Régi videókártya hibakeresés

Fórumok

Előző téma folytatása:

ATI X850 XT-t szeretnék letesztelni, hogy vajon hardver hibás, v. csak valami driver/szoftver baja lehet.

win10 22H2 x64, amd 64 x2 3800+, 3 GB RAM

driver legutolsó hivatalos Ati Catalyst legacy driver Vista x64:

10-2_legacy_vista32-64_wdm.exe

Serious Sam GOG (classic) The Second encounter a menüig sem jut el, Loading World közben kidob szónélkül desktopra

Serious Sam 1 ugyan elindul, de a pálya betöltésekor azonnal artifactol a teljes kép, zizeg szétesik. UT2003 már a startup logo-nál is artifaktol, és ki is dob desktopra. Quake4 loading screen-en 1-1 villanás látszik, majd a 100%-ra érő progress bar-nál megáll, és alt+tab vagy ctrl-alt-del kell visszajutni desktopra, miközben ez is crash üzenetet ad.

Tron 2.0 play-t megnyomva a logo képernyőn csontra fagyasztotta a gépet.

Na de ehhez képest pl. az Ati tech demok X800, X850 kategóriások (2x Ruby-s) lefutnak hiba nélkül. https://soggi.org/video-cards/tech-demos.htm

Illetve:

3dmark2003: 12000 pont

3dmark2005: 5800 pont

szintén egyiknél sem hibázik a kép semmilyen látható módon, sem nem fagy le v. dobna ki a programból.

Milyen más VGA VRAM tesztelő tool létezik, amivel a teljes 256 MB VRAM-ot le lehet tesztelni? GPU javító jutub videókon van valami CLI-s Linuxos console módban futó gyorsteszt (nemtudom tényleg gyorsan fut-e, vagy csak le van vágva a teszt futtatás unalmas/rutin része).

Van olyan játék 2004/2005 éraból, ami biztos kimaxolja a 256 MB VRAM-ot, azaz igényel ennyit és ki is használja aktívan?

Hozzászólások

A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt. / Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!! / Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának. /  "Az udvariasság olyan, mint a nulla a számtanban. Egymagában mit sem jelent, de sokat változtat azon, amihez hozzátesszük." - Freya Stark 1893 - 1993

Elsősorban teszteld támogatott OS-en!

Szerkesztve: 2024. 02. 11., v – 07:54

Na hát volt némi haladás: ok akkor rakjunk fel a gépre win10 helyett korhű windows xp-t. Mivel 3 GB RAM van benne, jó lesz a 32 bites is. 

Szerezzünk xp installer-t: ugye SP3 volt hozzá a legutolsó service pack (ami 2008-ban jött ki), ezzel integrált ISO kell akkor nekem. Abban talán már van annyi hibajavítás h. az install végig tud futni hiba nélkül. Ebbe még csak vagy 6 évnyi update-t kellene integrálni kb. 2014-g (akkor járt le minden support az xp-hez), h. lehetőleg teljesen up-to-date legyen. Az kb hasraütésre vagy 1000 update, szép meló lenne egyesével levadászni mindet. Főleg h. a mikroszoft nagy részüket gyalulta is windows update-ből pár éve, így azokat közel lehetetlen most már megtalálni.

Másik opció, hogy leszedek egy mások által összerakott ISO-t, amibe valami már belegyógyította ezt az X évnyi update-eket. Ezzel csak az a baj, ki tudja milyen disznóságok kerülnek még mellé a telepítőbe, szóval bizalom hijján ezt kilőttem.

Első próbálkozás: nagy naívan ráraktam az SP3 ISO-t egy ventoy-os pendrájvra, és USB boot-ot próbáltam. El is indult az XP install, majd a diszk detektálásakor nyomott egy kékhalált. Reset. Ezt még vagy 2x eljátszotta. Na fasza, akkor muszáj leszek CD-ről bootolni. Igenám, de nincs már sehol xp sp3 cd-m (tegye fel a kezét akinek van). Nosza írjunk gyorsan egyet. Ehhez viszont CD író is kellene. Még kovid alatt vettem egy külső USB-s írót direkt azért h. az optikátlanodott gépeimen tudjam kezelni ha kerül cd/dvd hozzám. Na hát gyorsan rádugtam a fő w10-es másik gépemre, felismerte. Na fasza, mivel írjuk ki az ISO-t? Elvileg van a w10-ben beépített "Burn image" funkció (sosem tudtam róla eddig), ha jobb klikkel nyomok az ISO fájlra. Fel is jön az ablak... és nem listázza azt a rohadt USB-s írót! Ó, kisfaszom.. most túrjak másik CD író programot, ami még megy is w10-en. Frászt, belőttem egy 3. gépet, Win8-al amiben véletlenül van beépített író. Már csak egy üres cd-t kellett találni a dzsumbujban (az sem volt egyszerű), és imgburn-el pikkpakk sikerült megírni azt a tetves ISO-t végre.

Ezzel sikerült elsőre bebootolni. Most túljutott a storage detektáláson, és listázza a diszket. Direkt "csak" egy 2TB-ost raktam alá (GPT helyett MBR!), de cserébe azt SATA-n (nem PATA/IDE-n). Viszont azt írja nem tud hozzáférni a lemez tartalmához. Ha szimplán csak enter-t nyomtam a folytatáshoz, ismét jött egy kékhalál. Reset. Ismét végigvártam a CD boot-ot, de most már látta is a diszket (hogy mitől javult meg?), az 1 db 2TB-os NTFS particiót (amit még w10 alatt formáztam le, szóval lehet h. ez mégsem lesz jó mert újabb NTFS verziósan hozza létre), mondom menjen csak ide az install, és gyorsformázza is biztonság kedvéért. Megcsinálta, aztán el is kezdte rá az installt. Végén reboot, és jött a GUI install. Itt jó sokat elszöttyögött, kérdezgetett is közben többször, ez szokatlan volt a mai semmit-nem-kérdezek windows installok világához képest, már teljesen el is felejtettem hogy ment ez 20 éve.

Ez is végigment, szóval most van egy elvileg működő XP. Eszközkezelő tele sárga felkiáltójelekkel. Az ATI/AMD drájvert 10.2-est (2010-es) leszedtem XP-hez az AMD szupport oldalról. Végigfutott, majd restartolt. De továbbra is csak generic VGA drivert használ, nem ismerte fel az X850 XT-t. Még futok egy kört egy 6.11 v. 6.12-es (2006. év) párossal, remélem nem vírusos a pack, mert ez nem az AMD oldalráról jött.

Update: na a 6.12-es ATI driver sikeresen felment, és felismerte a videókártyát, lett HW-gyorsítás. Felraktam a Serious Sam1-et próba kedvéért, el is indult pöccre, és nincs semmi hiba artifaktolás, megy röccenésmentesen.

A Doom 3-nak és a FEAR-nek el kéne használnia a 256 mega VRAM-ot. Talán a Far Cry 1 is, ha nagyon maxra teszed a grafikát, de ebben nem vagyok biztos. Esetleg az Oblivion, igaz az már 2006-os. Bármilyen játékot próbálhatsz, ami DX9c-t támogat, és minél újabb, pl. Far Cry 2.

Ilyen régi kártyákhoz jobb használni az Omega drivert, mint a hivatalosakat. Esetleg a gépbe bedobhatsz valami olcsó, újabb generációs, de hasznát videókártyát, aminek nem kell kötelezően UEFI. Elvileg az R9-ig a Radeononknak nem kell AMD fronton. NVidia fronton viszont ellentmondásosak az információk, van, aki szerint az GTX7xx-10xx megy így, más leírások szerint ezek már nem, csak a korábbiak GTX6xx és régebbiek. Bármilyen újabb kártya agyonveri azt az ősrégi X850-et. Persze túl drágát nem szabad bele venni, mert az az x2-es proci is elég limitáló, de egy X850-nél jobb kártyát azért még kihajt.

XP-t telepíteni elég fájdalmas, a telepítője csak optikai lemezről bootol alapesetben, és csak IDE módú eszközöket hajt meg (SATA-t is, ha IDE módban van kapcsolva). Persze, vannak rá hekkek, hogy USB-s telepítőt csinálj belőle, meg integráld a szükséges SATA drivert, de elég szopás megcsinálni.

Hacsak nem nosztalgia vagy retró a cél, én nem szenvednék ilyen régi hardverrel. Nagyon olcsón hozzájutni régi gépekhez Core i 4. genig, meg 4-8 giga RAM, bármi szénné alázza ezt az ősrégi konfigot. Ezek egyre olcsóbbak, mert régiek, 10+ évesek, nincs Win11 támogatásuk, meg hiányozonak belőlük újabb utasításkészletek, sok nyugati user és cégek dobálják ki, ha levetették, és 3-4. genig van XP támogatás is, bár a 4. genesnél alaplapi chipset is válogatja.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)