Új laptop, táp "brummfeszültség", garancia

Sziasztok!

Adott egy laptop tápja, melynek egyenáramú kimenetén 19V, 3.42A van. Kissé kopottak az elektronikai ismereteim, de ugyanitt 42V váltófeszt mértem, és ez nemhogy sok, de imho életveszélyes is. (Ezenkívül a laptop néha ráz is.)
Visszavittem a boltba, az összes tápot megmértem multiméterrel, 1 rossz volt, a többi ugyanezt produkálta. Az eladó nem hitte el, hogy mind rossz, elhajtottak.
Felhívtam a központi szervizt, és most futárral külföldre akarják küldeni javítani (a futárszolgálat bilétája szerint) úgy, hogy még a garjegyet is el kell küldeni.
A kérdés: merjem ezt vállalni, vagy legyen fogyasztóvédelem?
Találkozott már valaki ilyen hülyeséggel?

Köszönettel:
chx

Hozzászólások

nem a feszültségtől függ, hogy életveszéjes-e, de egyenáram 3,42A igen annak mondható.A brummfeszültséget meg egyeltalán nem tudom miért írtad ide.A brumm szinte kizárt hogy megjelenjen egy tápon(laptop tápnál legalábbis):)
Szerintem fogyasztóvédelem, mert külfödre bizony a fogyasztóvédelmünk nem hatóság és ha "lenyelik" a tápodat, soha nem fogod látni.Bár ismerve a cégeket, hosszas huza-vona után nem lesz belőlle semmi.

"A brummfeszültséget meg egyeltalán nem tudom miért írtad ide.A brumm szinte kizárt hogy megjelenjen egy tápon(laptop tápnál legalábbis):)"

A brummot csak az irónia kedvéért írtam. A külföldtől meg nem a táp miatt félek, hanem mert a laptopot is kérik. Azzal egyébként nincs baj.
Nem is aggódnék, ha nem ilyen idétlen paraméterei lennének, de ilyen tápot sehol nem lehet venni. Gyártani meg a faxnak van kedve :-(

chx

szívem szerint szétdönteném azt a tápot és rámérnék terheléskor erre-arra, meg az akksi cellákat is megnézném, de mivel garanciás, ez kizárt.(hülyeség lenne belenyúlni)!Minden esetre, szerintem ne engedd külfödre amég fel nem hívtad a fogyasztóvédelmet és meg nem kérdezted a véleményüket...szerintem pontos és korrekt felvilágosítást fognak nyújtani neked!

Ennyi okossagot egy hozzaszolason belul meg nem lattam ;)

1. A fogyasztovedelem MO-n sem hatosag jo ideje. EU standard szerint.
2. Az aramerossegnek semmi koze a veszelyhez - a feszultseg es az ellenallas hatarozza meg. Ami neked, mint embernek szamit es amire figyelned kell, az kizarolag a feszultseg. Azon belul is a valtoaram inkabb veszelyes.
3. A tapot nem "nyelik le", mert nyilvan minden 80-as iq feletti ember atveteli elismervenyt ker rola.

Es az eredeti hozzaszolonak: ne torodj vele, hogy hany voltos/amperes az akkud/tapod, ha nem ertesz hozza. Ha mukodik, jo. Ha nem, vagy plane, ha raz, az mar hiba es ki kell javitaniuk, igy vagy ugy; a hogyan az o dolguk. Ha kulfoldre kuldik, akkor is vonatkozik rajuk a szabaly: 15 napon belul meg kell javitaniuk, vagy 30 napon belul, ha adnak cserekeszuleket (rogton az elejetol!).

A 15 es 30 nap meg most is el. Csak epp mivel az FVF azota nem hatosag, csak polgari perben tudod ervenyesiteni a jogaid - ami ugye a magyar viszonyokat ismerve kb. a nullaval egyenlo. Eljenek az okos torvenyhozok.

Amugy innentol kezdve jatszik be az, ami nyugatabbra mar nagyon regota szokas: letojjak az emberek a torvenyt, azt nezik, hogy mennyire megbizhato a bolt maga - vegulis vele allnak szerzodeses kapcsolatban! Ha a bolt korrekt, ugyse kell sose perre menni. Es itt jon be az, hogy a megbizhato, normalis boltokat kell preferalni, a noname szarokat meg kerulni - igy idovel csak rendes es megbizhato boltok lesznek. Ez nyugat-eu-ban mar kiforrott, itt meg csak most kezd kialakulni.

Na persze a regi jol bevalt, megbizhato bolt altalaban dragabb is valamivel, viszont ne feledd, hogy a leprahely boltokban meg gyakorlatban nincs garanciad (hacsak nem ugyved a tesod).

1;Nem hatóság hanem jogérvényesítő szervezet...itthon!!Külföldön meg senkik!
2;Csak az áramerősségnek van köze az életveszélyhez és az ellenállásnak, de mivel az nagyságrendileg állandó, így álltalában az áramerősség a mérvadó.Olvass kicsit utánna.(az egyenáramnak az élettani hatása sokkal veszéjesebb mint a váltóáramé hasonló nagyságrendek között!!!!)
" kell javitaniuk, igy vagy ugy; a hogyan az o dolguk. Ha kulfoldre kuldik, akkor is "-Te melyik országban élsz?Hány olyan eset volt már, hogy külfödre vitt garanciás termék soha nem került elő?Rengeteg...lassan már álltalános.átvételi elismervény ide vagy oda!

ez így van :)
de szerintem ő arra gondolt, hogy mondjuk ha lehet neked magasfeszültséged is alacsony áramerősség mellett, attól még az nem fog fájni. de lehet 1V-od is 10kA-al, az már igen.

mellékesen a feszültség potenciálkülönbséget jelent, ami téged érint viszont az, hogy sok kicsi töltés futkározi keresztül rajtad (gyk: áram), aminek az élettani hatása olyan amilyen. ez viszont az áramerősségtől függ, nem attól, hogy most van 42kV pot különbséged. ha csak kemény 42 töltés áramlik át rajta amíg te a pot különbségben állsz, akkor nem fogsz meghalni.

ennyit a fizika oktatásról.
--
Peace, Love, Unity, Respect

Egyáltalán nem biztos, hogy megnézhetnéd magad. A "tornázz benne" példát direkt azért mondtam, mert akkor folyamatosan fog rendszeresen kisülni, legalábbis amíg bele nem izzadsz annyira, hogy az ruha ellenállása le nem csökken.
Egyébként meg megint visszakanyarodunk oda, hogy mekkora ellenálláson keresztül tudná tartani tartósan az a valami a 42 kV-ot. Ha egy tetszőleges áramot leadni képes ideális feszültségforrást tekintünk, akkor persze, azt nem tapiznám, nade még egy tv sorkimenő trafója sem ennyire undorító. A legközelebb ehhez a helyközi középfeszültségű távvezetékek esnek és ott időnként szénné is szoktak égni emberek, amikor mennek áramot/fémet lopni.
A tipikus nagyfeszültségű demonstrációs kisérleteknél használt tesla induktorok mA-nél nagyobb áramot nem tudnak leadni, ezért nem annyira veszélyesek. Ráadásul nagyfrekvenciájú váltóáramot állítanak elő, néhány x 10kHz felett az idegek működését pedig már nem befolyásolja ezért csak a hőtermelése jelent veszélyt. 42kV * 1mA = 42W, ezt a hőterhelést a szervezet rövid ideig károsodás nélkül elviseli.

---
Keep on trolling

A smájlis felvetésben ott volt a tartósan, nem véletlenül.

Van egy olyan fogalom, hogy átütési feszültség, biz. feszültségnél a szigetelőknek tartott anyag ellenállása drasztikusan lecsökken, ezért sem mindegy milyen a nyele annak a szerszámnak amivel sok voltban turkászol.

Én is használtam olyan 5Kv 1mA -tápot, és még itt vagyok :)

Egy haverom mesélte, hogy egy kikapcsolt monitor szerelése közben megrázta pár Kv potenciálon ott felejtett töltés, lezsibadt a keze teljesen 1h -ra aztán rendbe jött.

Régen volt egy Testrészek neveztű sorozat a TV -ben, ott egy faszi nagyfrekvenciás feszt (sok Khz) előállitó valamire ráált, és többek között azzal szórakozott, hogy szikrát adott az öngyújtónak, ő is élve távozott.

ROTFL LOL [:-)] meg minden. [:-)]
Egyébként AFAIK a váltóáram (na jó, váltakozó áram [:-)]) annyit jelent, hogy az áram iránya (és természetesen ezzel együtt a polaritás is) meghatározott időnként megváltozik. Ez jelen esetben teljesül.
(Vigyázat! Bármit komolyan venni, amit mondok, HIBA!)

Fent-lent beszéltek emberek az elektrolízisről és a skin hatásról.

