Redőnyvezérlés, bidi motor

Sziasztok!

Nem értek hozzá és úgy néz ki a szaki aki a redőnyt felszerelné sem ért hozzá olyan szinten amire nekem szükségem lenne.
Egy rádiós redőnyt beköt, de hogy az működjön egy fizikai kapcsolóról is és közben vezérelhető legyen egy telefonos applikációban is úgy,
hogy megadhassam hány %-ra húzza le, az már sok neki. Amit megértek, meg legalább őszinte és nem áll neki tákolni, hátha sikerül.

Szóval vagy másik szakit keresek vagy + szakit az okosításhoz, viszont valamennyire szeretnék én is képbe kerülni.
Keresgélve a neten nem találtam pont ilyen kialakítással kapcsolatban infókat.
Illetve valaki azt is mondta, hogy ha bidi-s motor lesz, akkor a fizikai kapcsolókat felejtsem el.
Viszont azok ott vannak mindegyik ablak mellett és szeretnénk használni.

A Sonoff Dual (R3) -at néztem ki, de lehetséges, hogy nem fog mindegyik kapcsoló mögé beférni. :(

Van olyan megoldás, amit a redőny motorhoz lehet betenni és amibe be lehet kötni a fizikai kapcsolótól érkező vezetékeket és tud Zigbee-n vagy Wifi-n kommunikálni?

Előre is köszönöm a válaszokat!
Ha csak egy linkkel dobsz meg, az is jó :)

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 07. 25., k – 22:12

en a Shelly Plus 2PM -t nezegettem, hogy megoldhato vele a redonyvezerles, amit irsz. meg nem teszteltem ezt a funkciojat, csak olvastam rola.

 

 

Shelly PLUS 2PM motoros redőnyök, árnyékolók, más kétirányú forgómotorok vezérlésére

 

Redőnyvezérlésre, motoros függöny vezérlésére (valamint bármely más, 230V-os kétirányú motor vezérlésére) is alkalmas: az egyik áramkör a felhúzást / nyitást, a másik a leengedést / zárást vezérli, reteszelő üzemmódban (azaz azt biztosítva, hogy a két irányt egyszerre ne tudjuk aktiválni).

A Shelly PLUS 2PM redőnyvezérlési üzemmódban beépített redőnyvezérlési kalibrációs funkcióval rendelkezik. Ekkor a redőny végállásainak és a motor áramfogyasztásának feltérképezésével a relé "megtanulja" a redőnyt, és később akár %-ban megadott nyitásra/zárásra is programozható lesz, illetve kiugró áramfogyasztás érzékelése esetén - becsípődés/elakadás felismerés funkciója is bekapcsolható, hogy ilyen esetekben állítsa meg a redőnymotort.

A Shelly PLUS 2PM minden olyan motoros redőny vezérlésére alkalmas, ahol a relét be lehet kötni a redőny 230V-os áramellátása és a fali kapcsoló (ha van), vagy az elektromos hálózat (közé), és a nyitást és zárást a redőnymotoron külön áramkör (és kétgombos vagy kétállású kapcsoló) kezeli.

A csak RF távirányítóval vezérelhető, fali kapcsoló nélküli redőnyvezérlésekkel a Shelly PLUS 2PM (és más okosrelék sem) jellemzően nem kompatibilisak, mivel az ilyen redőnyök RF modulja jellemzően a redőnymotor vezérlőpaneljére van integrálva és a WiFi-s okosrelét nem lehet bekötni az RF vevő modul és a redőny motor közé, mivel nem megbonthtató a rendszer.

Mivel a Shelly PLUS 2PM WiFi-s okosrelé 110V-240V AC és 24V-60V DC betápokat támogat, és a kapcsolt áramköre a relé tápfeszültségével azonos kimenetet kapcsol, így csak ilyen tápfeszültségű redőnymotorokkal kompatibilis. 

neked aztan fura humorod van...

Ha rádiós bidi redőnyöd van azzal tökönlőtted magad.
Ugyanis azok nem alkalmasak a hagyományos redőnykapcsoló/nyomó-hoz.
A shelly és sonoff meg a hagyományost okosítja fel.

