Az általad legtöbbet használt laptop tölthető USB-C-ről?

Címkék

USB PD szabvány eredeitleg: max 100W - max 20V, max 5A

USB PD 3.1: max 240W - max 48V max 5A - 2021 májusa óta létező szabvány

forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/USB_hardware#USB_Power_Delivery

MacBook Pro 16 inch 2021 okt után: USB-C PD 3.1 szabványos 140W-os gyorstöltés. 100W-on is kap elég áramot, a 140W ott gyorstöltés
többi <100W MacBook - korábbi 100W-os USB-C szabvány

Nem tölthető USB-C-ről - nincs is rajta USB-C
39% (338 szavazat)
Nem tölthető USB-C-ről - pedig van rajta USB-C, csak a PD szabványt nem támogatja
10% (90 szavazat)
Tölthető USB-C-ről, de nem az a fő töltője - USB-C-n nem kap elég áramot, csak lassabban merül
3% (22 szavazat)
Tölthető USB-C-ről, de nem az a fő töltője - átlagos használat mellett USB-C-n is kap elég áramot töltődni
14% (124 szavazat)
USB-C PD <=100W az egyetlen töltője
26% (225 szavazat)
USB-C PD 3.1 (101-240W) az egyetlen töltője - a régi 100W-os szabvány is ad neki elég áramot
5% (41 szavazat)
USB-C PD 3.1 (101-240W) az egyetlen töltője - 100W nem elég neki átlagos használat melletti töltésre
0% (4 szavazat)
USB-C (>100W) az egyetlen töltője, nem szabványos - a régi 100W-os szabvány is ad neki elég áramot
1% (5 szavazat)
USB-C (>100W) az egyetlen töltője, nem szabványos - 100W nem elég neki átlagos használat melletti töltésre
1% (9 szavazat)
Összes szavazat: 858

Hozzászólások

Szerkesztve: 2022. 10. 25., k – 11:52

Perszehogy! Hát hol élünk? A 19. században?!

trey @ gépház

Ez van, ha 19. század, akkor 19. Még a legújabb laptopom se támogatja, pedig az 2022-es ASUS TUF gaming laptop, de tölteni csak a power jack-ről lehet. Van rajta USB-C, de azon nem lehet tölteni, igaz erre kivételesen komolyabb szakmai indok volt, akkora a gép áramfelvétele (8 magos H-s proci, dedikált GPU), hogy nem tudná rendesen delejjel ellátni a C-s csati. Ez nem vékony ultrabook, ahol max. ilyen 15-20W TDP megy.

Az előző laptopomon, ami egy IdeaPad 5 Flex volt, 2020-as modell, azon is volt USB-C, de a töltést viszont arról se támogatta, ott is komoly indok volt rá: mert csak, minek, ne már, izé, az prémium feature, stb.. Végül is nem tragédia nekem, mert egyébként sem töltöttem C-ről. Ez inkább annak fontos, aki sokat hordozza a gépet, és nem akar vele töltőt is hurcolászni, súlyban jobb csak egy C-s kábelt betenni.

Szerk.: ezt a PD 3.1-es szabványt nem ismerem, de kötve hiszem, hogy egy nyüzüge, vékony USB-C-s kábel elbírná azt a 200+ W-os delejtszállítást, amit egy hatalmas féltégla töltő tud marha vaskos kábellel leszállítani. Marketinges BS-nek tűnik.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Van rajta USB-C, de azon nem lehet tölteni, igaz erre kivételesen komolyabb szakmai indok volt, akkora a gép áramfelvétele (8 magos H-s proci, dedikált GPU), hogy nem tudná rendesen delejjel ellátni a C-s csati.

Nem szakmai indok, hanem egyszerűen pénz: a TUF az ASUS olcsó sávja a gaming laptopra, ugyanez a belső ROG sávban már kap PD USB port, amin lehet tölteni a laptopot és a laptop is tud tölteni más eszközt.

Szerk.: ezt a PD 3.1-es szabványt nem ismerem, de kötve hiszem, hogy egy nyüzüge, vékony USB-C-s kábel elbírná azt a 200+ W-os delejtszállítást, amit egy hatalmas féltégla töltő tud marha vaskos kábellel leszállítani.

Feszültségfüggő, az EPR 48 volttal adja a 240 wattos teljesítményt, az meg 5 amper, ugyanúgy, ahogy a 45 wattos Type-C töltő 9 volttal és 5 amperrel tudja ezt, vagy a 100 wattos 5 amperrel és 20 volttal. Az 5 amper melegíti a kábelt, mindegy, hogy 9, 20 vagy 48 volt a feszültség.

Ez igaz, hogy az amperoktól melegszik a kábel, de akkor is tartom, hogy ha meg lehetne USB-C-n oldani, akkor mára már minden gyártó váltott volna, mert olcsóbb. Nem gyártanának nagy féltégla töltőket, fél centi vastag dzsumbuj kábellel.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ez igaz, hogy az amperoktól melegszik a kábel, de akkor is tartom, hogy ha meg lehetne USB-C-n oldani, akkor mára már minden gyártó váltott volna, mert olcsóbb. Nem gyártanának nagy féltégla töltőket, fél centi vastag dzsumbuj kábellel.

Ha megnézed, akkor rájössz, hogy a féltégla töltő olcsóbb, mint az azonos teljesítményű USB töltő, másrészt az azonos teljesítményű USB töltő is pont akkora féltégla.

Látod ezt sem tudtam, hogy pont ugyanakkora féltégla. Amiket eddig USB-C-s töltőket láttam, azok ilyen telefonhoz, táblegéphez, meg papírvékony ultrabookokhoz voltak. Ha viszont az USB-C-s is féltégla, akkor meg nem értem, hogy hol lenne az előnye, akkor majdnem mindegy, hogy a géphez melyik féltéglát hordozod, az USB-C-nek maximum csak annyi előnye van, hogy szabványos csati, és ha a következő laptopja is támogatja az embernek, akkor ahhoz is használhatja, de egy laptop árához képest a töltő ára el szokott enyészni, még ha esetleg le is kell cserélni később.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Látod ezt sem tudtam, hogy pont ugyanakkora féltégla. Amiket eddig USB-C-s töltőket láttam, azok ilyen telefonhoz, táblegéphez, meg papírvékony ultrabookokhoz voltak.

20-40 wattos töltőből könnyű könnyűt gyártani... egy 65 vagy 100 wattos USB adapter már majdnem egy fél féltégla.

Ha viszont az USB-C-s is féltégla, akkor meg nem értem, hogy hol lenne az előnye, akkor majdnem mindegy, hogy a géphez melyik féltéglát hordozod, az USB-C-nek maximum csak annyi előnye van, hogy szabványos csati, és ha a következő laptopja is támogatja az embernek, akkor ahhoz is használhatja, de egy laptop árához képest a töltő ára el szokott enyészni, még ha esetleg le is kell cserélni később.

Pont ennyi előnye van, hogy nem kell mindenhova vinni a mindenféle töltőt és nem kell mindenhez külön saját töltőt venni, mert bármit tölthetsz a meglévő töltővel. Az utóbbi években egy kazal adaptert adtam le elektronika hulladéknak, mert már semmivel se volt kompatibilis és elhullott az eszköz, amit tölteni lehetett vele. Most meg két töltőt használok összesen: egy 65 wattos Type-C töltőt és a laptop saját 240 wattos töltőjét, illetve egy van egy power bankom. Ezzel a hárommal mindent tudok tölteni, amihez még micro USB kell, azt a power bank vagy a laptop tölti fel. Ja, van még egy 22 wattos napelemes töltőm, amit több napos túrázáshoz viszek magammal.

Igen, ezt nem is vitatta senki, már vagy több éve a legtöbb laptopon van is USB-C. Hanem ebben a témában a lényeg az USB-C-ről való TÖLTÉS volt, tehát ismétlen, kizárólag a tölthetőség.

Amúgy meg a dokk mehetne simán nem C-s USB-ről is, tehát a C ebben sem világmegváltó. Félre én értsetek, én egyébként teljesen C párti vagyok, támogatnám az ügyét, de azt kell észrevenni, hogy nem gyógyír mindenre, nem minden esetben épp a legpraktikusabb, és emiatt fetisizálni se kéne.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Amúgy meg a dokk mehetne simán nem C-s USB-ről is, tehát a C ebben sem világmegváltó.

Annyiban még is, hogy a C hozta el valamilyen módon azt, hogy egy egységes csatoló legyen dokkolásra, és ne a sok proprietary szar, ami gyártón belül sem kompatibilis különböző laptopokkal.

Technikailag nem kellene így lennie, a helyzet még is ez.

Mehetne, típusonként eltérő dokkolóval. (pl. a Dell Latitude sorozatnak is volt korábban két különféle dokkolója, és akkor más gyártókról nem is beszéltünk) És ha már van dokkoló, ami tölteni tud, miért ne lehetne ugyanazon a csatlakozón dokkoló nélkül tölteni is?

Tölthető usb-c -ről, azt használom fő töltőnek.

De nem az az egyetlen töltési lehetőség.

A saját nem usb-c töltője egy kis 45W-os fütyi, így a céges Dell-em 65W-os vagy fene tudja mekkora usb-c töltője erős overkill már. Mivel az usb-c univerzális, így inkább azt használom főként mindenre.

Volt egyszer, amikor a OnePlus mellé elfelejtettem vinni magammal a saját töltőjét, és jobb híján azt is a laptoptöltőről töltöttem 😎

Amúgy meg brutál erős laptop, de a 45W is bőven elég volt neki. Nem is tudom mi a francnak egy laptopba 100+W teljesítmény.

Nem is tudom mi a francnak egy laptopba100+W teljesítmény.

GPU es hutese. Alienware fanokkal es hasonlokkal allandoan azon vitatkozok, hogy az 5 kilos laptop szerintem akkor sem minosul hordozhatonak.

A szavazas egyik lenyege nagyjabol a tenyleg uj laptopokban az o aranyuk. Azaz a harmadik opcio vs legtobb opcio, ami alatta van.

Idle: 6,8W
M1 pro TDP: 20W
Maxon pörgetve: 39W

Összehasonlítás képpen a 2018-ac Mac Miniben levő Procival:

Intel Core i7-8700B, 6core 12thread CPU
Idle: 20W
TDP: 65W
Maxon pörgetve: 122W

Teljesítményben is megeszi az M1 az intelt

I don't run often, but when I do, I run as administrator.

Azért kell a 100+ W teljesítmény, mert a 15-45W nem mindenkinek elég. Nem véletlen, hogy a normálisabb asztali procik is 65W-nál kezdődnek, a GPU-k meg tipikusan 75-95W-nál, és innen megy felfelé. Nem azt mondom, hogy mindenkinek kell ennyi, de vannak felhasználások, amikre kell. Pl. gaming, workstation felhasználás, stb..

Szerk.: attól is függ, hogy a laptop az illetőnél egyetlen/fő gép-e. Mert ha van mellette asztali gépe, akkor nyilván a laptopnak nem kell bikának lennie, de vannak emberek, akik helyhiány meg nagy mobilitás miatt nem költenek külön két gépre, hanem mindent egy laptoppal oldanak meg.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

HP Elitebook 840 G8 szerintem egyformán tölthető USB-C-vel és "hagyományos" töltővel is.

Gondolom ez a gépek évjáratától függ?

Két laptopot használok, a régit (amiről most is írok) már elég ritkán. Ez 11 éves, nincs rajta USB-C.

Az új az majdnem 2 éves. A saját töltője nem USB-C, de van rajta USB-C port és azon keresztül is tölthető kiválóan.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

tölthető usb c-ről. de fogalmam sincs, milyen teljesítménnyel.

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Azert valami csak ra van irva a charging brickedre. V vagy A vagy W. Azalapjan azert ez elegge szukitheto. :)

A parent comment eggyel erthetobb - nincs keznel USB-C, hogy kiprobalja, bar ott is lehet tippelni a nemUSB-C charging brick szamaibol - ha <90W akkor valoszinuleg az USB-C is tolti szepen, ahogy kell.

Szerkesztve: 2022. 10. 25., k – 15:51

Egy válasz mód hiányzik nekem. Hogy tölthető Type-C-ről (port replikátor, vagy megfelelő töltő) ÉS van rajta teljesértékű hagyományos töltő is. (Dell Precision 7560)
(Edit: Bármelyik töltési mód 100%-os töltést ad, nincs definiálva, melyik a "fő" töltő)

Hát, az eredeti töltője egy 240 wattos tégla, ami kell is, ha megy boost a CPU/dGPU egyszerre, mert akkor ~220 watt körül eszik. Vettem hozzá egy 65 wattos USB töltőt, ami elég kicsi ahhoz, hogy bárhol tudjam tölteni, az elég bőven arra, hogy normál melóval (dGPU nélkül) még tölteni is tudjon. 100 wattot biztos tud fogadni USB-n, hogy ennél többet tudna-e, azt nem tudom...

(Morfondír: múlt héten kaptam pont olyan kérdést, hogy a szomszédba kéne gyorsan egy töltő egy ideiglenesen ott tartózkodó Asus laptophoz. Olyanom nincs, USB-C-s töltőm volt, és volt is a gépen USB-C. Honnan a francból tudom meg egy ilyen esetben a gép esetleges tönkrevágása nélkül, hogy tölthető-e USB-C-n át. Típusra fél lábon állva rákeresve nem volt értékelhető találat.)

Honnan a francból tudom meg egy ilyen esetben a gép esetleges tönkrevágása nélkül, hogy tölthető-e USB-C-n át.

Bedugod, oszt kész:

1, Ha nem tud töltődni, akkor semmi nem lesz,
2, ha tud töltődni, akkor meg tölt.

A -PD szabvány olyan, hogy erre gondoltak, nem küldi meg rögtön 48 volttal, hanem lebeszélik egymással az USB adatvezetéken, hogy ki mit tud és abból választanak olyat, ami mind a két oldalnak jó.

Vagy bármi mástól. Nincs olyan, hogy tölteni akart azon keresztül. Amíg a töltő oldal nem győződik meg arról aktív kommunikáció után, hogy a másik oldal képes fogadni nagyobb feszültséget, addig kutyaközönséges USB feszültségek és protokollok vannak jelen, ha meg tönkremegy attól, hogy 5V jelenik meg az USB porton, akkor bármi mástól is tönkre tud menni, mert bármi más is küldhet ott 5 voltot...

Nyilvan mar nem tudjuk meg, hogy mi is tortent pontosan, mivel azok a gepek mar kifutottak. Lehet hogy vmi konstrukcio vagy firmware hibaba (magasabbat jelzett vissza mint amire tenyleg kepes) futottunk bele.

Vegulis csak annyit akartam irni, hogy attol meg hogy protokol szinten ki van ez talalva, sajnos elofordulhat, hogy bedugod es elromlik vmi. Jobb elotte utanajarni, hogy tenyleg tudja-e.

sajnos elofordulhat, hogy bedugod es elromlik vmi

Ez amúgy eddig is előfordult, nem a -PD töltők bevezetésével kezdtek el hullani USB portok... lehet egy rossz kábel, ami körbejárt, lehetett egy rossz periféria, lehet bármi... igen, lehetett az is, hogy a -PD okozta, de ennyi erővel le kell ragasztani az USB portot, mert bármi lehet.

Aliexpresses hulladékból csak PD töltő létezik? Most akkor az a vita tárgya, hogy semmilyen Aliexpresses hulladékot ne dugjunk be sehova, mert bajt okozhat vagy arról meg a vita, hogy generálisan PD töltőt ne dugjunk be sehova, mert bajt okozhat?

Fogalmam sincs, épp ezért kérdeztem.

Felteszem máshogy a kérdést: ha találok egy konnektorból kilógó, USB-C végű drótot, bedughatom a telefonomba rendeltetésszerű használat (* nincs szétbaszva a kábel, nem szándékos booby trap/USD killer, stb.) mellett anélkül, hogy bármit tudnék a márkájáról, PD szabványokról, stb.?

Fogalmam sincs, épp ezért kérdeztem.

A szál onnan indult, hogy egy PD (és EPR) töltő beledugható-e bárhova. A válasz az, hogy bedugható, pont úgy, ahogy bármi más Type-C kábel és periféria is bedugható.

Felteszem máshogy a kérdést: ha találok egy konnektorból kilógó, USB-C végű drótot, bedughatom a telefonomba rendeltetésszerű használat (* nincs szétbaszva a kábel, nem szándékos booby trap/USD killer, stb.) mellett anélkül, hogy bármit tudnék a márkájáról, PD szabványokról, stb.?

Ez egy teljesen más dimenziója a kérdésnek, hogy egy random Type-C drót mit fog okozni az USB port kapcsán. Bármit. Ha szabványos és sértetlen, akkor nem lesz belőle semmi baj. Ha nem szabványos vagy sérült, akkor bele tud dögleni az USB port, ahogy ezt tette az USB port, amióta csak létezik. A PD nem veszélyesebb, mint egy random USB periféria.

Bevallom, nem értek ehhez.

Van egy telefonom, akarok venni egy plusz kábelt aliról, hogy legyen a kocsiban is. Beírom alin, hogy "usb-c usb-a cable" feljön kb. százezer találat. Tfh hogy sosem hallottam a PD-ről. (Ez egyébként majdnem stimmel.) Bármelyiket megvehetem, vagy lesz olyan, ami egy USB-C végű bikakábel, és azonnal szétcseszi az aksit, ha bedugom?

Elméletileg bármelyiket megveheted.

De ettől még lehet, hogy valaki direkt kibaszásból USB-C végű bikakábeleket készít otthon, aztán az interneten árusítja és röhög a markába. Persze ugyanezt megcsinálhatja lightning csatlakozós meg micro-USB-s kábellel is.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Tölthető céről, de fene tudja milyen szabvány.
"Bedugom oszt tőt"

Alapvetoen nem toltheto C-rol (a sorozat ujabb peldanyai mar igen), regebbi Asus Zen gep. Vettem hozza atalakitot, ami a type C toltovel megbeszeli a kb. 20V feszultseget, es a csatin kiadja. Alirol filleres tetel volt.

Egyebkent egyszer mar ment labortaprol is, azota tudom, hogy mennyit vesz fel tenylegesen normal hasznalat mellett.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Van rajta pár USB-C port, de gőzöm sincs, hogy arról is lehet-e tölteni. Ha nem jött hozzá a szokásos marketing bullshit, akkor gondolom nem. ¯\_(ツ)_/¯ 

Csak USB-C portok vannak rajta és mindegyikről működik a töltés.

Szerkesztve: 2022. 10. 26., sze – 08:27

Thinkpad X1 Extreme (v2) gépem van. Sajna ennek nem volt anno elég a szabvány teljesítménye, vagy az ára miatt nem építették be, nem tudom, nem is érdekel. (135W-os töltő kell hozzá.) Mondjuk amúgy sem a legolcsóbb gép ez...

Mindenki másé a családban, (aki dolgozik a gépekkel) már USB-C töltős Thinkpad. :)) Szóval a dokkról, amit használok, egyedül az enyémhez kell duplakábeles összekötő, nekik meg elég lenne 1 db thunderbolt kábel mindenre. Most ahogy néztem a legújabb szériát az még mindig nem használ USB-C-t, elsődleges töltésnek.

It is our choices that define us.
Thinkpad X1 Carbon | Arch linux

Szerkesztve: 2022. 10. 26., sze – 13:53

Na most megnéztem.

A laptopom normál töltője 102W-os, saját csatlakozós. Van rajta USB-C is, amin keresztül lehet tölteni. Az asszonynak van a MacBookjához erős USB-C-s töltője, de nekem nincs, csak a telefon 25W-os tápja.

Kipróbáltam.

Folyamatos normál használat mellett (épp compliance tréninget csinálok: videót nézek, szöveget hallgatok, ide-oda klikkelek, WiFin át forgalmazok) a telefon 25W-os USB-C-s tápjával 53 perc alatt felment 36%-ról 47%-ra a töltöttség.

47%-nál a telefon tápjával töltve a Windows szerint 2h24m a hátralévő idő. A saját tápját csatlakoztatva 48%-nál 58 perc a teljes töltésig hátralévő idő becslés.

Feltételezem, 3D-s játékkal izzasztva a gépet a 25W nem lenne elegendő.

Érdekes kérdés, hogy vajon miért nem két USB-C portot tettek a laptopra, mint az asszony MacBookjára, és miért nem USB-C-s töltőt adtak hozzá. Ahogy látom a topik nyitóban, 2021 februárban, amikor megvettem ezt a laptopot, az USB-C még csak max. 100W-ot tudott, szóval az az extra 2W már nem fért volna bele :-D

A másik lehetőség, hogy csak jobban szerették a saját csatlakozójukat, ami egyébként mágneses, szóval elég könnyű csatlakoztatni, plusz ez a csatlakozó forma a dokkolójuk csatlakozója is (meg a laptop korábbi változatainak is ez volt a csatlakozója), vagyis lehet, hogy egyszerűen nem akarták az összes kiegészítőt hirtelen elavulttá tenni és kidobni. Persze a régi csatlakozót megtarthatták volna, és tehettek volna az egy szem USB-C mellé egy másikat. Fene tudja.

Illetve még az benne lehet a pakliban, hogy mivel a laptop billentyűs része is ugyanezzel a csatlakozóval kapcsolódik a képernyőhöz, lehet, hogy ez a csatlakozó olyan dolgokat is tud, amit az USB-C nem (a töltésen kívül), és ezért a képernyőre mindenképp kell a régi, viszont nem akartak még egy USB-t is tenni oda. Ami egyébként szintén hülyeség, a képernyőt levéve és tabletként használva nekem jól jönne legalább egy USB-C port (nem töltésre, de mondjuk külső monitor vagy USB dokkolón át pendrive, stb. csatlakoztatására)

Érdekességképp: a géphez lehet USB-C-s dokkolót is kapni, amin keresztül tölt is.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Egy 2 éves Dell Vostro 5401-es laptopom van. Van rajta saját töltő port, és USB-C is, a specifikáció szerint "One USB 3.2 Gen 1 Type-C port with DisplayPort alt mode/Power Delivery"

Ennek ellenére két USB-C-s laptoptöltővel sem sikerült meghajtani, pedig egyik egy 45W-os Lenovo töltő volt, a másik egy 61W-os Macbook.

Akkor még nem néztem utána a specifikációnak, egyszerűen elkönyveltem magamban, hogy a laptop nem tud tölteni C-ről, és ezért eléggé meglepett, amikor az irodai USB-C-s monitoromat bedugva elkezdett tölteni. Mondjuk csak akkor teszi, ha már üzemel a gép. Ha esetleg lemerülne, akkor kell a gyári töltő hogy "bebikázzam".   

Azóta kiderült, hogy a Steamdeckem töltője is tud belerakni áramot, pedig az is csak 45W-os. 

Ezzel szemben az előző laptopom bármiről képes volt tölteni, gagyi mobil töltőkről is.