40 éves a UNIX - Unix 1.0 letöltés és bemutató

Idén 40 éves a UNIX operációs rendszer. Erre emlékezve pár lelkes szoftverrégész megpróbálta a kinyomtatott(!) programkód és néhány más forrás felhasználásával feltámasztani az erdetileg PDP-11-re tervezett rendszert.

A projekt többé-kevésbé sikerrel járt, olyannyira, hogy most bárki kipróbálhatja, milyen érzés is lehetett egy PDP-11 soros telexkonzolja előtt ülve használni a rendszert. Ebből következően például backspace nincs :)

Az 1972-es backupból visszaállított rendszeren nincs csoportkezelés se, a pipe rendszer se létezik még (de legalábbis nem elérhető parancssorból) viszont már van usr könyvtár, sőt, dc is.

A projektet a cyberculture.hu vette szemügyre.

(Bíztassátok őket, hogy írjanak még a témáról :)

Hozzászólások

Finom. :)

---
pontscho / fresh!mindworkz

[troll]
vajon ezeket is beveszik a melyik a legelavultabb rendszer statisztikaba?
[/troll]

mert ennek tobb ertelmet latom...
___
info

Compiz fut rajta?

Amugy durva lehet egy ilyen regi kodot feleleszteni.

By(t)e
TBS::Antiemes

"kinyomtatott(!) programkód"

vs.

"1972-es backupból visszaállított"

A nyomtatás tulajdonképpen egy backup, optikai adathordozóra. :)

Sokáig éljen a UNIX.
____________________________
Darwin Kernel Version 9.7.0: Tue Mar 31 22:52:17 PDT 2009; root:xnu-1228.12.14~1/RELEASE_I386

Feeling meg minden. Tök jó a cikk a restaurálásról.

Milyen egyszerű lehetett forrást javítani. "Ez itt nem tetszik áthúzom." Vagy ha valamit nem akartak még egyszer beleírni macskaköröm. Remélem nem úgy volt tárolva mint nálunk a hivatalba az ügyiratok mert akkor lehet a 32. oldalt gépelték be elsőnek vagy kimarad egy pár lap a kolegina tűzőgéphasználat skillje miatt.

--
Kodály Zoltán azt mondta: "Legyen a zene mindenkié". Én inkább neki hiszek mint az ASVA-nak.

Kipróbáltam.
Kurva idegesítő, hogy nincs semmi editálási lehetőség, se history, se help, se semmi... Tudd pontosan hogy mit akarsz és ne üss mellé, vagy dögölj meg.

--
Simplicitas Sigillum Veri

Uristen, nincs bash? Akkor meg se nézem! :-D

Ave, Saabi.
ps: t.i. hülyét kapok azoktól a wannabe unixosoktól, akik mozdulni nem tudnak, ha nincs bash egy rendszeren. Olyanok mint azok akik Norton Commander nélkül mozdni nem tudtak DOS alatt. Ez egyfajta számítástechnikai mozgáskorlátozottság?

Amióta nincs PA-RISC/Itanium alapú munkaállomás és megszűnt a v2-ben a TC OE, megszűnt a TC-Opensource (asszem így hívják) bundle is. Ebben volt a bash. Sajnos az IE-be viszont nem került be. Így aki bash-t akar az vagy fordít, vagy keres egy még működő HP-UX Porting Centre site-ot (a utahi sajnos megszűnt) és vadászik ott magának egyet.
Mondjuk nem nagyon értem, miért nem fér bele a bash az IE-be, pláne ha az MC benne van.

Ave, Saabi.

én, rokkant wannabe unix-os - végül is, még csak 15 éve hogy unixon dolgozom - ultrix, digital, hp-sux, sunos, irix, aix, sco, linux, freebsd, netbsd - nem pont ebben a sorrendben...

... szóval a kétpaneles vízuális fájlkezelő (oprendszertől függetlenül) márpedig a világ egyik legnagyobb találmánya. hasonlóan átütően jó találmány, mint a spreadsheet (visicalc, ugye...) ami meghozta a pc-nek a világsikert.

tudok létezni nélküle. viszont jelentősen növeli a hatékonyságot, főleg, ha valaki vízuális típus.

300 baud-os terminálon persze minden vízuális katyvasz szopás. dehát manapság a legszarabb konzol is 9600/8/N/1... :)

Hja. A Volkov-os időkben volt annyi eszük a számítógép elé leült homo sapienseknek, hogy egy archív tartalmának lekérdezéséhez (gy.k.: enter), nem feltétlen kell rögtön tempdirbe ki is tömöríteni azt.

Bár ezt az űrhajó méretű tudást a total commander ma is tudja, csak az egy szem remek freesoftware mc nem.

nem mukodnek a forditok :(

--
When in doubt, use brute force.