Jegyzeteleshez hardver es szoftver alternativak

Tavaly dolgoztam egy helyen, ahol egy Microsoft Surface Book laptopot kaptam, hozza egy okos tollat.
Maga az eszkoz eleg fura volt (foleg a suly elosztasa), de jol hasznalhato (a Windows apro hulyesegei ellenere).

Ennek az eszkoznek a kepernyo resze lecsatolhato a billentyuzetrol, es elmeletileg tabletkent hasznalhato (ez nem igazan jott ossze, a legtobb 3rd party alkalmazas nem kezelte jol a tablet modot, mindenfele fura problemakat produkalva)

Viszont a One Note program a Surface Pen-nel nagyon jol hasznalhato volt.
En szeretek kezzel jegyzetelni, es a kepernyore iras elorelepes volt a papirra irashoz kepest (megmaradnak a dolgok, rendszerezni konnyu, at lehet rendezni, javitani lehet, stb.)

Arra gondoltam, hogy ha legkozelebb olyan helyen dolgoznek, hogy megkerdik, milyen eszkozt szeretnek hasznalni, vagy ha sajat eszkozt kell hasznalnom, szivesen dolgoznek egy olyan laptoppal, aminek lecsatolhato a kepernyoje es lehet ra tollal jegyzetelni.

Viszont erdekelne, hogy milyen alternativak vannak, illetve vannak-e egyaltalan hasznalhato alternativak.

Az MS hardver nem rossz, es arban kb. ugyanannyi, mint egy hasonlo meretu es sebessegu uzleti laptop
(Surface Book: 1500 font korul kb. ugyanannyi, mint a mostani HP 840 g3 laptopom, vagy egy macbook pro)

Ha olcsobb lenne az alternativa az nem baj :-) de lenyegesen dragabb nem lenne jo.

Orulnek, ha Windows 10 helyett Linuxot tudnek futtatni a gepen. De vajon van Linux ala barmilyen hasznalhato jegyzetelo szoftver, ami kepes kezelni okos tollat, rajzokat es kezirast? (Nem szukszeges felismernie a kezirasomat)
Esetleg Apple hw es sw van ami ugyanerre jo?

Annyit tennek meg hozza, hogy elso sorban szemelyes tapasztalat erdekelne.

Sajnos ha Surface Book alternativakra keresek, olyan cikkeket talalok, ahol az irok laptop + tablet kombokrol beszelnek. Nekem a tablet mod egyaltalan nem kell, viszont hiaba tud valami tablet modot, ha nincs hozza pen, vagy nincs olyan szoftver, amivel jegyzetelni tudnek.

Hozzászólások

A Latitude 5285 nekem bevált erre a célra. Üzleti laptop-tablet hibrid, nagyon hasonlít a Surface Pro-ra, szóval lecsatolható, de ezt is inkább laptopként fogod használni. Ha megfelel a refurbished, akkor pl. az NDC-nél találsz billentyűzettel és tollal együtt 600 font alatt (ez az i5-7300u/8GB/256GB verzió). Ha a Surface Book jobban tetszik, mint a Pro, akkor van a sorozatban egy 5289-es modell is nagyon hasonló paraméterekkel, viszont az nem volt a kezemben.

Linuxszal használom, teljesen jól működik, leszámítva a webkamerát és az ujjlenyomat-olvasót. Illetve magától nem vált laptop/tablet mód között és nem fordítja el a képernyőt, de beállítottam rá gyorsbillentyűt. A webkamerához létezik egy patch, amit állítólag pár kernel verzión belül beolvasztanak.

Jegyzeteléshez a Xournal-t használom, erre tökéletes, komolyabb kreatív munkára nem ajánlanám, mert a nyomásérzékenységet nem veszi be (hivatalosan igen, gyakorlatilag nem). A OneNote-ot nem ismerem, az egy jóval komolyabb programcsomagnak tűnik, a Xournal „csak” kézírásos jegyzetelésre és pdf-ek összefirkálására való.

Bármelyik wacom tollas Samsung tablet tökéletesen megfelel. Az Android előnye ezen a téren tetemes. A Samsung saját jegyzetelő alkalmazása, S Note igen jó de lehet válogatni az alternatív appok közül is.

Ha Linuxot is szeretnél, akkor számodra egy új Chromebook lehet a legjobb választás. Az új szériák támogatnak stylust érintőképernyő mellett. Croutonnal fullos desktop Linux húzható fel a Chromeos mellé. A Chromeosen pedig működnek az Androidos appok, többek között a jegyzetelősek. Pixelbook a zászlóshajó, eléggé drága ráadásul plusz száz dolcsi a stylus hozzá. Samsung, Acer, Dell, Asus is kínál Chromebookokat stylussal sokkal barátságosabb áron mint a Pixelbook. Mindegyik hátrahajtható képernyős.

1) iPad Pro

2) nem irtad, hogy a jegyzetelesen kivul meg mire szeretned hasznalni

+1

ipad pro... ha csak jegyzetelésre kell. Másra nemsok mindenre való, de jegyzetelésre valóban kiváló. Tipikus gépelhetsz-firkálhatsz-fotózhatsz alkalmazás, és egész jól kezelhető. Viszont az baj vele, hogy a jegyzetedet már sehová, semmilyen formátumba nem tudod kimenteni, csak nézegetheted, vagy tovább szerkesztheted a jegyzetelővel.

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
/usr/lib/libasound.so --gágágágá --lilaliba

1. Ventilátoros tablet nem igazi tablet. A passzív hűtéses Windows tablet pedig még ma is lassú.
2. Bloated rendszer. 20 gb feletti Windows vs. pár gb Android
3. Gyenge érintőképernyős alkalmazásválaszték Windowson. Androidon ez hazai pálya.
4. Ma már nagyobb alkalmazásválaszték Androidon, Office is van.
5. Nagyon jó jegyzetelő app stylushoz. Az S Note sajnos Samsung exkluzív de azokkal jól működik, természetesen csak stylus modellekkel. Vannak gyártó független jegyzetelő appok is, nekem mindig megfelelt a Samsungos.

Ha tollas jegyzetelés kell tablet kell. Ha tablet akkor Android vagy iPad. Az Apple korlátozásai miatt viszont a kettő közül az Android jobb választás. Androidok között a Samsung nyomja legrégebb óta a stylus témát. Már jóval az Apple előtt voltak tollal használható Samsung Note-ok. Ennek a tapasztalatnak az eredménye jól érzékelhető.
Itt egy videó róla: https://www.youtube.com/watch?v=6YRzfFNg6-Y

Ha tollas jegyzetelés kell tablet kell.

Hat ezzel azert vitatkoznek.

A fent emlitett Surface Book _szerintem_ nem tablet (meg akkor sem, ha esetleg a lecsatolt kepernyot a marketingesek tabletnek hivjak).

Akarhogy is hivjuk, jo volt rajta jegyzetelni. Nem azt mondom, hogy nincs nala jobb (nem tudom, mert nem probaltam semmi mast), de mukodott jol.

Tehat vagy nem csak tablet, vagy ha tabletnek hivjuk, akkor nem csak Android es iPad.

Szerintem sem tablet a Surface book. Már az első pontnál megbukik. Eléggé sérülékeny, vigyázni kell rá mint egy drága cári hímes tojásra. A Surface prok képernyője eléggé könnyen megreped és már egy kis repedés is taccsra vágja az touch képességet a teljes képernyő felületen. Ezzel szemben egy iPad vagy Android tablet érintőképernyője még hálósra törve is működik.
Ha pedig annyira alternatívát keresel és tablet helyett jobban bejön neked egy tablet-szerű érintőképernyős notebook amihez toll is van, akkor valóban Pixelbook. Különösen ha a Linux is szempont.

Nem találom az ink to math, text gombot. Vagy nagyon elrejthették. Samsung rajzolós appjával egy különben sem ilyen körülményes. Nem kell lasszózni meg ink to gombokat nyomogatni. Ha geometriai módban, képletszerkesztő módban vagy automatikusan alapítja át ami kézzel írsz.

Samsung app konkrétan ismeri a vonal végén nyíl alakzatot. Továbbá azt is tudja értelmezni ha a szabad kézzel rajzolt nyilaid úgy 88,7° szöget zárnak be egymással az valójában 90° akart lenni. Ehhez nem kell körbelasszózni semmi. Automatikusan működik az átalakítás.
Koordináta rendszerbe kirajzolni egy mellé írt függvényt szerintem Wolframnak való feladat.

