Linux Mint 21.2 “Victoria” MATE – BETA Releasehttps://t.co/qWFTWLEcCX pic.twitter.com/ZyJS7DmkHi
— Linux Mint (@Linux_Mint) June 21, 2023
Linux Mint 21.2 “Victoria” Cinnamon – BETA Releasehttps://t.co/Qt1B45M6Xj pic.twitter.com/h53qIV03gg
— Linux Mint (@Linux_Mint) June 21, 2023
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 582 megtekintés
Hozzászólások
Régi (10+ éves) core2, ill. core i 1.-2. gen laptopokra érdemes ezt felrakni? 4-8 Gb RAM és SSD upgrade már megvolt. Főleg ha az xfce változatra azt írják "lightweight"? Gondolom a cinnamon és a máté az nagy No-No ilyen gyenge gépekre? Alapvetően mennyire lesz lassú? Mik a gyengeségei (elavult kernel, régi gépre, ősöreg debian-ubuntu alaprendszer? v. más?)
Nem követem a linux disztribek állását, esetleg más alternativa?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mate a korábbi Gnome2 desktop. Amikor 2002-ben megjelent az Intelnél még tervezőasztalom sem volt a Core2. Sőt azt tervezték, hogy a Netburst (Pentium 4) már félúton lesz a 10 GHz felé addigra. A netburst megbukott és pont a Core-okkal visszatért az Intel a jól bevált Pentium Pro alapokra. Szóval még historikusan is teljesen Core 2 barát a Mate.
Nálam virtuális gépen egy cpu mag mellett is vígan muzsikál a cinnamon. Bár az 1 cpu mag modernebb processzor része nem gondolom, hogy Core 2 kevés lenne neki, Core i meg pláne nem első és második generáció ellenére. A szűkös ram keret indokolna ma inkább egy xfce desktopot, de 8 GB már bőven elég.
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pl. ezt a mátét úgy kellene elképzelni, h. kb 20 éve piacon levő cpuk képességéhez írták? Azaz azóta is ugyanezen a szinten stagnál, minimális új fícsörök, és 20 éve csak bugfix-eket kap?
Mindegy, felraktam a 21.1 cinnamon-t. Win 10 mellé dualboot-ba, egy i5 2. gen laptopra. Az install kicsit szokatlan volt: vagy a zsírúj pendrive-m szar (az automata verify végigment rajta az image kiírása után és nem dobott hibát), vagy a laptop usb portja szarakszik, vagy mindkettő. Hol látta usb boot eszközként a pendriveot, hol nem. Ha látta, és arról bootolt be, jó lassan indult el róla bármi feedback (compatibility módot is próbáltam, ott legaláɓ egy idő után jöttek bootlog sorok). Legalább valami animáló progress bar lehetne, ami jelzi hogy dolgozik valamin és nem csak belefagyott a boot-ba (karakteres felületen fekete háttéren bal felső sarokban villogó kurzor 1-2 percig) stb. Pendrájvról lespóroltak minden feedbacket (villogó led nuku), így semmin nem látszik ha van is aktivitás.
Miután a gui elindult, az install már kb lefutott eseménytelenül. SSD-n lecsíptem nek 100 gigát a meglevő partició végéből, ezt megtalálta, rákérdezett h. mit akarok a meglevő w10-el, aztán megcsinálta a dolgát.
Így 0 szoftverrel elég gyorsan elindul ez is, wifit felismerte, ffox-ban jutub videót lejátssza, hang is van elvileg jól, hát majd meglássuk.
A verziózása számomra érthetetlen: ha már ugrottak hirtelen 20 v. 21-re, akkor miért nem az évszám alapú módszert követik pl. 2023 júliusi release-t miért hívbak 21.2-nek, amikor a 2022 decemberi release meg a 21.1? Totál értelmetlen.