Sima redőnymotort kellett volna kérned.

"A sima redőnymotor gondolom nem képes visszajelezni hogy hány %-on van és akkor ezt a shelly vagy sonoff számolja ki valahogy?"

Két bemenete van (N-en felül + földelés) az egyik le a másik meg felhúzza. Nincs benne a végálláskapcsolón kívül semmi logika.

Szerintem a %-al trükközni kell, mert felhúzáskor először csak széthúzza a redőnyt és csak utána kezd emelkedni az alja. Pl.: 0% - teljesen fent, 100% a redőny alja leér, 130% a redőny "összecsukódott".

Igen, a shelly számolja idő alapon. Első beállításkor kell megadnod a két végpontot.
Sima redőnymotorba is van végállás. Két féle van, az egyik sima kapcsolgatós végállás a másik a motor áramfelvételét is nézi.
Ez utóbbi annyival jobb, hogy esetleges lefagyáskor se tépi szét a redőnyt. (ellenben elbassza a shelly végállásidőzítőt, de ezt újrataníthatod)

Annyi ehhez, hogy bar a shelly valoban ido alapjan szamol (a tobbi is amugy)  van benne aramfelvetel meres is, igy a kalibracio automatikus. (vagyis magatol megtalalja a vegallasokat)

 

Ha meg nem vettel motort akkor utolagos okositashoz a legfontosabb, hogy full buta motort vegyel!! Barmit mondjon/ajanljon is a szerelo :) En meg a helyedben manualis vegallas beallitasut vennek, az a biztos. (Ebben az esetben ket kis csavarral tudod a redonyben beallitani a vegallast, ezt kb semmilyen elektronika nem tudja felulbiralni, szal max xarul jar a redony de szettepni nem lehet :) )

 

En 10 redonyt vezerlek shelly 2.5-el, teljesen jol mukodik. Amit valoban nem tud, az az, hogy a szazalekszamitasnal nem veszi figyelembe a szethuzas reszt. Evek ota kerjuk mar a shelly supporttol ezt amugy...

Van amugy olyan rele is, amiben RF modul is van, ezt egyszerre tudod manualisan, kapcsolokkal, taviranyitoval es wifin/zigbee-n is vezerelni pl:

https://www.aliexpress.com/item/1005002597263985.html

Szerintem mar nem erdemes ragaszkodni a nyomogombos vezerleshez, elobb-utobb hozzaszokik a csalad a taviranyitohoz.

Továbbra is fenntartom, hogy ez minden téren rosszabb döntés/megoldás.

Ha jól látom valami egyedi 433MHz rádiós protokollt használ, így a hatótávja kérdéses, + nem integrálódik mesh-be a többi eszközzel. Ha integrálni szeretnéd valami központba (pl. HomeAssistant), lehet vele szívás, a telefonos applikációból kell kinyerni API kódot, ki tudja meddig frissíti a gyártó, meddig működik ez a funkció. + Ahogy mondtad, kell hozzá cloud (nálam ez kizáró ok bármilyen smart kütyü esetén. + Drágább.

Én is most csináltatok. Odáig megvan, hogy "buta", kapcsolós redőny lett (ismerős megszívta a rádiós távirányítóssal, nem lehet okosítani), a szabványos redőnynyomógombbal már működik, most jön majd a zigbee-sítés.

Arra érdemes figyelni, hogy normális méretű szerelvénydoboz kerüljön a kapcsoló mögé, hogy kényelmesen elférjen a modul. Nálam Kaiser nyolcszögletű, süllyesztett dobozok lettek, és még ezeket is mélyebbre marattam a falsíknál.

Somfy-val kapcsolatban tájékozódtam annak idején, amiből kiderült, hogy két féle motorvezérlés is van: RTS és IO. Mindkettő elterjedt. Az előbbi nem támogatja a pontos beállítást és visszajelzést, végállapotok vannak és kedvenc funkció. Az IO vezérléssel jobban finomhangolható a rendszer. Az IO-s motorok drágábbak. Van olyan motor fajta, ami csak RTS-sel van. HA integráció változik, nehézkes lehet...

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Annyira durva, hogy egy redőny ennyire kutatómunkát igénylő valami lett :D