Ajánljatok jobbat - Dell Inspiron 3525

Ezt néztem ki megvételre: https://www.mysoft.hu/details.aspx?pn=3525FR5WB1_32GBS1000SSD_S#spec

 

Adott árkategóriában (+- 100.000 Ft) van jobb (tartósabb, jobb teljesítményű, stb) javaslatotok?

Követelmények:

 - Linux kompatibilitás

 - 32 GB RAM

 - 1 TB SSD

Grafikus teljesítmény lényegében nem szempont.

Köszönöm!

Hozzászólások

Az Inspiron a legalsó kategóriája a Dell laptopoknak. Ne lepődj meg, ha 3 éven belül gariztatni kell. Neked kell tudnod, hogy munkára kell vagy hobbi, szórakozás. Munkára csak Latitude vagy Precision szériát ajánlanék. Akár használtan is.

A 3 év helyszíni garancia az nagy előny, ennél kevesebbel ne vegyél laptopot, ha lehet.

Nekem volt: a srác kijött, kicserélte a lötyögő zsanért a laptopomon, és egy USB portom nem ment, cserélte azt is - a csere után ránézésre azt mondta, hogy púposodik az akksi, rendel hozzá új akksit + új billentyűzetet (mert azt is szétnyomta), jövőhéten jön cserélni megint. Az USB-re azt mondta még, szerinte a használt egerem cseszi szét (valami Logitech, és a hozzá járó stick), mert mindenhol ilyen egerek után cserél USB portot. Egy ÁFA-s számlát, semmit nem kellett hozzá a pénzügyről vadásznom, a laptopra nézve csinálták, soha többet más típusú laptopot, nagyon elégedett voltam.

A COVID alatt egy munkatársamnak azt mondták, vigye be a gépet, vagy csak akkor jönnek ki, ha kapnak saját termet - nemt'om azóta hogy működik.

Soha nem vennék mást, mint Latitude-ot ezek után.

szerk.: +1, állítólag, talán pont itt olvastam, ha lejáróban van a 3 év NBD gari, akkor lehet fillérekért hosszabbítani rajta - mire én olvastam ezt itt, addigra az enyémről már lejárt, de legközelebb tuti megkeresem, mi is ez.

ThinkPadd-el ugyanígy voltam. Mondjuk én annyiban részesítem előnyben a Lenovokat, hogy nem igazán jellemző a meghibásodás. Őszintén szólva nekem leesett és alaplap hibás lett, de nyiéván ezt nem részleteztem. Helyszíni garba ment minden. Otthonra megvettem néhány 3. genest. Mostanra 10 évesek, de se zsanér, se semmi bajuk nincsen. Viszont azokra gyárilag 5 év gari volt. Ott sem kértek semmi papírt. Sorozatszám alapján megy a gariztatás. Ez jó dolog, viszont ha garanciaidő alatt ennyi gond van vele, akkor a 3 év után is feltételezhető, hogy nem lesz nyugodt az élet...

- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...

Régen jó áron lehetett +2 évet venni (bár nem fillérekért kategória, de megérte), ~2 éve rendesen megemelkedett az ára.

Erről tudsz mesélni esetleg kicsit, hogy hogy néz ki? Én akkor olvastam róla, amikor ~3-4 hónapja lejárt már a 3 éves gari a laptopomra: kerestem kicsit a dell.com-on, de sokmindent nem találtam, és a dell.com is hibákat dobált össze-vissza.

Mennyibe kerül saccra? Hol lehetett megvenni? Meddig?

Amit hirtelen találtam árakat: Latitude-re 2020 februárban ~125 EUR volt 2 évre, 2021 áprilisában ~145 EUR.

145-ért már nem feltétlenül éri meg, viszonylag kevés velük a baj. Ha csak 1-1 gépről van szó és fontos munkaeszköz, akkor megfontolandó, de mindenképpen jó valami tartalék notebook, mert akár 1-2 hétig is elhúzódhat a javítás. Az én gépemben pl. legutóbb talán 3x cseréltek alaplapot, mire jó lett végül, de ez ritka peches eset volt.

Mi nagykerben vesszük, elsősorban ügyfeleknek.

