[Megoldva] Milyen alaplap+CPU (Intel) ? 2012 (ASUS vs MSI)

Fórumok

Sziasztok!

Új asztali gép vásárlását tervezem a közeljövőben, ám a legutóbbi vásárlásom óta (kb 3 éve) nem figyele, a lapok ill. CPU-k piacát.
A konfignak összesen kb 150K környékén kellene megállni.
(Mellesleg: 8 GB DDR3-as Kigston RAM lenne benne, VGA nem lesz bele (nem fontos számomra a grafika, csak a HD filmek menjenek, ezt peedig viszi az i5-ös CPU), nem játszós gép lesz), 0,5-1 TB HDD, és chieftec ház/táp, de ezeket majd Én kiválasztom, kizárólag CPU ill. lapválasztási segítséget szeretnék kérni Tőletek.)

Ha új gépet veszek számomra a legfontosabb a stabil lap (Asus v Gigabyte játszik, _ESETLEG_ MSI, HAAAA rábólinttotok_.
A home szerveremben egy hibrid MSI működik évek óta hibamentesen, de asztaliban nem használtam még. Mostanában, hogy áll az MSI? Mit gondoltok róla?)), ám a lap támogasson a benne lévő CPU-nál nagyobbat, hogy később cserélni lehessen a CPU-t (ha szükséges).

További iránymutatónak:
- Lap kb 40K körűl álljon meg. ---- Z68-as chipsettel
- CPU-t nem tudom, majd a lap eldönti, de kb Ez is 30-40 körűl álljon meg. ---- Core i5
- Melyek most az erős Intel CPU-k, illetve mi közöttük a fő különbség.
- Mik várhatók a közeljövőben?
- Erdemes idén gépet vásárolni? (HDD árakkal tisztában vagyok :))

Érdekel minden hasznos tapasztalat amivel szolgálni tudtok ;)

Előre is köszönöm a segítségeteket ;)

Üdv.:
V007

Hozzászólások

> További iránymutatónak:
> - Lap kb 40K körűl álljon meg
> - CPU-t nem tudom, majd a lap eldönti, de kb Ez is 30-40 körűl álljon meg.

Alaplapból manapság bármi, ami Socket 1155, én mondjuk a Gigabyte szilárd kondis sorozatát tudom hirtelen ajánlani. P67 vagy Z68 chipset, ezzel már remek alaplapot kapsz 25 körül.

Prociból, ha 4 magosat szeretnél, akkor valahol az i5-2400 környékén van a legjobb ár/teljesítmény viszony. Az viszont azért nem olcsó (~45k) ha 2 magos is elég, akkor viszont elég nagy a kínálat 20-30k között.

> - Melyek most az erős Intel CPU-k, illetve mi közöttük a fő különbség.
> - Milyen magokkal érkeznek ezek?

Ezek mostmár mind Sandy Bridge-ek. A pontos paramétereiket össze tudod hasonlítani a http://ark.intel.com-on. Eltérés főként órajelben, és cache mennyiségben van.

Négy magot az i5 széria közepétől felfelé találsz. Alatta 2 mag van, kivéve a legolcsóbb Celeront, (G4xx) ami 1 magos.

> - Mik várhatók a közeljövőben?
> - Erdemes idén gépet vásárolni? (HDD árakkal tisztában vagyok :))

Érdemes. A Sandy Bridge sorozat remek, és a közeljövőben nem nagyon lesz világmegváltó újdonság, legalábbis az alsó-középső árkategóriában.

Köszi, és az Asus, hogy áll lapok téren? Benne nem bízol annyira?

Én teljesen meg vagyok elégedve ASUS-szal is, hiszen egy P5B Deluxe van már 2-3 éve. Ill előtte volt egy Gigabyte, viszont azt megrendezte a villám :S Viszont szerencsére csak a lap sűlt meg félig meddig, de jó lap volt az is

Jó az Asus lapkínálata jelenleg a pénztárcád szab neki csak gátat.
Vásárolni ebben a kategóriában május-június-júliusban érdemes lefognak menni az árak.
A hdd-k hez egy kis +infó megszűnőben a gyári 3 év garancia és lassan csak 1T és felettieket lehet kapni. A SSD viszont 3-5 év garival kapható és munkához elég .
A villám ellenszere egy szünetmentes táp, a legolcsóbb is megtetszi ami 3-5 percet bír, olcsóbb azt cserélni mint egy új konfigot.

A közelmúltban két konfigot raktam össze.
Mindkettőt Gigabytes alaplappal és Intel procival.

1. konfig
GA H67A-USB3-B3 s1155 DDR3 VGA 2xPCIE ATX 32096
CPU Core i5 2400 Quad 3,1GHz 6MB LGA1155 BOX 53207
DDR3 4096/1600MHz Corsair Kit2 CMX4GX3M2A1600C9 7925
Gigabyte Superb 470W 12cm GE-E470A-C4 11469
Haz Antec One Hundred 0-761345-15240-2 16002

Ez az prociba integrált videóvezérlőt használja. Ha nem szempont a játék, akkor megfelelhet akár linuxon is.
A gép fogyasztása üresjáratban 60W alatt van (vinyóval és DVD-vel)
A 470W-os táp feleslegesnek tűnhet, de rengeteg csatlakozó van rajta és az alsó tápos házban is elérik a vezetékek az alaplapi tápcsatlakozókat.