A rendszeres releasek időzítése sem tiszta. Az h. ezen linux kernel 5.15 van, az jónak számít v. sen? Melyik release az LTS, az mitnis jelent pobtosan, na ezekről a nagyon basic doksi oldal vagy nem ír semmit, vagy nagyon eldugták. Azaz jó FOSS szokás szerint lehet fórumozgatni itt is ha bármivel elakadsz, mert a guide-ok nagyon csontváz szintűek és lecsupaszítottak. A doksi része messze a leggyengébb eddig, mivel debian (?) ubuntu (?) alapú, megint csak az van mint opnsense-nél is: ha a felületet csak egy picit is megkarcoltad, alatta azonnal látszik h. ez csak 1 átszkinnelt valami. Így amit nem írnak le a saját guide-jukban, azzal lehet menni és zaklatni az anya-termék howto-jait, doksijait.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szépen sorban mert elég sok a pontatlanság/félreértés.
A mate külsőre a gnome2-t idézi, de nem csak reszelgetik, a backend része ugyanúgy migrálva lett GTK3-ra. Ennek következtében sajnos az erőforrás igénye is nőtt, ha mint vonalon szeretnéd a legkevésbé erőforrás igényes dolgot akkor XFCE.
Telepítés gépedtől függ, nekem volt olyan gép amin instant bootolt, valahol pedig filózott úgy mint neked egy darab villogó prompt-al.
A verziózás nem értelmetlen, csak nem a te logikádat követi. A fő verzió az aktuális ubuntu LTS-től függ amire alapszik a rendszer, az alverzió pedig amikor a mintesek úgy gondolják hogy na most már megéri kidobni egy alverziót.
A kernel verziója nézőpont kérdése, egy 2nd gen i5 laptopon átlagos felhasználásra tökéletesen megfelel. Új kernel igazából akkor fontos ha nagyon új vasad van, vagy ha játék a fő szempont, egyébként kb irreleváns. Security szempontból LTS kernel, lyukas nem lesz.
Ubuntu Debian alapú, mint pedig ubuntu alapú, ez az alap csomagválasztékot határozza meg, de egy skinnél azért többről van szó. Pl ubuntu erősen nyomja a snap csomagokat, mintben egy darabot se látsz ebből, ezen felül mintnek vannak saját fejlesztései is (pl warpinator). Az meg külön bónusz hogy a terminált megnyitva kb minden ubuntu/debian doksi segíteni fog, bár itt bukhatnak ki minimális eltérések.
A mint arról szól hogy egy konzervatív disztró minimális változásokkal. Sose lesz latest and greatest, cserébe sose fog meglepni, tökéletesen anyuka kompatibilis, bátran rakható bármelyik családi gépre ha meguntad a házi support munkakört.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kössz, ez kicsit tisztázott pár apróságot. Azt nem értem, ezeket miért nem lehet a docs-ba leírni, fél oldal lenne. Miért kell ezeket minden foss-nál nyomozni, vesztegetni vele mindenki idejét aki ezt keresné.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az "Ubuntu Debian alapú" kijelentés félrevezető. Debian szoftveres infrastruktúrát használ az Ubuntu, mint deb csomagok, apt, stb. De nem épül konkrét Debian kiadásokra egy Ubuntu kiadás úgy, mint ahogy Ubuntu kiadásokra épül például egy-egy Mint kiadás. Debian unstable csomagokat használ az Ubuntu, amit fél évente szinkronizál de annyira divergált az Ubuntu a Debiantól, hogy Ian Murdock is picsogott emiatt már az Ubuntu őskorában. Linux Mintből van Debian alapú kiadás is. Snap csomagok Mintre is telepíthetőek, sőt Debina Stretch kiadás óta arra is és így a Mint Debian alapú kiadására. Amit szerintem szerencsétlen módon az Ubuntu az utóbbi időben elkezdett erőltetni, hogy bizonyos fontos csomagokat, például Firefox csak snap formában adják. Ebben, egyelőre nem követi a Mint az Ubuntut
“Az ellenség keze betette a lábát”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Anyós gépe i3 2100, 4 giga ram, 120 SSD, 500 HDD, valami talán 512 megás ősrégi AMD VGA, hibátlanul teszi a dolgát a cinnamon.
Párom gépe amiről most is írok: 2nd gen pentium (B960), 8 giga ram, 256 SSD + 500 HDD, itt is teljesen jó a cinnamon.
Átlagos netezgetésre, néha megírok ezt-azt office-ban felhasználásra, chatelésre, hibátlan. Nyilván ne várj tőle csoda tempót, de amit ugyanezek a gépek hoztak W10-hez képest az ég és föld a mint javára.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért egy 8 GB RAM + SSD gép legalább 2 core és legalább 2,5Ghz esetén win10 se kellene h. lassú legyen használat során. Kivéve ha a rendszeres windowsupdatelésekre gondoltál, az tudja gyilkolni fél órákig a gépet mire végez. Na de azon kívül is lassú?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Több probléma is volt, az egyik amit említesz hogy amikor WU ment akkor kb használhatatlan volt, egy chrome megnyitása 30 másodperc felett volt, utána a youtube megnyitása újabb bő fél perc de legalább utána szaggatott még 360p-ben is.
Ha nem volt WU akkor maga a rendszer indulása is lassú volt, 40-50 másodperc mire megkaptam az asztalt, de még akkor is feljött az XP időkben ismerős jelenség hogy bár asztalod van, de hiába csinálsz akármit is, semmi nem történik. Start menüre kattintás 15-20 másodpercig semmit nem csinált, egy asztalon lévő mappa megnyitása is csak karikázást eredményezett, miután feldobta a mappát akkor is ment a karikázás amíg a fájlokat kirakta. Értsd úgy hogy bejött az asztal és a mappában lévő kép megnyitása (a mappában kb 20 kép volt, semmi más) több mint egy perc volt.
Ha nem állítottam le hanem csak sleepeltem a gépet akkor egy idő után az egész teljesen használhatatlan lett, start menü nem reagált, egérkurzor akadt, még egy feladatkezelőt se tudtam megnyitni mert egyszerűen nem válaszolt, ha sikerül eljutnom oda hogy előhoztam az újraindítást akkor bedobta a windows is shutting down üzenetet és 30 percig ott is maradt, utána jött a fent vázolt tempós indulás és tünetei. Startupban nem volt semmi, csak a rendszer dolgai + az intel VGA drivere.
Amúgy valamelyik nagyobb nevesített windows release után lassult le ennyire, már nem tudom pontosan melyik de sokadik éve volt már, ugyanazzal a verzióval clean install (nem windows beépített, full formázás és pendrive-ról telepítés) után is ugyanezt produkálta.
Pedig semmi extra dolog nem volt a gépen, egy mezei W10 install meg egy office + VLC + chrome, egy ideig próbálgattuk az edge-et és rókát is de ugyanaz volt az eredmény.
Ha letöltöttem egy file-t akkor defender vizsgálat miatt kapcsolt repülő módba a venti, 2-3 megás fájlokkal is képes volt több percet bíbelődni és addig semmi értelmeset nem tudtam csinálni, egy mezei notepad-ba írásnál is akkora lag volt hogy konkrét mondatokat tudtam begépelni mire megjelent a szöveg.
Ehhez képest erősen kontrasztos a mint teljesítménye ahol 10 másodperc alatt van a boot és a 15. másodpercben már túl is vagyok egy google keresésen chrome-ban, a háttérben syncel a nextcloud (W10 alatt nem volt onedrive), az asztalon lévő mappában lévő képek megnyitása is instant, mappákat megnyitva nincs várakozás, képnézegető is azonnal ugrik, ha jobbra-balra lapozgatok a képek között akkor nincs karika és töltögetés hanem a nyíl lenyomása után azonnal előttem van a kép. Frissítések 1 percen belül megvannak, a venti is sokkal nyugodtabb mint ablakok alatt.
Én arra tippelnék hogy ez a CPU egyszerűen túl vékony a windowsnak és a háttérszolgáltatásainak, egyszerűen elfogy a CPU idő mire eljutna a userig.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni