Villanyszámla csökkentés, elektromos HMV

Nem, erről nem szeretnék beszélni :D Meg nem is a rezsicsökkentés 2.0-ról, mert még senki sem tudja pontosan hogyan fog működni (a 7700 átlagfogyasztásban benne van-e a rendszerhasználati díj is? ha csak energiadíj akkor bruttó vagy nettó? Vezérelt áramfogyasztás hogyan számítódik? et cetera et cetera).

Két gyerekkel, villanybojlerrel bőven a az átlagfogyasztás felett lehetünk, elkezdtem gyűjteni, hogy hogyan lehetne csökkenteni a villanyszámlát. A kormányinfó alapján az is szóbajön, hogy tartalékkémény bélelés és jön vissza a gázbojler, meg a gázóra, amit kb 18 éve leszereltettem, mert csak a tűzhely ment róla...

HMV előállítása elektromos áramból:

- nálam a kiinduló állapot egy Z150EK-1 Hajdu villanybojler ami havi 185 kWh-t eszik vezérelt áramból (ez régen feleannyiba került, mint a 24 órás, most 18,23 Ft/kWh vs 24h áram 28,51 Ft/kWh - energia ÉS rendszerhasználati díj együtt)

- ezt szeretném valahogy csökkenteni.
-- Felmerült itt valakitől, hogy társasháztól engedély, fotovoltatikus telep a közös lapostetőre, fő betáplálás onnan, alternatív ebben az esetben ha jól tudom csak a 24 órásból jöhet, mert már nem fixen van a készülék bekötve, tehát az árnyékos napok melegvize várhatóan 1/3-val drágább lesz, nem tudom ki használ napelemet Budapesten, milyen itt a felhőkalendárium...
-- Bennem felmerültek a legújabb hőszivattyús Hajdu bojlerek, telepített valaki ilyet? Tapasztalatok? Ezzel akkor a vizes fürdőszobát egyben páramentesíteni is lehet, vagy ahhoz kell még egy hozzá kapcsolt klíma is? Ki hova vezeti a kiáramló lehűtött levegőt? (nyáron be, télen ki?) Kötött valaki rá napelemet?
--Közben kiderült, hogy a hőszivattyús Hajdu bojlerek mind földön álló típusok, ergo nem lakásba valók... az Aristoné meg max 100 literes, azaz vezérelt áramra esélytelen... 
--van-e valakinek egyéb ötlete?

Hozzászólások

Szerkesztve: 2022. 07. 14., cs – 11:43

Alig várom már az emelt számlát, mert jelenleg az átalányom 490 kWh-ra van belőve (villanybojler).... Szép világ lesz, köszönjük!

 

https://index.hu/gazdasag/2022/07/14/rezsi-dragulas-aram-gaz-kormany-re…

 

Ha ma matekozunk egy kicsit, most az jön ki, hogy piaci alapon 912,8 forintba kerülne minden további köbméter gáz, a kilowattóra pedig 242 forintra jön ki. Innentől már mindenki összenézheti ezeket a számokat a saját számláival, az átlag feletti fogyasztását ezekkel a számokkal beszorozva.

Szóval nálam ez alapján ig néz ki a matek:

490 kWh - 210 kWh = 280 kWh X 242 Ft = 67760 (piaci ár) + 7750 (támogatott rész) = 75 510. Mindezt egy 36 nm-es másfél szobás lyukra. Szép új világ! Örülök, hogy sikerült megvédeni a rezsicsökkentést és hogy nem lett adóemelés (KATA). Képzelem mi lenne itt baloldali kormánnyal...

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

Eger, 75nm panel lakás 2.emelet :

183 -- 198 KW közötti áram/hó.   LED világitás minden helységben.  Indukciós tűzhely van + Elektromos sütő.

Gáz nincs , mert kiköttettem 11 éve, amikor megvettük a lakást. 

Fűtés : Távhő , amit továbbra is csökkentett áron kapom fogyasztástól függetlenül.

Jó, annyi jár az én adataim mellé, hogy azért ilyen "magas" az átalányom, mert a klíma miatt felemeltem (tavaly kaptam egy 55k-s elszámoló számlát, ami nem esett jól, bár az én hibám volt mert a klíma megvétele után nem növeltem az átalányt.)

Gázom nyáron ~3k (amiből 1500 Ft alapdíj, csak a gáztűzhely fogyaszt), télen 6k. De ez sajna nem segít, mert azt nem jutalmazza pártunk és kormányunk, ha az átlag alatt fogyasztasz valamiből.

