DKU-5 kábel kérdések

Sziasztok,

Van egy Buffalo Linkstation Pro 320GB NAS-om, amit az itt leírtak alapján egy kicsit megbuheráltam. Kicseréltem benne a HDD-t 1TB-ra, frissítettem debian lenny-re, raktam rá mediatomb media szervert, mysql-t, apache2-t és rtorrent klienst rutorrent webgui-val. Meg van pár éve és eddig nem juttot eszembe, hogy használjam más dologra mint hálózati storage és egy PC állandóan futott ezen feladatok ellátására.

Szeretném a kernelt frissíteni, de ehhez szükségem van soros kommunikációra amíg az UBoot betölti a rendszert.

Beszereztem egy DKU-5 Nokia kábelt amivel a Marvell lapon lévő soros kimenetet USB jelszintre tudom alakítani, viszont itt problémába ütköztem. A leírásban szereplő kábel és az én kábelem színkiosztása nem egyezik meg és fogalmam sincs melyik kanócot hova kössem. Nincs műszerem amivel mérni tudnék.

USB csatlakozó
IMG_6975

Vezetékek
IMG_6976

LSPro belülről
IMG_6977

LVTTL soros port: TX, RX, YCC, GND

A LSPro-ba bekötéshez már készítettem egy ilyen csatlakozót:

Ha valaki meg tudná mondani, mely szinek jelölik az USB kábelen GND, RX, TX jeleket, az nagy segítség lenne.

Előre is köszi!

Üdv,
Gábor

Hozzászólások

Fehér: Data -
Zöld: Data +
Sárga: VCC +5 V
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1

Húú, ez gyors válasz volt. Köszi!
Azt még meg tudnád mondani, hogy az LS-n hová megy a Data+ és Data-? TX -> Data+, RX -> Data-? Vagy fordítva? Ahogy a művelt angol mondaná "ich habe keine Ahnung".

Jól gondolom, hogy a VCC-t ne kössem be? Valami olyat hallottam, ha mindkét eszköz aktív akkor gond lehet belőle.

Figy, te nagyon nem vagy képben, inkább bízd hozzáértőre.

Az USB nem RS-232 soros port.
Az usb kivezetéseit nem kötheted közvetlenül a linkstation soros portjára.
Ha a Nokia kábel nem usb-soros átalakító, akkor felejtős.

Linkstation soros port bekötése:
http://buffalo.nas-central.org/index.php/Add_a_Serial_port_to_the_ARM9_…

USB-soros átalakító kábel TxD-jét az LS RX-re, RxD-t pedig TX-re.

Ha az adatvezetékekről nem tudod, hogy melyik melyik, akkor 33-100ohm-os ellenálláson keresztül kösd be, és ha nem működik, akkor cseréld meg.

Rendben. Tehát akkor a kábeled egy USB-soros átalakító. Így viszont a kibontott vezetéken a GND mellett nem a D+ és D- van, hanem RxD és TxD. És ez jó.
Ha szét tudod bontani a levágott nokia csatlakozót, akkor mérés nélkül is megnézheted, hogy melyik szín melyik jel.
Itt a kiosztás: http://buffalo.nas-central.org/wiki/File:CA-42_DKU-5_pinout.jpg

Ha nem sikerül szétbontani, vagy nem látszik jól, hogy mi hova megy, akkor muszáj műszerrel kimérni. GND-d ellenállásméréssel, mert az össze van kötve az USB GND-jével. TxD-t feszültségméréssel a terminálos módszerrel, a maradék meg az RxD lesz.

Ha a beazonosítás megvan, akkor jön a bekötés az alábbiak szerint:
A kábel GND-je a panel soros csatlakozójának 4-es kivezetésére.
A kábel TxD-je a panel soros csatlakozójának 2-es kivezetésére.
A kábel RxD-je a panel soros csatlakozójának 1-es kivezetésére.

Ha mégsem megy, cseréld meg az adatvezetékeket.

Sajnos a szétbontáson már tól vagyok és nem jártam sikerrel. Ezek a ferde szeműek olyan mértékben kiöntötték gumival a belsejét, hogy a legaprólékosabb szabdalás során se sikerült megfejtenem, melyik vezeték hova tart. Akkor marad a mérés, veszek egy multimetert. Köszi az infót.

Nos vettem multimétert és nekiálltam méregetni, de mint az kiderült, nem vagyok egy elektron-zsonglőr.

A szakadásjelző funkcióval próbáltam kideríteni melyik lehet a föld. Sajnos nehezen lehet hozzáférni az USB csatlakozó érintkező lapokhoz, mert nem elég vékony a mérőműszer pálcája és gyakran hozzáér a csatlakozó fém keretéhez. Viszont ha ennek a keretnek keresek vezetéket, akkor zöld kanócra ad hangjelzést. Gondolom akkor ez lesz a föld.


|----------------------------------|
|                                  | 
|                                  |
|   GND    DTA+    DTA-    VCC     |
|---===----====----====----===-----|
|    4      3       2       1      |
|----------------------------------|

A csatlakozó tetején van 2 apró perforáció, ezen keresztül tudom direktben a 4-es és 1-es vezetéket tesztelni. A 4 párja a zöld vezeték, az 1-hez nem tartozik semmi. Ebből következtettem arra, hogy akkor tényleg a zöld a GND.

Hogy kell ellenállásméréssel kimérni a GND-t?

Még valami: Ha kikapcsolom az LS-t és méregetek rajta, akkor a soros csatlakozón TXD és GND-je zárt áramkör, ezt nem nagyon értem. Ennek így kell lennie?

Egyébként linux felismeri a DKU-5 kábelt és megjelenik mint /dev/ttyUSB0, windows alatt installálni kell egy USB-Serial drivert és akkor ott is megy. Sajnos adatot még nem tudtam összeszedni róla. :-(

Egy kép a gányolmányról:

Kimértem a csatlakozót, és működik és átviszi a jelet a nyákról a vezetékekbe.

Ha felcserélem a sárga és fehér vezetéket az sem segít, nem kapok adatot.

Üdv,
Gábor

A szakadásmérés is ellenállásmérés.
És valóban a zöld a GND, ha arra sípol a fémházhoz érintve a mérőzsinórt.

Ha egy félvezető chip lábain szakadásméréssel próbálkozol, akkor a megjelenő feszültség hatására a tranzisztorok kisebb-nagyobb mértékben kinyithatnak és áram folyhat, vagyis a szakadásmérő sípolhat.

PC-n indíts terminált, a csatlakozón az LS-re dugás helyett kösd össze a sárga és fehér vezetéket. Ekkor amit kiküldesz a terminálon, az vissza is kellene érkezzen, vagyis ha be van kapcsolva az echo, akkor minden beírt karaktert duplán kell láss, kikapcsolt echonál meg szimplán. És ha megszünteted az összekötést, akkor a begépelt dolgok nem jönnek vissza.
Ha ez megy, akkor az adatkábel rendesen működik.

Ezután jön az LS-re csatlakozás és a kísérletezés a két vezeték cserélgetésével.
Ha nem akaródzik működni, akkor lehet hiba a soros port sebességének helytelen beállítása vagy az átvitelvezérlés (handshake) helytelen beállítása, vagy más szoftveresen módosítható paraméter helytelen beálítása.
Végső esetben az LS hardverhibájára is gyanakodhatsz.

Ha nagyon nem megy, keress a közelben valakit, aki otthon van az elektronikában és némi folyékony kenyérért cserébe biztos szívesen segít.

köszi a tippet a TXD és RXD összekötésével kapcsolatban. a minicom-on szépen jön vissza az adat, amit pötyögök a billentyűzeten. Ahogy írtad echo-ON esetén duplázva. Így már biztos lehetek benne, hogy a sárga és fehér vezeték az adat.
Félek, hogy a sok próbálozás közben tönkrevágtam valamit az LS-en és ezért nem akar menni ez a soros port dolog. Szerencsére maga a kütyü működik, csak jó lenne elcsípni az UBoot folyamatot és meglesni mi történik amikor egy frissített kernelt akarok betölteni.

Írtam fentebb a 33-100ohm-os ellenállást, az éppen tönkremenés ellen van. Az adatforgalmat ilyen kis sebességnél nem befolyásolja, viszont ellentétes logikai szinteknél a elviselhető mértékűre csökkenti az áramot.

Próbáltad feszültségméréssel a TxD-t megkeresni? A két adatvezeték összekötése nélkül nézd, amelyik változik, amikor minicomon gépelsz (kis baud-rate javasolt), az a TxD.

Ha ez megvan és még mindig nem megy a kommunikáció a LS-sel, akkor próbálkozz a baud-rate állítgatásával, hátha mégsem halt meg a soros port.

Sajnos nem jön össze sehogy ez a dolog. :-(
Próbáltam már minden kombinációt (TxD, RxD csere), sokféle baud rate-et, de semmi eredmény, nem akar jönni az adat a minicom-ba.
Megpróbáltam az is, hogy az LS oldalon hurkolom össze a TxD és RxD vezetékeket és minicom-ból nézni vissza jön-e az adat, de sajnos nem.

Amikor az még elején nekiálltam valahogy összekötni a cuccot, ott egyszer volt egy lefagyás amikor összekötöttem a 2 gépet, szerintem akkor mehetett valami tönkre az LS soros portján. Mint írtam maga a gép tökéletesen működik, csak sajnos a frissebb kernel amit fordítok nem akar elindulni, de nem tudom hol a gond, mivel nem látom a boot-ot.
Lehetne még azzal próbálkozni, hogy felteszek egy frissebb uboot-ot, ami már tud net consol-t is, de attól félek ha ott elgányolok valamit akkor soha nem élesztem újra a gépet. Itthon nincs meg a felszerelésem, hogy vissza írjam a régi uboot firmware-t.

ajaj, ez nekem kínai volt. mit kellene megnézzek? és hogyan? ha le tudnád írni hogy mit csináljak, valahogy mintha egy csimpánznak magyaráznál, mert nagyon nem tudom mit mivel mérjek.

nemka kolléga javasolta, hogy próbáljam kimérni a TxD vezetéket kis baud mellett, de nem tudom hova kell rakjam a mérőpálcákat. TxD és GND?

Arra gondolt, hogy ha csak a hiányzó ellenállásokhoz megy a vezeték a panelen a csatlakozótól, akkor igazából nincs is bekötve az alaplapi csatlakozó, tehát hiába is próbálkozol. Ekkor először ki kell deríteni, hogy melyik ellenállás milyen értékű kell legyen és beforrasztani az LS paneljére és utána újra megpróbálni a soros portot életre kelteni.

A kábel mérésénél az egyik mérőzsinór a GND-re, másik az egyik adatvezetékre. Ha nem látszik változás, akkor a másik vezeték a TxD, de tedd át és mérd meg azt is, hogy biztos legyen.

a leírásba szereplő képen (nem igazán éles kép) nem látok beforrasztott ellenállásokat, úgy ahogy az én lapomon sincs.

Ha megírod, melyik pontokon, milyen multiméter beállításokkal mérjek, megpróbálkozok a feladattal.

Egyébként, köszi nektek eddigi a segítséget.

DC voltmérés, 20V-os állásban (2000mV-os állás kevés, mert 3.3V-os jelek szaladgálnak).
COM a GND-re (4-es), a másik mérőcsúcs a TXD-re (1-es) (fordítva is lehez, akkor ellentétes polaritással látod a feszültséget)
A boot során a holmi elvileg küldi ki az infókat a soros portra, vagyis valamennyire változnia illik a feszültségnek a nyugalmi állapothoz képest.

Megmértem a boot folyamat során:

GND(4) - TXD(1) : 0.02V
GND(4) - VCC(2) : 3.33V
GND(4) - RXD(3) : 3.31V

Ha jól tévedek, nem ezeket az értékeket kellene mérjek. A boot után is ezek az értékek mérhetők.

Próbáltam azt is, hogy beállítottam a ttyS0-t 1200 baud-ra majd írok a port-ra:

root@ls:~# stty -F /dev/ttyS0 -a
speed 1200 baud; rows 0; columns 0; line = 0;
intr = ^C; quit = ^\; erase = ^?; kill = ^X; eof = ^D; eol = <undef>; eol2 = <undef>; swtch = <undef>; start = ^Q; stop = ^S; susp = ^Z; rprnt = ^R; werase = ^W; lnext = ^V; flush = ^O; min = 1; time = 5;
-parenb -parodd cs8 -hupcl -cstopb cread clocal -crtscts
ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip -inlcr -igncr -icrnl -ixon -ixoff -iuclc -ixany -imaxbel -iutf8
-opost -olcuc -ocrnl -onlcr -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
-isig -icanon -iexten -echo -echoe -echok -echonl -noflsh -xcase -tostop -echoprt -echoctl -echoke
root@ls:~# cat a.txt > /dev/ttyS0

A nokia felőli csatlakozóhoz van bekötés több helyen (keress pinout-ra), mivel az neked úgysem kell, bontsd szét és nézd meg, hogy melyik vezeték melyik kivezetésre van bekötve.

De inkább keress valakit, akinek van multiméterje. (1500Ft körül már venni is lehet és jól jöhet később is.)
A GND könnyen kimérhető.
A TxD pedig változik, ha egy adatot küldesz ki a portra (pl. terminálban elkezdesz gépelni).

neutrino által írtakkal az a gond, hogy Vcc-t ír és nem GND-t, vagyis a színeket egy másik kábel leírásából vehette. A te kábeled utángyártottnak tűnik, így bármelyik szín bármi lehet.

hirtelen felindulásból vettem egy másik Linkstation Pro-t. Meglátjuk ezzel mit tudok kezdeni, a másikra már van vevőm.

Örömmel jelentem, hogy megérkezett a ebay-en vett másik LinkStation Pro. A sok építő hozzászólásnak és segítségnek hála, ezen már be tudtam állítani a soros konzolt hardware károsítás nélkül és sikerült telepítenem rá a debian squeeze-t innen. Miután elkészültem vele, klónoztam egy másik HDD-re a /boot és / partíciókat és így mindkét LS-en ugyanaz a rendszer fut.

Pár adat:

root@ls:~# cat /proc/version
Linux version 2.6.32-5-orion5x (Debian 2.6.32-25) (dannf@debian.org) (gcc version 4.3.5 (Debian 4.3.5-4) ) #1 Fri Oct 15 18:19:28 UTC 2010

root@ls:~# cat /proc/cpuinfo
Processor       : Feroceon rev 0 (v5l)
BogoMIPS        : 265.42
Features        : swp half thumb fastmult edsp
CPU implementer : 0x41
CPU architecture: 5TEJ
CPU variant     : 0x0
CPU part        : 0x926
CPU revision    : 0

Hardware        : Buffalo Linkstation Pro/Live
Revision        : 0000
Serial          : 0000000000000000

root@ls:~# free
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:        126032     107992      18040          0       7216      61404
-/+ buffers/cache:      39372      86660
Swap:       522072      82400     439672

root@ls:~# df -h
Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda2              11G  1.2G  9.0G  11% /
tmpfs                  62M     0   62M   0% /lib/init/rw
udev                   61M   72K   61M   1% /dev
tmpfs                  62M     0   62M   0% /dev/shm
/dev/sda1             190M   41M  140M  23% /boot
/dev/sda6             920G  712G  209G  78% /mnt/share

Következő programok kerültek fel rá:
- mediatomb DLNA (fullHD filmet 10-20% CPU használat mellett tolja a PS3 felé)
- mysql (mediatomb adatbázisnak)
- rtorrent + ruTorrent (tervezem, hogy felteszek wtorrent-et, csak kiváncsiságból)
- apache2 (ruTorrent-nek + pár webgui-val rendelkező eszköz számára ProxPass-nak)
- samba (8-10MB/s, korábban 4-5-el ment)
- nfs (win7 alól még sajnos nem tudom felcsatolni)
- vsftpd
- webmin

Maga a masina jó kis játékszer, otthoni használatra teljes mértékben kiszolgálja az igényeimet. A felsorolt feladatok jó része miatt korábban folyamatosan futott egy PC, így most kb. 70kWh-t sprórolok havonta. :-)

Kérdés: Gigabit-es hálozaton van a cucc és maga az LS is gigabit-es, érdemes próbálkozni MTU paraméterrel, hogy kicsit gyorsabb legyen a samba? Aránylag sok CPU-t eszik (80%+) nagy file-ok másolásakor. Jelenleg a szokásos 1500 van beállítva.

ps: Telepítettem rá hercules mainframe emulátort, elindul. :-) A hétvégén megpróbálok indítani rajta egy z/OS-t csak kiváncsiságból, persze nem tervezem, hogy ezen fejlesztek CICS programokat.