Linus Torvalds: Linux 2.6.20-rc4

Címkék

Linus ma kiadta a 2.6.20-as Linux kernel negyedik kiadásra jelölt verzióját. Benne elmondása szerint nagy változásokkal nem kell számolni. Azoknak lehet érdekes a negyedik rc, akik a Kernel-based Virtual Machine-nel (KVM) szeretnének játszani. A bejelentés itt.

Hozzászólások

Egyvalami kimaradt sajna Linus leveléből még az RC1 idején, de szerintem nagyon ideje volt már, és üdvözítő lehet:
megjelent a kernelben a scsi tgt réteg, ami majdan SCSI targetként hivatott viselkedni. Ha jól tudom, e téren bizonyos BSD-k a Linux előtt jártak.

Konkrétan a FreeBSD-ben évezredek óta van ilyen, kár, hogy csak a kernel oldali rész az, ami karbantartott és nyílt forrású, a hozzá tartozó "emulátorok" nem. A forrásban van egy példaprogram, ami SCSI diszket emulál, ez többé-kevésbé működik, viszont szinte semmit sem tud (LUN maszkolás, hozzáférésvezérlés, komolyabb dolgok), ráadásul user space-ben fut, bár a tapasztalataim szerint ez sok gondot nem okoz.
A fejlesztőkkel beszélgetve nekem az jött le, hogy van pár gyártó, amelyik a kerneltámogatásra építve (vagy azt kibővítve) saját eszközt épített erre a kódra, az egyik például egy olyan eszközt fejlesztett vele, amelyik titkosítja az átmenő forgalmat, azaz olyan helyeken, ahol a storage már nem megbízható, ez transzparensen, OS függetlenül használható.

A mostani linuxos cucc nekem úgy tűnik, hogy az IBM virtualizált SCSI-jához kell, sehol nincs attól, hogy általános diszk, tape, CD, vagy bármilyen más SCSI eszközt tudj vele megbízhatóan, gyorsan, a szükséges funkciókkal emulálni.

Erre még mindig a legjobb megolásnak az SCST tűnik.

Azért ha jól láttam, a qla2300-as meghajtó is elkészül lassan, plusz megyeget az iSCSI is (jó, tudom, IET.) De azt nem tudtam, hogy a FreeBSD implementáció csak eddig megy el. Ennél már akkor most ígéretesebb a Linux megvalósítás iránya. Mondjuk másfél éve figyelem a projektet, és igen alapos fickók csinálják, de sajna kevesen vannak erre a melóra.
Talán most, hogy bekerül mainline-ba, ráugranak még páran (mondjuk MKP), és felpörög a dolog.

Ha ilyen régóta figyeled, kérlek foglald már össze pár szóban azt, amit tudsz.

A FreeBSD-s megjegyzést nem értem. Régóta kész, régóta használható, de senki nem írt még hozzá teljes, jól működő nyílt forrású emulátort (kár).
Más kérdés, hogy a megvalósítás némileg pazarlóbb, mint az SCST tekintetében, de a tapasztalataim szerint 400 MBps környékén nincs túl nagy eltérés (szekvenciális IO) a kettő közt.

Ma reggel forgattam egy 2.6.20-rc3 -at:@ Mindegy, a Beryl még mindig nem megy vele, nem tudom mit nem teszek bele, ami kéne, de akkor holnap már rc4-et forgatok :)