Nekem is van tapasztalatom ugyanezzel a garancia típussal, bár nem Latitude de dell gyártmányú nettó milliós géppel kapcsolatban. (Amúgy 10-15 éve Latitudjaim is voltak, akkor nem volt gont a gariztatással)

Hiba: Billentyűzet és a háttérvilágítása néha elromlik sleep után.. nem reagál egyetlen gombra sem (néha csak pár gombra, de ezt ritkább).. restart után megjavul.

Először azt mondják, telepítsem újra a SupportAssistot... hát jóvan, de ettől nem váltam csodát. 

(A telepítéssel adódott kis probléma, mert fent volt egy RC-s .NET és emiatt hibát jelzett... már nem volt sok hátra az RTM-ig, addig nem akartam eltávolítani. Mikor felraktam a nem preview VisualStudio-t és vele az RTM .NET-et, a SupportAssist települt)

Persze a hiba nem javult meg. Jelzem újra főnököm kérésére. Nekem sw hiba gyanús, de szervíz mondja, hogy jönnek alaplapot cserélni.

Kijön a srác.. már az elején letöri a pöcköket a laptop alján lévő takarólemezről, mind1...

Billentyűzet csere.

A csere után a billentyűzet nem javul meg, ellenben elkezd zörögni az egyik ventillátor. Másnap be sem kapcsol a gép. Mindkét hibát azonnal jeleztem, de így az első elsikkadt. => hoztak új alaplapot, de ventillátort nem.

A gép bekapcsol, persze a venti még zajos, előjön egy új hiba, a böngészők nem mentik el a cookiekat bezáráskor.. a net alapján ez valami TPM gond. A srác megmondja melyik ventillátor a rossz a 4-ből.. ezt kell kérnem újra.

TPM reset, Windows reinstall nem oldja meg a problámát.

Újra bejelentem a ventillátoros és az előző hibát.

Jön egy levél, hogy a user USB port issuet reportált.... wtf? Ilyet én nem tettem. Felhívom a srácot aki kint volt, mondja nem baj, kicseréli azt is. 

Végül a portokat tartalmazó panelt mégsem küldték ha jól emlékszem, de új alaplapot és egy ventit igen... (először állítólag refurbished alaplapot küldenek, mert az olcsóbb nekik...)

A böngészős hiba megjavul.

A venti nem az amit kértem.. mert hogy először nem azt szokták hozni.... hát mondom, mééér? Mert a hibás az a telejs hűtő résszel együtt van.. ez van náluk első helyen a listában, először kihozzák ezt hátha ettől megjavul :D

Végül hoznak új ventit => visszakaptam az eredeti állapotot.

Szóval az eredeti hiba nem szűnt meg, de hagytam a fenébe... később jött pár fw update, azóta úgy látom megszűnt ez a probléma... bár azóta történt olyan, hogy restart után sem működik a billentyűzet, csak ha eszközkezelőből eltávolítom és aztán restart. De ez a hiba jóval ritkábban fordul elő. Kb havonta 1x.

A leírtak nagy része persze a gép miatt van, csak a teljesség kedvéért írtam le, de a szervíz által művelt dolgok is kiverték nálam a biztosítékot.. ilyen típust soha többé nem akarok. (mondjuk nem is az enyém, hanem munkahelyi)

A Latitudenak talán az az előnye, hogy jobban értenek hozzá a magyar dell supportosok és a szerelő alvállalkozóik - na és jobban össze vannak rakva -, így ritkábban fordul elő velük hasonló.

Szóval a Latitudok jók, de a szervíz azért korántsem tökéletes. (Össze vissza alkatrészeket küldenek, még pontos kérésre sem képesek azt küldeni amit a felahsználó jelent, és azért az NBD volt néha 5 nap is, mert "Dispatch Service Delay" volt).

 

+1: Valamelyik szétszereléskor az egyik szalakábelt nem dugta be a srác és újra ki kellett venni az alaplaport... vagy 3 óráig nálam volt aznap...

