elementary OS 6

Címkék

Megjelent az elementary OS 6!

Az újdonságokról részletesen a bejelentésben lehet olvasni.

Hozzászólások

Elég szépen és kifinomultan néz ki. Használhatóbbnak tűnik mint egy sima gnome 3.

Én próbáltam ezt. Nekem az volt vele a bajom, hogy akárhányszor valami más kellett volna mint amit defaultból adnak hozzá és a szép csicsa felülethez igazítottak, akkor egyből előbugyogott a default GTK, QT, nemtommi widget kit skin és minden atomjaira hullott, és-vagy az OS-sel azonos widget kitet használó, de a layoutot nem rendesen implementáló alkalmazások baromi rondán néztek ki.

Meg hát ez se javítja meg a Linux desktop rendszerek fő baját, miszerint szinte képtelenség egy dinamikusan linkelt szoftvert binárisban kiadni úgy, hogy az holnapután is menjen, és lehetőleg egynél több disztrón, ha meg statikusan linkeled akkor kb. semmit nem vesz át az OS beállításokból, hiszen jó eséllyel a belinkelt libek mit sem tudnak a külső beállításokról, meg hát manapság nem is lehet mindent statikusan linkelni, mert több alapvető library is aktívan ellene dolgozik. A Google az Androidban - többek között - ugyanezért használ full saját userlandet a libctől kezdve felfele mindenben, meg a Valve is ezért csinált inkább egy Windóz emulációs réteget pl. a Steam Deckbe (aminek már korábban is voltak ugye előzményei). Szóval ja. Jó az elementary OS, de lipstick on a pig. Sajnos.

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

Még nem. Már várom mikor lesz ilyesmi mandatory feature bármihez amiben kamera van, vagy még jobb: amin digitális fotókat lehet tárolni. Mint ahogy a fénymásoló sem engedi h. pénzt másolj vele, meg ahogy az üres CD-vel is fizetsz az Artisjusnak. Assumed guilty before proven innocent. Brave new world.

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

Azt gondolom, hogy az a nagy ereje a közösségi projekteknek, hogy ha egy mamutvállalat, mint az Apple úgy dönt, hogy politikai, gazdasági stb. nyomásra spyware-t épít a termékébe, azzal nem sok mindent tudsz csinálni. Nincs másik iOS, nincs másik macOS, nincs másik iPadOS. Szereted, nem szereted, az van.

Ha egy közösségi projekt dönt úgy, hogy egy ilyen utat választ, akkor ott a lehetőség forkolni. Pl.:

Debian (systemd) -> Devuan

trey @ gépház

Beteszik a camera firmware-be, valami hasonlót, aztán ennyi. A Reform laptopból Lucas pl. szándékosan hagyta a ki a kamerát (és defaultból a trackpadet) mert egyik sincs nyilt firmware-es, mindegyikben blob van. Arról nem is beszélve, hogy a CPU-ink, drive-jaink, stb mennyi - szabadalmakkal körbebástyázott - zárt blob-ot futtatnak lemostanában, mire oda eljutnak hogy egy nyílt forrású OS bebootol. Senkit nem érdekel már, hogy az OS esetleg nyílt, a platform fontos részeinek kontrollja egy átlag x86-on, vagy tuningabb ARM64-en rég nem az OS-nél van.

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

Teljesen más tészta az, amikor egy olyan rendszert futtatsz a gépeden, aminek elfogadtad a működési feltételeit az OS EULA-jával. Onnantól kezdve nincs az a bíróság, amelyik ne fogadná el bizonyítékként azt, amit az talál. Hiszen a tudtoddal és beleegyezéseddel fog feljelenteni.

Az illegálisan firmware-be épített okosságokat hogyan képzelted el? Hova fog jelenteni? Kinek?

trey @ gépház

Ezt teljesen rosszul tudod. Attól, hogy valami statikusan van linkelve, attól még átveszi az OS beállításait, használhatja ugyanazokat a konfigfájlokat, mint a dinamikusan linkelt binárisok komponensei, libjei. A statikus linkelés nem konténerizáció, hanem a függőségek kikerülésére van.

Én egyébként nem szeretem az Elementary-t. Letisztultan néz ki, de bloat és nagyon MacOS-re hajaz, nagyon lekorlátozza a felhasználót, ahogy te is írod, hogy mit hogyan használhat, ha nem azokkal a beállításokkal és progikkal használod, amit a készítők betettek deafultnak, akkor könnyen tragédiába torkollik. Plusz elég ritkán vannak belőle kiadások, így nagyon elavulthatnak benne csomagverziók.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A QT-s HPLIP meg se nyikkan rajta, mert a systray ikonja nem tud integrálódni a Pantheon desktop környezetbe. Nem olyan nagy probléma, mett a saját nyomtató kezelője okés. De egy két funkció jó lett volna lipből. Ez mondjuk nem a 6-oson, hanem az előző kiadáson esett meg.

Az Elementary sok sebből vérzik már régóta. Nem csak azért, mert nagyon ritkán vannak kiadások, és emiatt nagyon elavultak benne a csomagok, hanem mert az egész egy porig butított rendszer, és bloat, de még a programok neve is el van rejtve (pl. Browser, de azt nem látod, hogy micsoda), minden alkalmazás Flatpak, a nem rendszeralkalmazások nem veszik át a rendszertémát, stb.. Tényleg csak Mac fanoknak tudom ajánlani, másoknak nem. Jó pár alkalmazással van emiatt probléma, nem csak a HPLIP-pel.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

hat ha a libbe bele van hardon rakva bizonyos fajlok path-ja, de a debian/fedora/akarmi atpatcheli mashova, akkor biza a static binary nem biztos hogy megtalalja a megfelelo fajlt. ilyen szokott lenni az /usr/share alatti fajlok (ikonok, fontok, akarmi)

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

csak én nem tudom virtualboxban kipróbálni? 800x600-as felbontással nem lehet megnyomni a buttont... nem lehet arrébb vinni az ablakot... dzsízösz...

Én is addig jutottam, hogy kiválasztottam a nyelvet, de elfogadni már nem tudtam mert az a gomb már a látható területen kívül volt.
A gépet egy Full-HD-s monitorral használom, tehát lett volna rajta hely. Video memóriának meg adtam 128MB-ot.

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Ugyanez volt nálam is, 60 perce próbáltam. Ráéreztem, kitaláltam, hogy két TAB-ra van az OK gomb, ami láthatatlan. Aztán feltelepítettem live helyett (15GB kell neki), ott már tudok felbontást állítani, működik.

Azt gondoltam, eljött a linux éve (megint), de nem:

- Chrome nem telepíthető, DEB letöltés után valahova feltette, nem tudom elindítani. (Anyámnak/gyerekemnek hogy meséljem el, hogy mit tudna csinálni)

- Firefox már jobb, kitettem a gyökérbe a tar.bz2 tartalmát, fut, de nem jöttem rá hogy lehet a menübe integrálni.

- Lassú. Tudom, hogy VBox alatt a grafikus dolgok lassúak, de nyögvenyelős akkor is. (10 éve centos-ezem parancssorban, GUI soha, lehet ez a linux éra ilyen...)

- Volt egy tervem: VScode hátha használható. Nem ment.

- Kimentem cigizni, zárolta a session, és a password mezőbe nem tudom a kurzort belevarázsolni... szerintem shutdown és kuka.

Bocsi, windows home 25e, már ennél több ment el ez idő alatt....

 

Szerk: átjutottam a login-on (alt+egér), parancssorból megy a google-chrome és a "code .", de ikont nem tudtam csinálni hozzá...

Szerk2: ezen is átjutottam, minden ok.

Szerk3: megszerettem. 

Nem mondod komolyan, hogy a Chrome-ot DEB-ből, a Firefoxot meg tarból akarod telepíteni... az apt miért nem jó neked? És ha az apt nem jó, akkor miért gondolod, hogy ha nem tudod, hogyan kell telepíteni, az a disztró fejlesztőinek a hibája? Ha két perc gondolkodás árán mégis sikerült, akkor nem biztos, hogy annyira baj van ezzel a cuccal.

A dmesg | grep -i error kimenete mit ad?

A 4-es óta használom, soha nem volt problémám vele. A legnagyobb nyűgje az, hogy verzióváltásnál újra kell telepíteni, amit valószínűleg nem lépek még egyszer meg, hanem visszatérek az Arch-ra vagy keresek egy másik rolling release disztribúciót.

Minden hulla a Mount Everesten valamikor egy nagyon motivált ember volt.

Felraktam, szép és használható. Pici keresgélés után tudtam pár csomagot flatpak-kal leszedni, majd apt-vel felrakni. Utálom a lassú flatpak, snap és egyéb hasonló megoldásokat.
Most marad, ha nem megy az agyamra rövid távon, akkor hosszabb ideig is használni fogom.