Android óra könnyű túrázáshoz

Fórumok

Sziasztok!

Eddig úgy szoktam túrázni, hogy kinéztem egy túraútvonalat online, letöltöttem hozzá a GPX-et, és telefonon követtem az F-Droidról letöltött OsmAnd+ alkalmazásban.

Ezt szeretném kényelmi szempontból kiváltani egy órával, hogy ne kelljen a zsebembe nyúlkálni a telefonért, ha meg akarom nézni, merre kell tartani.

Követelmény:

  • GPX importálás
  • Offline, OSM alapú térkép megjelenítése (eddigi tapasztalatok alapján a Google Maps használhatatlan terepen, OSM pedig jelöl minden ösvényt)
  • Navigáció (mutassa, hogy hol vagyok a térképen, és írja ki hogy X méter múlva merre)

Két kérdésem lenne:

- Milyen óra ajánlott erre a célra? Nem komoly túrákról van szó, inkább ilyen hétvégi 10-15km, kijelölt turista útvonalon közlekedés. Pusztán kényelmi funkciónak kéne, a telefon eddig hibátlanul ellátta a feladatát, nem szeretnék 100k plusszos Garmint venni. Másra nem is használnám, nem hordanám hétköznapokon. Samsung telefonom van, Galaxy Watch 4-6 szériát néztem, árban ezeknél többet nem érne meg nekem erre a funkcióra. Lehet régebbi széria/más gyártó is.

- Van olyan alkalmazás az órára, ami teljesíti a fenti követelményeket? Ha jól láttam, OSM nincs órára, létezik olyan 3rd party app, ami OSM térképet használ? Egyszeri ár okés, havidíjat nem szeretnék fizetni érte.

Köszi!

Hozzászólások

Egy olcsó Suunto? Brutálisan olcsón tudja sátras ünnepekkor dobálni a kütyüit. Nekem egy 5 peak van és ugyan nem okosóra meg nem android de Komoot-tal simán megy meg ugye gpx amit csak szeretnél ha ilyen vágyaid vannak. Feltéve ha a "breadcrumbs" navi neked megfelel. 

Javaslom a SUUNTO-t megnézni, GPX-el működött nekem. Megfellelő tartalékokkal rendelkezik, hogy egy napon keresztül is működik navigálással. Pontosan mutatja, ha letérsz az útvonalról. Érdemes akkor venni, amikor kedvezmény van rá. Saját oprendszer fut rajta.

Tudom, offtopic, de szerintem pont a turazas (kikapcsolodas, termeszetkozelseg, stb.) elmenyet veszi el, ha elmesz ilyen kutyuzes iranyba. Nehany papir alapu terkep megteszi.

A papírtérkép a tervezéskor nagyon jó, a terepen már kevésbé használom - maximum mutogatni, hogy mi merre van - terpen az, hogy "hol vagyok" a fontos, arra meg térképes GPS kiválóan alkalmas, lett légyen órában, telefonban, vagy céleszközben. Ja, és nem kis előnye egy mondjuk OSM térképes eszköznek az sem, hogy igencsak friss tud lenni a térképe - akár saját magamnak is buildelhetek a legfrissebb OSM adatokból OSMAnd alá térképet (16G RAM meg pár óra azért kell hozzá...)...

Szerkesztve: 2024. 02. 07., sze – 12:49

Ami nekem bevált, a Garmin (Solar) Instinct.

Tudja a fentit, annyi korlátozással hogy csak a GPX útvonalat jeleníti meg. Van rajta vibra -> azaz nem kell állandóan bámulni de ha letérsz a GPX "csiganyálról"  - ilyenkor a vibrával jelez hogy figyelj oda.

Akkuidő hatalmas, sportóraként/sima óraként is megállja a helyét.

Komoot-ot nézd meg. Elég sok Garmin-on megy az "olcsókon" is, meg Wear OS is. Térképet nem tud órán, de navigál, a route-ot mutatja és zizeg, ha letérsz.

Neked egy AR headsetre van szukseged.

Par ev mulva, ha lesz eleg savszelesseg, mar turazni sem kell kimenni, hanem vetit neked erdot a cloudbol valaki.

Tavaly asztalost jatszottam. Elotte viszont volt jopar norveg es eszaki tura. Sajnos innen minimum 5 ora a legkozelebbi hegy. Hianyzik is az a reggel kiugrok a Borzsonybe feeling.

A GPS-t alapvetoen nem szeretem turahoz. Max arra, hogy az EXIFbe bekeruljon a koordinata. Jofajta papirterkepre viszont fetisem van. :)

Hajozashoz jol jon, ha a szigetek koze mesz, es nem itt nottel fel, hogy ismerj minden sekely vizet. Az iranytu meg eleg vicces tud lenni errefele.

Lehetséges, hogy más generáció vagyunk, emlékeim szerint én nem használtam papír alapú térképet tájékozódásra még (és nem is szeretném elkezdeni). Emlékeimben annyi van róla, amikor apám tervezett útvonalakat, és ki volt terítve a konyhaasztalra.

Amúgy vicces, hogy említetted az EXIF-et, beküldés előtt töröltem ki a nyitó posztból a GPX logolást, hogy ne vigye el arra a témát (GPS logger szokott futni + utána Lightroomban fésülöm össze).

Hajózni nem szoktam. :)

Köszönöm az eddigi javaslatokat, ez a Suunto bíztatóan hangzik, utánanézek jobban. 