Testrészek c. Dok. filben is válto áramot használt a csóka amikor a nagyfesz tulélését demózta. (Valószínüleg az általad linkelt eszközöket használta)

pl. +42 kV .. -42 kV között változik a feszültség (pl, 50kHz frekvenciával), tehát nem tartósan 42kV a feszkó, még abs. értékben sem.

"változik a feszültség (pl, 50kHz frekvenciával), tehát nem tartósan 42kV a feszkó, még abs. értékben sem."
Akkor talán a Van de Graff generátor lenne a találó példa. Azt is szokták fogdosni, azt is túl szokták élni, igaz, arról fogalmam sincs, mekkora feszültséget lehet vele előállítani... [:-)]
Megjegyzés: Most már tudom. Modern Van de Graff generátorokkal akár 5 megavoltot is. [:-)]

Ez nagy tévedés!
http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_coil#The_skin_effect_myth
A nagyfrekinél azért éli túl a csávó, mert az idegeket ~20kHz felett már nem aktiválja az áram, ezért nem okoz izomgörcsöt. De ettől még a hőtermelésével igenis tud szövetkárosodást okozni. Ha az ember testén több tíz kV esik már néhány tíz mA áram mellett is összejön többszáz watt hőteljesítmény, ami ha kis helyen lokalizáltan jelentkezik a vérkeringés nem tudja elszállítani és másodpercek alatt felmelegíti annyira a szöveteket, hogy a fehérjék kicsapódnak.
Ahhoz, hogy az áramkiszorítás jelenség domináns legyen (tehát jelentősebb legyen annál, hogy az ember teste belül lényegesen jobban vezeti az áramot, mint kívül) sokkal nagyobb frekvencia kell, mint amin a tesla trafók működnek.
---
Keep on trolling

A táp által leadható névleges áramerősség van ráírva -- egy névleges érték, így ennek nincs sok köze a veszélyességéhez, azonban jó, ha tudod, hogy az áramütés esetén az átfolyó áram erőssége, illetve fajtája/frekvenciája, illetve a az áram testen belüli útja az, ami a veszélyességet megmutatja. Áramerősségben néhányszor tíz mA(!)-t is lehet életveszélyes, pláne, ha egyenáramról van szó, (bővebben lásd: elektrolízis).

A tápegységre visszatérve: Ami a nótoshoz van, az egy ún. kapcsolóüzemű táp, ami a névleges terhelésen adja le a névleges feszültséget, a terheletlen, azaz üresjárási feszültség a kimenő oldalon ennél lényegesen magasabb (a pontos magyarázatért nézz meg vmi. kapcsitápokról szóló alapművet).

Ha csak simán rádugtál egy szkópot (mert gondolom, onnan tudod, hogy váltakozófeszültség jön le róla, sima feszültségmérővel ezt nem fogod kideríteni...), vagy bármilyen feszültség mérésére alkalmas mérőberendezést, akkor az közelítőleg nulla terhelést okoz, ergo a tápnak az üresjárási (terheletletlen) kimeneti feszültségét fogod azon látni, úgyhogy nyugodj meg...

Ha az a bajod, hogy brummog az audiokimenet (50 Hz), akkor az más tészta, de ott is nagy az esélye annak, hogy máshonnan szedi össze a zajt.

42V nem biztos, hogy para, és lehet, te nézted be. Megmodnom miért:
- Ezek a tápok kínai szarok, terhelés alatt lehet, hogy a névleges feszültséget sem fogják produkálni. Az enyém üresjáraton ~22-23V-ot produkál (20V helyett, de ez nem nagy eltérés)
- Szvsz te meg váltóáramú feszültséget mértél. Az úgy valóban effektív ~42-45V mutat. A tápjából viszont egyenfesz jön. Nézd meg, jól mérted -e.

Lévén a kötözködés látszatát is el szerezném kerülni, leírom, szerintem miért nincs teljesen igazad. Adott egy notebook és egy erősítő. Egyik sem földelt konnektor. Ha a notebook tápról megy, a hang brummos, ha aksiról, tiszta a hang.

Szóval ez lehet, hogy földhurok. Kissé elképesztően hangzik, de mi van akkor, ha valóban kialakul egy földhurok, azaz sem az erősítő, sem a noti tápja nincs galvanikusan elválasztva a hálózattól? Elméletileg talán lehetséges, de elképzelni egy 50W-os és egy 80W-os feszstabot kissé marhaság, nemigaz?