Hát hallod azért eléggé gáz ahogy ezt a Microsoft megoldotta. Először is azért nem voltak Ink to ... gombok mert magyarra állítva ezek nem működnek, ezért gombok sincsenek. Másrészt ez a lasszózás sokkal kényelmetlenebb mint a Samsung rajzoló-jegyzetelő teljesen automatikus megoldása. Arra is no comment, hogy nemcsak ink to text nincs ha nincs angolra állítva a tablet de ink to math sem. Pedig a matek nem nyelvfüggő.

Ha kisebb kell, Dell Latitude 11 (5175/5179)
Core m cpu, 8gb ram, ssd, wwan opció, ac wifi.
Win 10 pro-val adják, linuxot nem próbáltam.

1 év garis refurbished darabokat lehet kifogni 100k körül ebayen usa-ból, ez olyan 140 körül van, mire ide ér.
Bill+toll (háttérvilágítás, +akksi) +40k GB-ből, szintén ebay.

Néha van hardveraprón is jó áron.
<-------
You can't grep on dead trees.

Jelenleg egy HP Elitebook x360 1030-ast használok maximális megelégedéssel. Kicsi (13,3”), könnyű, minőségi darab, tollal tablet módban remekül lehet használni. Jelenleg Windows van rajta, más rendszerrel nincs vele tapasztalatom.

A hardveraprón van most egy új eladó (1EP29EA) 450e Ft-ért (kb. fél ár). A toll (T4Z24AA) extra, kb. 60 EUR.

A notebookcheck.com-on találhatsz még további alternatívákat.

Akkor jövök én a maradi téveszméimmel és benyögöm a gépírást, sima billentyűzeten, jegyzeteléshez is. Nem kell hozzá Szőrfösz meg Waaköm apja Kasza, csak egy szabvány billentyűzet, és sokkal gyorsabban lehet rajta írni, mint kézzel. Nem csak akkor hasznos, ha valaki titkárnő, vagy chatel. Programozáshoz, hosszabb szövegek írásánál is jól jön, egérmentes ablakkezelők és modális szövegszerkesztők (pl. Vim) is ezek után nyernek értelmet. Ingyen is tanulható online tananyagokból, érdemes vele gyűrődni, életre szóló tudás. Kis önfegyelem és napi 20 perc gyakorlás elég hozzá, hogy az ember megtanulja és átszokjon.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek…” Aron1988@PH Fórum

Bocs, már hogy mi tanulható online anyagokból meg napi 20 perc gyakorlás?

Ha a gépírásra gondolsz, köszönöm, jól megy.

Ha valaki diktál és le kell írnom mindent egymás után, sorról sorra, akkor gyorsabb nekem is a gépelés, mint ugyanaz kézzel.

Ha erre gondoltál, ebben igazad van.

Ennek ellenére az a tapasztalatom, hogy papírra, tollal gyorsabban jegyzetelek. Jegyzetelés alatt azt értem, hogy nem csak mindent leírok, hanem beszélgetek, gondolkozom, és egy-két szót leírok, esetleg egy mondatot.
Alapvetően nem írok ilyenkor sokat, a sebesség másodlagos.

Viszont jegyzeteléskor könnyen tudok a lapon akárhová írni, nyilakat húzni, rajzolni, dolgokat bekarikázni vagy akármi. Ezeket gépírás közben nem (vagy nem egyszerűen) tudom.

A másik, amit megfigyeltem: ha pl. egy meetingen megpróbálok gépelve jegyzetelni, mert pl. megkértek, hogy majd utána küldjem körbe a minutes-t, akkor ez annyira leköt, hogy nem marad elég kapacitásom az értékes kontribúcióra. Nem tudom végiggondolni a dolgokat, gyakorlatilag csendben vagyok végig, csak gépelem azt, amit mások mondtak.
Ha papírra jegyzetelek, akkor figyelek, gondolkozom, elmondom, hogy milyen ötleteim vannak. Szóval meetingre, ha lehet, direkt inkább papírt és tollat viszek laptop helyett.

