Mi történik, ha megpróbálsz SSD-t upgrade-elni egy 5000 dolláros Mac Studio-n?

Címkék

A Mac Studio-ban két SSD slot van. Az egyikről bootol az OS, a másik üres. Mi történik, ha egy másik, ugyanolyan Mac Studio-ból kivesszük az SSD-t és beletesszük az elsőbe a gyári mellé?

(Megfejtés a Tovább » linken)

Amit várunk: lesz két SSD-nk, amit használni tudunk
13% (102 szavazat)
A rendszer elindul, de "nem látja" az utólag beletett, gyári Apple SSD-t
23% (184 szavazat)
Teljes bukta, a rendszer el sem indul.
62% (496 szavazat)
Egyéb, leírom.
2% (12 szavazat)
Összes szavazat: 794

Hozzászólások

Ha működne nem lenne főoldalas. Ezen heurisztika szerint a harmadikra tippeltem, mert talán az a legrosszabb. Robbanni nyilván nem fog.

Arra tippelnék, hogy valami önkonfiguráló logika van benne, hogy csökkenteni lehessen a hibalehetőségeket és gyártási költségeket. Felismeri a rendszer, hogy ez egy "fő" SSD, erről kell bootolni. Ha berakunk még egyet, akkor kettő van, amitől valami elszáll, és nem működik egyáltalán semmi. Ez egy fogalmatlan tipp, hogy miért történik egy olyan hiba, ami lehet hogy nem is történik mert az is csak egy fogalmatlan tipp volt :-)

15 percen keresztül szerelget és próbál bekapcsolni valami Mac-et. Linuxszal ez úgy megy, hogy átrakod az SSD-t és megy. Vagy nem, és akkor 48 óra debuggolás jön serial kábellel :-)

Nekem ez halálosan unalmas, a 15 percre jutó információ mennyiség 4 sor lenne leírva. Az emberünk pedig a legkevésbé sem szimpatikus vagy szórakoztató jelenség. Erre a célra nem alkalmas a videó formátum.

Nyilván beletekertem, de így meg nem lehetek biztos benne, hogy ez tényleg ennyire nem szólt semmiről, vagy lecsúsztam esetleg a lényegről? Sosem fogom megtudni, ha valaki nem foglalja össze 4 szellős sorban, hogy miről szólt.

Azt láttam, hogy fel is volt annotálva, hogy volt benne egy 4-5 perces "rant" szakasz, na az érdekel a legkevésbé. Mégis mire számított, ha Apple terméket vett? Hogy majd egy csavarhúzóval átalakíthatja a saját kedvére?

Elspoilerezem neked: egy kb. azonos gepbol atrakott ugyanolyan SSD-t az eredeti slotba helyezve sem bootol a gep. Valoszinuleg van minden SSD-nek egy egyedi azonositoja, amit a gyarban vagy a hivatalos szervizben tudnak kozolni az alaplappal, ami csak akkor hajlando bootolni, ha ezt az azonositot rendben talalja. Lehet, hogy ez az ellenorzes forditott iranyban is megvan.

Maskeppen fogalmazva az Apple nem pusztan nem figyel arra, hogy barki szamara konnyeden szervizelhetoek legyenek a cuccai, hanem erofesziteseket tesz es gyartasi koltsegeket novel kifejezetten azzal a cellal, hogy megnehezitse a 3rd party szervizek, lelkes diy felhasznalok dolgat. Es mindezt a vasarlo fizeti.

Ilyen trukkok tudtommal a mobil keszulekeikben is vannak, ahol azzal vedik a gyakorlatot, hogy ezzel megnehezitik a lopott eszkozok alkatreszkent valo ertekesiteset. Egy asztali gep eseteben vajon mi lehet a mese?

Köszi!

Az a kombináció sem működött, hogy a meglévő mellé betette a másikat plusz tárhelynek, ugye?

Nem kaptunk választ ezekre a kérdésekre sem:

 * Próbálta nem Apple SSD-vel is? Tehát ha a második SSD nem Mac boot-ra van telepítve, akkor is összeakad induláskor? Tehát szándékosan le van tiltva minden upgrade?

 * A végén mindent visszatéve a helyére működtek tovább a cuccok?

Ez bevett ipari standard, nem Apple találmány, 2 példa:

Canon DSLR fényképezőgépeknél az első gyáron belüli bekapcsoláskor az alkatrészekbe beleíródik az alaplap szériál száma, ami többet nem módosítható, így ugyanaz a fényképezőgépen belüli alkatrész nem rakható át egy másik ugyanolyan fényképezőgépbe, mert nem fog egyezni a sorozatszám. A szerviz csak újra tud valahogy cserélni, ott nem tudom mi a kidolgozott módszer a cserére.

Ugyanez a Mercedes autók bizonyos fényszóró paneljeivel, hogy hiába rakod bele ami használt és jó, a fényszóró panelon lévő szériál szám nem fog egyezni az engedélyezettel, így nem működik. A Mercedes esetén úgy tudom a gyári új a megoldás, amiben még nincs szériál szám, és ha bele rakod a cserés autóba, akkor írja bele az autó szériál számát a fényszoró panelba, úgy működik, de más autóban nem fog. Mercedes extra: ami sokat villog, az index, az természetesen direkt nem led izzó, hogy kiégjen, a többi meg az, és 100e körüli a panel cseréje... Tehát a panelon több fényforrás van, de a legkisebb, az egyetlen nem led, az kiég elsőnek, ahogy tervezték, az egészet ki kell dobni és cserélni.

Üdvözöllek a tervezett elavulás és a kötelező, indokolatlanul pazarló ipar korában! :)

Xbox One konzolokhoz lehetett vásárolni merevlemezt. No nem 15.000 forintért, hanem 60.000-ért. A különbség az volt, hogy volt rajta egy speciális helyen egy file. Ha az rajta volt, akkor Xbox merevlemez, ha nem volt, akkor sima merevlemez volt. Persze seriallal nem trükköztek, csak simán szemétkedtek.

Talán manapság odáig fajult, hogy bármilyen ssd-t belerakhatsz, menni fog. 

Értem, szóval ha beviszed a szakszervízbe a bontóban kapott számlával, akkor ők beteszik neked és aktiválják megfizethető áron?

Sejtem, hogy a válasz az lesz, hogy nem. Így viszont nem nagyon hiszem el ezt az indokot.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Méltányolom az Apple hardvereket, jól kitalált dolgaik vannak. Ez nem csak a UI-re igaz, hanem a mögöttes tartalomra is.
Mégis, pont az általad felsorolt dolgok miatt nem vágyom birtokolni Apple cuccokat.
Kezd ez kicsit már arrafelé elmenni, hogy igazából nem is terméket veszel, hanem szolgáltatást.

"Ilyen trukkok tudtommal a mobil keszulekeikben is vannak, ahol azzal vedik a gyakorlatot, hogy ezzel megnehezitik a lopott eszkozok alkatreszkent valo ertekesiteset."

„Csak a két vérfoltos bőrönd maradt a családomból” – egy férfi utazása az irpinyi hídnál megölt családjához  „Megkértem az önkénteseket, hogy vigyenek a feleségemhez, hogy feloldjam az iPhone-ját, azon vannak a családi fotók. De nem sikerült a hideg hüvelykujjával feloldani. Csak élő emberekkel működik” Sajnáltam szegényt! 

“Az ellenség keze betette a lábát”

Vészhelyzetben az eszközhöz való hozzáférés egy jó dolog. Bármi történik az egyik fél telefonjával, esetleg, mint fentebb szomorúan látjuk, az életével, akkor is hozzá lehet férni a fényképekhez, kontaktokhoz, ki lehet ideiglenesen kapcsolni és tartalék telefonnak használni arra az esetre, ha a másik telefon akksija lemerül, stb.

Hogy elkerülhető legyen a fenti szituáció.

Diszlexiás ifjúságunk a mérések szerint sokkal szívesebben kattint a videóra mint a tartalomra

Ez így technikailag igaz, viszont ilyenkor az attention span messze nincs 15 perc hosszú, szóval sehogy sem jó. Egyébként valamennyire megértem a diszlexiás ifjúságot, ha egy anyagból (írott, videós, akármi) nem tud valaki egy Twitter-üzenetnyi absztraktot megírni, akkor én sem szívesen nézem/olvasom végig. 

A szófosás önmagában nem bűn, de a másik idejének a pazarlása nálam már annak számít.

Igen. Másik személyes kedvencem, amikor valaki egy szabad platformon megoszt egy Twitter linket (amit meg sem tudnak nyitni a legtöbben), mely egy emoji vagy "Hah!" kíséretében egyetlen kifelé mutató hivatkozást tartalmaz egy híroldalra ami a megosztás lényege.

Utóbbi közvetlen továbbosztásával már bárki követés nélkül élvezhette volna az információt.

Én pl. sosem nézek meg ilyen belinkelt videókat. Jellemzően elvesztegetett idő. Ha le van írva pár mondatban, hogy mit kell látni, azt elolvasom, ha nincs, lapozok tovább.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Akinek ennyi pénze van, hogy egy ilyet használ, annak miért is kellene "kivenni" egy ssd-t aztán berakni egy másikba? A kérdés feltevése életszerűtlen, irreleváns...

Igen, erről van szó. Olyanoknak gyártják akik elájulnak tőle. Ha elromlik, akkor apple szervíz, vagy újat vesz horribilis összegekért.

Minden más próbálkozás olyan mint amikor valaki használt Mercédeszt vesz mert marhára vágyik rá és felvágni is jó lenne vele, de már le van pusztulva és minden rohadt drága hozzá.

A bütykölős emberek egy csomó időt eltöltenek a gép macerálásával, a laikusok/"produktív" emberek meg csak használják-eldobják és ennyi.

Az Apple egyszerűen a jól kereső, társadalomban felvágós, kényszerűen beilleszkedni vágyó embereket célozza. Ha nincs autód nem vagy ember, ha nem Apple-t használsz nem vagy ember stb...

Azert egy normalis fejlesztonek/devopsnak egy barmilyen linuxhoz/windowshoz kepest eleg komoly termelekenysegi bonusz egy apple laptop.

Minden mukodik out of the box, kenyelmes, stabil es gyors felhasznaloi felulet ami minden korulmeny kozott mukodik (ezt a linux meg igy 2022-ben sem kepes biztositani, neha a windows sem), viszont a konzolt kinyitva ottvan minden ami egy jo linuxon kell/elerheto, homebrew, docker, kubernetes, bash, a teljes linuxos konzoleszkoztar, stb. (na ezt meg a windows nem tudja).

Szoval a te listadon felul az apple az IT szakembereket foglalkoztato cegeket is celozza, ahol a managementnek nem az a vagya hogy a standup meetingen az legyen a millios fizetesu fejleszto/devops reportja hogy hat ma nem csinaltam semmit mert egy frissites szetkurta a grafikus feluletemet es azt kellett kalapalnom. Ja meg nem mukodik a sleep meg a felbontas allitas amikor radugok egy projektort vagy egy kulso monitort (hello desktop linux).

Nem tudom, más hogy van vele, de amióta redukáltam a gépeimen a disztrók számát Mint-re és MX-re, azóta nincs ilyen gondom. Cinnamon és KDE Plasma egyaránt rendesen viselkedik. Nem mondom, voltak régebben szívások bőven, de az utóbbi pár évben csak a céges windowsos laptopom okozott néha vidám perceket.

Azert egy normalis fejlesztonek/devopsnak egy barmilyen linuxhoz/windowshoz kepest eleg komoly termelekenysegi bonusz egy apple laptop.

Nem tapasztaltam.

Minden mukodik out of the box, kenyelmes, stabil es gyors felhasznaloi felulet ami minden korulmeny kozott mukodik (ezt a linux meg igy 2022-ben sem kepes biztositani, neha a windows sem),

Á, akkor értem. Igen, ha valaki nem ért a Linuxhoz, akkor lehet ilyen tapasztalata.

nem az a vagya hogy a standup meetingen az legyen a millios fizetesu fejleszto/devops reportja hogy hat ma nem csinaltam semmit mert egy frissites szetkurta a grafikus feluletemet es azt kellett kalapalnom

Egyfelől ha egy céges laptopról beszélünk, akkor gondolom nem a programozó fogja kalapálni, hanem az IT. Másfelől ha az ember dolgozni akar és nem játszani, akkor ahhoz olyan disztrót kell választani. Nekem pl. az elmúlt 20 évben nem fordult elő, hogy a Debian ilyen egynapos kalapálós hibát okozott volna.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

...egy normalis fejlesztonek/devopsnak egy barmilyen linuxhoz/windowshoz kepest eleg komoly termelekenysegi bonusz egy apple laptop...

Megmutattam a fejlesztő kollégámnak a kommented, egy darabig furcsán nézett. Aztán kacarászott egy jót.
Majd egy kis vigyorral kérdezett vissza, hogy mivel lesz jobb, hogy 2* annyiért vesz egy mac-t, és feltol rá egy windowst, hogy .NET-t fejlesszen? (Tudjuk, hogy lehet azon is .NEt-t fejleszteni, de... minek?)
Létezhet egy nagyon szűk réteg, amire igaz az állítás - de egy elég jelentős rétegre nem igaz. Az meg, hogy OOTB megy minden rajta - nem igaz. Egy része megy, de ha nem explicit apple cucc, akkor már ugyanúgy hegeszteni kell. 
Egyébként meg - üzemeltetőként mondom... Egy normális világban a fejlesztő megkapja a gépet feltelepítve, csak használnia kell. Ugyanúgy, ahogy a gépészmérnök sem telepítgeti a tervezőszoftvert. A DEV sem. Ahhoz drága az ideje. Drágább, mint egy technikusé.

A 2* annyiért valóban túlzás lehet, de mérhető összeggel drágább. Attól függően, hogy az user (vagy a cég aki a gépet veszi) mennyire érzékeny, hogy dizájnolt szemét legyen - vagy munkaeszköz. 16 GB-os, i7-es Dell Latitude gépet lehet 1000 EUR-ért (Dell Latitude 3520 - alsókategória) is és 1800-ért is venni (Dell Latitude 5520 - középkategória), míg a megrágott almás izé meg gyakorlatilag 2400-2800 EUR között mozog és egy M1-es chip van benne, ami viszont kizárja a virtualizációt (erőforrás tartalékkal), de kb flancolni jó csak. Jó, lehet pár dolgot csinálni... de sok mindent nem.

Szerk/kieg: Dell Latitude 5420 16 GB rammal, 512 GB ssd-vel 1100 EUR) - Macbook pro 14" a német oldalon 2250 EUR-tól...
Megjegyzés: A 3520 és az 5520 kb ugyanazokat az elemeket tartalmazza (munka szempontból fontos téren), az anyagokban és a megjelenésben gyengébb az előző. Egyes komponensei gyengébbek, de a munka terén kevéssé teret adó. Pl nem AC-s wifi van benne, hanem csak sima B/G/N. Ha stabil és nagy sebesség kell neki - használjon LAN-t.

Sajnos nem találtam olyan oldalt, ahol azonos konfigot össze lehet hozni. Az M1-es processzor meg lehetetlenné tesz a körtét a körtével filozófiát. Az apple cuccokkal ellentétben viszont nem kell Louis Rossmannak lenni, hogy probléma nélkül tudd bővíteni. (A Dellnél a memória, SSD bővítéssel összefüggésben levő szerelések nem garanciavesztők.)

Ezért a pénzért meg (2400 EUR) kap az ember egy egy Dell Precision munkaállomást (i7-11850H -al), Quadro kártyával és mindenféle földi jóval - ami sokszorosan túlméretezett "bármire is". (Hozzáteszem, a kollégának néha ez is tud kevés lenni - de ez az ő speciális dolgai miatt van.)
 

Dell Latitude 5520

Te tényleg ezt a téglát hasonlítod egy vékony MBP-hez?

Persze, ha nincs az emberben igényesség, meg végtelen hely van a táskájában, akkor ez nem kérdés.

Mondjuk szőrteleníteni biztos nem kéne utána, mert az oldalra rakott ventillátor kivezetés tuti megoldja a comb pörkölését.

Szokás kérdése a méret akár a hordozhatóság is. Én jelenleg egy Precision 7710-el rohangálok. Mindenki nyüszög, hogy 3 Kg fölött van a súlya. De hogy őszinte legyek - lesz@rom. (Bringázok is vele, hátizsákban van, van biztosítás is rá, mert jobb a béke.)
Mobil MUNKAÁLLOMÁS kellett nekem. Ez ezzel jár. Van benne kompromisszum, de az asztali gépet az esetek 95%-ban tökéletesen pótolja. (Nem szimulálok rajta, nem bányászok rajta kriptovalutát.)
Bővíthetőség terén sincs baj vele. Lehet még bővíteni - de nem szükséges. Selejtezés után meg megveszem otthoni gépnek. A következő jónéhány évre bőven jó lesz.

De ahogy mondtam már itt-ott a HUP-on... A munkaeszköz - szerintem - nem design elem, hanem termelő tevékenységet segítő/folytató eszköz. Célszerűnek kell lennie, nem szépnek. Akinek a szép(ség) fontos a termelőeszközénél - fizesse ki a munkáltatónak a különbözetet és örüljön neki, hogy szép. DE az nem fokozza a terméelékenységet, a hatékonyságot, csak a virtuális f...sz hossz nővelés - hogy nekem ilyenem van.

Te tényleg ezt a téglát hasonlítod egy vékony MBP-hez?

Persze, ha nincs az emberben igényesség, meg végtelen hely van a táskájában, akkor ez nem kérdés.

Mondok egy érdekeset: programfejlesztőkről beszélünk, ugye.

Most épp egy olyan ügyfélnél dolgozom, ahol a programfejlesztőknek desktop gépek vannak beállítva. Az, hogy tégla, vagy szép vékony, az egyáltalán nem releváns szempont.

Az emberben lehet igényesség, de a munkaeszközét a cégtől kapja, a cég meg az alkalmazott igényessége miatt nem akarja növelni a költségeit. Annyira végtelen hely van az emberek táskájában, hogy sokak táska nélkül jönnek dolgozni. ;-)

Mondjuk szőrteleníteni biztos nem kéne utána, mert az oldalra rakott ventillátor kivezetés tuti megoldja a comb pörkölését.

Látod, ha apple laptop helyett a Dell-t vette volna meg a céged, maradt volna pénz asztalt is venni :-D

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

MUNKÁRÓL van szó. Nem designről.
K...a mindegy hogy min dolgozik az ember. Ha nem mindegy - ott van baj a fejben.
Másrészt. Az ölben végzett tevékenység nem munka. Megnézném, hogy az öledben levő gépen billegve fejlesztesz.... vagy csinálsz bármit az internezetésen kívül. A gépnek stabilan, asztalon van a helye.

:D

Manager vagy, vagy mi?

Hadd döntsem már el én, hogy hogyan szeretnék, hogyan kényelmes fejleszteni. Ha ölbe vett géppel, a lábam felrakva, akkor úgy.

Pont ahogy az irodában is, home office óta meg minden nap csinálom.

Komolyan megszabná hogy hogyan dolgozzak... eszem megáll!

Mostmár csak azért is előveszem a babzsák fotelem és abból fogok dolgozni :)

Csak hogy vállalati szempontból nézzük. Az az 50 EUR 1 gépnél is mérhető költség, amiből sokmindent  meg lehet venni, de ettől is eltekintve. az a havi "csak50eur" 50 gépnél már elég komolyan mérhető tétel. 
Ha a prémiumod múlik rajta vagy "valaki munkahelye" - már számít. Ugye?

Mondjuk nálunk a cég folyamatosan azzal a problémával szembesül, hogy a megfelelő interjú-alanyok miután megtudták, hogy nincs Apple, csak Windows, inkább kifarolnak az egészből.

El lehet dönteni, hogy a feltöltetlen fejlesztői helyek, vagy a havi extra 50 Euro/fejlesztő a drágább hosszú távon.

Lehet, hogy más alapjaiban környezetben dolgozunk és mozgunk. De nem is szoftverfejlesztő cég a fő profilunk.
A szakmai ismeretségben pedig gyakorlatilag a vérkockák és a 100%-os specialisták kivételével senki nem használ MAC-t. Igaz, azok mindegyike konzol only módban él, azaz, ssh, serial konzol és társai. A grafikus környezet kb csak az office és az Apple féle mikrokörnyezet miatt. Vagy épp amiatt, mert amíg USA-ban dolgozott megszokta és nincs kedve visszaállni.

A nem IT embereknek is jobb, kevesebb olyan apróságnyi gond van, mint ami windowson. Vagy sok (nem it) embernek a retina kijelző jön be, a windowsos gépekhez képest ég és föld (és hát igen, azért dpi skálázás sem olyan jó winen mint macen, azt jól összerakták).

t Könyörgöm. Céges környeztben - az user ne barmolja a gépet. Hasznája. Windowson sincs gond - ha normálisan van telepítve és beálíltva. MAC-t is el lehet barmolni úgy hogy csak a gond és baj legyen vele.
A MAC-t jól összerakták. Lehet. De azzal jár, hogy "semmit" sem állíthatsz ls csak azt lehet, amit az Apple enged.. Így könnyű. :D

Ne barmolja. Viszont a céges szabályoknak / követelményeknek lehessen megfeleltetni. (Ami más kérdés, hogy jó-e az elvárás/igény vagy sem.)
Akár ikon előnézeti kép, akár mappa szín/méret/elhelyezés de ide értve a blokkolásokat vagy egyéb megjelenított bohócságokat is. Mindenhol más-más igény van ezekre. Valószínű egy részét az Apple környezetben is meg lehet csinálni - de egy szűk réteg miatt nem jellemző egy ilyen rendszer erőltetése.
Az elmúlt 20 évben így úgy néhányezres szintű user gárdának működését láttam, ezzel szemben mac igényt még 10 usernél sem, de azoknál is csak a fancység miatt meg "jajj az ökoszisztéma miatt kell" - ami kimerült egy iphone-ban. 2 emberről tudok, ahol appletv és airport capsule is megjelent - de ők már az elszánt és megszállot apple fan-ok... és az utóbbi esetében a legtöbb munkát/problémát jelentő user is. Aki tipikusan az "apple egyszerű és szuper" - de egy mentést nem képes beállítani a magyarul kiírt üzenetek alapján, vagy épp egy nyomtatást/scannelést megoldani önállóan....

sok (nem it) embernek a retina kijelző jön be, a windowsos gépekhez képest ég és föld

Mi az, ami miatt a retina kijelző jobb?

Én használom a saját Windows-os (és Linuxos) laptopomat is és az asszony MacBookját is, de nem érzem, hogy jelentős különbség lenne. (De lehet, hogy csak nem tudom, hogy mit kellene nézni).

és hát igen, azért dpi skálázás sem olyan jó winen mint macen, azt jól összerakták

Azt nem tudom, hogy a Mac hogy csinálja, de a különböző dpi-s screenek kezelése Win alatt és Linux alatt is rossz. Ez igaz.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Kb. 220-250 dpi, amiről beszélünk laptop esetén, ezt bármelyik 4k laptop tudja 15-17" közötti méretben, annak ellenére, hogy nincs ráírva nagy betűkkel, hogy retina display.

Ahogy a legtöbb mobil is tudja a 350-450 dpi körüli értéket (éppen mikor mi a retina display), azokra sincs ráírva, hogy retina display.

Szóval nem mondanám, hogy az valami különleges dolog lenne...

Ma mar lehet, de mikor az kijott, hol voltak meg ilyenek.

Akkor is voltak ilyenek, sőt, bőven az Apple előtt is voltak már... a Retina Display egy marketing név, ezért nem találkozol más gyártó esetén ilyennel, nem azért, mert "hol voltak még ilyenek". Ráadásul ugye Samsung panelek voltak ezek az első pár évben...

Lehet win11-be jobb, de win10-be magas dpi-os (magAran kicsi) 4k monitoron meg jon a windows skalazasi gondjai, meg az ahany alkalmazas mind mashogy skalazodik dolog.

Mert tele van régi fossal, aminél erre nem figyeltek, de az összes olyan alkalmazás, ami az utóbbi 5-10 évben rendszeresen frissült, annak nincsenek ilyen gondjai. A nem Apple ökoszisztémába tartozó alkalmazásokkal meg OSX esetén is lehet szopni a dpi-vel meg minden mással is.

Termelékenységi bónusz is, mert a Windows10/11 virtuális desktop kezelésétől falnak megyek. Oké, legalább van, de szar.

Terminál detto. Oké, van Windows Terminal, de fapados. WSL jól hangzik, de szar a natív Unix élményhez képest.

Van egy iPad Pro-m amit fel tudnék áldozni "cégesnek", Windows-zal nyilván nem tudom használni, pedig milyen jó lenne AirDrop-pal, hátradőlve doksikat olvasgatni, code review-zni, stb.

Hogy őszinte legyek. Kb 25 éves szakmai múlt mellett kb 24 éve nem kellett használnom virtuális desktopot. 3 kijelző mellett tök értelmetlen. Ami meg arra nem fér el - az majd a következő task lesz.
Nem egyértelmű mire gondolsz windows terminál alatt. Parancssor, powershell? Másrészt mi a gond vele? Alapvetően ugyanazokat meg leget csinálni - amit bármely linux konzolon (amit / maennyit használok).  Tényleg nem értem mi hiányzik belőle neked. Powershell meg egy kicsit más tészta...
Ami konzol téren hiányik az a screen, de az is csak ilyen "mit csináljak jó dolgomban" feeling. A WSL meg nép butítás számomra. Kb beépített emulátor szintűnek és tempójúnak érzem. Gyakran gyorsabb bootolni egy linuxot és megcsinálni ott. Annak az egésznek a létjogosultságát nem értem. Igaz az android emuláció sem hiányzik belőle (Nekem. Munkahelyi környezetben. Nem fejlesztőként.).

Én nem szabnám meg. De pont ezek miatt van az, hogy nem lehet érv egy eszköznél a súly, hogy "mert ölben nehéz". Ezeknek az usereknek mondom, hogy vegyél magadnak olyat - vagy ha azt mondod, hogy neked ez kell, utána egy szavad se lehet, hogy kicsi-kevés-lassú-kényelmetlen.
Ahogy én azért is haragszom, amikor az adott kolléga elkezdi a minden mocskát ráragasztani az eszközre. Pláne, mikor az aktuál kreténhullám miatt leragasztják a webcam-t és utána megy a szenvedés, hogy homályos a kép mert olyan ügyesen ragasztotta le.
Szerk.: Egyébként az ölbevett gép ellenességről egy apróság. Dell XPS 9650. Remek lenne ölben használni. Kicsi, könnyű, 13"-os. Élmény. Pláne, hogy 80-85°C -nál kapcsol be a hűtése. A fém ház mellett igazi "ölbevevős gép".

A ragasztgatást én se bírom.

6 évnyi MBP-zés után tavaly egy Win-only céghez jöttem át, mert a manager belengette, hogy elgondolkodnak a Mac-en. Azóta is valami szar Dell Precision 7550-nel szívok, a sysops srácok meg nem túl lelkesek, hogy Mac-et is kéne supportálniuk ezért egyelőre kikerült a képből.

A laptop nehéz, vastag, a Windows 10 szar... még elvagyok itt egy ideig, de ha nem mutatkozik hajlandóság ezen az áldatlan állapoton változtatni, akkor muszáj leszek egy idő után váltani :(

Ilyet se sűrűn hallok, hogy Precision 7550 és szar egy mondatban, :D Ismerek egy pár gépészmérnököt aki tapsikolna, ha ilyen gépen dolgozhatna. :D
Mondjuk az görény dolog, hogy belengetik, majd nem lesz semmi belőle.
Az már egyéni preferencia, hogy ki mivel akar dolgozni - de ezt belépéskor kell tisztázni és papírozni. Itt felmerült 1-1 embernél, hogy ők Mac-t használnának, sikerült annyival lebeszélni, hogy 0 támogatás lesz vele és maguknak kell megoldani mindent, hogy cég konform legyen a dolguk.

Mindenhol könnyű, ha ismeri az ember. Ilyen megoldás windowsra is van elég sok fajta. Ez nem érv az osx/max istenítésre.
Az auto enrollment lehetősége windowson is megvan. "Csak" picit többe kerül (bár az árkülönbözetbe beleférne) ÉS feltehetően kevesen igénylk. Vagy használnak rá saját környezetet. 

Milyen enrollment van windowsra, aminél csak megkapja a boltból a gépet és már megy is? Vagy előtte az IT-nél volt? Mivel az apple gépek úgy indulnak, hogy bejelentkeznek az applehez, a pc-k meg nem, ezért ilyen featureokat nem lehet összehozni (lásd apple id-hez kötés, ha ellopják is stb.). van amit csak ilyen zárt módi mellett lehet megcsinalni.

Azure AD. Userenként alig 50 EUR havonta. Oh wait... :)

(Még mielőtt félreérti valaki a viccet: azért szerencsére nem ennyire drága, de ugye kell hozzá m365 is, és azért ez is egy szemmel látható összeg, legalábbis ott biztosan, ahol az 50 EUR-on rugóznak). 

Egyébként csendben jegyezném meg, hogy annak az Dell-nek amiben még AC-s wifi sincs, a Macbook Air (1150 EUR bruttó kisker ár, huf-ból átszámolva) a "vetélytársa", nem a csúcsmodell Macbook Pro 14.

Ez így gáz.

Az utóbbi időben olyan cégekhez volt szerencsém leginkább, ahol vagy megkérdezték, hogy windows-t vagy Mac-et kér az új ember (pl. én), vagy adtak valami windows-os laptopot, de ha az ember akarta, behozhatta a saját gépét, ami lehetett Mac is akár.

Mondjuk olyan helyet is láttam már, ahol csak a cég által adott géppel lehetett elérni bizonyos weboldalakat vagy rendszereket, szóval a saját géppel csak a munka mondjuk 90%-át tudtam elvégezni (a céges gép kis képernyős, lassú, öreg és nehéz volt. Használható, de nem volt öröm használni).

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Legutobb pont arrol beszel Louis hogy ez az egesz SSD mizeria felfujt, es pont ezt nem kellene a R2R narrativaba tenni.
https://www.youtube.com/watch?v=MANlo9fV9yI
 

Architecturalis problema, mert ami ott cserelheto valojaban nem egy SSD, hanem csak a memoria chip-ek controllerek nelkul. A vezerlo a CPU-ba van epitve.

Bennem megfordult, hogy váltok Thinkpadról, mert maga a hardver kellemes, OS talán még jobb is lenne szabadidős tartalomfogyasztásra, mint a W10, munkára pedig ott volt a lehetőség az x86-s Windows-ra.

Aztán szembesültem vele, hogy architektúrát váltottak és már csak az ARM-os Windows érhető el. :(

[Evil mode on] Csinálnak még valami érdemi fejlesztést az IBM-nél, vagy már csak az IT befektetési portfólióikat igazgatják? Mert utóbbi esetben az IBM már egy kockázati tőkebefektető holding. Oda pont jó a Mac [Evil mode off]

Up: Red Hat megvásárlása miatt csak maradt érdemi informatikai fejlesztés. De nem túl valószínű, hogy a Red Hat Enterprise Linux fejlesztői Macintoshokat nyomkodnának.

“Az ellenség keze betette a lábát”

Hogy a racssolós nevű (tunnelblick, vagy mi a töcs...) vpn-nel mennyit szívott egy ex kolléga - annyi idő alatt Linuxon forrásból buildelt oopenvpn-ből csomagot csinálok és felrakom...

Almáson az működik, amit az almás cég akar és megenged. Egyelőre ott tartok az almás motyókkal, hogy kéne egy olyan imap kliens, aminek oda lehet adni egy certet, hogy az ssl-es imap meg ssl-es smtp-nél azt mutassa be a túloldalnak. Akár fizetős is jöhetne, de baromira nincs... Viszont az almabuz... kedvelők nem tudják almásszutyok nélkül elképzelni az életüket, mert milyen az, hogy nem almás negyed- meg félmillás telefonnal jelennek meg valahol...

Openvpn-t ugyanúgy buildelsz macos-re is, persze ha valakinek next-next-finish telepítős alkalmazás a vágya, akkor lehet hogy erről nem is tud. Ha nem akarsz buildelni, akkor meg csak felrakod csomagból a precompiled binárist (brew install openvpn).

kéne egy olyan imap kliens, aminek oda lehet adni egy certet

A Thunderbird nem tud ilyet?

"kéne egy olyan imap kliens, aminek oda lehet adni egy certet" - Bocs, az lemaradt, hogy telefonra... Mint Androidra például a K9Mail...

Az OpenVPN szerverhez kellett egy kliens, de a makkos usernek bőséges szopásokkal sikerült csak működésre bírni - nagyjából annyi idő alatt, amennyi időbe máshol forrásból fordítva, rendes telepítőt készítve és azt felrakva is végezni lehetett volna vele...

Kávéfőző. Vízköves. Szervizbe be:

- hát, itt kazán, darálócsere. Vehet újat is az alkatrészek árából, ezt a hulladékot meg itt is hagyhatja.

- Nem hagynám. Más lehetőség?

- Van utángyártott alkatrészem, azokból kb 50.000 lenne a javítás.

- Meggondolom, köszönöm, adjon egy névjegykártyát. Hazamentem, Youtube, kivízköveztem, vettem ebele két 30 forintos gumigyűrűt +1200 postáért, mégegykis youtube és jobb, mint úrkorában.

 

Éves gázkazánkarbantartás. Csávó megnéz, mindig 12 szokott lenni. 12.000, de!

A kazánt úgy ítélem meg, hogy jó állapotban van, emiatt vállalunk rá még 1 év garanciát (nem is te szerelted be te barom, meg már vagy 10 éves), +30.000 forintért. Ha bármi baja lenne 1 éven belül, akkor azt az alkatrészt ingyen kicseréljük! (új alkatrészre? Használtra? kukaszökevényre? felülvizsgálaton átment, tehát nem fog elromlani?) Köszönöm nem kérem!

 

Epson nyomtató. Nem a régi szériát vettem, meg hanem az újat (ugyanaz a belseje, de a fw más) és már hopp, nem tud a/4 borderless nyomtatást. még belehákolni sem lehet... Az csak a drágább szériában van 2018-tól. (köszi epson)

Még nem néztem végig a videót, de gyanítom, hogy a biztonsági chip miatt valamilyen varázslás nélkül nem fog elindulni.

Hol itt a hír? Ez alap. Csak hogy egy érthető idetartozó autós példával jöjjek. Kicseréled az Audiban a műszerfalat egy ugyan olyanra, mi fog történni? Eeegen, nem indul el, hozzá kell párosítani a szervizben, nehogy már bontott után gyártott alkatrészt használjon az ember, na nem a minőség miatt, hanem a gyártó remélt haszna miatt nem lehet csak úgy beépíteni.

Kicseréled az Audiban a műszerfalat egy ugyan olyanra, mi fog történni?

Rendkívül életszerű példával mosdatta illusztráltad a dolgot! Életemben 0 darab Audi műszerfalat cseréltem ki, diszkből meg több százat (technikusi éveimet is figyelembe véve, akár ezret is) tettem egyik gépből már másikba. Asszem' meg is van a következő szavazás:

                                                                                                            Miből cseréltél többet életedben?

                                                                            ( ) Audi műszerfal

                                                                            ( ) Merevlemez/SSD

trey @ gépház

> Mondjuk engem nem erint, 30 evem alatt egyetlen apple termeket sem birtokoltam.

Ennel naivabb dolgot nehez elkepzelni. Ez nem apple specifikus ugy terjed, mint a rak.

 

Samsung, John Deere, van olyan elektromos bicikli ahol a vazba bele van hegesztve az akkumulator,

van olyan egykereku, amiben nem cserelheto az akksi, mert a BMS hibakoddal megall.

Van BMW, ahol fenyszorot nem tudsz cserelni (pl. bontobol).

Millio+1 pelda van. Ne dugd a homokba a fejed. Elobb-utobb mindenki beprobalkozik ezzel.

A legujabb felhordules a dymo honyomtatokkal volt, hogy csak sajat papirral(!) mukodik.

A rengeteg negativ ertekelest meg ugy kuszobolte ki a ceg, hogy amazonon egy regebbi tipus hirdeteset lecsereltek a mostani modellre, igy tok jo 4+-os atlag kijott:) Igaz az ertekelesek 2+ evesek, a nyomtato meg tavaly jelent meg.

 

Annyi pelda van. Nem hiszem el, hogy te meg nem futottal bele egybe se.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Valoban, egyszer jartam en is ugy egy BMS-el, hogy szetszedes utan nem indult el ujra.

Tudom, hogy mashol is letezik ez a dolog, de sem John Deere traktorom, sem elektromos biciklim, sem BMW-m nincs, az utangyartott tonerekben meg megoldjak helyettem, igy egyelore tobbnyire elkerult a problema.

Pontosan. Luis Rossmannt podcastkent szoktam hallgatni fizikai munka kozben. A legtobb dolgaval egyetertek, ami a R2R-t illeti, azzal meg kb. 100%-osan.

 

Szerintem a kialakulo rendszer ellen ugy lehet kisemberkent vedekezni, hogyha te magad epited meg amit akarsz, es nem veszed meg keszen (pl: elektromos bicikli, garazskapu nyito, stb, stb.). Amit nem tudsz megepiteni (pl. laptop), azt vasarlas elott alaposan korbe kell jarni, mennyire javithato.

 

A legujabb, amire csettintettem (az utolso a havidijas motorosruha volt, aminel a legzsak nem nyilt ki, hogyha nem fizetted be a havidijat:), az a smart mikrohullamu suto volt, aminel egy szoftverupdate utan gozsutonek hitte magat, es teljesen bricked lett (nem tudott elindulni, de mar uj update-et se tudott fogadni). Valaki elirta az update sztringet a CI/CD-ben, es rossz keszulekfajtara ment le a firmware.

Egy mikro (lol:), aminek van egy idozitoje es egy ajtonyito gombja. De mindegy, tegyuk ezt is fel az internetre. Miert ne. :-)

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

A vendor lockra reflektáltam autós példával,

Szarul. 

Ez nem csináld magad PC, ez egy termék, jó drága hozzá az ssd

Igen, azt tudom, hogy a hülyeség meg van ideologizálva. 

szervizben cserélhető etc...

Meglepetés: mi PC szerviz IS vagyunk. Tehát ... Nem szervizben, hanem kizárólag Apple szervizben. 

Mit nem teccik ezen érteni Tisztelt CEO?

Sosem voltam CEO és nem is vágyom arra a pozícióra. 

trey @ gépház

Szerkesztve: 2022. 03. 22., k – 11:40

Na ennyit is érnek az apple cuccok! 
Bármi egyedit akarsz velük kezdeni az el van lehetetlenítve. 
Na de igen, akinek erre van pénze, annak arra is van, hogy 1-2 évente vegyen belőle új kiadást amiben nagyobb SSD van :D

I ❤️ épített PC!

Szerkesztve: 2022. 03. 22., k – 12:57

Én is csak bele-bele pörgetve néztem végig, de sehol nem találtam azt a lépést, ahol gyalulja az ssd-t (mondjuk dd-vel, vagy akármilyen ennek megfelelő tool-al, de egy sima recovery boot-ra se próbál rá), csak fogalmatlanul szerelget mindenfélét.

Nem állítom, hogy gyalu után menne, de én előbb megpróbálnám ezt, majd utána rantenlnék.

Ő rantel, ők rantelnek, én rantelnék, elírtam, na. Amúgy simán lehet, hogy ennyire gecik, volt már rá nem egy példa ugye. Azért én megvárnám egy hozzáértő által előadott hasonló művelet eredményét, lehet hogy egy sima védelmi mechanizmus, a két ssd-n ott az efi volume, rajta akár az adott géphez tartozó firmware csomagok, apfs containerek, fusion drive metadata, mindez encryptelve persze, ami szintén erősen kötődik az adott gép tpm-jéhez. Illene először szemügyre venni ezeket, gyalulni megfelelő módon, és utána levonni a következtetéseket.

A "nem indul el" nem tudjuk hogy mit jelent, nem nézte meg jobban, láthatóan nem ért hozzá, odáig jut csak, hogy nincs kép, meg villog a led. Itt nincs bios amiben látná a drive-okat, usb recovery bootot vagy egy usb bootos installer indítását pedig meg sem próbált. Szóval tényleg várjuk ki a végét, a videó alapján én egyelőre ugyanannyi esélyt adok arra hogy megy, mint hogy nem.

