35 év után lehúzza a rolót a Finale kottaíró szoftver

Címkék

35 évig a zenészek aranystandardja volt a Finale kottaíró szoftver Mac-en és Windows-on. A Finale fejlesztői csapata most bejelentette, hogy 35 év után befejezik a Finale fejlesztését:

  • Nem lesznek további frissítések a Finale-hoz vagy bármely kapcsolódó eszközéhez (PrintMusic, Notepad, Songwriter).
  • A Finale már nem vásárolható meg vagy frissíthető a MakeMusic eStore-ban.
  • A Finale továbbra is működni fog azokon az eszközökön, ahol jelenleg telepítve van (kivéve, ha az operációs rendszer megváltozik).

A fejlesztők a Finale helyett a Dorico Pro-t ajánlják, amit most a Finale felhasználók korlátozott ideig jelentős kedvezménnyel megvásárolhatnak.

Részletek a bejelentésben.

Hozzászólások

Azért azt érdekes lenne tudni, hogy az a bizonyos "Finale’s millions of lines of code" pontosan mennyit is jelent.

Ott van még alternatívaként a Sibelius is a kotta szerkesztő progik közül. (Win / Mac)

De leginkább a MuseScore megtanulása célszerű, ha valaki ezzel szeretne foglalkozni. Ingyenes, Win / Mac / Linux platformokra elérhető, magyarul is tud. Importálni tudja a Finale -t is MusicXML -ként.

Na végre, ezekről legalább hallottam már, az utóbbit használom is. A hír egy kicsit zavarba ejtett, mert se a Finale-ról, se a helyette ajánlott Dorico-ról nem hallottam még.

Nálam Linuxon Lilypond és MuseScore megy. Esetleg egy kis Rosegarden és Tuxguitar, ez a 4 le is fedi az összes kottázós, MIDI-zős igényem, ami a gitárhoz kell, klasszikus és elektromos.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ez nem meglepő, évek óta stagnált a fejlesztése, az ipari standard a Sibelius lett.

Közben kinőtt két új versenyző is, egy a fent említett MuseScore, ami sokáig egy komolytalan open source alternatíva volt (kb. PS - GIMP szintű különbség), viszont jött egy tantacrul nevű arc, aki gatyába rázta az egészet és videókkal is dokumentálta YouTube-on, nem csak zenészek számára érdekes módon, maximálisan javaslom megnézni, akit érdekel a UI / UX. 

A másik pedig a Dorico, amit a Sibelius eredeti fejlesztője készít egy csapattal, akik azután hagyták ott a Sibeliust, hogy azt megvásárolta az AVID. A Dorico szoftver szempontból pedig azért érdekes, mert látszik, hogy milyen, amikor nulláról újraírnak valamit, évtizedes tapasztalattal de legacy kód nélkül. Gyakorlatilag tarolják lefelé a piacot, pedig drága, nem tartom kizártnak, hogy piacvezetők lesznek. A Finale csapata most ide igazolt át. 

+1 a MuseScore-ra, szerintem is az egyik legjobb kottaíró.

Ha meg valaki kicsit komolyabb cuccra vágyik, akkor ott a Rosegarden (ez nem csak kottaszerkesztő, hanem komplett stúdió, sequencerrel meg digitális szintetizátorral). Elég jó, de Linux only, szerintem ezért nem ismeri a szakma.

Sokat fejlődött a MuseScore, főleg az elmúlt két évben, de professzionális célra még kompromisszumos. Szurkolok neki, az irány jó.

Ismerjük a Rosegardent, azzal annyi a "gond", hogy sequencernek rettenetesen fapados (ugye sokszor nem az a kérdés, hogy valamit meg lehet e csinálni, hanem, hogy mennyire körülményesen), semmilyen szabványt nem támogat rendesen (ez egy kollaboratív szakma), kottaírónak pedig fölösleges. Nem wysiwyg (hanem Lilypond alapú), ezzel kizártuk a felhasználók nagy hányadát, aki pedig profi kottaszedő, annak vannak sokkal jobb Lilypond eszközei.