Függetlenül most gee konkrét igényeitől általánosságban nagyon nincs igazad. Ha például matematikai anyagot kell jegyzetelned egyből bajban leszel a billentyűzettel, hacsak nem vágod reflexből a TeX-et. És akkor még mindig ott vannak az ábrák, rajzok amik egyáltalán nem fognak menni billentyűzetről.
Egy jó jegyzetelő app mint a Samsung S noteja nemcsak ugyanazt az feelinget adja mintha papírra jegyzetelnél, de például van geometrikus ábra módja ami automatikusan kiegyenesíti a vonalaidat, felismeri a kört, ellipszist, nyilakat és más fő geometriai elemet amiket automatikusan tökéletesre javít ha be van kapcsolva. Van betűfelismerő módja, ami kézzel írt betűket alakítja nyomtatott betűvé. Aki jobban szeret kézzel írni annak hasznos. Aki szeret gépelni annak nem. Illetve képletszerkesztő módja felismeri a matematikában használt jeleket mint szumma, integrál, prod, görög betűk. Ez például sokkal kézre állóbb mint a word képletszerkesztője.

Persze, hogy van. A Playen is megtalálod. Telepíteni csak olyan mobilra tebletre tudod amire van stylus. És ebből is szerintem csak Samsungosra lehet. De gyárilag telepítve is ott van mindegyik tollal ellátott Samsungon. A5-höz nincs stylus ezért arra biztosan nem is telepíthető. A Samsung Note meg teljesen más app. Csak a neve hasonló. Szóval azokra telepíthető, amiken gyárilag is ott van. De a frissebb verzió Playről is beszerezhető.

A képleteket illetően igazad van, olyanokat nem kellett komolyabban jegyzetelnem, ha kéne, nem TeX-esen csinálnám, hanem kitalálnék rá valami egyedi szöveges jelölési módot (amit aztán jegyzetelés után TeX-be ültetnék át, mert azt azért ismerem).

Anno volt a YT-on az egyik magyar egyetemen egy fazon, feltette az előadásait, matek előadáson laptopjáról projektorozott valami spéci szoftverben, és ahogy magyarázott, írt a kivetített anyagba is képleteket (részint archiválásra, részint hogy ne legyen koszos a keze a krétától), pár másodperc alatt valami matszoftverben, szinte pár gombnyomásba került neki, és nyomatta befelé az emeletes törtes, óriásintegrálos, szummajeles képleteket, mint a huzat, csak pislogtam, hogy milyen badass az ürge. Sokkal inkább megszokás és rutin kérdése.

„Pár marék nerd-et leszámítva kutyát se érdekel már 2016-ban a Linux. Persze, a Schönherz koliban biztos lehet villogni vele, de el kéne fogadni, ez már egy teljesen halott platform. Hagyjuk meg szervergépnek…” Aron1988@PH Fórum

Nálunk eléggé rossz a híre a Surface-nek. Többen használnak, sok a hardveres gond velük.

Egy fél éve láttam valahol egy összehasonlító táblázatot, nagyjából 15 eszköz volt benne, mobil készülékek és tabletek vegyesen. A listában ott volt, melyiknek mekkora a kijelző késleltetése mondjuk írás vagy tapintás esetén. A látottak alapján az iPad Pro-é messze a legkevesebb volt, szóval jegyzetelésre biztosan alkalmas. Viszont, boltban próbálgattam a Samsung Galaxy Note 8-at és elég nagy csalódás volt. A tollal való firkálásnál és írásnál a késleltetés elég jól észrevehető volt, nem volt meg az érzés, hogy valós időben történik a dolog. Esetleg valaki tudna segíteni nekem és OP-nak azzal, hogy kerít egy hasonló táblázatot késleltetésekről? Bárhogyan keresem, nem találom egyszerűen azt.

https://spyff.github.io/

Az a lista a sokat úgy sem ért, mert kamu. Rendszeresen használok igaz nem Note 8-at hanem Tab S3-at és semmilyen késleltetést nem észlelek. Már az első tollas samu tabletet is használtam és annál sem volt késleltetés. Nem tartom hihetőnek, hogy a különben erős hardverű Note 8-nál meg lenne érezhető késleltetés. Szóval csak a szokásos marketing fud.

Csak kivancsisagbol kerdezem: az altalatok ajanlott eszkozoknek milyen a kerpernyo felbontasa?

Szamomra meglepo volt, hogy a Surface Book felbontasa lenyegesen magasabb volt a laptopom es a tabletem HD (1920x1080) felbontasanal. A telefonom valamivel tobb ennel, 2560x1440, de a Surface valami 3000x2000 korul nyomta.

Bajnak nem volt baj (csak nehany program nem volt kepes lekezelni az alapbol bekapcsolt nagyitast).
A tobbi laptopom tapasztalatai alapjan siman kibekulnek HD felbontassal a jegyzetelos kepernyon is.