Miniszámítógépek, SBC-k

USB Wifi/Bt pendrive

Létezik olyan USB pendrive, amit bedugva a gépbe, az kívülről Wifin vagy Bluetoothon keresztül is elérhető, hogy a gépből való kivétel nélkül is tudjak rá másolni másik gépről?

Ha ilyen eszköz nincs - én eddig nem találtam - akkor mi ennek a legegyszerűbb megvalósítása, ha lehetséges egyáltalán? (A gép, szoftvere, amibe bedugom nem módosítható, tehát az USB csatlakozáson keresztül kellene megoldani. Legrosszabb esetben az is elfogadható, hogy a másolás után a gépet, amibe be van dugva, újra kelljen indítani.)

Banana Pi M1 2024-ben

Van egy Banana Pi M1-m érdeklődni szeretnék, tud valaki rá még valamilyen értelmes OS-t. Tudom a Google a barátom de vagy nem jól keresek vagy már tényleg nem foglalkozik vele senki.
Az elképzelés az lenne a gép helyet ezen néznénk a streaming szolgáltatásokat, valami Android Tv jellegű OS lenne a legideálisabb. Sok TV okosítót néztem de hardverileg elég közel állnak a Pi-hez és ha már van egy ilyen elfekvőben hátha lehetne hasznosítani.

A segítséget előre is köszönöm.

CPU

A20 ARM Cortex -A7 Dual-Core

GPU

ARM Mali 400 MP2; Complies with OpenGL ES 2.0/1.1

Memory

1GB DDR3

Network

10/100/1000 Ethernet 8P8C (1000BASE-T)

Video Input

A CSI input connector allows for the connection of a designed camera module

Video Outputs

HDMI, CVBS, LVDS/RGB

Audio Outputs

3.5mm jack and HDMI

Power Source

5 volts DC via Micro USB or GPIO

USB 2.0 ports

2 (direct from Allwinner A20 chip)

GPIO

GPIO, UART, I2C BUS, SPI BUS, WITH TWO CHIP SELECTS, CAN bus, ADC, PWM, +3.3V, +5V, GND

LED

Power Key & 8P8C

Storage

SATA 2.0,

Solitude AML-S905D3-CC Raspberry Pi alternatíva

https://libre.computer/products/aml-s905d3-cc/

liliputing cikk róla: Libre Computer Solitude is a single-board PC with and Amlogic S905D3 processor and a Raspberry Pi 3-style design

Raspberry Pi 3 volt az utolsó kifogástalan Pi szerintem. A Pi 4 fogyasztástól kezdve egyes kiegészítőkkel való kompatibilitásig sok problémát hozott magával. A Pi 5, még több problémát okoz. Hardveresen már csak a h.265 codecet támogatja, a h.264 kikerült mint gpu támogatott codec. Ez kicsinyes filléreskedés, csak licenc-spórolás áll mögötte nem, a videocore VII képességének hiánya. CPU ugyan elviszi a h.264-et de többletfogyasztással és hőtermeléssel. 

Arm64 váltás miatt a csak bináris armhf programok sem működnek. 

Ezért lehet érdekes alternatíva a Solitude. Az Amlogic soc már egy évtizede az androidboxok kedvelt chipje volt, átlagosnál jobb hardveres videocodec támogató képessége miatt. Más appoknál viszont voltak kompatibilitási problémák. Solitude támogatja a h.265 mellett a h.264-et és még VP9-et is hardveresen. Ez utóbbi Youtube miatt hasznos. Állítólag kompatibilis a Rasberrpi Pi kiegészítőkkel. Elérhető rá a Raspbian armhf verzióban is. A kérdés, hogy mennyire stabilan futnak a linuxok Solitudeon? 
Rasberry Pi-n is azt tapasztaltam, hogy a hivatalos Raspbian, új nevén Raspberry OS abszolút stabil, de az alternatív Linuxokkal már vannak bajok, különösen az általános célú disztribúcióknál mint Ubuntu és variánsai, Fedora, Gentoo stb. A célorientált linux rendszerek mint a LibreElek, vagy OSMC szintén megbízhatóan működnek Rasberry Pi-ken. 

Arduino PC billentyűzettel

Egy arduino pro minit próbálok rábírni, hogy USB-s billentyűzettel működjön, de egyelőre sikertelenül.

Az eredeti minta, ami találtam, PS2-es billentyűzetet köt arduinora. Mivel az nekem nincs, de van USB-PS2 átalakítóm, gondoltam, az USB-s billentyűzettel is működnie kellene.

Az már kiderült, hogy - elvileg - a billentyűzetek mind az USB, mind a PS2 protokoll-t beszélik, és az USB-PS2 átalakítóban csak 4 vezeték van direktben összekötve, tehát mennie kellene. Sőt, olyan projektet is találtam, ami direktben már az USB-s billentyűzetet köti az arduinora. De nekem mégsem megy.

Az a gyanús, hogy ha tápot adok a billentyűzetnek, nem kezd el működni, a "num lock" - megnyomására nem világít a ledje. (Ha a PC USB-jére dugom, akkor persze megy.) Gondolom, már itt elakad a folyamat.

A kérdés tehát, hogyan kell egy USB-s billentyűzetet PC nélkül életre kelteni? PS2 módban a két adatvezetéken elvileg csak kifelé jönnek az adatok a billentyűzetből, tehát olyan, mintha elég lenne a tápfeszültség. De nem.

Egy USB-s fogyasztásmérővel megpróbáltam mérni a működő billentyűzet áramfelvételét, hátha az túl sok, de csak minimális. A mérő végig 0.00 A-t mutatott.

Ha valakinek van tapasztalata arduino-keyboard terén, vagy többet tud ezekről az éledési folyamatokról, szívesen venném a tanácsait.

ESP32-C3 Arduino SPIFFS

Van egy kompakt ElectroDragon ESP32-C3 alapú relém, amit ugyanennek a terméknek az ESP8266 központú változatának a leváltására vettem. Addig már eljutottam, hogy az Arduino IDE 2.2.1-es változata szépen feltölti a programot az új eszközre, de sajnos a SPIFFS feltöltése nem sikerül. 2.2.1 alatt egyáltalán nem találok ilyen feltöltési lehetőséget. Az 1.8-as IDE pedig nem kezeli jól a C3-as magot.

Ha valaki már sikeresen megküzdött az ESP32-C3-WROOM lapkára SPIFFS feltötlésével, megköszönnék némi útmutatást.

1 bites hanghatások Z80-nal

4MHz-es Z80-nal szeretnék egyszerű 1 bites hanghatásokat generálni, hasonlóan a következő kódhoz:

    LD DE, 0
    LD BC, 0
LOOP:
    INC BC
    INC DE
    LD A, C
    AND D
    AND %11111100
    JR Z, PLAY_BIT_0
    JR PLAY_BIT_1

PLAY_BIT_0:
    ; ... gépfüggő kód, ami kikapcsolja a hangszórót
    JR LOOP

PLAY_BIT_1:
    ; ... gépfüggő kód, ami bekapcsolja a hangszórót
    JR LOOP

A generált hang itt hallható.

Ilyen típusú dallamok a kód kisebb módosításával még készíthetőek, de a fentitől lényegében eltérő hatásokat keresek.

A legnagyobb szükségem valamiféle fehér-zajra generálására lenne, de a ROM tartalom olvasásával csak másodperces nagyságrendben tudok értékelhető zajt generálni, a rövidebb lejátszások inkább hasonlítanak kalapácsütéshez, mint zajhoz.

Tehát, ha van valakinek érdemi ötlete, örömmel fogadnám.

A válaszok alapján a következő Z80 kódok születtek:
Zaj generálása:

LFSR_TAP_H: EQU %01000001
LFSR_TAP_L: EQU %10100111
LFSR_CURRENT_DATA16:  DW 15                ;  uint32_t       in <> 0
LFSR:
    LD A, (LFSR_CURRENT_DATA16)
    BIT 0, A
    JR Z, LFSR_CURRENT_DATA_EVEN
    LD HL, (LFSR_CURRENT_DATA16)
    LD A, H
    XOR LFSR_TAP_H
    LD H, A
    LD A, L
    XOR LFSR_TAP_L
    LD L, A
    RR H
    RR L
    LD DE, %1000000000000000
    LD A, D
    OR H
    LD A, E
    OR L
    LD (LFSR_CURRENT_DATA16), HL
    RET
LFSR_CURRENT_DATA_EVEN:
    LD HL, (LFSR_CURRENT_DATA16)
    RR H
    RR L
    LD (LFSR_CURRENT_DATA16), HL
    RET

A CALL LFSR minden hívása után 16 bit használható az (LFSR_CURRENT_DATA16) címről. A végtelen ciklussal generált hang itt hallható.

[megoldva] Új kernel nem támogatja

Raspberry PI5 kernel nem támogatja az f2fs fájlrendszert. Emiatt nemtudom a root fst megváltoztatni et4- ről f2fs- re.

Sikeresen telepitettem az ajánlott f2fs-tools csomagot, de ez kevésnek bizonyult a boldogsághoz.

Ez nem volt probléma a koprábbi PIknél, PIZero, PI3, PI4 jól megy az f2fs - rootfs- el, a PI5 hisztizik.

Mi kell még az új raspbiannak, hogy a kernel támogatás is meglegyen ?

( Én még csak köszönő viszonyban sem vagyok a kernellel. )

A megoldás az lett, hogy nem az ubuntu alatt csináltam meg a "clonozást" hanem, itt az élő PI 5B gépen. Az automatikus hol- ide, hol- oda csatolgatást az éppen aktuális állapotnak a leolvasásával rögzitettem egy kis bash scriptemmel : https://appp.me/gA8es4 majd ezek alapján egy másik kicsi bash programommal : https://appp.me/WZZCPZ  átirtam az sdcard tartalmát a másik sdcarra. Ezek után szerkesztettem a cmdline.txt, a config.txt, fstab fájlokat és bemásoltam a kernel8.img fájlt ahogy az @bzt ajánlotta. A kértyák cseréje után jól bootolt.
Ez nekem már nem linux reszelés, hanem linux hegesztés volt. Most, hogy jól működik, igy élvezem, de az elmúlt napok siralmasak voltak. 
Köszönöm mindenkinek a segitségét.

Arduino Nano + AM2320 hiba

Több ilyen eszközöm van. Általában jól működnek. Ha megy, akkor hetekig, hónapokig megy hiba nélkül (igazából amíg tápelvétel nincs). Viszont ha nem megy, akkor nem megy, és jelenleg csak a restart segít.

Próbáltam több driverrel használni, alakítani a kódon (bus timeoutot belerakni, bust lezárni, újranyitni, amire épp a lib lehetőséget adott), de mindentől függetlenül előjön néha, hogy indulásnál nem sikerül felvenni a fonalat, és onnantól nem megy (driver függő, hogy milyen hibát ad, a jelenlegi Adafruit_AM2320 " NAN" értéket, de ahol az olvasásra a függvény visszatérési értéke adott simán kommunikációs hibát, vagy crc hibát). Hiába várok és telik akármennyi idő, nem tér magához.

Kivétel nélkül mindig az a megoldás, hogy a szenzort újra kell indítani: le kell húzni pár másodpercre a + vagy - lábát, majd visszadugni, ez szinte 100%-ban megoldja a problémát (az arduinoval nem kell semmit csinálni). A nehézség ebben az, hogy fent van egy dobozban, szóval fel kéne mászni... Lentről, bontás nélkül az arduinoval együtt tudom restartolni (tehát az egész tápot elveszem), ennek azonban jóval kisebb a hatásfoka, vagy hogy 10x is meg kell csinálni mire jól elindul.

5V-ra van a sensor kapcsolva (eleinte az arduino 3,3V-os lában volt, de ugyanígy fennállt a hiba). A I2C buszon nincs más eszköz, egy kb. 15cm-es vezetéken lóg. Erre vonatkozóan nincs semmi "körítés" elektronika. A táp oldalon 12V jön, egy 5V-os feszültségstabilizátor, 5V-os oldalon egy 1800uF pufferkondi, azt hiszem egy 1nF-os szűrőkondi, meg egy zener dióda, biztos ami biztos.

Mondanám hogy kontakthiba, de fent van magasan, hozzá sincs nyúlva, a szél se fújja meg. Az is érdekes, hogy van olyan ami mindig jó, minden tápelvétel után, meg olyan is, amit szinte mindig 8-10x restartolni kell.

Ötlet, hogy mi a gond, vagy hogy kéne kiküszöbölni?

HP ProDesk 600 G5 Desktop Mini -> LCD TV képhiba

Sziasztok,

Adott ez a mini pc: https://support.hp.com/ca-en/document/c06403574

A gépet arra használnám, hogy egy LCD TV-re kötve azon keresztül használnék streaming szolgáltatásokat (Netflix, Disney+, SkyShowTime). Natív kliens csak Netflix-hez van.

Csak DisplayPort van rajta, HDMI sajnos nincs. Szeretném a képet kiküldeni TV-re. Egy ilyen DisplayPort-> HDMI  átalakítót használok a képátvitelre. HDMI kábeleim közül csak eggyel van kép, a többinél még képem sincs. Ami képet kapok az így néz ki:

https://kepkuldes.com/image/PbPhAV

Nézegettem közvetlen, átalakító nélküli kábelt DisplayPort -> HDMI irányban, pl ezt: https://www.alza.hu/vention-displayport-male-to-hdmi-male-4k-hd-cable-1…

Nem tudom, hogy ez megoldaná-e a gondomat, de mivel most még nincs ilyen kábel, a véleményetek érdekelne, hogy mi lehet a gond.

A felbontás 4k, a képfrissítés 29.97. Ha lejjebb veszem a felbontást és feljebb a frissítést, akkor sem lesz jó a kép. LCD monitorral a fenti átalakítóval + HDMI kábellel tökéletes a kép.

Tudom, lehetne laptop, natív HDMI porttal, de most ezt a kis gépet szeretném körbejárni.

Van ötletetek megoldásra?