Hangkártyák

Mi a különbség az Intel és AMD CPU-k között?

Fórumok

Egyrészt bocsánat, mert nem *nix környezetről lesz szó.

Másrészt hogy kerül a hangkártyához CPU? ;) Mindjárt kiderül!.

16 éven át  használtam nagy megelégedéssel egy M-Audio Firewire Audiophile interfészt. Ezt a linux természetesen nem támogatja. (az ffado nevetséges) Sajnos Win 10 drivere sincs, ezért némi trükkel felraktam a Win 7 64 bites drivert, ami ASIO-n keresztül hibátlanul működik, de a Windows nem tudja kezelni a sample rate-et.

Úgy gondoltam, hogy az M-Audio jó, ezért vettem egy Air 192|8-at. Tévedtem. Sajnos a beüzemelés nem járt sikerrel. A hang "indulása" mintha két lépésben felkevertem volna, recsegett-ropogott. Pl, a foobar2000 album list-en vagy a firefox könyvjelző ikonokon végighúzva az egeret (hover) is ropogás keletkezett. Néha a szám elindítása közben moccantva az egeret lefagyott a driver, akár ASIO-n akár Windowson keresztül hajtottam. Az alábbi ábra a Windows hangszóró teszt: bal-jobb az Air-en keresztül, masjd egy működő hangeszközön keresztül (UA Volt2).

Hang

Itt meghallgathatod.

Úgy érzem, a két minta kissé eltér. :-D A forgalmazó support szerint "Az biztos, hogy ez egy hibás hangkártya szerintem, de majd megmondja a szerviz."

Egy csomó rigorózus beállíotást megtettem az usb hangeszköz kifogástalan működése érdekébem, még az egeret is vezetékessé alakítottam, hátha a vevője okozza a zavart, de a siker elmaradt.

A rendszer:

  • Windows 10 Enterprise N LTSC 21H2 19044.5011
  • AMD Ryzen 3 4300G with Radeon Graphics   3.80 GHz
  • B550 GAMING GEN3

Az internert népe szerint ez a cucc nem megy AMD-vel, mníg egyesek probléma nélkül használják. Jómagam végigpróbáltam a CPU-USB3, B550-USB2 és egy kínai USB3 pcie kártya portokat is. Az utóbbinak nem lenne szabad függenie as CPU-tól. És egy kolléga kipróbálta Intel CPU-val és neki kifogástalanul működött!

Ki üti le a magas labdát? Mi a különbség az Intel és AMD CPU-k között?

A végeredmény egy Focusrite Scarlett 4i4 3rd gen lett. Ezzel teljesen elégedett vagyok. Egyrészt a Focusrite szinte IBM-szintű dokumentáció biztosít, valamint deklaráltan Intel/AMD drivert biztosít. A kevererő szoftverük sem rossz (Focusrite Control) - még a szemem is könnybe lábadt, amikor olvastam a routing szót a dokumentációban. ;) Eközben az M-Audio nem biztosított keverőt a kütyüjéhez - amit nagyon megszoktam a Firewire szerkezettel. Ott volt AUX Bus, itt meg loopback, ami néha nagyon hasznos tud lenni, bár talán egy jack helyettesítheti mendkettőt, de tisztább szárazabb érzés, ha nem kell használni.

Lenovo ideapad 100S-11IBY

Fórumok

Még nem hozta vissza az öcsém, de már panaszkodott hogy baj van a hanggal.

Van neki ez az agyonintegrált kis netbook szerű számítógépe. Nem volt egyszerű feltelepíteni rá a Linuxot, de sikerült. Persze először utánanéztem a neten hogy mégis mivel van dolgom. Azt írták hogy a wifi és a hang problémás. Egy live rndszerrel próbáltam ki, és volt hang, ment a wifi. Nosza hadd menjen. Ki se próbáltam utána mert mi baj lehet. Később szólt hogy minden működik, gyorsan be is tölt, de ha hanggal ellátott esemény történik, pl. videót néz, vagy éppen filmet, akkor a egyszer csak elkezd sípolni, amit abbahagy és megy minden tovább. Egy darabig, mert újra elkezd sípolni.Ráadásul sípolás közben meg mintha lefagyna. Semmire nem reagál.

Nos amúgy a rendszer nem is jelez ki hangkártyát, ennek ellenére mégis szól valami. HDMI van a képben. és a bytcr-rt5640 driver (firmware) kell neki.  Ha visszahozza persze megnézem a logokat, de hátha valakinek élből van megoldása. Egy Mageia 9 / XFCE lett telepítve. (Ezt használom, ezt ismerem)

Baytrail laptopon a legfrissebb Ubuntu hangja véletlenszerű

Fórumok

Van egy Baytrail laptopom (NAVON NX11), amire a 32 bites bootja miatt csak az Ubuntut sikerült felvarázsolnom, azt is csak valami spinning script futtatásával konvertált ISO-ról. De legalább megy. A frissítések is mennek. De a legutóbbi frissítés után a hangeszköz bizonytalanná vált. Frissítés után még megvolt, adott is hangot. Igaz, csak a fejhallgatót bedugva, de ez a kezdetek óta így van. Aztán egyszer csak eltűnt a hangeszköz. Nincs hang, nincs hangszóró a felső sorban, a beállításokban nem lehet hangeszközt választani.

Érdekesség azonban, hogy valami oknál fogva néha újra megjelenik a hangeszköz, megint ad hangot. De újraindítás után megint nincs.

Tippem sincs, merre keressem. A dmesg-ben úgy tűnik, mintha az audio rendben elindulna. Erre vonatkozó hibára nem találtam.

Reprodukálni sem tudom a jelenséget, nem tudom, mire jelenik meg a hangeszköz. Frissítés előtt még stabil volt a hangeszköz.

Van a systemd alatt valami hangszervíz is? Lehet, azt kellene újraindítani? Vagy van valami audio démon?

Van valamilyen hangeszközt tesztelő program linuxra, ami segíthetne?

Ha bármi tippetek van, hogyan lehetne beazonosítani a hiba okát, azt megköszönném.

Korg SQ-64 és Ardour AV Linuxon [megoldva]

Fórumok

Sziasztok.
 

Adott a fenti hardveres polysequencer és AV linuxon (with pipewire) egy 8-as Ardour.

Most barátkozom az eszközzel, három napjanem alszom, csodálatos dolgok történnek. :-)

Arra gondoltam, hogy ha valaki itt szintén használ hardveres szekvenszert akármilyen platformon, megoszthatnánk tapasztalatainkat, mert itt már nem operációs rendszerekről van szók, hanem inkább szoftverekről és hardverekről. Az oprendszer háttérbe szorul, amikor a programmal szórakozik csak a felhasználó... (Szóval most érdektelen az Apple-win-linux-qnx stb. kérdés)

Egy kérdés:

-- El lehet-e érni, hogy a DAW-vezérlő elindítsa a hardveres szekvenszert is?

Valamit talán drótoznom kellene Raysession-nel, de az is lehet, hogy az Ardourban kellene valami szélsőségeset megtalálnom...

[joesellyel megoldva] Linux (Debian) frissites utan bubban a hangszoro

Fórumok

Sziasztok!

Az elmult honapok dist-upgrade frissitgetese utan azt vettem eszre hogy a hangkartya (klasszikus ALSA szinten) azt csinalja hogy a kliensprogramok kapcsolodasa utan egyet bubban, es akkor utana jon ki belole a hang. Pontosabban fogalmazva: nem volt nehez eszrevenni hogy bubban :)

Sima muzsika lejatszasanal ez csak siman kicsit idegesito, de ha a brozer scope-jaba beszivarog egy embedded youtube vagy barmi ilyesmi akkor kimondottan frusztralo. Szoval nem tudom hogy ez a tipikus dc-offset problema miert jelent meg igy a semmibol 4.x -> 5.10 es/vagy 6.1 kernel vonalon, tobb mas hardver eseten is (legalabbis egy laptopon meg egy deszktopon is tapasztaltam, tobb vasat halistennek nem hasznalok terminalkent). De ha valaki talalkozott ilyesmivel es/vagy tudja hogy hol erdemes elindulni, hol lehetnek ilyen kapcsolok (kernel modul szinten, gondolom, ilyen snd_whatever.dc_offset=please_behave jelleggel, pl) akkor azt megkoszonom! Lehet hogy csak valami tulgondolt power saving ez, amit most odaaktivaltak es/vagy implementaltak ahelyett hogy nem implementaltak volna.

Thx, A.

Hangkártya inverz felvétele

Fórumok

Egy laptoppal rögzítek egy hangot, és meglepetten látom, hogy a rögzített hang pont az inverze a valódi bemenő jelnek. Azaz míg a bemenő jel a 0 és +valamennyi mV között ingadozik, addig a rögzített hangfájlban ezek mínusz értékkel jelennek meg, függetlenül attól, hogy milyen programmal rögzítem a hangot. A "sox" segítségével utólag ugyan meg tudom fordítani a jelet, de kényelmesebb lenne, ha eleve a bemenetnek megfelelően tudnám rögzíteni.

Ez valamilyen rendszer konfiguráció lehet? Vagy a hardver ilyen, és esélyem sincs ezen változtatni? Merre lenne érdemes keresgélnem?

USB DAC player linux-ra

Fórumok

Olyan audio lejátszót keresek linux-ra, amely képes arra, hogy egy külső USB DAC-nak változtatás nélkül az eredeti PCM-et adja át.

Android-ra létezik ilyen, az USB Audio Player PRO, amelynek van egy olyan opciója, hogy bitperfect mode. Ha ez be van kapcsolva és mondjuk egy 16 bit, 44 kHz maxmimális képességű DAC van rádugva, akkor egy 24 bites 96 kHz audio file-t nem játszik le. (Ha ki van kapcsolva az opció, akkor jön a downsample és lejátsza ugyan, de ki tudja mit művel az eredeti PCM-el.) Sőt, bitperfect módban a hangerőszabályozást is a DAC végzi, nem a player változtatja az áttolt PCM amplitúdóját.

Ilyen lejátszó kellene nekem desktop linux-ra. Aztán lehet, hogy ez csak driver kérdése, nem tudom. Foglalkozott valaki ilyesmivel?

Asus Xonar U5 <-> Fedora Linux

Fórumok

Üdv!

Az alábbi problémával szembesültem, amint bedugtam egy USB csatlakozóba az Asus Xonar U5 hangkártyámat:

dmesg -w

[15762.069928] usb usb1-port2: Cannot enable. Maybe the USB cable is bad?
[15763.021958] usb usb1-port2: Cannot enable. Maybe the USB cable is bad?
[15763.022122] usb usb1-port2: attempt power cycle
[15764.037814] usb usb1-port2: Cannot enable. Maybe the USB cable is bad?
[15764.989974] usb usb1-port2: Cannot enable. Maybe the USB cable is bad?
[15764.990136] usb usb1-port2: unable to enumerate USB device

Előzmények: kb. 6 éve használom ezt a hangkártyát probléma nélkül Fedorák alatt. Aztán 2 hete a gépem alaplapja

felmondta a szolgálatot, így le kellett cserélnem. És ezzel a félig új géppel ezt csinálja a hangkártya.

Amiket próbáltam:

- van egy laptopom is, ami szintén Fedora, de sajnos ugyanezt írja a dmesg

- több kábellel is próbáltam, mindig ugyanaz

- bevittem a céghez, hogy megnézzük, de nagyító alatt sem láttunk semmi problémát a panelen (mármint a hangkártyán)

- bent a cégnél próbaképp rádugtuk egy ottani gépre, ott viszont elindult, igaz az oprendszer az Windows 10

- USB3 és USB2 porton is próbáltam itthon, az eredmény mindig a fenti dmesg üzenet

- Google több találatot is kidobott a témában, volt néhány megoldás is, amiket kipróbáltam, de továbbra sem megy

 

Van valakinek még valami ötlete, hogy mit lehetne még kipróbálni? Gondolom a hangkártya hardveresen nem hibás,

mivel Windows alatt működik. Esetleg egy LiveUSB linux alól is megnézni lenne értelme?

 

szerk.: megnéztem SuSE 15.5 Live rendszer alól, de ott is ugyanezt a hibát írja. Viszont, amikor kihúztam a hangkártyát

az USB portból, akkor újraindult a rendszer, pedig a pendrive-ot nem bántottam.

 

Előre is köszi, ha valakinek lenne valami ötlete!

VOLT 2 usb hangmodul [megoldva: működik minden]

Fórumok

Sziasztok.

Tárgyban lévő külső hangkártyát vettem kezembe kipróbálásra.

( https://www.uaudio.com/audio-interfaces/volt-2-usb.html )

A JACK environment-vizualizációjában egyáltalán nem látom az audio be- és kimenetét, viszont a midit igen.
Ok, kilőttem a jackd-t, indítottam egy Helm névre hallgató analóg szintetizátort, azt beállítottam úgy, hogy használja az ALSA-t. Csak úgy volt képes használni, ha közben a jackd nem ment.

Hosszú szünet után úgy felüvöltött a hangfal, hogy a macska kimenekült...

Szóval a kérdésem az, hogy ha előtte egy Arturia Minifuse 2-t 3 perc alatt beüzemeltem a JACK-en is, megéri-e várnom a gyártóra, hogy a mai sokplatformos operációs rendszerek idejében Linuxra is alkalmazzon egy mérnököt?

A minifuse bemeneti jele ugyan kicsit rosszabb, mint a tárgyban említetté, de legalább nem kell földet kerülnöm a fórumok közt...