Az enyém is, jópár éves, nincs vele gond. Az is pozitívum, hogy semmit nem kellett tudnom a garanciáról, nem romlott el. Linux támogatása hibátlan (E5250, intel proci, grafika, wifi). Letojom, ha az AMD egy picit gyorsabb, ennek van civilizált, működő, open source drivere.

Óvatosan. Manapság nem elsősorban az határozza meg, hogy jár -e helyszini gari, hogy üzleti-e, hanem, hogy adott cégen át véve adnak -e.

Amennyire láttam itthon a ThinkPadekre már nem alap a helyszini. Valamint azt sem tudom, hogy pl a mysoftnál a kérdező által linkelt inspironra van-e.
A másik webshop, akiktől mostanában vostrokat rendeltünk ír az inspironra is helyszínit, érdemes rákérdezni
https://www.notebook.hu/dell-inspiron-15-3525-3525fr5wb1-322452
Érdemes rákérdezni vásárlás előtt, akármelyik is lesz, hogy adott helyen van -e rá a gyártó szervizhálózatával helyszini.

Ez nem mindig igaz. Az Inspiron valóban a legalsóbb termékvonal, de nem feltétlen rossz. Nekem is volt IdeaPad-om, ami a Lenovo-nál egy legalsóbb termékvonal, és egész normális volt, csak azért nem használom, mert az én hibámból eltörött és nem lehetett megjavítani.

Ezzel a topikindítóval linkelt gépen nem sok kivetni valót látok. Az elvárásokat hozni látszik. Amit én csinálnék esetleg, hogy csak 1 kis SSD-vel kérni, és utólag venni bele két nagyobbat, 1 terásat, olcsóbbra kijön, gyárilag túl nagy felárat számolnak fel érte. A megspórolt árkülönbözetet meg beletenném egy újabb modellbe, amiben Ryzen 7 6800U van. Nagy gond viszont ezzel a géppel sincs, teljesen vehetőnek tűnik. Hűtését nem ismerem, annak utána kéne nézni teszteken, YouTube-on, ahol kipróbálták, mennyire hangos, mennyire hatékony hűtés, van-e thermal throttling (Ryzennél nem nagyon szokott lenni), stb.. Kijelzőt sem tudom konkrétan milyen EDID kódja van, milyen panel számra, de IPS FHD, annyira rossz nem lehet.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Hát nem tudom, hol tart az amd + linux páros, de ha ott ahol a mellettem levő noti, akkor nem vennék ryzen-t, legyen az akarmilyen gyors egy intelhez kepest ...

Fedora 41, Thinkpad x280

Tegnap jött, Fedora 38 került rá, debian 12 firmware telepitő botrányos lassú volt (inkább nem ment a wifi). Ekkor fedora 38 került rá.  Wifi csapnivaló volt, de firmware reszelés után (https://github.com/lwfinger/rtw89) jó. Utána, jött a meglepi, hogy akkuról nem mondja a fogyasztást (powertop annyit írt hogy 160W al merül és 17 perc, ami nyilvan nem volt igaz ) így kalkulálni se tud meddig bírja.

Suspend 1x volt próbálva, abból visszajött. Szóval nincsen vele nagy tapasztalat. Viszont nekem ennyi elég is volt ...

Fedora 41, Thinkpad x280

Egyébként nagyon meglepődtem a HP ProBook sorozat gépein, ezekkel először éreztem úgy, hogy egy laptop is tud gyors lenni. Hosszú, hosszú évek alatt én csak lassú és még lassabb laptopokkal találkoztam, (és kis túlzással mindegy volt, hogy az áruk a milliót verte, vagy 5-600 ezer volt.) - Ezek szigorúan inteles gépek voltak, ha jól emlékszem 12. generációs intel procival.

A gazdájuk azóta is gond nélkül használja őket, - de a "fém" dolgában ki kell ábrándulni, ez max egy könnyűfém "fémfüstszalag" körbe a műanyag éleket összezárva. (Könnyű gépek ezek, meg is gyanúsítottam a kereskedőt amikor átvettem a dobozokat, hogy gép nincs is benne, csak az üres, papír csomagolóanyag. :) )

Hozzáteszem, bár a Core i7-es CPU-k laptopokba rakott változatainak köze nincsen az asztali i7-esek teljesítményéhez és a szervezésükhöz, ezek inkább felturbózott i5-ösök, - de én nem vennék i5-össel jelzett laptopot. (Mert azok meg, - esélyesen, - felturbózott i3-asok. (Hellyel-közzel :) )

Attól függ, nekem a linux kompatibilitás elsődleges, így egyelőre hiába 3x gyorsabb a ryzen procis  noti szarok rá, mert reszelni kell(ene) hogy rendesen működjön (ha tud működni).

