Lakattal zárható biztosíték létezik?

Létezik olyan lakat villanyóra biztosítékra, amivel le lehet zárni lekapcsolt állapotban?

Vagy létezik olyan biztosíték, ami zárható, és amire ki lehet cserélni a normál biztosítékot?

Hozzászólások

ugy lattam a kepeken hogy a legtobb a meglevo kismeg kapcsolojanak lyukaiba kapaszkodik bele, tehat ha elfer fizikailag akkor siman ra lehet rakni. az mas kerdes, hogy eleg gyenge konstrukciok ezek a muanyag bizbaszok, gondolom nem nagy kunszt leszedni eroszakkal. ezeket arra talaltak ki hogy amig a vill.szerelo dolgozik ne kapcsoljak ra az aramot veletlen.

Még mindig nem érted a lényeget. Mire odáig eljutsz, h szükséged lenne ilyesmire, a nem fizető albérlő leszereli amit odateszel, és megoldja, akár baltával. A problémádra a megoldás a feltöltős villanyóra, hívd bizalommal a szolgáltatód. Minél hamarabb intézkedsz, annál hamarabb lesz megoldásod. Ilyenkor nem érdemes félmegoldásokkal maszatolni.

A jognak relative rovid ideje volt atvenni a hirtelen sullyedo egyhazak szerepet. Nincs sokmindenre valasza, amire par generacioval ezelott az egyhazaknak volt egy legfeljebb kozepesen rossz valasza. Ezenfelul a legtobb jogi eroforras kapitalista jelleggel "tobb penz baszik" modjara van elosztva, es erre a problemara is lassan szuletgetnek a patch-ek.

December 20-án, hetekig nyitott ablak helye... tipikus karácsonyi időjárásban 1 max 2 nap alatt szarráfagynak a fűtés/vízcsövek. Bejárati ajtót leszedve meg 1 órán belül rámolják ki a lakást bármelyik társasházban. Hacsak nincs odaállítva egy smasszer az ajtó elé őrizni. Ha el is húz a bérlő ilyen körülmények miatt, a tulajnak se lesz öröme a kár helyreállításban. Bár valóban, legalább visszaszerezte a saját tulajdonát.

Hadd talaljam ki:

Kontextus: villanyauto toltes ;)

Ha huzamosabb ideig nem tervezitek használni a kiadott ingatlant, akkor feltöltős óra irányába nézelődnék inkább. Ott, ha nem fizet, nincs áram.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Berloi oldalrol*: red flag, ki nem vennek olyat.

Altalaban annak a jele, hogy a landlord is szarrago volt es a legutobbi lakoja is es egy elmaradt villanyszamla cash flow-jan valo megegyezesi kiserlet is orditozasba es rage actionokbe torkollott.

*(olyan joban vagyok az elozo landlady-mmel, hogy o fog segiteni a mostani landlordomnak (akit eleve csak rajtam keresztul ismer) megszabadulni az ugynoksegtol es szerzodestemplate-et adni)

Hát, a fizikai hackeknél még mindig jobb megoldás. Ezt nem lehet levágni, csesztetni. Ha fizetsz rendesen van áram, ha nem nincs áram. Ösztönzőleg fog hatni a fizetési hajlandóságra. Voltam olyan társasházban, ahol a lift volt proxymity vezérlős. A közös költséget nem fizető lakónak gyalogolnia kellett. Nagyon gyorsan megszüntek a nem fizetések. Lehet szarrágásnak is nevezni, de sajnos sokan kihasználják a fizető lakótöbbséget.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Pontosan miert is red flag berlokent?

En anno mikor bereltunk a legjobb berlo kategoriaba tartoztam, megis bereltunk ki feltoltos oraju lakast, semmi gondunk nem volt vele.

Rateszem a penzt es mukodik, end of story.

Mire fel rendezne emiatt a berlo hisztit? Arrol nem beszelve hogy lakastulajkent ha emiatt a berlo hisztiszik az azonnal ORBITALIS red flag, innentol kezdve 100% hogy nem adnam ki neki a lakast.

