"The State of Developer Ecosystem 2019"

Címkék

Majdnem hétezer fejlesztő bevonásával készült a JetBrains "The State of Developer Ecosystem 2019" felmérése. Az eredmény itt található.

Hozzászólások

A kutyák lenyomták a macskákat.

--
trey @ gépház

"Reprezentativitás
Mintákra vonatkozó fogalom. Egy minta bizonyos változók mentén akkor reprezentatív, ha a mintába került elemek (emberek) ugyan olyan arányban vannak jelen, mint az alapsokaságban. Tehát egy minta csak bizonyos szempontok alapján nevezhető reprezentatívnak. Ha más szempontokat veszünk figyelembe, akkor mintánk lehet, hogy nem reprezentatív."

Ez akkor milyen szempontbol is reprezentativ?

Nálam meghalt a jetbrains oldal úgy globálisan. Másnál is?

"Those who do Machine learning professionally are more skeptical about AI than those who do it as a hobby."

Ki gondolta volna...

Jáva. 80% fejleszt Androidra. Ezek gondolom szorosan összefüggnek.

Gondolom azert, mert az egyetlen, amivel hivatalosan is fejleszthetsz iOS-re. Ha tobb platformra kell kiadnod valamit, akkor lehet esszeru valasztas. (mas kerdes, hogy en nem hasznalnek semmilyen AAPL termeket)

--
When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say. -George R.R. Martin

A kiadas miatt jogos, de ennek a cegnek a termekei nem tudom mennyire relevansak cross platform mobil fejleszteseknel, szoval az userbase sem valoszinu hogy ilyen.. foleg hogy a java a legelterjedtebb...

Masreszt van nekik egy AppCode-juk, amiben remenykedtem, konkretan mert az xcode egy tragya kupac. De sajnos naluk meg mas dolgok nem mukodnek, es itt meg kodszerkesztesi feature-kre is gondolok.

Hat mit csinaljon az ember fia, ha minden masodik cegnel 15"-os MBP-t vagnak hozza mar az elso nap...?

Valoszinuleg annak is koze lehet hozza, hogy ahogy hallottam a Docker eleg... szar Windows alatt -> nem veletlen a nagy nyitas a Linux fele meg a WSL. A web-ipar meg ugye a kontenerizalt, immutabilis, eldobhato servicek es az "eldobhato" infrastruktura, a felho iranyaba tart, es ehhez nem art ha mar a fejlesztoi kornyezet is jol kezeli a kulonbozo kontener megoldasokat.

Masreszt kenyelmes, minosegi, premium munkaallomasok. A modern irodaban, ahol naponta sokszor elmaszkalsz az asztalodtol a laptopoddal, nem mindegy az anyag es osszeszerelesi minoseg. Az erzes, hogy 2 ev utan se nyiklik-nyaklik, nyoszorog a gep, eleg jo.

Harmadreszt en ugy gondolom, hogy lassan a cegek is felismerik, hogy ugyan a belso geppark meg mindig eleg heterogen; de ha hatekonyan szeretnenek mukodni, akkor a webes belso rendszerek, a platform orokletes korlatai miatt egyszeruen nem megfeleloek a modern kivanalmaknak, es nativ vekonykliens iranyba kell eltolni a belso fejleszteseket. Ha ez a felismeres megtortenik, onnantol kezdve mar csak az a kerdes, hogy erdemes-e 2(-3) fejlesztocsapatot fenntartani arra, hogy kulon-kulon fejlesszenek Windows, macOS es Android/ChromeOS platformra, vagy inkabb a geppark standardizacioja a jobb megoldas.

A fenti dontes meghozatalat a WWDC-n bejelentett fejlesztesek is segitik. Nagyon sok olyan dologgal bovul az Apple fejlesztoi okoszisztemaja, amikkel a belso, eszkozfuggetlen fejlesztesek igen konnyuve valnak. Gyakorlatilag jelenleg az Apple az egyetlen olyan ceg, mely laptoptol kezdve tableten at, telefonig es bivalyeros 8K renderallaton keresztul meg olyanokat is lefed, mint az okosorak, vagy ceges kornyezetben fontosabb 4K megjelenitok tamogatasa AppleTV-vel.

Mi a kozos a fentiekben? Ugyanaz a programozasi nyelv, ugyanaz a UI leiro nyelv, ugyanazok az API-k. Ekkora eszkoz lefedettseggel a web interoperabilitasi elonye elveszik, viszont kiemelkednek hianyossagai.

A Swift, SwiftUI konnyen tanulhato, modern nyelvek, elsajatitasuk nem igenyel sok idot.

Na es ezt most leirom Confluence-be is.

> minosegi, premium munkaallomasok.

mondjuk ez kicsit ellentmond annak, hogy a kábeleik nem bírják ki a munkaállomás élettartamát, ahhoz, hogy a meglévő rendszerekkel használjam mindig valami átalakítót (hdmi, typec) kell cipelnem magammal, a kijelzője csillog, de legalább összeér a billentyűzettel és kikopik a közepe.

szóval lehet szeretni, akár az OSt is, akár a hardvert is, de munkaállomás szinten akár a Dell, akár a HP célgépei verik, szerintem.

A fene se tudja, mert en is hasznaltam oket itt-ott, amott, de kabel sose tort. Billentyuzet se ragadt be. Zsaner se lazult ki.

Persze ettol fuggetlenul az altalad emlitett Dell/HP dokkolo megoldasai nyilvan jobbak ebbol a szempontbol. Amugy azoknak milyen lehet a dokkolo-pocok meghibasodas aranya? Ahogy neztem eleg masszivak, de azert a laptoppal is neha buveszkedni kell, hogy belemenjen. Nem szoktak azok serulni/letorni?

> ... ahhoz, hogy a meglévő rendszerekkel használjam mindig valami átalakítót (hdmi, typec)

Szabvanyos (USB-C) hardvert venni tudni kell ;)

A Dell is képes olyan töltőt készíteni aminek a kábelje zsugorodik.
Hosszú évek fejlesztése árán jutottak el ide, a 20-30 éves tápok ilyet nem tudnak felmutatni.

De amúgy igen, a normális minőségű laptopok nem nyeklenek nyaklanak. Pár Latitude E5470-ünk zsanércsavarja nem lett eléggé meghúzva vagy csavarblokkolózva, azokat néha újra kell húzni.

De innen odáig hogy egy billentyűzetcsere a fél laptop ára legyen még hosszú az út.

Erről ha valaki tud jó beszélgetéseket, belefutott ilyesmibe, szívesen megnézném. Alapvetően van az, hogy AI, holnap, világhalál, és van az, hogy hülye vagy, ha nem hiszed az elsőt. Közben időről időre ritkán, fél mondatokban egy két elég tűzközeli ember elköhögi, hogy hype, nem korlátlan a jelenlegi irány, és nem is tudjuk igazán merre megy, hagyjuk már.

Az még hagyján, ha az újságírók, de komolyan vett szakemberek, döntéshozók, közgondolkodást befolyásoló emberek is egyenlősítik a kettőt, senki nem beszél a korlátairól, csak arról, hogy holnapra mindent megesz, ez van, pánikolj, de inkább add fel, világvége. Közben néha-néha elhangzik egy-egy matematikustól, AI kutatótól, hogy lövésünk nincs hogy oldaná meg az ML ezt vagy azt a problémakört, mert hogy bele se tud szagolni, igazából legtöbbször képelemzéssel kapcsolatban publikálnak pár látványos fogást, elhallgatva némelyik nagyon mókás melléfogást, és elég egysíkú az erről való beszélgetés.

Bigdata-nál is azt felejtették el mindig, hogy minden statisztikai modell akkor működik jól, ha nagyon sok, egyébként valamilyen tekintetben már előre értelmezett adat kerül bele, és akkor is csak becslést, iránymutatást ad, nem egyedi eseteket dönt el, ergo hibázik ott is, ahol egy kifinomultabb elemzés különbséget tudna tenni, a 10 fős céget vezető magyar vállalkozó a HVG-ben olvasott erről, ergo "naplózzunk mindent, majd kielemezzük", mikor havonta cserélődött 1 dolgozó minimum, párhavonta irányt váltott a napi kereskedés, ..., de elemezzünk.