Színes E-Inkre épülő monitor a Dasungtól

Az alábbi kampány jött szembe a PH!-n.

 

Kövezzetek meg, de nekem tetszenek az einkes monitorok. Nem adnék ki rájuk bármennyit, de arra tökéletesek lenének, hogy távoli asztalt/terminált nézzek rajtuk.

 

Meglátjuk hova fejlődik a termék 10 én múlva. És lesz e akkor még terminál... ;)

Hozzászólások

Gyanús ez nekem... a videón legalább 3-4 fps-es képfrissítést mutatnak, látványos artifact-ok (villogtatás, inverzbe váltás, képen ott maradó grafikai szemét) nélkül. Ehhez hasonlót én még se színesben, se fekete-fehérben nem láttam. Nem mondom, hogy lehetetlen, de van egy szkepticizmus bennem.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Néztem egy ilyen Kaleido3 kijelzős eszközről tesztet: https://www.youtube.com/watch?v=ieNtyX5yPfw

Vannak itt azért trükkös kompromisszumok, pl a "glow light", ami gyakorlatilag háttérvilágítás, hogy kompenzálja a panel sötét szürkés alapszínét. Persze olvasható nélküle is, de nem adja azt a kontrasztot, amit a monokróm eink kijelzők tudnak.

A másik, hogy elvileg "reduced ghosting" ellenére is bizony elég sok artifact marad a képen és rendszeresen kell manuálisan redraw-t nyomni, hogy kitisztuljon. Ami meg teljes villogtatással jár, mint minden más eink panelnél.

Nem fikázásból mondom, mert amúgy impresszív, amit tud, de a campaign demo videóban lehet hogy kicsit túl optimista képet festenek róla.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

 "glow light", ami gyakorlatilag háttérvilágítás, hogy kompenzálja a panel sötét szürkés alapszínét

Akkor elérkeztünk volna a korai LCD-kijelzős laptopokhoz a 286 és 386-os korszakból? Ott is volt halovány háttérvilágítás, lassú frissítés, amúgy egyébként még háttérvilágítás nélkül is, vagy napfényben is kényelmesen olvasható szöveg. Még volt benne inverz mód is, ami a DOS parancssoros módban olvashatóvá tette a fekete alapon fehér betűket. Természetesen a játékok azok eleve kiestek a képfrissítés miatt, viszont videó nem nagyon volt akkoriban, a Dark mode és egyedi színsémák  se jöttek még divatba, tehát default alapján a DOS-t inverz módban használtuk, a Windowst pedig normálisan. 

Egy munkatársamat néztem nemrég, ahogy szenved egy ilyen feketefehér hordozható E-tinta képernyővel, szerintem amint valami Word doksinál összetettebb (és HUP szempontból releváns) dolog jön (rendszeradminisztráció, parancssor, RDP vagy Citrix kapcsolat), az egész nem jó semmire. A Citrix/RDP jó példa, ugyanis ezek részben képként továbbított protokollok, ami az alapvetően szövegre optimalizált kijelzőt arra késztetik, hogy raszterezve jelenítsen meg, szóval csomó szöveg elmosódott lesz.  

Én egyelőre az E-könyv olvasókon kívül nem nagyon látom értelmét, ott ugyanis egy erre kifejlesztett GUI pakolja az erre optimalizált betűtípusokat a képernyőre, úgy, hogy képfrissítésre a lehető legritkább esetben legyen szükség.

Na jó, de mi az előnye? Egyedül a fogyasztás? És az mennyi?

szöveget olvasni sokkal szemet pihentetőbb. de ez csak szövegre vonatkozik, és csak akkor, ha azt a szöveget statikusan, mindenféle grafikus effekt nélkül rajzolja ki a rendszer szigorúan fehér alapon, szigorúan feketével (árnyalatok nem játszanak, Anti Aliasinggal se működik jól együtt). Görgetett szöveg (pl programkód), bármilyen formában transzformált (inverz, képként berakott, stb) szöveg csak rosszabb lesz rajta. Háttérvilágítással meg tényleg nem tudom, mi értelme, ld fenti hozzászólásom az LCD-ről. 

Az e-ink nagy előnye hogy nincs fénye vagyis olyan az érzet, mintha papíron olvasnál. Lehet hogy van háttérvilágítása, de az csak opcionális.

Az irodában van lámpa és általában napfény is, szóval nem baj ha a kijelző nem világít.

Azért jó, ha nem világít és nem vibrál, mert így kevésbé fárassza a szemet.

 

Hátránya az előnyéből fakad, vagyis éjszaka vagy sötétben mindenképp kell valamilyen világítás hozzá.