Linus kernel kiadások kommentárja

Címkék

"Date: Sun, 25 Nov 2001 19:58:41 -0800(PST)


From: Linus Torvalds


Subject: Re: [RFC] 2.5/2.6/2.7 transition [was Re: Linux 2.4.16-pre1]

On Sun, 25 Nov 2001, Mike Fedyk wrote:

Personally, I think that 2.4 was released too early. It was when the Internet hype was going full force, and nobody (including myself) could be faulted for getting swept up in the wave that it was."

Ezekkel a sorokkal kezdődik Linus Torvalds kommentárja, amelyet a kernel kiadásokhoz (releases) fűzött. Ebben beszél a 2.4.x túl korai kiadásáról, a tesztelési folyamat szükségességéről (tyúk - tojás hasonlat). Arról, hogy szerinte a 2.4 sorozat kellően stabil, kisebb hülye hibáktól eltekintve, amelyekre van javítás.

Aztán beszél az új fejlesztésekről, a 2.5 -ös kernel sorozatról, és elképzeléseiről. Van miről beszélnie, a kernel fejlesztése sokak szerint nagyon felgyorsult, aminek látható hibái is vannak. Több félkész kernel került kiadásra, pl. a 2.4.11 amely az archivumokban a "dontuse" jelzőt kapta. Aztán itt van a 2.4.15 -ös kernel inode/umount hibája amelynek használata komolyabb filerendszer problémákhoz vezethet, amennyiben nem használjuk hozzá a megjelent patch -eket.

Sokaknak úgy tűnik, hogy talán a kelleténél jobban befolyásolja a kernel release -ket a közvélemény. Gondoljunk csak arra, hogy a január 4. -dikén megjelent 2.4.0 kernelt mekkora várakozás előzte meg, és mekkora nyomás nehezedett Torvalds és csapatára, hogy időre elkészüljön. Így is az ígért karácsonyi release -ből januári lett.Ez az egyik álláspont. A másik álláspontot képviselők szerint régen is így volt ez, csak kevésbé emlékszünk rá. Állítják a 2.0.x széria se volt stabil a 2.0.20 -ig, és, hogy a 2.2.x sorozat is a 2.2.20 -ra ért be.


Hát nem tudom. Én nem emlékszem arra, hogy olyan lett volna, hogy a kiadott kernelt másnap reggel visszavonják, vagy hogy letöltés után mindenféle patch -el kelljen megfoltozni ahhoz , hogy használható legyen.

Mindenesetre a 2.4.0 januárban jelent meg, most a 2.4.15 -nél tartunk 11 hónap alatt. A 2.2 széria 2 év alatt jutott el a 2.2.18 -ig, a 2.4 pedig 11 hónap alatt a 2.4.15 -ig. Nekem ez 100% -os gyorsulásnak tűnik.

Végül is ez nem baj, ha nem megy a minőség rovására. Remélem, hogy a Linux kernel tényleg egy stabil, jól használható operációs rendszer 'mag' marad, és nem esik áldozatul a pénznek, és a népszerűségnek.




Az eredeti kommentárt megtalálod itt.

Hozzászólások

Az még rendben van, hogy a 2.4-es kernel annyi újdonságot tartalmazott, hogy minél elöbb ki akarták adni. Nekem a 2.4-es sorozattal az a bajom, hogy kb. 2.4.6 tájékától kezdve szinte minden kiadásban kisebb-nagyobb hibák voltak, mégpedig olyanok, amelyek az elözöekben nem voltak benne. Így a Linux kernel elvesztette a hitelét, és ez nagy hiba.

Nem szabad eröltetni a korai megjelenéseket. A 2.4 sorozat kezdete és a 2.5 megjelenése között eltelt egy év. Ez két dolgot jelenthet, és egyik sem jó. Egyik, hogy a 2.4-es kernelt egy évvel korábban adták ki a kelleténél. A másik, hogy egy évig az éles kernelt használták tesztkernelnek - másik nézöpontból ez azt is jelenti, hogy egy éve unstable kernelverziókat használunk élesben.

Igen, valóban így van. Sajnos tényleg kezd a dolog bosszantóvá válni. A baj pedig ott van, hogy Linus úgy érzi, hogy ezt már magyarázni is kell. Nem magyarázkodni kell IMHO, hanem lassabban, megfontoltabban haladni, és nem a közvélemény, az üzelti cégek nyomásának engedve kiadni a félig kész dolgokat. Sajnos a Linux -ban is megjelent a pénz, és tudjuk, hogy a pénz minden dolog elrontója. Sokan évekkel ezelőtt azt jósolták, hogy a Linux is csak addig lesz jó amíg a pénz meg nem jelenik benne. Lehet, hogy igazuk lesz.