A másik, hogy valóban brummos a kapcsolóüzemű táp kimenete. És belegondolva ez teljesen elképzelhető. Hiszen hálózat->egyenir.->pufferkondi->megszaggat->trafó->szűr->ki láncon ha bemeneti szűrés nem megfelelő, simán rámehet az 50Hz zaj akár a kimenetre is (ahogy XMI is belinkelte).

Persze ha van más magyarázatod is, akkor kíváncsian várom.

A kapcsitápok nem arra készültek, hogy analóg rendszereket hajtsanak meg, mert való igaz, zajos a kimenetük. DE. Ezt tényleg szkóppal kéne megkukkolni, sőt azt is, hogy mi jön ki a nótos anlóg kimenetén.
A brumm, illetve földhurok dolgában meg meg kéne nézni, hogy a föld, illetve a berendezés(ek) árnyékolása milyen viszonban van egymással, etc, etc... Apró kérdés: Változik-e akármennyit is a helyzet, ha a két berendezést egy elosztóba dugod, és a nótos dugóját eztán kihúzod, és fordítva visszadugod?

A dugómegfordítást még nem próbáltam, de a földhurok egy elég nagy hülyeség lenne, megértem, hogy kisbetut zavarta, hogy írtam (bár egy szmájlit is odaraktam).
Gondolj bele, ahhoz egy egy ilyen hurok kialakulhasson, ahhoz az kell, hogy semelyik tápegység ne válasszon le galvanikusan a hálózattól. Egy trafó ezt megteszi, míg modjuk egy ellenálásos feszültségosztó nem. Szóval ha a kimeneten tud produkálni 20V, ~65W-ot, akkor a feszültségstabilizátor többi részére esne legalább 380W. Szóval a földhurok már itt kiesik. Nyílván az lehet, hogy a tápegység kimenete nagyobb terhelés esetén nagyon zajossá válik.
Amúgy valóban szkóppal kellene megnézni, de az sajnos nincs itthon.

Láttam "néhány" kapcsitápot, bár gondolom a nótosok egyébiránt qva drága tápjából amit lehet, kispórolnak, ergo a működési elven kívül a rendesen megcsináltakhoz képest vajmi kevés közük van :-/ Az vmi 55-60W szekunder oldali teljesítményt tud(ott), dupla méretben/súlyban, mint a mostani IBM notinak a tápja (72W). A két darab között kb. 6-8 év van...

Csak kiváncsiságból, milyen notebookról van szó?

Hogyan mérted azt a 42 V váltófeszültséget? Terhelt vagy terheletlen tápon, voltmérővel (ami a kapcsolóüzemű táp frekvenciáján már teljesen hülyeséŋeket mér, különben is szinuszos jelekhez tervezik, nem négyszögre, mint ami a kapcsolóüzemű tápban van), vagy oszcilloszkóppal?
(Megjegyzem, 42 V, hacsak nem nagyon izzadós a tenyered/puha a bőr a kezeden, olyan nagyon nem ráz.)

Szkópom sajnos nincs, terheletlenül, sima voltmérővel mértem. Rendben van, hogy a kapcsolóüzemű táp egyenfeszkója nem teljesen sima, de bakker, ez RÁZ.
Direkt elvittem egy ismerőshöz (exvillanyszerelő), ahol garantáltan és dokumentáltan rendben volt a hálózat, földhurok meg minden marhaság nélkül, ugyanezt produkálta.
Fenntartásaim továbbra is vannak :-)

chx

A 42V NEM törpefesz, az simán tud "rázni", azaz érezhető áramot áthajtani a testeden keresztül. A multidő mérésére alkalmas berendezést hol vetted? (gondolom feszültségmérőt akartál írni...).

A földhurok kifejezés NEM a betáp, hanem a hangfrekis oldalon alakul ki, ha elbaxott a konstrukció, de mindegy. Attól, hogy valaki exvillanyszerelő, attól még az elbaxott konstrukcó miatti hiba megmarad... Ha a "laptop ráz"-on arra gondolsz, hogy meg-megcsíp néha, amikor hozzáérsz, az lehet, hogy sztatikus feltöltődéstől van (sz@r@bb konstrukciók doboza pont alkalmas erre a mutatványra...).

Szerintem küldesd ki garanciális vizsgálatra a cuccot, majd pedig fizesd ki a vizsgálat/futár számláját, mivel hibát tutira nem fognak találni... (ekkor u.i. téged terhel a költség...)