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

Ja, hogy van klímád ..  Mondjuk az nekünk nincs, mert a közös képviselő nem engedi a külső falra felszeretetni az egységet, mondván rontja az épület összképét...   Nekünk  ventilátor keveri a levegőt nyaranta bent. Meg éjjel szellőztetünk ..

Most nem is bánom ...

jah, kb korlátlan számú szopás van 1 társasházban élésnél. Hálistennek a 4 fal közötti életbe nem pofázblnak bele amíg nem hallatszik, nem folyik át, nem bűzlik.

Az h. konkrétan megtiltják hogy az utóbbi 15 év nyári hőhullámai alatt ne tehessen az ember az ellen h.  megdögöljön a lakásában, az egyik legjobb érv ellene.

Egyszer rákérdeztem nála, és kijelentette , hogy az épület utcafronti oldalára nem lehet kihelyezni a klíma külső egységét.

Hátul meg nincs olyan hely, ahova kivezethetném.   Konkrátan nem mondta, hogy mi vagy kim tiltja, csak hogy nem lehet, mert megbüntetnek érte.

Annyiban hagytam ..

Akkor az valszeg valamelyik fentebb listázott papír alapján mondja. Azért köcsög fajta ember, hogy nem bírja kibökni hogy melyik papír alapján tilos. Gondolom odaadni se akarja nevezett papírt, hogy elolvashasd. Mondtad neki h. tőled (is) kapja a fizetését a munkájáért, amibe pont ez is beletartozik?

Anno az én lakásom is távfűtéses volt, kb 15 éve volt egy lehetőség kigrani. Kikanalaztuk a hőközpontot, lakásonként befizettünk akkor kb fél-1m Ft-ot, és lett (két) kondenzációs gázkazán helyette. A fűtési költségünk lement a fele alá. Most a fagyi visszanyal, az én kérdésem az csak az, hogy vajon meddig lesz előnyös a távfűtésben maradni és mikor nyal ott is vissza a fagyi, mint a rezsicsoki 2.0-nál... mert ugye a távfűtéssel az volt a helyzet, hogy törvény tiltotta meg, hogy kilépjél a rendszerből, amíg nem módosították azt, mivel már nem érint, azóta nem követtem a kiválás feltételeit. Most per pill a belépés lenne előnyös, de lehet megint bezárják a ketrecet és ha már nem lesz előnyös, nem lehet majd elhagyni... mert igazáből jellemzően a távhőt pont gázerőművek kapcsolt energiatermeléséből állítják elő. A gáz felmegy 8x, az értékesített áram 6,5x , és ezen feltételek mellett miért maradna a távhő változatlan? De hát hol várunk logikát... én már sehol...

Most megnéztem pontosan, nem 15, csak 12. 2010. évben csináltuk a kilépést a Főtávtól és dobtunk be a hőközpont helyére két kondenzációs gázkazánt.  Ez akkor volt 13 és fél milka plussz másfél milka a gáz gerincvezeték csere mert elbukott a nyomáspróbán.

Hallod, ez még klímával is nagyon sok. Értem, hogy ennyi az átalányotok, de olvassátok rendszeresen az órát, és mérjétek ki, hogy mennyit fogyasztotok pontosan, mert majd 500 kWh áram, az mocsok sok. Ott a klímán kívül lehet valamivel még fogni.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Összeírtam már minden fogyasztót, pontosan tudom mi mennyit fogyaszt és hol megy el ennyi áram.

Éves fogyasztás óra szerint ~6400 kWh, ami úgy oszlik meg, hogy nyáron ~500 kWh/hó, télen ~350.

 

A klima 950W/óra, és nem, nem 23 fokra hűtök, hanem 27-re (miközben az ablakban a hőmérő 36-38-at mutat < - tűzi a nap, léghőmérséklet kb 32-33).

 

Villanybojler (Hajdú, 1800 W, felfűtési idő (kb 45 fokra) ~2 óra). És ez azt jelenti, hogy napi 1x fürdés 2 főre.  Ez az egy fogyasztó kapásból 110 kWh-t igényel havonta.

Van egy hűtőm aminek a fogyasztása 125W/óra, havonta 90 kWh. Ezzel ki is maxoltam a támogatott részt és még csak villanyt sem kapcsoltam :)

A lakás elrendezése trágya (1935-ben épült), a fürdő szellőztetése lehetetlen. Oda kellett vennem páramentesítő gépet, mert erősen penészedett ettől a lakás. Annak a fogyasztása 350W/óra nyáron este fürdés közben szoktuk bekapcsolni, utána megy még kb fél órát, ez is havi 25-30 kWh, télen ruhaszárításhoz kapcsoljuk be.

