Lehet nem pont ebbe a topikba kellett volna ezt irnom, de a Debian linuxot ismerem legjobban. Nem riadok el attol sem ha a tanacs az lenne hogy mas distrot valasszak, a tanulas is fontos.
A szituacio: Napokban erkezik meg a cimben emlitett N40L microserver 4GB rammal amit majd 8 -ra tervezek boviteni. Egyelore 1 diszket teszek bele da hamarosan jonnek bele tovabbiak is es RAID lessz kialakitva. Ezenkivul hogy a kep tiszta legyen van meg egy TL-WR1043ND gigabites drotnelkuli ruterem is. A tobbi gepek nagyreszen is gigabites a halozati csatlakozo. Most az egyik gep a "mindenes" erre csatlakozik kulon kulon kabelen a kabelmodem es a drotnelkuli ruter is. Vagyis egy olyan gateway vagy bridge is egyben. De ezen a gepen van most a mysql, apache, samba, dhcp, dns stb... Megjegyzem hogy ez mind mukodik is tehat ezt ossze is tudtam konfiguralni stb.
A cel: A halozatot atalakitom, a kabelmodemre amin a netet kapom kapcsolom a rutert, az tuzfalazza a netet es a 4 portjan oszotom tovabb. Erre a ruterre kotnem a tovabb gepeimet es a Microservert is. A ruter gyari firmware -vel van, a garancia miatt nem gondoltma hogy azt lecserelem masra, de ha vegulis azt is fontos lenne akkor lecserelem.
Abban szeretnek segitseget kerni hogy mit es hogyan alakitsak ki. Nem az a cel hogy kesz megoldast vagy utmutatot kapjak hanem inkabb hogy lassam hogyan merre is induljak el, mi a leginkabb jo vagy jarhato ut.
A ruter, kabelezas, a win es linux kliensek nem gondok. A win-es es a linuxos gepektrol rendszeresen biztonsagi megteseket szeretnek majd automatikusan kesziteni majd a serverre. Itt Amanada-ra gondoltam mert annak van win es linuxos kliense is. De ha tudtok jobbat akkor ne kimeljetek.
A HP server mind halozati tarolo es media server lenne hasznalva, de mivel gondolom marad szabad eroforrasa ezert ezzel a geppel szeretnem kivaltani a mostani egyik desktop gepem amin az a sok minden most fentvan (mysql, apache, samba, dhcp, dns stb).
Most igy az elejen lenne par konkret kerdesem de kozben meg biztos nagyonsok elojon majd.
1. A meglevo gepeknek fix IP cimeket adok, a ruteron bekapcsolom a DHCP servert es az esetleges vendeg gepek azon kapnak majd IP cimet es ugyszinten ez ossza ki a cimeket a WIFI reszen a laptopnak es az okostelefonoknak. A mostani gepen meg leallitom a DHCP servert. Jo lessz ez igy vagy a DHCP servert is a Microserveren alakitsam ki?
2. Mivel tanulasra is szeretnem hasznalni megmerjek-e egy ESXi -t vagy valami mast teni a gepre, es mint tovabbi virtualis gepeket raknam fel a mysql dns stb. servereket? Vagy az eszreveheto lassulast hozna az egesznek es inkabb felejtsem el?
3. A DNS server eddig a mostani gepen volt BIND de most attervezem tenni az uj gepre erre leginkabb tanulas vegett. Esetleg a mikroserveren lenne a master a mostani meglavo gepen levo meg lenne a slave? Vagy ha ESXi akkor mindketto ezen a gepen lenne mint virtualis gepek?
