Ház okosítás, ügyesítés

Veszek pár hónapon belül egy házat. Amit kinéztem, azt erősen fel kell újítani, plusz falakat is mozgatunk, plusz szobát építünk, átkerül a lépcső, átkerül a fürdőszoba, költözik a konyha, stb.

Nem minden falat robbantunk szét, de azért lesz elég sok rombolás és építés.

Azon gondolkoztam el, mik azok a dolgok, amiket érdemes lenne megpróbálni belecsempészni az átalakításba.

A cél az, hogy ne utána fél évvel jöjjön az ötlet, hogy véssünk, és változtassunk valamit.

Érdekelne, ti mit tennétek bele egy házba.

Minden érdekel (persze nem gondolom, hogy mindent meg is csinálok). Lehet épületgépészet, okos otthon, biztonságtechnika, kényelmi dolgok, stb.

Ami eddig eszembe jutott kb. 0 komoly gondolkodással (nem biztos, hogy mind jó ötlet, nyugodtan szóljátok le): ethernet kábelt végighúzni ahol lehet (nem baj, ha nem jut minden szobába), oda-vissza melegvízcső keringető szivattyúval, hogy ne kelljen a meleg vízre várni a csap megnyitása után, valami csillagpontos elektromos kábelezés, amivel távirányítva egy központi helyről lehetne vezérelni pl. lámpákat, a szokásos 240V-os fel/lekapcsolós világítás helyett valami olyan, amit pl. lehet programozni (vegye a napszakot figyelembe, magától kapcsoljon fel/le), fényerőt változtatni, napkollektoros melegvíz, napelem (PV), hőmérők a szobákban, vízhőmérő a melegvíz tartálynál.

Új házban most van egy melegvíz tartály, a kombi gázkazán melegíti fel a vizet. A fűtés radiátoros, ugyanaz a kazán adja. A fűtést nem akarom teljesen újragondolni, de azért ötleteket írhattok nyugodtan. Jöhetnek a hőszívattyús meg hűtő/fűtő klímás megoldások. (Mondjuk hűteni lehet, hogy kell majd).

A mostani házamban a melegvíztartályt a kombi gázkazán, a napkollektor vagy az elektromos fűtőszál tudja melegíteni. Az új házba ha lehet, nem szeretnék napkollektort, hanem inkább napelemmel áramot termelnék és azzal fűteném a vizet. A napkollektor egyébként klassz, de nem akarom feltétlenül évente átnézetni és 4-5 évente a folyadékot lecserélni benne (állítólag ez a jellemző, bár a miénk most már majdnem 7 éve megy gond nélkül csak az éves átnézésekkel). És hiába jó egyébként, ha a víz már meleg, akkor nem tud mit csinálni. Ha áramot készítenék ugyanazon a felületen, akkor meg a víz melegítésén kívül másra is lehet használni. Elektromos autót tölteni, medencét fűteni, mosógépet, sütőt táplálni, stb.

Most elemről hajtott kis esp8266 méri a melegvíz hőmérsékletét és WiFi-n jelent a Home Assistant-nak. Örülnék, ha vagy nem kellene minden mérési helyre külön kontroller, vagy legalább ne kellene elemről hajtani ezeket. Ideális esetben csak a hőmérőket telepíteném ahova kell, és valami vezetékes megoldással máshonnan kérdezgetne le egy (vagy kevés) eszköz mindent. WiFi-t is (legalább részben) kiiktatnám így.

Hozzászólások

Elektromos hálózat témában:

http://zrubi.hu/2021/smart-electrical-network/

 

a tervezett 'cikksorozat' többi része sajnos még nem került publikálásra, de van már tapasztalat (működő megoldások kapcsán!) pl fogyaszáts mérés, és hőmérséklet/páratartalom mérőkkel fűtés és világítás vezérlés téren is...

Kulon ivovizcső a konyhaba (a lagyitott viz mindennek jo, csak pont ivasra nem)

kulon kabelezes szunetmentes cuccoknak, igy egy helyre tudod rakni az ups-t

Igen, ez jó ötlet. Nálunk a mostani házban a konyhánál van a víz betáp a mosogató alatt. Rögtön mellé lett téve a vízlágyító és onnan egy plusz leágazással a mosogatónál van egy ivóvíz csap.

Fogalmam sincs, hogy az új házban honnan jön a víz, ezt érdemes lesz megvizsgálni.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Minden vezetékezésről (víz, villany, koax, utp, stb.) részletes fotó helyiségenként vakolás előtt. Hatalmas segítség, amikor majd pl. a tv-t fúrod a falra. Külső területeken szintén. Jó ha nem oda csináltok díszkertet, ahol a gépészet van a földben. Nekem ezek nagyon nagy segítségemre voltak. Négy éve építkeztem, de ha nem lennének fotók már nem tudnám, hogy mit húztak lent, mi hol ment fel, stb...
Ha van és/vagy lesz kút, akkor szinte nulla plusz költség a wc-hez rögtön két bejövőt csinálni. Aztán bármikor átkötöd és az öblítés mehet a kútról.

A fali konnektorok tervezett számát nyugodtan duplázd meg :)

üdv: pomm

A 852-es kídlap telepötúsa sikeresen befejezádétt

Nem csak fotókat érdemes csinálni, hanem videót is. A fickó, akitől vettem a házat, heti 1-2 alkalommal kijárt munka után az építkezésre, és videózott. Akkoriban még nem volt kamerás telefon, kézikamerával csinálta. 20 éves videók ezek, szóval le a kalappal. Külön vannak videóim elektromos hálózat, gáz/fűtés, víz, és egyéb témában, darabja 1 órás kb, leírhatatlan mekkora segítség.

Nagyon hiányzik, hogy nincsenek rendszerezett állóképek (bár ha nekiülnék, össze tudnám rakni a videókból persze), de jobban hiányozna, ha csak fotó lenne, és videó nem :) Szóval mindkettőt érdemes szerintem csinálni.

+1

És még fontos, hogy minden szabályosan menjen (vezeték függőlegesen vagy vízszintesen, a plafontól vagy a padlótól a nagykönyvben előírt távolságra), és nem összevissza, nem átlósan, mert azt valaki előbb-utóbb el fogja fúrni. Az is fontos, hogy a szaki ne akarjon megspórolni 3 m drótot azzal, hogy a fal felénél levő egy konnektorhoz átdug egy drótot a téglák között a szomszéd szobából, mert nem a megfelelő biztosítón lesz, és valakit meg fog rázni.

Ha van kút, csinálj automatikus öntözőt, mielőtt gyepet csinálsz, különben elszárad és begyomosodik az egész, ha nyaralni mész. Kockás papíron tervezd, ne a programmal, mert az, ha nem egy nagy téglalap a kert (hanem pl. van benne egy kisház), akkor nagyon sok öntözőfejet és csövet fog betervezni, és arra a gatyád is rámegy. Utólag beásni egy már szép gyepbe rohadt egy meló.

Ami nekem eszembe jut:

1. Riasztó kábelezés. Ha minden helységben (ahol egyébként nem lenne indokolt, mert védett területek veszik körül) van mozgásérzékelő, akkor később a zóna állapot alapján lehet világítást/irányfényt kapcsolni.

2. Melegvíz oda-vissza, itt szerintem érdemes egy osztó-gyűjtőbe beruházni, mert a rövidebb szakaszon lesz melegvíz a hosszabb részen meg csak sokára.

3. Radiátorok mellé ha be van húzva kábel, akkor lehetőség van központilag vezérelt thermolelektromos szelepet rakni az elemes/wifi megoldás helyett.

4. Padlófűtés, ha minden helységben ki van építve, akkor alacsonyabb hőmérsékletű vízzel is lehet fűteni. Kondenzációs kazánok kevesebbet fogyasztanak, ha nem kell 50-60 C°-os víz, csak 35-38C°. Hőszivattyú is hatékonyabb alacsonyabb hőfokon. Vegyestüzelésű kazán + puffer tartály esetén tovább tud működni (ritkábban kell tüzelni), ha a puffer tartályban lejebb mehet a vízhőfok.

4b. Egyszerűsített padlófűtést is szoktak fürdőszobákban csinálni, amikor a radiátor visszatérő ágát használják padlófűtésre.

5. UTP/FTP kábel TV-hez

6. Kamera rendszerhez kábelezés

7. Elektromos redőny vagy ablaknyitó (nehezen, magas hozzáférhető ablakhoz) kábel ablakhoz

8. Fali vagy padlószéf felújítás során elrejthető, útlevél, diploma, törzskönyv, pótkulcs, stb. részére

Vegyestüzelésű kazán + puffer tartály esetén tovább tud működni (ritkábban kell tüzelni), ha a puffer tartályban lejebb mehet a vízhőfok.

Bocsánat, de ez faszság. Ha lejjebb viszed a pufferben a vízhőfokot, akkor gyakrabban kell tüzelni, mert kevesebb hőenergia lesz a pufferben és fűtéstechnikailag nem is tudod lejjebb vinni a vízhőfokot, mert a vegyes tüzelésű kazánból védelmi okokból 60-65 °C alatti előremenő vizet nem fogsz tudni kivenni, mert visszakeveri a kazánvédő szelep a kazánban, tehát arra kell készülni, hogy a pufferben 65-85 °C víz lesz kirétegződve. Ha alacsonyabb előremenő kell a házba, akkor ahhoz egy fix vagy állítható hőmérsékletű termosztatikus keverőszelep kell.

"Bocsánat, de ez faszság. Ha lejjebb viszed a pufferben a vízhőfokot, akkor gyakrabban kell tüzelni, mert kevesebb hőenergia lesz a pufferben és fűtéstechnikailag nem is tudod lejjebb vinni a vízhőfokot, mert a vegyes tüzelésű kazánból védelmi okokból 60-65 °C alatti előremenő vizet nem fogsz tudni kivenni ..."

A puffer tartálynak épp az lenne a szerepe, hogy a kazánnal felfűtöd és mint hőtárolóból szépen lassan kiveszed a meleget. Nem kell a kazánt folyamatosan etetni, csak akkor amikor már lehűlt eléggé a víz a pufferben.

Ebből következik, hogy pl. a pufferben 45C° a radiátorok miatt újra kell melegíteni a vizet, de a padlófűtéshez még elég meleg.

A puffer tartálynak épp az lenne a szerepe, hogy a kazánnal felfűtöd és mint hőtárolóból szépen lassan kiveszed a meleget. Nem kell a kazánt folyamatosan etetni, csak akkor amikor már lehűlt eléggé a víz a pufferben.

Ez így van, viszont, ha lejjebb veszed a pufferben a hőmérsékletet, akkor gyakrabban kell a kazánt begyújtani, mert elfogy a pufferből a hőenergia. Ha 25 °C a visszatérő, akkor 45 °C vagy 85 °C pufferhőmérséklet között háromszoros hőenergia különbség van.

Másrészt, ahogy írtam, korrekt kivitelezésű vegyes tüzelésű kazánból 65 °C alatt vízhőmérsékletet nem tudsz kivenni, illetve a vegyes tüzelés helyes fűtéstechnikája esetén ~85-90 °C víz fog kijönni a kazánból és ez megy a puffer tetejére.

Ebből következik, hogy pl. a pufferben 45C° a radiátorok miatt újra kell melegíteni a vizet, de a padlófűtéshez még elég meleg.

Szerintem próbáld meg újra elolvasni, amit írtam, különös tekintettel a termosztatikus keverőszelepre vonatkozó mondatrészt, mert szerintem nem sikerült megértened. Másrészt vegyes radiátor - padlófűtés rendszer esetén vagy az szokott lenni, hogy a padlófűtés a puffer közepéről kapja a vizet, a radiátor meg a tetejéről, vagy - ami manapság gyakoribb - külön termosztatikus keverőszelepe van a radiátoros és a padlófűtéses köröknek, mindegy, mennyire meleg a pufferben a víz, a padlófűtés nem tud 35 °C magasabb hőmérsékletet kapni belőle.

+1 a motoros redőnyre.

Nekem a redőny alap az ablakokra. Jobb aludni sötétben és jelentős fűtés/hűtés energiát lehet spórolni velük. A manuális húzogatásba belefeccölt időhöz viszont az élet rövid. Motoros és távvezérelt redőnyökkel lehet atomatizáltan követni a benti fűtés/hűtés igényt, a nap állását és az aktuális "erejét". Lehet extrákat is kitalálni. Nálam automatizmus besötétíti a helyiséget, ha bekapcsolom a benne lévő TV-t. Viharban lehúzható a terasz redőny védve az üveget a nekirepülő kerti bútoroktól.

Belépő szintű redőnymotor 13-15 ezer Forint, wifis redőnykapcsoló 3-4 ezertől indul. Az odavezetett villany több, pláne utólag.

$ grep -c egy$ word.list
100

Hatalmas +1 a riasztóra. Utólag nem tudsz minden nyílászáróra nyitásérzékelőt tenni, ami egy filléres dolog így. Nagyon jól jött, hogy megcsináltattam az összes nyílászáróra. Az enyémmel egykorú (2006.) házakban nem igen van így kiépítve és hatalmas plusz segítség pár 100m kábel és cső áráért. Nekem nagyon jól jött, hogy mikor egy entitás hajnalban átfúra az fa erkélyajtót a kilincs alatt és valamilyen eszközzel benyúlt, kinyitotta az ajtót (a belső kilinccsel), akkor már abban a pillanatban riasztott, ahogy az ajtó nyílt. A lény épp csak egyet tudott lépni, így legalább a cipőnyomát rögzíthette a rendőrség..... (az más kérdés, hogy mire mentem vele)

A konnektor a másik, én háromszor annyit tetettem fel, mint amennyit gondoltam. Van ahol kicsit kevés még így is (fürdőszoba!), van ahol egy kicsit sok.

UTP-t úgy húzd be, hogy még legyen helye mellette legalább egy kábelnek és ha van rá lehetőséged, akkor egy behúzóként használható valamit hagyj benne rögtön. Ha kevés durva kanyar van, akkor egy sima vastagabb damil is megteszi, sokat segít később...

Nálam 19db van... (+ 4 mozgásérzékelő és egy hangérzékelő üvegtörésre) és nem kell elemet cserélni . Persze mindenki döntse el, hogy mi a jobb neki. Ráadásul a villanyszerelő horonymarta a villannyal együtt a hornyot, így az kb. jelképes plusz költséget jelentett. 

Biztonságtechnikai képzéseken mindig szokott lenni, hogy a vezetéknélküli dolgok játékszerek, mert zavarni lehet stb? Bár kérdés, hogy egy családiháznál ennek mekkora jelentősége van, az átlag betörő nem fog ilyet csinalni gondolom. Viszont azokat jól látható módon kirakott kamerák is elriasztják, inkább mennek a könyebb ellenállás irányába.

Mar irtak: a konnektor sosem eleg. Szerintem ez orok ervenyu ;-) Pont mindig ott nem lesz konnektor ahol kellene (ha UTP-zni akarsz, szerintem arra is igaz).

Amit en sajnos nem csinaltam meg: csillagpontos vezetek a radiatorokhoz. Persze, lehet tapot kotni a radiatorok melle a radiatorszelepeknek, de egyreszt szerintem kevesbe esztetikus, masreszt, ha egy kozponti helyre tudod felszerelni a szelepeket (mint a padlofutes eseten az oszto-gyujto, akkor nem fog zavarni amikor (ha motoros) ejjelente tekergeti a szelepet (jo, meg lehet szokni, annyira azert nem hangosak ezek). Ezt mostmar banom, a plusz cso ara elhanyagolhato lett volna a felujitas koltsegehez kepest.

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Kozponti porszivo:

Csondes, eros, es nem a lakasban porolsz.

Szerintem ez felesleges es kisse idejetmult... Miota felesegem vett egy barmikor felkaphato Dyson V10-et azt hiszem ostorral sem lehetne ravenni hogy a porszivo kigyojat cimbassza es dugdossa a kozponti lyukakba... Egyszeruen lekapja a kis konnyu aksis cuccot korbematat vele ahol kell es vege. Minden masra meg ejszaka elindul a robot... 

Érdemes lehet egy szellőztetőrendszert is kiépíteni, de legalább a csövezését megcsinálni (padláson, vagy álmennyezetben). Ha kell klíma a hűtéshez/fűtéshez, akkor ott is lehet a csövezhető klímában gondolkodni (szellőzéstől függetlenül).

+1 az épületszellőztetésre

A folyamatos friss levegő óriásit dob a komfortérzeten. Gazdaságosabb vele a szellőztetés, mint ablaknyitogatással és jóval kevesebb por jut be a házba. A pára és penészesedés problémát is megoldja. Szúnyogháló sem kell az ablakokra. Nyári éjjel tolja befelé a hűs levegőt klíma nélkül.

A modernebbek mérik az elszívott levegőben a CO2-t és ez alapján is állítható a ventillátor fokozat. Ha elmegyünk otthonról nemsokkal később ki is kapcsol.

$ grep -c egy$ word.list
100

A dugaljak alá mindenhova! mély dobozt tegyél/tetess. Így bármikor és bárhová belefér egy okosítás ha kell. Ha a mély doboz tele van (kötéssel), legyen plusz egy hely még.

A kötődobozokat ne vakolják le és abban is maradjon hely még. Szépen síkba lehet rakni a fallal és lefesteni úgy, hogy bontható, de mégis esztétikus marad.

60-as, sorolható:

https://www.ledvilag.hu/Sorolhato-szerelvenydoboz-fekete-62mm-mely

Zigbee vagy wifis rendszert akarsz, netán drágább Z-wave-et ? 

Szerintem okoslámpáknak zigbee -s ikea, -van rgb is-   , távirányitójuk zigbee-s, de megy mind központ nélkül is csak a  táirányitóval, persze kevesebb "lehetőséggel", Zigbees-s fali kapcsolókkal, inkább a nullvezetékes változatokkal. Ez mind működik hagyományos módón, vagy okosotthon vezérlővel. (pl zigbee konroller+home assistant+málna pc.) A lámpák, kapcsolók jelismétlők is , szenzorok rakhatóak mindenfelé.

Fogyasztásmérőnek , ha kell, shelly , az ugyan wifis, de home assistantban keverhető. Egyre több az okoskütyű, sima villanyszerelő boltban kapsz Legrand zigbees konnektort. Ehhez már mélyitetet doboz sem kell,

Esővíztároló, mind a tetőtérben ha lehet, mind pedig a kertben. A wc-k simán mehetnek róla, s öntözni is lehet erről. Kültérre is húzz több helyre utp-t. (kapuhoz, kamerákhoz, öntözőrendszerhez, plusz jelszórónak)

Nézd, ez az okos mizéria nagyjából ott tart most, mint az autózás a Ford Model T korában. Bármit is veszel, keményen szopni és/vagy fizetni fogsz, aztán 3-5 év múlva dobhatsz ki majdnem mindent, mert valószínűleg semmid nem fogja beszélni azt a protokollt, ami majd akkor lesz, ha lesz egyáltalán valami közös protokoll, amit a gyakorlatban nem húszféleképpen értelmez majd minden cég. Készülj arra, hogy veszel egy kapcsolót, megdöglik, jövőre már nem lesz kapható ugyanolyan. Készülj arra, hogy ha megáll az internet valahol, akkor nem tudsz lámpát kapcsolni. Készülj arra, hogy kirántanak alólad olyan szolgáltatásokat, ami miatt anno tetszett és sokat fizettél érte. Készülj arra, hogy lesz egy csomó side-effect, amelyek bosszantani fognak.

Szóval most azt döntsd el, hogy

a, csillagpontos rendszert akarsz, mert akkor tegyél le valahova egy nagy szekrényt és egy csomó csövet vigyél oda mindenhonnan, ahonnan csak tudsz.

b, busz rendszert akarsz, mert akkor kell egy vagy több gyűrű, amivel összekötöd szépen sorban felfűzve a dolgaidat, viszel mindenhova delejt és adatkábelt.

c, vezeték nélküli rendszert akarsz, mert akkor nagyjából úgy kell csövezni, mint eddig, csak mindenhova kell vinni nullát és védővezetőt is, bár egyre jobban terjednek a parazita tápos cuccok, amelyeknek nem kell nulla, de nem árt.

Ha ezt eldöntötted, akkor onnantól már csak körül kell nézned, hogy éppen idén milyen rendszer a divatos és/vagy támogatott, aztán megveszed és próbálod használni.

--

Az elektromos rendszeren túl a másik nagy dolog a fűtés, ott azt döntsd el, hogy

a, padlófűtés lesz,

b, egyéb felületfűtés lesz,

c, légcsatornás fűtés lesz.

Ennek megfelelően keress olyan céget, akik az adott módhoz értenek (nem akarnak másra rábeszélni) és bízd meg őket, de alapvetően nem kell okosítani a fűtést, az a meglátásom, hogy minden egyes okosítandó fűtés mögött egy elbaszott épületgépészeti terv és/vagy kivitelezés van. Veszel/kapsz egy külső hőmérséklet érzékelőt (gyári tartozék), rákötöd a kazánra/hőszivattyúra/klímára, beállítod/beállítják az ingatlanra jellemző fűtési jelleggörbét kompenzációs görbét, éppen a gyártó hogy hívja, ami majd a külső hőmérséklet alapján beállítja a kazán/hőszivattyú/klíma előremenő víz- vagy levegőhőmérsékletét és elfelejted az egész dolgot. Opcionálisan egy belső hőmérséklet érzékelőt is rákötsz/rákötnek (gyári tartozék), ami ad egy offset értéket, hogy pontosabban tudja tartani a kazán a kívánt hőmérsékletet.

Az alapja ennek az, hogy fűtéssel hőveszteséget pótlunk, a hőveszteség nagyon nagy részt egyenesen arányos a külső és a belső tér hőmérséklet különbségével. Egyszer kell kimérni a megfelelő W/K értéket, hogy egy fok különbség hány watt fűtést igényel és onnantól önjáró a dolog.

Mindennek az a lényege, hogy

1, a kazán/hőszivattyú/klíma folyamatos üzemben tudjon menni, ettől kevesebb lesz a ki-be kapcsolás miatti hőmérséklet ingadozás okozta hőtágulás, amitől amúgy hamarabb kifáradna minden anyag benne.

2, a hőmérséklet csökkenésével a nagyobb kondenzáció/kisebb hőlépcső miatt javul a hatásfok

3, a folyamatos keringtetés miatt nem lesznek nagyobb hőmérséklet ingadozások.

A termosztát egy rossz beidegződése az épületgépészetnek és/vagy a lakóknak, hogy nem tudnak anélkül fűtést elképzelni.

--

Hogy mit akarsz még okosítani, az meg rajtad áll, bármi apróságot lehet, de előre mindenre úgy se fogsz felkészülni.

A  világitás működik hagyományosan is, hagyományosan szereled mint a régi  fali kapcsolót, csak bekötöd a nullát, érintő kapcsoló is működik, megy, lámpákat saját távirányítójával dimmelheted minden központ és internet  nélkül. Net sem kell,  ha nálad van a központ(pl raspberry pi)  és nem felhős.  Kijelzős hőmérséklet szenzort megnézed, ez is megy akár önállóan. Nem kell internet.

Igen mindegyiknek nulla az IQ-ja, de úgy értettem, hogy  használható hagyományosan ,  működik "központi vezérlő"   rendszerrel, sajáttal vagy gyári felhőssel, kapcsolgathatod telefonnal, hanggal,  de ezek nélkül is  kézzel kapcsolgathatod, mint egy ezer forintos kapcsolót. Csak ez drágább. Az ikea távirányitó pl zigbeees,  de  közvetlenül szabályozhatod a lámpákat, dimmelheted, szineket változtathatsz. Választhatsz, zigbee vagy direkt vezérled a lámpáidat, lámpacsoportokat.

Nekem ennyit jelent az okos szenzor, kapcsoló,  ezeket nem lehet így  okosnak hívni ?  Mire gondoltál, hogy a zigbees érintőkapcsoló nem okos ?

Mire gondoltál, hogy a zigbees érintőkapcsoló nem okos ?

Nem, nem okos. Attól, hogy marketing okokból rámondják, hogy okos, attól még nem okos.

Technikusként vezérlési- és szabályozástechnikai iskolát végeztem, mérnökként automatizálás szakirányom van, szóval 20-30 évvel ezelőtt ezek a dolgok mind megvoltak, a kutya nem mondta rá, hogy okos rendszer. Attól mondanám rá, hogy okos, hogy képes a tanulásra és képes ennek érdekében együttműködni a többiekkel, autonóm módon. Ha szigetüzemben mennek különféle aktorok egy rendszerben és komoly tudással fel kell őket programozni különböző helyzetekre, az szimplán csak vezérléstechnika, még csak szabályozás sincs benne.

Igen, én marketing megnevezésre gondoltam, okos eszköz az amire ráirták, illetve ami tud annyit , hogy vezérelhető igy vagy úgy. 

Nyilván te más szemszögből nézed, mi csak igyekszünk a teljes  "star wars halálcsillag" otthoni klónozására, több kevesebb sikerrel. 

Milyennek kéne lennie mondjuk egy komolyabb, "okos" világitásnak ?  Most ugye van a kikapcs -bekapcs.

Milyennek kéne lennie mondjuk egy komolyabb, "okos" világitásnak ?  Most ugye van a kikapcs -bekapcs.

Leírtam: képes a tanulásra és képes ennek érdekében együttműködni a többiekkel, autonóm módon. Kicsit hosszabban: tudatában van annak, hogy otthon vagy, jelenlétre tud kapcsolni, tudatában van a kültéri fényviszonyoknak és ha jelen vagy, akkor próbál évszaknak vagy időszaknak megfelelő fényerőt, automatikusan; tudatában van annak, hogy lefeküdtél aludni, ha kimész brunyálni éjjel, akkor nem 3000 lumen világít pofán, hanem derengéssel világít; tud adott helyi megvilágítást és azt fixen tartani, szintén autonóm módon; észreveszi, hogy tévét akarsz nézni és lejjebb veszi a fényerőt, de észreveszi, ha csak háttérzaj a tévé és nem nézed; ezer egyéb dolog.

Az, hogy van rajta távirányító (beleértve, hogy mobilról kapcsolható) vagy érintésre kapcsol, az lófasz tejszínhabbal, nem okosítás.

Köszi, azért kérdeztem mert én csak hobbi szinten játszadozom ezekkel. A tanulásról , autonóm együttmüködésről nem tudok semmit.

Viszont amiket leírtál azok jó részét mondjuk zigbee szenzorokkal meg tudnám oldani. (egy része van is) Mqqt , home asisstant+ némi programozással szerintem lehetséges . 

pl: tudatában van annak, hogy otthon vagy:

pl egy nyitásérzékelő kapcsoló a bejáratnál és utána  mozgásérzékelő szenzor(ok)  jelez: megjöttem, 

kültéri fényviszonyoknak: 

fényérzékelő szenzor+dimmelhető lámpák

észreveszi, hogy tévét akarsz nézni és lejjebb veszi a fényerőt, de észreveszi, ha csak háttérzaj a tévé és nem nézed;

na ez nem menne

 

Szóval az okos kapcsoló okosságát ugy értelmezem, hogy mondjuk egy zigbee kapcsolót zigbee szenzorokkal összekapcsolva egyre okosodik. Vagy ez nagyon nincs így és ez nem okosítás ?

 

észreveszi, hogy tévét akarsz nézni és lejjebb veszi a fényerőt, de észreveszi, ha csak háttérzaj a tévé és nem nézed;

na ez nem menne

A TV ki- bekapcsolt állapotát általában látja a HA (már az okos TV-kétvagy egy androidos dobozét/stickét) . A háttérzaj vagy aktív nézést meg pl a hangerő mértékére lehet programozni (ezért válogatja eszköze -> nem biztos, hogy az aktuális állapot lekérdezhető)

Szal az a HA elég jó cucc ilyenekhez, de az öntanulás még meglehetősen a jövő... 

Van abban valami azért, hogy az okosotthon valamiféle mesterséges intelligenciát akar sugallni, kicsit fellengzősen  -nyilván ez a marketing  része- , miközben egyszerű vezérlésekről van csak szó, hangvezérléssel , arcfelismeréssel együtt is.

Viszont öntanuló, autonóm házirányításról nem hallottam, (lehet hogy az ipari automatizálásban  gyakori az ilyen rendszer), de inkább ez még a jövő. Majd  kijavítanak, ha rosszul tudom, ha mégis van. Akkor nekem is kell.

ezzel a kulso hoizevel hogy oldod meg hogy minden szobanak mas homersekleti gorbe kell? pl furdot futse fel este magasabbra, amikor furdeni megyunk. azt mondjak alvashoz se jo a nagy meleg, de reggel/napkozben jolesik a meleg. illetve a rokonsagban is van olyan hogy egyiknek a 22 mar sok (hidegben szeret dolgozni), a masik csaladtag meg didereg 22-ben (pl konyhaban legyen annyi).

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

ezzel a kulso hoizevel hogy oldod meg hogy minden szobanak mas homersekleti gorbe kell? pl furdot futse fel este magasabbra, amikor furdeni megyunk.

Amelyik házban képes vagy egy napon belül 1, maximum 2 fokkal megváltoztatni fűtéssel a belső hőmérsékletet, ott nem okosítani kell, hanem hőszigetelni, árnyékolni vagy extra hőkapacitást berakni, megfelelő tervezés után, lásd elbaszott épületgépészet. Ahol a fűtés okosítása szóba kerül, ott szinte 100 százalékban el van baszva az épület vagy a design oltárán van megbaszva a fűtés/hűtés épületgépészete és hosszú távon olcsóbb ezt az elbaszást korrigálni, nem utólag kerülgetni és kenegetni a szart. Sajnos manapság is az a helyzet, hogy az épületgépészeti terv alá van rendelve az építészeti tervnek, pedig igen sokat lehetne spórolni, ha energetikai szempontok vezérelnék egy ingatlan tervezését és nem az épületgépészetnek kellene igazodnia a ház terveihez, kinézetéhez.

azt mondjak alvashoz se jo a nagy meleg, de reggel/napkozben jolesik a meleg. illetve a rokonsagban is van olyan hogy egyiknek a 22 mar sok (hidegben szeret dolgozni), a masik csaladtag meg didereg 22-ben (pl konyhaban legyen annyi).

Ezt az adott szoba megfelelő fix, egyszeri beállításával el lehet érni. Ha meg egy napon belül kell ilyet művelni, akkor javaslom könnyűszerkezetes házba költözést és a légcsatornás hűtést/fűtést, mert az gyorsan reagál és minimális a ház hőkapacitásából adódó veszteség. Egy magas hőkapacitású (tégla, kő, vályog, satöbbi) házban ablakon kidobott pénz a hőmérséklet jelentős és aktív változtatása, mert egy hőkapacitás energiatartalmát rángatod folyamatosan. Amúgy meg, ha kinn kibírod a -15 és +35 °C közötti hőmérséklet ingadozást, akkor benn is ki lehet bírni 2-3 fokos hőingadozást, lehet, hogy hozzá kell szokni, esetleg a belső időjárás függvényében öltözködni.

C-nél jobbat nem kaphatsz ha nincs ilyened. Nem mintha annyira érdekelne a tanúsítvány persze...

C, mint olyan már régóta nincs, kétbetűs a besorolás.

eegen de a szájbatekert enegiatanúsítvány is megköveteli a helyiségenkénti szabályozást.

Legjobb tudomásom szerint AA vagy annál jobb besorolás csak akkor adható, ha "a hőtermelő időjárásfüggő szabályozása megoldott" VAGY "a hűtési és fűtési rendszer helyiségenkénti szabályozhatósága megoldott". Amúgy a helyiségenkénti szabályozhatósága egy hűtési és fűtési rendszernek minimálisan egy szerszámmal állítható torlószelepet jelent azon a körön épületgépészeti szempontból. Minden ennél komplexebb megoldás már csak csicsa, amiért sok pénzt el lehet kérni.

ezt a szobánkénti dolgot ismerősöm is megcsináltatta, majd megkérdeztem hogy ott ahol a két szoba között falon van egy 2x2m-es nyitott ajtó, hogy lesz más a hőmérséklet, majd azt mondta hogy ez a szakember tudja, szerintem pénzkidobás. Persze van ahol van létjogosultsága. Az okos fütés is ilyen, a felületfűtésnek a legjobb a hőleadás, ráadásul minimálisan kell csak melegebb víz mint a kívánt, nem kell 60 fokos vizet keringtetni. 

volt hogy téleg reggel szellőztettünk, és hát addig le szoktuk kapcsolni a termosztátot hogy ne kezdjen el fűteni amikor az 5 fokos levegő leviszi a benti hőmérsékletet, napközben nem voltunk otthon igy nem tudtuk visszakapcsolni, de solar üvegek vannak és amikor hazaértünk kikapcsolt fütés mellett 22-23 fok volt a házban

a felületfűtésnek a legjobb a hőleadás

Bocsánat, de ez faszság, így. A tervezett hőteljesítményt egy magas hőmérsékletű radiátor és egy alacsony hőmérsékletű felületfűtés is képes leadni, mihez képest jobb a hőleadás? A különbség az, hogy mekkora vízáram és mekkora delta-T az, amivel erre képes és mivel tudod és akarod fűteni. A felületfűtések nagy része abból a kényszerből van, hogy a kondenzációs kazán és a hőszivattyú alacsonyabb vízhőfoknál jobb hatásfokra képes. De kevesen számolják át például, hogy megtérül-e valaha az a plusz pénz, amit rá kell költeni a rendszerre. Másrészt pedig ez az egész egy komplett greenwashing, amikor az okosításra elköltöd a potenciális megtakarítás többszörösét.

