Kezdetben volt az ar71xx architektúra. Ezzel minden működött, legalább is ami a TL-WR842N v3 routeremet illeti. Aztán lett az ath79, ebben bemutatkozott egy roppant bosszantó bug. Elsősorban nagyobb adatforgalomnál - pl. oprendszer frissítés - eldobta a WAN oldali kapcsolatot. Néha meggyógyult, néha kellett a reboot. Asztal alá nem kellett mászni, mert a LAN oldal élt, be lehetett rá ssh-zni. Aztán ez nem egyik javításról a másikra javult meg, de egyre jobb lett. Nagyjából 4.19.101 környékétől elfogadható. 4.19.108 már kifejezetten jó volt. Aztán jött 4.19.115, és ott tartok, hogy online rádiót sem tudok hallgatni, gyakran dobálja a kapcsolatot. Ezt úgy kell érteni, hogy 10 percen belül.
Most szépen visszateszem az előző image-et, amelyet még 4.19.108-cal készítettem. :(
A 4.19.131-gyel készített build-emet eltettem, mert azzal egészen jól használható a router-em. Az 5.4-es sorozatból még nem volt olyan, ami jó lett volna.
Hozzászólások
Nekem nagyon ellentmondás, hogy a router szoftver inkább firmware mintsem oprendszer. Kövezzetek meg, de én azon a véleményen vagyok, hogy csak akkor érdemes upgradelni, ha valami új szolgáltatás kell.
Értem, hogy a régi firmware biztonsági szempontból nem felel meg fontosabb helyeken, de ha ez felmerül akkor viszont lehet a vasat kell először cserélni és aztán jöhet a firmware.
Szerintem tedd fel azt amivel jól működik és ha gond van vele, gondolkozz egy új router megvásárlásában.
* Én egy indián vagyok. Minden indián hazudik.
A szövegkörnyezet alapján a router openwrt-vel volt az útválasztó, de mindig wlromlott, ha sok adatot töltött le: pl oprendszer frissítés (pl laptopon).
Üdv a klubban!
Amióta újra összeálltak a LEDE-vel, és átvették tőlük ezt a "gyakori új főverzió" stratégiát, olyan trágya lett az egész, hogy az felfoghatatlan.
Mutasson valaki nekem egy olyan ar71xx-es eszközt, amin egyszerre, és stabilan képes működni a három interface: Lan, WAN, WLAN, mert, ha éppen működik a wifi, akkor előjönnek ezek a wan problémák....
Ha meg bejelented nekik, a hivatalos csatornán, hogy nálad ez-az nem működik, ráadásul, veszed a fáradtságot, és lehetőségekhez képest kidebugolod, küldesz nekik logot, és egyéb kimeneteket, leírod, hogyan lehet reprodukálni, akkor meg közlik, hogy "ő ezt kipróbálta, nála prímán megy minden, semmi hiba, és különben is, már kikapcsolta a teszt eszközét, nem fogja újra elővenni", ha meg egy hét múlva ismét jelentkezel, hogy "bocs, de egy másik eszközömön is vacakol", akkor meg kérdés nélkül egyszerűen kitiltják a accountodat a bug gyűjtő fórumról...
Arra meg ezerrel pazarolják az energiát, hogy az Ubiquity, és egyéb ilyen eszköz fullosan támogatottá váljon, miközben az ilyen széles körben használt eszközök, mint a TP-Link Atheros-os routerei meg le vannak szarva. (Ha nézel git logot, láthatod)
Na, ezért trágya.
Nem opció régebbi, még stabil verziót használni?
De, alapjáraton opció lenne, de olyan régóta fennáll már az engem érintő bug, (v17.01.1-óta) hogy workaroud-ra kényszerülök, mert a közben kijött csomag frissítésekre viszont szükségem van.
latest 19.0x-en archer c7 v5-on nincs gondom egyelore (ath79, kopp-kopp)
Devel snapshotot használok.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Milyen okból? Ami nem stabil azon nem kéne csodálkozni, hogy problémás...
Amit stabilnak neveznek, öreg, mint az országút, s tudtommal annak is része ez a bug.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Néha rámjön, h mégiscsak frissíteni kéne már owrt-t, de aztán hamar elhessegetem magamtól gondolatot egy orbitális szívás rémképével: jó az ahogy van, működik, ne bántsuk!