2.konfig
GA Z68XP-UD3P s1155 DDR3 2xPCIE 4xUSB3 ATX
CPU Core i7 2600K Quad 3,4GHz 8MB LGA1155 BOX
DDR3 8192/2000MHz Corsair Kit2 CMX8GX3M2A2000C9

Ez már elég ütős gép. Lion lett rá téve. A geekbench 12000 pont feletti értéket mutat vele.
GTS 450 videóval két vinyóval + DVD a fogyasztása 70W körül van üresben...
A win 7 is értékeli ezt a konfigot...

kép

Sleeep, suspend nem érdekelt, mert nincs rá szükség. Nálam még sosem működött, de állítólag megoldható.
Az iTunes működik, a többi szintén érdektelenség miatt nincs kipróbálva. Az App Store igényel valami regisztrációt, asszem.
Nem szoktam telepítőket használni, mert csak a baj van velük.
Vmware alól szoktam a ccc nevű progival felmásolni a fizikai lemezre a rendszert. Aztán a MultiBeast + szükséges egyéb driverek.
A MultiBeast-ről csak a chimera és a hálókártya + usb3 driver kellett. Az alaplaphoz való DSDT is szükséges. A GTS-450 videókártyával kellett még mahinálni egy keveset. Annak külön szedtem le drivert (ar 550-esé jó hozzá).
Az alaplapi hangkártyát se használom. Az se lett feltéve. A külső USB és firewire eszközök a gyári driverekkel működnek.
Viszonylag kevés melóval sikerült beüzemelni. A VGA-val volt csak némi gondom.
A szoftverfrissítés működik. A verzió frissítéseket érdemes nem felrakni amíg a http://tonymacx86.blogspot.com/ oldalon nem írnak a tapasztaltakról.

Ha s1155-ös lapot veszel akkor mostanában már érdemes olyat venni ami támogatja majd a nemsokára érkező ivy bridge cpukat is.

Jelenleg is egy 775-ös lappal nyomulok ami egy viszonylag erős konfig alapjáúl szolgál, csak egy erősebb CPU-t kellene bele venni, de itthonra ez is megteszi. Sőt :)
Új konfigra azért van szükség mert ingázom a lakóhelyem és a suli között, laptopot nem szeretem, netbookot szintén, ultrabook drága picit, és szintén nem szeretném, így egy új asztali konfig vásárlására készülök.

Természetesen, csak épp ezzel arra akartam utalni, hogy 775 középkategóriás procikkal mindenki jól elvan, kicsivel jobbat tenni bele nem éri meg, egyrészt drága másrészt akkor már a 1155ös lapok jobbak ár/teljesítmény arányban és még a DDR3 memóriák is fele annyiba kerülnek.
A 478 LGA775 lapok kezdnek falidísszé válni így akinek van benne DDR2 ramja és P4-D s775 procija annak egy lapcsere megoldást jelent egy két évig és ha türelmes, lesz jó áron kétmagos proci is előbb utóbb.

Biztos van valami oka, hogy kizárod az AMD-t, csak nem tudom, hogy mi. AMD Phenom II X4 955 CPU-val - 4 mag, max. 3.2 GHz, 64 kiB adat, 64 kiB utasítás L1 cache magonként, 512 kiB L2 cache magonként, 6 MiB L3 cache, ez már közös -, 4 GiB RAM-mal, olcsó nVidia VGA-val, 750 GB HDD-vel, ASUS alaplappal, talán 450 W-os táppal raktam össze ~85 000 Ft-ért augusztus végén egy gépet a barátnőmnek. Eléggé a működés látszatát kelti. Mármint a gép. Is. :) Konkrétabban szólva semmi baj sincs vele, Fedora 16 fut rajta.

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE

+1

Vagy kivárni a trinity-t, A8-A10-el. Már a liano teteje is marha jó sima, otthoni, nem hc gamer felhasználásra.

Ami sokkal fontosabb, egy gyors rendszer ssd. Ocz Vertex3 plö. Egy jelentősen lassabb gép tud gyorsabbnak érződni vele. Én inkább erre költenék, mint gyorsabb procira, amit úgysem érezni.

A videokártyához szólnék hozzá: ha már megveszel egy ilyen középkategóriás processzort, ezekben már általában van Intel integrált videokártya ,amik játékra ugyan nem valók, viszont általában támogatják a hardveres videogyorsítást - szóval ha tényleg nem fontos a grafikai teljesítmény, csak a filmlejátszáshoz, ezen is tudsz spórolni 15-20e Ft-ot.

Igen, ezen Én is gondolkoztam, ám még nem néztem utána, hogy egy alaplapi integrált vga + a core i5 CPU grafikus magja PONTOSAN, mire lenne elegendő.
Ha éppen, h csak elbírná a FULL HD-t, lejhet, h jobban járnék egy max 10-15 ft-os nvidia chipes VGA-val.
Erre a szálra éppen kitérhetünk, ha gondoljátok.

Nekem az asztali gépemben van NVidia kártya, de csak Cuda és némi alkalmi játék miatt.
Amúgy mind a két notimban integrált Intel cucc van. Véleményem szerint teljesen jó cuccok. Linux és Windows alatt is szerintem ezeknek van a legmegbízhatóbb drivere. Azt nem tudom, hogy mennyit segít a HD lejátszáson, de az amúgy is mindegy mert egy mai mainstream processzornak amúgy sem lehet probléma.

