HTPC epites / vasarlas

Mindenekelott extra modon fogalmatlan vagyok a temaban. Megcsak nem is lattam v. tapintottam ilyet.

Mit szeretnek elerni:

- FHD filmek es mp3-ak lejatszasa TV-n, a lejatszo felulete legyen reszponziv
- kicsi haz (legyen max. akkora, mint mondjuk egy HP Microserver)
- fanless
- lehetoleg ferjen bele 2 x 2.5" HDD/SSD
- taviranyitorol hasznalhato
- esetleg blue-ray lejatszasi lehetoseg
- torrent nem lesz, csak ssh, ftp es persze Kodi

Kerdesek:

- milyen haz, milyen tap?
- milyen CPU: kell az i3, vagy eleg egy Atom (a vga-nak is jo lenne, ha Intel lenne, linux lesz rajta)?, esetleg vmi ARM?
- a taviranyito hogyan, milyen vevoegyseg kell, vagy hogy mukodik az?
- RAM: kell 8G v. eleg 4G?

Hozzászólások

Üdv, az én HTPC-m ebből áll:

- http://www.lc-power.de/produkte/gehaeuse/mini-itx/lc-1360mi/
- http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4976#ov
- http://www.dvbshop.net/Technotrend-TT-TV-Stick-CT2-4400-DVB-C/T/T2-USB-… (Ez adja a távirányítót is)

+4gb RAM +SSD +Slim Dvd meghajtó(vagy blu ray)

A 4g ram-ból openelec 10-20% ot eszik , így adni szoktam TV-nek 1Gb timeshiftet

Operációs rendszer:
http://openelec.tv/

Az AMD nem gond opensource driverrel tökéletesen viszi az FHD-t (10-30% proci mellett)

Ezzel a megoldással pl tablettről vagy másik pc-ről is lehet nézni a tv adást vagy upnp videót úgy hogy a htpc-n közben mást játszol le

Raspberry pi 2 mindent tud a hdd/ssd-n kívül.
Én nem találkoztam olyan elterjedt hd codekkel, amit ne tudott volna gpu-ból, a nem támogatott sd codekekkel pedig elbánik cpu-ból.
Távirányításhoz legjobb a HDMI-CEC, ha a tévéd tudja.
Ha mégis pc-t akarsz, akkor rettentően fölé lőtted a hardvert, akár 1g ram is elég openelecnek, cpuból szinte bármi, bár az intel igp-i nagyon sokáig nem boldogultak a 24p lejátszással, nem tudom mostanság mi a helyzet.

Nem volt világos, hogy a hdd/odd opcionális feature vagy se :)
Akkor a helyedben a kerozoli féle megoldást nézegetném, bár ebben sok tapasztalatom nincs, csak egy hasonló lc-power házacskám volt egy időben kizárólag a táp miatt.
Ezek a mai AMD-E/Intel Atom gépek tudnak már végre CEC-et? Mikor a cubox-i4-emet vettem ez volt a legfőbb bajom az x86 alapú htpckkel (cuboxot azért nem ajánlottam, mert nem éri meg a pi2-höz képest a nagyobb ár)

az amd
pl a am1-es
kezd 1x4gbval, ha kevés bövithetö
ház rengeteg van, van táppal és anélkül. hang miatt érdemes a picopsu megnézned.
páldálul rengeteg xpc házba elfér amt irtál,de van aki 50,000 vett passziv házat htpchez.

--
ingatlanturista.hu,
ingatlanturista.blog.hu /érdekes kísérlet ház eladásra,vicces ingalanos történetek, többit az oldalon./
Frissités: eladtunk, weboldal hasznositáson még gondolkozom.

Az fhd alap ma már (pontosabban ma még, amíg el nem terjed a hevc, h265, whatever, ami jön). Bár h264-es videóból is van olyanom ami mindenen slideshow (állítólag valakinek valami 4 magvas intel desktop procival sw-ből sikerült rendesen lejátszania), de ugye ez a kivétel.

Reszponzivitás: használtan vett e350 AMD procis gépen az xbmc teljesen reszponzív. Ettől ma már csak erősebbet találsz szerintem.

Kis ház: rengeteget találsz, van pl. ilyen is: http://www.hardverker.hu/catalog.php?product_id=447601
Illetve guglizáshoz: intel nuc, gigabyte brix, de az rpi is jó irány lehet. Ezek elég kis kockák, ha kevés a vinyóhely akkor akár usb-n is ráteheted.

Fanless: én nem nagyon hiszek ebben, egy elég nagy és nagyon halk ventillátor nagyon sokat jelent az élettartamban. (Én egy félhalott cd játékos házába tervezem a htpc-t beépíteni, és tervezek bele ventit. Nagyot, lassút, halkat, de tervezek.)

Távirányító: általában az usb-s mce vevőt dícsérik, rpi-nél a hdmi-cec jó dolog (de ezt a pi-n kívül alig valami tudja.) Én ezt úgy oldottam meg, hogy párszáz forintért vettem egy infravevő ic-t (tsop173x), és azt - kis körítéssel - ráaggattam a htpc hangkártyájának amúgy se használt bemenetére (vonal vagy mikrofon? passz, tettem rá potit, és audacity alapján lőttem be a jelszintet), a lirc-et pedig megtanítottam a tv távirányítójára, és a nem használt gombokkal vezérlem a htpc-t.

Bluray: a házon múlik, de ez is létezik USB-s kivitelben is.

Táp: sokan ajánlják a picopsu-t, ezzel nincs tapasztalatom. Én amúgy hiszek a brand PC-k tápjaiban (hp/lenovo/dell), ezeket néha meglepően olcsón meg lehet venni újan is, és általában elég megbízhatóak (hacsak nincs szériahiba), de - és ez a legfontosabb - az utánuk kötött cuccokat nem szokták magukkal vinni ha elhalnak is.

CPU: htpc felhasználás esetén ez szinte mindegy, ha a vga gyorsítja a lejátszást. Ez nem tudom intel vga esetén mennyire megy, illetve melyik esetén mennyire megy, ez hw és driver kérdése. ARM esetén a pi-hez jó (és elérhető) a driver, ezért is vert még az rpi1 is htpc felhasználásban sokkal izmosabb ARM SoC-ket is. Az rpi2 mindenben erősebb, de én még rápihennék egy kicsit, legyenek hosszabb távú tapasztalatok, teszteljenek mások.

RAM: a 4 giga is overkill, 2 gigától többet csak akkor tennék bele, ha olcsóbban megkapnám. Szerintem 1 gigával is simán elmegy a kodi, persze ez függ a körítéstől.

Cec-et szinte minden arm soc tud, bár van egy-kettő, ahol problémás, pl valamelyik i.mx6-os boardnál elrontották a csatlakozó bekötését :) Amúgy ARM-ben szerintem rpi vagy i.mx6, mindkettőnek elég jó a supportja. Ha nincs CEC, ezzel elvileg meg lehet oldani, a kodi konkrétan minden cec-et pulse eight cec adapternek nevez.
Rpi2-től nem kell félni, a b+-hoz képest csak cput meg ram-ot cseréltek, tehát minden integrált periféria maradt, és arm soc-oknál ezekkel szokott lenni probléma, maga a cpu elvileg ugyan az a cortex-a7 mint ezer más chipben.

En taviranyitonak egy leselejtezett 3gs-t hasznalok, meg egy ipad 1-et.Evekkel ezelott irtam iosra uinputos billentyuzet/eger vezerlot: iphone-ra egy kiherelt xbmc vezerlot, touchpaddel, ipadre pedig egy teljeserteku billentyuzetet +
touchpadet egergombokkal.Meg bongeszhetsz is vele, atvalthatsz szoveges konzolra, stb..., mint egy wifis billentyuzet/eger.
A iphone valtozat a kijelzomet is tudja iranyitani soros porton keresztul.
Ha van elfekvoben vmi ios cucc, siman a legjobb megoldas.
De pl vnc-s tavvezerlo progi is van egy csomo a store-okban.

Asrock/asus/gigabyte tetszés szerinti Celeron J1900 esetleg Pentium J2900-zzal szerelt deszkái pont ilyen célra lettek kitalálva. 10w, hangtalan, de mégis 4 magos, egész tűrhető teljesítménnyel.
Esetleg még a celeron 1037u-s deszkák is jók lehetnek, ezek csak két magosak kicsit nagyobb TDPvel, de egyszálas teljesítményük jobb.
Általánban mind fanless.
E350 szerintem felejtős, tetűlassú.
Egyébként ha kodiról egyszer plexre váltasz, akkor kelleni fog az erős cpu a transzkódolás miatt.
2500-as passmark alatt felejtős bármi, főleg ha több fullhd stream menne párhuzamosan.

Olyan megoldas nincs, amivel a TV adast is keresztul lehetne zavarni rajta es azzal kezelni? Konkretan a UPC fejegysege ebbe menjen, ne a tv-be es ne kellen latnom ezel erdekltelen csatornat, raadasul most fix a sorrend.

Én is ilyen passzív lapot raktam össze, igaz 16GB RAM-al, egy ugyanilyen Cooler Master házba (normál PC tápos és volt elfekvőben egy jó minőségű tápom), 4TB 3.5"-os HDD a médiának és egy 1TB-oson az oprendszer (hirtelen nem volt SSD-m).
Távkapcs egy Logitech Harmony 700, úgy jött össze a PC-vel, hogy vettem egy noname infrás távirányítót, aminek csak az infra vevője volt számomra érdekes, majd áttanítgattam a Harmonynak a gombokat. Így egy kapcsolóval megy a TV, az erősítő és a HTPC.

Üdv,

én is sokáig HTPC-ben gondolkodtam és addig-addig kerülgettem a témát, míg végül egy laptopra szavaztam.

Nekem bevált szerintem ez a leg(energia)takarékosabb megoldás és az általad leírtakat tudja egy jó fajta laptop is (egy optibay-jel).Jó, a kéksugárhoz valsz külső meghajtó kell és aki kényelmes, annak egy rádiós, multimédiás billentyűzet.

Persze ha a család akkor is akar filmet nézni, amikor nem vagy otthon, akkor külön laptop kell...
Kíváncsi leszek a választásodra. Üdv.

Én most egy Asrock Q1900DC-ITX-et veszek. Szerintem jó vásár lesz. Táp nem kell hozzá, hála a DC-In Jack technológiának, bármilyen 9-19Voltos egyenáramú, persze megfelelő teljesítményű, akár kiszuperált laptop táppal elmegy. Van benne mini pcie, abba bepantinthatsz egy laptobból bontott wifi kártyát, gigabites lan van rajt, 7.1 hang, jópár videó kimenet, usb2x2, usb3x2, sata2, sata3,és még sokáig sorolhatnám stb... A lényeg a négymagos 1900 Mhertzen ketyegő Celeron, ami az alaplapra integrált passzív hűtésű. Egy ilyet tervezek építeni a tv mögé. Egy minimum arch distroval, és KODI-val.

Intel NUC?

Nem fanless (de kb. nem lehet hallani), és csak 1 disk fér bele, de USB-n lehet még rádugni. A felsorolt szolgáltatásokon kívül nekem még torrent, rsync backend, 1db VM is megy rajta, 24 órában, és ezt a Celeronos verzió is szépen elbírja.

____________________
echo crash > /dev/kmem

Kicsit felhozom lévén ez a legfrissebb HTPC topic:

Ezeket lőttem ebay-en mostanában (használtan), ebből épül egy médialejátszó+NAS egyben
(Kodibuntu+OMV vagy Ubuntu+Kodi+OMV, esetleg KVM-ben egy XPEnology ezt még nézegetem)

Zotac E350 (E350, full passzív, 4 SATA, USB3.0, Wifi)
http://www.zotac.com/emea/products/mainboards/integrated-amd-cpu/zotac-…

Kingston 2GB DDR3 sodimm (ebből lehet lesz 2 majd, főleg ha KVM is lesz)

HP TS-TB23L, Blue Ray BD-Rom-DVD Combo slotin

Streacom F7C Alpha fekete
http://www.streacom.com/products/f7c-chassis/

Flirc SE (ez be is kapcsolja és tanítható pl. a TV távirányítójára)
http://www.streacom.com/products/flirc-se-adaptive-ir-receiver/

Coolink venti SWiF2-80P PWM (hogy azért a HDD/SSD és a heatpipe kapjon némi levegőt)

PicoPSU 80W (eredeti minibox-os)

FSP 12V/5A 60W külső adapter

valami SSD (Intel 40GB vagy Samsung 840)

Terratec H5 USB DVB-T/C

ha összeállt és működik akkor kerül bele egy Seagate 5TB HDD is (jelenleg a NASban)

Hali,

Épített valaki HTPC-t vékonyított (thin) vagy fekvő házba VGA kártyával?

PCIe emelőkártyát még nem használtam és jó lennének a tapasztalatok.

Mely ház típusok vagy VGA kártya tipusok jöhetnek szóba?

Köszi

Lowprofile vga nem fér bele? Riser-rel nekem jó tapasztalatom van, igaz csak csak server :)

Egyébként ragaszkodsz a diszkrét vga-hoz? Az elmúlt években a következőket használtam/használom HTPC-ként:
- n36 microserver + legolcsóbb passzív VGA (ha jól emlékszem amd volt),
- amd e350 integrált deszka,
- raspberry pi,
- chromecast.
Egyik se egy bivaly cucc, de h264 + FHD szintet mindegyik viszi, szóval szerintem HTPC felhasználásra nincs szükség komolyabb VGA-ra. Kivéve persze ha hevc, 4k, 120 Hz vagy hasonló irányba akarsz elindulni, az más kérdés.

A ház eléggé pénztárca és ízlésfüggő, nekem a silverstone-ok tetszenek nagyon. VGA-t alapban nem vennék, ha mégis akkor valamilyen passzív hűtésű lowprofile kártyát.

Egyébként főleg intel nuc, gigabyte brix, raspberry pi irányban nézelődnék.

Hi,

Jelenleg egy Bananapim, van de szegényke nem igazán bírja a KODI + SAMBA + T*rrent combot.
A gyenge minőségű videokkal megbirkózik, de azokban nem sok élvezet van egy LED TV-n.

A cél valami sokkal erősebb, ami gond nélkül tud HD videókat futtatni + NET + JÁTÉK.

A silverstone-ok nekem is bejöttek, viszont a kártya elhelyezést is meg kellene oldani, meg a szellőzést is. Ezért lenne jó tudni ha valakinek van tapasztalata a kártyák elhelyezésében az ilyen házakban.

Ha elvonatkoztatok a ház stílusától akkor a Cooltek W2 tetszik nagyon a HW elhelyezése miatt de lehet hogy akkor már olcsóbb a Cooler Master Elite 120.
A cube házakkal az a gond, hogy nem igatán helyezhetők el nálam a TV állványban. Sokkal egyszerűbb lenne ha a Video Recorder helyére becsúszhatna :D

Ja, hát a torrent.
OFF: nem tudom miért van mindenkinek olyan kattanása, hogy - már bocsánat, de - mindenféle fisfos hw-en akar torrentezni meg NAS-t csinálni. És még htpc is legyen, nyilván mindezt egyszerre. Router-en, mindenféle párdolláros SBC-n, amik nem alkalmasak erre. Nálam a pi játsza a videókat kodi-val, ennyi a dolga. (Az adatbázisa máshol van és azt más gépről tartom karban. A tartalom NAS-on, a pi bekapcsolja.)

ON: Ha játszani akarsz, akkor neked egy gamer konfig kell, és nem egy egyszerű htpc. Ahhoz abszolút nem értek, abba nem szólok bele.

Házból nekem CM Elite 130 van az E350-es konfighoz, a TV állványba épp be tudnám tenni de épp máshol dolgozik. Masszív ház, de a csavart nem spórolták ki belőle, valamint a mostani divat szerint baromi erős kék LED-ekkel van "megáldva".

Nekem volt egy olyan tervem, hogy az e350-et befaragom egy CD játszó házába, de az nyilván nem gamer gép. (Hasolnó projectek itt, itt és itt.)

Viszont Silverstone GD06, ML03 és hasonló házak akár jók is lehetnek. Tapasztalat persze nincs, de én minél kisebb fogyasztású procira és VGA-ra mennék rá, ami még hozza az elvárt teljesítményt. Nyilván nem GTX980 és hasonló kategóriára gondolok.

Hát nem is vált be :D

Prociban: Intel Core i3-4130T Haswell
4GB RAM
120GB vagy kisebb SSD
2 DB WD Caviar Green vagy Purple
Az alaplap ASUS vagy MSI, azt még nem tudom pontosan melyik kellene.
360W Táp.
slim Blueray lejátszó.
Videokari: GeForce GTX 6-7 széria Ti 2GB-4GB

Játékhoz: nem erőgépet akarok építeni.

A PI meg csinálja amire való, esetleg késöbb kibővítem.

A BANANAPI.

Amikor megvettem akkor azthittem jobb lesz mint rapsberry PI, de a video gyorsítás nem volt az igazi, kutakodtam fórumokon és nem volt igazán rá megoldás.
Lehet most már újra kellene nézelődni, hátha csináltak valamit.

Lehet hogy a Tcliens és a SMB is leterhelte, de az a vicc hogy egy sima másolás is filmakadást eredményezett nálam.

Meg volt amit már nem tudott lejátszani. De gondolom azokhoz a videokhoz már gyenge volt a proci és a AGP is.

Nálam a BananaPi bevált, igaz, én "csak" ssh-szervernek, meg NAS-nak használom (OpenMediaVault) (valamint t*t-szervernek :)
A noti, ahova a filmek, képek NFS-en fel vannak csatolva, 720p-t tud max, így ennél nagyobb felbontást nem is használunk.
Így könnyű :D

A szünetmentesítése még todo, de ezen kívül teljesen jól, stabilan teszi a dolgát!

Ja, így már értem.

Van két hatalmas előnye a raspberry pi-nek, pontosabban 3. Az egyik hogy van nyílt driver a videogyorsításhoz, ezért jó htpc-nek (vagyis a hevc elterjedése előtt). A másik a HDMI-CEC, ha ennek a licenszdíja belefért egy párdolláros kis üszükbe, akkor nem értem a VGA gyártók hogy merik ezt kihagyni.
A harmadik pedig a támogatás és a közösség, gyarkolatilag minden van hozzá, akár sw akár hw a téma.