4. Az osszes zeneimet filmjeimet kepeket ezen a mikroserveren tarolnak majd. Ez lenne a mediaserver is, ami nagyon fontos azokat mentenem majd vagy kuslo merevlemezve vagy felhobe, nem kritikus a titkossaguk az nem gond, csak ne vesszenek el, de azert publikusan sem akarom azert kirakni oket... Ide tartozik meg az is hogy ugyszinten itt tarolnak rengeteg programot es egyeb fajlokat, forraskodokat, pdf stb. Sot meg az is megeshet hogy a biztonagi kamerak ide tarolnak a fajljaikat. Milyen fajlrendszert tegyek ra? Mostani gepen LVM2 van es ext3 particiok azokban taroltam eddig mindent... Vagy virtualis gepkent freenas-t tegyek fel?
Szoval ez egy ejjel nappal mukodo gep lenne, ezen tarolnam RAID -ban a fajljaimat, a tobbi geprol ide mentenek automatikusan, ezt hasznalnam mediaszerverkent is. Tovabba tanulashoz es fejlesztesekhez ezen lenne a MySql server, DNS, stb....
Minden otletet utbaigazitast szivesen fogadok.
- 14870 megtekintés
Hozzászólások
Hálózat kialakítás ok-nek tűnik. Alternatív firmware a routerre jó ötlet lenne (OpenWRT pl. http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd), garanciával nem lesz gond ha ésszel csinálod. Gyárinál sokkal jobb lesz.
DHCP-re raknék mindent és statikus bindinget állítanék be mac address alapján.
Virtualizálás praktikus, ESXi jó ötlet, főleg ha később lesz több diszk is (I/O lesz a szűk keresztmetszet) - esetleg SSD az optikai portra (patchelt BIOS kell). CPU-tól sokat ne várj de pár VM elfut szépen.
Több diszk esetén gondolkozhatsz ZFS-ben is, akkor viszont kell a 8GB ram minimum (nem hivatalosan 16-ot is támogat). ECC ram jó lenne.
Másik vonal lehet valami *nix oprendszer a Microserverre aztán azon virtualizálni.
YMMV
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ezen a gépen hogyan lehetne több diszket tenni esxi alá, s zfs-t hogyan lehetne vele esxi alatt használni?
szerinted nem túl gyenge ennek a processzora a virtualizációhoz?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
egy SAS HBA nem fer bele? arra mehet akarmekkroa JBOD tomb :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Dehogynem, en mar tettem egy ilyenbe lsi-t ra 4db 15k rpmes sas lemezt. :D
De esxi alá ekkor sem fogsz zfs-t rakni. :)
Csak kipróbáltuk az lsi vezerolel, mert amúgy hangyafing a procija, nem nagyon jo semmire. Linuxos otthoni servernek max.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Otthoni szervernek szeretnem hasznalni. Nem tervezek tenni bele masik vezerlokartyat. Memoriaval bovitem majd csak. Az a fontos hogy otthonra eleg legyen.
Esetleg ha elemgy ugy hogy ESXi-t teszek ra vagy valami mas hasonlot akkor par virtualis gepet futtatnak rajta, tanulas meg tesztcelokkal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hat ha esxi-t teszel ra, akkor hogy lesz home servered? csinalsz egy vm-et, ami home server?
es felteszel tobb vm-et gyakorolni?
keves ez a gep ahhoz, hogy erdemben lehessen ilyesmire hasznalni....
a virtualizalt fileserver meg haaat... mindenki dontse el, hogy jo otlet-e...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ne muszaj az ESXi, most egy Core2Duo Desktop (Gnome es Debian) gepen van mindenem (kepek, zenek, filmek, programok, fejleszteseim stb.). Raadasul a mentesek es az arhivalas se nincsen rendesen megoldva. Ezert gondoltam lecserelni vagyis leuriteni ugy hogy a NAS meg a mediaserver lenne ez az uj gep. Na persze remelem kevesebbet is fogyaszt majd. Edig a fontos. Az uj gepben lessz raid -ban 2 vagy tobb diszk igy az adataim is nagyobb biztonsagban lesznek. Ami nagyon fontos azt kimasolom hordozhato diszkre is vagy felhobe ... a tobbit rabizom a raid-re. Ezzel ugygondolom hogy a fajlok tarolasat es biztonsagukat megoldottam. Szoval ez egy NAS es mediaszerver. Esetleg ehhez hozzaszolas idaig?
