FTP kábelezési tanácsok

Sziasztok!

Egy Cat6-os FTP kábeles hálózatot kell kiépítenem a napokban. Mivel eddig csak árnyékoló fólia nélküli kábelekkel dolgoztam, egy picit zavarban vagyok, ezért kérném a hozzáértők segítségét.

Az első kérdésem az volna, hogy elég csak az egyik helyen leföldelni a kábelvéget? Praktikusan a rendezőszekrényhez, vagy mind két végén ajánlott?

A második, kapcsolódik az elsőhöz konkrétan, hogy a földelés hogy történjen? 220-as földelést rákötni a rendezőre, vagy esetleg közvetlen a kábel árnyékolóvezetékére?

Köszönöm a segítségeteket előre is!

Hozzászólások

Szvsz FTP-nél rendező és jack egyaránt földelendő - de okosabbak megmondják, hogy különböző földpotenciálnál és más zavaroknál mire érdemes ügyelni. Az fontos lehet, hogy van kifejezetten ftp kifejtő/aljzat, amit e célra teremtettek.

Ez a leírás említi, hogy elég csak az egyik oldalt leföldelni:
http://www.sulinet.hu/tart/fcikk/Ka/0/24091/1

"Az árnyékolás mind végén történő földelésére csak ipari környezetben, lassan változó mágneses mezők (motorok) esetén van szükség, ahol egyébként is különlegesen fontosak az árnyékolási kérdések"

Viszont eszembeötlött még egy kérdés.
Mi van akkor, ha nincs patchpanel, hanem 2 switch-et kötök össze. Akkor hogy kell földelni?
Jajj ez a tudatlanság... :/

Árnyékolást csak egyik végén kell az adott készülékhez hozzákötni. Ha két végén van földelve, akkor un. földhurok alakulhat ki ami gyakorlatilag pont az árnyékolás ellentettjeként viselkedik.

Árnyékolást életvédelmi földeléssel tilos összekötni, mert ha hibás a szekrény életvédelmi földelése, egy hiba esetén nem csak a készülék fog rázni, hanem a kábel, vagy nem épp szakszerű szerelésnél az épület másik végében lévő készülésk is.

--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Köszönöm válaszod az egyik kérdésem kipipálódott :))

Írtad, hogy életvédelmi földeléssel(magyarul 220-as védőföld) összekötni tilos. Akkor mivel?
Valamint ha nincs patchpanel csak 2 switch akkor hogy kell összerakni?

Ne haragudj, ha túl alap dolgokat kérdezem, de eddig még nem volt ilyenhez szerencsém.. Esetleg egy részletes szerelési ajánlást/leírást nem tudsz nekem linkelni valahonnan?

KöszönöM!

Keresztkerdesek:
1. ftp nem modulos patch panel, az arnyekolast eleve a fem keretehez lehet csak kotni, vagyis lefoldeled az egesz szekrenyhez.. , vagy nem?
2. masik vegen fali aljzatnal nyilvan nincs kulso fold, de ha ertelmesen arnyekolt patchkabellel kotod be a gepet, annak az anyekolasa a halokartyan le van foldelve.., tehat foldhurok vagy sem?

1. Igen, de általában a patch panel (a gyengébb fajta) festve van. Ajánlott külön is hozzákötni rézkábellel minden patch panel-t a rack fém részéhez. Az egész rack amúgy is le van földelve (le kéne legyen), pont a 220 földjére. Nincs más föld egy épületben (jó, persze, a villámhárítón kívül, de az kívül). Életvédelmet szerintem differenciál kapcsolóval kell művelni, nem a földdel.

2. Igen, az. Amennyiben jó a földelés ilyen nem alakulhat ki, mert kisebb a földelés ellenállása mint akármi másé, és arra folyik le az áram.

Ha pedig megszakad a föld, akkor sorry... Redundánsat is lehet építeni :).

Sajnos ezt sehogy nem lehet megoldani.
Egy dolog amit papiron leirnak, es egy dolog, amit legyartanak.
Ha EM szempontbol nagyon kekeckedni akarnek, akkor azt mondanam, hogy kettos szigetelesu tappal es dedikalt arnyekolasi ponttal ellatott berendezesek hasznalataval. Csak epp ilyesmi nem letezik...
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Életvédelemről beszélünk, vagy árnyékolásról?
Földelésből létezik:
Életvédelmi föld.
ESD föld
EM föld

Egyik sem ugyanaz. Mindegyikre más előírások vannak és egyik sem kötendő össze a másikkal, tehát pontosítanám a mondatodat úgy:"Két vagy több különálló ÉLETVÉDELMI földelő hálózatot létrehozni egy azon villamos környezetben TILOS! indok: potenciál különbség kialakulása....:-|"

A földhurok, kialakulhat bármilyen földvezetékben, ha nem tartják be földelések csillag, vagy fa struktúrájú bekötését. Életvédelmi földkábelben már mértem 6 Amperes földhurok áramot, egy 400A-es nyitott motor szórt terében.

