Miért földelt az egyik, és földeletlen két másik laptopom tápja?

Fórumok

Sziasztok, van egy hp laptopom,
aminek földelt, kerek alakú, vastag a tápdugó vége
amit a konnektorba dugok.

Van egy asus netbook, illetve egy Fujitsu lifebook,
aminek pedig földeletlen a tápdugója.

? mi van, ha a földelt hp dugót egy földeletlen
hosszabbítóba dugom bele? lehet baja ettől a gépnek?
Könyvtárba kellene vékony hosszabbítót vinnem, és épp földeletlen van kéznél.

? miért jó ha földelt, vagy ha földeletlen a tápdugó? Valami oka nyilván van hogy két gyártó így, a harmadik pedig úgy csinálja.

Köszönöm, Dio

Hozzászólások

"? mi van, ha a földelt hp dugót egy földeletlen
hosszabbítóba dugom bele? lehet baja ettől a gépnek?"

Nem

"? miért jó ha földelt, vagy ha földeletlen a tápdugó? Valami oka nyilván van hogy két gyártó így, a harmadik pedig úgy csinálja."

Ha földelt gondolom levezetné a túlfeszt, persze csak ha maga a hálózat is földelt, ellenkező esetben nem hiszem, h ér valamit.

A villamossághoz nem nagyon értek, szóval nem biztos, h jót mondok neked, de én ezt gondolom. Később biztosan lesz aki kijavít ha van mit, és ennek örülök, legalább én is tanulok, és nem a hülyeséget magyarázom...

Foldeletlen dugoba dugva a foldelest igenylo tapot azt tapasztalhatod, hogy a notebookod egyes reszei 'raznak'. Konkretan 110V tud kiulni a femreszekre, ami nem vag agyon, mert csak egy kis kondenzator sul ki rajtad, de lehet kellemetlen.

----------------------
while (!sleep) sheep++;

Legyszives ne dumalj bele, ha nem ertesz hozza, OK? Az tortenhet ebben az esetben, hogy a 0 es a 20 V DC megvan a laptopba bemeno kabeleken, de van egy lebego 115 V AC mindket vezeteken a foldhoz kepest, mert a szurokondenzatorok valamennyit szivarognak. Ez nehany tized mA, ami rad nem veszelyes (max kicsit erezheto a boron), de a laptopot magat tonkrevaghatja.

----------------------
while (!sleep) sheep++;

Külső HDD-vel nekem is negatív tapasztalataim vannak, de kicsit másképp. USB-SATA OK, USB-IDE-s külső hdd rackem ledje akkor is világít, ha kikapcsolom a racket, akkor is, ha kihúzom a tápját. USB-ről visszatáplálja és meghajtja a dobozon lévő kis ledet.

Ha a töltő bedugva (+akár a rack kikapcsolva), ÉS a gép ki van kapcsolva, akkor meg a sz.gép ház power ledje világít. Ez esetben a külső hdd saját tápjával az usb-n visszatáplál.
Az első még ~oké, na de kikapcsolt gép power ledjét meghajtja usb-ről? Ennyire nincs levédve egy nyomorult diódával az usb port, hogy simán feszt lehet bejuttatni?

Hat valami gebasz van az biztos. Azt hittem zarlatos valahol a laptop/valami nagyobb gond van. Asztalinal ilyent nem latok, semmit. Laptopnal viszont uccu neki az USB korul. (De csak a felso muanyag csikon. Tehat van ugye az USB es felul alul muanyag ami korbeveszi. ha ott erintgetem, szep dolgok tortennek.)

életvédelmi szempontból lehet tervezni egy eszközt földeltnek VAGY kettős szigetelésűnek (földeletlen)

a notebookot nem fogja érdekelni, mert ő minden esetben ugyanazt a DC feszültséget kapja a tápból.

a táp szempontjából tehát - életvédelmi okokból - érdekes lehet.

viszont, vannak olyan túlfeszültség-védő eszközök, amelyek a földelést használják a peak levezetésére. ha esetleg a HP tápban ilyen túlfeszvédelem van, akkor a védelem nem fog működni a földeletlen hálózatban.

"? mi van, ha a földelt hp dugót egy földeletlen hosszabbítóba dugom bele? lehet baja ettől a gépnek?"

igen lehet, elvileg.

érdekes megfigyelni, hogy a földelendő tápot sima földeletlen aljzatba téve csatlakozás pillanatában sokszor _tisztességesen_ szikrázik, és ugyanez tetten érhető a noti felőli csatlakozáson is amikor bedugod a gépbe.

2 okból földelt egy tápegység: a., érintésvédelem b., eszközvédelem bármilyen belső szivárgástól stb. (ez utóbbit tápegysége [minőségre koncentrálva] válogatja). mivel nem véletlenül van rajta a levezető szál a hálózati fesz oldalon így nem illik "kiiktatni".

kedvencem amikor a "használtan vettem nézd már meg nekem" noti földelendő tápjába sima megnyírt "magnókábelt" dugnak, aztán használat közben a 220v felőli ágon a földelés szabadon maradt csatiján nem ritkán 40v mérhető és emiatt "ráz" ha piszkálod. no, ez a 40 volt nem nagyon kellene hogy átmenjen bármi úton a kisfesz ágra és megjelenjen mint túlfesz. kb ennyi, én ettől tartanék az biztos - emiatt ilyen esetben mindig adok egy szabványos földelt noti tápkábelt a delikvensnek és akkor van örömboldogság.

--
Leave me alone...

"kurvagyorsan kell bedugni"
ez jó volt

"nem osszefosni a bokat kis szikratol"
ja, majd ~200e Ft-os laptop esetén is bátor leszek, főleg ha mondjuk nem is az enyém csak javításon / karbantartáson van

"Melle bejarni elektro alapra"
járj, szerintem ebben a témában nem leszel gyakorlatiasabb

--
Leave me alone...

Én bejártam..lehet ez a baj. A téma kapcsán eszembe jutott egy történet a villanytan I./II. óráról (Kandó), amikor a váltakozó áramról tanultunk.
Akkor a tanár elmesélt egy történetet ifjú titán korából:
Új hangfalakat szerzett, nosza csináljunk házibulit. Buli közben szól a feleségjelöltnek, hogy dugja be az új hangfalakat is. Akkoriban menő volt a banándugó, asszonyka pedig úgy gondolta a 220V-os konektorban jó helye lesz, biztos oda kell bedugni.
Automata biztosíték csatt, tanár ledermed, mi lett a drága jó hangfalakkal. Bedugja a helyére és lám működik.
Aki Erdős Endréhez járt villanytanra, biztos hallotta már. Minden évben elmeséli. No a szitut azzal magyarázta, hogy a szerencsés asszonyka épp nullátmenetnél dughatta be, ezért nem csúcsfesz kerül a hangfalakra különben az hamarabb kinyírta volna őket, minthogy az automata bizti kapcsol.

Nyílván ő sem tesztelte le 10 alkalommal, hogy na tényleg ki lehet-e így nyírni egy hangfalat és mi a gyorsabb, mindig a biztosíték?
Mindenesetre nekem sem csattog mindig a laptop töltőm, ha bedugom. Pedig ugyanúgy ritkán használom. Annyi idő alatt 100X is kisül, tehát nincs már töltés benne. Pedig a fizikai törvények szerint ott minden alkalommal rövidzárnak tekintendő az üres kondi. Mégsem csattog 10-ből 10X. Miért nem?

"ajanlott olvasmany a kapcsolo uzemu tapegysegek"

~ebből technikusiztam anno jó régen, ez még nem jelenti azt hogy szikráznia kell úgy hogy a dugón nyomot hagyjon. főleg nem úgy ha földelve van akkor meg nem szikrázik ennyire. nem egy tápegység csinálja, nem mind kapcs üzemű, és arról volt szó ha nincs bekötve védőföld és a földön feszültséget mérsz nem 1-2 voltot

--
Leave me alone...

"A FuSI tap csunyabban csattogott."

ezt nem kétlem egy percig sem, főleg hogy FSC esetén a régebbi tápok sok esetben _noname_ 3dparty tápok, mindenféle kertelés nélkül (feliratuk szerint is rémisztőek), bár ilyet láttam már egyéb márka belépő modelljénél is.

--
Leave me alone...

Sziasztok puszta érintés védelmi feladatok hosznal,szikrazás ezért van mert nagy aram felvitel történik bekapcsolaskor kar nem fog okozni,földelt hoszabitó csak a sajat védelmet érdekében kell hosznalni pl.sirült kabel szigetelés stb.

Szerintem meg ezek a holmik kettősszigetelésűek, ergo a földelt dugó csak raktárkészlet okokból van rajta.

De, így van. Sajnos. 110V pediglen errefelé igen régen volt divat, a már sajnos elhunyt nagyszüleim talán emlékeznének rá. Ebben az országban a nulla földpotenciált jelent mellesleg, ezért van értelme a nullával egyesített földnek is, amit a szakmabeliek egyenpotenciálnak hívnak naívan. A hordozható eszközök egyébként - notebook, netbook, amolyanbook, emilyenbook - mind kettősszigetelésűek. Ha úgy lenne, ahogy írod, miszerint a földnek igen nagy a jelentősége a rejtélyes szivárgóáramok elvezetése terén, akkor a fi relével szerelt háztartásokban ezek az eszközök használhatatlanok lennének.

Igen, apró helyesbítés: háztartásokban 30mA az ajánlott, műhelyekben vagy fontosabb helyeken 10mA

Amúgy sok lakásban gondot is okoz a fí relé megléte, mert _valóban_sok a szutyok elektronikai berendezés. Volt, hogy egy noname hosszabbító szigetelése olyan gáz volt, hogy szivárgott a föld felé. Nem tudtad használni, mert a fí leoldott. És itt még egy db elektronika nem volt:)

"noname hosszabbító szigetelése olyan gáz volt"
Ezeket be kéne tiltani, életveszélyes egynémelyik. Múltkor majdnem megrázott egy ilyen, mert szar volt a szigetelése. Feltételezem túl nagy szögben hajolhatott meg egyszer, és a huzalozás látszódott már, annyira kihasadt a szigetelés. Normális hosszabitókkal soha nem volt még ilyen problémám. Jó, oké, hogy noname, de ezeket ellenőrzi is valaki? (elvileg igen)
Am. t*sco/*bi/bármi 2-300huf-os kategóriáról van szó.

Nos, nem a fi relé okozza a gondot, hanem a hülye polgár, aki megveszi a kínai hosszabbítót. Bezzeg ha leég a kecó, akkor megy a sírás, hogy ki a hibás....de sosem a szarrágó házigazda, aki a plazma elé sajnálja a rendes elosztós hosszabbítóra a 5-10k HUF-ot. Érted ! 300k HUF a TV, de 300 HUF-ért vesz elé nyilvánvalóan szar minőségű hosszabbítót. Az ilyen emberekre találták ki azt a gyűjtőfogalmat, hogy: hülyék !

Ez szerintem azért van, mert ezeket sehol nem tanítják meg az embereknek (fizika óra szólhatna erről is). Soha sehol nem lehet arról hallani, hogy mi a különbség egy 300 Ft-os és egy 3000 Ft-os hosszabbító közt, ha ugyanannyi lyuk van rajta (ezért is néznek itthon rám, amikor mondom, hogy a szoba összes fogyasztóját nem egy konnektorba kellene dugni).

Nem vitatkoznék. Legyen neked igazad. Azt csendben megjegyzem, hogy az elmúlt 25 évben pár gép - 10000-es nagyságrend - megfordult nálam, köztük sok hordozható eszköz, komolyabb perifériák, stb. Dolgoztam nagy vasakkal, nem keveset, így a földelés fontosságával, szivárgó áramokkal, hurkokkal van némi tapasztalatom, de hordozható eszközben még nem láttam olyat, ami nem kettős szigetelésű. Ahhoz pedig buta dolog földet kötni, hogy ne mondjam, tilos.

Nos a 2 eres és 3 eres kábel köz kb 1 dollár a különbség avagy annyisem.
A notebookot baromira nemérdekli, hogy földelt avagy földelésnélküli konektorba dugják, megkapja az áromot és mükszik, ha meg valmi baj van leég a táp az ugy magában, hogy ember nemlesz aki megjavitja.
A régebbi CRT TV-k vékony 2 eres kábelen csücsülnek a hálózaton,pedig az amperfelvételük jóval több, mégis müködnek hibátlanul. Videomagnó, hifi tornyok ??
Ez a 3 eres misztéria angol tájékról származik,mikor a kalapács mellé leirást is adnak hogy ne üss az ujjadra mert fájni fog, igy a felhasználó nem tudja másképp bedugni az aljzatba a konektort + a 110 v os készüléket nemlehet 220 ba csatlakosztatni mivel más a lábkiosztása...
A fédőföldelés elönye ha zárlat van +1 0 elvezető áll a rendelkezésre a biztositék leveréséhez. A bejövő áramkábel 0 elvezetése összevan kötve a védőföldel a biztositék táblán és jobb helyeken még egy 2 méteres fémkaró is le van verve a földeléshez.

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
http://elütöttek.hu/

Nem tudom feltűnt-e, de a szabvány 3P dugvilla úgy van kialakítva hogy tökmindegy hogyan dugod be az üzemi vezetők az üzemi vezetők helyére kerülnek, a védővezető pedig két ponton is tud csatlakozni. Amiről te beszélsz az akkor fordulhat elő amikor szabványtalan bekötés, vagy készülékhiba áll fenn. Mert ugye sokan hiszik azt hogy mindenhez értenek.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fejlődőképes hiperláma, és okleveles érdekfeszítő

Nemtudom feltunt e, de egyes keszulekeknel igenis szamit hogy melyik a nulla es melyik fazisvezeto, pl kombi cirkoknal, fix bekotesre tervezett keszulekeknel.... PC TAPEGYSEGNEL, ahogy szabvany rogziti azt is hogy az IEC dugonak melyik oldala a fazis es melyik a 0...

Az angol modival csak egy felekepp tudod bedugni azt a szart, garantaltan oda kapta a fazist ahova szantak.

Én kérek elnézést azokért az emberekért akik nem hisznek egy leválasztókapcsolónak, indok nélkül, mert egy olyan szakmunkás szerelte fel aki anyagilag többért felelős mint az az ember aki bírálja, bár nincs akkora végzettsége...- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fejlődőképes hiperláma, és okleveles érdekfeszítő

Pontosan ezért nem értem azt hogy egyes cégek kazánbeüzemelői megkövetelik a kétpólusú leválasztó kapcsolót a dugalj helyett a polaritásérzékeny készülékekhez, más cégek beüzemelői viszont kézzel-lábbal tiltakoznak ellene.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fejlődőképes hiperláma, és okleveles érdekfeszítő

Pont anniyra értek hozzá amennyire kell + nekem kellett a 2,5 méteres fém "szondát" a földbe leverni.
Védőföldelés: Villamos hálózatoknál, berendezéseknél, a zárlati áram földbe való
levezetésére alkalmas villamos kontaktus. http://www.emasz.hu/energia-szotar
Tehát azoknál a kis teljesitményt felvevő készülékeknél ahol a ház nem fémes hanem szigetelt
teljesen megfelelő a 2 eres tápáramellátás. A nagyobb teljesitményü illetve fémboritással szerelteknél viszont kötelező (pl vasaló, villanykányha, villanybojler, villanytüzhely) ) A 60-70 es években alig volt a lakásokban 3 mas védőföldeléssel ellátott konektor, manapság viszont ha jól tudom már nemis lehet csak védőföldeléssel elátottat kapni.
Tehát a készülék müködése szempontjából teljesen mindegy, a 3mas védőföldelt kialakitás életvédelmi célból lett kialakitva.
Azoknál a laptop töltöknél ahol 3 kábeles kialakitás van, van egy belső fémboritás amihez a fédőföldelés csatlakozik ez pedig a panel testpontjához,a biztositék 2,5 3 4,5 A ami zárlat esetén pillanatokon belül leold, ehhez viszont valaminek nagyon le kellégnie benne pl fet.

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
http://elütöttek.hu/

Egyáltalán nem azon múlik, hogy nagyobb teljesítményű egy készülék vagy sem, egy 2 kW-os sarokcsiszoló sem földelt. A fizikai kialakításon múlik, hogy kettősszigetelésű, vagy sem. Ami a dugaljakban van harmadik csatlakozó azt nem védőföldelésnek hívják, csak védővezetőnek. Az utolsó bekezdésed meg kicsit értelmetlen.

--
gmail@chucknorris.com

amperszagot érzek a topicból :)

ide írom, ha már kicsit témába vág. van egy erősítőm, meg egy mélynyomóm, ha össze van kötve az erősítő a mélynyomóval, a sub preout kimeneten, akkor kicsit brummog a mélynyomó, mindkettő földeletlen csatlakozókkal rendelkezik. Mi lehet a probléma szerintetek? Koax kábellel van összekötve PC-vel, azon keresztül kaphat valami zavart?