![]() |
ls -1PartnerünkHUP tweetjeiNépszerű témákNépszerű fórum témákÚj felhasználók
|
UNIX, UNIX-szerűKedvenc UN*X-od GUI-ján hogyan kezeled a vágólapot?Klikkelgetek (Edit, copy|paste). 4% (11 szavazat) Terminálon egyféleképpen (pl. crtl+shift+c|v), azon kívül másféleképpen (pl. ctrl+c|v). 52% (131 szavazat) Terminálon egérrel paste-elek, a többit megoldja valami (pl. Parcellite clipman). 8% (19 szavazat) Mindenhol egységesen ctrl+ins, shift+ins. 8% (21 szavazat) Bármi egyéb kombó, variáció, leírom stb. 17% (42 szavazat) Csak az eredmény érdekel, sajt vagyok, /dev/random boruljon rád stb. 11% (29 szavazat) Összes szavazat: 253
»
Andrew S. Tanenbaum nyílt levele az Intel-hez
tl;dr: szívesen vette volna, ha tájékoztatják a felhasználásról. A levél itt olvasható.
»
Még hogy nem használnak MINIX-et semmire!
»
ToaruOS 1.0.0A ToaruOS egy teljesen hobbi operációs rendszer, amely saját kernelt (32 bit, non-SMP, monolithic (but modular), and Unix-like), user space-t és több grafikus programot is felvonultat. A ToaruOS 1.0.0 több mint fél évtized munkájának eredménye. A forráskód elérhető a GitHub-on. Licence: NCSA/University of Illinois
»
Megjelent a Unix-szerű operációs rendszer, az Axle első publikus alpha kiadásaAz Axle egy apró, Unix-szerű hobbi operációs rendszer. A GRUB bootloader kivételével minden részét 0-ról írták meg. Megjelent az Axle első publikus alpha kiadása.
»
Folyamatosan frissülő UNIX commit történelem 1970-től napjainkig a GitHub-on
Repository: unix-history-repo
»
UNIX, UNIX-szerű rendszeren az általam látott legnagyobb "load", amiből a rendszer még kikeveredett gond nélkül0-10 4% (15 szavazat) 21-30 8% (31 szavazat) 31-40 3% (13 szavazat) 41-50 6% (24 szavazat) 51-100 15% (61 szavazat) 100+ 34% (136 szavazat) Nem értem, nem érdekel, nem érint. 9% (35 szavazat) Csak az eredmény érdekel / az eredmény sem érdekel. 22% (90 szavazat) Összes szavazat: 405
»
3rd party configuration management software vs. saját megoldások3rd party configuration management software (Salt, Puppet, Chef és társaik). 41% (83 szavazat) Saját fejlesztésű megoldások (pl. shell script, powershell script, alkalmazás). 20% (40 szavazat) Csak a végeredmény érdekel, nem tudom eldönteni, megvan a véleményem de mást kell használnom, egyéb és leírom stb. 39% (78 szavazat) Összes szavazat: 201
»
Elhunyt Roger FaulknerA közelmúltban elhunyt Roger Faulkner, UNIX úttörő, a "AT&T UNIX utáni éra keresztapja". Bryan Cantrill az USENIX hasábjain emlékezett meg a szakemberről. [ The Process File System and Process Model in UNIX System V ]
»
Redox - Unix-szerű, mikrokerneles operációs rendszer Rust-banA Redox egy Rust-ban írt, UNIX-szerű operációs rendszer. Célja a Rust innovációit felhasználva egy modern mikrokernel és teljes alkalmazáskészlet létrehozása.
Idézet:
Redox is a general purpose operating system and surrounding ecosystem written in pure Rust. Our aim is to provide a fully functioning Linux alternative, without the bad parts. Jellemzői:
»
Andrew S. Tanenbaum - A MINIX 30 évének tanulságai[ Lessons Learned from 30 Years of MINIX @ CACM ]
»
Processzorkihasználtság különbség a Power-en futó IBM AIX és Linux köztAz IBM developerWorks oldalon Sathish Kumar IBM mérnök egy cikket tett közzé a címben említett témában. A cikkben a szerző azt magyarázza, hogy mi az oka annak, hogy ugyanazon hardveren, ugyanolyan terhelés mellett a Linux kisebb processzorterhelést mutat, mint az AIX. Azt is elmagyarázza, hogy miért értelmetlen a két rendszer által visszaadott processzorkihasználtságot összehasonlítani. A cikk fényt derít arra, hogy a két rendszer hogyan kalkulálja ki a kihasználtságot stb.
»
SortixA Sortix egy apró, self-hosting Unix-like operációs rendszer, amelynek fejlesztése 2011 ót tart és amelyet tiszta, modern POSIX implementációnak szán a fejlesztője. Főbb tulajdonságai, jellemzői:
»
Megnyitották a Coherent forrásátA Coherent egy V7 UNIX klón, eredetileg PDP-11 gépekhez készült. Fejlesztője az 1995-ben bezárt Mark Williams Company volt. 1983-ban elkészült egy A szerzői jogokat jelenleg birtokló Robert Swartz a napokban elérhetővé tette a Coherent forráskódjait és dokumentációját BSDL alatt.
»
Escape - mikrokerneles UNIX-like operációs rendszer
Idézet:
Az Escape egy mikrokerneles operációs rendszer, amelyen 2008. októbere óta dolgozom. C-ben, C++-ban és egy kis része assembler-ben készült. Azon kívül, hogy bootloader-ként a GRUB-ot, valamint a GCC nyújtotta library-ket (libgcc, libsupc++) használom, az egész OS-t magam fejlesztettem. A napokban megjelent az Escape 0.6-os kiadása. Letölthető ISO és QEMU .img formátumban innen. További részletek az Escape GitHub oldalán.
»
A titokzatos /bin/["Felületes pillantást vetettem az ftp://ftp.icm.edu.pl/ -ről leszedett december 10-ei OpenBSD snapshotból való i386 laptop telepítésemre és észrevettem egy szokatlan futtatható állományt /bin/[" [ Weird executable in /bin/ - i386 snapshots Dec 10 ] (avagy, az újszülöttnek minden vicc új)
»
Fuzix OS - Alan Cox UNIX System V élményt nyújtó OS-t jelentett beAlan Cox, az első Linux kernelhackerek egyike, a 2.2-es Linux kernel karbantartója, ex-Red Hat és ex-Intel alkalmazott érdekes bejelentést tett Halloween alkalmából:
Idézet:
Eleged van a SystemD-ből ? Jelenleg 8086-os portja nincs a Fuzix OS-nek. Hogy lehessen, ahhoz kellene egy használható, nyílt forrású ANSI C fordító 8086-hoz. Alan elkezdte ennek érdekében hackelni a pcc-t, de segítségre lenne szüksége. A bejelentés itt olvasható. A kód - GPLv2 alatt - elérhető a GitHub-on.
»
MINIX 3.3.0Andrew S. Tanenbaum bejelentette a MINIX 3.3.0-s "stable" kiadását. Új funkciók:
Fejlesztések:
[ kiadási megjegyzések | letöltés ]
»
Nyugdíjba megy Andrew S. TanenbaumA hírek szerint az amszterdami Vrije Egyetemen töltött 43 évnyi szolgálat után végül nyugdíjba megy Andrew S. Tanenbaum (AST) professzor, operációs rendszer szakértő és fejlesztő, kutató, több informatikai alapmű szerzője. Tanenbaum a megalkotója annak a Minix operációs rendszernek, amelyen Linus Torvalds kifejlesztette a manapság mindenütt jelenlevő Linuxot. Tanenbaum volt a Linux megszületésekor annak legnagyobb kritikusa (Linux is obsolete). Vitái Linusszal mikro vs. monolitikus kernel témakörben ma már részei az informatikatörténelemnek. A visszavonulását AST az egyetemi honlapján (jelenleg offline - Google cache) jelentette be tegnap. Búcsúelőadását 2014. október 23-án tartja a Vrije Egyetem főépületének aulájában 11 óra 45 perctől. Az előadás nyilvános lesz.
»
Oldschool rovat - The UNIX Operating SystemAz AT&T archívumából. A film narrátora Victor Vyssotsky, aki maga is dolgozott a Multics projekten.
»
"Történelmi mélységbe estek a UNIX-szervereladások"
Idézet:
Az IDC friss adatai szerint a harmadik negyedévben 2,3 millió darabon stagnált az eladott szerverek száma, a gyártói árbevétel eközben 3,7 százalékkal 12,1 milliárd dollárra apadt. [...] Különösen gyenge volt a UNIX-szerverek forgalma, az eladások értéke 31 százalékkal zuhant éves összehasonlításban. A UNIX-ot futtató gépek a szerverpiacnak csak 11 százalékát adták, ami az IDC által mért legalacsonyabb adat valaha. [...] A Windowst futtató szerverek iránt némileg apadt a kereslet, az eladásaik 1,6 százalékkal múlták alul a tavalyi harmadik negyedév szintjét. Ezzel együtt továbbra is a windowsos gépek adják a szerverpiac legnagyobb részét, az eladások értéke 6,1 milliárd dollár volt, ami a teljes piac kicsivel több mint felét jelenti. A nagy cloudtelepítéseknek is köszönhetően továbbra is erős a kereslet a Linuxot futtató kiszolgálók iránt, a forgalmuk a negyedévben 3,4 milliárd dollárt tett ki, ami éves szinten 5,6 százalékos emelkedést jelent. A linuxos gépek aránya a teljes szerverpiacon belül 28 százalék volt. A teljes cikk itt.
»
"A UNIX-piac nyomában""Az egész világon évek óta csökken a UNIX-szerverek forgalma, a tendencia alól Magyarország sem kivétel. Megpróbáljuk részletesen bemutatni a jelenség okait. [...] úgy tűnik, a szervervásárlók egyre kevéssé tartják felsőbbrendűnek a RISC/UNIX rendszereket és egyre több feladatot bíznak x86 gépekre és Linuxra, Windowsra. De e UNIX-ok biztosan sokáig velünk maradnak, ahogy az egyik gyártó képviselője fogalmazott: „ha valaki UNIX-ot használ és ismeri, az értékeli is”." A teljes cikk itt.
»
Folytatódik a SCO vs. IBM jogi csatározásA múlt évtized legnagyobb IT zombisztoriját a SCO szállította. Ráadásul van folytatása! Úgy tűnik, hogy hiába döntött számtalan bíróság úgy, hogy felesleges volt nekiesnie az IBM-nek, a Novell-nek és a Linuxnak (akit érdekel a szappanopera, az megtalálja a főbb epizódjait itt), a cég nem adja fel. A Groklaw szerint a SCO-nak sikerült rávennie a bíróságot, hogy folytassák az ügyet.
»
MINIX 3.2.1Egy évvel az utolsó, 3.2.0-s kiadás után a MINIX csapat bejelentette a MINIX 3.2.1-es kiadását. Benne egy rakás, NetBSD-ből importált funkció, userland segédprogram, library. Új driverek, fájlrendszer támogatás - pl. ext2 - fejlesztések. Részletek a bejelentésben.
»
Plan 9 futtatása Raspberry Pi-nUgyan a Plan 9 nem UNIX, mégis van némi köze a UNIX-hoz abban az értelemben, hogy annak utódjaként tekintettek rá egykoron. Elsősorban kutatási céllal fejlesztették ezt a szűk körben ismert, nyílt forrású, szabad operációs rendszert a Bell Labs Computing Sciences Research Center részlegében a nyolcvanas évek közepétől 2002-ig. Azóta operációs rendszer kutatók és hobbisták fejlesztik tovább. A projekt olyannyira nem tűnt el a süllyesztőben, hogy felvarázsolható akár egy Raspberry Pi-re is. Ehhez minden segítséget megtalálhat az érdeklődő itt.
»
|
KeresésNavigációBelépésÚj Világ NKft. állásajánlatokÁllásajánlatokHWSWFriss blogbejegyzések
HUP napi hírlevélInformációKövess minket! |
Friss hozzászólások
4 perc 36 másodperc
7 perc 40 másodperc
15 perc 39 másodperc
16 perc 5 másodperc
40 perc 27 másodperc
41 perc 14 másodperc
58 perc 52 másodperc
1 óra 3 perc
1 óra 5 perc
49 perc 29 másodperc
1 óra 7 perc
1 óra 15 perc
1 óra 16 perc
1 óra 10 perc
1 óra 17 perc