Kérem aki tud, segítsen, mert elég tehetetlen vagyok a problémámmal.
Nem tartom magam kezdőnek, de gurunak sem. Most volt arra merszem, hogy a hardy helyett egy jaunty-t tegyek fel a laptopomra. Csak a /home partíció maradt a régi.
A probléma:
A CPU load folyamatosan legalább 50%. Ennek megfelelően amint valami számítást igénylő dolgot akarok, nagy akadozások vannak. Például olyan is előfordul, hogy ugrik a zenelejátszóm, amit még linux alatt soha nem hallottam... Egy ideig arra gyanakodtam, hogy a laptopban lévő intel grafikus chip új drivere szöszmötöl valamit, de mint látszódik nem az Xorg a ludas. Ezen a képernyőmentésen látszódik is:
http://dl.getdropbox.com/u/1114244/high_cpu_top.png
A "top" kimenetében látszódik, hogy a CPU 32-35%-a folyamatosan valami system dologgal van lekötve. Azt viszont már nem tudom, hogy ebben mi van benne, és hogy hogyan állhatnék neki a probléma megtalálásának.
Megjegyzés: Ubuntu fórumokon két megoldást találtam. Az egyikben a 'vino servert', a 'gnome-power-managert', vagy valami mást lőttek ki az emberek ami után helyreállt a rend. Nekem ezekkel a programokkal nem volt baj, nélkülük se jobb a helyzet, ráadásul szerintem ezeknek a top-ban is látszódniuk kellene mint user processeknek. Másik megoldás ez lehet: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg/+bug/309776/comments/41 , de ebben sem bízom, mert nálam mintha nem lenne gond az Xorg-gal. Vagy mégis érdemes lenne megpróbálni egy régebbi verziójával?
Minden segítséget, hozzászólást előre is köszönök!
- 1029 megtekintés
Hozzászólások
kicsit primitív, de beválhat:
nézd meg a terhelést X nélkül.
nézd meg a terhelést X alól, de valami egyszerű ablakkezelővel (akár csökkentett mód terminálból, gdm-ből)
nézd meg root-ként gdm nélkül, mondjuk twm-el.
lődd ki a condole-kit-daemon-t, hal-t, network-manager-t (rendszerszinten) és nézd meg így. (X-szel és nélküle)
így hamar kiderül hogy ki a ludas.
szerk.: látom kétmagos processzorod van. még ha mindekettőn 50-50% a terhelés, akkor sem kellene a zenelejátszónak akadnia. pulseaudio? akadásra sokan panaszkodnak, bár nálam nem fordult elő.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elkezdtem kilövögetni a folyamatokat X nélküli terminálból, és az alább megírt lett a kakukktojás. Köszönöm a segítséget, majd ha lesz időm készítek valami rendes bugreportot a dologról a launchpadra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A CPU sebessége mennyin van? Nem lehet, hogy véletlen beállítottál egy powersave governort?
Írd be a terminálba:
sudo cpufreq-info
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Megnéztem, és 'ondemand'-on van, 800 MHz-ről 1,7 GHz-re felugrott mindkét mag, amikor egy videó lejátszást elindítottam. Szóval marad a deamonok kilövögetése...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen géped van? Mi a pontos config?
A következő programok kimenete érdekes:
lspci
lsusb
cat /proc/cpuinfo
szerk: esetleg még a latencytop nevű program segíthet
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hiba oka:
Az acpid teleszemetelte a process fát a /etc/acpi/events/asus-wireless.sh különböző futtatásaival.
Megoldás:
Mivel a fent említett asus-wireless.sh gyaníthatóan semmi hasznosat nem tesz, ezért kitöröltem a /etc/acpi/events/ könyvtárból, így megszűnt a szükségtelen CPU load.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni