Muszaj lesz Windowst is hasznalnom (az utobbi idoben ezt tobbe-kevesbe megusztam), gondoltam rakok egyet virtualis gepbe.
Ubuntut futtatok, a gepemhez (Dell) adott Windows 8-at legyalultam, gondoltam most felrakom virtualis gepre. A Dell "sajat lemezes" Windows 8 viszont install kozben "product key"-t vagy mit ker, amim nekem nincs, kis guglizas utan azt olvastam, hogy ezt a BIOS-bol olvasna ki (letezik ilyen? Eleg hihetetlenul hangzik) es ezert nem fogom tudni felrakni VM-be. Akkor ez kuka? (Igen, elvileg megoldas lenne az is, hogy a Win-t visszarakom es virtualis gepbe rakom a valoban hasznalt Ubuntu-mat... de ezt egyelore szeretnem elkerulni. Dualboot meg nem opcio, annak semmi ertelme, hogy ujrabootolgassak -rossz esetben- naponta tobbszor.)
Vegulis annyira nem faj, ceg kifizeti, vehetek egy Windows-t (mondjuk akkor mar inkabb 7-est), de az elozmenyek miatt felmerult benne, hogy nem lesz ezzel gond virtualis gepben? Egy "sima" windows licenc ugye nem korlatozza a virtualis gepen futtatast? Vagy mashogy mondva, milyen licencu windowst vegyek? Vehetek pl OEM-et? (Gyakorlatilag persze igen, de az legalis lesz?)
-------------------------
Update 2013.06.06.
Vegul felhivtam az Microsoft-ot (kosz Marcinak a tippert), ahol azt mondtak, hogy OEM Windows-t hasznalhatok virtualis gepen, ugyhogy vettem egyet. A mar meglevo licenszemre is azt mondtak, hogy jogilag hasznalhato lenne virtualis gepen is, de a technikai reszletekert hivjam a Dell-t, mert ok adjak hozza a supportot. Ezt a kort inkabb kihagytam.
- 9263 megtekintés
Hozzászólások
A BIOS licensz:
http://reviews.cnet.com/8301-33642_7-57554240-292/windows-8-moves-to-bi…
A virtuális Windows:
http://www.askvg.com/download-free-windows-xp-vista-and-windows-7-vhd-i…
HOW TO USE:
Once you have completed the download, double-click exe file to expand the VHD file. Start Virtual PC and create a new VPC, and point to the files you just expanded.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A virtuális windowsnak azt hiszem feltétele, hogy Win7 hostgépen használd VirtualPCvel.
"You may be required to activate the OS as the product key has been deactivated. This is the expected behavior. The VHDs will not pass genuine validation. Immediately after you start the Windows 7 or Windows Vista images they will request to be activated. You can cancel the request and it will login to the desktop."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"A virtuális windowsnak azt hiszem feltétele, hogy Win7 hostgépen használd VirtualPCvel."
Nem ismerek korlátozást a virtualizációs technológiára vagy host OS-re.
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nemtom, de gyanus, hogy van valami korlatozas, enelkul az MS gyakorlatilag korlatlan Windowst adna nekem ingyen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miért is?
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha nem kerek mondatban kerdezel, akkor csak remelhetem, hogy arra valaszolok amit kerdezni akarsz....
Nekem egy teljes erteku Windowsra van szuksegem. gyanus, hogy az MS nem fog nekem ilyet adni virtualis image formajaban sem. Mindegy, hogy hogyan korlatoz (hogy csak VirtualPC-ben futtathato az image vagy az "eredetiseg vizsgalaton" fog elbukni, vagy mindketton), a lenyeg, hogy nekem egy korlatozott image nem lesz jo, es eleg biztos vagyok benne, hogy korlatlan windowst nem adnak, hiszen akkor mindenki azt hasznalna (pl felrakok egy minimal Linux-ot a gepemre, valamilyen virtualizacios megoldast teszek ra es arra meg a Windowst amit valojaban hasznalni fogok).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pedig pontosan így működik. Az OEM Windows telepíthető bármilyen virtuális környezetbe is.