Talán pongyolán fogalmaztam, tehát:
- feszültségmérő, ha így jobban hangzik, és
- teljesen rendben lévő villamos (230V-os) hálózat (értsd: minden lehetséges xar ki van mérve és javítva benne)

A lényegen nem változtat, nincs semmi sztatikus marhaság, nincs baj a földeléssel, és nem néha csíp, hanem folyamatosan RÁZ.
Nem vagyok villanyos, de ez akkor sem lehet így rendben. Nem sok értelmét látom a szavakon lovagolni, ha RÁZ, akkor nyilván nem jó. Ehhez nem kell semmilyen műszer, vagy iskolai végzettség.

Egyébként készül hozzá az új táp, hagyományos trafós, büdös nagy kondikkal, nagy lesz és rossz hatásfokú, de legalább biztos leszek benne, hogy nem fog áthúzni, ami agyonvágna, mikor éppen pötyögök (merthogy kissé izzadt kézzel még a billentyűzetnél is RÁZott).

A kínaiak meg kapják be a sok életveszélyes cuccukkal:

http://www.fvf.hu/index.php?akt_menu=361 és itt bal oldalon lehet mazsolázni pár százból, 99.99% kínai.

No, szerintem zárjuk a topicot, köszönöm a hozzászólásokat.

Üdv:
chx

Ha ráz, akkor a nótos külsején(?) megjelenik valamilyen feszültség, ami nagyon nem való oda, ez biztos, ennek viszont semmi köze a földhurok, brumm, és hasonló kifejezéssel illetett jelenségekhez -- pontosabban lehet, hogy van köze, pl. azért, mert valamelyi a notebook-hoz kapcsolt berendezésed árnyékolás/0V pontján jelenik meg valamilyen hiba miatt oda nem való feszültség.
Az exvillanyszerelő ismerősöd meg ajánljon neked vmi. érintésvédelemmel (is) foglalkozó kollégát, aki nézze meg egyesével azokat a cuccokat,a miket összedugsz a nótossal, majd magát a nótost is, aztán csak kiderül, hog ymi a beteg -- láttam pl. ilyen szempontból életveszélyes monitort is...

Ja, az informatikai eszközök jelentős hányada kínai gyártmány -- pl. az IBM notebookjai is -- mégsem sz@r0k -- az unnamed vackokra persze ez nagyon nem vonatkozik...

Ja, ugye azt tudod, hogy a nem erdeti tákegység, izé, tápegység használatával a garanciának lőttek? A nótosba épített aksitöltő nem biztos, hogy szeretni fogja...

Ja, ha rossz hatásfokú lesz a táp, akkor ugye sz@r lesz a belsőellenállása, nagy lesz a feszültségesés a kimeneten, etc. A topicindító utcsó mondata jut erről eszembe...

Nekem is az egyik laptop ACER még a régebbi konstrukciók egyike TM261XC(260-as széria).
Ugyanezt produkálta, erősítőre kötve a brummot szépen lehetett hallani.

Ne küld el, mert nincs értelme és nem rossz a laptop, sem a tápja (rossz a konstrukció).
A kappcsolóüzemű tápnál is van zavarszűrő egység a kimeneten, mert a nagyfrekit ki kell szűrni a zavarok miatt.
Viszont a gondot még mindig a földhurok okozza az erősítőn keresztül, lehet az erősítőd fordítva van a 230V-os konektorban mint a laptop tápja.
Ezért van brumm, meg rázás is, mivel a kimenet testje is le van húzva földelésre (általában RCtagot haasználnak), vagy az erősítőnél vagy mindkét esetben.

A laptop ráz akkor is ha csak simán bedugod és önmagában működik?
Ha igen, akkor fordítsd meg a táp 230V-os dugóját a konektorban, meg fog szünni, ha nem akkor marad az előző eset, az erősítőt és a laptopot hozd azonos potenciálra és nem fog rázni.

Esetleg használj optikai csatlakozást a két berendezés között, vagy galvanikusan leválaszott megoldás...
Még egy dolog, hogy sok gyártó egyszerűsített a tápegységeiben, pár évvel ezelőtt nagy viták is voltak emiatt, ugyanis a betervezett zavarszűrőket kihagyták és sok probléma volt emiatt....

Egy segítséget fel tudok ajánlani:
Ha a tápja megegyezik az enyémmel, akkor egy próbát megér és ezzel rövidre lehet zárni a kérdést.
Adatokat nem tudok mondani, mert nemrég cseréltem burkolatot és a tápot is szét kellett vágnom, mert megtört a kábele és újra kellett kötni a madzagot, és másik dobozt kapott.
Így nincs adatom a paramétereiről kéznél, de elő tudom vakarni ha kell.
Írj egy emailt ha akarod tesztelni.