Altalaban arra utal, hogy a hely egy tomegszallas is volt, ahol szobakat bereltek, es a foberlo szot eggyel inkabb szo szerint kellett valamikor ertelmezni... mas szempontbol is le lesz lakva a hely.

Vitarendezes: a lancban senki semmiert nem akart felelosseget vallalni.

Ezen felul be szoktak irni jobb helyeken a berleti szerodesbe, hogy az illeto ha nem fizeti a villanyszamlat, akkor sajat koltsegen kell prepaidre csinalnia: milyen tipusu berlo az, akinek ezutan ki lesz cserelve arra? Olyan utan nem akarok lakni, mert a tulaj se erezte magaenak a helyet a seggfej berloje miatt.

Ha a bérlő jogosult feltölteni, akkor azzal -szerintem- nincs gond - annyi, hogy a bérleti jogviszony végén nem kWh-ban, hanem pénzben kell elszámolni ezzel a tétellel.
Anno bérbeadóként nálam szerződésben rögzítetten a bérlő kötelessége volt az x, y, z, (tételesen felsorolva valamennyi szolgáltató) felől érkező számla határidőre történő rendezése. A legalább egy hónapos lejárt tartozás bármelyik szolgáltató felé a szerződés rendkívüli felmondási okai között ott figyelt, és a rendkívüli felmondás az a közlésétől számított 15 napos határidőt adott a bérlőnek arra, hogy kiköltözzön.

Ez nem szarrágás: édesapám is ad ki vidéken egy ingatlant és volt olyan bérlő, aki tudta, hogy mikor kell 1-1 részletet befizetni, hogy ne jöjjön felszólítás, így a bérlő 3 év alatt simám összehozott millió körüli tartozást.

 

Tudom-tudom, vannak egyéb megoldások:

- bérlőre átiratni a villanyórát. amíg ott van, aaddig ő fog tartozni és nem a tulajdonos (akkor ezt nem tudtuk)

- feltöltőkártyás villanyóra (zseniálisan jól kitalált redszer, főleg bérbeadott ingatlanra, kár, hogy nincs ilyen víz- és gázóra)

 

De hogy a kérdezőnek is válaszoljak:

Villanyszerelő által beszerelt főkapcsoló nem játszik? Abból létezik sokféle, ami lakatolható, pl:

https://daniella.hu/fokapcsolo-lakatolhato-be-ki-400v-50hz-20a-4p-55kw-…

Bármit csak a mért oldalra rakathat fel, illetve szerződésben is jól kell ezt rögzíteni, hogy a mért oldalon mit _nem_ tehet meg a bérlő, milyen átalakításokat, módosításokat _nem_ végezhet az ingatlanon. (Azon felül, hogy semmilyen, vissza nem állítható átalakítás, módosítás)

Nincs ezzel gond, másik albit kell keresni, ha számodra ez nem megfelelő.

Ismerősömnek van 3 albérlete, mind feltöltős villanyórával, kb egy havi fogyasztást tölt rá a tulaj mindíg. Bérlő nem tudja. Plusz a bejövő vízvezetékeken van mindegyik ingatlanjában egy mágnes szelep. Ha van áram, van víz is. Ha probléma van a bérlővel, akkor hirtelen nem lesz sem áram, sem víz, sem fűtés. Maradhat, ha akar... Ha nincs a bérlővel gond, fizet rendesen, akkor sosem lesz ebből probléma. Mindezt azért, mert itthon jogilag gyakorlatilag tehetetlen a nem fizető bérlővel szemben.

Nekünk ismerősnek van kiadva, áron alul, de ha piacra kellene vinnem az ingatlant, a fenti módszert alkalmaznám.

És ez nem szarrágás, simán összehozhat több millás tartozást a nem fizető bérlő, amit a tulajdonoson fognak behajtani.