Példának okáért, ha az árnyékolt CAT kábel árnyékolásának mindkét vége be van kötve egy-egy életvédelmileg földelt eszköznek a házához/testpontjához, akkor kialakulhat földhurok. Ez esetben ha valamelyik vezető gerjesztést kap (pl. az életvédelmi föld elmegy egy kettős szigetelésű, árnyékolatlan táp vagy motor mellett) egy külső forrásból, már meg is indul a földhurokáram és a gibabites hálózatból lesz 10 megabites.
Ilyen rendszerek aztán mókás dolgokat szoktak produkálni, mint "ha a takarítónő darálni kezdi a kávét eltűnik a sávszélesség" jellegű történetek.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Azt hiszem a legfontosabbat mind kifelejtettük...

Amennyiben tényleg Cat6-nak megfelelő hálózatot akarsz:
- nemigen ajánlott patch cord-ot kézzel gyártani
- megfelelő minőségű cuccal kell dolgozni
- be kell tartani a gyártó által ajánlott procedúrákat és toleranciákat
- jó eszköz kell, amivel tesztelni is tudod, hogy tényleg megfelelsz a Cat6-os követelményeknek

Szerkesztve: 2025. 05. 22., cs – 01:22

Sziasztok!

Most hasonló kérdésbe futottam bele. Egy másik szobába kellene átvinni a hálózatot, viszont olyan kábelcsatorna van, ami külön csatornában, de a 230V hálózat mellett megy (viszonylag közel, de nem a nagy fogyasztók vannak ott). Ezért SFTP kábelt gondoltam használni.

Ahogy értettem:

  • pl egy cat7-es SFTP fali kábelre pl keystone-okat szoktak tenni, merevebb a kábel is (tehát nem közvetlen rj45 csatlakozót akarok rá). Az árnyékolást kellene leföldelni úgy, hogy patch panelt is kellene használni, amit le kell földelni.
  • A 230V földelésére ezt nem szabad kötni.
  • De egy eszköz lehet, hogy földeli az árnyékolt RJ45 csatlakozón keresztül. (pl számítógép hálókártyájába dugom, vagy a routerbe, ha földelt táppal működik)

A kérdések:

  • ha ezt eddig jól gondoltam/mondtam, akkor az árnyékolást érdemes lehet csak a kábel egyik oldalán bekötni a csatlakozóba (pl ahol az eszköz földelheti). Vagy a router pl soha nem fog földelni az ethernet portján keresztül?). A másik csatlakozónál pedig szigetelni az árnyékolást? (hogy ne legyen földhurok probléma?)
  • okoz problémát, ha valami miatt "lebeg" a kábel árnyékolása (azaz nincs földelve rendesen)?

Bocs ha hülyeséget/triviális dolgot kérdezek, nem nagyon foglalkoztam ilyesmivel.

Köszi előre is.

patch panelt foldeld a rack-hez, racket foldeld kulon, tehat ne a 230 vedofoldel. masik oldalon egyszer sem biztos hogy van barmilyen foldeles (meg 230 vedofold sem , ha pl fold nelkuli a villasdugo) Vannak spec switchek amik kulon foldelhetok, de ez a ritkabb... Sztm zomeben minenki szekreny oldalon foldel.

 

Nalunk a cegnel van egy kulon foldkabel kihuzva , amivel egyreszt azt akarjak elerni, hogy pl a talcak ne "csipjenek" de a szekrenyeket is arra kotjuk.

Köszi szépen. A kérdést az okozza, hogy jelenleg csak egy kábel van (nappali-másik szoba összekötés). 
Valamit még beszerezhetek, amibe a keystone modult teszem, de nincs mihez kötni, mint föld.

Az megvan, hogy a 230v földelése nem erre van, ott áram mehet át probléma esetén, és hackelni sem akarok.
 

Ha jól értem, így akkor ez marad egy földeletlen "árnyékolt" kábel, ami nem olyan hatásfokkal működik, de valamivel még mindig jobb lehet mint az UTP? Vagy így lett egy drágább “UTP”-nek megfelelő kábelem, értelmetlenül? :) Vagy ez még rosszabb felállás, mint egy jó UTP kábel?

pl a talcak ne "csipjenek"

Ha lebegni hagyom az árnyékolást, az nagyobb gondot nem okozhat kb 30m kábelhossz esetén? Esetleg az eltérő potenciál miatt? - gondolom nem, de inkább megkérdezem, ilyenkor szoktak szabványok, egyéb dolgok, akár balesetvédelmi előkerülni, amiről nem tudtam. :) Az így hagyott kábel tud “csípni”? 
Köszi

Saját tapasztalat : sok Anyázást lehet megúszni jó minőségű szerszámokkat, szerelési anyagokkal. Az ajánlott márka :  DIGITUS.