Egyébként a commentekben ugyanezt írják neki nagyjából, főleg az idegen encrypted disk védelemére hivatkoznak, többen azt is írják, hogy wipe nélkül pont ugyanez van cserélhető ssd-s inteles macbookoknál is (nem próbáltam soha, szóval passz). Még hivatalos toolt is ajánlanak (Apple Configurator 2), azt írta nemrég, hogy ki fogja próbálni.

A "nem indul el" nem tudjuk hogy mit jelent,

Ez elég nagy baj. Mármint, hogy egy gép nem ad hibakódot.

meg villog a led.

A régebbi Mac-es esetében annak a "villog a LED"-nek volt magyarázata. Mikor, milyen színnel, milyen intenzitással ... Ehhez nincs (én kerestem, nem találtam)?

főleg az idegen encrypted disk védelemére hivatkoznak,

Miért kéne ilyen esetben így viselkednie a gépnek? Nem lenne egyszerűbb érthetően kiírni, hogy WTF? Egy háttértár nem kritikus komponens gépindulás szempontból. Pláne nem a rajta levő adat. 

többen azt is írják, hogy wipe nélkül pont ugyanez van cserélhető ssd-s inteles macbookoknál is (nem próbáltam soha, szóval passz).

Elég fosul van megtervezve, ha így van.

trey @ gépház

Kiírhatna bármit, de nem ír, ez ilyen, mindig is ilyen volt, apple. Úgy tűnik nem a mac studio az első gép, aminél máshogy csinálják ezt, vélhetően nem is akarják.

Viszont ennek nincs köze ahhoz, hogy cserélhető e a disk benne vagy sem, max jól mutatja, hogy egy féltudásút mennyire be tud vinni az erdőbe. Persze mint ahogy azt már írtam is, lehet, hogy az állítsa igaz lesz, de nem a jelenlegi tesztje alapján dől ez el, az biztos.

Tehát, saját kezű javíthatóság, szervizelhetőség szempontból egy katasztrófa.

PS: ezt úgy írom, mint IT vezető, akinek a keze alatt egy olyan komplett szerviz dolgozik, amelyik Magyarország vezető ipari vállalatainak szolgáltat. Tehát, próbáld meg te is az otthon gubbasztó egy ember szemszögénél kicsit tágabbra venni a nézőpontot.

Nálunk mindennapos művelet egy HDD/SSD csere, áttétel stb.

trey @ gépház

Szerintem arra jogosult szerviznek, már most van szervizutasítása és dokumentációja, hogy hogyan kell ezt csinálni. Mindenki másnak meg ott az internet, ami 2 héten vagy 1 hónapon belül tövig fog nyúlni a Mac Studio seggébe, és amit meg lehet vele csinálni, arról lesz leírás+videó+ minden is, ahogyan eddig is volt a többi gép esetén.

 saját kezű javíthatóság, szervizelhetőség szempontból egy katasztrófa

Általános kontextusban mindenképpen, de mi ebben a meglepő? Miért gondolta bárki is, hogy sok év után ez a gép majd más lesz ilyen szempontból? Apple kontextusban meg előrelépés, _ha_ kiderül hogy szar volt a teszt, és az ssd tényleg cserélhető, mert az elmúlt 5-6 évben egyik gépben sem volt ez megoldható (kivéve a Mac Pro-t). Ha pedig az derül ki, hogy hiába nincs ráforrasztva, így sem cserélhető, akkor meg kb. nem történt semmi, ugyanott vagyunk ahol voltunk, és ugyanolyan szar és katasztrófa szervizelhetőség szempontból ahogy az összes többi.

Én nem reménykedek semmiben, nekem nem kell ilyen gép. Csak leírtam, hogy szerintem nem eszik olyan forrón a kását, mert a videón egy laikus srác látható, akinél az egyetlen kunszt az, hogy az első héten a kezébe került 2db ilyen gép, így meg tudott velük csinálni olyan dolgokat, amiket mások csak jövő héten tudnak, és ebből elhamarkodott következtetéseket vont le.

Ettől még nem tartom jónak a mac-ek szervizelhetőségét akkor sem, ha kiderül, hogy ki lehet cserélni az ssd-t otthon is.

Tulképpen ugyanazt mondjuk, illetve teljes mértékben egyetérdek veled, az eredeti állítás kapcsán ("sehogy nem cserélhető az ssd") vannak csak fenntartásaim.

Mac Studio Storage Not User-Upgradeable Due to Software Block [Updated] - MacRumors

Update: The Mac Studio requires an IPSW restore after changing its SSD modules to ensure that they are readable and able to boot. Running a Device Firmware Update (DFU) restore using the macOS IPSW package for the ‌Mac Studio‌ should enable the machine to boot from a different SSD, providing that both of the modules are of the same size and make, meaning that storage upgrades still appear to be feasible.

Szóval majd meglátjuk mi sül ki ebből. Szép lenne, ha megoldanák, és egy megérdemelt pofáraesésé az almának.

Én is gondoltam, hogy írok ilyeneket, de erősen határeset. Ahogy itt más említette, ez nem egy notebook, ahol a bővítési lehetőség közel van a nullához vagy ténylegesen nulla, nem egy mini gép, ami szinte ugyanaz a kategória mint a notebook, hanem egy asztali gép. Ott pedig ha mást nem, egy háttértár upgrade-et elvárna az ember, főleg, ha fizikailag meg is van rá a lehetőség.

Az amd lenovo vendorlock is asztali gep, ha jol nezem a lehetoseg upgradelni itt is meg van csak eleg balfaszul kezelik, mert egy DFU restore kell hozza hogy a T2 chip(olyasmi mint a TPM) ne akadjon ki, illett volna megoldnai, h boviteni lehessen, a cserebere tiltast meg ertem is a TPM is igy mukodik nalunk is.
https://www.servethehome.com/lenovo-vendor-locking-ryzen-cpus-with-amd-…

pl veszek egy gepet, de az alaplap megmurdel, akkor lehet, hogy a leheto legtobb mindent szeretnek gyorsan es hatekonyan atmenteni egy masik gepbe (foleg a mai arak mellett). En a beepitett hattertarral vagyok ugyanugy, nalam minden felho/NAS kombora megy. Ami nem az elobb emlitett ket helyen van az nem is fontos. Az apple-nek az a baja, hogy az atlag vasarlojat nem erdekli, de a szaksajtonek meg annak akit erdekel bsznak tajekoztatast adni es magadnak kell mindent kitalalni.

