Asztalomon a kuka/lomtár ...

Címkék

Nálam a kuka mindig a jobb alsó sarokban van, de láttam már mindenfelé. Kíváncsi vagyok.

Nálam ez egész onnan jön, hogy régen sokáig OS/2-t használtam, ott meg alapból a jobb alsó sarokban volt. Nekem egyébként is ott logikus, így mindig, mindenhol a jobb alsó sarokba rakom. Mivel a világnak ezen a részén mi úgy vagyunk szocializálva, hogy balról jobbra, fentről lefelé olvasunk, így a szemünk először mindig a bal felső sarokban keresi az első/fontos információt, a jobb alsóban meg elférnek a kevésbé fontos/lényegtelen dolgok. De ez már UX...

a bal felső sarokban van
26% (258 szavazat)
a jobb felső sarokban van
2% (18 szavazat)
a bal alsó sarokban van
2% (22 szavazat)
a jobb alsó sarokban van
14% (138 szavazat)
valami véletlenszerű helyen van
12% (117 szavazat)
nincs kirakva (ha egyáltalán nincsenek ikonok, akkor is ez a jó válasz)
42% (419 szavazat)
Egyéb, leírom.
2% (24 szavazat)
Összes szavazat: 996

Hozzászólások

(x) Ahova a gyártó teszi 

(úgysem használom)

trey @ gépház

Na, látod, ez a baj az Ubuntuval meg a többi mainstream DE-s disztróval, hogy beleraknak egy csomó normiknak szánt dolgot, és akkor az ott van, ha használod, ha nem. Ki lehet szedni kézzel, de akkor az meg később frissítésnek tehet be.

Nálam ezzel szemben, mivel teljesen saját, egyedi rendszerem van, ezért nincs ilyen. Nincs lomtár, úgy értve, hogy nem hogy az ikonja nincs kint, vagy akármilyen ikon, de maga a lomtár mechanizmus se létezik, nincs komponens, ami ezt végrehajtaná. Ha törlök valamit, az törölve van, ezt megszoktam, hogy figyelek arra, hogy tényleg csak azt töröljem, amire nincs szükség. Ha akarom, fel tudnék erre rakni megoldást WM alá is, nem csak a megszokott gvfs-t, de léteznek CLI/deamon megoldások erre, de hát minek. Illetve kézzel is lehet csinálni, hogy amiben nem biztos az ember, bemásolja egy átmeneti mappába.

Igazság szerint, mikor még fullos DE-ket, meg Windowst használtam, akkor se használtam a kukát. Ha nagy ritkán mégis, akkor meg általában elfelejtettem kiüríteni, úgyhogy leszoktam róla.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nem tudom, engem azért zavarna. Persze ez nem csak az Ubuntunál van így, hanem a legtöbb mainstream full DE-s disztrónál, teleteszik ilyen szutykokkal, ami a normiknak jó, de aki meg már kinőtte azt a szintet, azt zavarja. Elhiszem, hogy téged nem, de nem vagyunk egyformák. Nem csak telepítési méretben, felesleges frissülgetésben, csomagleszedésben, függőségfeltelepítésben pazarlás, hanem szerintem ellene megy a unix-filozófiának, meg a Linux lényegének, hogy a rendszer teljesen testre legyen szabva, teljes legyen a választási szabadság, az ember a saját rendszerét építhesse.

Nem csak a lomtár, hanem úgy általában is. Egy ilyen mainstream full DE-s disztró alaptelepítésben kb. 2000 csomaggal jön előtelepítve, de ha mondjuk azoknak a 90+ százalékára nincs szükségem, mert a saját megoldásaim használnám helyettük, akkor ezért már nem kevés felesleges sallangnak számít. Ráadásul másik irányból is zavarni szokott, fent van 2000 csomag, nagy része felesleges, de sok alap dolgot meg mégis kihagynak, vim valamilyen formában, htop, git, gcc vagy clang, make, stb., ezek olyan alap dolgok (nem csak fejlesztőknek), ami nélkül nem is értem hogy van el sok ember, és sok helyet se foglalnának, de ezeket tuti nem teszik bele, mert a normiknak nem kell, meg „veszélyes” ® ©.

Kereskedelmi OS-eknél ezt el kell viselni, Windows, MacOS, azok ilyen komplett csomagként jönnek, egy komplett ökoszisztémaként, egy megoldás minden igényre filozófiával, 0 választási lehetőség, és maximum utólag lehet hekkekkel gyomlálni belőle, de még azt is általában csak veszélyesen.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Bocsáss meg előre, azért amit írok.

Nálam ezzel szemben, mivel teljesen saját, egyedi rendszerem van, ezért nincs ilyen. Nincs lomtár, 

Ha jól értem, akkor van egy "elavult" rendszered - ami neked tetszik -, és még büszke is vagy rá. Te dolgod.

A lomtár egy hasznos dolog. Az én véleményem az, hogy ha nincs szükséged a lomtárra, akkor az nem azért van, mert olyan ügyes vagy, hanem azért, mert más típusú "munkát" végzel. Nem azt mondtam, hogy nem lehet nélküle élni, de olyan mint a tekerős vs automata ablakemelő. Mondhatod, hogy a tekerős jobb, mert közben még sportolsz is. Ugye érted? 

Ha nem is napi szinten, de azért előfordul, hogy kell egy fájl korábbról, amiről azt hittem már nem kell, és nem azért mert béna vagyok, hanem pl: új információ miatt kell újracsinálnom valamit, és kell egy korábbi "segédfájl".

git, gcc vagy clang, make, stb., ezek olyan alap dolgok (nem csak fejlesztőknek)

Ne viccelj már, egy multimédiás, internetezős gépen mi a francnak foglalná a helyet?

A "normizás" viszont kifejezetten zavaró. Nekem is fenn van a git, clang, make stb. Mégse fogok normizni. Nem vagyok én annyira különleges. Ha te igen, akkor bocs.

Nem, ez egy teljesen téves érv. Nem kell hozzá annyira ráérni. Ugyanis ezt az ember fokozatosan szedi fel idővel, mindig csak egy kicsi munkát tesz bele. Tehát nem egész napját a gép előtt tölti, meg egyszerre csinálja meg. Fokozatokban tanul, teszteli azt az aktuális 1-2 alkalmazást, és mindig reszeli azt az 1-2 konfig fájlt, amikor esedékes, később meg már csak ezeket használja, meg egy csomaglistát. Semmi nagy fekete mágia nincs benne. Sőt, ez a Linux lényege, hogy moduláris, testre szabható, olyan rendszert építesz belőle, amit akarsz, és nem nagy cégek döntik el, hogy neked mi kell.

A kukáról meg hangsúlyozottan az a véleményem, hogy normi dolog. Extra teher, állandóan ürítgetni, és csak felelőtlen törlögetésekre csábít. Emiatt nem ajánlom senkinek, csak ha komolytalankodni akar. Nyilván, ha használja, senkit nem visz el a mentő, de egy szinten felül akkor is csak komolytalankodás. Teljesen laikusoknak lett ez kitalálva, ilyen ECDL Mancika szintje, akik Wordben enterrel és szóközökkel pozicionálnak, és Excelben pedig a cellákat zsebszámolóval számolják ki előre, ők felelőtlenül hajlamosak törölgetni, hogy nekik legyen valami mentőöv, ha túl korán rángott rá a kezük a törlésgombra.

Tudom, hogy be lehet állítani a legtöbb megoldásban, hogy a kuka automatice ürüljön X idő után, de akkor meg a felelőtlen törlögetés biztonsága van aláásva, azért szűnik meg az értelme. Mindenképpen a felesleges köztes rétegeket jó elkerülni, csökken vele a rendszer komplexitása (és így a fenntarthatósága), egyel kevesebb hibalehetőség. Részemről még normi koromban sem használtam, onnantól, hogy a Win95 behozta (én ott, meg OS/2-ben találkoztam vele először, akkoriban nem linuxoztam még), onnan csak kerülgettem Windowson is. Egy ideig Linuxra is mindig feltettem, amolyan windowsos berögződésképpen, de elhagyja ezeket az ember X év után. Sok ilyen szokása van a modern usereknek, hogy megszokásból csinálják, felesleges, de annyira megszokták, hogy nem veszik észre, nem gondolkoznak el rajta. Természetesnek veszik, hogy az az xy megoldás kell, közben meg nem. Pl. szövegszerkesztő meg dokumentummegjelenítő (pdf, stb.) programok ikonja akárhol. Azokat soha nem szedi elő az ember önmagában, mindig az adott társított fájllal indulnak el. Vagy pl. nálam az archívumkezelők (WinRar, WinZip, 7-zip, PeaZip, Ark, stb.) sem kellettek soha, commander típusú fájlkezelőkból, és az utóbbi években alias-olt shellből is simán kezelem ezeket, nem kell egy plusz szutyoknak, meg ikonoknak kint lenni. Egy csomó példát lehetne hozni még.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ja, Windows alatt, ha olyan szerencsétlenség ér, hogy azelé kell ülni, akkor a mai napig Double Commanderben (régebben Total Commander) én is reflexből a shift+F8 vagy shift+Del-t nyomogattam, hogy kihagyja a lomtáras fázist. Bár biztos ki lehet valami hekkel kapcsolni, de arra sose vitt rá a lélek. Sőt, ezekben a commanderekben is van egy opció, hogy végleg töröljön, ne kelljen hozzá shift-et se nyomogatni, de amilyen ritkán kell ez, nem kezdek bele vad állítgatásba.

Plusz Windows alatt kint van a lomtár az asztalon, bal felső sarokban valahol, de csak azért, ha véletlen mégis oda törölne valami, akkor lássam, hogy van benne valami, üríteni kell. Nagyon más funkciója nincs.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerkesztve: 2023. 09. 01., p – 16:58

macos. a dokkon, legjobb oldalt van. az asztalon semmi nincs

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Mi az hogy kuka/lomtar? Mi az hogy ikonok az asztalon?

I hate myself, because I'm not open-source.

Van asztal xfce-ben de nem használom, thunarból ürítek lomtárat néha ha valamiért épp az állt jobban kézre de inkább rm -r és társai.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

A bal felsoben, de meg kellett, hogy nezzem, mert szerintem evek ota nem nyitottam meg.

A Gnome-ból kivették az asztali ikonokat :(

Szerkesztve: 2023. 09. 01., p – 18:18

A GUI által defaultként megadott helyen van, de felőlem bárhol is lehetne: soha életemben semmit nem töröltem le drag'n'drop művelettel.
(Ha GUI-n kell dolgoznom, a <DEL> gomb, vagy a kétpaneles fájlkezelőben az <F8> mindenhol működni szokott.)

Egyéb, leírom.
    Vannak ikonok (4 db) ami épp most fontos(jobb felső sarok az elsődleges monitoron). Kuka az nincs. Nem értem miért kellene az asztalon lennie.

Sosem használtam, del, shift del, rm, rm-rf, ezeket használom helyzettől függően. Sosem szedtem még elő kukából törölt dolgot, nekem az lenne a legjobb, ha minden törlés alapértelmezett törölne.

Nem bosszulja meg, de felelősséget igényelnek ezek a low level szinten működő, nem bolondbiztosított törlőmechanizmusok. Annak nem való, aki meggondolatlan, ész nélkül törölget, meg ráng rá a keze mindenre, okéz mindent reflexből, mert türelmetlen figyelni, olvasni.

Vifm még rosszabb az mc-hez képest, mert vim-billentyűkkel működik, és ott még könnyebb valamit véletlenül megnyomni, főleg d, D, és könnyen bőgés lehet a vége. Az F8-at mc-ben azért nehezebb véletlenül megnyomni.

A legdurvább a dd, ott nagyon sok ember áldozatul esett neki, hogy reflexből nyomják a of=/dev/sdb-t, közben meg néha bootkor bekeveredik, és a rendszerüket vagy valami fontos adattárolójukat darálják be vele. Erre megoldás, hogy előbb lsblk-val ellenőrizzük mire írunk, vagy ha más toolhoz kell, akkor a /dev/disk/by-label vagy by-partlabel formában is lehet rá hivatkozni. Az rm -r is veszélyes, mert ha az ember elgépel valamit, jó sok mindent töröl, persze néhány éve bele van építve a preserve-root megoldás, de az is csak a /-t fogja meg, sok minden más fontos dolgot úgy is töröl. Vagy pl. én már rendszer szántottam be rosszul kiadott chown/chmod-dal, -R kapcsolóval volt meghívva, de ./ formában akartam írni, ám nem vettem észre, hogy elgépeltem, és /. sikerült, a végén sikerült azért a rendszert megmenteni, de nem kis fejfájás árán.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Én pontosan egy ilyen fiatalkori trauma miatt hagytam fel az mc használatával.

A szerver egy 64k-s bérelt vonal mögött volt egy RedHat valamennyi, talán 5.x (még a RHEL előtt). Törölni akartam rajta a postgresql könyvtárát mert az initdb nem szereti ha már van ott valami. Ezt mondjuk még meg is értem, egy véletlenül kiadott initdb, ne zúzza már le az élő adatbázist. mc indít, /var/lib-be elnavigál, le-le-le-le-le-le, vár, a kijelölés megáll a postgresql könyvtáron, F8, enter, a kijelölés egyet lejjebb ugrik, volt még egy le nyíl a bufferben... És mi jön a p betű után az ábécében? Az r, mint mondjuk rpm... És ezzel annyi volt a telepített csomagok listájának. Nagyon nem volt triviális visszakalapálni.

Világ életemben utáltam ezt a törlöm. de annyira azért nem dolgot. 

Azt hiszem, ezzel egyedül leszek, de 145 db ikon van az asztalomon, és nincsen közte a lomtár.

Nagy Péter

Szerkesztve: 2023. 09. 02., szo – 02:38

hat eleg hulyen nezne ki egy kuka az asztalomon. meg rohadt budos is. jo helyen van az a lift mellett a foldszinten...

ha az ablakot nezem, akkor az valahol jobbra lent van, igy azt jeloltem :)

A lomtár ikon az asztalon annyira hasznos, mint a háttérkép. Addig látom, amíg indulás után meg nem nyílnak azok az ablakok, amik kitakarják.

Tudom mit törlök: rm

echo crash > /dev/kmem

Egyebre nyomtam. A desktopon nincs, a MacOS dockjan van, ami alapbol el van rejtve, de ha elohozom, akkor jobb alul van :D

OSX-nél nincs sok választás...

Szerkesztve: 2023. 09. 03., v – 11:03

Nincs kirakva (eleve az asztalt sem használom, mert mindig fullscreenben van valami app). Viszont be van állítva 60 napra automatikus törlés. Ha meg valami nagy ritkán mégis kell, akkor Dolphinból elő lehet hozni.

De mivel általában mc-ből operálok, így megszoktam hogy ami törölve van az törölve van, nem szokott kelleni.

"Sose a gép a hülye."

Ki az a hülye, aki nézegeti az asztalt? Mármint a számítógépen? Minden monitoron az ablakot teljes képernyőn vannak.

Ez a sok kis ablak, és a háttérből még látszik is valami… Van aki így dolgozik?

És akkor a kuka az a tuti biztos hogy ott kell legyen.

Az asztali kuka azon felhasználóknak való, akik az egész számítógépből csak annyit látnak, ami az asztalon van nekik.
Ők azt se tudják, mi mitől van, a "törlés" is fejtörést okoz nekik, de a "kukába dobást" már értik.

Egyre idiótábbak a desktop rendszerek.

10-féle lény van:
-- aki ismeri a bináris számrendszert,
-- és amelyik nem.

Na most nosztalgiáztam egyet, és átdobtam a jobb-alsó sarokba. Windows 8.1 környékén szoktam le erről.

Ha bármit rakok bárhová a képernyőn, akkor azt általában a bal felső részekre pakolom.

Pontosan azért, ami a témaindítóban van: balról jobbra, fentről lefelé.
Általában ikonokat nem pakolok az asztalra, mert egy rendezett menüben sokkal gyorsabban és előbb megtalálom amit keresek, mint egy telifosott asztalon (mint amilyen pl. a windwosos asztalom a cégnél).

Általában widgeteket, állapotjelzőket pakolok ki (ha egyáltalán teszek oda valamit). Azokat pedig azért úgy rendezem, mert amikor dokkolom a laptopot, akkor változik a kijelzőfelbontás és a kijelzők száma vagy egyéb paraméterek.

Ha mondjuk egy 4k kijelzőn a jobb alsó sarokba teszek valamit és utána kiveszem a dokkolóból a gépet, akkor 2 dolog történhet:

1. Nincs meg az objektum, mert nem látom. Kilóg a kijelzőből.

2. Az aktuális kisebb felbontáson a jobb alsó sarokba kerül. Ennek viszont az a hozadéka, hogy ha visszadobom a dokkolóba, akkor ami a jobb alsóban volt eddig a kis kijelzőn, az a nagyon kb. középre kerül.

 

Ha viszont mindent a bal oldalra pakolok, akkor az ott is marad.

A 0,0 pixel az 0,0 az 1080p és a 8k kijelzőn is.

- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...

tok ures az asztal, ikonok a start menuben/also dock-on van, mindig van egy ablak nyitva, nem is latom a hatteret.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!