Nem rég futottam rá olyan napelemre, amely napkollektor is volt egyben. A megoldás előnyeként emlegették, hogy a napkollektor funkció hűti a napelem részt, így annak a hatásfoka jelentősen javul, ráadásul a meleg vizet így nem árammal kell előállítani.

Természetesen bonyolultabb, mint egy tisztán napelemes- vagy tisztán napkollektoros rendszer. Az én fantáziámat piszkálja a dolog, de jelenleg ekkora beruházásba nem kezdek. Viszont mivel ötleteket kértél - nos, ötlet. Ha a te fantáziádat is piszkálja, akkor hajrá! :-)

Szerkesztve: 2022. 06. 14., k – 11:22

Törölközőszárító radiátor. Érdemes tűszeleppel (ha jól emlékszem a nevére) az egyik oldalon bekötni a fűtés körbe, a másik ágába meg elektromos fűtőpatront tenni. Nálam -- ha nincs a házban már fűtés, de hűtés igény sincs még -- a fürdőben mért megugró páratartalom alapján kapcsolja a fűtőpatront egy okos konnektor. Így tavasszal és ősszel is gyorsan száradnak a törölközők. Ehhez a kiállásokat máshogy kell megcsinálni és kell oda egy konnektor is a patronhoz.

$ grep -c egy$ word.list
100

Túlvagyok pár felújításon és egy komplett építkezésen, szivesen megosztom a tapasztalatokat:

- gyengeáramú dolgokat sose villanyszerelővel csináltass :)
- próbáld megtervezni hol mi lesz majd UTP ügyileg, min cat6, legyen egy "szerver" hely, nálam egy 12-es rack szekrény van, utobbi legyen szellőztethető, és inkább több csatlakozó + kábel, mint hogy a végén derüljön ki hogy nem elég
- ha bárhová akarsz kamerát, akár kültéren, azt itt tervezd be, max nem használod
- előre tervezd meg hogy hol fognak a kábelek (TV, SAT, Net bejönni, de a szolgáltatóra bízd)
- wifi szempontból én 2 AP-t raktam fel (POE) és switchi is POEs.
- ha lesz nem IPTV akkor érdemes a COAX-ot is bevezetni a TV-s helyekre
- konnnektor szempontjából is inkább legyen több, a takarító konnektort se felejtsd el
- nagyobb szobáknál, folyosókánl 2 vagy több helyen is legyen kapcsoló, én az okos kapcsolókat nem preferáltam, mert csak bonyolítja a dolgokat
- redőnynél is elektromos van, itt 2 fajta kapcsoló van, az egyik ami 1 nagy kapcsoló és középen áll 0 állapotban, és ha felfelé nyomod folyamatosan akkor felhúzza, ha lefelé akkor le. Ennél ott kell állni mindig. A másik lehetőség ami nálam is van, hogy 2 kapcsoló van egy dobozon, ami váltja egymást, tehát ha lefelé akarom húzni akkor a lefelét átbillentem és igy a felfelé is átbillen. Előnye hogy ha pl a lefelé oldalt visszabillentem akkor megáll, pl félig felhúzott állapotban + nem kell végig ott állni amig le vagy felhúzodik
- ha gondolkozol jó hűszigetelésben akkor jó nyílászáró is kell + a levegő mozgását is számold be. Több fajta autómata szellőztető van, van amit az ablak keretébe, vagy amit mellé a falba lehet beépíteni, vagy van a levegő keringtető rendszer, de ez ennek megfelelően van árazva. Ilyenek vannak az irodaházakban
- vizes dolgok: érdemes központi vízlágyítót használni, de fontos hogy 0-ás vizet nem szabad inni, érdemes leágazással a konyhai csaphoz külön vinni a hideget, mert ott van lényegi szerepe, a többi helyre mehet a lágyított. (fontos hogy a vízlágyítóben is van bypass rész, alapból 0-ra lágyít, majd azt keveri a bypass-en keresztül érkezővel és így lehet a kívánt hatást elérni, pl 8nk), melegvízhez tartály és keringtető kör, időzítővel hogy csak reggel és este keringtesse a melegvizet.
- fűtés: jó hőszigeteléshez a felület fűtés ajánlatott, amit nem érdemes viszont okosítani, mert lassú a reakció ideje, tehát nem kell le/fel kapcsolgatni, nálunk padló és plafonfűtés van, hátránya hogy előre ki kell találni hogy akarsz plafon lámpát. vizes helyekre nem szoktak plafonfűtést rakni, érdemes kigondolni hogy lesz konyhabútor szekrény stb, hogy az alá ne kerüljön padlófűtés VAGY az külön körön legyen, így le tudod venni, és egy esetleges átalakításnál nem kell a fűtéshez hozzányúlni. Én sajnos a garázsba nem raktam fűtést, de javaslom hogy egy lazább kört mindenképpen rakjatok le, max elázárod ha nem kell. Plafon fűtéshez másfajta vakolat kell. Nálam van 2 törülköző szárító, de sajnos nem figyeltem, mert sorba van kötve és nem párhuzamosan, tehát ha elzárom valami miatt, akkor nincs fűtés a fürdőben, erre érdemes figyelni + elektromos patron, de ez tud meglepetést okozni, a miénk 2200w-os, az első télen 1 hónapig használtam, de a kb 30-40e-es elmű számla után többet nem használtam :) az egész háztra 12e a villany és 8e a gáz számla. Ha van jó tervező/programozó akkor több érzékelővel és szeleppel meg tudja oldani hogy a különbozó szobákat elvileg más hűfokra fűtse, de érdemes a józan észt használni, ha állandóan nyitva az ajtó 2 szoba között akkor nem lesz különbség. Emeletek között, garázs stb esetén van ennek jelentősége. Az előbbi dolog akkor sem célszerű ha levegőztetó rendszert használsz, mert az pl a szobákban befúj, az ajtókat ilyen helyen kb 1cm-re levágják alul, hogy a levelgő mozogni tudjon, és ez pont ellentétes a külön fütéssel
- nálam nincs légkondi, mivel 30cm+20cm hőszigetelés van mindenhol, azt a pár napot kibírom amikor 26 felett van a hőmérséklet, illetve majd ha lesz keringtető rendszer, akkor az éjjel le tudja hűteni a házat :)
- annó tervzben volt napelem és napkollektor, de végül egyik sem lett, 1x talán napkollektor lesz, de a napelemről lemondtam. Utánaolvastam és szerintem a jövő nem az hogy minden házon lesz napelem, mert az elektromos hálózat nem erre van kitalálva, és talán azon kevesek egyike amit érdemes központosítani, hogy a megfelelő ellátást biztosítani lehessen. Az nem működik hogy van 3-4 erőmű meg 150.000 házi erőmű, mivel az utobbiak termelését nem tudják szabályozni és kontrollálni, így az erőművek kapacitását is nehéz beállítani.

"Ennél ott kell állni mindig. A másik lehetőség ami nálam is van, hogy 2 kapcsoló van egy dobozon, ami váltja egymást, tehát ha lefelé akarom húzni akkor a lefelét átbillentem és igy a felfelé is átbillen. Előnye hogy ha pl a lefelé oldalt visszabillentem akkor megáll, pl félig felhúzott állapotban + nem kell végig ott állni amig le vagy felhúzodik"

WUT?

Nalunk siman megnyomom a lefele nyilat 2mp hosszan es lehuzza vagy a felfelet es akkor fel. Ha rovidebben nyomom akkor szakaszosan mukodik allitva a redony nyilasszoget.

Plusz programozhato is mikor nyiljon/zarjon hetkozben es hetvegen.

UK v. HU?

> oda-vissza melegvízcső keringető szivattyúval, hogy ne kelljen a meleg vízre várni a csap megnyitása után,

En ilyet nem rakatnék, inkább olyan csapot, ami alatt instant melegvízelőállító van és ott helyben megcsinálja. Akkor nincs forgó alkatrész, nehezebben romlik el, forgó alkatrész nincs, nem zajos, nincs a nagy hőveszteség. Sima kézmosáshoz, sőt mosogatáshoz teljesen OK.

 

Az elektromos betáp legyen elég nagy. Minden az elektromosság felé fejlődik és ezzel együtt a nagyobb fogyasztás irányába. Ezzeé együtt tervez is túl. Pl. lehet, h most a 16A elégnek tűnik z elektromos autóhoz, de 5 év múlva már tuti kevés lesz.

Ha elektromos fűtés van, ill. bojler, elektromos autó töltő...stb, ahol nem számít, h van egy kis kiesés, akkor tegyél be vmi megoldást, hogy ha pl. a fenti instant melegítőt használod, addig a nagyfogyasztókat lekapcsolja. Egy ilyen melegítő mondjuk 7kW, viszont ritkán használod, nem gáz, ha addig nincs fűtés, amíg kezet mosol.

A kapcsolóknál előre jelezd, ill. szólj, ha ledes kapcsolót, különben lehet, nem olyat szerel oda, később meg már szívás.

 

Én nem kábelezném be gyenge árammal a mindenséget, úgyis a wireless a jövő. Elég oda, ahol vannak az AP-k vagy a hasonló funkcionalitású eszközök.

UK v. HU?

UK

Az elektromos betáp legyen elég nagy.

A szokásos 100A-es betáp van. Ez a mostani házban is elég volt eddig, szerintem az új házban is elég lesz egy darabig.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Horkolószoba. Nyugodt alvás, nem rugdaljátok egymást, ha az egyiknek nem megy az alvás. Gyerekszületés után amúgy is éberebb az alvás, érzékenyebbek az emberek a különféle zajokra. Nyugaton állítólag egyre gyakrabban keresik, dobhat a ház értékén is. Nekünk nagyon bevált.

$ grep -c egy$ word.list
100

Szerintem, ha igazán jót szeretnél bízd profira. Nem reklám, de van aki már a kezdetektől ezzel foglalkozik és nagyon tapasztalt. Itt a hup-on pl cadmagican tagtárs.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Szerkesztve: 2022. 06. 14., k – 16:08

Hővisszanyerős szellőztető.

Külső szigetelés.

Légtömör nyillászáró beépítés, és légtömör gépészeti kivitelezés.

Árnyékolás-benapozás megtervezése.

Ha lehet földgázt hanyagold -> hőszivattyús felületfűtés.

Legyen vezérelt villany órád, vagy H tarifád, vagy PV + opcionálisan tárolós.

+1 a hővisszanyerős szellőztetőre.

Illetve korábban már volt, de plafonhűtés. Ha jól belövöd, nincs hideg légmozgás, nincs gombásodás, egyenletes hőmérséklet mindenhol, nincs karbantartás (na jó azért van egy kicsi).

Garázsba, beállóhoz komolyabb kábel autótöltéshez.

 

Nemrég fejeztem be a felújítást. Az alsó szinten csak padlófűtés/plafonhűtés van. Minden helyiségben hő és páramérő (zigbee, xiaomi féle). Az osztógyűjtőn thermoelektromos fejek. Minden hagyományos kapcsolót ledugóztam, és lefestettem. Csak zigbee-s kapcsolók vannak. Eddig remekül megy. Persze arra figyelni kell, hogy menjen akkor is a világítás, ha megáll az informatika. Ugyanez a fűtés esetében.

