ( http://w3.enternet.hu/urbanda/gitar.html )
gitárelőerősítőn én is dolgozok nemsokára (megrendelésre), ha kész lesz igény esetén szólok.
sok sikert.

Sztem ne FET cuccot használj!(túl érzékeny)
Mer az nem olyan eccerű mint azt az "elvi" kapcsolás mutatja!
Olcsó megoldás lehet a 741 IC használata.
Sajna most rajzot nem tudok mellékelni, de keress rája! :D
Valamikor (barkácsolós koromban) olcsó lemezjáccóból, ami kristály hangszedős volt, ezzel az IC vel és dinamikus hangszedővel szuper hi-fi lemezjáccót is csináltam.
Ha fontos keress meg mailban és megkeresem a korrekciós előerősítő kapcsolási rajzát.
Hátránya "+" "-" tápfesz igénye(ha jól emléxem 4.5 V.

De küldhetek korszerű teljesítmény MOSFET végerőssítő
rajzot is.
Ezek teljesítménynélkül vezérelhető cuccok.
Két db MOSFET ~30 W szinusos(60 W zenei) kimenetet ad előerősítés nélkül, a védelmi áramkör ami bonyolult és szükséges!
Négy db már többmint 100 zenei W!!!( ha jól emléxem (160?)

Nem tudom mennyire vagy járatos az elekronikában.

Monjuk ehhez már izmos tápegység is kell!!!

Ja, messzemenően kielégítik a HI-FI követelményt!!!
5 Hz- 450 KHz átviteli sávval.
----------------------------------------------------------------
"Értem én hogy villanymotor, de mi hajtja!?

ha 1pár kapcs rajz (erősítő is) kellene:
http://www.hobbyprojects.com/index.html
http://www.discovercircuits.com/list.htm
de epanorama.net-en is jó sok oldalt (ezeket is itt találtam asszem...), rajzot találhatsz.
persze -szintén- nemtom hogy állsz elektronikával, meg angollal..
ha csak rajz kell látom tudnánk páran küldeni, van pár megányi .gif nekem is..
ezekkel csak az a gáz h nagyon jól meg kell építeni őket h ugyanazt a mínőséget/megbízhatóságot kapd mint gyári erőlködőknél.. sz0ptam 1 ideig én is egy 405-össel, a toroid trafó már megvolt asszem, de inkább vettem 1 használt technicst oszt zeneszerkesztéssel töltöttem az időmet.. valahogy jobban érdekelt mint a elektro...

-minden, aminek kezdete van, véget is ér-

Szerintem ezeket a gányolós megoldásokat felejtsd el. Jelenleg nem vagyok aktív gitáros, de eleget játszottam bandában ahhoz, hogy tudjam, kb. mire van szükség a minimális elinduláshoz.

A Digitech-et nem próbáltam még, de ránézésre felejtős. Először is, gyenge a mechanikai kivitelezése. Másodszor, próbán és koncerten használhatatlan a kétpedálos elrendezés miatt. Még ha jó is lenne a hangja, akkor sem szabad megvenni.

Erősítő teljesítménye? 25W kevés? Nem a mennyiség, hanem a minőség számít. Egy Laney AC-30-as 30W-os csöves kombó olyan simán leszólja az én 60W-os (amúgy eléggé béna) Crate-emet, hogy hihetetlen. Arról nem is szólva, hogy a hangzása mennyivel jobb...

A gitárerősítők összehasonlíthatatlanok a hifi erősítőkkel. Míg a hifi erősítőkben a tiszta hangzás, a lineáris átvitel a fontos, addig a gitárerősítő egy _hangszer_. Megváltoztatja a gitár hangját. Hozzáad. Széppé teszi. Ezért az ősszes házi megoldás szar hangzást fog eredményezni, hacsak nem mélyedsz el a csöves gitárerősítők készítésének a rejtelmeiben, ami sok energia, és még több pénz.

Egyszóval, normális gitárhangzásod 100E, de inkább 200E Ft alatt nem lesz, még akkor sem, ha már van egy jó gitárod. Tudom, kiábrándítóan hangzik, de így van. Legalábbis a hagyományos módszerekkel.

Azonban szerencse, hogy a digitális technika a kispénzű gitárosok segítségére siet, amíg nem tudják összespórolni a normális erősítőre és effektpedálra való pénzt. A megoldás a Behringer Vamp-2 pedálja, és hozzá egy normális pedál, amin legálább hat "gomb" van. Kb. 30E Ft. Bemenete a gitár, kimenete a fejhallgató, vagy egy sima erősítő (énekerősítő, keverőpult, vagy gyengébb gitárerősítő). A Behringer szimulálja egy nagy valag híres gitárerősítő hangját, és ezáltal a gitárnak értelemes hangja lesz, nem olyan, mint amiről írtál. A hangzás mérföldekkel jobb lehet ezzel az olcsó eszközzel, mint a legtöbb gitárerősítővel és kütyüvel 100E Ft alatt. És ha később lesz normális cuccod, akkor sem kell kidobni, mert felvételek készítésére akkor is alkalmas marad.

Ha előről kezdeném, befektetnék egy ilyenbe, azzal gitározgatnék addig, amíg összespórolok 200E Ft-ot egy kompromisszumok nélküli erősítőre.

Nagyrészt egyetértek a fentiekkel. Énekcucc úgyis kell, Behringer V-AMP2-vel rákötöd magad és viszonylag szépen szólsz. Kicsit zajos, de megteszi. Benne van egy halom effekt, torzító, reverb, erősítő és hangfal szimuláció, minden gyakorlatilag.
Gitár hangosítás, ha véletlenül torzított hangot is akarsz, az egyik legérzékenyebb hangosítás ami létezik. Egy kisebb, de jó hangú kombó többet ér mint valami felpörgetett, XX Watt olcsóság. Koncerten úgyis bemikrofonozod, a hangerő nem annyira számít, csak te halljad. Én is nagyon sokáig voltam csóró zenész, hangládáktól az erősítőig mindent fabrikáltunk, de nyomába se ért egy normális cuccnak. A gitártanárom is mindig azt mondta, és utólag igaza van, a sorrend amibe be kell szerezni a cuccokat:
1. jó gitár (ha már egy kicsit tudsz, ha nem, akkor tegyél tönkre egy olcsót)
2. jó erősítő
3. effekt, meg a hülyeségek ráérnek.

Ez biza így igaz... Nem linuxos szoftver ugyan, de a Native Instruments gyárt egy programot, a neve Guitar Rig ( http://www.native-instruments.com/index.php?id=guitarrig2swe_us ), azzal sok cucc hangját lehet szimulálni (a mai hardverek más elég jók ehhez), és egy hifi végfok mehet a PC mögé. Nem lesz ugyanaz az élmény, mint egy Vox vagy egy Marshall (annak a hangszórója ugye egész más, mint az otthoni hifi), de azt azért kb. hozza, mint amit az adott cucc egy lemezről meghallgatva.
Még egy dolgot ne felejts el: a gitár hangzásában még az sem mindegy, mivel pengetsz és hogy fogod a pengetőt a kezedbe! Ne várd el, hogy Ló Béla erősítőjével és effektjeivel neked is úgy fog szólni a cucc, mint Ló Bélának. Keresd inkább a saját hangzásodat, ehhez jó támogatás lehet a Guitar Rig 2, amivel sok eszközt tudsz végigpróbálgatni (amíg a trial le nem jár...).

Nekem 25W is elég lenne, csak az a baj, hogy a dob erős, és 50W-os erősítő kell ahhoz, hogy ne csak a dobot halld. A másik gondom az, hogy pár ezer forintot is alig birok összeszedni, úgyhogy valami nagyon olcsó, de nem rossz megoldás kellene. És méghozzá gyorsan...
Akkor kérdés: a Vamp2-t rá lehet kötni hifi erősítőre? Azzal milyen hangja van?
Feljebb volt egy csöves előerősítő( http://w3.enternet.hu/urbanda/gitar.html ), ez mennyire jó rákötve egy hifi erősítőre?

---------
WARNING: Linux requires you to type! After rebooted to Windows, you can safely unplug your keyboard.

Vamp2 közvetlenül mehet a hifire, mert van benne erősítő szimuláció (szűri, vágja a frekvenciákat). Nem tökéletes, de sokkal jobb, mint azt a régi tapasztalatokkal várná az ember.
Csöves előfok, hifi cuccra katasztrófa. Még nem írtad milyen zenéhez, de ha torzitás van, akkor nagyon. Az egyik fele, hogy a hifi erősítő másra van hangolva mint egy gitár, na meg ha hifi hangfal van rajta, akkor nem tűnik el a magas és mély tartomány egy része, ami feltétlenül szükséges a szép gitár hanghoz. Lásd, gitárkombókban középnyomó van csak, a torzított hang magas zaját meg sem képes szólaltani. Ellenben egy hifi nagyon is :) Csak kösd rá otthon a music-centerre, azt hallani fogod miről van szó.
Tehát most végülis énekcucc van? Tehát valami hifi erősítés, vagy van hifi erősítőd, amit fel tudnál használni? Mi a pontos helyzet és stílus?

A stílus a 60-90-es években népszerűbb rockszámok.
A hifi cuccot kilőttem, valószínű az lesz, hogy veszek egy 25/30/35W-osat használtan, és elverjük a dobost, ha túl hangosan püfföli a dobját ^^
Illetve tervezek venni egy Vamp2-t, de arra még gyűjteni kell...

---------
WARNING: Linux requires you to type! After rebooted to Windows, you can safely unplug your keyboard.

Ja, és mégvalami.

Az ismerősi körömben (megjegyzem a BME-én végeztem villanymérnökön) egy, azaz egyetlen ember van, aki normálisan hangzó gitárcuccot bírt építeni. Szóval, szvsz, hacsak nem vagy kifejezetten elektrobuzi, nem érdemes belekezdeni a buherálásba.

A másik, hogy akárki akármit is mond, meggyőződésem, hogy a jó gitárhangzás lényege az egyszerű elektroncsöves kapcsolásokban rejlik. És persze a jó kimenőtrafókban, haha. A csövek enyhe túlvezérlése teszi széppé az élő gitárhangzást még akkor is, ha "tiszta" hangszinnel játszol.

Az összes modern tranzisztoros és digitális gitárerősítő ezt a bizonyos csöves feelinget szeretné lemásolni, több kevesebb sikerrel, egyébként.

Az a baj a csöves cuccokkal, hogy drágák és nem praktikusak. A csövek az évek alatt cserére szorulnak, törékények. Az erősítő nehéz, mint a bűn a trafók miatt. Felvetnek egy csomó biztonságtechnikai problémát, mert a csövek nem 12V-on, hanem 300-400V-on működnek, szóval egy elkurt erősítő simán kivégezheti a gitárost, hehe. :-)

És még nem is beszéltünk a ládákról és a hangszórókról.

Ha már felmerült ez a topic, megkérdezném, hogy ti mit használnátok akkusztikus gitár hangosításhoz, ha azt szeretnétek, hogy a hangszóróból kijövő hang is "akkusztikusgitáros" (telt hangzású) legyen? Vagy ilyenkor minden a hangszedésen múlik? Milyen jó minőségű (de azért nem agyatlanul drága) megoldások vannak?
Én azt vettem észre, hogy akkor van a legszebb hangja, ha mikrofonba játszom, de ez néha elég kényelmetlen és könnyen gerjedős (főleg, ha a jó kis C1000-el csinálom).

Általában XLR csatlakozókat használok, ezt hívják "balanced"-nak. A gerjedés szerintem nem elsősorban a kábelen, hanem a mikrofonba jutó erősített hangon múlik. A drága mikrofonok nagyobb jelszintet bírnak gerjedés nélkül, de ez függ attól is, hogy milyen a karakterisztikájuk (puska/térmikrofon).
Bár, ha jobban belegondolok, vsz. tényleg szerepe van az invertálásnak is...

OFF
Egy ilyen fórumon, ahol ennyi zeneértő összejött, már illene egy HUP himnuszt kreálni! :)
/OFF
--
unix -- több, mint kód. filozófia.
Life is feudal

Még egy utolsó kérdésem van: meglesz a pénzem egy erősítőre (Powerstate PG-25), viszont nincsen odaírva hozzá, hogy csatalkoztatható rá pedál (másik, drágább modellhez oda van írva). Szóval: attól még rá lehet rakni egy Vamp2-es pedált? Csak azért kérdezem, mert azt olvastam, hogy az ilyesmi pedálokat a végfokra kell rákötni. Vagy könnyedén meg lehet buherálni a kombót, hogy a végfokra rá tudjam kötni?
Mert ha nem jó ez az erősítő, akkor használtan veszek egyet (csak azt nem nagyon szeretnék).

---------
WARNING: Linux requires you to type! After rebooted to Windows, you can safely unplug your keyboard.

? Hogyhogy csatlakoztatható e rá pedál. Mindenre csatlakoztatható amin van bemenet, maximum nincs külön effekt loop, de az low end cuccoknál nem is lényeg. Egyébként a digitech RP is erősitőket modellez, Gitárt akárki dughat akármire, egy passziv pickup alig fog megszólalni, ha nincs előtte valami olyan cucc, ami ad neki kakaót, ergó "sima" erősítők nem jók.