1 gep - 6 monitor

Udv!

Egyre gyakrabban talalkozom olyan rendszerekkel, ahol egy gepre egyszerre 6 monitor van kotve. Nem az erdekel, hogy szoftveresen ezt ki hogy oldja meg, hanem hogy ehhez milyen hw kell? Nekem a standard felallas egy gepre egy monitor, es ugy 6- 10 ev lemaradasom van HW- k teren ismeretileg :- ), de erdekelne, hogy ez hogy jon ossze? Van ilyen monitorkartya? Vagy mar letezik valami monitor hub / switch? :- ). Esetleg tobb kartya egy gepben? No es egy ilyen kombo milyen osszegben van? Mondjuk ha kellene nekem egy ilyen gep mindennel egyutt (kiveve a hat monitor), mennyibol jonne ki? 100e?

Erdekelne ugyanez a kerdes 3 monitorra is.

Gondolom akad itt nehany ember, akinek van tapasztalata ilyen osszeallitassal :- ).

Koszi.

Hozzászólások

hát igen, több kártyás megoldások mind Ati mind nVidia oldalon léteznek az elöbbinél Crossfire néven míg utóbbinál SLI néven fut ez a rendszer, 2 kártyánál 40-65%os hatásfokkal de a 3. kártya már csak 20-25%ot tesz rá, és ha jól tudom maximum 4 gpu/nVidia/ vagy vpu/Ati/ lehet összekapcsolva :), de ezek már évek óta léteznek ám , ha elárulsz 1-2 adatot a gépedről pl hogy milyen vga van benne akkor tudok segíteni egy ilyen "konfig" kiépítésében

Windows reboot, Linux be root!

ha n példányban akarod ugyanazt nézni, akkor vannak ilyen kvm switch-szerű ketyerék (kb. videoerősítő), amibe bemegy egy vga, és kijön belőle n db.

ha meg n különböző képet szeretnél, akkor n/2 db számítógép, darabonként 1 db sima, mezei, olcsó kétkimenetes videokártyával (én a legolcsóbb, venti nélküli nvidia-t venném).
ez lesz kb. a legolcsóbb.

ha nem nagyon kell cpu teljesítmény a gépbe, akkor egy full integrált atomos ketyerén is elgondolkodnék, n képhez n db ketyere. pl:

http://www.intel.com/Products/Desktop/Motherboards/db-d525mw/D525MW-ove…
http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=PBY1wFg4r0bOWE5O
http://pden.zotac.com/index.php?page=shop.product_details&product_id=24…

mert alig fogyaszt, és sokkal kompaktabb, mint egy mezei pc.

Opsz, kicsit rosszul fogalmaztam. Mondjuk legyen negy monitor, es mindegyiken csak 1- 1 program fusson, tehat mindegyiken kulonbozo.

A tobb olcso gepen en is gondolkoztam, de az azert nem jo, mert akkor tobb billentyuzet is kell, meg eger, vagy valaki kvm switch, ami jelen esetben nem elfogadhato.

nem igaz, mert ha csinálsz n db atom-ot, mindegyikre 2-2 monitor + 1-1 ssh szerver, akkor ha van még egy PC-d, azzal eléred mindegyiket, és azt teszel ki a képernyőkre, amit akarsz.

Feltételezem nem minden másodpercben szeretnéd váltogatni a képernyőkön megjelenő "programokat", így ez az út járható.

Mi 4 monitorhoz 2db passzív nv kártyát tettünk be. Nem kell neki semmi SLI vagy crossfire ha csak a nagy desktopot akarsz.

Van amúgy meg másik lehetőség a displaylink.

Nem tudom milyen elrendezesek lehetnek, sosem hasznaltam egy monitornal tobbet, de lenyegeben annyi kell, hogy mondjuk 4- 5 monitoron 1- 1 program fusson (szoval mindegyiken egy), ami csak ir valamit, vagy rajzol, mindegy. Nem biztos, hogy erre a 3000x2000- es felbontas a megoldas. Vagy igen? :- ).

Értem, mostanában dualdvi helyett van dvi,vga,hdmi egy vgan ami kb 7-8e től kezdődik. Ezzel meg tudsz hajtani két monitort DVI kábelen (persze az egyik egy hdmi-dvi kábel lesz, de ez nem dragabb mint egy dvi kábel).
Magyarán 7-8e vel számolhatsz 2db monitoronként mint plusz befektetés.
Az alaplapoknál is általában ez a hármas van integrálva (dvi,hdmi,vga), de ott csak vga és dvi/hdmi mehet egyszerre, dvi és hdmi nem.
Csak nézd a x16 pci-e slottok számát.

Ha a több monitor a lényeg (és nem a teljesítmény összeadása), akkor több kártyával megoldható.
Például ha van alaplapra integrált videó is, akkor az manapság már 2 kijelzővel boldogul, ehhez még egy mai átlagosabb olcsó kártya 2-3 monitort kiszolgál. Ha több kártya, akkor több monitor. Persze arra érdemes figyelni, hogy milyen csatlakozók állnak rendelkezésre a konkrét megoldásnál, mert előfordulhat, hogy d-sub és dvi-d / hdmi / display port csatlakozók vegyesen lesznek.

Van persze kifejezetten több kijelző kezelésére készített kártya is, ati esetén 5-6 kijelzőt kezelő "eyefinity" kártyák is vannak (display port).
http://prohardver.hu/hir/hat_monitort_kezelnek_az_uj_radeonok.html

Vagy itt 5 kimenetes hd 5770
http://prohardver.hu/hir/lapos_radeonok_dobjak_fel_az_augusztust.html
Ezek egészen emberi áron kaphatók: http://www.argep.hu/trend/HD57/HD-5770-Eyefinity-5.html

Matrox pedig monitorok egyesítésével oldja meg
http://prohardver.hu/hir/eyefinity_matrox_modra_gxm_dualhead2go_tripleh…

Általában egy mezei VGA 2 monitort tud meghajtani, így ha mondjuk veszel 3db ilyet (mondjuk 15e/db=>45e), mellé egy 3 utas SLI vagy crossfire képes alaplapot(attól függően, hogy NVidia, vagy ATI karikról beszélünk, mondjuk ez még egy 25e), mellé egy kellően erős és márkás táp(750W körüli ajánlott azért 3 VGA-hoz, ez mondjuk olyan 30k), akkor az új alaplaphoz valószínűleg nem lesz otthon procid, szóval ez még egy 20k, ha nem akarsz valami gyorsat. Ez így 120k. A többi gondolom van az otthoni gépedben.

Tudomásom szerint(még nem próbáltam) SLI módban az Nvidia kártyák csak 2 monitort tudnak meghajtani, ezért ilyen esetben nem szabad őket összekötni. Viszont nem láttam még olyan alaplapot, amiben több PCI-E lenne SLI támogatás nélkül.

------------------
My Open-Source Android "Projects"

ahogy PunishR írta, nem kell crossfire vgy más teljesítmény összeadó megoldást támogatni, ha csak a több monitor használata a lényeg (nem 3d játékokhoz). Ha kisfogyasztású kártyákról van szó (főleg ha nem kell plusz tápcsatlakozás sem neki) akkor lehet túlzó a 750W táp.