A kertben legyen kapacitív talajnedvesség érzékelő, és öntöző szelepek. Pár ezer forintos beruházással és egy kis js-script-el súlyos pénzeket tudsz megtakarítani mind a kivitelezésen mind a napi vízfelhasználáson.

+1 a hőszivattyús szellőztetésre. Felület hűtés-fűtés esetén szerintem kötelezőnek kéne lennie. Helyette ablakrésekkel és időkapcsolós ventilátorokkal kivitelezik a lakásokat mostanság. Nem szabad rajta spórolni.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

A zigbee kapcsolók és a lámpák autonóm csoportot alkotnak, nincs szükségük központra. Persze van egy központ, hogy mindent is lehessen állítani.

Eddig (majdnem 1 éve) minden rendben megy, a zasszony nem panaszkodik. Külön tetszik neki a "varázsgomb" ami a bejárati ajtón van, és minden lámpát lekapcsol ha elmegyünk.

Tudom, hogy kockázatos, de bevállalom az úttörő szerepet. A megálmodott lámpákat meg egyébként is vezérelni kell valahogy. A buszos verzió drágább mint a zigbee, a csillagpontosról nem is beszélve.

Minden hagyományos kapcsolót ledugóztam, és lefestettem. Csak zigbee-s kapcsolók vannak.

Nem muszáj ledugózni , kicseréled süllyesztetet zigbeees  fali kapcsolóra  és hagyományosan, is használhatod mint elötte , vagy  vezérelve controlleren keresztül . 

EN is igy ertettem... 36 node-os Zwave kapcsolo halozatom van - ennek kb fele dupla - szoval van lampam rendesen, de hogy a hagyomanyos kapcsolokat kiiktassam... A hagyomanyos kapcsolok a "bemenete" a Zwave moduloknak - szoval ha ki is doglik minden, kozpont atb - mindaddig amig egy csopp lelek van a modulban es aramot kap hagyomanyosan is atbillentheto. Eddig meg senki sem tudta hogy van bennuk okossag (is).

Qubino flush 2 relay és qubino flush dimmer. Semmi extra nincs bennük, az arukon kívül mivel zwave hálózatban mennek... A hagyományos kapcsoló mögé vannak a falba téve, a hagyományos billenő kapcsoló ennek a switch bemenetre van kötve. A hagyományos kapcsoló toggle eseménye a modulon is egy toggle-t triggerel. Dimmelni is lehet ha nyomo(csengő) kapcsolóra kötöd. Egy rövid gombnyomás - toggle, hosszan nyomva tartva dimmel, két gyors gombnyomás - max fényerő. 

Ugyanezen az elven mennek sonoff mini diy meg shelly wifi eszközök, vagy egy kiló zigbee modul. A zwave én jobban szeretem, stabilabb titkosithato stb, cserébe drágább. Otthon főleg zwave megy de van néhány wifi sonoff/shelly is tasmotaval. 

"A zwave én jobban szeretem, stabilabb titkosithato stb, cserébe drágább."

A zigbee is elég stabil, 80+ eszközöm van, 2 szint plusz pince. Nem nagyon volt leakadás. Azaz volt, de az egy sw bug miatt, ami javításra került. Ráadásul csoportosítható, így tényleg megy tovább pár funkció, ha lehal a központ.

Titkosítható a zigbee is, elég rendesen, csak sokan nem tudják hogyan / nem foglalkoznak vele.

Drágább, és ha egyedi dolgot szeretnél készíteni (pl. nem találtam rendes vízmennyiség mérőt vagy talajnedvesség mérőt, nem beszélve a lámpákról) még drágább.

ZB nyílt, és olcsó hozzá a modem. Legutóbb ikeában vettem egy rakás gyertya égőt modem kinyerési céllal. Olcsóbb volt, mintha kínából vettem volna csak a modemet.

Vettem vagy 40db "TRÅDFRI LED izzó E14" lámpát. Akkoriban generáció váltás miatt kiárusítás volt, és 1250-ért dobálták.

A benne levő modem egész általános, a silabs készítette. Itt jól kielemzik a modult. A lényeg, hogy külső flashben tárolja a firmware-t, ezért könnyű kinyerni. A neten fellelhető sok ikea cucchoz dump. Például ebből lett a nappali világítás, aminek állítható a fényereje és a színhőmérséklete. A lámpa összesen 3M hosszú, 30°ban világít a plafonra, és onnan kapok szórt fényt. 25cm-es részekből raktam össze, minden egység külön CC szabályzós, és egyetlen modem vezérli.

A silabs egyébként adja a zb stacket a fejlesztő környezetéhez ingyen, szóval nem egy nagy dolog saját egységet írni.

Persze ha az ember nem nagyon van otthon a programozásban, akkor is számos lehetőség van. Pl. kínából rendel az ember Texas féle CC2530 vagy újabb modult, és letölt hozzá egy firmware konfigurátort. Ezzel és egy kis elektronikai vénával már elég sok eszköz elkészíthető. CO2 szenzor, huzalozott be és kimenet függőségek, számláló, egyéb. Modulból leginkább az Ebyte verziókat érdemes keresni.

Ha valakit esetleg érdekel bővebben, írhatok a kalandozásokról.

Villanyszerelés van nálam is, süllyesztetet 60-as kötődobozok, zigbee, (habár a Zwave  -et dicsérik a menők (Fibaró kapcsolók tényleg szépek), egyenlőre csoró zigbee) :

Kordinátor jelenleg tasmotás Sonoff bridge,   ezt majd lecserélem málna pc-re + home assistant,  Aquara és sonoff szenzorok, lámpák IKEA rgb-w  ügyes égők, Ikea ügyes távirányitó, működnek HA-val szépen, 

Kapcsolónak ilyet néztem:

SmartWise Z3-LN Zigbee + RF érintős három gombos ügyes villanykapcsoló fehér (SMW-KAP-Z3LNW-ZB) 

https://aqua.hu/okos-eszkozok/smartwise-z3-ln-zigbee--rf-erintos-harom-gombos-okos-villanykapcsolo-feher-smw-kap-z3lnw-zb-t1130278

https://www.ledvilag.hu/Sorolhato-szerelvenydoboz-fekete-62mm-mely

 

Fogyasztásmérőnek  wifi-st találtam: shellyk, vegyes lesz, nem baj.

Szerkesztve: 2022. 06. 14., k – 21:16

A csatornába -egy könnyen hozzáférhető helyen-, egy visszcsapó szelepet érdemes berakni. Amikor özönvízszerű esőzés van, és elönti a szennyvízcsatornát az eső, akkor megakadályozza, hogy visszamossa a csatorna tartalmát a házba. Szomszédba láttam nemrég, hogy miként tört fel a fürdőszobában a szennyvíz. Nálam van szelep. :)

Másik jó dolog, egy vezérelt szelep a vízvezetékbe. Én úgy csináltam meg, hogy ha a vizes helyiségben huzamosabb ideig  nem tartózkodik valaki, akkor egy idő után elzárja a víz főcsapot. Érzékelő a mosógépnél, mosogató gépnél, hogy azért éjszakai mosás/mosogatás lehetősége meglegyen,. Egyszer jártam úgy, hogy elutaztam, aztán volt egy többnapos csőtörés várt otthon.

Érdemes a bejáratnál, lépcsőházban, spájzban, infraérzékelő, alkonyat kapcsolós lámpakapcsolót feltenni. Folyosókon, több bejárattal rendelkező helyiségekben, meg alternatív, keresztváétó kapcsolást csinálni, hogy minden ajtónál lehessen fel le kapcsolni a lámpát.

Ami még nekem van a vízhálózaton egy nyomás fokozó szivattyú. Nálunk elég gyatra a hálózati víznyomás, és még ingadozik is, ezért vettem ettem egy Grundfos nyomásfokozót.

A keringetős melegvíznek én nem látom értelmét, mert nyáron valahol az is fűti a lakást. Sokkal jobban szeretnék egy keringetős hidegvízkört, de arra nem nagyon van egyszerű megoldás.

Szerkesztve: 2022. 06. 15., sze – 19:36

Nagyjából mindenki elmondott minden értelmeset amit hozzászóltam volna. Talán amit nem láttam az az, hogy az alacsony áramú kábeleket én külön falon kívüli szerelvényezhető kábelcsatornában vittem ha bármit módosítani kiegészíteni kell, egyszerűen be lehet tenni bármit. Én speciel minden helyiségben csináltam egy körbeloopot az ajtók magassága fölött, így egyszerű bármit bárhonnan bárhova bármikor vinni.

Ott fent az ajtó fölött semminek nincs útban. Néha körbe kell menni egy sztatikus portörlővel. Biztos vagyok benne, hogy van akinek nem tetszik, nekem a praktikum felülírta. Finnyásabbak pehetnek egy-egy hungarocell profilt az alsó és a felső oldalára, de az az igazság, hogy a fedél kipattintásakor picit mozog az alsó-felső oldal is, szóval nem az igazi. Ugyanakkor megjegyzem ugyanezt falba süllyesztve is el lehet helyezni, ha a fal alkalmas, vagy alatta-fölötte gipszkarton előtétfalat alkalmazni, egy picit rádolgozva még a hangszigetelést is feldobja.

Szerkesztve: 2022. 06. 16., cs – 09:34

Nem ide 

Szerkesztve: 2022. 06. 16., cs – 22:12

Nálam mindenütt dupla konnektor aljzat lesz, az egyik oldalról 230V-os gégecső megy, a másik oldalról gyenge áram.

Ha internet kábelt húzok be, lesz intetnet csatlakozó, ha semmit, akkor két konnektor lesz egymás mellett.

Így bárhova köthetek konnektort és netet is később. Legó.

Rendes AP-t kell venni (Unifi, stb.) es nem a fisfos Tplink/Asus/mindenfele egyeb szemet routerekkel szopatni magad, soha tobbe nem lesz wifi gondod.

En ma mar kabelt sem huznek sehova, megszorni a menyezetet Unifikkel es el van felejtve a problema orokre, 5-600mbit stabilan kijon belole barmikor ha rendesen meg van csinalva.

Rendes AP-t kell venni (Unifi, stb.) es nem a fisfos Tplink/Asus/mindenfele egyeb szemet routerekkel szopatni magad, soha tobbe nem lesz wifi gondod.

Ezt nem adom, a TP LINK Deco 3 éve teszi dolgát gond nélkül. IP TV, telefonok, laptopok, desktopok, + szenzorok vannak rajta, és anélkül átsétálok az egyik AP-ből a másikba, hogy a Teams megszakadna.

Ez nálam is így van, de az ahol lehet az egy elég kicsi halmaz. A NAS az egyetlen állandó eleme, illetve a laptopba néha bedugok egy patch kábelt.

Valaha a TV-hez is ethernet ment, de ahogy a TV okossága idővel elmúlt és az Amazon Fire Stick vette át ezt (ami csak WiFi-s), azóta oda se megy kábel.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Szia,

én ezt csinálnám:

- szünetmentes és nem szünetmente konnektorok

- 1/10 gbe ethernet végpont mindenhova. rack server vs pc 10gbe legyen, többi jó 1gbitesre, 2-4 db/helyiség, wifi ap miatt is, bepatchelve.

- kábeltv minden szobába

- kültérre wifi AP, udvari kamera és egyebek miatt (annak csak táp kell).

- riasztóhoz kábelezés, nyílászárókhoz okosotthon stb miatt kábel.

- okosotthon miatt ethernet végpontok - füstérzékelő, kazánvezérlés stb.

- vízlágyítás bejövő vízre, a konyhába.

- vízszűrő bejövő vízre.

- rackszekrény, szűrt levegővel 

Régebbi radiátor fűtéseknél az indukciós kazán megoldás lehet.

Én is tudok ilyen grafikonokat rajzolni faszságokkal, mindenféle számok nélkül, ha nagyon akarok, de attól még nem lesz igaz. Egy 10 kW névleges teljesítményű fűtőszál, egy 10 kW névleges teljesítményű hőszivattyú vagy egy 10 kW névleges teljesítményű ilyen indukciós kazán pont 10 kW teljesítménnyel melegíti a vizet, pont ugyanott lesz a Q, mint hőmennyiség, az idő függvényében... teljesen értelmezhetetlenek ezek a grafikonok, ha eltérés van az idő és a Q viszonylatában, akkor ott nem tudja leadni a névleges teljesítményét az adott fűtőberendezés.

Ráadásul a 10 kW teljesítményű Pereko indukciós kazán 2,8 millió forint, ennyiért kettő darab 10 kW teljesítményű hőszivattyút kapok 10 kW fűtőpatronnal együtt, kiegészítő fűtésként; vagy ha tényleg kell a 45+ °C vízhőmérséklet, akkor 15 darab közönséges 10 kW teljesítményű elektromos kazánt is tudnék venni, amibe amúgy 5-10 ezer forint a fűtőszál szett, amit lehet cserélni, ha bármi baja lenne. Ez az indukciós kazán egy kutyaközönséges szimpla átverés, a gazdag hülyékről pénz legombolása.

El tudnád nekem magyarázni, hogy te mit látsz a grafikonokon?

El tudnád nekem magyarázni, hogy te mit látsz a grafikonokon?

Gyorsabban jön a meleg, jobban szabályozható.

Amúgy egy normális hőszivattyú is hasonló árban van, de most lehet jönni az 50ezres hűtő-fűtő split klimával, de azt inkább hanyagoljuk.

https://youtu.be/F7ypaZYTpqI?t=581

https://youtu.be/d-aBDOtut-4?t=1495

Gyorsabban jön a meleg, jobban szabályozható.

Hogy jön gyorsabban a meleg? Tehát bemegy 10 - 10 kW a fűtőszálba és az indukciós kazánba, hogy jön ki gyorsabban a meleg az indukciós kazánból? Hova lesz a meleg a fűtőszál esetén? Nézd, vegyipari gépész vagyok technikusi szinten, hőerőműben voltam szakmai gyakorlaton egy éven át, felsőfokú iskolában három félév után szigorlatom van hő- és áramlástanból, nekem kurvára bűzlik az, ami le van írva és grafikonon van ábrázolva, semmi értelme ezeknek, mármint azon kívül, hogy átbasszák a kevéssé tanult potenciális vásárlót ilyen faszságokkal.

Amúgy egy normális hőszivattyú is hasonló árban van

Nem, egy normális ilyen teljesítményű hőszivattyú fele árban van, egy WH-MDC09J3E5 jelenleg bruttó 1,7-1,8 millió és az már Panasonic, benne a kiegészítő fűtést adó fűtőszállal. Ha lényegesen többért látod, az már komplett rendszer HMV készítéssel együtt vagy beleszámolják a "kedvezményes" beszerelést is, vagy szimplán át akarnak baszni.

de most lehet jönni az 50ezres hűtő-fűtő split klimával, de azt inkább hanyagoljuk

Én nem 50 ezres hűtő-fűtő split klímával jöttem, hanem 1,4-1,5 milliós hőszivattyúval.

--

A hőszivattyús kitérő után visszatérhetünk oda, hogy egy szimpla fűtőszállal működő elektromos kazánnal vetjük össze, ahonnan indultunk?

Hogy jön gyorsabban a meleg? 

Ha elolvasnád a linkelt oldalt, akkor megértenéd: "3W/cm2 <--> 22W/cm2"

Egy rávezető kérdés: miért melegszik gyorsabban fel egy azonos teljesítményű indukciós főzőlapon az egységnyi térfogatú víz, mint az azonos teljesítményű hagyományos főzőlapon?

Válasz megtalálható itt: Szaktanácsadás » Főzőlap választás » Kerámia vagy indukciós főzőlapot válasszak? » Bosch Siemens Márkabolt (bsmarkabolt.hu)

Ha elolvasnád a linkelt oldalt, akkor megértenéd: "3W/cm2 <--> 22W/cm2"

Neked ez amúgy mit mond? Kisebb szám, pozitívan írnak róla, tehát biztos jobb? Egy viszonylag nagy teljesítményű fűtési hőcserélőnek meg 180 W/cm2 ez a mérőszáma, minél nagyobb ez a szám, annál jobb a hőcserélő. Szóval ez amúgy azt jelenti, hogy a fűtőszálnak sokkal jobb az egységnyi felületre eső teljesítménye és ebből adódóan a hőátadási képessége.

Egy rávezető kérdés: miért melegszik gyorsabban fel egy azonos teljesítményű indukciós főzőlapon az egységnyi térfogatú víz, mint az azonos teljesítményű hagyományos főzőlapon?

És mindez mit számít szerinted, ha vizet melegítünk egy kazánnal? Lévén ugye a fűtőszál benne van közvetlenül a melegítendő közegben, nem tudunk mást melegíteni, mint magát a keringtetett vizet, semmi értelme ilyen példának, hogy milyen egy indukciós főzőlap, aminél egy edényen keresztül melegítünk vizet és az egész cucc szabad levegőn van.

De tudod, mit? Oké, vedd meg, fasza cucc, téged meggyőzött.

--

A többieknek mondom, aki esetleg olvassa: kerüljétek ezt az indukciós kazán faszságot, egyszerű pénzlehúzás, ami gazdag hülyéknek szól.

Én azt mondtam jobban szabályozható, mert közvetlenül a vizet melegíti, és nem a Wolfram szálat, ami a szigetelőt, ami utána a vizet melegíti... Valójában te meg azt kérdezted miért jobb ha kisebb a holtidős tag a PID-ben? Meg aztán azt állítottad, hogy faszságokat te is tudsz rajzolni, mert az idő föggvényében a Q-t megadni (amire mondtam hogy gyorsabban melegít) az egy faszság...

Amúgy az indukciós kazán nem azért 2x annyi az általad ismert ázsiai gyártónál, mert indukciós átbaszás, hanem mert az EU normái alapján, drága alapanyagokból, drága munkabérű emberek készítik, és megfizetik a CO2 kvótát is a gyártásuk után.

Nem tudom ki hogy van vele, de én szivesebben fizetek többet egy EU-ban gyártott/termelt eszközért, mint finnanszírozom az ázsibán termelt fokhagyma importját...

Én azt mondtam jobban szabályozható, mert közvetlenül a vizet melegíti, és nem a Wolfram szálat, ami a szigetelőt, ami utána a vizet melegíti...

Szerintem kevered az indukciót a mikrohullámmal. Az indukció vasat melegít először és a vas adja át a hőt a víznek. Az általad már megénekelt 3W/cm2 pedig azt implikálja, hogy igen nagy felületről van szó, ha 10 kW teljesítményt nézünk, szóval van ott vas bőven, amit a kazán súlya is igazol.

Valójában te meg azt kérdezted miért jobb ha kisebb a holtidős tag a PID-ben?

Nem kisebb, nagyobb. Minél nagyobb a W/cm2 egy hőcserélőnél, annál kisebb a saját hőkapacitása és így a holtideje is... itt viszont egy irreálisan kicsi W/cm2 hőcserélőről van szó.

Meg aztán azt állítottad, hogy faszságokat te is tudsz rajzolni, mert az idő föggvényében a Q-t megadni (amire mondtam hogy gyorsabban melegít) az egy faszság...

10 kW névleges teljesítmény ugyanolyan gyorsan melegít, azért nevezzük névleges teljesítménynek. A Q az a hőmennyiség, Joule a mértékegysége, ha 10 kW teljesítménnyel melegítek bármit is, akkor ott másodpercenként 10 kJ hőenergiát adok át, a Q-t grafikon egy konstans egyenes: a Q mindig 10 kJ lesz. A fizikát nehéz átbaszni, a tudatlan vásárlókat viszont igen könnyű.

Szóval vedd meg, neked készítik személyesen, EU normák alapján, drága munkabérű emberek.

Ez a szint - amit leművelsz - több mint értetlenkedés. Te vagy keveset ittál, vagy túl sokat, de hogy nem iszol rendesen az biztos!

10 kW teljesítménnyel melegítek bármit is, akkor ott másodpercenként 10 kJ hőenergiát adok át, a Q-t grafikon egy konstans egyenes: a Q mindig 10 kJ lesz

Az első szekundumban 10kJ, a másodikban 20kJ ... kumulálódik... A matematika nem valami Ördögtől való vallás, hanem egy eszköz, amit ha jól használsz, akkor segít megérteni a fizikát is.

Ez a szint - amit leművelsz - több mint értetlenkedés. Te vagy keveset ittál, vagy túl sokat, de hogy nem iszol rendesen az biztos!

Nézd, szerintem tükör-díjas hozzászólás ez. :D

Az első szekundumban 10kJ, a másodikban 20kJ ... kumulálódik...

Lehet, de akkor egyrészt nem Q a neve... másrészt akkor se stimmelnek azok a grafikonok, mert azonos lesz a meredekségük. Mondjuk ezeket a grafikonokat a marketing rajzolta meg, de hát annyi baj legyen... esetleg tudnál mutatni mérnöki szempontból értelmezhető grafikonokat?

A matematika nem valami Ördögtől való vallás, hanem egy eszköz, amit ha jól használsz, akkor segít megérteni a fizikát is.

Hát, akkor próbálj utánanézni ezeknek a dolgoknak és akkor kevesebb hülyeséget fogsz leírni olyan témában, amihez nincs sok ismereted...

Nem, egy normális ilyen teljesítményű hőszivattyú fele árban van, egy WH-MDC09J3E5 jelenleg bruttó 1,7-1,8 millió és az már Panasonic, benne a kiegészítő fűtést adó fűtőszállal. 

Az R32 hűtőközeggel lehet "olcsón" venni, az is sokat elárul, hogy kisegítő fűtőpatron is kell hozzá. Így lesz a méregzöld beruházásból drágább üzemeltetés. A környezeti zajterhelés miatt meg a jegyző fog birtokvédelmi eljárásokat a folytatni.

Mutass légyszíves egy távolkeleti (Japánt is) gyártót R290 hűtőközeggel!

Az R32 hűtőközeggel lehet "olcsón" venni, az is sokat elárul, hogy kisegítő fűtőpatron is kell hozzá.

Az R32 jelenleg a legjobb kompromisszumos közeg, 2019 óta ez nagyából, kevés kivételt leszámítva már kötelező amúgy EU területen. A kiegészítő fűtőpatron meg azért kell hozzá, hogy -15 °C alatt is le tudja adni a névleges teljesítményt, ilyenkor is jobb hatásfoka van, mint egy tisztán elektromos kazánnak, mert a fűtőpatron csak rásegítés.

Így lesz a méregzöld beruházásból drágább üzemeltetés.

