4G lefedettséget létesített a Huawei és a China Mobile az Everest-en

A Huawei és a China Mobile a napokban bejelentették, hogy sikeresen létesítettek 4G (LTE TDD) lefedettséget a Mount Everest-en, 5200 méterrel a tengerszint felett. Június közepén, a szolgáltatás indítása apropóján tartott ünnepségen a China Mobile több mint 200 vendégnek mutatott be különböző új 4G technológiákat, köztük egy, az Everest egyik alaptáborából az ünnepség helyszínére közvetített élő, HD videófolyamot.

Részletek a bejelentésben.

Hozzászólások

Ennek apropóján rákerestem az 5200 méteres alaptáborra és találtam egy túrát, amin szívesen részt is vennék az alaptáborig. Kíváncsi lennék főként magamra, hogy hogyan bírnám. Csak lenne, aki fizetné, mert ahogy néztem, kib. drága mulatság egy ilyen.

--
trey @ gépház

a mai everest már nem az az everest ami régen volt. ha valaki kifizet egy megadott összeget akkor már szinte "felrugdossák" egészen a legtetejéig (nem csak az alaptáborig) és elmondhatja az illető magáról hogy megjárta a csúcsot: pont nemrég olvastam egy (kettő) blogbejegyzést ami Stephen Venables írásának apropójából született:
http://kivultagasabb.blog.hu/2013/05/24/hogyan_tettek_tonkre_a_mount_ev…
http://bitlisz.444.hu/2013/05/29/60-eve-mount-everest/
elég érdekes... ezen infok ismeretében nem meglepő hogy már 4g lefedettséget is van odafönt

Biztos sokminden változott az első expedíciók óta, de amit a cikk sugall, hogy bárki kifizet x összeget és cserébe feljut -mert "amúgy is szinte végig kötelek biztosítják az utat" (mintha csak ezen múlna), az azért nemkicsit túlzás.
Hiába lehet pénzért egyszerűen eljutni az alaptáborig, hiába vannak kötelek, hiába van oxigénmaszk, felmenni meg lejönni neked kell a saját lábadon, a saját erődből. És amíg profi mászók is meghalnak fent, addig azért nem gondolom, hogy ez olyan egyszerű, hogy felsétálok a kötelek mentén, csinálok a csúcson egy mosolygós "heló anyu, itt vagyok a világ tetején" fotót, aztán lesétálok.

„On 21 June 1972 a Lama with a single pilot (Jean Boulet) aboard established a helicopter absolute altitude record of 12,442 m (40,814 ft), immediately followed by an inadvertent record for the longest ever autorotation when the engine flamed out at the peak altitude of the flight.”

avagy

„The Mi-38, designed for cargo and passenger transport, climbed to above 8,600 meters (28,380 feet), setting a new world record for helicopters weighing 10-20 tons.”

1. Egy 1972-ben készült helikopterrel repülés számomra nem lenne túl vonzó. Másrészt egy sikeres rekordkísérlet és egy üzleti alapon nyújtott szolgáltatás esetén más megbízhatóságot várok el egy repülő eszköztől.
2. „above 8600” < 8848 (bár az utóbbi érték időnkét kis mértékben változik). Ennél a rekordnál is kíváncsi lennék, hogy vállalnák-e a berepülőpilóták az ilyen magasságú repülést üzemszerűen, akkor, ha sikertelen repülés esetén jelentős kártérítést kellene fizetniük.

Egy átlagos helikopter nem tud 5000 méter felett repülni, de már 4000 méter felett is romlik a manőverezési képessége. Ugyanis a ritka levegőben nem keletkezik elegendő felhajtóerő. A speciális helikopterek is 6500-8000 méter alatt tudnak csak repülni huzamosabb időn keresztül. A magassági rekordról szóló hírekben mindenhol az áll, hogy „8600 méter fölé emelkedett”. Ezt úgy értelemezem, hogy ugyan fel tudott emelkedni, de az adott magasságban már nem valószínű, hogy huzamosabb időn keresztül manőverezni is tudott volna. A korábbi rekordról szóló hírek sem említik, hogy az adott magasság elérése után manőverezett volna a gép.

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

Itt most arról lenne szó, hogy ezt, mint egy szolgáltatást lehessen igénybe venni. Attól, hogy egy (esetleg néhány) esetben már megtették, még nem mondhatjuk azt, hogy erre már üzletet lehet alapítani.

Csak egy példa: Van olyan ember, aki egy levegővétellel 22 percig a víz alatt tud maradni. Ez még nem jelenti azt, hogy a további próbálkozásainál minden esetben legalább 22 percig elegendő lesz egy levegővétel, és azt sem, hogy sok búvár képes erre.

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

off: ja aztán meg jön a sírás, hogy lefagyott a lába szegénynek :(. dee semmi gond! mert műlábbal egyébként is sokkal jobban lehet hegyet mászni, szóval jövőre megy is vissza.
-------------------------------------------------------------------------
Nem, de lehetne.

Szervusztok !

Egy "kereskedelmi" Everest-expedicióról szól a Hegyi őrület című könyv, http://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fparkkiado.hu%2Ftermek%2Fhegyi-orulet-az-1996-os-mount-everest-i-tragedia.html&ei=bqvaUd3iL_OQ4gTg5YHYBA&usg=AFQjCNED8gfzYzwFDgKzRDtQ0lOJEdlTbw&bvm=bv.48705608,d.bGE, ill a egy másik szerző könyve (http://parkkiado.hu/termek/eg-es-jeg-szemelyes-beszamolo-a-mount-everest-i-hegymaszo-tragediarol.html) alapján készült film Halál a Himaláján (Into thin air) (http://www.imdb.com/title/tt0118949/)
Az elsőként citált könyvet olvastam, ill a filmet is láttam; ez utóbbinál nagyon jó rendezői fogások is illusztrálták a tapasztalatlan - sznob "hegymászókat", ill a pénzéhes túraszervezőket.
------

Egy másik film Jég és föld között - Vertical limit (http://www.imdb.com/title/tt0190865/) cselekménye ugyan a K2 csúcsnál játszódik, de visszatérve a 4G-s hálózathoz, az átjószó-tornyoknál mennyi a "vertical limit" ? :-)

Típus kérdése. Láttam szálkás, szuperfitt embert 4000+-on napokig hányni, mint a lakodalmas kutya.
3200 alatt semmi baja nem volt.
~4600-on egy „felfutok a dombra” -ami ~30m szintkülönbség volt- után 5 perc KO. Viszont pihegés alatt a jakszaron nőtt apró virágok megtekintése egy élmény volt. :)

/jani ON
Ezen a tájon: http://www.google.hu/search?q=yamdrok&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&e…
/jani OFF

A Mont Blanc olcsobb, es legalabb megtudod milyen :) A gouter hazban 60 euro egy ejszaka, 30 ha valamilyen hegymaszoklubnak is tagja vagy. Van tobb alpesi negyezres, amit jo kondicioban levo emberek is konnyen megmasznak, de termeszetesen jo ha van ismeros vagy fizetett vezeto, aki nehany alap dologra megtanit indulas elott.

Csak vicceltem. Van sejtésem, hogy milyen meló lehet ez. Az olasz-osztrák határ közelében nem sokkal 2000 méter felett másztam kisebb "kaptatót" néhány éve és már ott éreztem, hogy a ritka a levegő. Úgy zuhan az ember ereje mint feldobott kő.

Mondjuk azóta a kondim sokat javult, de azért kéne szerintem jól edzeni erre.

--
trey @ gépház

Mivel nálunk nincs igény a mobilnetre, pláne a széles sávúra.

http://index.hu/tech/cellanaplo/2013/07/06/siman_elfogy_ket_gigabajt_ha…

Ebből az írásból a bevezető a lényeg, a többi szerintem nettó baromság (mármint az, hogy a cikk írója szerint ezek a szolgáltatások és appok a legfontosabbak egy mobilnetes készüléken), de a bevezető az nagyon elgondolkoztató.

--------------------------

Csak a viták elkerülése végett. Ha nem használok ékezetet, mobiltelefonról írok.