A PC (~300W) amiről dolgozok is megeszik havi kb 100 kWh-t, erre jön rá az egyéb munka miatti áramfogyasztás (pl laptopot kell telepíteni / szerelni HO-ban) Ezen kívül van egy TV a falon és kész.

Mosógép 350W / mosás (40 fok, 1000 centri, gyors program). Én izzadós vagyok, ami azt eredményezi, hogyha ki kell mennem, akkor az kapásból 1 pólócsere. Naponta kb 3 póló fogy klima nélkül (lakás hőmérséklete 30-31 fok, kellemes), ez ugyebár azt eredményezi, hogy heti többször kénytelen vagyok mosni.

 

A többi fogyasztó teszi ki a maradékot. A gáz nálam csak télen játszik, de ott se igazán mert havi 35-40 m3 a fűtés. Nyáron 2-3.

A fent elsorolt fogyasztók havi 80k HUF-ba kerülnek majd jövő hónapból. Le tudom vinni magamtól a fogyasztást kb 50k-ra.

Mivel jár majd ez?

Páramentesítő költözik a pincébe

Légkondi költözik szintén a pincébe -> többet kell majd mosni a szarrá izzadt göncök miatt, vagy ülök egész nap boxerban egy törölközőn mint a klíma előtti időkben

Veszek egy új hűtőt (100-120k HUF) cserébe az csak 61 kWh-t fog fogyasztani (85W/óra)

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

Isten áldja meg Orbán Viktor miniszterelnök urat, hogy a rezsicsökkentést nem energiahatékonysági beruházásokhoz kötötte. Bölcs döntés volt.
(Igen a baloldal)

Ácsi,

Sokan akkora belfékek voltak, hogy elhitték a kormánynak szeptemberben, hogy a hosszútávú szerződéssel olyan alacsony áron kapunk gázt, amivel a rezsicsökkentés hosszútávon fenntartható. Ha ők a rezsicsökis árakon számoltak megtérülést (bár erre legtöbbjük valószínűleg nem képes), akkor racionális döntésnek tűnhetett a beruházás elhalasztása.

Inkább vettek egyesek még egy TV -t, meg klímát ..

Hát most azok szívják meg ..   

Egyébként a rezsicsökkentés él, csak a megszabott határ felett kell piaci árat fizetni.  Még minig jobb, minhogy a bal oldal a választás utáni második napon eltörölte volna az egészet a gecibe ..  

Eddig 12 évig olcsón használtuk az energiát, mert nem volt ez a háború, meg az EU  ostoba válasz szankciói, amivel Putyint gazdagítják, minket meg megszívatnak. 

Bravó Brüsszeli marhák !!

Miért törölte volna el? Elmondták, hogy sávos rezsidíjak lennének (jaj mi van most)
És úgy általában miért jobb nem piaci áron venni? Most a különbözetet is te fizeted. A MOL üzletágakat adott el, hogy finanszírozza a jólétedet. A Vízműveknél évek óta nincs komoly hálózat felújítás.
Szeretnél te olyan életszínvonalat mint a nyomorgó nyugaton.

 

12 évvel ezelőtt a rezsicsökkentés gáz esetében konkrétan rezsiemelés volt. A hatósági ár bevezetése után 3 hónappal lement a gáz ára az eu piacon majdnem a felére. Szerinted honnan volt a MET több tízmilliárdos bevétele évekig? Húzd ki a fejed ov seggéből végre.

Hmm..
Tehát te kiszámoltad, hogy ha valaki félre rakja a havi megspórolt pénzét akkor az gyarapszik a bankban. Szegény.
Te reflex nyomtad a te felelősséged dumát. Egy olyan rendszerben ami elhitette emberek millióival, hogy kívül állnak a világpiaci trendeken. Mentegetve a Fideszt akinél 12 éve dübörög a gazdaság.

Pl a kelenföldi hőerőmű gázzal megy, és a Főtávnak van egy halom gázerőművel. Elvleg ők piaci áron kapják a gázt, ami most megy fel nyolcszorosra a támogatottról. Ezzel termelnek áramot és hulladékhőt amiből megy a távfűtés. A termelt áram piaci ára "csak" 6,5 szeresére megy fel => költségek 8x bevételek 6,5x ... kapcsolt hulladékhőt ezen feltételek mellett hogy fogják eladni "ugyanannyiért" ... a papír sokmindent elbír... meg egy kormányinfó is láthatóan...