Androidos órával valakinek van valakinek tapasztalata?

Natív Android, vagy a Google Wear?

Ha a Wear: volt/van Samsung okosórám, most épp a Galaxy Watch 6. Felrakható rá a Strava, AllTrails, Komoot, Bikemap, Outdooractive, Naviki, stb. Az enyém eSIM-es, tehát van net akkor is, ha nincs a közelben a telefon. Lehet vele éppenséggel navigálni, de az akkuidő nem túl acélos.

OSM alapú naviról nem tudok, hacsak az előbb felsoroltak valamelyike épp nem OSM térképpel működik (rég nem használtam egyiket sem). Nekem telón ami OSM alapú, az a Mapy.cz, és mással (OSMAnd, Locus és társai) már nem vagyok hajlandó szívni. A Mapy.cz sajnos okosórákra nem telepíthető. Ahogy nézem, OSMAnd, Locus sem.

 

Natív androidos órám is volt régen, Blitzwolf (világmárka :-), de az annyira szar volt, és olyan hamar tönkrement, hogy nem tudok róla érdemben nyilatkozni. Mivel natív Android futott rajta, értelemszerűen a legtöbb androidos app is fut rajta, tehát navigációra, GPX importra, offline navira alkalmas. Csak épp túlmelegszik, és fél nap alatt lemerül, még ha nem navigálsz, akkor is.

 

Huawei: Ha ilyen okosórád van, akkor a Petal Maps tud neked offline navit is. Ehhez érdemes a Huawei AppGallery-t feltenni, és abból indítani a Petal telepítést.

Off: En is szeretem a papir alapu terkepet, van is par oskovulet turista terkep, ami ket fontis dolgot megtanitott a gyerekeimnek, amikor kiteritettuk egy pihenohelyen az asztalra.

Az egyik, hogy sokkal jobban lehet rajta kovetni, hogy merre jartunk, mint a telefon kepernyojen tologatva a terkepet, mert oda nem fer ki ertelmes nagyitasban. Valamint egy fuszallal tok jol lehet "vizualizalni", hogy eddig az ut mekkora hanyadat tettuk meg.

A masik nagy tanulsag az volt, hogy az a turista terkep amit anyutol kertem kolcson, kicsit eltert a valosagtol, ergo kicsit gondolkodos volt, hogy egy turista osveny egyszer csak nem arra megy, mint gondoltuk.

Es emiatt en azt mondom, hogy kotelezo a telefon, mert akkor van GPS+terkep, es meg lehet allapitani, hogy merre vagyunk valojaban. Oke, ez kisgyerekek tanitasara volt jo, hogy ismerjek meg a lehetosegeket, mert igy kamaszkorukban majd nyugodtabban engedem oket el. 

az a turista terkep amit anyutol kertem kolcson, kicsit eltert a valosagtol

Erre van is az a mondás, hogy ha a térkép, meg a táj eltér egymástól, akkor a táj szerint érdemes eljárni ;)

 

Én még a GPS előtti időkben túzáztam sokat, amikor nyilván csak papír térkép volt.

Ezután a GPS (telefon) meg a 'tájjal megegyező' digitális térkép akkora változást hozott, hogy az eltévedés mint fogalom is értelmetlenné vált.

Pontosan.

Ha van egy nem tul regi (mondjuk 5 evnel fiatalabb) terkeped (tehat nem kell evente ujat venni), akkor ritkan talal az ember elterest. Tudom-tudom, neha meg a kektura utvonalan is modositanak vmi NERes kocsog miatt, de az a helyszinen is ki van festve/tablazva, nehez elteveszteni.

A papir alapu terkepen jelezve vannak a szep kilatas helyei, bizonyos extra informaciok (pl. Ram-szakadek kotelezo haladasi iranya) es egyeb kotottsegek. Ezekrol nem ertesul az ember, ha csak muhold alapu terkep alapjan navigal.

A francnak se hianyzik, hogy zizegjen a kutyu, ha leulunk a csaladdal egy padra, mert mondjuk 10m-rel elhagytuk a turautvonalat.

Ha van egy GPS kepes telefonod, akkor mar lenyegeben keptelenseg eltevedni. Nagyritkan bele lehet futni vmi specialis esetbe (turautvonal valtozas, leszakadt hid, stb.), de annyi izgalom meg kell a turazashoz.

"az eltévedés mint fogalom is értelmetlenné vált" - Azért a lakkcipős kirándulók csodákra képesek... De mentem én csapattal úgy kirándulni, hogy a túravezető khm. nem oda figyelt a csapat elején, és jól elbeszélgették kétszer is az elágazást... Mondjuk mindkettő olyan volt, hogy térkép meg távolságbecslés alapján tudni lehetett, hogy nagyjából ott kéne jobbra/balra letérni az adott útról... 

De még az erdőbe sem kell kimenni hozzá :-)  Nemrég egy parkolóban mellettem parkolt egy jól öltözött hölgy, az aranyozott okostelefonján magyarázott valakinek, hogy ő most hol is van, aztán megkérdezett engem is, hogy ez milyen utca. Mondom neki az utca nevét, majd megkérdeztem, hogy miért nem küldi el a pozícióját a telefonról? Úgy nézett rám, mintha marslakó lennék, aki most landolt a repülő csészealjjal.