Széttépték testük; vér folyt a kőre; díszvacsorákon ettek belőle //Kormorán
Mindig ez a verziófétis :>
Csak egy pelda :P
root@openwrt:~# uname -a
Linux openwrt 2.6.26.8 #1 Fri Feb 12 18:03:05 CET 2010 mips unknown
Mai napig uzemel, kb sose hallottunk hogy gond lenne vele :D Már arra se emlékszem ez milyen platform. Bár cpuinfo szerint system type : Atheros AR2317 Ha tippelnem kéne akkor D-Link DIR-300 :>
Fedora 33, Thinkpad x280
Egy hasznos tagja valamelyik rúter-botnet csapatnak ;)
https://www.exploitalert.com/search-results.html?page=4&
Hát nem, ugyanis be tudok lépni, működik szépen semmi rendelleneset nem csinál.
Fedora 33, Thinkpad x280
OpenWrt a rengeteg bugos backportos hülyeségével a sírba kerget engem is néha. Véletlenül sem tudnák a kernelnek megfelelő modult szállítani (sőt lehetőség sincs rá, csak saját fordítással és tucat hackkel), a backportost meg senki sem teszteli. Egyik verzióban nem jön fel interfész, másikban már opkg install a csomagra kernel panic-ot eredményez..
Ha bárki tud olyan OpenWrt/LEDE verziót az elmúlt 3-4 évből, amiben normálisan működik a kmod-mac80211-hwsim, az ne tartsa magában! :)
Van már hozzá friss, ropogós 5.4.50-es kernel. Részlet a dmesg-ből:
Valami azt súgja, még nem tökéletes. :(
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Vedd le 10Mbps half duplexre :D
Amúgy nincs valami gond a kábellel, amire ez a kernel/driver háklisabb?
Lehet, hogy illene megnéznem. Mindenesetre visszatettem a 4.19.131-es kernellel készült image-et. Az is dobálja a linket, de lényegesen ritkábban.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Első dolog ilyen esetben vadiúj bontatlan gyari lan kábellel tesztelni. 10 éves utp madzagokat érdemes könnycsepp nélkül kukázni.
Úgy tűnik, kernel bug volt.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Érdemes lenne listát vezetni arról melyik router modellre melyik azaz utolsó OpenWrt verzió, amivel még használható.
Ezert az infoert sokan talan meg pénzt is adnának.
5.4.51-gyel sem sokkal jobb. Szubjektív érzés alapján mintha ritkábban dobálná a linket, de ez még mindig borzalmas:
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Most csináltam 5.4.59-cel image-et. Ugyanúgy beteg. Kábelcserét is próbáltam, az sem segít. Megy vissza a 4.19.131-gyel készült image, ami egyébként szintén rossz, de nem olyan nagyon. Azzal együtt tudok élni.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Most akkor ez már jó 5.4.63-mal?
Hát... nem. :'(
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Én már rég átálltam RouterOS-re, vannak filléres routeriek (de aki szeret copni, az is megtalálja vele a számítását :D ). Persze ha valami olyat is szeretnél, ami nem teljesen hálózatos téma, (netrádió, telefonközpont, csillámpóni figyelő állomás...) akkor nem annyira jó.
Megnéztem 5.4.67-tel is. Még mindig ugyanaz a probléma, így visszatettem a majdnem bevált image-emet 4.19.131-es kernellel. A majdnem azt jelenti itt, hogy néha az is eldobja a linket, de elfogadható gyakorisággal. Azzal még lehet online rádiót hallgatni.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Mi a plusz, ami miatt OpenWrt-t hasznalsz? Marmint ha ennyire kaka nalad, akkor gyari FW vagy masik router nem johet szoba? Esetleg egy mini pc, tuzfalnak? espressobin-bol eleg jot lehet epiteni, ugy tudom es nem is draga... Ha nincs gigabites neted , akkor eleg (6-700mbit-et keves tuzfal szaballyal meg siman nat-ol)
Vagy maradhatna annál a verziónál ami stabilan működött. De úgy érzem ez inkább hobbi, és szakmai kihívás. :)
Csalódottan mindig visszateszem a még elfogadhatóan működő image-et. Igen, hobbi, szakmai kihívás.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Fogalmam sincs, mit tud az eredeti firmware. Ami nekem kell: transzparens print szerver, hogy bármelyik gépemről nyomtathassak, miközben a nyomtatómnak csak USB interface-e van. Aztán van egy 60 GB-os pendrive a router-embe dugott USB hub-ban, arra ssh-n keresztül file-okat tehessek fel és hozhassak el távolról is, meg lokális hálózatról is. Meg tűzfal, meg adott portra jövő csomag lokális hálón adott ip-re irányítása, illetve wake on lan úgy, hogy ssh-val távolról belépek, majd onnan felébresztem az otthoni gépemet, s így azt akár a munkahelyemről is el tudom érni akkor is, ha eredetileg ki volt kapcsolva.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Nálam ez megy: OpenWrt | Attitude Adjustment (r30753)
Nagyon le vagyok maradva? :D
Nem hinném, egész friss:
KAMIKAZE (8.09.2, r18961) -------------------------
* 10 oz Vodka Shake well with ice and strain
* 10 oz Triple sec mixture into 10 shot glasses.