Aha, csak kérdés, h mennyi ember van, aki elvből végigvisz egy több éves jogi procedúrát. Mert gyakorlati haszna nem sok lesz belőle, mert egy élhetetlen ingatlanból gyakorlatilag napokon belül költöznie kell. Ügyvédet kellene megkérdezni, fene tudja. De ismerek olyan tulajt, aki leszedte az ablakokat, ajtókat, mikor nem fizetett a bérlője. Abban viszont kb biztos vagyok, h ha kiköltözik, és újra kiadom, abból a 3-5 évnyi pénzből ki lehet fizetni mindet.

Még régebben olvastam olyanról is, hogy a lakás úgy került kialakításra, hogy került a falba egy beépített (rejtett), távolról is bekapcsolható áramkorlát. Bekapcsolás esetén annyira korlátozta az áramot, hogy jogilag már ne lehessen belekötni, de ne is legyen elég túl sok mindenre.

Jogilag mi számít elfogadható kapacitásnak vellanyból? És vízből?

Ha már ott jár a szitu, hogy korlátozgatni kell mindenféle sutyi módon a tróger bérlőt, akkor a jogot nagyjából leszarom. Mert van egy nemfizető görény, akitől meg kell szabadulni a lehető leggyorsabban, a lehető legkisebb kár elszenvedése mellett. A jogairól lemondott, mikor a kötelezettségeit felrúgta.

"Biztosíték" (kismegszakító) nem, mert az nem arra való. Ilyenkor főkapcsolót kell építeni a rendszerbe, az lakatolható. (A LoTo rendszer direkt erre van kitalálva, bár annak a biztonság az elsődleges célja)

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Mért oldalra azt rakatsz fel, amit a szerelő hajlandó felrakni, méretlen oldalra meg csak azt, amit a szolgáltató jóváhagy. Ha a "nem fizet a bérlő" a probléma, akkor a feltöltős mérő és jól megfogalmazott, közjegyző által készített/hitelesített szerződés (megfelelően szigorú azonnali/rövid határidős felmondási lehetőséggel) kell. A bérlemény használatát _bármilyen_ módon akadályozni,  korlátozni csak a szerződésben foglaltak szerint korlátozhatod/akadályozhatod - ha nem így teszel, a bérlő _jogosan_ kérhet birtokvédelmet(!), illetve a magánlaksértés jogi fogalomra is vess egy pillantást, mielőtt...

Fentebb leirtam, miert nem mennek feltoltos mero iranyaba. Ha nem is lenne mas megoldas, kovetkezo alberlo elott visszacsereltetem rendesre. De mindent egybeveve egyszerubb, ha log a levegoben egy lassan, de vegulis behajthato tartozas, mint a feltoltos mero barmilyen foku implementalasa es berles vegen renome javitasbol felmerulo levetele.

Én is mutattam a családnak a számokat, nekem ilyen évi 5-7% kamat jött ki az ingatlanra, hasonlód kb nulla befektetéssel is lehet csinálni, de elég konzervatívok sajnos, úgy gondolták, h egy lakás biztosabb befektetés. De ja, sok ingatlan áll üresen, pont a horror sztorik miatt.

Egy esetben igen: nekünk pl sikerült aláírattatni a bérlővel egy tartozáselismerő nyilatkozatot, ez alapján ügyvéd beadta behajtásra, majd egyszer csak 1-2 év után elkezdtek jönni a fizetéséből levont részletek a bankszámlánkra (a közműszolgáltatók prioritást élveznek) :)

Feltöltős a mérő, és a közjegyző is megvolt. Magyarországon ez utóbbi nem sokat véd. A feltöltősre meg már fel van töltve ezer kW.

Nem baj, ha szerelő rakja fel, csak tudjam lekapcsolni. De egyelőre nem tudom, mit kéne felrakatni. Eddig több plombabontóval beszéltem, de egyik sem tudott ilyet mondani.

- Igazából ha előre fel van töltve ekkora mennyiség, akkor semmi értelme a feltöltős verziónak.

- Ezek a lakatok szerintem mind leszedhetőek erőszakkal, ha olyan a bérlő. Ha olyan, hogy nem fizet, akkor simán kinézem belőle, hogy levágja róla

- Jogilag se biztos, hogy kikapcsolhatod nála a közüzemi cuccokat, lehet téged baxnak meg utána

 

Gondolom télen nem lehet kirakni őket.

Talán a legegyszerűbb az lenne ha leszereltetnéd az órát, valami szüneteltetésre v bármire hivatkozva. Perse jogilag lehet az se oké.

A per kapcsán esélyes, hogy megnyeri a bérlő, és az nem egy-két-három havi rezsiköltségbe fog fájni a bérbeadónak. Ezért írtam, hogy az ilyen korlátozási lehetőségeket (feltételekkel, határidőkkel) fehéren-feketén rögzíteni kell a közjegyző által is hitelesített szerződésben.

Cserébe meg még a vezetéket is kirángatja a falból mikor lelép búcsúajándékként. Cigányék borsodban simán megcsinálják. Néztem árveréses lakást az Avason, ahonnan a cigányfamiliát dobták ki korábban. A radiátort is levágták mikor elkotródtak. Nagyjából lakhatatlanná varázsolták. Nem véletlenül nem licitált rá soha senki, pedig többször is ki volt rakva az árverési oldalra. Megkérdeztem a szomszédokat, volt miről mesélniük. Szerencsére a zárat is szétbaszták az ajtókeretben, így nem záródott rendesen, ki lehetett nyitni résnyire, és be lehetett látni.

Hujjujjuju... Csak óvatosan. Nagyon óvatosan. Nagyon sok buktató van egy ilyen árverésben. Érdemes előtte alaposan tanulmányozni a VHT-t. Ha kérdésed van, akkor még az árverésen részvétel előtt kérdezni bátran az MBVK ügyfélszolgálatától vagy a végrehajtótól.

Ahova nem tudsz bemenni, körbenézni, mert az ott lakó nem enged be, ott vakon licitálsz az ismeretlen (általában horror állapotú) valamire.

Tört tulajdoni hányadot (pl. 1/2-t egy lakásnak) magában szopás megszerezni, mert nem fogod tudni értelmesen birtokba venni, a másik 1/2 tulajdonosával lesz a gyilkos harc. Ha egy lakást 2 részletben raknak ki (a 2 adós volt az 1/2 - 1/2 tulajdonosa), akkor az 2 külön független kör, általában 1-1 óra eltéréssel jár le. Ha az egyiket el is viszed sikeresen, a másiknál még megszívhatod (felverik az árat, mivel a másikat már megszerezted itt kényszer alatt leszel h. mindig túllicitáld).

Eleve pszichológiai játék a lejárat utolsó 3-4 másodpercében rakni tétet, az ilyenkor pár perccel automatikusan meghosszabbítja a licit végét. Ezzel jó hosszúra el lehet húzni 1-1 játékot. Ha közben internet kiesés van, v. áramszünet, és nem tudsz rakni licitet, elúszott a dolog. Ha több részletben jön ki az 1/1 az külön jó játék, ha még fut az egyik hányad licitelgetése, és már közeledik a vége a másiknak is, párhuzamosan 2 pályán játszani jó melós, főleg h. másodperceken múlik az időzítés.

Ha meg is lett az 1/1 tulajdoni hányad sikeresen, onnan még hosszú hónapok mire birtokba veheted. Mert lezárul az árverés, ha volt bent lakó (szinte mindig van!) attól nem lehet csak úgy megszabadulni. Kirakni se fogják, a végrehajtó biztosan nem. Attól külön kell kérni a kilakoltatást, mert alapesetben baszik bármit tenni azon kívül h. a pénzét elrakja a sikeres árverés után. Télen moratórium van, tehát amit kifizettél október/novemberben, ott kb. áprilisig semmi nem fog történni. Utána is még először felszólítgatást fognak küldeni a bentlakónak, azt is meg kell várni h. lejárjon (30? vagy 60 nap már nem tudom de kb. ez a nagyságrend). Szóval ha nem lehet rábírni békességben a kiköltözésre, akkor az nagyon hosszú lesz.