Főleg, úgy hogy a munkámhoz bőven elég a mostnai intel tudása is ...

Fedora 41, Thinkpad x280

Mert az intel amióta van rendesen fejleszti a termékeinek a linuxos drivereit. A normális inteles notikban minden is intel. Így nem volt driver gondom, illetve kb 1x éve az intel 855GM gpu, újabb xorgokkal bugos volt. viszont az a GPU már akkor is elavult volt, szóval nem volt nagy csoda.

Ellenben mi van egy AMD/ryzenben ? Minden szar is, cpu + gpu AMD, de minden más valahonnan beszerzett cuccos, ilyen olyan linuxos támogatással. Ami nálam volt noti a realtek wifivel kellett szarakodni, de valaki írta, hogy a broadcom-os wifit cserélte le másra stb.

Szóval már csak statisztikailag is ha minden 1 gyártótól jön, kevesebb meglepi érhet, mint 5 féle gyártó egybegyúrt cuccain, főleg a mai világban ahol mint tudjuk a beta teszter maga az user ...

Fedora 41, Thinkpad x280

Ennek semmi köze nincs az AMD vs. Intel procikhoz. Néha inteles gépbe is tesznek MTK, Realtek Wi-Fi szutykot, és néhány modellnek kell a spéci firmware, vagy valami új kernelverzió, mivel ha új hardver, akkor csak új hardver támogatja. A Debianból hiába teszed fel a 12-eset, az attól még Debian marad, nem a legújabb verziókkal. Tapasztalatom szerint ez is tipikus új hardvernél, hogy apróságokat nem mutat, meddig lesz elég az akku, vagy valami venti rpm-jét vagy valami volt-számot CPU-n, GPU-n, ezekre néha várni kell, mire teljesebb mértékben támogatva lesznek. Friss hardver átka, ebben az Intel sem különb.

Egyébként a legújabb Intel mobil procik nem rosszak, egálban vannak a Ryzenekkel. Ami miatt én Ryzen párti vagyok, az az, hogy azokban jóval normálisabb iGPU van. Cserébe viszont Intelen általában van Thunderbolt. Kinek mire van igénye. Szerintem mindkettő vehető, inkább ár/értékarányt kell nézni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ez így van, csak arra akartam célozni, hogy az Intel proci önmagában nem garantál komplett Intel-ökoszisztémát. Ha cserélhető a Wi-Fi kártya, akkor akár AMD-s gépbe is betehetsz Intel WLAN-t. Nem függnek ezek annyira össze, mint itt beállítjátok.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

arra kell figyelni, hogy bár ugyanúgy néz ki, mégsem minden intel wifi működik akármelyik processzorral. 

What Are the Intel® Integrated Connectivity (CNVi) and Companion RF (CRF) Module?
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000026155/wire…

nekem is buta modul kártya van a gépemben
The AX211 is the CNVi Version of the AX210, the AX211 is missing some parts of a typical wifi card which is integrated into the CPU on modern Intel systems. In this case the MAC, this is the part of the wifi stack that handles all the logic and talks to the CPU.. 
Buy the AX210, the AX211 will probably not work in your system if you don´t have the appropriate PCH and Intel CPU + Bios Support..

Azért valahogy Windows alatt még el is lehet lenni ezekkel a "szutykokkal", routerben meg szinte megkerülhetetlenek, pl OpenWRT támogatott AX-es routerek szinte mind MTK-sok :D a régen nagyrabecsült Broadcom meg egyenesen pária az openWRT-nél manapság...

Nekem AMD-s Lenovo T14 Gen 2 van. Ment minden benne pöccre és eddig semmi gondom nincs vele. Korábban Inteles Lenovo T470-es volt, annak gond volt a Wifijével (olyan állapotba tudott kerülni x óra munka után hogy lebontott és csak reboot után volt hajlandó felcsatlakozni ismét) és a VGA is tudott érdekes dolgokat csinálni (miután visszaraktam a dokkolóra néha lekapcsolta a notebook kijelzőjét, de nem küldött jelet a külsőkre, ha leszedtem akkor sem kapcsolta vissza a belsőt, így csak az újraindítás segített). Az amdgpu driverrel eddig nem volt gondom és ha jól tudom akkor azt az AMD is fejleszti, nem csak a specifikációt hozta nyilvánosságra.

Szóval nekem bejött, de elfogadom ha másnak más disztribúcióval, kernellel gondja van, de Intel földön sincs minden kerítés kolbászból.

Biztos, hogy ebbe a típusba bele lehet rakni 32GB-t? Ennek azért utána néznék a helyedben.

Mi kaptunk már tőllük 16 GByte-osnak konfigolt laptopot 20GByte RAM-mal :).

Sajnos nem nagyon megkerülhetők a magyar piacon, de egy másik esetben, amikor meg pont hogy kevesebb RAM volt a laptopban, ugyan visszaküldték már rendes RAM mennyiséggel, de csak annyit mondtak, hogy bizony ott volt az a RAM, semmi "elnézést kérünk, hibáztunk" sablonszöveg és egy ismerős szaki is megerősítette, hogy ők is jártak így...

forrasztott + 1 slotos gép típusnál én is láttam náluk, hogy valami nem úgy van számolva, ahogy kéne. Lehet a plusz ramot írták.  A webshopjuk eleve olyan, hogy mindenféle bővítés kombináció van külön termékként felvíve, de az alapjuk ugyanaz a gép.

Másik boltnál meg 11gen helyett 10genes volt egy gép, ott árleszállítás vs visszaküldést ajánlottak fel, aztán javították a webshopban is. Azoknál a díjbekérőt kétszer is át kell nézni, mert egyik kollegina sosem találja el jól az árat és mennyiséget, ami persze utána megoldódik, volt hogy mi sem vettük észre és következő rendelésnél szóltak, hogy van náluk pluszban egyenlegünk :D

Sajnos a Linux támogatás amit a Dell ad azért nem a legjobb.

Az ubuntuval előre telepített gépekre az Ubuntunak egy OEM verziója kerül. A dell kiegészíti driverekkel, konfigurációkkal, aminek a híján egy friss telepítés nem garantált, hogy stabil lesz.

Nekem kétszer volt Dell gépem, ami Ubuntuval előre telepítve érkezett, mindkét esetben voltak gondok, amik idővel vagy tákolással megoldódtak. A mostani rendszerem elég stabil, látszik fejlődés a téren, bár vannak hiányosságok, ráadásul már érkezésekor se működött az ujjlenyomatolvasó rajta az OEM Ubuntuval sem, szóval :) 

A korábbi géppel viszont nagyon sokat szívtam.

Pedig munkagépnél fontos szerintem, hogy legyen lemeztitkosítás, azt viszont a gyárilag adott rendszer alatt nem volt. 

Szerkesztve: 2023. 04. 21., p – 12:11

Kb 1x éve Dell Latitude-ot használokt. konkrétan: E4300 3 darab volt a családban. Mind a mai napig működnek kifogástalanul (Core2Duo ...) A munkahelyemen is Dell Latitude-ot vetettem. 2 hónapja lett beletéve új akksi. Tökéletesen működik.

Használtan vettem az összes családban használatosat. Most 2 db 5570, 1 db 5490 megy - kifogástalanul. A NBD service fentebb egy kolléga említette, nekem soha nem volt szükségem rá. A szerelhetőség, kialakítás nagyon jó a Latitude családnál. Ha lecserélem minden bizonnyal a megfizethető (értsd: nem a legújabb processzoros) Latitude-ot fogok venni. Neked is ezt ajánlom.

Otthon Windows 11 Pro, illetve Kubuntu LTS fut rajta. Az általam használt programok akadás hekkelés nélkül futnak.

Meghoztam a döntést, tekintve hogy egy másodlagos gépről van szó, aluházas, Inteles Dell Inspiron 5620-t veszek, 3 év helyszíni garanciával.

A dilemmám csak az, hogy honnan vegyem meg.

A notebook.hu-ról tud valaki kimondottan rosszat mondani? Ott az alapmodell Ubuntuval nagyon olcsó, s utólag beleraknám az 1-2 TB SSD-t és a 32 GB RAM-ot. Hülyeség? A garancia ettől nem vész el.

https://www.dell.com/community/Inspiron/Does-upgrading-RAM-SSD-violate-…

Nincs velük rossz tapasztalatom, de csak 3-4 gépet vettem tőlük. 

1. Én a ram-ot mindenképp velük rakatnám be, vagy tőlük venném az inkompatibilitási gondok elkerülése miatt.

2. Pixeleket ellenőrizd a vásárláskor (ha nem netes vásárlás) pl. usb boot-tal és lcdtest-tel (http://www.lagom.nl/lcd-test).

Üdv, 

Én ilyet vettem februárban https://www.acershop.hu/acer-laptop-termekek/acer-laptop/acer-aspire-5-…

vettem hozzá 64GB RAM-ot itt https://www.alza.hu/kingston-fury-so-dimm-64gb-kit-ddr4-3200mhz-cl20-im…

és egy Samsung 990 Pro 1TB-os M.2-t: https://www.alza.hu/samsung-990-pro-1tb-d7516911.htm

Ebben a gépben 2 M.2 slot van, egy PCI3-as és egy PCI4-es. A 4-esbe belerakattam a Samsung SSD-t, a 3-asba átrakatam a 512-es SSD ami a gépben van, és a memóriát is beszerelték 5000Ft-ért.

A gépre 3 év háztol házig garancia van.

Az Ubuntu 22.04 szuperül fut rajta.

Ha esetleg meggondolnád magad :-)

Én ilyet vettem februárban https://www.acershop.hu ...

Ebben az a különös, hogy néhány éve én is megpróbáltam az acershop.hu-n venni egy másik típust, amibe (tőlük!!!) kértem RAM bővítést.

Erre azt mondták, hogy semmi akadálya, de a garancia csak az eredeti modulokkal együtt vonatkozik a gépre, tehát úgy tudják megoldani, hogy a 16 GB-ot kiveszik, a markomba nyomják, a helyére pedig teljes áron betesznek 32 GB-ot. A 16 GB-ot pedig el se adhatom ha garanciát akarok.

Aztán ennyiben maradtunk...

A betett alkatrészre bolti gari vonatkozik, a többire gyári. Ha bolti alkatrész romlott el, akkor azzal nem tud mit kezdeni a helyszini szerviz, mert nem a gyártóé, de ha ram és ssd hibára gyanakszol, akkor azt te is át tudod cserélni.
A felületen választott bővítésekkor nem kapod meg a kiszerelt alkatrészeket a bolttól. A bővítős opciónál nem feltétlen a költséghatékonyat lehet kiválasztani.

Pl legördülőben 50 ezres ram 32GB-ra felár, mert drágán vett modellt kínálnak ott,
  https://www.notebook.hu/kingston-client-premier-nb-memoria-ddr4-16gb-32…
míg külön a gép mellé véve tőlük egy nagyon hasonló másik modulpárat 31-ből megvolt.
  https://www.notebook.hu/kingston-nb-memoria-ddr4-16gb-3200mhz-cl22-sodi… 

Én nem látom a különbséget a két modul közt az áron kívül. Korábban volt hogy 80 ezer volt vs 32 ezer. A vostronkban ugyanúgy működnek.
szerk, a kingstonmemoryshop oldal szerint az itt drágábban kapott premier 1Rx8 (jé a linken itt is, hogy single rank), míg az olcsó az 2Rx8. Hát, nem tudom itt számít-e, a 2Rx8 kompatibilisebb régebbi gépekkel. 

Szegeden pár 1-2 napon belül jött a dell partner szerelő, amikor a vostro flottánkbál hiba akadt (1 kijelző, 2 alaplap csere volt már ~20 gépből).