Az olcsó videókártyákkal meg csak a gond van. Nekem pl. azért kellett olcsót vennem, mert a gépemben kicsi a tápegység és nincs rajta 6 pines tápcsati. Természetesen ezek a kártyák nem csak azért olcsóbbak mert gyengébbek, hanem mert máson is spórolnak. A hűtése olyan hangos volt, hogy fejhallgatóval zenét kellett hallgatnom amíg nem tudtam beszerezni egy olcsóbb hűtőt. Mindez miért? Mert spórolásból NEM vezérelt venti volt a kártyán ami így mindig a max fordulatszámon pörgött. Mindez egy amúgy kifejezetten csendesnek szánt workstationben.

[off]Minek mondjam el a véleményemet, ha az téged nem is érdekel?[/off]

alaplapbol asrockot ajanlom, megbizhato volt eddig, a supportjuk masnapra valaszol barmilyen hulye kerdesre

--
NetBSD - Simplicity is prerequisite for reliability

Jelenlegi kínálatból ami jónak látszik :
Asus P8Z68-V LX skt1155 (Z68, 4xDDR3 2200MHz, 2xPCI-E, 1xGBE LAN, RAID, 2xSATA3, 12xUSB2.0, 2xUSB3.0)
vagy a drágább
Asus P8Z68-V LE skt1155 (Z68, 4xDDR3 2200MHz, 2xPCI-E, 1xGBE LAN, RAID, 2xSATA3, 12xUSB2.0, 4xUSB3.0)

Intel Core i5-2400 (3100Mhz 6MBL3 Cache 5GT/s 95W skt1155) BOX

Én is néztem a hétvégén ezeket, de rápillantottam emelett a Gigabyte termékeire is, valamint tüzetesebben utánaolvastam a technology-nak.

Ami már mindenképpen biztos: (Mivel jövő hónap végén v az azt követő hónap elején veszem még leljebb mennek az árak)
Z68-as lap lesz, és szórzótármentes K-s CPU bele, vagy ha bejön valami gixer akkor a 2400-as. Tehát 2400 v 2500K. Igaz utóbbi drágább mint azt a topic indításában kitűzött maximumként kitűzött árat említettem, de leadtam a VGA-t így talán belefér.

-S mivel VGA nem lesz a gépbe, olyan lapot nézek amin van DVI/HDMI/D-SUB kimenet.

Az ASUS-t drágábbnak vélem felfedezni mint a Gigabyte-ot, valamint ugyan azt a felszereltséget olcsóbban kínálja a Gigabyte.
Szóval jelenleg teljesen nem tudom mi lesz :) Túl sok lapot néztem már össze kell szedni a gondolataimat.

Majd csinálok a kiszemelt 6-7-8 lap hoz egy táblázatot és összehasonlítom őket, az eredményt pedig majd közlöm veletek.

Az összes Gigabyte lap amit néztem hybrid BIOS-szal rendelkezik, ill. Realtek chipes hálókártyával vannak szerelve.
A leírásból amit linkeltél sajnos nem tudom kivenni, h mi a gond a hibrid bios-szal :S
Ezt tudnád nekem egy kicsit magyarúl részletezni? Köszönöm ;)

A realtek chipet nem igazán szeretjük, inkább marvell v intel. De mint tudjuk mindig van egy kis probléma ha a alsó v felső középkategóriát nézzük, amitől épppppen eltekinthetünk, ha más tekintetben jól teljesít a lap.

UPDATE: Sőt az Asus lapjaim is realtek es chippel vannak, szóval eltikintek most ettől. Marad a BIOS kérdés

Gigabyte alaplapok, végre UEFI alapokon : ipon.hu/hir/gigabyte_alaplapok_vegre_uefi_alapokon/17705

"A Gigabyte-nál eddig UEFI helyett úgynevezett „Hybrid-EFI” firmware-t használtak, amit nyugodtan nevezhetünk BIOS-nak, hiszen az UEFI-hez semmi köze. Ez a megoldás egy AwardBios módosításnak tekinthető, amely lehetővé teszi, hogy 2,2 TB-osnál nagyobb meghajtókról is könnyedén bootoljunk."

"Most viszont a Gigabyte egy újabb nagy tradícióval szakított: a cég az AwardBIOS-ról áttért az AMI BIOS-ra. Hogy ez miért fontos újítás? Mert az AwardBIOS-szal ellentétben az AMI BIOS-nál lehetőség van az UEFI firmware használatára és a gyártók elkészíthetik saját grafikus kezelőfelületüket is a szoftverhez. A Gigabyte BIOS fejlesztőcsapatának tagjai az eddigi gyakorlat miatt az AwardBIOS programozásában szereztek hatalmas tapasztalatot, ami magyarázat lehet arra a tényre, hogy a cég lassan tér át UEFI firmware-re. A legfrissebb hírek szerint azért már van gyümölcse is a szakemberek munkájának, ugyanis az IDF-en egy LGA-2011-es processzorfoglalattal ellátott X79-es alaplapon már UEFI firmware dolgozott: a termék esetében AMI BIOS-t alkalmaztak a fejlesztők, amelyre a Gigabyte saját grafikus felhasználói kezelőfelületét húzták rá."

Nekem is megy relatív jól a Realtek, de ennek ellenére, ha nem lenne sokkal drágább, mást választanák.

A BIOS-al az a helyzet, hogy mindenki UEFI-t használ, a Gigabyte viszont úgy döntött, hogy jó nekünk a hibrid is (régi BIOS rácsapva egy nem komplett UEFI layer). Ez jól megoldja a 3TB-os lemez supportot, aztán majd ha ráérnek, áttérnek natív UEFI-re. Kivételt képeznek ez alól a business alaplapok, ahol úgy néz ki, hogy az Intel kiverte belőlük a natív UEFI-t.

Hogy konkrétan milyen hátrányunk származhat a Hybridből azt nem tudom.

Itt van leírva szépen, csak angolul: http://embedded.communities.intel.com/community/en/software/blog/2011/0…

http://ipon.hu/site/dodiff

Nézegetem az LE-t illetve a sima V típust, és jól látom, h 10K különbség mindössze annyiban van, hogy:
- V-n van egy hátlapi eSata kivezetés,
- 1-2 USB-vel több van kint,
- 3x 16x-os PCI-e bus van (nekem 2 is bőven sok lesz)
- ill. van egy Bluetooth port
Ennyi ? :) Ha igen, akkor nagy valószínűséggel Ő az Én befutóm.

A V javára
- +2xSATA3 és 1xeSATA
- két 8x-es PCIe csatoló, ha XFire/SLI-ben gondolkozol, akkor ez jó
- Intel hálózat (mondtad már, hogy nem hat meg ;)
- valami AbsolutePitch hókuszpók
- Firewire
- feszültségszabályzó 12 -phase for CPU, 4 -phase for iGPU (versus 4 +2 Phase)
- Blutooth nagyon izgi, engem nem hat meg
- ASUS Q-Shield - ez vajon hány centet dob az áron?!
- ASUS Q-Design?!
- egy pár plussz hátlapi USB3. Mivel ezt általában úgyis előre vezeti az ember, felesleges. De végy olyan dobozt amin van USB3 elől.

Személyes véleményem: k*va drága az Intel az AMD-hez képest. Tudom, nem egy szint, de egy 955-öt (alaplap+proci) féláron összeraksz.
Ennek megfelelően én már az LE lap árát is drágállom.

"
A V javára
- +2xSATA3 és 1xeSATA
- két 8x-es PCIe csatoló, ha XFire/SLI-ben gondolkozol, akkor ez jó
- Intel hálózat (mondtad már, hogy nem hat meg ;)
- valami AbsolutePitch hókuszpók
- Firewire
"

----- SATA3 + eSATA éppen jól jön ha van. A többi nem érdekel.

- A többi dolog nem érint meg túl mélyen :)

"
- feszültségszabályzó 12 -phase for CPU, 4 -phase for iGPU (versus 4 +2 Phase)
- Blutooth nagyon izgi, engem nem hat meg
- ASUS Q-Shield - ez vajon hány centet dob az áron?!
- ASUS Q-Design?!
- egy pár plussz hátlapi USB3. Mivel ezt általában úgyis előre vezeti az ember, felesleges. De végy olyan dobozt amin van USB3 elől.
"

---- feszültségszabályzó 12 -phase for CPU, 4 -phase for iGPU (versus 4 +2 Phase)
Ehhez sajnos nem értek. Miért jobb 12 fázis a CPU-nak ill 4 az iGPU-nak
mint 4+2 ??

Ha ez stabilabb működést/erősebb lapot eredményez, akkor mégis ez lesz.

- A többi dolog nem érint meg túl mélyen :)

Az biztos, h drága (Sajnos, ezért is vacilálok sokat, és nézegetem a gyártókat/termékeket, s nem akarok drágán szart venni), de 1x kell megvenni, és 4-5 évig ez Nekem biztosan elég lesz.

Érdekesség képpen 1+2 db MSI lap :
MSI Z68A-G43 (B3) skt1155 ATX (Z68, 2xDDR3/2133Mhz, GbE, RAID, 2xPCIE, DVI/D-SUB) HDMI nincs!
http://www.msi.com/product/mb/Z68A-G43--B3-.html#/?div=Basic
a drágábbik
MSI Z68MA-G45 (B3) mATX skt1155 (Z68, 4xDDR3/2133Mhz, 2xPCI-E, GbE, HDMI/DVI/D-SUB)
http://hu.msi.com/product/mb/Z68MA-G45--B3-.html#/?div=Basic
avagy
MSI Z68MA-ED55 (B3) mATX skt1155 (Z68, 4xDDR3/2133Mhz, 2xPCI-E, GbE, 1394, 2xSATA3, 2xUSB3.0, DVI/HDMI/D-SUB)
http://www.msi.com/product/mb/Z68MA-ED55--B3-.html#/?div=Basic

Akinek fontos flopy és ide alaplapi csatlakozó nincs a lapokon.
LAN 10/100/1000 Fast Ethernet by Realtek 8111E.

Jelenleg semmi. Platformváltás van mindegyik gyártónál idő kell, hogy kiderüljön ki mit szúrt el. Uj forma a Sata3 és USB3 és meg kell szokni a fdd és ide port eltünését.
Az alaplapi vga meg csak használva fog kiderülni mire is jó avagy mire is elég.

Amdről- a véleményem, hogy régebben ha elszállt a lap vitte magával a procit is, utána meg a vga kártya catalist akadt össze Xp sp3 alatt, ezek miatt jelenleg kerülném.

Most inkább a vga kártyák felől kéne megközelíteni az alaplapot, kinek van a legjobb játékra alkalmas kártyája mert annak van hozzá alaplapja is.
Ezt a lapot "csupaszítsd" le és nézd meg kinél mivan milyen támogatással milyen áron.

Közvéleményben jelenleg Asus -Intel párosítás van, de lehet, hogy erős "reklám" érdek miatt. Ha van időd várni Július vége Augusztus elejére több infó lesz + olcsóbbak árak.

Lehet készíteni felmérést de arról kéne , hogy melyik gyártónak van a legtöbb nem Win támogatása az újonnan kiadott eszközeihez.
Az Xp sp3-hoz meg annyit tennék hozzá, ha nem baxxák el a catalist és + akármi frissítést és nem hall meg az egész P4 es rendszer, eszembe sem jutott volna elmélkedni új platform iránt. Ha rosszindulatú lennek, akkor ezt úgy is megfogalmazhatnám, hogy szoftveresen előidézett új eszközvásárlási kényszer :)))
Ha leszámítjuk a játék függőket, nagyon sok helyen nincs szükség a mostani nagyon új eszközökre. Netezni, szöveget szerkeszteni, dolgozni régebbi gépen is kiválóan lehet(ne).
Lazán számolva egy gépcsere nagykeráron 120 ruppó, gyorsabban nem tudok gépelni, a net nem lesz gyorsabb így nagyon nagy kérdés , hogy egyáltalán érdemes e rá áldozni, vagy szokásomhoz híven bontott javított akármiből működő gépet összerakni és használni 775ös szinten.

Ha csak kondit kell cserélni még kapsz pár év stabil működést.
Egy AMD xp3200+ agp lapot raktam helyre és építettem gépet belőle, megy rendesen .
A másik lapcsere egy lga 775 D820 7 éves lett, sajnos a lap nyűgös egy kicsit, használt P5K pro és egy 3 ghz 1333 proci került bele és minden más maradt és azt kell mondjam kétszer többet tud mint amire szükség van.

Manapság nem tudom, milyen lapokat csinálnak a gyártók, statisztikám sincs. Saját gépem MSI alaplappal bír, s nekem úgy tűnik, hogy működik. Nincs vele gondom, stabil. Egy AMD Phenom II X4 955-ös CPU van egy 3.5 éves MSI K9A2 CF-F lapban. Nálam lett 3.5 éves, természetesen újonnan vettem.

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE

A home serveremben nekem egy hybrid MSI megy (gond nélkül évek óta), de ezzel az új technológiával rendelkező MSI lapokat bizonytalanúl nem merem bevállalni, hiszen ezt nem hobbiból tenném a gépembe, hanem hosszú távra.
Utánajárok mindkét gyártónak és választok. A vétel úgy is kb 1-2 hónap múlva lesz megejtve.

Ajánlom, hogy vegyél hozzá egy 16-32GB-s ssd meghajtót, mert a z68+i5 combo-val ki tudnád használni, hogy arról cache-eljen mindenféle hókuszpók nélkül (win alatt). +10e Ft, nem a világ, viszont a felhasználói élmény nagyon döfi.

--
"The only valid measurement of code quality: WTFs/min"

Fő os Linux lesz, ott is működik az Intel® Smart Response Technology ?
Próbáltad már esetleg?

(Mellesleg Én még vennék még SSD-t. Lehet, h túl paranoiás vagyok az SSD-vel kapcsolatban, de szerintem nem túl kiforrot még annak ellenére, h rég óta piacon van... Kevesen veszik, kevés hiba jön elő, v elő sem jön)

nem próbáltam. Eszerint nem is megy:
http://download.intel.com/support/chipsets/sb/intel_smart_response_tech…

De pár perc guglizással azért található alternatív megvalósítás (RAID, bcache, stb). A gyorsaságon túl az is egy érv szerintem, hogy ezzel pont kikerülhetőek a még nem tapasztalt "gyerekbetegségek". Mivel a cache funkcióból adódóan ha elszáll, nem történik adatvesztés.

--
"The only valid measurement of code quality: WTFs/min"

Asrockot kerülöm, de azért nagyon szépen köszönöm Lsh7 a sok segítségedet ;) Ill a többieknek is!

Az asrockot kifejezetten silány gyártónak tartom, mellesleg úgy néz, ki h megvan a választásom egy P8Z68-V lap nevében. Sikerűlt kicsit lefaragnom a többi árából és így már 'nagydünnyögve' belefér ez a drága lap.

Köszönöm mégegyszer mindenkinek ;)

Várok még 1-2 napot, ill. alszok 1-2-t a döntésre és megoldottnak nyilvánítom a kérdést.

Azért " silány " mert irodai alkalmazáshoz mentek, oda meg nem kellett nagy akármi.. de azért ebben a 40ezres kategóriában már nekik is tudni kell valamit.
A többi gyártónak is "döglenek" meg a lapjai kb ugyanolyan arányban, sőt az újabb lapok már nem kondi hibásak és mindegy, hogy Intel/Amd.
Bármit is veszel, kell hozzá egy új táp és egy szünetmentes is !!
Az új lapok már 20+4 és 2x4 CPU csatisok pl
egy Sharkoon 500W WPM Series - Tápegység (80Plus; 14cm ventilátor; Moduláris; Aktív PFC) 2 év garanciával vagy
Thermaltake TR2 RX W0134RE 550W tápegység PFC 14CM FAN 3 év garanciával vagy
CHIEFTEC Tápegység A80 series 500W, 12cm,3év garancia nem moduláris de jó árban van a párja
CHIEFTEC Tápegység SUPER 600W, 14cm, 20+4 Moduláris 3év garancia ez már 20eFt felett van.

Lassan 450W alatt nemlehet tápot kapni pedig egy irodai gépbe 350W is elég.
A modularítás csak egy opció pl a Thermaltake TR2 picivel drágább ~3-4 eFt mint a Chieftec amit kinéztél de olcsóbb a többi gyártó moduláris tápjánál amik 20eFt tól indulnak.
Ha van egy szép alsótápos házad megéri a moduláris táp.

egesz konkretan vele szemezek nagyon: http://enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=1&lv1=27&no=74
(mar van egy ilyenem meg 2008-bol (akkor is sokat vacilaltam), most viszont egy masik gepbe kellene, es kicsit szivom a fogam az arcedulaja lattan: 27-28e

es az o 10e-rel beljebb levo ocsikeje: http://enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=1&lv1=42&no=164 (17-18e)

t

Persze, Én egy Chieftec mellett döntöttem (Chieftec függő vagyok mellesleg), drága de megéri.
Régen mikor gimis koromban találkoztam a suli servertermében a Dragon tornyaival, s annyira megtetszett, h a következő ház vásárláskor egy olyat vettem, s azóta sem vettem más házat, s ennek már jópár éve :)

Most is egy torony házat veszek

Mondjuk a modularitás mellé kapsz 5 akár 7 év gyári garanciát is, tehát ezt is számold a különbözetbe.
Corsair CMPSU-550TXMEU Moduláris tápegység 550W TX Series 5 év garancia de 25eFt környékén kapható, ugyanez Chiefteknél ebben az árban 3 év gyári garancia.
A kiskereskedője válogatja, hogy ebből mennyit ad át a vevőnek.

Én most raktam össze magamnak egy gépet, a következö alkatészekböl:

CPU: Intel Core i5-2500
Azért döntöttem mellette, mert 4 magos, és jól virtualizál. A K-s proci ugyan húzható, de a VT-d kimaradt belöle. HD2000-es intel gpu van benne, hd-t nézni elég. Ráadásul (egy régi cikk szerint), a p67 és p68 lapokon lehet kihasználni a húzási képességeit, amin pedig nincs meg a vga kivezetés. Szerintem ez ma már megvan oldva.

RAM: 16 GB (4x4 GB) Kingmax 1333 cl9 ram. 5 évig nem lesz vele bajom, ráadásul most nem is drága a ddr3.

Alaplap: AsRock h61de/s3
Egy célom volt: 4 ddr3 foglalat legyen rajta. Öszintén nem érdekelt hogy ez milyen lesz. Nekem megfelel. Az asrock-al amúgy sincs bajom, az elözö gépem 5 évig húzta, és még most is müködik (conroe865pe). Megjárta a poklot is.

Biztos hogy követtem el hibát a vásárlásnál,de a következö 5 évben egyenként lehet öket korrigálni :)

Húúú, ezt nagyon jó, h megemlítetted (CPU-ra gondolok.)

Először az i5-ös 2500-as CPU-t akartam, ám a későbbi tuning lehetősége miatt gondoltam legyen inkább a k-s és meg sem néztem, h ez nem tud olyan szinten virtualizálni (ez olyan alapnak tűnt) mint a sima 2500-as...
A virtualizáció nálam is fontos szempont, szóval visszatérek erre a CPU-ra!

Másik: HD2000-es iGPU mire elég? HD filmeket néztel vele eddig csak? Kisebb volumenű jétékokat próbáltál rajta?
A HD3000-nek állítólag meg sem kottyan a HD filmek ill a kisebb volumenű játékok.

Mellesleg ahogy olvasgatok, úgy látszik, h közel hasonló teljesítménye van a 2 iGPU-nak.

UI: Az én konfigomban csak 8 GB 1600-as RAM lesz.

Találtam egy tesztet: http://www.tomshardware.co.uk/forum/65957-20-intel-intel-2000-3000

Mivel Én ilyen játékokat elvétve sem veszek elő, a HD200 is jó lesz nekem HD videó nézésre egy 22-es monitoron ill. a CS 1.6-ot esetleg Source-t is fogja vinni ha évente 1x-2x ráfanyalodik valaki a családból :)

Update: http://www.xbitlabs.com/articles/graphics/display/intel-hd-graphics-200…

Intel® vPro Technology + Intel® Trusted Execution Technology: Üzleti felhasználóknak szánt új tecnology ami sok mindent könnyebbé tesz a juhászoknak akik nap mint nap kihajtják a legelőre a PC-ket.
+ Persze ezekhez tartozik még a VT-d is.

http://prohardver.hu/teszt/intel_dq67sw_egy_alaplap_a_funkcionalitas_je…

"Trusted Execution Technology (TXT); ez hardveres támogatással segíti elő a szoftveres támadások elleni védekezést, amellyel segíti megőrizni a rendszeren tárolt vagy létrehozott adatok titkosságát és sértetlenségét."

"vPro Technology, melynek elsődleges célja, hogy vállalati környezetben könnyebbé tegye a rendszergazdák számára a számítógépek távoli felügyeletét az Active Management Technology (AMT) és a különböző, virtualizációt támogató funkciók révén. Az imént említett AMT-vel akár úgy is lehet leltározni, felügyelni és javítani a PC-ket, hogy kikapcsolt állapotban vannak, összeomlott az operációs rendszerük, netán elromlott a merevlemezük. Segítségével egy vírusfertőzött számítógép is izolálható, mielőtt a hálózaton keresztül kárt tehetne, ám arról is értesíthető a rendszergazda, ha a vírust már eltávolították."

Tehát ha jól értem, akkor a virtualizációs "élmény" csökkenése nélkül nyugodtan vásárolhatom az erősebb K-s CPU-t?

Virtualizációhoz nem szeretnék hozzászólni (amennyit nekem kell, arra mindegy, melyik CPU :)), de az AMT _nekem_ nagyon jól jön/jött.
Egy 2600-ast használok február eleje óta, egy AMT képes Intel (gyártmány is I) alaplappal, és tök jó. Lehet iso-t bootolni rajta, a win-t meg úgy hegesztettem meg távolról, hogy láttam, ahogy kiírta, hogy nincs a hálókártyához driver :) Gyakorlatilag egy korrekt ILOM-ot kapsz; VNC-vel lehet a remote displayt nézegetni, bios-t turkálni, stb. Amivel kevesebb a "rendes" megoldásoktól, az az, hogy a rendszer állapotáról nem ad információt (feszültségek, hőmérsékletek, ventillátorok állapota), de azt a bios-ba belépve lehet nézegetni.
Röviden: ha úgy gondolod, hogy nem kell hardcore virtualizáció, _ÉS_ távmanagement sem, akkor a 2600k jó választás. Ha kell távpiszkálás (kikapcs, bekapcs, reset, távolról turkálni a gépet), akkor 2600 + megfelelő (AMT-t tudó) alaplap. Ez utóbbiakból nincs nagy választék...!
<-------
You can't grep on dead trees.

A VT-d a te esetedben (mint ahogy gondolom elolvastad a linken) felesleges.

A TXT-t nem ismerem. Nem hiszem, hogy fontos lenne.

A vPro meg jó cucc, de asztali géphez, otthonra szintén felesleges. Nekem is tudja a gépem, mégsem próbáltam soha.

Illetve, itt is megjegyezném, hogy létezik Xeon E3 is. Nekem bevált: http://ark.intel.com/compare/52210,52209,52272

160K körűl jön majd ki a gép HDD/VGA nélkül, de várok kiscit még Én is, figyelem az árakat.
Jelenleg mintha picit megindult volna felfele :S

Chieftec 500W táp/ház ~ 50K
Asus lap amit feljebb említettem ~ 45K
CPU-t is említettem ~ 50K
8GB kingston RAM ~14K
CPU hűtőn agyalok még, h bele kéne tenni egy nagy dögöt, h halk legyen + 1-2 12cm-es ventit a házba, de ez ráér még ha leljebb mennek az árak. Erre max 10K-t szánok, ha szánok, s ezzel inkább 170K

A 6000Ft-os hazak semmire nem valok: nyeklik-nyaklik mindegyik (szallitasnal, vagy ha egyszeruen csak odebb kell rakni valamiert kimozdulhatnak a kartyak, csavarodhat az alaplap (RoHS ota ez kulonosen hasznal), rezonal, hangos, szar. Ellenben egy jo haz nagyon sokaig jo haz lesz, tobb gepfejlesztest is tulelhet.

Persze mindenki dontse el, hogy meger-e neki valamennyi (a gep teljes arahoz viszonyitva legfeljebb 10%) tobblet raforditast egy rendes haz. Nekem pl. igen: 10+ eves hazaim is vannak (persze tapcsere volt, de elsosorban csak a jobb hatasfok miatt, a regi tapok is mukodnek) anno ~15-18k-volt tappal (DTK CAS74), mostanaban ez a kategoria 35-40k korul kezdodik, de nehez jo hazat talalni, mert valamiert sokkal fontosabb a plexi oldallap, meg a CCFL, meg a vilagito ventilator, meg a kek hattervilagitasu LCD-s rohadalom az elolapra mint az, hogy ne alufoliabol legyenek az oldallapok es legyen par merevito a hazban...

Nekem túl nagy elvárásom nincs a házakkal kapcsolatban. Világító ventilátorom sohasem volt, sem plexilap oldala a háznak. Széken ülök, nem a gépen, s nekem is régi a gépházam, hiszen az új gépet mindig a régi házba építem. Hogy konkrét legyek, a gépem az első házban van. Lényegében arra használom a házat, hogy az alaplap, HDD, optikai drive, tápegység ne az asztal alá legyenek berúgva, mint összedrótozott alkatrészhalmaz, valamint a kártyákat valami megtartsa a slot-okban. Egy passzív vaslemez tartó doboz, ennyi, s nem több. Nekem ehhez a 6000 Ft-os ház megfelel, a maradék pénzből inkább RAM-ot veszek, vagy megspórolom. Tavaly nyár végén és ősz elején raktam össze két gépet 4 GiB RAM-mal, kb. 450 W-os tápegységgel, AMD Phenom II X4 955 CPU-val, valamilyen ASUS alaplappal, úgy 500 GB illetve 750 GB HDD-vel, egy egyszerű nVidia VGA interface-szel gépet. Az egyik Barbone házba került, s az árban ez is benne van, a másik a régi házába, így oda nem kellett házat venni. Mindkét gép 85000 - 87000 bruttó forint volt. Mindkettő stabil, megbízható, a maximum 3.2 GHz-ről járó 4 magos CPU miatt még lassúnak sem nevezném. Az viszont igaz, hogy én árérzékeny vagyok, illetve azok, akiknek összeraktam.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez sajnos viszont igaz. A régi, alig párezer forintos ház még jól szerelhető, merev, van benne anyag. A mai olcsó házak nagyon vékony lemezből készülnek, nem sok tartása van. Ettől függetlenül, ha az ember nem ül rá, ez utóbbiban is elketyeg egy gép gond nélkül.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ahogy mondod: A táp 15K a ház pedig 32K kb 50K.
Házból nem engedek. Nekem szükségem van egy bazi nagy MINŐSÉGI házra amit ha megfogok nem vágja szé a kezem, ha ránézek neem hányom el magam a csili vili faszságoktól, ha bele akarok tenni 10 HDD-t akkor belefér, nem kell attól félnem, h zörög, kattag, csattog, törik, nem szellőzik, vagy éppen pont sok hangot ereszt ki, nem férnek a kábeleim.
Ezért nem veszek Én 6.000 vagy 10.000ft-os házakat táppal egyettük :D

Megveszem a chieftec minőséget, az ő elegáns puritánságával.

Update: Vehetnék kisebb chieftec házat nem 32-ért hanem 24-26 ért de nem tetszik na :S
A leegutóbbi házam amit vettem az is chieftec és 20K körűl volt + táp 10K körűl és azóta megvan mindkettő. Ennek 4-5 éve.
A házat mozgattam töbször, szereltem, és se horpadás rajta se karc se semmi. Azóta sem zörög ha úgyvan rá is merek állni :) Tartós ház... és ez is tartós lesz.

Persze, lehet fogni a haz aran, csak nem biztos, hogy erdemes.

Az arerzekenyseggel kapcsolatban van egy mondas, kb. olyasmi, hogy tul szegenyek vagyunk ahhoz, hogy olcsot vegyunk:)

Ettol fuggetlenul nyilvan tovabbra is mindenki sajat belatasa szerint dont, a velemenyet mindket fel leirta.

Semmit nem szamit a kulonbseg.
A tapra irt ertekek nevleges ertekek, amiket a tap hosszu tavon kepes leadni. (Persze normalis minosegu taprol beszelunk, gagyinal az ertekekbol kb. negyzetgyokot kell vonni.) Rovidtavon, csucsertekben a barmelyik tapegyseg kepes sokkal nagyobb aramot leadni, mint a neveleges (meg kell nezni az adatlapon, jobb tapoknal fel van tuntetve).

Nalam 13HDD-t (12+1, nem ilyen green szarsag, hanem rendes 7200RPM-es mindegyik) vidaman visz egy 500-as Chieftec mar kb. egy eve, koszoni semmi baja. Mellesleg idle fogyasztas Q9500-zal (ugye 95W TDP...:) kb. 110-120W, inditasnal csucsban 300W alatt; ebbol a RAID kartya ~10W, VGA ~10W, halokartya ~5-7W. Semmi szukseg nagy tapra, de az alacsony terheles miatt legalabb a tap hatasfoka is alacsony lesz (a gep teljes fogyasztasa pedig magasabb, es ha azt is hozzaveszem, hogy a nagyobb tap joval dragabb... teljesen megeri)

Az lenne a megoldás, ha a HDD-ket az alaplapok nem egyszerre indítanák. Valaha sok HDD indítását úgy oldottam meg, hogy egy shift regiszterbe léptettem be 1-es biteket, a kimenetek voltak a HDD-k -RESET lábaira kötve, így egymás után, időben eltolódva pörögtek fel a HDD-k, megelőzve a táp leültetését.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ezt mar jopar evtizede feltalaltak, 'staggered spin up' nevre hallgat a megoldas, SCSI/SAS/FC cuccoknal a kezdetek ota hasznaljak. Van valami 2004-es white paper is, ami SATA diszkeknel emleget valami ilyesmit. SCSI-nal (es gondolom SAS-nal is, elvegre a protokoll megegyezik) a START UNIT parancs porgeti fel a diszkeket, ha az adott meghajto ugy van konfiguralva. Nehany gyartonal volt olyan opcio is, hogy a diszk automatikusan indul, de egy random kesleltetes utan.

Desktop SATA-nal az ilyesmi annyira nem divat, persze (par orultet leszamitva) nem is szokas 2-3-nal tobb vinyot tenni egy gepbe:)

Na, upgrade miatt (vagy downgrade... ahogy vesszuk; a fogyasztascsokkentes volt a cel es a nem tul meggyozo alaplap lecserelese valami normalisabbra) szetkaptam a fent emlitett gepet, de elotte/utana ujra fogyasztast mertem, es ugy tunik rosszul emlekeztem: idle 230W, indulasnal (HDD felporges) max. 340W, de meg mindig kurva messze vagyunk a nevleges 500W-tol (tap: Chieftec CTG-500-80P).
Alaplap/proci/RAM csere utan (minden mas valtozatlan) a fenti ertekek 175/280W-ra csokkentek, lehet, hogy kisebbre kene cserelnem a tapot? ;>

(BTW a cserenek a fogyasztascsokkentesen kivul egyeb elonyei is voltak: az eddigi desktop alaplap helyett szerverlap kerult a gepbe, ECC RAM (nem mellesleg negyszer annyi, mint elotte), asszem ehhez megint nem kell hozzanyulnom egy darabig.)

Hogy áll a "vásárlási " kedved, nézzek friss árakat ?

Folyamatosan követem az árakat mióta összeállt a konfig, de néhol emelkedik, néhol pedig stagnál az irtózatos ár :S Legnagyobb csökkenés 1K volt a CPU-t tekintve :S

De ha van néhány szabad perced, akkor a Te adataidat is megnézném :)
Attól függetlenűl, h ilyen hoszan fent tartják az árakat, még mindig az a véleményem, hogy hamarosan csökkeni fognak, és ha kell darabonként veszem meg az akt. legalacsonyabb áron.