Az dolgot tovabb banyolitva ha ezmelett a gepnek maradna szabad kapacitasa attennem ra a mostani geprol a mysql-t, dns szervert, esetleg hasznalhatnam logszervernek talan, nehanapjan torrenten letoltok egy ket programot igy torrnet klienskent is hasznalnam. Talan mostmar erthetobb az egesz gondolatmenetem ...
Szoval ha mongyuk megnezek rola egy filmet FullHD -ban akkor tuti nem fogok virtualis gepeket is futtatni egyidoben, esetleg ha ugy lenne akkor DNS vagy logszerver futna mint virtulais gep vagy a torrnet ... Mongyuk ugy hogy szinte csak en hasznalom. Mint fajlszerver vagy NAS vagy hogy nevezem az a legfontosabb hogy nagyobb biztonsagban legyenek a fajlok mint most, es egyszeruen elerhetok legyenek a tobbi geprol.
Az ESXi vagy mas virtualizacio egyaltalan nem fontos. Csak ha eppen elbirna a gep akkor ugy indulnak neki hogy ez amit fent irtam az egy virtualis gep lenne mongyuk kapna 2 diszket direktben es igy kibirom alakitani a raid-et is. Es alkalmakkent meg letre birnak hozni valami plussz virtulais gepet teszteles vagy fejlesztes celjaira. Peldanak okaert mielott berlek magamnak valahol egy virtualis szervert mongyuk 1GB ram es 20GB HDD egy maggal, addig kicsit birnak gyakorolni ezen ...Ezt azert gondoltam mert ugye a ram az lessz min 8GB diszkbol is lessz eleg benne es gondolom ha berlek valahol egy olyan virtualis szervert az sem lessz vlaami nagyon eros a processzor teren sem. pl. Amazon EC2 Micro instnace vagy Hetzner vServer VQ7 ...
Esetleg amin meg nagyon gondolkozok az az hogy mivel ez a gep menne allandoan erre kotnem ra a biztonsagi kamerakat hogy ez tarolja a kepeket, ez vagy analog kamerak lennenek vagy ip kamerak ez meg nincs veglegesitve de max 4 drb. kamerarol volna szo.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nezd, olvasd el figyelmesen a szalat.
az esxi-t ne nekem magarazd, nem en hoztam fel, hanem a kollega.
en csak megkerdeztem, hogy ha esxi, akkor hogyan lesz raid, meg stb.
viszont a microserverrol tovabbra is az a velemenyem (van nekem is egy sajnos), hogy a processzora negyon gyenge.
arra jó, hogy a házban pár darab popcorn hour-t kiszolgál smb-n, de komolyabb feladatra csak nagyon korlátozottan alkalmas.
viszont az ilyne synology meg qnap meg hasonlo nas-oknal valamivel erosebb.
ez elott egy core2duo-s 1,X ghz-s, ketmagos gep volt itthoni mediaszervenek, az sokkal sokkal gyorsabb volt. csak mar eljart felette az ido.
kicsit dragabban amugy veshetsz sokkal komolyabb gepet, mint a microserver.
(ps: a "lessz"- túgy írjuk, hogy "lesz").
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1. verzió: odaadod a diszkeket direktbe a VM-nek, amin mondjuk Nexenta/BSD/YMMVwithZFS fut.
2. verzió: VMFS filerendszer, rajta virtuális diszkek
Otthoni használatra jó kis gép ez. I/O ami hamar kifulladhat, azért jó ha rak az ember bele SSD-t :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
jo, csak azt irtad, hogy az esxi ala teszel tobb diszket meg zfs-t, ezert kerdeztem, hatha ismersz valami trukkot.
vmfs elegge overhead, ezen a gepen meg plane, nem biztos, hogy jo otlet vmfs-en virtualizalt fileserver, plane minden raid nelkuli vmfs-en...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem nagyon értem az első kérdésedet. Ebben a gépben ugyanúgy rakok több diszket az ESXi alá, mint bármely más, ESXi-t futtató gép esetén. Létrehozok datastore-t és kibővítem.
ZFS-t meg tudsz rakni az ESXi "alá", ha pl. Raw Device Mappping-gal éred el azt a diszket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
tehát akkor raid meg minden nélkül adnád az esxi-nek a több diszket. így akár még működhet is. csakhát ez jó megoldás-e...
zfs-t meg ha raw device mappinggal adsz egy vm-nek, akkor azt nem az esxi alá teszed...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem épp linux, de hátha segit egy kicsit:
http://logout.hu/cikk/kiszolgalo_otthonra/elozmenyek.html
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1
AMD Athlon X2 245E@3,1 GHz OC, MSI Radeon 6770 1 Gb GDDR5, Seagate Barracuda, Windows 7 Enterprise
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha sokmindennel akarsz foglalkozni, és az esxi megfordult a fejedben, és a debianhoz értesz, akkor a proxmox -ot ajánlom (nagyon!). A 8GB-t mihamarabb beleraknám, azzal már nagyon szépen fog szaladni. Nekem is van egy ilyen gépem otthon, még nem volt érkezésem az esxi-t lerúgni róla és proxmox-ra cserélni, de ez fog következni igen hamarosan :)
Máshol már használom a proxmox-ot, teljes megelégedéssel.
--
Gábriel Ákos
http://i-logic.hu
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
megjegyzem, hogy 4Gb RAM-al is már szépen működik nekem Proxmox ugyan ilyen Microserveren...
Ráadásul nekem a routerem is egy konténer a Proxmoxon belül :-) igaz menedzselhető switch javasolt ilyenkor... meg ügye a Proxmox-on belül néhány trükk (/etc/network/interfaces fájl kézzel szerkesztése bind-ekkel, valamint a konténer-nek megfelelő iptables modulok átadása, illetve a host-on néhány kernelmodul betöltése -pl a log target miatt-)
Javasolt a host rendszerrel azonos disztribúció(k) OpenVZ (container)-ben való futtatása, mert akkor csak a library diffek vannak a memóriába felhasználva (persze egy htop jól átver ilyenkor, mert azt hiszed de elfogyott a memória :-) közbe overlap)
Üdv:
Csabka
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem rossz :)
--
Gábriel Ákos
http://i-logic.hu
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem N36L-es Microserver van. Féltem tőle, hogy a parányi CPU miatt és a chipset miatt nagyon lassú lesz. Most 5 db gép megy rajta ESXi 5.1-ben. Az I/O-ban szerintem felülmúlja a (desktop) jóval erősebb Intel chipsetes gépeket is. A vele állítólag azonos Atom szett pedig valójában összehasonlíthatatlanul rosszabb I/O tekintetében (hiába a magasabb órajel).
A teszteknek sohasem hittem, a nyers számok nem érdekelnek, csak a valódi használhatóság érzése. Másik N36L soft RAID5-ben megy, backup szerverként iSCSI+FTP, hát meglepően gyors.
Viszont router tekintetében egy Routerboard szerintem jobb választás lehetett volna, de a TL-WR1043ND sem rossz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mindenem egy N36L-en van, az infrastrukturális szolgáltatások éppen úgy, mint a gateway, és vidáman elmegy minden egyszerre úgy, hogy közben a multimédiát is szórja, ahová kell, meg töltöget, meg whatnot. Technikailag az összes funkciót, amire szükségem van, ellátja egyedül. Minden másra ott a MasterCard. :)
/etc/lib/lu/plugins/lupi_bebasic
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
2. Mivel tanulasra is szeretnem hasznalni megmerjek-e egy ESXi -t vagy valami mast teni a gepre, es mint tovabbi virtualis gepeket raknam fel a mysql dns stb. servereket? Vagy az eszreveheto lassulast hozna az egesznek es inkabb felejtsem el?
Abszolút. Én az ingyenes (!) MS Hyper-V 2012 szervert használom Debian és Windows guestekkel (főleg Win2k8R2, mert olyan vizsgákra készülök), a teljesítménnyel semmi gond, természetesen, magas load alatt nem fog csodát művelni. A szűk keresztmetszet a processzor, illetve a lemez I/O, amennyiben az összes guest egy lemezről fut. Egy Win 2kR8 vidáman elvan 0.5-1.5 GB RAM-mal, Linux meg a rajta futó dolgoktól függően 256 MB-tól pár GB-ig boldogan megvan, ebből az jön ki, hogy kb 4 dologra egyszerre simán lehet használni egy n40l-t.
A virtualizáció előnye, hogy tanulás céljából csinálhatsz 15 virtuális gépet, melyeket igény szerint, kis időre kapcsolsz be, és (ha meg nem kellenek már, akkor kuka) és emellett tarthatsz 3-4 állandóan futó rendszert, amire mindig szükséged van (nekem: Win2k8R2 DC, Debian application server, Windows 7 desktop, Windows 2012 desktop, emellett kísérletezek Solarissal meg egy rakás ideiglenesen feldobott windows szerverrel is). Tehát ilyen módon egyszerre tudod használni kísérletezésre, és "produktív" rendszerekre.
Az ESXi vagy a Hyper-V server előnye, hogy a hypervisoron kívül tényleg nem sok mindent rak fel alapból, tehát a host OS minimálisan foglalja le az erőforrásokat, alig lassít.
Ha viszont közvetlenül a vasra rakom fel a rendszert, akkor elveszik a kísérletezés lehetősége, ha valamit eltolnék a rendszeren, akkor lehet backupból visszaállítani, vagy újrarakni, meg ráadásul addig a "produktív", napi szükségleteim se működnének.
ESXi-vel nincs tapasztalatom, de úgy tudom, megy rajta probléma nélkül, az valószínűleg több guest OS-t is támogat.
Ajánlott SSD-t vagy 10k-s lemezeket pakolni belé, és egy DRAC kártyával meg plusz gigabites hálókártyával kiegészíteni.
Hátránya: 8GB a max támogatott memória. Ha a guest OS-kben kerneleket meg LibreOffice-okat akarsz fordítgatni, akkor lehet, hogy kevés RAM jutna egy guestre...
--
"Never trust a computer you can't lift."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> 8GB a max támogatott memória.
És könnyű megtalálni a neten, hogy melyek azok a 8GB-os modulok, amelyekből azért elfogad kettőt, ha valakinek nagyon kellene a több RAM.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont a mai nap folyamán pakoltam bele egy n40l microserverbe 2x8gb corsair vengeance ddr3 1600mhz ramot, egyedül a fizikai méretével gyűlt meg a bajom, de ezen könnyen segítettem..., megy prímán benne :)
---------------------------------------------------
Hell is empty and all the devils are here.
-- Wm. Shakespeare, "The Tempest"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Biztos volt mar, de az N40L ECC RAM-mal jon gyarilag? (es a 36-os?)
Tudtok ajanlani jo arban kompatibilis bovito modulokat?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy 2gb-os ecc-vel jön igen.
Ha ragaszkodsz az ecc-hez, akkor kingston háza táján kell szétnézni, gondolom gyári hp-t nem veszel (2x szorzó kb)
---------------------------------------------------
Hell is empty and all the devils are here.
-- Wm. Shakespeare, "The Tempest"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az enyem elmeletileg holnap erkezik meg es akkor megirom hogy mi van benne gyarilag, de nekem ugy mondtak hogy 4GB van benne...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem az 54-es széria az már véletlen?
---------------------------------------------------
Hell is empty and all the devils are here.
-- Wm. Shakespeare, "The Tempest"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jaja, annak a speckója mond 4 GB-ot gyárilag.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megjott es nekem ebben 4GB van egy modulban benne. A ponots tipusat kesobb megirom ha szetszedem...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha véletlenül az új, 54-es, akkor adnál pár infót? lspci kimenet, ha nem titok beszerzési adatok, stb
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Zahy tudtommal az N54L is ugyanazokkal a specifikációkkal rendelkezik mint társai, kivéve a processzor sebességét. Chipset, bios ugyanaz
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1
AMD Athlon X2 245E@3,1 GHz OC, MSI Radeon 6770 1 Gb GDDR5, Seagate Barracuda, Windows 7 Enterprise
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A gyari az 2 GB-os ECC. Nyugodtan nezzen szet a hp hazatajan. Nagyon sokan megveszik es azonnal vesznek bele tobb memoriat. Aztan meg all a fiokban a gyari hp. Szerintem ertelmes ember nem orizgeti a fiokban, hanem ertelmes aron eladja. Mivel mindenki sokalja a gyari arat, ezert az ertelmes ar kb annyi lesz a 0 km-es gyari ECC-ert, mint a 0 km-es nem gyari, nem ECC-ert. (De lehet csak en vagyok olyan perverz, hogy jobban szeretem, ha azonosak vannak parban a gepben.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amíg elég a 2x2 giga ram, addig teljesen igazad van szerintem is.
Viszont ha több kell, kb. fele annyi egy prémium kategóriás nem ecc ram, mint a sima kingston ecc sajnos.
(a 8 gigás ecc 25 lett volna, én annyiért vettem a 2x8-as kitet corsair vengeance-ból, ami azért nem szar kategória.)
---------------------------------------------------
Hell is empty and all the devils are here.
-- Wm. Shakespeare, "The Tempest"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
apropo, nem tud valaki freebsd altal tamogatott, itthon is beszerezheto, pcie cryptocardot?
t
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyszerűbb ha veszel aesni-tudó cpuval szerelt entry-level szervert, pl hp ml110.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a microserver mar adott, tehat ez nem opcio.
t
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen sata raid vezérlőt érdemes belerakni aminek barátságos az ára?
Amiket én eddig néztem azoknak az ára igen eltérő.
Van a 10ezer körüli kategória és a 30-40 fölötti.
Milyen márkát és milyen típust érdemes venni?
Tippeket előre is köszönöm.
----
FreeBSD, Solaris, Debian, LMDE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mire akarod használni, milyen oprendszer, milyen/mennyi diszk?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy win-t kellene menteni rendszeresen hetente az menne 2 db 500-as ra tükrözve. 2db 2 Tb saját adatoknak.
Ezenkívül még 1-4 lemez menne bele pénzmagtól függően.
1. rendszernek (ssd) esetleg tükrözve
2. cache (ssd) esetleg tükrözve
A lényeg, hogy elférjen a serverbe.
Lenne linux, windows driver hozzá az sem hátrány.
A rendszert még nem tudom lehet linux win vagy valami nas szerű freenas nas4free nexentastor(javaslat)
Meg egy HP NC112T hálókártya
----
FreeBSD, Solaris, Debian, LMDE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha az adat lemez tükrözve van, akkor a cache ssd-t is illik tükrözni. Én mondjuk tennék oda 2x256G SSD-t, amire rátenném a rendszert is, debiannak kell max egy 8G-s partíció.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tehát a cache és a rendszer ugyanarra a két disk-re legyen rakva? Vagy két 30G-os tükrözve rendszernek és két 30G-os tükrözve cache-nek?
----
FreeBSD, Solaris, Debian, LMDE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
FreeNAS ZFS-sel csak akkor ha van legalább 8GB (lehetőleg ECCs) ramod.
SSD cachenek ZFS esetén nagyon javasolt a tükrözés, de mondjuk az ECC ram is (nem tudom ECC-s ramod van-e).
Rakhatsz rá ESXi-t (de akkor kell a HW raid kártya) és akkor pár VMet elvisz aztán próbálgathatod melyik jön be.
OMV, FreeNAS, Nas4FREE, Omnios+Nappit,Ubuntu+Nappit, Ubuntu simán, DOS 6.22 ;)
RAID kontrollernek valami LSI2008/2208 chipsetes, 4-8 portos kártya és felhasználástól függően IT/IR módú firmware. Ebayről pl. IBM M1015 vagy Dell H200/H310 és crossflash.
Én inkább a szoftraid felé mennék (ha nem ESXi+VM-ek lesznek) mondjuk egy Ubuntu/OMV vonalon, aztán LVM és úgy osztod ahogy akarod.
A Microserverekbe egyébként 4 HDD hely van és még 1, esetleg 2 diszket bele tudsz zsúfolni (de normális hűtése csak a 4 HDD baynek van, szóval én a felső helyekre inkább SSD/notivinyókat tennék. Szóval nem tudom a 2x500 meg 2x2TB mellé még hogyan akarsz 1-4 lemezt.
Az e-sata portot is vissza tudod loopolni és akkor a 4+1 sata port mellé kapsz egy hatodikat
(rendes SATA-2 sebességhez/AHCI-hoz kell a bios mod).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm a kimerítő választ.
4giga ecc van benn azzal érkezett.
http://www.sharkoon.com/?q=en/content/sata-quickport-intern-4-bay
A cd-rom helyére elfér elvileg 4ssd
Pont azért kell a vezérlő kártya hogy ne kelljen a biost piszkálni.
Esxi nem lesz egyenlőre.
Köszönöm a kartyatippeket.
----
FreeBSD, Solaris, Debian, LMDE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem N40L van, 4 GB RAM, FreeNAS rajta, összesen 3,5 TB ZFS pool, mirror és raidz2 vegyesen 8 disken. Nagyon szépen működik, sose éreztem, hogy a memória szűk keresztmetszet lenne.
--
„Spiró ótvar, Konrád átok, Nádastól meg mindjárt hányok!”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen vezerlőt használsz a 4 plusz disk-hez?
----
FreeBSD, Solaris, Debian, LMDE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hp smart array p400 ról mi a véleményed?
Azt talaltam jo aron.
Nem akarok annyit költeni vezérlőre mint a szerver ára
----
FreeBSD, Solaris, Debian, LMDE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
p400 régi és lassúcska. Miért keresel egyébként hardware raid kontroller-t? ESXi-ben gondolkozol?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem feltétlenül.
Örülnék ha javasolnál valamilyen vezérlőt nem kell hw.
Nagy a választék és nem tudom hogy melyik megbízható és melyik nem. Nem ismerem a gyártókat.
A lényeg hogy 4 portja legyen Sata és jó lenne a 6G/s sebesség.
----
FreeBSD, Solaris, Debian, LMDE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
JBOD: LSI 9211-4i/8i
RAID: LSI 9260/65-4i/8i
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A jó megoldást már megírták feljebb.
A gyengébbekből úgy néz ki ritka madár a 4 portos.
2 portosból ezek vannak: http://corg.hu/pages/Highpoint.html (SATA 6Gb/s vezérlő alatt). Ez Marvell mintha.
Másik gyártó a Silicon Image, ebből nehéz jobb nevű kártyát találni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez engem is érdekel. 4 lemez, nem kell raidet tudjon, mert linuxos mdadm-al használnám. 4db sata3 jó lenne rá...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi a kérdés? :)
4 lemezt tudsz a Microserverbe tenni és linux szoftraid esetén nem kell hw RAID kontroller.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"RAID kontrollernek valami LSI2008/2208 chipsetes, 4-8 portos kártya és felhasználástól függően IT/IR módú firmware. Ebayről pl. IBM M1015 vagy Dell H200/H310 és crossflash."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm a tippeket. Talaltam 10-en ezerert is sata vezerlőket akkor az a gagyi kategoria.
----
FreeBSD, Solaris, Debian, LMDE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni