Mikrohullámú internet tapasztalatok

Sziasztok!

 

Kiváncsi lennék, hogy kinek milyen tapasztalata/véleménye van mikrohullámú internettel kapcsolatban? Szeretnék kiköltözni Budapestről az aggolmerációba, meg is találtam azt a házat, ami szimpatikus lenne, viszont jelenleg nincs vezetékes szolgáltató az utcában. Ennek áthidalásán gondolkodnék mikrohullámú internetben, találtam is egy szolgáltatót, aki viszonylag erős (80/25, 30% sávszélesség garantált beföldi irányba, 10% külföldre) csomagot tenne lehetővé. 

Az lenne az elvárt teljesítmény, hogy 2-3 gép folyamatosan VPN-n keresztül kommunikáljon, a lehetőséghez képest stabilan, valamint ne okozzon gondot, ha bármelyik gép, eseteként egyidőben mindegyik videókonferencián vesz részt. 

A távolság/rálátás/időjárás okozta nehézségekkel valemennyire tisztában vagyok. 

Alternatívaként gondolkodtam 4G megoldáson, de helyszíni mérések alapján gyenge eredményt kaptam (20-30Mbit le/fel)

 

Előre is köszi.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2021. 04. 25., v – 08:34

A net minősége erősen fütt, a használt technológiától és kiépítés minőségétől. Ha nincsen frekizavarás, és normális megépítették a gerinceket, akkor nagy/sok gond nem lesz. Viszont mivel ebbe te nem látsz bele, így puding próbája az evés :>

Fedora 41, Thinkpad x280

Nekunk acetelecom net van micro kapcsolattal. 50/50mbit, ami sovany ahhoz kepest hogy vezeteken van 1gbit is, kiveve ebben az epuletben (muemlekvedelem, kert, stb).

Priman megy a net, egy 20 fos ceg log rajta, voip telefonokkal. 

ilyen nekunk is volt, eloszor havi egy ppp szakadas, kesobb havi 2 szakadas, kesobb heti 1 szakadas, kesobb heti 2 szakadas, kuldtem nekik statisztikat hogy mikor volt a szaladas de szerintuk jo volt minden. csak miutan teljesen tonkrement az eszkozuk utana csereltek ki.

ettol fuggetlenul backup internetnek hasznalnam

neked aztan fura humorod van...

Úgy 14-15 élve használtam WiMax kapcsolatot, az teljesen stabil volt, emlékeim szerint vihar idején sem szakadt meg.

Alternatívaként gondolkodtam 4G megoldáson, de helyszíni mérések alapján gyenge eredményt kaptam (20-30mbit le/fel)

... ezek a millibitek.... Lásd még SI prefixum.
A 4G-t kézből mérted, vagy egy bottal kitoltad a 4G eszközt a tető fölé? A tereptárgyak felett való átlátás ezeken a frekvenciasávokon csodákra képes.

Egy érdekes gondolat, amit nem veszünk figyelembe: "akár 150 Mbps is lehet" című hirdetések kapcsán.
Oké, hogy a user ág össz kapacitása elérhet ennyit, de
   - hány user forgalmaz (torrent, videómeeting, bármi) éppen? A rádiófrekvencia nem lesz több a több user hatására --> csökkenti a KÖZÖS RF-ből a rád eső kapacitást.
   - vajon a torony betápja mit tud? Üvegen van már bekötve a torony, vagy például 100 Mbps tempójú mikrón és ekkor megintcsak ezen osztoztok.

Esetleg érdemes lehet a szolgáltatókkal lakcímeddel konkretizálva beszélni, a mikróssal is. Igényeidet ismertetve, próbahónap, stb. játszhat. Ha tartják az igényeidet, akkor automatikusan hosszú távra.
Mobilszolgáltatók esetén "otthoni mobilnet" a varázsszó. Ez egy külön kategória és lehet hogy tudnak még valamit csavarni. Sajnos itt a 3 közül szintén a kipróbálás az egyetlen mód.

a "mikrohullámú net" általában fixen telepített infrastruktúrát jelent, garantált értékeket tartalmazva a szerződésben.
A mobilnet akár 150M is lehet (ha mindenki alszik a környéken és csak Te használod, labor körülmények között) viszont bármely szolgáltató garantált értéke 0/0mbps - mert ezt a teljes szolgáltatási területre kell megadni, és Kiskunnekeresd alsón a pincében tényleg csak ennyit tud.

Döntsd el azt, hogyha a mobilnet éppen terhelt - akkor ráér-e neked a későbbi netezés, vagy inkább az esetleg lassabb de biztosabb mellett teszed le a voksod?

ps: az utóbbi 1 évben a pandémia miatt rengeteg új felhasználó lépett mobilnetre, ezért csúcsidőben egészen minimálisra esett a letöltési sebesség (értsd 2-5mbps vagy alatt). Uez igaz normál esetben balatoni csúcsra is...

A legtöbb mobilnetet vissza tudod vinni 1-2 héten belül, ha nem / rosszul működik. A mikrós netnél is az a helyzet, h olvasd el a garantált és célértékeket. Ha ez megfelel az igényeidnek, akkor hajrá - ha nem hozzák a vállalást, akkor felmondhatod. Ha nem, és hivatal elé kerül, akkor a hivatal általában az Ügyfél érdekét nézi...

ps: az, hogy lassúnak tűnik a net, mert nem veszed észre, hogy a gyerek mobilon HD videót néz, viszont nem az ISP hibája :-)

Köszi a figyelemfelhívást! Ezzel abszolút számoltam, ezért is mentem ki az építkezésre egy hétvégi időpontban, amikor kb a nagyobb lehet a mobilhálózat terheltsége, hogy a lehető legrosszabb esetre készüljek fel. 

vajon a torony betápja mit tud? Üvegen van már bekötve a torony, vagy például 100 Mbps tempójú mikrón és ekkor megintcsak ezen osztoztok

Erről szerintem nem nagyon tudnék információt kapni a mobil szolgáltatótól ismeretség nélkül. Végülis úgy döntöttünk, hogy túl sok a bizonytalanság, ami miatt nem vesszük meg a házat. 

Köszönöm mindenkinek a segítséget! 

en eleg sok fele mikroval talalkoztam mar ugyfeleknel, eleg vegyes a kep, pedig ezek tobbsege draga uzleti/bereltvonal elofizetes volt.

ace telekom altalaban jo, de egy helyen azzal is volt mar szivas (szakadozasok), es nagyon nehezkesen reagaltak ra, hiaba kuldtunk ping grafikonokat... egy ido utan az ugyfel megunta es atment vodafonehoz 2x annyi penzert, de az legalabb stabil...

meg aztan a masik veglet - foleg videken - az ilyen kis helyi garazscegek, legolcsobb wifi ap-kkel ugyeskedve. rak a domb tetejere egy korsugarzot valamilyen kabeles netre, aztan a falu osszes hazat azzal latja el. eleg egy torrent pistike es megall az egesz, mivel a kliens eszkozben nem tud savszelt limitalni :)

alapvetoen, ha gyanusan olcso (<20k/ho) akkor az valami soho wifi eszkozokkel operalo szolgaltato lesz, ahol elegge ki vagy teve a zavaroknak, eszkozhibanak stb.

Cége válogatja. Mára már az Ace Telecom egész jól felfejlődött, jókat hallok róluk. A Z-Net nagy és stabil cég még ezen a területen, ebben a kettőben megbízhatsz, ha más lehetőséged amúgy sincs. (azért a mikrótól ne azt várd, mint az optikától, de stabil kapcsolatot tudnak).
A kisebb garázscégek már rizikósabbak lehetnek (gyenge, instabil gerinc, vékony uplink, stb.)
Én belevágnék, max. azzal számolva, hogy backup-nap feltennék a tetőre egy Mikrotik LHG-LTE-t egy olcsó, korlátos másodlagos SIM-el.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Vésztartaléknak a műholdas internetszolgáltatókról mit lehet tudni?

Viszonylag régen nézelődtem, de általánosságban kb.: viszonylag kicsi elérhető sávszélek vannak (a 10Mbit már nagyon extra) magas latency mellett és baromi drágán. Igazából csak üzletileg kritikus felhasználásra való (lásd: bankautomaták, autópályakapuk)

Kivéve a Starlink - ha gondolod, már előrendelheted a beta test dish-t $500-ért + $100/hó-ért a szolgáltatást hozzá.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Szerkesztve: 2021. 04. 26., h – 11:29

' eve vagyok mikro felhasznalo, es igazabol panaszom nem volt ra eddig. Atforgattak egy masik antennara, es azota priman viszi a 80/15-ot amiert elofizettem. Nem volt mas opcio messze lakunk a megyeszekhelytol.

De dolgoztam Pesti irodaban, ahol minde nap volt problema. meg minden idojarasi tenyezo bekavart.

Szerkesztve: 2021. 04. 27., k – 00:03

Nálam 5GHz-es wifin adja a szolgáltató a netet, már sok éve. 6-7 évig volt 2.4 GHz-es, 8 éve meg 5 GHz. A 2.4GHz-es érzékeny volt a sűrű ködre és esőre, kb 20%-ot esett a jelszint olyankor... különösebb zavart nem okozott, csak egy kissé lassabb lett. ... mondjuk, ezek nem mikrohullámok, inkább még cm-esek.

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.

Szerkesztve: 2021. 04. 27., k – 06:21

Giganet-tol volt mikron berelt vonalam Nyiregyhazan egy evig, kabeles opcio nem volt. Kicsit feltem tole, ez uzleti hozzaferes volt SLA-val (4 oran beluli hibaelharitas), annyi savval amennyit kertem. 100/30 at kertem, talan 30 es 40e kozott fizettem. Se olyan jo szolgaltatom, sem olyan megbizhato szolgaltatasom nem volt azota sem. Szerintem ha van szolgaltato, aki ilyesmi SLA-t vallal, nagy gond nem lehet.

Lakosságiban nem tudom, hogy mit nyújtanak az itthoni WISP-ek, de üzemeltettem egy kollégiumi hálózatot még az egyetemi időkben. A másodlagos kapcsolatunk volt egy P2P link a 300/300-as sötét szál mellé. Az óbudai egyetem egyik épületéről volt átlőve a kollégiumba Ubiquiti-vel. Rengeteg zavar volt a frekiken (3. kerület), de 5 év alatt csak egyszer volt vele gond (POE táphiba). A link kb 150 Mbit-et tudott folyamatosan irányonként, de a távolság miatt médiakonverterezni kellett a kliens és a szerverszoba között, amely csak 100-as volt, így folyamatosan 100/100 Mbit-el ment.

Szóval ugyanannyi bajunk volt vele, mint az optikával. Kb semennyi.

Szolgáltatótól függ.
Nekem itthon Jacsa.Net van 100/40, havi 6 gurigáért, nagyon, nagyon ritkán van probléma. ( https://www.youtube.com/watch?v=hUonZzWMhnk )
Van ügyfelem, ahol 30/30-as Ace Telekom van, ott sem vészes a helyzet, de azért több gondjuk van, mint nekem itthon.

Látom már eldőlt, de az a személyes tapasztalatom, hogy Komárom megyei mikro-n jobban tudok néha dolgozni - pedig húgom is otthon tanul - mint XI-keres UPC-n, Telekomon. Szerintem, ha valaki nagyon beleszerelmesedik egy ilyen helyen lévő házba, kérjen felmérést a szolgáltató(k)tól.