* 10 oz lime juice Salute!
---------------------------------------------------
root@wrt54gl:~# uname -a
Linux wrt54gl 2.4.35.4 #18 Fri Jan 22 19:42:58 CST 2010 mips unknown
:D
Fedora 33, Thinkpad x280
Jelentem, csoda történt. Az emberi civilizáció fontos mérföldkövéhez érkeztünk, a fejlettség újabb látványos szintjét értük el. Csináltam 5.4.74-es kernellel egy OpenWrt/LEDE image-et, feltelepítettem a routeremre, és az működik. Már úgy értem, folyamatosan online rádiót hallgatok, közben letöltöttem egy 1.14 GB-os file-t, s egyszer sem dobta el a wan interface-t! Az uptime már 21 perc, s a dmesg tiszta, egyetlen wan port eldobás sincs bejegyezve. Beleborzongok a történelmi esemény nagyszerűségébe. Mindez az én életemben, a szemem előtt zajlik le. Nagy időket élünk... :)
Amúgy a neten erre a hibára sok évvel ezelőtt is lehetett már panaszt találni. Hiába, no, az emberi elme nagyszerűségének ünnepe ez a nap.
Szerk.: 32 perc, és még mindig jó.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Döbbenetes mire képes a modern technológia!
Ugye? :) A 4.19.131-ben egy elviselhető szinten jött elő a probléma, de nagy file-ok letöltése gyakorlatilag teljes bizonyossággal elakadt. Zavart, de még kibírtam. Most viszont úgy tűnik, megszűnik online zenehallgatás közben az a „szolgáltatás”, hogy néha spontán másik adó lejátszását folytatja az audacious, mert az aktuális stream megszakadt. :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
És megtaláltad már azt a peccset, ami kidobta a kprintf( "wan port eldobás" ) sorokat?
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
Valahogy éreztem, hogy valaki lecsapja a magas labdát. ;) Viszont úgy áll a helyzet, hogy nem nyekken meg a letöltés, és nem akad meg az online audio stream sem.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
(Szóval nem csak dokumentációs javítás történt :-) Hol tart már a todomány!)
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
Gratulálok, hogy sikerült megoldani. :) Rég néztem rá az openwrt-s tp-linkemre. Mikor utoljára foglalkoztam vele, még LEDE volt. Akkoriban a LEDE-builderrel lehetett ilyen saját buildeket csinálni, ha jól tudom, de nem jutottam el addig, hogy csináljak is. Tudsz esetleg pár jó gyorstalpaló linket a témában?
Most pipewire-t kell patch-elnem és fordítanom, mert Wim átmenetileg kiherélte belőle a bluetooth-t. Ha ezzel megvagyok, és marad rá időm, lehet, írok róla.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Linket nem tudok, de nagyon egyszerű, leírom. Megnézed az openwrt.org-on, pontosan milyen architektúrájú a router-ed, mi való hozzá. Az én esetemben ez. Létrehozol egy üres alkönyvtárat, abba ltöltöd az imagebuilder-t, majd kibontod azt:
majd bemész az ugyanilyen nevű alkönyvtárba:
Itt létrehozol egy files nevű alkönyvtárat, abba pedig olyan könyvtárstruktúrában, mintha ez a files lenne a rootfs, a saját egyedi file-jaidat. Én ezt összetömörítve tárolom, szóval nekem valójában egy files.tar.xz bemásolása és kibontása. Valamint bemásolsz egy build nevű scriptet, ami nekem így néz ki:
Utána
Előáll az image. Az upgrade-elni valót felmásolod a router /tmp-jébe, majd ott root joggal cd /tmp; sysupgrade -v filenév, és készen is vagy.
Szoktam a konfigjaimról a router-en egy scripttel mentést csinálni egy tar.gz-be, amelyet visszamásolok a host-ra, majd letörlök a routerről. Megnézem a free, df -h, uname -r parancsok kimeneteit a roter-en. Aztán békésen működik.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Gondolom akkor ez egy fejlesztői (snapshot) build, nem stable.
Igen.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE