Új koncepciójú Linux disztró - már a tesztelésért is fizess!

Címkék

Az AerynOS (korábban Serpent OS) érdekes utat választott: minimum havi 3000 angol fontnyi támogatásért cserébe disztrót fejlesztene a közösségének. Az első hónapban a támogatás 117%-on áll, azaz összejött. Meg is érkezett az első ISO, de minimum 2 dollárnyi támogatás fejében tölthető csak le. Érdekes elképzelés, hogy egy Linux disztró már a tesztelésért is pénz kér. Az első visszajelzések nem túl pozitívak, de meglátjuk mennyire lesz életképes a modell:

 

Hozzászólások

Érti bárki, hogy tulajdonképpen mi itt a "selling point"?

Én megpróbáltam rájönni, de már az előd Serpent OS leírásában sem találtam semmi olyasmit, amit ne tudna nyújtani valamilyen másik, közismert disztribúció, mellesleg ingyen.

Pont ez az, hogy én se értem, hogy miért érné meg ezért fizetni, miben különbözik egy n+1. disztrótól.

Egyébként nem csak ők, már eleve a Zorin is olyan, hogy bizonyos feature-ökért pénzt kér, meg a Linuxfx/Wubuntu is fizetős. Sőt, most láttam a napokban egy videót a Xero Linuxról, az ugyan nem fizetős, csak az iso-ja. Az iso-hoz van egy leírás, ami mentén ingyen megcsinálhatja magának, aki akarja, de a kész .iso az fizetős.

A RHEL is fizetős, 10 gépig ingyenes. A Proxmox is pénzt kér az enterspájz tárolóiért, SUSE-nek is van fizetős variánsa. Szóval nem új dolog ez, de nem szokott ezeknek sikere lenni home user-ek körében.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

200usd/óráért szivesen tesztelem.

Szerkesztve: 2025. 03. 12., sze – 16:30

Akkor ez itt ezen a linken most nem egy valódi iso vagy valamit félreértek?

Edit: Ja nevermind, ez a régi projekt, csak érdekes hogy az aerynos.com is ezt kínálja a letöltés alatt.

[insert line here]
B.C. 3500 - DIY Vehicle / A.D. 30 - DIY Religion / A.D. 1991 - DIY OS

BMW üzleti modell? Alapból csak egy dash lesz, a bash meg előfizetős extra? :D

Ebből a pénzből mennyit juttatnak azoknak a nyílt forráskódú projekteknek, amelyeket felhasználnak?

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

A copyleft licenc esetén akkor is nyílt lesz a 'derivative work', ha nem kérsz érte pénzt, független a 'fejlesztés visszanyomása' , hogy csinálhatsz-e belőle pénzt, vagy nem.

Olyan fogalom amúgy nincs, hogy 'fejlesztés visszanyomása', azt írják elő a copyleft licencek, hogy a te munkád, a származtatott mű is nyílt kell, hogy legyen.

Azzal nincs gond, hogy egy szoftver termékért fizetni kell. Még akár életképes is lehet a dolog, amennyiben a befizetett pénzt arra költik, hogy kifizessék a fejlesztőt és az infrastruktúrát. Valamint a fejlesztés iránya a felhasznalók igényeit akarja kielégíteni, nem pedig valam ideologizált/magasztos célt követ, vagy netán egy elborult, álmodozó önmegvalósítását fedezi.

Aeryn => earny

Véletlen? Nomen est omen. 😀

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Érdekes elképzelés, hogy egy Linux disztró már a tesztelésért is pénz kér.

A megoldás roppant egyszerű: csak akkor jelentem be a megtalált bugokat, ha fizetnek érte. Ha patchet is küldök, akkor 100x-os szorzó :-D

Szerintem lehet ennek egy olyan üzenete, hogy mivel fizetsz érte ezért nem te vagy a termék. Tehát nem telemetriáznak, nem lopnak adatot, stb. Csak aztán tényleg legyen is úgy. (Lásd ezt a mémet, a cikk szerintem másról szól, csak a kétkockás comic mém miatt linkelem: https://radiobruxelleslibera.com/2018/04/17/the-time-for-saying-if-the-… )

Semmi bajom azzal, hogy mások munkájáért fizetni kell, nem vagyok kommunista. A Windows vagy a Mac rendszerekkel is sokkal inkább az a bajom, hogy walled gardenek, azért nem akarok fizetni értük. (Céggel nem úsztuk meg, muszáj volt Windows licenszeket venni, de magánszemélyként nincsen ilyenem.) Meg újabban ideológiailag is ellenségessé váltak a Woke meg a DEI által, amitől még rosszabb szájízzel fizetnék nekik pénzt.

Szóval még akár be is szállnék a buliba, ha indokoltnak érezném. Ha valahogy beültetnék a fejembe, hogy ez nekem kell. Mivel most hallottam róluk először, hát még nem tartanak ott a marketinggel... Jelenleg az OpenMandrivát akarom kipróbálni - mert deklaráltan Woke mentes disztró -, de még arra sincs időm. Ott meg nincs ilyen, azt ingyen lehet telepíteni.

Nekem tetszik.

 

Valakinek ez a hobbija. Ha talál 1500 előfizetőt, akkor nem kell mást dolgoznia.

Nem az a kérdés, hogy miért éri meg _neked_. Az a kérdés, hogy működik-e ez a típusú üzleti model. Nem kell, hogy több millió user-nek tetsszen. Bőven elég, ha van 1500, akinek tetszik.

 

Drukkolok.

A következő az lesz, hogy dolgozhatszo olyan munkahleyen, ahol te fizetsz, hogy részt vehess a munkában.

Előremutató.

Így próbál főállású pénzhez jutni Ikey Doherty. Anno Ő kezdte el fejleszteni a Budgie Desktop-ot és a EvolveOS majd Solus OS-t. Ezekért nem kapott annyi támogatást amiből meg tudott volna élni. Közben született gyereke és pár évre el is tűnt. De aztán tavaly visszatért és a Serpent OS-sel kezdte el újra a fejlesztést amit Marketing szempontból AerynOS-re keresztelt. Nagyon jó programozó a srác, de úgy érzem az életútját követve mindenbe belefog.. Meg kellene neki is tanulni mint minden vállalkozónak, hogy egy céget kapitalista módon kell vezetni. Ha vissza akar adni a közösségnek, akkor arra alapítson egy alapítványt. Ezt a kettőt külön kell választani de sajnos Ikey még ezt nem érti.