Miért is? Mihez hasonlítod? Egy SCOP=1 indukciós kazánhoz egy SCOP=4 hőszivattyút?

A környezeti zajterhelés miatt meg a jegyző fog birtokvédelmi eljárásokat a folytatni.

Jól és helyesen kell elhelyezni, a gyártó ajánlásai szerint és nem balfaszokat kell megbízni, akik lebasszák valahova és valahogy a telken. Egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány helyen láttam például zajcsökkentő gumibakra tett hőszivattyút.

Mutass légyszíves egy távolkeleti (Japánt is) gyártót R290 hűtőközeggel!

Az R290 a propán amúgy, ahogy az R600a például az izobután, ami szintén A3 kategóriájú közeg. Semmi újdonság nincs benne, évtizedek óta, sőt, lassan egy évszázada ismert közeg a hőszivattyúk kapcsán. Vannak előnyei, főleg az olcsósága és a CO2 egyenérték kapcsán, de ezen túl sok hátránya is van, főleg a tűzveszély miatt, lakossági felhasználása az EU területén jelenleg kevés kivételtől eltekintve tiltott. Leginkább kínai belpiacos eszközök használják (évente 7-10 millió ilyet adnak el), mert ott nincs a lakossági használata tiltás alatt a tűzveszély okán (nem számít annyira az emberélet) és ugye rendkívül olcsó közeg.

Az EU területén nem azért vették most elő, mert új találmány, hanem azért, mert alacsony a CO2 egyenértéke, ha légkörbe kerül, ezt leszámítva csak jobb közegek vannak.

Hogy a kérdésedre válaszoljak: Panasonic ipari kompresszorok évtizedek óta vannak R290 közeggel, lakossági felhasználása általánosságban nincs engedélyezve (az EU szabályozás feasibility fázisban van 7kW kisebb split rendszerek esetén), egyéb felhasználása jelenleg is csak kültéren engedélyezett, mint bármelyik A3 kategóriás (tűzveszélyes, alacsony toxicitású) közegé (R170, R50, R441a, satöbbi).

--

És akkor visszatérve az elejére, a magyar energiamix ~0,25 kg/kWh CO2 ekvivalenciával bír, kb. 1,3 kg R32 van egy 10 kW teljesítményű hőszivattyúban, annak CO2 ekvivalenciája 878 kg CO2. A hőszivattyú SCOP kb. 4 ezen az éghajlaton, ez azt jelenti, hogy 1 kWh villany felhasználásával készít 4 kWh hőenergiát. A villanykazánod 1 kWh villany felhasználásával készít 1 kWh hőenergiát. A hőszivattyú esetén 0,0625 kg/kWh a CO2 ekvivalencia, az indukciós kazán esetén 0,25 kg/kWh, a különbség 0.1875 kg/kWh, a 878 kg többlet ~4682 kWh hőenergia után elfogy és ennél több hőenergia megtermelése után az indukciós kazán minden egyes kWh esetén 0.1875 kg CO2 ekvivalens emissziós többletet eredményez. Mivel egy 10 kW teljesítményű hőszivattyút ~12-16 MWh primer hőenergia igényű ingatlanhoz szoktak méretezni, ezért harmad-negyed szezon alatt megtérül, ha tényleg érdekel a CO2 emisszió, 10 évet tekintve ez 25-35x többlet CO2 emisszió. Másik irányból megközelítve: az, hogy R32 vagy R290 van közegként, az 2,5-3,5 százaléka a teljes CO2 emissziónak.

Amikor +80°C előremenő vízhőmérsékletet kell előállítani, akkor a hőszivattyú nem játszik. Játszik a 30%-os hatásfokú hagyományos kazán, az 50%-os hatásfokú kondenzációs kazán, és a 80%-os hatásfokú villany, és a 85% hatásfokú indukciós kazán.

Az indukciós kazán a mikrohullámú sütő és az elektromos vízmelegítő összeházasítása. A kazán lelke egy galvanikusan leválasztott, 20 Khz környékén működő ultrahangos rezonátor.  A víz felforr, és a keletkező buborékok az elektródák felületén, a nagyfrekvenciás hullámok következtében összeroppannak (Casimir-effektus).

Amikor +80°C előremenő vízhőmérsékletet kell előállítani, akkor a hőszivattyú nem játszik. Játszik a 30%-os hatásfokú hagyományos kazán, az 50%-os hatásfokú kondenzációs kazán, és a 80%-os hatásfokú villany, és a 85% hatásfokú indukciós kazán.

Ezeket a hülye számokat honnan veszed egyébként? :D

Egy vegyes tüzelésű kazán hatásfoka ~80 százalék, egy falegázosító kazán hatásfoka ~90 százalék, egy kondenzácós kazán hatásfoka 105-110%, egy villanykazáné, ha fűtött beltérben van ~100%, akárcsak az indukciós kazáné. Egy hőszivattyú hatásfoka ~400 százalék. Amúgy jelenleg 8-as COP körül készít 45 °C használati meleg vizet.

Az indukciós kazán a mikrohullámú sütő és az elektromos vízmelegítő összeházasítása.

Ez bullshit. Az indukciós kazán indukcióval melegít vasat, a vas meg vizet.

A kazán lelke egy galvanikusan leválasztott, 20 Khz környékén működő ultrahangos rezonátor.  A víz felforr, és a keletkező buborékok az elektródák felületén, a nagyfrekvenciás hullámok következtében összeroppannak (Casimir-effektus).

Ez még nagyobb bullshit, ráadásul teljesen másik kazántípus, és ahonnan kimásoltad, az egy szakma szerinti gagyi díjas termék: https://www.e-gepesz.hu/cikkek/15697-nagyfrekvencias-indukcios-kazan

Na most azt akarod elmondani, hogy a cekászon lévő szigetelő nem késlelteti az energiaátadást, ugyan olyan hatékonyságú mint ha vas közvetlenül érintkezne a vízzel? 

Egy hőszivattyú hatásfoka ~400 százalék.

Ez egy ordas marhaság. Alacsonyabb mint 100%! Csak a többlet energiát a környezetből vonja el, amit te nem számítasz bele az elhasznált energiába. 

A kazán lelke egy galvanikusan leválasztott, 20 kHz környékén működő ultrahangos rezonátor.

Igen a korszerű elektromos kazánban van 20kHz-es rezonátor is.

 

De még mindíg kiváncsi vagyok arra, hogy az indukciós főzőlapon miért forr fel előbb a víz?

Na most azt akarod elmondani, hogy a cekászon lévő szigetelő nem késlelteti az energiaátadást, ugyan olyan hatékonyságú mint ha vas közvetlenül érintkezne a vízzel? 

Nem késlelteti lényegesen, mert jó hővezető az alkalmazott kerámia szigetelőanyag, ráadásul mindez nem számít igazán, mert a névleges teljesítményét így adja le tervezetten... ha belemegy x kWh villamos energia és y kW teljesítménnyel fűti a fűtőszálat, akkor konstans lesz a Q, mint hőmennyiség az idő függvényében.

Ez egy ordas marhaság. Alacsonyabb mint 100%!

Javaslom tanulmányozásra a Carnot-ciklust, különösen annak hatásfok számítását. Én elhiszem, hogy neked van valami furcsa és külön elképzelésed a termodinamikáról, hőtanról és ilyesmikről, de próbálj egy kicsit rákészülni, olvasni, tanulni és akkor nem írsz ordas marhaságokat olyan felkiáltással, hogy a fizika jelen állása ordas marhaság.

Csak a többlet energiát a környezetből vonja el, amit te nem számítasz bele az elhasznált energiába.

Miért kellene beleszámolni? Amikor fűteni akarok egy teret, akkor az érdekel, hogy x kWh befektetett villamos energiából COP * x kWh hőenergiát kapok. A hőenergia úgyis kimegy idővel a környezetbe, tetszőleges alkalommal visszapumpálhatom, ezért hőszivattyú a neve, mert hőenergiát pumpál.

Igen a korszerű elektromos kazánban van 20kHz-es rezonátor is.

Abban a gagyi-díjas termékben, ami azóta meg is szűnt? Nyilván korszerű, mi más lehetne egy kazán, amiben van egy rezonátor és szánalmas bullshit a leírása...

De még mindíg kiváncsi vagyok arra, hogy az indukciós főzőlapon miért forr fel előbb a víz?

Annak mi köze ahhoz, amikor arról van szó, hogy egy kazán melegíti a vizet? Szerinted egy indukciós főzőlapon lévő lábasban melegszik-e fel a víz előbb, vagy egy fűtőszálas vízforralóval? Segítek: egy fűtőszálas vízforralóban.

Amúgy szerinted miért nincs elterjedve indukciós vízforraló? Miért nincs elterjedve indukciós átfolyó vízmelegítő? Miért nincs elterjedve indukciós bojler? Annyira drága nem lehet az indukciós elektronika, amikor egy 7 kW csúcsteljesítményű indukciós tűzhely cakk-und-pakk hőálló kerámia borítással, érintő kijelzővel, minden szarral együtt nincs 100 ezer forint, mégse teszik bele se bojlerbe, se kazánba, se vízmelegítőbe, se uszodai vízforgatóba, se irodai épületgépészeti technikába... csak ilyen tévéshop-os bullshit oldalakon lehet megvenni, egy 10 kW teljesítményűt potom 2,8 millió forintért, mert nyilván azért jó, mert drága és értetetlen a működési elve.

Igen, zárjuk le: a világ épületgépészei és mérnökei mind hülyék ehhez a témához, te tudod jól szinte egyedül, hogy a korszerű elektromos kazánba kell 20 kHz-es rezonátor, a Casimir-effektus meg a szétrobbanó gőzbuborékok. Vedd meg, tényleg az olyanoknak gyártják, mint te vagy. Ideális vevő vagy.

Amikor fűteni akarok egy teret, akkor az érdekel, hogy x kWh befektetett villamos energiából COP * x kWh hőenergiát kapok.

COP ->  Coefficience Of Performance egy pillanatrnyi érték. Mondjuk +7°C környezeti és +35°C vízhőmérsékletnél igaz a gyári megadott pl. COP=4.7 érték. De pl. a -10°C levegő hőmérsékletnél a +35°C már COP<2-vel érhető el. Ha ez nem így lenne nem kerülne WH-MDC09J3E5-ba kiegészítő patron sem! Még hidegebben a COP már drasztikisuan csökken.

A hőenergia úgyis kimegy idővel a környezetbe, tetszőleges alkalommal visszapumpálhatom, ezért hőszivattyú a neve, mert hőenergiát pumpál.

A kiszivattyúzott energiád kiment a világűrbe, azt már soha nem hozod vissza.

 

Visszatérve a WH-MDC09J3E5 azért 500e-el olcsóbb, mert nem építették bele azokat a biztonsági elemeket amik a klímasemleges közeg biztonságos használatához szükségesek, és mert sokkal csendesebbek, valamint drága német és magyar melósok gyártják le, és nem kizsákmányolt kínaiak ahogy a Panasonicot.

COP ->  Coefficience Of Performance egy pillanatrnyi érték. Mondjuk +7°C környezeti és +35°C vízhőmérsékletnél igaz a gyári megadott pl. COP=4.7 érték. De pl. a -10°C levegő hőmérsékletnél a +35°C már COP<2-vel érhető el. Ha ez nem így lenne nem kerülne WH-MDC09J3E5-ba kiegészítő patron sem! Még hidegebben a COP már drasztikisuan csökken.

Ezért írtam kifejezetten SCOP-ot, ami a szezonális COP, az a pillanatnyi COP pillanatnyi teljesítménnyel súlyozott átlaga, ez ~4 körül van ezen az éghajlaton. Mint írtam, most például 8 felett volt, amikor 45 °C használati meleg vizet készített a hőszivattyú a ~33 fokos levegőből.

A kiszivattyúzott energiád kiment a világűrbe, azt már soha nem hozod vissza.

Sóhaj... nagy levegő... a ház mellől a levegőből kiszivattyúzott hőenergia hogy a lófaszba megy a világűrbe?

Visszatérve a WH-MDC09J3E5 azért 500e-el olcsóbb, mert nem építették bele azokat a biztonsági elemeket amik a klímasemleges közeg biztonságos használatához szükségesek, és mert sokkal csendesebbek, valamint drága német és magyar melósok gyártják le, és nem kizsákmányolt kínaiak ahogy a Panasonicot.

Igen, és mik ezek a biztonsági elemek, amelyek nélkül lehet forgalmazni az EU területén? És mihez hasonlítjuk, ha már? Érdekelne.

Sóhaj... nagy levegő... a ház mellől a levegőből kiszivattyúzott hőenergia hogy a lófaszba megy a világűrbe?

Nyilván az energia visszakerül a környezetbe. Vagy a te lakásodat ma felfűtöd 24°C-ra, akkor a következő 2156 évben nem kell semmit utánfűtened, mert konstans 24°C marad a hőmérséklet?

És mihez hasonlítjuk, ha már? Érdekelne.

HPA-O 13 Premium Levegő-víz hőszivattyú -tól STIEBEL ELTRON (stiebel-eltron.hu)

vagy

ALPHA INNOTEC HŐSZIVATTYÚ – Professzionális német hőszivattyúk (thermo.hu)

Nyilván az energia visszakerül a környezetbe. Vagy a te lakásodat ma felfűtöd 24°C-ra, akkor a következő 2156 évben nem kell semmit utánfűtened, mert konstans 24°C marad a hőmérséklet?

A világűrbe hogy kerül, azt legyél kedves megmagyarázni...

--

A két típus kapcsán be tudnád karikázni a gépkönyvekben azokat a részeket, amelyekben úgy gondolod, hogy plusz biztonsági elemek, illetve sokkal csendesebbek? Random kerestél két német hőszivattyút, aminek a nevében benne van a premium?

Különösen érdekes például a klímasemleges közeggel kapcsolatos mondatrészed, hiszen az egyik esetén R407A (2107 kg CO2e / kg), a másik esetén R410a a közeg (2088 kg CO2e / kg), ezek közel háromszoros CO2 ekvivalenciával rendelkeznek, mint az R32 (675 kg CO2e / kg). Kereshetek neked régebbi Panasonic hőszivattyút hasonló elavult közegekkel, vagy esetleg kereshetsz friss német terméket, jelenlegi szabályoknak megfelelő R32 közeggel... de annak sok értelme nincs, hogy random feldobsz két linket és egészen pontosan nulla tudásod van róluk.

De a témához visszatérve még mindig ott tartunk, hogy ezek a német hőszivattyúk is olcsóbbak, mint a kedvenc indukciós kazánod.

A világűrbe hogy kerül, azt legyél kedves megmagyarázni...

Nem fogok neked előadást tartani, de nézd végig a PPT-t: Microsoft PowerPoint - 4-Foldtud-sug-uj.ppt (elte.hu)

Én huszonéve kolokváltam belőle, és azóta csak nem változott meg a tudomány. Te gondolom FB-n nem szedted össze a tudást...

a másik esetén R410a a közeg (2088 kg CO2e / kg), ezek közel háromszoros CO2 ekvivalenciával rendelkeznek, mint az R32 (675 kg CO2e / kg).

Az utóbbi R290, azt valahogy benézted: alpha innotec · LWDV series (alpha-innotec.de) Az pont 148-szor több CO2 ekvivalenciával több az R32-nél.

Nem fogok neked előadást tartani, de nézd végig a PPT-t

És mindez hogy jön speciálisan a hőszivattyúhoz? :D

Az utóbbi R290, azt valahogy benézted: alpha innotec · LWDV series (alpha-innotec.de) Az pont 148-szor több CO2 ekvivalenciával több az R32-nél.

Nem ezt linkelted... :D

Ez egyébként rosszabb hatásfokú, mint az R32, mert az R290 nem a legjobb ebből a szempontból, különben rögtön propánt használtak volna minden ilyen gépben. Mint írtam, két előnye van: a CO2 ekvivalencia és az ára, ennek ellenére ez a hőszivattyú drágább is (mert egy csomó műszaki problémát meg kell oldani, amit az R290 közeg okoz), illetve nem is halkabb. Egyéb? Vagy visszatérhetünk a témához, ahol még mindig ott tartunk, hogy ezek a német hőszivattyúk is olcsóbbak, mint a kedvenc indukciós kazánod.

Vettél már amúgy indukciós kazánt? Vagy más faszával vered a csalánt?

ennek ellenére ez a hőszivattyú drágább is (mert egy csomó műszaki problémát meg kell oldani, amit az R290 közeg okoz)

Eljutottál oda, amiről néhány órával ezelőtt írtam neked, amikor feltoltad a kérdést, hogy miért drágább a környezetkimélőbb német kazán? Akkor értetlenkedtél egy sort, most meg megmondtad a farnkót!

Vettél már amúgy indukciós kazánt?

Csupán csak arról volt szó, hogy 90°C -os előremenő vízhőmérsékletnél az indukciós kazán jó alternatívája a hőszivattyúnak!

Vagy más faszával vered a csalánt?

Nálad ez mit is jelent? Valakinek valami érdeksérelme történt?

Eljutottál oda, amiről néhány órával ezelőtt írtam neked, amikor feltoltad a kérdést, hogy miért drágább a környezetkimélőbb német kazán?

Ha drágább, attól még nem feltétlen környezetkímélő, hanem többnyire egyszerű greenwashing történik, mert a drágább anyagoknak ugyanúgy van CO2 ekvivalenciája, de azok nem számítanak bele az F-gases kvótába, mert ott csak a közeg számít. Tehát ha az 1 kg R290 közeggel készülő hőszivattyú legyártása 672 kg CO2e többlettel jár, mint egy R32 közeggel gyártott hőszivattyú, akkor a valóságban nem vagyunk jobb helyzetben, míg papíron igen. És sajnos ez csak papíron néz ki szépen.

Ez a piac pont attól szenved, mint például az autó piac, ahol az elektromos autók szükségtelenül nehezek és nagyok lettek, mert ezzel egyensúlyozzák ki a gyár CO2e kvótáját, ami súly alapú, ezért egy nehéz elektromos autó hátán több könnyebb hagyományos autót tudnak eladni, ugyanazzal a flottaátlaggal.

Csupán csak arról volt szó, hogy 90°C -os előremenő vízhőmérsékletnél az indukciós kazán jó alternatívája a hőszivattyúnak!

Onnan indultunk, hogy mi előnye van a kutyaközönséges fűtőszálhoz képest. Várj, tudom, a korszerű elektromos kazánba kell 20 kHz-es rezonátor, a Casimir-effektus meg a szétrobbanó gőzbuborékok.

Nálad ez mit is jelent? Valakinek valami érdeksérelme történt?

Innen nézve azt, hogy nincs se hőszivattyúd, se R32, se R290 közeggel, se indukciós kazánod. Eltaláltam?

Eltaláltam?

Nem. De szerintem több hőszivattyút láttam mint te és az összes ismerősöd együttesen. Az iparban meg soha nem láttam Panasonic kompresszort. Talán Ázsiában van, de itt Európában szinte csak európai (svéd, finn, német, olasz, francia, cseh stb.) gyártók és amerikai gyártók vannak elterjedve: Maneurop, Danfoss, Frascold, L'unite, Maneurop, Aspera, Bitzer, Acc, Copeland stb. Egy keresztirányú hővisszanyerő megépítése Csehországban ~1év és 50-500e Euró mérettől függően.

Nem.

Szóval eltaláltam, se indukciós kazánod nincs, se hőszivattyúd. :D

De szerintem több hőszivattyút láttam mint te és az összes ismerősöd együttesen.

Aham, a hatásfokuk pedig 100% alatt van, aki ennél többet mond, az ordas marhaságot beszél, mint megtudtuk, illetve a hőszivattyúval kiszivattyúzott energia kimegy a világűrbe... mert több hőszivattyút is láttál már, kár, hogy a működésüket alapvetően nem érted.

Az iparban meg soha nem láttam Panasonic kompresszort.

Így van. Egyszerűen nincsenek jelen a fő profilukban, mert nem láttál még olyat.

--

Figyelj, ezt a szálat én most jól elmentem és ha épületgépész ismerősökkel akarunk jókat röhögni, akkor felolvasok belőle szemelvényeket, mint például a galvanikusan leválasztott, 20 kHz környékén működő ultrahangos rezonátor vagy a Casimir-effektus meg a szétrobbanó gőzbuborékok.

Szövegértelmezés, már nem az igazi:

Te: Innen nézve azt, hogy nincs se hőszivattyúd, se R32, se R290 közeggel, se indukciós kazánod. Eltaláltam?

Én: Nem...

Te: Szóval eltaláltam, se indukciós kazánod nincs, se hőszivattyúd. :D

LOL

Szerintem egyértelmű amit írtam. De mivel kiváncsi vagy: Konkrétan talajhő-víz hőszivattyúval fűtök, és ~2000m cső van padlómba építve. De ennek még mindíg semmi köze kezdő Trollkodásodhoz. Nevezetesen oda trollkodtál be, ahol azt állítottam, hogy régi 90/70 radiátoros rendszerekhez is van korszerű megoldás, pl egy korszerű indukciós kazán.

Így van. Egyszerűen nincsenek jelen a fő profilukban, mert nem láttál még olyat.

Ha tudsz hazai vagy EU céget aki 100KW körüli teljesítményű Panasonic hőszivattyút forgalmaz, és szervíztámogatást is ad hozzá, akkor oszd meg azonnal!

Na de még mindíg ott tartunk, hogy 90/70 radiátoros rendszerekhez miért is szar az indukciós kazán? Mert ugye ez volt a Troll-belépő.

Szerintem egyértelmű amit írtam. De mivel kiváncsi vagy: Konkrétan talajhő-víz hőszivattyúval fűtök, és ~2000m cső van padlómba építve.

Fotót kérek erről a mai újsággal. :D

Ha tudsz hazai vagy EU céget aki 100KW körüli teljesítményű Panasonic hőszivattyút forgalmaz, és szervíztámogatást is ad hozzá, akkor oszd meg azonnal!

https://support-hu.panasonic.eu/

Na de még mindíg ott tartunk, hogy 90/70 radiátoros rendszerekhez miért is szar az indukciós kazán? Mert ugye ez volt a Troll-belépő.

Hogyne, a legjobb a piacon, mert a galvanikusan leválasztott, 20 kHz környékén működő ultrahangos rezonátor vagy a Casimir-effektus meg a szétrobbanó gőzbuborékok vannak benne.

Szerkesztve: 2022. 06. 18., szo – 12:06

-