20 éves az Ubuntu!

Címkék

Boldog születésnapot! 🎈 🥳 🎉

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 08. 30., p – 09:43

Kb. az első időktől kizárólag Ubuntu-t használok a gépemen kizárólag. Gratulálok Mark Shuttleworth-nek, magam sem hittem volna, hogy idáig (videó fent) eljutnak, amikor 2005-ben Ubuntu-ra váltottam.

trey @ gépház

Igen, azt tudjuk, hogy ez nálad már vallási kérdés. Az Ubuntu a 4-11-es verzióig volt jó, mikor még Gnome 2-őt, és narancssárga beütési háttereket használtak, barna színtémával. Aztán jött bele a hülyeségek erőltetése, buzililásítás, upstart, Mir, Unity, majd Amazon keresős botrány, amit ugyan feladtak, beálltak a systemd, Gnome 3-40x, Wayland sorba, ami kisebb előrelépés volt, de elkezdték mellé a Snap-ot meg a Pro verzió reklámjait nyomni.

Összességében nem a kedvencem. Az első verziók jók voltak, és még abban a korszakban sok disztró még nem volt kicsiszolt eléggé átlag desktopnak vagy nem volt elég felhasználóbarát, akkor nagy szolgáltatott tett a Canonical a Linux népszerűsítésében.

Ma már azt ajánlom, hogy használj inkább Debian-t. Az is felfejlődött ám, mióta nem próbáltad, GUI installer, nem kell nonfree firmware-rel meg egyebekkel fetrengeni out of the box, meg a verziókban sincs már annyira elavulva. Arch is nagyon sokat fejlődött az évek során, jó néhány éve már alap igényekre jól működő TUI installere is van, Fedora is talán, sok alternatíva van. Ha már az Ubuntu-vonalat erőltetjük, akkor is inkább a Mint-et szoktam ajánlani a kezdőknek, persze az se tökéletes.

Egyébként én is használtam az újkori Ubuntukat, 12-14-es verzió között, vegyesen Ubuntut és Lubuntut, de csak átmenetileg, 1-2 gépen, speciális körülmények miatt, mert pl. wubi-val az volt gyorsban telepíthető a Windows bolygatása és particionálás nélkül, vagy speciális intézményi vagy munkahelyi gépre, ahol vagy csak USB-ről lehetett futtatni, vagy feltelepítve is állandóan ledúrta a következő ember, így nem volt értelme egyedi disztróval és mindenben testre szabott rendszerrel nekimenni, ha úgyis törölve lesz, arra teljesen jó volt az eldobható Uborka, felment 5 perc alatt, next-next-finish, meg különb azért, mint a Windows, de ma már nem erőltetném. Ha rolling, akkor Arch, ha kiadás alapú, akkor Debian. Esetleg Fedora a kettő között, bár annak nem vagyok híve a Red Hat miatt. Vannak még alternatívák, de a Gentoo-n a sok fordítgatás nem fehér embernek való, a Void túl kicsi, az MX, Devuan meg inkább csak systemd-elleneseknek van.

A saját gépemen, mikor már fő rendszernek használtam, már Mint-et tettem fel, Kubuntu csak átmenetileg volt, de iszonyat gyorsan követte az Arch, kb. 1-2 évre rá.

Mindenesetre az teljesítmény, hogy 20 év után is még jelen vannak, és az egyik legnépszerűbb disztró. Végül is nem a létező legrosszabb OS, úgyhogy nem kívánom a vesztüket, de a corporate Pro/Snap hülyeségeiket továbbra sem állhatom ki. A Canonical-ról, mint munkáltatóról is nagyon rossz hírek járnak, nagy a fluktuáció, nem marad ott meg senki, 5-10 ezer szavas fogalmazások írásával szórakoztatják a dolgozóikat, mint a kisiskolásokat.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

...5-10 ezer szavas fogalmazások írásával szórakoztatják a dolgozóikat, mint a kisiskolásokat.

^^^ ezt a ziccert nem lehet kihagyni ^^^ 😆

Az Ubuntu sikere abban rejlik véleményem szerint, hogy egy nagyon jó alap konfigurációt kapsz. Ezt faragás nelkül is lehet kényelmesen használni. Nem azzal tölti az ember az idejét, hogy az operációs rendszert/asztali környezetet alakítgassa, hanem egyszerűen bekapcsolja és használja/dolgozik rajta.

Az meg, hogy milyen színű... Kinek a pap, kinek a papné!

Szerkesztve: 2024. 08. 30., p – 09:59

AMDs gépekhez a legjobb disztró és a DELL szerverekhez is ! Éljen sokáig!

Boldog szülinapot neki. A régi "elküldjük a CD-t" kalandnak köszönhetően találkoztam vele és próbálgattam komolyabban. Nemrég volt kirakva egy cikk ahol a gép kb 1:1 ugyanaz mint anno nekem volt kölyök koromban, annyi hogy a dvd író az elejébe fekete volt, illetve idővel a CRT-ből LCD lett.

8.04-el kezdve hosszú éveken át tette a dolgát, nagyon szerettem, régi ubuntus rendszerhangok azóta is szép emlékeket hoznak elő, középsuli eleje, msn korszak kellős közepe, zenék, filmek, cd-k és dvd-k végtelen mennyiségű írása, na meg wow :D 

Nekem is sokáig Ubi volt az elsődleges disztró, de aztán az Unity-Gnome váltás környékén áttértem Mint-re, ami ugye az Ubi "kisöccse". Gnome-ot azóta sem használok :-)

Linux Mint <--- Ubuntu <--- Debian
                                            |

                                            |

                             LMDE <-- /

Így.

Az LMDE egy Debian-ra épülő Linux Mint, amiből kimaradt az Ubuntu. 

“Luck Is What Happens When Preparation Meets Opportunity" - Seneca

Ennek a nagy része céleszköz, vagy specializált dolog, például LibreELEC, RancherOS, Container Linux, Sailfish OS, Raspberry Pi OS stb.

Nem mindegyik a személyi számítógép use case-re van kihegyezve, pont ez az egyik szépsége a szabad szoftveres disztribúcióknak, hogy tudsz céleszközre célmegoldást használni. Cserébe persze azt karban is kell tartani, az meló, de ez minden célszoftverrel így van.

A következő függőségi gráf igaz:

Linux Mint <--- Ubuntu <--- Debian ?

 

Nem tudom, létezik-e ilyen függőségi gráf. Én RH-Suse-UHU-Ubuntu-Mint vonalon haladtam, és most a Mint mellett van MX-es gépem is. Akkor én most Debian-fan vagyok-e, avagy Ubuntu-fan? :-)

(RH értelemszerűen még az őskorban, amikor ingyenes volt.) Süsü sokáig a kedvencem volt, de utólag visszanézve a Mint-re váltás után simultak ki a ráncaim :-)

A Mint Ubitól függősége egyértelmű. Az Ubi Debiantól függőségét nem tudom megítélni, mert bár használok MX-et, ami Debian alapú, de magát a Debian disztrót ezer éve nem láttam közelről. Remélem, hogy az Ubuntu fejlesztők nem csak azzal múlatják a napot, hogy a fejlécekben átírogatják a source-ot :-)

Egy bajom van az Ubuntuval, méghozzá a snap. Ha meggondolnák magukat, és áttérnének Flatpakre, akkor jobb lenne. A snap lassú.

Hasonlót kéne lépniük, mint a mir esetén: a saját maguk által kitalált display szerver nem volt jó, elengedték, és használják a waylandet.

Itt is, el kéne engedni a snapet.

Hát, ha arch-on igen, akkor gondolom ott is:

[balazs@nyestkutya ~]$ yay -Ss drawio
aur/nextcloud-app-drawio 2.1.4-1 (+2 0.00)  
   Draw.io integration for Nextcloud servers
aur/drawio-desktop-appimage 24.7.8-1 (+1 0.87)  
   Diagram drawing application built on web technology
aur/drawio-desktop-git 24.7.5.r9.g3ac88c4-1 (+1 0.75)  
   A diagramming and whiteboarding desktop app based on Electron that wraps the core draw.io editor.
aur/drawio-textconv 0.1.1-1 (+0 0.00)  
   Git textconv helper to extract draw.io diagram sources (mxfiles) from .drawio.svg files
aur/drawio-nativefier 32.0.1-1 (+0 0.00)  
   draw.io desktop app (electron)
aur/drawio-bin 24.7.8-1 (+1 1.00)  
   Diagram drawing application built on web technology
extra/drawio-desktop 24.7.8-1 (44.2 MiB 194.1 MiB)  
   Official Electron build of draw.io
aur/drawio 24.7.8-1 (+2 1.00)  
   Diagram drawing application built on web technology
 

Igen.
 

yay -Ss drawio
aur/nextcloud-app-drawio 2.1.4-1 (+2 0.00)  
   Draw.io integration for Nextcloud servers
aur/drawio-desktop-appimage 24.7.8-1 (+1 0.87)  
   Diagram drawing application built on web technology
aur/drawio-desktop-git 24.7.5.r9.g3ac88c4-1 (+1 0.75)  
   A diagramming and whiteboarding desktop app based on Electron that wraps the c
ore draw.io editor.
aur/drawio-textconv 0.1.1-1 (+0 0.00)  
   Git textconv helper to extract draw.io diagram sources (mxfiles) from .drawio.
svg files
aur/drawio-nativefier 32.0.1-1 (+0 0.00)  
   draw.io desktop app (electron)
aur/drawio-bin 24.7.8-1 (+1 1.00)  
   Diagram drawing application built on web technology
extra/drawio-desktop 24.7.5-3 (44.1 MiB 193.5 MiB)  
   Official Electron build of draw.io
aur/drawio 24.7.8-1 (+2 1.00)  
   Diagram drawing application built on web technology

Itt tudsz nézelődni:
https://aur.archlinux.org/packages?O=0&SeB=nd&K=drawio&outdated=&SB=p&S…

Boldog Szülinapot

A föld is rengett mikor megérkezett 2004-ben

Nagyon sokáig nem használtam Ubuntut fizikai vason, csak virtuális gépen. Helyette a Linux Mintet futtattam az első kiadás után pár évvel kezdve. igazából sohasem távolodtam el az Ubuntu alapjául szolgáló Debiantól.

Nálam több mint egy éve fut. Egyszerű oka van: => Ez volt az egyetlen disztró, ami települt, elindult, és minden működik (kivéve ujjlenyomat olvasó). Nagy bánatomra a Manjaro nem.

Az alapértelmezett Gnome nem tetszik, de szerencsére van Dash to Dock. Úgyhogy elégedett vagyok. 22.04-t használok, a 24.04-t próbáltam, nem tetszett. Úgyhogy egyelőre marad.

egy dolog zavar, de azt első telepítéskor kiírtom: a lila szín!

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.