Akkor csak pár apróság - közel sem az összes, nem akarok még könyvet írni belőle:
- Időben kell regisztrálni az EÁR-be. Ehhez be kell fáradni egy VH irodába. Normális email címmel, nem freemail, citromail és társaival.
- Figyelni kell az előleg időben és pontosan történő elutalására. Ha a VH-nak több számlája is van (általában van), akkor könnyű elszúrni.
- Árverezői aktiválás után tudsz csak licitálni. Minden árverésre külön-külön kell. Ezt a VH végzi, miután érvényesen regisztráltál az EÁR-be és beérkezett az előleg is. Ez akár napokat is igénybe vehet.
- Az EÁR-ben szereplő képek és információk elavultak lehetnek. Ha van lehetőség megtekintésre a VH-val egyeztetve, akkor mindig élni kell vele. Megtekintés nélkül sose licitálj!
- Van egy "diszkrét bája" a folyamatos ingatlanárverési hirdetményekben szereplő tételek licitálására. El kell olvasni, hogy mitől folyamatos.
- Figyelni kell a hosszabbításra. Az utolsó licit mindig 5 perccel (ha jól emlékszem) nyújtja meg az árverés tervezett végét. Lehet, hogy 6-12 órán keresztül megy a hosszabbítás a tervezett végen túl.
- Aki megnyeri a licitet, annak fizetnie kell. Akkor is, ha félrenyomott valamit pl: 1 millió Ft helyett 10 millió Ft-t ütött le. Ha nem fizet a nyertes, akkor a teljes vagyonával felel. Magyarul végrehajtják rajta a tartozást.
- Olyan számítógépről érdemes licitálni, ami megbízható, stabil, továbbá megbízható és stabil internetkapcsolattal rendelkezik. Ugyanis hiba esetén az MBVK nem felel semmiért. Az már egy másik kérdés, ha az EÁR válik elérhetetlenné és ezt a felhasználó bizonyítani is tudja hitelesen. Ilyenkor meg lehet támadni az árverés eredményét, akár bírósági perben is. Persze ha valaki köztes fél nyúl bele a kapcsolatba....elég egy 5-6 perces kiesés és hopp, más nyeri az árverést.

A szerződés tartalmaz kitételt arra, hogy bérbeadóként korlátozhatod az ingatlanban a villanyt? Az ingatlant életvitelszerű tartózkodás céljára adod bérbe, és abba bizony beleértendő a víz-villany megléte is. Ha ezek bármelyikét korlátozni akarod meghatározott feltételek(!) megléte esetén, akkor azt a szerződésben kell rögzíteni, hogy mit, mikor és milyen mértékben teszed, illetve teheted meg. Jogilag nagy pofonba futhatsz bele, ha ez nincs meg...

Ameddig a szolgáltató hozzá tud férni a saját részéhez, illetve a kismegszakítók kívülről lekapcsolhatók, addig rácsozhatod. De az áramtalanítás (méretlen oldal) lehetőségét és a leolvasást, valamint a plomba sértetlenségének a bármikori ellenőrzését lehetővé kell tennie.

Nagyon nem vagy ezek szerint benne a dolgokban. A szolgáltató nem fog neked ilyen lakatos izét felszerelni, van a saját cucca, és kalap. Az van leplombálva, azt nem illik piszkálnod. Ami utána jön ki, az a tied, az meg max ptk, mert rongálás. Aki nem fizet, és a nyakadon marad mondjuk 2-3 évet, ott már nem fog számítani egy lakat, és egy kismegszakító. Szóval szerintem a feltöltős órát keresed...

Dobozt is hiába teszel rá, nincs olyan doboz, amit egy akkus flexxel ne tudna kinyitni valaki.

És még amúgy úgy van, h sztem hiába van bérlőd, ha ellene nem tehetnek semmit, úgyis a tulajt veszik elő. Ha más nem, kifizeted, mikor vissza akarod kapcsoltatni a lekapcsolt szolgáltatást.

Ha a lakatot vágja le, akkor nem sérül a kismegszakító. Márpedig erre nem fogsz tudni komolyabb lakatot tenni, ezeket komolyabb szerszám nélkül is, akár két villáskulccsal simán el lehet törni. Ezek a megoldások nem az illetéktelen felhasználás ellen védenek, inkább csak jelzésértékű, hogy azt a kismegszakítót nem kellene addig felkapcsolni, amíg valamilyen munkafolyamattal nem végez valaki, aki után jogosult levenni róla a lakatot (a jogosultság itt a kulcs).

Szerkesztve: 2023. 12. 15., p – 12:50

Miért nem készítesz egy kis dobozt a biztosítékokra és azt zárod le lakattal?

Minden hulla a Mount Everesten valamikor egy nagyon motivált ember volt.

Létezik, én is ilyet használok társasházban, de ha igazi rosszakaród van és összetöri a plombált műanyag óraszekrényt, azzal sokkal több bosszúságot okoz, mintha egyszerűen csak lekapcsolja a kismegszakítót. Én csak azért tettem rá, mert a társasházi kismegszakítók ott vannak közel és néha önkéntes karbantartók kapcsolgatják a kismegszakítókat. Hol a kaputelefont kapcsolják le véletlenül, hol a liftet, mert nem képesek megtalálni melyiken van a lépcsőházi világítás timerét kiiktató kismegszakító. Erre jó. Betörő és rosszakaró ellen nem. Szerintem.

Szerkesztve: 2023. 12. 18., h – 23:23

A jövőben: belső elosztó táblába tenni egy nagy áramú relét, amit vezérel egy GMAX GSM átjelző panel. Ez akkumulátorról is tud menni, áramszünet esetén van tartalék pár napra. A relé alapból zárt, nem fogyaszt áramot a GSM panelről. Ha beüt a gond és le kell választani a hálózatról a házat, akkor SMS küldés ennek a GMAX GSM panelnek, ami _meghúzza_ a relét, mire az kinyit. A lakás nem kap áramot. Úgy kell bekötni, hogy ez esetben is legyen tápja a GMAX-nak, tehát
betáp->ÁVK->kismegszakító->GMAX
Fenti ÁVK-ról leágazás relé felé -> sorolt kismegszakítók a lakás ellátására.
Így ha lesi, ÁVK fel van kapcsolva, funkcionál béke időben.
A belső elosztó táblába nyitásérzékelőt szerelni és a lakáshoz jár egy riasztó, mert ilyen világot élünk, fő a biztonság csókolom. Annak fém dobozásra is nyitás érzékelő.
Ajtó előtt kint és bent hangjelző sziréna. Meghagyni a bérlőnek, hogy ne nyitogassuk se a riasztót és az elosztőt, mert szabotázsvédelem miatt megszólal a sziréna.
A fentit meg lehet még fejelni egy figyelő relével, ami nézi a lakás felé menő feszültség meglétét és egy relét meghúz, amit a GMAX egyik bemenetére kötünk.Ezt SMS-ben e tudjuk kérdezni, hogy tényleg sikerült-e a művelet baj esetén.

A GMAX GSM egy 5 bementes, 2 kimenetes, GMS átjelző, mely képes önálló riasztó központként is üzemelni. Régi, jól bevált típus. Az elsőt kb 2011 óta használom riasztónak hibamentesen. Azóta több darabot is különböző helyeken.

"Ajtó előtt kint és bent hangjelző sziréna. Meghagyni a bérlőnek, hogy ne nyitogassuk se a riasztót és az elosztőt, mert szabotázsvédelem miatt megszólal a sziréna." _ én naponta 123-szor csinálnék "véletlenül" rövidzárlatot, ami után a kismegszakítókat vissza kell kapcsolni... Lenne műsor belőle...