Most vettem egy 15e-s ati kártyát, ez alapból támogat 3 monitort - 2 ilyennel crossfirerel (van rajt egy d-sub, egy dvi meg egy hdmi, és írják, hogy 3 kártyával is használható) bőven megy a 6 monitor is, és a kártya is olcsó, fejlesztéshez (persze ha nem komoly 3D-s munkát végzel) sztem bőven elég egy ilyen kártya is.

szerk.: közbe látom már más is írta

Ati

  • ATI Eyefinity multi-display technology 1,4
    • Three independent display controllers
      • Drive three displays simultaneously with independent resolutions, refresh rates, color controls, and video overlays
    • Display grouping
      • Combine multiple displays to behave like a single large display
  • Footnotes

    • 1. Driver version 8.66 (Catalyst 9.10) or above is required to support ATI Eyefinity technology and to enable a third display you require one panel with a DisplayPort connector.
    • 4. ATI Eyefinity technology works with games that support non-standard aspect ratios which is required for panning across three displays.

    Ahogy fentebb többen is írták, az ATI 5000-es szériája már mind tud 3 monitort kezelni, az 5870-ből pedig van amelyik 6-ot is lekezel, mindegyiket akár FullHD felbontásba. Ha jól tudom ehhez már DisplayPort kell és egy elosztó vagy mi.

    Egyébként a több monitor/videókártya kezelés nem egy mai dolog, Windows-on a 98 volt az első amelyik ezt támogatja. Ha a lényeg a 6 kijelző, akkor megoldható egy alaplappal amin van 6 PCI (nem PCI-E!), kell bele 6db S3Virge és kész, már az is támogatta, nem a 3D-s a sima DX vagy mi volt. Nem lesz egy szélvész, de hat konzolhoz elég, és olcsó :)

    csináltunk hasonlot 1 gép 6 monitor.

    semi extra nincs benne kel sok pci-e ezekbe olyan kártyákat teni amit támogat linux.
    majd beálitani (XF86Config ezt sajnos kézzel kel mert auto configek nem igen menek).
    A gépünkben volt 2 db nvidia 9600 (pci-e) (csak azért mert ezt kaptuk ....) +1 matrox(pci) mindegyik kártya 2 monitort tud kezelni. proci kis celeron dualcore alaplap 2 pci-e táp 300w (:( mert ezt találtuk ) oprendszer SUSE linux (alkalmazás miat.).
    3d-t nem használtunk!!!

    Olyan alaplap és VGA kell amibe bele tudsz tenni 3 db-ot vagy olyan kártyából amin 3 kimenet van. win 7 esetén használjuk, nvidia kártyákkal és a driver remekül kezeli, még nem is kell azonos kártya. linux tapasztalat nincs. ati esetén vga dvi és hdmit kapni könnyű, innentől már csak átalakítók kellenek. az sli és crossfire esetén kérdéses mennyire lehet használni minden kimenetet.

    Én írtam ilyen programot, amivel négy monitort kellett volna meghajtani. Egy gépben volt két dual-head PCI-E videokártya, tehát hardveresen nem lett volna gond.

    Ne bízd el magad, hogy csak a HW érdekel! Valamiért Windows alatt nem lehetett két külön kártyán OpenGL kontextust nyitni egyszerre, ezért az lett a vége, hogy két külön gép kellett a négy monitorhoz, másképp nem állt össze szoftveresen. (Persze lehet, hogy megoldható lett volna, ott és akkor egyszerűbb volt betenni még egy vasat.)

    Ha videót is le akarsz játszani szoftveres dekódolással, akkor négyszeresére fog nőni a buszon elvitt sávszélesség, ami HD esetén már lehet sok.

    ha csak 6 vagy több kép kell akkor egy videó-splitterrel meg lehet csinálni, kb 10e-től lehet ilyeneket venni... a képet klónozni vagy akár felosztani is tudja. Se xorg barmolás, se kártyavásárlás nem kell...

    Itt egy ilyen alapmodell: http://www.aten.com/products/productItem.php?pcid=20050107104612001&psi…
    One video input to 2 video outputs.
    Cascadable to 3 levels-provides up to 8 video signals.

    Gondolom létezik olyan is, amire kiküldesz valami nagy felbontású képet, és szétosztja több kicsire.

    Tegyünk már különbséget az "azonos videójel szétosztása több kimenetre" (ugyanaz a kép akár 100 monitoron - erre valók ezek a 8-10e-s eszközök) és a "több független jel több monitoron" között, ami csak a lentebb ajánlott nVidia dh2go/th2go külső eszközökkel oldható meg, amik ~40e-nél kezdődnek 2 monitorra - ennél viszont olcsóbb monitoronként egy 3-4e-s videokártyát rakni a gépbe.

    AMD 785G chipsetes alaplap + HD 3450, szerintem ez lenne a legolcsóbb, bár ez még mindig "csak" 4 monitorra elég. Másrészről pedig 2 db. HD 5450-es kártya, 2 db. belőle ~20 000 Ft. Ezek a kártyák egyenként 3 kimenetet adnak, így elvileg nem lenne gáz a 6 monitorkimenet sem. Gyakorlatilag hogy ez így működik-e, sajnos nem tudom.

    Szia!

    Ezt is megnézheted
    http://www.matrox.com/graphics/en/products/gxm/th2go/

    pár éve a dsub-os változat már nem volt extrán drága, ráadásul azóta kiment a "divatból" így már használtan is megkapod...

    ez tud felbontás széthúzást is értsd 3072*768-at meg tud külön monitort is szerintem

    szerk:

    Expand your desktop further and connect a second TripleHead2Go to your graphics hardware to support up to six monitors at a time!

    HG

    A matrox ma is gyárt olyan kártyát ami 4 monitor kimentes :
    http://www.matrox.com/graphics/en/products/graphics_cards/m_series/
    Nekem régi PCI G2+/Quadp kártyám van ami akár win7 alatt is müködik 4 monitorral.
    Display port 8 kimenettel :
    http://www.matrox.com/graphics/en/press/releases/2009/process_control/m…

    Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
    http://elütöttek.hu/

    Ha jól emlékszem akkor az úgy megy, hogy a 2 kimenet minegyikére kerül egy 3 monitorra osztó eszköz.

    Itt játszhat az SLI, ha a teljes képernyőn kell 3D-s gyorsítást végezni.

    Huhh! Ezen a szakmai fórumon nemigen láttam még egy témához ennyi félrevezető hozzászólást :) Pedig ez nem egy ördöngős téma.
    486-os, PCI korszak óta annyi single-/dualhead videokártyát tömsz egy gépbe, amennyit fizikailag bele tudsz pakolni. Mind külön eszköz, mind külön kezelhető.
    Nem kell ide X*10.000,-Ft-os hiperkártya meg SLI, meg Crossfire - ezek 1 videokimenet teljesítményének megnövelésére valók több kártya számítási teljesítményének összekapcsolásával. Ha sima "irodai szintű" használatra kell több monitor, akkor veszel X db legolcsóbb videokártyát olyan csatolóval, amivel az alaplapodba bele bírod rakni. Ha kevés a PCIe slot, rakhatsz még mellé régi PCI-t is pluszba.
    Milyen rendszer? Win simán viszi, Linuxban kézzel, némi szívással konfigurálandó, de megy.
    Nem ide tartozik, de az is simán megoldható ilyen "paraszt" eszközökkel évek óta, hogy a sok monitor mellé bedugsz sok USB-s bill.-t + egeret és külön-külön desktopként használhatod őket (egyszerre 3-4 felhasználó dolgozhat 1 gépen)

    A probléma gyökerétől megközelítve: hasonló eredményt el tudsz érni pl diskless thin kliensel is:
    ltsp, tftp boot

    --
    Kis problémából egy kis munkával nagy problémát lehet gyártani. Ha valami müxik ne b***tasd :)
    Uriember az, aki nem beszél a Windows-ról, pedig tudna...

    Én múltkor Bécsben a Saturnban sétálgatva a 3 monitoros PC-re csorgattam a nyálam, amin panorámában futott valamelyik autoszimulátor. Tetszett. :)
    --
    "Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live." John F. Woods