Tippre megfejtettem, még a videó megnézése előtt. Pont ezért nem veszek soha Macet, még régebbit se, használtan, jó áron se. Pont az Apple-nek a hozzáállása miatt. Hardveres hiába nem rossz gépek, csak a nyűg van velük, hogy csak Apple hardver, nem bővíthető, korlátozás korlátozás hátán. Pl. ezek az M1 Macek, csak MacOS-sel használhatól, BSD, Linux hiába bootolható be rajtuk (ez is 1+ éves kínkeserves munka után), de se GPU driver, se USB, se Display Port, se semmi, sem nem bővíthető. Így hiába lenne amúgy fasza, az ember kenheti rá a hajára. Nem érdekel, hogy milyen bika proci, milyen hosszú az akkuidő, milyen szép a retina kijelző, nálam már évekkel ezelőtt eljátszották a hitelüket már akkor is ezekkel a húzásukkal.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nem vagyok Mac-es, de ez a video elég hülyeségnek tűnik.

 

1. az hogy ott egy szabad csati kurvára nem jelenti hogy a gép bővíthető

2. hint a Mac Studio specen sehol nem írják, hogy így bővíthető

3. lehet ott a csati, csak nincs hozzá kontroller a puruttyább modelleken

4. emlékeim szerint Mac-nél a system volumek titkosítva vannak, ez pedig az adott gép processzorához van kötve (még jó hogy nem bootolt be)

No rainbow, no sugar

Ha nem is egészen találtam el, de valami ilyesmit írnak:

 

"Secondly, Apple has encrypted data on its solid-state storage subsystems using its T2 security SoC and then built-in security capabilities of Apple Silicon SoCs for a while. The same security processor also handles things like safeguarding booting process and storing encryption keys, just to name a few. 

Apple's SSD controller (3D NAND flash controller) encrypts data on-the-fly, stores encryption keys and ties the SSD module (or 3D NAND chips in case of soldered-down storage) to itself creating a hardware root-of-trust. This is why it is impossible to use a boot drive from one Mac Studio to boot up another Mac Studio. Furthermore, it looks like Apple's security mechanism is so sophisticated that it does not allow a system with an unfamiliar drive in its secondary SSD slot to boot. While this is done in a bid to prevent stealing data from a drive, this looks like an overkill since it is easier to steal the fairly compact system and brute-force its password rather than trying to break an AES-256 encryption. "

No rainbow, no sugar

Aszem ez ugy indult, amikor fogtak 2 bolti iphonet, kicsereltek az ujjlenyomatolvasot, es nem mukodott.

Aztan kijelzovel, majd akksival folytatodott.

 

A vilag arra megy, hogy minden alkatresz sorozatszam alapjan ossze lesz parositva a gyarban (i2c szenzorok, kocsiknal can buszon ami log, stb).

Es vagy addig "birtokolod" amig van garancia, vagy amig veszel kiterjesztett garanciat. Utana nem tudod javitani, mert nincs hogy (egyedi chipek, az apple mar most csinalja, hogy egy toltesvezerlo IC, egy kicsit mas, mint amit mouseren megkapsz, igy nem tudod cserelni, csak masikbol kiforrasztani).

Innen csak egy apro ideologiai lepes, hogy havi dijat fizetsz, es semmit se birtokolsz, es megis boldog eletet elsz (amig csippan a lidliben a mobilod a penztarnal).

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ne aggodjal, MS-nel is ez van: problema volt az egyik laptoppal es a szerviz kicserelte az alaplapot. Tobbe az IT reszleg keptelen volt aktivalni valami MS marhasagot, bar az oprendszer felment. Kuka.

Szerkesztve: 2022. 03. 23., sze – 11:21

Úgy néz ki megoldódott a rejtély, végre csinált normális tesztet: https://www.youtube.com/watch?v=O7wrf2D-j5g

Nincs új a nap alatt, hiába nincs ráforrasztva a logic boardra az ssd, a geciskedés folytatódik: a modulon csak a pőre flash chipek vannak, a kontroller az alaplapon lakik, ráadásul ha jól láttam, akkor a kisebbik gépben csak 1db vezérlő van. Ki lehetett volna amúgy szúrni az első videóban is, mert jól látszik.

For the record: nem a slot controllere hiányzik (pl. pci-e switch), hanem magának a disknek a vezérlőelektronikája, ami a flash chipeket manageli. Szóval ez nem is ssd, és nem is pci-e, csak egy buta flash memóriamodul, ami éppenséggel mini pci-e formátumú slotot használ. Persze a lényeg ugyanaz.

Szóval ez nem is ssd, és nem is pci-e, csak egy buta flash memóriamodul, ami éppenséggel mini pci-e formátumú slotot használ.

A topikindító nem informálódott, tényként kezel egy láma ytubert és vad flamet csinált, gratulálok!

🤣🤣🤣🤣

Szerkesztve: 2022. 04. 03., v – 18:48

Ahogy a review-kat nézem, elég kemény kritikával illetik a Mac Studio-t, ennek még az SSD-s bővítés a legkisebb baja, ahogy nézem. Természetesen tipikus apple-s dolgokat húztak be megint, tipikus fogyasztóellenes húzások, pl. fixen drótozott monitorkábel, eltávolíthatatlan állvány, VESA csavarozhatóság hiánya kapásból a monitoron.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Itt valami zavar lesz az erőben, nincs neki se fixen drótozott monitorkábele (1db hdmi port van rajta + displayportok a thunderbolt csatlakozókon), és állványa sincs.

Gondoltam az új monitorral kevered (Studio Display), de arra se igaz, mert ezen sem fix a kábel, és van rajta vesa mount.

Nem keverem. Mindvégig a most megjelenő Mac M1 Studio újonnan megjelent Studio Display-éről van szó. És igen, nincs rajta VESA mount és fix a kábel, elvileg speciális szakszervizben spéci szerszámmal tudják úgy eltávolítani, hogy ne törjön el a monitor. Ha nem hiszed, keress rá a YouTube-on, Linus Tech Tips meg egy csomó másik Mac-kel is foglalkozó csatorna tolt ki róla review videókat. Az egészet csak azért írtam, mert ezek tipikus Apple-megoldások. Ahogy a ragasztott ház, díszelem alá berjetett csavarok, bővíthetetenség stb..

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ez két független termék, egy monitor és egy gép, csak egyszerre jöttek ki. A monitor esetén a rendeléskor döntöd el, hogy vesa mount, vagy talp kell (talp nékül olcsóbb), valamint egy type-c <-> tpye-c TB kábel van mellette a dobozban, arra használod amire akarod, illetve olyan kábelt használsz helyette amilyet akarsz, nincs a monitoriba fixen bekötve. Tessék, itt egy fotó róla. Amire te gondolsz az a tápkábel, ami gáz hogy fix, de az marhára nem ugyanaz mintha a "monitorkábel" lenne fix, ahogy írtad.

Amúgy én nem akarok veled vitatkozni az általános állításaid kapcsán, illetve részben egyetértünk, csak zavar a fals infó, függetlenül attól hogy apple termékről van e szó, vagy másról.