Sziasztok,
Ház, T volt, DIGI lett, egy vékony optika jön be egy pici dobozkába. Onnan megy a koax egy ősöreg, passzív elosztóba. Kettő, a többinél messzebbi TV-n darabos/nincs digitális csatorna, hangyás az analóg kép. Gondolom gyengébb a kis dobozból kijövő jel, mint amit a T kitolt előtte. Nem tudom hogy 50 vagy 75 ohm-os a sok madzag, vélhetően az utóbbi.
Ahol jó, ott a TV self diag szerint 40-50 (dBm?, %?, nem értek hozzá), a bithiba 0-30 között ugrál.
Ahol nem jó #1, ott 10, a bithiba 100-300 között.
Ahol nem jó #2, ott 0, a bithiba konstans 2000.
(Amúgy mennyi lenne az ideális?)
Feltételezem, hogy egy aktív jelerősítő megoldaná. Ilyet keresek, de nem értek hozzá. Ezeket találtam pl.:
https://t.ly/bEwCr
https://t.ly/sjROf
https://t.ly/XhQwJ
Preferáltan min. 8 kimenet. Legyen atombiztos, ne melegedjen, ne gyulladjon ki, passzív hűtés, okosvacak nem kell. Segítsetek légyszi, mit ajánlatok. Az ár mondjuk max. 150 EUR / 60K HUF.
Köszönöm szépen előre is.
Hozzászólások
Ha az RF jel ott keletkezik helyben (a pici dobozkában) akkor vsz a jelelrosseg eleg nagy. Igy inkabb az "ősöreg, passzív elosztó" lehet a ludas, vagy egy lezaratlan hasznalaton kivuli kimenete az eloszotonak (marmint ugyertem hogy egy hasznalaton kivuli kimenet nincs lezarva) vagy mindketto. Probald meg kiszedni az elosztot es ugy nezd meg egyik-masik TV-nel hogy az milyen jelerosseget (RSSI, dBm-be mereve) ad. Ha latvanyos a javulas akkor ott lehet a dolog elasva. Egy ilyen haztaji hosszusagu kabelnel azert meg nincs akkora csillapitas ezeken a frekvenciakon hogy ekkora elterest tapasztalj erositestol fuggetlenul.
Sajnos azt mi is merjuk/latjuk hogy nagyon sok zaj (vagyis jel, de az masnak ugye zaj :p) szokik ki az effele kabelteves rendszerekbol. Szoval kabelezes-csatlakozas-illesztes-lezaratlansag az teljesen hetkoznapi ezeknel :/
GPon RF Overlay-nek hívják - nem gondolom, h a jelerősség "elég nagy", a passzív osztó viszont pont elég sokat levesz.
https://forum.huawei.com/enterprise/en/catv-service-in-ftth/thread/6672…
The output RF level is usually 75 to 80 dBuV. That is enough RF level for 2 to 3 TV sets. The user installation consists of RG6 coaxial cables, F connectors, and appropriate RF splitters. The RF output of the ONT is routed via a coaxial RG6 cable to the RF distributor and finally to the TV set or DVB-C box.
A passziv elosztoval ugye az a gond hogy egy adott kimenetere a bemenet megfelelo aranyu resze jut csak, fuggetlenul attol hogy a tobbi bemenetet hasznalod-e vagy csak lezarod. Na, es ha a tobbi kimenet kozul egyet-mast nem zarsz le rendesen, akkor meg annal is kisebb kimeneti teljesitmenyt kapsz. Szoval peldaul 4-es eloszto minden kimeneten 6 dB-vel kisebb jelszint lesz, de ha nem zarod le a nem hasznalt kimeneteket akkor meg ennel is kisebb. Avagy ezzel a (peldaul) 6 dB csokkenessel tudsz szamolni rendesen ahogy kell, de az illesztetlenseg-lezaratlansag-ilyesmikkel sokkal kevesbe.
Raadasul a jo (hatekony) passziv elosztokkal az is a gond hogy az hatekonyan csak egy relative kis savszelesseg eseten mukodik egy egy adott frekvencia mellett. Ha nagy a savszelesseg (pl osszemerheto magaval a frekvenciaval) akkor ott tovabbi meglepetesek lesznek. Es ezt azt is jelenti a gyakorlatban hogy az aktiv elosztokban levo kis zaju erositok (LNA-k) meg ezt a veszteseget is kompenzaljak valamennyire ugyan - de "cserebe "az alap zajszint az noni fog (igy az RSSI az lehet hogy valtozatlan marad, de az alapzajbol mar relative kevesbe emelkedik ki).
Általában ezeknél az eszközöknél nem is az alacsony, hanem a túl nagy jel esete szokott előfordulni, így erősítőt szerintem felesleges első körben beszerezni.
Egyetértek azzal, hogy első körben a kábelezés és a régi osztó hibáját kellene kizárni, de legelőször az FTTH receiver és az osztó közötti kábelt nézném meg. Ha ez megfelelőnek tűnik, akkor az osztót kihagyva, közvetlenül kábelről-kábelre egyenként összekötni az elmenő ágakat a FTTH receiver kimenetével és ellenőrizni a változásokat.
Akár az is simán előfordulhat, hogy a csere közben valamelyik csatlakozó meglazult, és nem érintkezik rendesen. Természetesen az is előfordulhat, hogy az FTTH receiver hibás, sajnos eléggé vegyes minőségűek...
Hány TV-d van? 3-at simán elvisz egy passzív splitter (HG8247H a Digi cucca itt).
Perpill. 6 TV. Még 2 kellene :D
echo crash > /dev/kmem
Ja igen, nem az én házam. Nagycsaládos ismerőstől nyertem a feladatot, persze szívességből tolom.
echo crash > /dev/kmem
"passzív elosztó"
Hány ágra osztja el?
Nincs ráírva a csillapítása?
Milyen hosszú a két messzebbi kábel?
Most 6 ág. Nincs ráírva, van egy rész ahonnan lekopott a felirat. Ha rá volt írva, akkor ott volt. Csak saccolni tudok (padlásra fel-le, kígyózva elvezetve ahol lehetett, ráhagyva) olyan 50m lehet.
echo crash > /dev/kmem
Rosszul tettem fel a kérdést.
Hányas elosztó? (A nem használt kimenetek is!) Ha hatos elosztó akkor kb. 10dB
Én megpróbálnám ezt:
dobozka -> hármas elosztó -> kimenetei: 1. régi elosztó; 2. 3. messzebbi pontok
Ha hatos elosztó akkor kb. 10dB
Igen, az legjobb esetben is 7.8 dB csokkenes. Es barmi mizeria siman 10 dB ala viszi azt seperc alatt...
Egy olyan megoldást is érdemes megfontolni, hogy DVB-C tunerre megy és onnan wifin keresztül jut tovább.
https://sign-el-soft.hu/tv.html
Aha, csak annyi tuner kell ahany mux van ami legalabb 3-nal kezdodik. :)
Mar ha mindeki mast akar nezni.
Vannak több frekvenciát kiszolgáló tunerek is. Például:
https://www.hauppauge.co.uk/site/products/data_dualhd.html
vagy nyolc frekvenciás:
https://www.tbsiptv.com/tbs6209se-dvbt2-or-c2-or-t-or-cj-83a-or-b-or-c-…
- erősítővel a zajt is erősíted
- nem láttam a leírásodban, hogy milyen kábel és milyen splitter
- milyen a kivitelezés ? pl. milyen a csatlakozó klimpelős vagy kompressziós ? (csavarosat már nem is merem leírni, remélem már kihalt)
aquila non captat muscas
erősítővel a zajt is erősíted
Hamegcsak a zajt erositened... de plusz zajt is ad az hozza...
nem értek hozzá, de egy optikai hálózaton RF Overlay-ben érkező jel esetén milyen zajról beszélünk?
Egy standard koax hálózaton esetén inkább tudnám értelmezni az állítást.
Nem tudom milyen splitter, anno szerintem okosba' került oda, le van kopva a felirat. A csatik csavarosak ofkoz, akkor ez +1 feladat nekem.
echo crash > /dev/kmem
ha a koax csatlakozó csavaros megoldással foglal helyet a kábel végén, akkor a hálózat rendbetételével kezdeném...
aquila non captat muscas
sub
Amúgy hülye kérdés: nem az az általános, hogy már egy 10 évvel ezelőtt kapható, ezer forintos splitter is elnyomja a visszaverődést a nem illesztetten lezárt kimenetein?
Milyen kábel van? Ha nem hármas árnyékolású (tri-shield), kapásból kuka és újat behúzni.
Hasonló problémám volt a telken, igaz csak 4 felé kellett megosztani a jelet (mindig TV). Az antennához legközelebbi ágon levő dekóder megoldotta a problémát. Ha az be van kapcsolva, akkor mindenütt 100%-os a digitális jel minden kábelvégen. Ha az nincs bekapcsolva, akkor mindenütt 0. Nagyon nem értek hozzá, de azóta a dekóder a konyhában folyamatosan be van kapcsolva és halleluja.
egyik ügyfélnél digi-s előfizetés, 9 tv üzemel róla egy 15ös osztóval, mindenhol pöpec a jelminőség, erősítőt engedd el ha zaj van akkor a zajt is erősíted, nem csak a jelet, legyen rendes f csatlakozó feltéve, és jóminőségű többszörösen árnyékolt kábel, utána 99,9% hogy rendben lesz a coax hálózat.
Nincs a világon se jó, se rossz. A gondolkodás teszi azzá... (W. Shakespeare)
"digi-s előfizetés" mijen eszközzel?
"ha zaj van akkor a zajt is erősíted" és ha nincs zaj?
"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli
és ha nincs zaj?
Van zaj. Márcsak a természetes zajok tárháza is elegge nagy (termikus, kozmikus, atmoszferikus), az emberi meg még annál is nagyobb. Az RF mindig is arról szólt hogy a zajból hogyan lehet kinyerni valamiféle jelet :)
ZTE F688 PON jelenleg, előtte ZTE ZXA10 F625G azzal is tökéletes volt tri shield, krimpelt/préselt F csatlakozók, mindenhol minden szíp, jó jel/zaj arány és nincs eldobott frame vagy hiba a dvb-c jelfolyamban.
Nincs a világon se jó, se rossz. A gondolkodás teszi azzá... (W. Shakespeare)
Vannak olyan Digi területek, ahol nem az ONT adja a koax kimenetet, hanem egy különálló "FTTH Receiver" dobozka (FWR-8610RW, TBN100B, stb), a topicnyitó leírásából úgy gondolom, hogy itt is ez a helyzet. Ezek sajnos elég vegyes minőségűek, sok probléma van velük, viszont ha jól működnek, akkor általában inkább a kiadott jelszint túl magas esete szokott előfordulni.
"nincs zaj"
- ezt csak egy elméleti ismertekkel ép hogy rendelkező ember állíthatja, akinek nem volt kezében SDA (pl Wavetek Acterna SDA-5000).
aquila non captat muscas