Szerkesztve: 2022. 07. 14., cs – 15:47

Hőszivattyús bojler ügyben ma körbetelefonáltam, az "olcsóbb" típusok (értsd kevesebb mint 500K) nincsenek és 2 hónap múlva lesznek ha egyáltalán és akkor sem tudja senki mennyiért. Cserébe az egyik webshopban (nem kicsiben)  a telefonom? után fél órával rádobtak az egyik típusra mindjárt 100K-t és "8-12 hét" az "1-3nap helyett". Állítólag az importőrnél tegnap még 100 darab volt az egyik modellből.

Nem félek, mert eddig is átlag alatt fogyasztottam.

Én már régóta nem járatom a kütyüjeim feleslegesen, azt csak átlagbirkáék szokták.

Eddig én voltam elküldve a halál faszára, amikor azt mondtam, hogy a standby eszközöket le kell kapcsolni. Most hirtelen mindenki észbe kapott, hogy veszélybe kerültek a külföldi nyaralgatásra, meg az új okostelefonra elszórt pénzek a rezsiemelés által.

Most jöttek meg a számláim a leccei lakásra. Két havonta számláznak. (Ezen időszakban kb 3 hetet nem voltam itt. Vagyis 6 heti fogyasztás.)

Május-Június
Gáz: 116 euro (8 köbméter. Ebből a 116 euróból 92 euro szerződés biztosíték címen, amiről fogalmam sincs mi.)
Villany: 120 euro (benne 18 euro tv díj)  (~480 kwh)

Szerkesztve: 2022. 07. 16., szo – 06:35

Hogy On is legyen. Mi van a napkollektorokkal, ha meleg vizet kellene előállítani? Azt látom, hogy kiment a divatból, de erre sem alkalmas? Előfűteni a vizet?

Szerkesztve: 2022. 07. 16., szo – 18:20

Én 100 literes aristont használok. Mondjuk csak ketten a barátnőmmel nekünk szűken elég. Van az aristonnak 200 literes is, meg én amit most láttam hogy az lg-nek is van ilyen  Csak elég sokba kerül 700 ezer forint ahogy néztem.

 

Saját tapasztalatom ez:

Én  abban a cipőben, vagyok kb 2 éve a régi pazarló gázkonvektorokat lecseréltem, A+++-os fűtős klímákra, az az érdekes , hogy kevesebbre jött így ki a számla, mint előtte a gázos fűtés. A klímák egy belvárosi 60 m2-es lakást fűtenek, ami a 40-es években épült, fa nyílászárókkal. 2200 kWh volt 2021 szeptembertől 2022 Május közepéig a fogyasztás amit ha 108Ft -os árral számolok, akkor kb 240 ezer Ft.Mivel az egyik kis szobában megmaradt a gázos konvektoros fűtés, majd szépen azt beizzítom. Bár én azért nagy befektetést a gázos fűtés újbóli kiépítésébe nem fektetnék, mert lehet hogy fél év múlva már más lesz a szabályozás. Minél kisebb fix kiadásra kell törekedni szerintem ez a járható út.

– ablakok cseréje energiatakarékosra,
– felújítás, szigetelés feltétele a falakra (2-4 millió)(ez már nagyobb költség , de ilyen energia árak mellett ez is szerintem visszajön pár év alatt)

"Ne add fel"

Az Ariston Lydos Hibridek csak max 100 literesek vannak, az nekünk elvileg nem elég éjszakai árammal, két gyerekkel.

Az LG WH20S pedig szintén padlón álló fajta :(

150-es fali hőszivattyús kellene, de egyszerűen nem találok olyat... (elvileg a 100-as jöhetne, vagy kisebb ha nem éjszakai áramon lenne, de akkor amit a réven, a vámon...)

Egyébként amiket végigtúrtam webshopokat a hőszivattyús falik, amik max 100 literesek be vannak víve a webshop adatbázisába, ott mindnél az áll, hogy nem rendelhető, nincs ár, és hívja kollégánkat az árról és szállítási időről...

110L fali Ariston Nuos

https://www.ariston.com/hu-hu/termekek/vizmelegitok/levego-viz-hoszivat…

Állítólag "majd" "januárban" lehet kapni, valami alkatrészét Ukránok/Orszok gyárt(j)(ott)ák.

150L fali Panasonic, nem olcsó (nem tudom lehet-e kapni):

https://www.aircon.panasonic.eu/HU_hu/model/paw-dhw150w-1/

Köszönöm. Az az igazság, hogy idő közben én is megtaláltam ezt. Az Aristonnak van másik hybrid típusa is ami most is kapható kb 200-ért, de az is csak alig több, mint 100 literes, és eleve 24 órás áramra van kitalálva. Az egyik probléma, hogy ezeket általában nem vezérelt áramra gyártják, a másik eg az is amit itt belinkeltél, hogy 40 literrel ha nagyobb a kapacitása akkor érthetetlenül a négyszeresére drágul (800E)... persze másik gyártó, másik termékcsalád, de kb ugyanaz a működés. Szerintem a fő probléma az, hogy ezeket csak főleg nyugatra gyártják, nyugati pénztárcához.

Másik érdekesség, hogy ez a típus kb pont ugyanúgy néz ki, mint az Austria email Calypso VM 150 (1819EUR), valamelyik licencben gyártja a másik termékét, de mintha valahol ráadásul azt olvastam, hogy Franciaországban gyártják. Kb ez is olyan lehet, mint a BOSCH-AEG, gyártják tök ugyanazokat a termékeket más brand alatt... 

Ha találnék valahol 300 alatt hőszivattyús 150 literes bojlert, már rég megrendeltem volna. A magyar hőszivattyú szövetség pelsze elkezdett recsegni, hogy ők stratégiai fontosságúak ebben a helyzetben... hát csókolom tessék összekapni magukat és lerakni a klasszikus hajdu kapacitásokban egy fali bojlert az asztalra, amire lecserélhetőek a régi hajduk és hőszivattyúsak...

Áruld el hol lehet kapni az Ariston másik típusát? A Lydos Hybrid 100-re gondolsz? Sehol nincs. Nem is lesz.

Azt amúgy én sem értem a Hajdu miért nem gyárt 100-150L-es hőszivattyúst. Hozzáteszem ahol én kérdeztem ott azt mondták a Hajdu sem tud semmit szállítani ami hőszivattyús, nincs alkatrész.

Arra. Az egyik helyen egy hónapra, a másikon egy héten belül ígérték... 2 héttel ezelőtt, azóta nem updateltem, mivel nekem nem jó... nekem 150-es kellene, ami túléli a vezérelt létet (akku, ehhez alkalmazkodó program, azaz kb nincs program). Azóta az egyik 1 hónapon túlra, a másik 1-2 hétre váltott.

Én kb másfél éve használok egy ariston lydos hibid 100 l-es bojlert. Nekem sima áramról megy és én anno utána olvastam, nem javasolják vezérlő áramról működtetést.

Szerintem azért nem, mivel ha a hőszivattyús részt használod, az nem melegíti fel a vizet olyan gyorsan mint a fűtőszál, télen a hőszivattyú része nekem kb a nap felében biztos megy, persze attól függően hogy mennyit használjuk. 2 ember használja.

1 óra alatt 3 fokot melegít a hőszivattyú. A becsült fogyasztása időjárástól, évszaktól függően, úgy hogy mi hetente 3-6-szor kb használjuk a fűtőszálat, és 70 fokra felmelegítjük a vizet kádban fürdés miatt 70 -160 kWh / hó.

Nekem Daikin klímáim vannak szerintem nagyon jók, amit tudnék javasolni még, bár ez elég sokba került, nem egybeépített hanem külön melegvíz tároló, + kültéri. Ez a falra is lehet szerelni 150l daikin EKHWS150B3V3

Szerkesztve: 2022. 07. 22., p – 15:52

Szerencsére van vezérelt órám a fő fogyasztónak, és a fő fogyasztóm azon a külön órán van és az emelt ár sem hat és félszeres, hanem csak kétszeres, de várjuk ki a decembert. A rendelet szerint addig felülvizsgálják az árakat... addig van mód műszaki változásokat eszközölni és fogyasztói szokásokat változtatni. Azért örülnék, ha találnék egy fali 150 literes hibrid (hőszivattyús) bojlert, ami nem bolondul meg a ki-be kapcsolgatott vezérelt áramon.

A gázkvóta előtt viszont teljsen értetlen vagyok. A társasházunk fűtési gázfogyasztása a kondenzációs kazánnal gyakorlatilag a töredéke a kvótának. Eléri egyáltalán bárki ezt? Léteznek még ennyire pazarló gázfogyasztók? Vagy ez az egész csak a civil felhasználónak álcázott ipari felhasnálóknak szólt? Akinek gázkvótával kapcsolatban van hallomása, hogy hogyan lehet átlépni azt érdeklődéssel hallgatom.