Ha jól értem, a korlátozás annyi, hogy: arra a gépre telepíthető csak, amihez az OEM licenc hozzá van rendelve és csak egy példányban futtatható.
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És ez "bemondásos" alapú licenszelés? Azaz én, a felhasználó megígérem, hogy biztosan teljesítem a feltételeket, és az a Windows példány ezt elhiszi nekem?
Mert ugye a virtuális környezet egyik lényege, hogy a valós hardvertől teljesen el van zárva, nem képes ellenőrizni semmilyen paraméterét a gépnek, csak azt látja, amit a virtuális környezet neki szimulál. Ott meg azt állítok be, amit akarok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vannak olyan OEM liszenszkulcsok, amik gyártóhoz köthetőek, (pl. Dell), vannak amik konkrét termékhez is (xy-zzz típusú laptop) és vannak teljesen független kulcsok is, amikkel bárhova felrakhatod.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez érdemben hogy kapcsolódik a kérdésemhez? Azaz van egy pl. Dell gépem, aminek van "beépített licensze", meg valami csoda folytán valahogy esetleg hozzávaló médiát is varázslok, amiről a gépre fel lehetne húzni natúrban a Windowst, úgy, hogy az a BIOS-ába begyógyított kulcsot használja.
Ha ugyanerre a gépre nem natúrban, hanem pl. egy Virtualboxba kéne felrakni ugyanezt a Windowst, akkor a BIOS-ban levő kulcsot nem fogja tudni elérni, hiszen a gép BIOS-át a virtuális gép nem láthatja, de azt se fogja látni, hogy egyáltalán Dell gépen fut... na ide akkor hogyan is kéne ezt felhúzni?
---
Na, lentebb valaki megmondta, hogy az MS ügyfélszolgálata szerint a szálat elindító MS kijelentés nem igaz, a gép "beépített licenszét" nem lehet ugyanazon a fizikai gépen virtuális gépben hasznosítani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyilván sem az én szavam, sem az ügyfélszolgálatos Kollégáé nem perdöntő. Az a fontos, ami a licencfeltételekben van. Lenti linken olvasható.
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Beaktivált fizikai gépből virtuálisat csinálni és azt futtatni a fizikai hw-hez kötődő OEM kulccsal, ez sajnos semmiképp nem lesz jogtiszta. (De működik.)
Ha a boltban vettél OEM-et, azt felrakhatod virtuális gépre - onnantól az adott VM-hez fog kötődni. Most jön a trükkös rész.
Ha letörlöd az egész VM-et és újratelepíted, az már nem lesz oké. Mivel az OEM hw-hez kötődik, így kvázi kidobtad a PC-det és egy másik PC-re próbálod feltelepíteni. Nem jogtiszta.
Persze működni fog, hiszen legrosszabb esetben fel kell hívnod az MS-t hogy alaplapot cseréltél a gépedben, újra akarod aktiválni a Windowst. Jobb esetben eltelt X hónap az utolsó aktiválás után és szó nélkül aktiválódik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Irónia on: a Microsoft licencelés ezennel felsorakozott a foci mellé.
irónia off: tudtommal semmi ilyesmi nem olvasható a használati feltételekben. Ha én jól értem, az OEM licencet a fizikai géphez rendeled és ezután nem viheted át másik fizikai gépre. Ez a hozzárendelés egy nyilvántartás jellegű, nem pedig műszaki jellegű dolog. Ha ugyanazon a fizikai gépen gondod van az aktiválással (pl. virtulizáció miatt), segít a hw szállító és a Microsoft ügyfélszolgálat.
Üdv és bocs,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sosem állítottam, hogy értek a focihoz. :) Sőt egyáltalán nem.
Egyébként ha jól látom, ugyanazt írjuk, illetve nem cáfoltad meg egy állításomat sem. Jól teszed. Ismételjük meg: az alapelv: a dobozos retail verzió örökre a tiéd, azt szabadon áttelepítheted új gépre is. Az OEM verziót viszont nem: első gép amire rákerül, sticky. MS-nek nincsenek külön feltételei VM-ekre (illetve a WS2012 esetében igen de azt most hagyjuk), ezért fizikai gépként kezelendők. Ha különböző hw környezetű VM-ek között költöztetni akarod az oprendszeredet (és persze egyszerre csak egy lehet belőle) akkor a retail verziót kell megvenni.
JOGTISZTASÁGról beszélünk természetesen, ami pusztán elvi alap. Műszakilag nem így néz ki, hiszen mindkét verzió tök egyforma.
Miért van ez így? Aki nagyon ráér és érdekli, érdemes elolvasni http://www.zdnet.com/blog/bott/is-it-ok-to-use-oem-windows-on-your-own-…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nézd, a helyzet a következő: én itt a véleményemet írtam le. A licencfeltételek értelmezése kinek-kinek a saját feladata, ezt nem vállalhatom át. A használati feltételekre mutató linket megtalálod egy másik hozzászólásomban.
légyszi mutass már rá, hol van szó ilyesmiről, ugyanis Sehol sem találom: "Ha különböző hw környezetű VM-ek között költöztetni akarod az oprendszeredet (és persze egyszerre csak egy lehet belőle) akkor a retail verziót kell megvenni. "
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szóval nem olvastad el. :) A lenti szálon azt látom, hogy már a legelső lépéssel sem értesz egyet. Kezdjük ezzel.
Tehát: szerinted egy laptophoz gyárilag adott OEM Windows az adott laptopon futtatott VM alá bevirtualizálva jogtisztán fut?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem igen. Ha jól értem a topic update-et, a topicnyitónak is ezt mondta az ügyfélszolgálat.
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ok, ha azt mondták, akkor én tudom rosszul.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van itt egy kis felreertes. En a thomek altal belinkelt MS-tol letoltheto virtualis image-ekorol beszeltem vegig, amibol ez a szal indult...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
OK. Azoknak a licencét nem olvastam, nyilván arra használható, amit a licenc megenged.
Ha jól sejtem, ezek trial licencek lehetnek.
Amúgy van Windows 8 Enterprise trial is: http://msdn.microsoft.com/en-US/evalcenter/jj554510.aspx
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
akkor mindenki azt hasznalna (pl felrakok egy minimal Linux-ot a gepemre, valamilyen virtualizacios megoldast teszek ra es arra meg a Windowst amit valojaban hasznalni fogok)
Annyira nem drága az a Windows otthonra, hogy megérje ekkora overheadet fenntartani. Az otthoni virtualizációs megoldások azért még nem tartanak ott, hogy (közel-)natív sebességet hozzanak, vagyis amit megspórolsz a szoftveren, azt (kamatosan) bukod a hardveren.
(* nem tegnap volt, hogy utoljára Windowst virtualizáltam otthoni gépen)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Qubes_OS például pontosan erre való! :-)
Egy asztali gépen/laptopon egy időben több oprendszert futtatni. Például az érzékeny adatokkal dolgozó alkalmazásaidat egy külön gépről használod.
http://qubes-os.org/trac
http://en.wikipedia.org/wiki/Qubes_OS
Mondjuk még én sem próbáltam, de ha időm engedi szeretném.
A Linuxakadémia ingyenes video előadásai között van egy erről is. http://www.linuxakademia.com/ingyenes-eloadasok
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy ott az esxi-t, kisebb az overhead. :) Igaz az jó kérdés, hogyan rakod ki a virtuális gép képét a helyi képernyőre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vagy ott a Windows 8 client Hyper-V. Szintén kicsi overhead és még a helyi képernyőre sem bonyolult kitenni.
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
licenc (nem birtam ki...)
--
NetBSD - Simplicity is prerequisite for reliability
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez megoldva, akkor most jojjon a masik problema ;)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én használok legális Windowst VirtualBOXban, a cégtől kaptam az imaget, és azt mondják nem kell aggódnom legális. A jó kérdés, hogy biztosítod, hogy egy VM csak egy Virtuális gépben legyen felhasználva.
Itt azt mondják, hogy az EULA szerint használhatsz OEM Windows Virtuális gépen.
Személyes tapasztalatokra a kérdésben én is kíváncsi vagyok, főleg olyanra amit jóvá hagyott a cég jogásza ;)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hello,
ez esetben véleményem szerint nem kell új Windows licencet venni, hiszen a géppel már lett véve egy (vélhetően OEM).
Ez a licenc pedig engedélyezi az adott Windows példány fizikai helyetti virtuális környezetben való futtatását.
Például:
Windows 7 Home Basic HU OEM licencfeltételek, részlet.
"d. Használat virtuális rendszer előállítására szolgáló technológiákkal. A szoftver licencelt
számítógépen való közvetlen használata helyett Ön csak egy virtuális (vagy egyéb módon
emulált) hardverrendszeren telepítheti és használhatja a szoftvert a licencelt számítógépen."
Természetesen a licencfeltételeket teljes egészében kell értelmezned, ezt a részt csak figyelmedbe ajánlottam.
A saját Windows-odra vonatkozó licencfeltételeket itt találod: http://www.microsoft.com/en-us/legal/intellectualproperty/UseTerms/defa…
Üdv,
Marci
A Microsoftnál dolgozom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez jol hangzik, de meg mindig hatra van, hogy technikailag hogy oldom meg ezt. Hogy fogom feltelepiteni a Win8-at virtualis gepbe product key nelkul vagy honnan lesz product key-em?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem keresd fel a Microsoft ügyfélszolgálatát: +36-1-2-MSINFO
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szia,
Licenceléséhez nem értek, de a technikai megoldásra lenne egy tippem:
Natív feltelepíted a gépre a Win8-t, majd a Sysinternals Disk2vhd-jával (http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/ee656415.aspx) átrakod vhd formátumú image-be...
A maradék pedig már csak kreativitás kérdése :)
(Persze, lehet másképp is migrálni, de ez jár a legkisebb fájdalommal talán :) )
Üdv,
LuiseX
Szerk: Persze, lehet azt is, hogy linuxos live-ről készíted a konverziót, de a fentebb linkelt tool igazából next->next->finish típusú megoldás :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én megkerestem egy ilyen problémával az MS ügyfélszolgálatát, és ott hosszas kapcsolgatás után azt mondták, hogy vennem kell egy Windows professional licencet, és azt telepíthetem virtuális gépre. (És egyszerre egy példányban futtathatom.) Azt kifejezetten mondták, hogy OEM Win nekem nem lesz jó, azt is, hogy a Home verzió nem elég.
Csaba
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak tipp, hogy ez még XP volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem, win 7 és tavaly tavasszal esett meg.
Csaba
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyanez volt a gondom mint neked, de en felhivtam a Microsoftot. A laptopomhoz adott windows 7-et nem futtathatom virtualis gepben, mert az oem windowst csak az adott vason (ezalatt nativat ertenek) lehet hasznalni. En vettem egy home editiont virtualboxban futtatasra (a microsoft kulon visszahivott, az ugyfelszolgalatos nem tudta egybol megmondani ilyet lehet e).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én azóta is futtatom vm-ben a notihoz kapott win7-et, sosem bootolt be a noti windowst.Szembe nem jutott, h ez illegális. Megveszem szívesen, de akkor fizessék ki nekem a notival vásárolt win7 árát. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az én véleményem szerint nem illegális.
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
de :(
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Véleményem szerint pedig nem korrekt eljárás, h nem használhatom a gépemen azt az os-t, amivel vásároltam. Virtuálisan, vagy sem. :)
De ebből nem csinálok lelkiismereti gondot: nem érdekel, h legális-e, vagy sem. Több száz, tán ezer különféle windowst adtunk el az utóbbi 10 évben, ennyi bónuszként is beleférne már. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"nem használhatom a gépemen azt az os-t, amivel vásároltam. "
Pedig de, szerintem használhatod és nincs inkorrekt eljárás.
Olvasd el a használati feltételeket.
Üdv,
Marci
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
update fent
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni